Wat kan doen in leek (méér) de parochie y Vicarissen bij dekenaat Leiden: id< Aktieplan voor onderhandelen met ministeries Onzekerheid rond lagere school in bouw van Ter Aar Geen zand meer door Stomp wijk Kleuterschool in „De Gogh" EI 1| DINSDAG 30 MEI 1972 LEIDSE COURANT Mil Sinj ges| jonj urd vraag ristu# ml br!efÏLEIDEN Op zijn rondreis doc>r het bisdom Rotter- loofslj dam heeft het diocesaan bestuurscollege de vicar rissen Braun en Postma gisteravond „een invuloefe ning voorgelegd" aan het dekenaat Leiden. De be doeling daarvan was, on der parochieraadsleden, kerkbesturen, pastores en leden van de financiële commissie van het deke naat de vraag op te wer pen „hoe de medeverant woordelijkheid van alle ge lovigen in het pastorale werk in de parochies meer te verduidelijken". lui rs Johannes' richtlijn „Gaudium et spes": ,,de tekenen des tijds on derzoeken om ze iin de geest van het evangelie te verstaan". Bij de verandering 'in de kerk doen zich feiten voor, waarvoor Tot slot men de ogen niet mag sluiten: de vic; komen minder priesters, min der kerkgangers en minder geld. Op de vraag naar de oor zaak daarvan, is geen volledig antwoord te geven. Een aantal feiten wijst in een bepaalde richting, die op het eerste ge zicht negatief schijnt. „Maar wellicht is de nood een uitda ging van de Heilige Geest; een taakstelling om kerk te blijven met minder priesters. Als we de uitdaging aannemen, is dat mis schien de kans bij uitnemend heid om samen kerk te zijn en het priesterschap van alle gelo vigen meer aandacht te geven. Het bestuurscollege maakt een rondtocht langs de dekenaten omdat - zoals mgr. Braun het Het ambtelijk priesterschap verklaarde „wij dit contact broodnodig hebben". Het deke naat pok. Dat bleek vooral tot slot van de ontmoeting uit de vragen om meer concrete aan wijzingen over waar en hoe voor de „leek" die medeverant woordelijkheid gestalte kan krij gen. ver£; Vicaris Braun ging voor zijn inlei- e lei buil de kerk onmisbaar, aldus mgr. Braun maar hoe veel ambtelijk-priesters zijn er nodig? We hebben behoefte aan jonge priesters want de vergrij zing van het priesterbestand is een van onze grootste zorgen. Daarom acht de vicaris het een gelukkig feit, dat zich al zeer velen in hun vrije tijd beschik baar stellen voor de kerk. pastorale werk. Het wil dat in- schakeilen bevorderen, hoewel er enkele beperkingen blijven, full time, part time of.... als gewone parochianen. i zijn betoog schetste de vicaris het bisdom als „men sen of groepen van mensen, die geven om de Heer, om elkaar en om de wereld, waarin ze le ven; die in zorg om elkaar con tact zoeken en die elkaar in Gods naam vasthouden en blijven geloven omdat het de moeite is". Maar ook volgens dat beeld zullen voorgangers no dig zijn op de weg naar de kerk van de toekomst en in dat ver band citeerde de vicaris een toespraak uit 1967 van mgr. M. A. Jansen tot Seminaristen: die kerk zal niet de kerk van de ge vestigde gemeenschap zijn maar van het trekkende volk: „Wij zijn het verleden al niet meer maar ook nog niet de toe komst". is aan de diaken als eind-func tie, ook al omdat dat misschien de weg zou blokkeren voor de gehuwde priester. Onder invloed van de ontwikkelingen in het buitenland krijgt het nu toch meer aandacht: men ziet moge lijkheden in de volwassenen-ca techese, het inspireren van de parochieraden en het instrueren voor het afleggen van pastorale bezoeken. Ten aanzien van „de vrouw in het ambt", merkte de vicaris op, dat het diocesaan be stuur daarover niet zo eensge zind is. Maar op verzoek van de Canadese bisschoppen op de sy node die vorig jaar te Rome ge houden werd, is dat onderwerp opnieuw in studie. Voor wat betreft de gehuwde priester blijft voorshands de geldende regel bestaan dat de gehuwde man die priester ge wijd wordt, de mis mag opdra gen en de sacramenten mag be dienen maar dat voor de pries- KATW1JK/NOORDW1JK De Katwijker Van Gugten, die vlak bij de op Noordwijks grondgebied gelegen vuilstortplaats van de gemeente Katwijk woont, is ernstig verontrust over de giftige stoffen die daar de laatste tijd worden gestort. Daaronder bevinden zich met poeder gevulde va ten en dozen die blijkens de Engelse opschriften als zeer gevaarlijk kunnen worden bestem peld. Vooral omdat veel kinderen bij de stortplaats komen houdt de heer Van Gugten zijn hart vast. Het gif is afkomstig van het Dow-c De vragen, die deze inleiding had losgemaakt, liepen sterk uiteen. Belangrijk waren vragen naar mogelijke diaken-wijding van „leken", de taak van de vrouw in de kerk (bedoeld werd: de mogelijkheid, „het ambt te be dienen"), de gehuwde priester de wijze nacm de kerk WJ' debetre,fl' Pas °r sebisschoppen op de synode te Rome wordt gestreefd naar ver lichting van de beperkingen om ze „dienstbaar te doen zijn aan de kerk". •ergal réi, i gtllec ding uit van de gedachte dat Het diocesaan bestuurscollege men bij de veranderingen in de zo verklaarde mgr. Braun kerk van vandaag niet moede- staat, mèt de bisschoppen po- loos moet neerzitten maar ze sitief tegenover het inschakelen moet benaderen volgens Paus van gehuwde priesters in het zich verstaanbaar moet maken voor de jonge mensen. Terzake van de leek-diaken rele veerde vicaris Postma dat er lange tijd niet zo sterk gedacht Van Well een wat uit de kluiten gewassen vraag samen in de opmerking: „Het wordt de jon geren vandaag zo weinig aan trekkelijk gemaakt om verant woordelijkheid te dragen in de kerk". Hij en de vraagsteller kregen tegenvuur van dokter Van Dongen, die met Paul Kruger aanried: „Zoekt en behoudt het goede van het heden, vorm daaruit een ddeaa'I in het heden en tracht dat in de toekomst te realii /icaris Braun hem persoonlijk met de grootste zorg vervult hoe de kerk over komt op de jongeren omdat de helft van de diocesanen jonger is dan 25 jaar, Hij opperde, te gen de klacht van de ongeloof waardigheid van de kerk, de hand in eigen boezem te steken want niet alleen de hiërar chie is op de eerste plaats de schuld en niet dat wat fout is, te gebruiken als alibi om voor de uitdaging opzij te gaan. „Als je uit liefde voor Christus van zijn kerk houdt, mag je ook de fouten aanwijzen, die de kerk aankleven". Uit de vraag naar meer, „con creets" kwam de suggestie naar voren of er niet parochiebestu ren gevormd zouden kunnen worden, waarin de leek een ad viserende en beleidsvoorberei- dende taak zou hebben en „priesters zowel als parochia nen tot dienst oproepen" maar deken Van Noort stelde de vraag of de verandering van structuur in houdt dat de ver antwoordelijkheid van de paro chiaan wordt vergroot. Het be stuurscollege verklaarde, nega tief tegenover zo'n ontwikkeling te staan omdat het beter is, te wenken op gezamenlijke ver antwoordelijkheid: ieder op eigen wijze en met eigen wijze van spreken. Vicaris Braun ver zocht de aanwezigen, zich nog maals over de „invuloefening" te buigen en ervaringen met het bestuurscollege uit te wisselen. Hij achtte het gesprek dat ont staan was „broodnodig": ter bevestiging van elkanders ijver voor de kerk; ter overbrugging (om te Ieren verstaan, waarom het gezegd werd, zo geformu leerd werd) en ter toerusting. Dit najaar zal een verzamelvcr- slag van de rondgang door het bisdom, met modellen en sugge sties, voorgelegd worden aan een „peüit comité" uit de vele belangstellenden voor deze STOMPWIJK De Stompwljkse- weg en de Dr. van Noortstraat zijn sinds enkele dagen vrij van de overlast die veroorzaakt werd door passerende vrachtau to's met zand. Dat deelde bur gemeester Kolfschoten gister avond tijdens de raadsvergade ring mee. Aanleiding tot dit be sluit was het protest dat de Stoinpwijkse bevolking massaal heeft laten horen. Maar aanleiding van een vraag over de aanleg van een pijplei ding om het zand te vervoeren zei de burgemeester dot Rijks waterstaat medewerking wei gert op grond van bestek- en le veringsvoorwaarden voor het zand dat nodig is voor de aan leg van turbine-aansluiting van rijksweg 4 bij de Westvlietweg. Het zand moet droog worden geleverd er zou dus een depot moeten komen als er een pijp leiding wordt aangelegd. Rijks waterstaat is echter tegen een pijpleiding in de berm van de weg. De vrachtauto's mogen wel de rijksweg gebruiken, maar de omweg vin Voorschoten en Zoe- terwoude is voor velen van hen te lang. Voor Rijkswaterstaat geen reden water in de wijn te doen. Als het zand niet meer uit het depot aan de Kniplaan mag komen, moet het maar ergens anders vandaan gehaald wor- aen, redeneert men daar. Strategie vertrouwelijk I LEIDEN Burgemeester en Wethouders hebben zich in de laatste weken intensief bezigge houden met de vraag op welke wijze een aantal noodzakelijke voorzieningen, die in de begro ting voor 1972 zijn opgenomen, £,e bedoeling kunnen worden veilig gesteld. van - Zoals bekend staan met name de ministeries van Financiën «n Binnelandse Zaken sterk afwij zend tegenover die voorzienin gen, die volgens het gemeente bestuur absoluut noodzakelijk z^n v00r de verbeterini van het I leefklimaat en vöor de verster- d king van de maatschappelijke struktuur in Leiden. id 'P ilflai hlj De beraadslagingen van het Colle ga ge hebben geresulteerd in een Ijl plan van aktie voor de verdere kgj onderhandelingen met Den J Haag. Uitgangspunt van dit plan is dat alsnog goedkeuring moet worden verkregen voor: Uitbreiding van het werk van de Schooladviesdienst; Subsidiëring van wijkcomités en kinderdagverblijven; Verlening of verhoging van subsidie voor de telefonische hulpdienst SOS, het juridisch. l adviesbureau, de stichting RE- ilease, de muziekverenigingen, de bouw van clublokalen en de sportvoorzieningen voor de jeugd. Daarnaast verlangt het College ook duidelijke toezeggingen van Den Haag voor de onbelemmer de uitvoering van de plannen voor renovatie en herstel van de binnenstad, verbetering van het openbaar vervoer en verbe tering van de sportaccommoda ties, waarbij de zwembadaccom modatie bovenaan staat. Burge meester en Wethouders realise ren zich dat voor de uitvoering van hun plan ook offers zullen moeten worden gebracht, ook door de Leidse bevolking. Ge zien de lage gemiddelde inko menspositie van de bevolking zullen deze offers echter niet te groot mogen zijn. Het gemeen tebestuur zelf zal alles in het Schoonmaak actie gaat niet door werk stellen om de eigen zaken zo zuinig mogelijk te beheren. Zo wordt momenteel een plan ontwikkeld voor een algehele doorlichting van het gemeente lijk apparaat. dat het aktieplan de daarbij beho rende strategie in de komende weken met de raadscommissies en de gemeenteraad worden be handeld. Voor het welslagen van iedere strategie is het nood zakelijk dat de tegenstander er niet van op de hoogte is. Dat is de enige reden, waarom B en W het overleg met de raad op een aantal kernpunten een strikt vertrouwelijk karakter willen geven. Ten aanzien van de o rige punten willen zij een groot mogelijke mate van open heid betrachten, ook tegenover de meest betrokken organisaties en groeperingen. Gistermiddag heeft een gecombi neerde vergadering plaatsgehad van de Commissie voor de Alge mene Bestuurlijke Aangelegen heden en voor Financiën. Enig agendapunt was de bespreking van de procedure voor de be handeling van het opgestelde aktieplan en de daarin ontwik kelde strategie. LEIDEN Na de hoela-hoep, het evenwichtsplankje en de diabolo is wederom een „nieuw" vermakelijk heidsobject voor buikjesmensenen futloze binnenvetters op de Nederlandse consumptiemarkt ver schenen. Het is de zgn. „hoepel" die vooral qua vorm bij veel ouderen appeleert aan de jaren twin tig toen het hoepelen een van de favoriete straatspelletjes was. Met een vernuftig geconstrueerdhoe pelstangetje moet getracht worden de hoepel in verticale stand voort te rollen en achterna te rennen. Elke 1500 omwentelingen staat gelijk met het verlies van 1 kilo lichaamsgewicht. ALKEMADE Er komt een tweeklassige kleuterschool in „De Gogh". Men zal daarvoor gebruik maken van een van de vrijko mende lokalen van de vroegere Mavo-barak. In de kleuterschool zal een lokaal benut worden voor katholiek en een voor openbaar onderwijs. Dit besluit heeft de raad gisteravond genomen. KVP-fractievoorziütor Verbaar, die in het schoolbestuur van de katholieke raad zilt, wees erop dat het kaUholre'ke kleuteronderwijs op basis van de leerlingenaantallen al aan een tweeklassige school toe is. Momenteel zijn er reeds 43 kleuters aangemeld, in het komend voorjaar verwacht men dat dit aantal zal zijn opge lopen tot 64. De heer Verhaar noemde het daarom misschien bil lijk dat als de stichting openbaar onderwijs niet voldoende leer lingen zou hebben beide lokalen ter beschikking van het RK on derwijs zouden komen. Wethouder Wagenaar betoogde echter dat wilde men een kans van slagen hebben het voorstel van B. en W. gevolgd moest worden. De raad is akkoord gegaan met vernieuwing van de dakpannen van een tiental woningen in de Peeklaan, Voordien had men kri tiek op het feit dat er geen begroting bij het voorstel was ge voegd zodat men niets wist van de kwaliteit van de pannen, de aansprakelijkheid van de aannemer of de failliet gegane fabri kant. Opmer'kelijk was het ter tafel brengen van een schrijven dat was uitgegaan van de dienst Openbare Werken naar de be woners. De heer Van Duijkeren was het daar niet mee eens om dat de brtef was verzonden voordut over deze zaak gesproken was in de commissie van Openbare Werken. B. en W. noemde de kritiek van de heer Van Duijkeren correct, temeer daar al leen brieven ondertekend door B. en W. naar bewoners mogen uilgaan. In het spoor van deze affaire accepteerde de raad ook het voorstel tot delegeren van de bevoegdheid aan B. en W. tot het voeren van rechtsgedingen ter invordering van kosten wegens door der den aan gemeenteëigendommen veroorzaakte schade. Ook het voorstel tot het beschikbaar stellen van 34.652 voor voorzienin gen aan het ponlveer in de Kaag werd aangenomen. De heer P. van Ruiten bestreed de noodzaak van een bij de hand hebben van een reserve dieselmotor omdat deze direct te leveren is. De heer Verhaar noemde het urgent dat de bedrijfszekerheid van het pont gegarandeerd is. Het bedrag per leerling voor het g.l.o. is vastgesteld op 160,-. De VGA had in de vorige vergadering een bedrag van 170 voorge steld. Veel steun voor dit idee was er niet. Alleen de drie VGA- raadsleden stemden voor de motie. Twee eerste plaatsen voor Hel ma van Brahel LEIDEN Hel ma van Brnkcl van AZC is erin geslaagd om twee eerste plaatsen te behalen op de nationale ranglijsten van de maanden januari tot en met april. Met tijden van 39.0 en 34.1 was zij elke zwemster onder de 10 jaur op de 50 m. rugslag en 50 m vrljeslag te snel af. Op dit laat ste nummer wordt zij gevolgd door Trude van de Lnun van BZPC met een tijd van 35.2. Op de 50 m vlinderslag neemt Hei- ma van Brakel met 42.2 do der de plaats in. Iris de Keizer van BZPC bleef iedereen voor op de 50 m. schoolslag onder 10 jaar met een tijd van 42.3 Bij de jon gens onder tien Jaar waren do verrichtingen van Gerard Bos man van AZC opvallend. De Al- phenaar maakte met 32.6 op de 50 m. vrijeslag de snelste tijd op dit nummer in de maanden junuari tot en met april en ein digde met 38,6 op de 50 m, vrije- slag als 'tweede. American school in gebouw aan de Bloemcaniplaan WASSENAAR Het bestuur vnn de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Wassenaar heeft een oplossing gevonden voor de overcomplete ruimte in hot schoolgebouw aan de Blocmcnmpluan. Met ingang van het nieuwe schooljaar zul len namelijk drie lokalen op de bovenverdieping van de school in gebruik genomen worden door de American School. Bij wl.ize van proef is deze ruimte voonopig voor een Jaar aan de Amerikaanse school beschik baar gesteld. Er zullen 75 Jonge Amerikanen met drie leerkrach ten gehuisvest worden. Het schoolbestuur heeft eerst over.eg gepleegd met de eigen leerkrachten, die welwillend te genover het experiment bleken te staan en er veel positiefs van verwachten. WASSENAAR Zoals onlangs werd bericht heeft de Junior Kamer een initiatief ontwik keld voor een actie, die tot doel had de hoogste klassen van het basisonderwijs te be trekken bij de problematiek rond het leefmilieu. In Was senaar was in dit verband; een schoonmaakactie door de schooljeugd gepland op woensdagmiddag 31 mei. Alle Wassenaarse basisscho len - die al eerder waren in gelicht over de actie - wer den uitgenodigd aan deze ac tie deel te nemen. De schoon maakactie kon geen door gang vinden; geen enkel schoolhoofd heeft gereageerd op de uitnodiging TER AAR De Ter Aarse bevolking wacht met spanning af of er en g teken van klaarheid komt in de nu reeds maanden durende on zekerheid rond de bouw van de zesklassige lagere r.k. school langs de Albert Schweitzerstraat in Ter Aar. Zowel van de zijde van de ge meente als van het r.k. schoolbestuur hult man zich in een agtn-s meente als van het r.k. schoolbestuur hult men zich in een angst vallig zwijgen. Waarom, zo vraagt men zich af. Het is toch ook een zaak die ons aangaat, zo redeneren de Ter Aarders. NOORDWIJKERHOUT Op 31 mei aanstaande vieren de heer en mevrouw A. Boezaard-Pret van de Helmstraat 19 in Noordwijkerhout hun gouden huwelijksfeest. Het bruidspaar, dat rond de jaarwisseling 1965/1966 in Noordwijkerhout kwam wonen, heeft het grootste deel van zijn leven in Noordwijk en daarvoor in Katwijk gewoond. De bruidegom is gepensioneerd kantonnier van de Provinciale Water staat in Zuid-Holland. Leiderdorp een sportraad LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp krijgt waarschijnlijk een sportraad als overkoepelend orgaan van de verenigingen en een raadscommissie voor de sport. Dc Nederlandse Sport Federatie heeft hiertoe geadviseerd. Dit advies is overgenomen in een gemeentelijk nota waarin de uit gangspunten voor een sportbe leid zijn opgenomen. De nota kwam gisteravond in de Leider- dorpse raad aan de orde. Alle par:ijen hadden er niets dan lof voor. Vreemd vond men wel dat de Leiderdorpse vereniging, die de r.ola al enige tijd in huis hebben, in totaal nog niet heb ben gereageerd. Het was de be- doe'ing dat op- en aanmerkin gen en wensen van de vereni ging gisteravond aan de orde zouden komen. De Leiderdorpse vereniging zijn blijkbaar nog niet wakker.... Een ding is inmiddels in deze kwestie wel zeker geworden, van de zijde van de overheid heeft men inmiddels mondeling een financiële toezegging ge daan. Burgemeester v. d. Poel heeft een en ander reeds telefo nisch medegedeeld aan de heer Honout. voorzitter van het r.k. schoolbestuur. „Het zit wel goed. Alleen moeten we de toe zegging nog zwart op wit krij gen", Duyvenvoorde heeft zich in deze geest uitgelaten tegenover zijn parochianen. Tijdens de preek enkele weken terug zei hij van af de kansel dat de vergunning voor wat betreft de bouw van do katholieke school nu rond is en dat er gestart kan gaan wor- dtn met de bou»/. Een optimis tische kijk op de zaak die op dit moment nog niet wordt gedeeld door de heer Honout. Op onze vraag hoe de stand van zaken momenteel is antwoordde de heer Honout ons: „Over de bouw is nog geen beslissing ge vallen. EKR ZIJN MEE PARI vallen. Er zijn meerdere partij en bij de onderhandelingen be trokken. Wel kan ik mededelen dat we een flink stuk op weg zijn naar een oplossing. we lagere school gepland Brandweer- wedstrijden in Ter Aar Ter Aar Znterdag a.s. wor den In Ter Aar de gewestelij ke brandweorwedstrljden ge houden in dc klassen III cn IV op het fabrieksterrein van de conservenfabriek Koele- man NV. 38 Verschillende ko'rpscn, zullen eraan declnc- De wedstrijden gaan uit van het algemeen brundweerwed- strijdcomité en worden geor ganiseerd door de brandweer van Ter Aar in samenwer king met de leden van de vrijwillige bescherming be volking en een aantal ver kenners van de padvinders- groepen „Welverro" en ,,Wa- pata". De korpsen worden ontvangen in één van de hallen vnn het internationaal transportbe drijf Jac. Bezemer, stallen na afloop hun brandweerauto bij autobedrijf Bezemer aan de Kerkweg en gnun vervol gens naar het Dorpshuis, al waar de uitslag van de wed strijden en de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Het geheel staat onder leiding van de commandant van de vrijwil lige brandweer Ter Aar, de heer N. Blok

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5