Kennismaking met jeugdserie Folly-foot Stil naar de dobber staren en wachten tot de vis bijt Vara brengt een sfeervolle film over hengelen Hou het scherm in 't oog Jumbo-Set nieuw radio-programma vanuit Schiphol TERUGBLIK 1 PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 30 MEI 197J hb HILVERSUM Doodstil zitten in he tnog natte gras. Turen, in de bleke ochtendzon, die straks zal stijgen en de dauw doet verdwïjnen, naar een nietig dobbertje voor je in een door witte waterlelies en lichtgroen kroos overwoeker de sloot. Een lichte trilling, een nauwelijks te onderschei den kring in het donkere wa ter. Tuk... Nog niet bewe gen. Met een ijzeren zelfbe heersing afwachten of het visje doorzet. Nu kan elke onverhoedse handeling fa taal zijn. Het kringetje ver dwijnt en de dobber ligt weer stil als voorheen in het water. Een diepe zucht. Niets... Hengel ophalen en weer nieuw aas aan de haak. Zachtjes uitgooien om toch maar nie mand af te schrikken in deze milde vroege ochtenduren. Even gaan verzitten, want je wordt wat stijf. Weer af wachten, de zon boven de horizon zien rijzen en genie ten van de vogels die net zo vroeg als jij van de dage raad genieten. Ze vliegen luid schetterend vlak over je hoofd en wachten eveneens op de prooi die komen zal. Een lome koe kijkt je aan en loeit of er nu eindelijk eens gemolken kan worden. Je knikt haar gerustellend toe. Nog even geduld Betsie, denk je, straks komt de baas met zijn emmer. Hij zal de rust verstoren. Hij kondigt het leven in de wereld aan. Jij staat er nu nog buiten. Ver weg van de dreinende massa, die zoekt naar het onbekende. Jij zit te vis sen... Cineast Joep Bijl maakte voor de VARA een half uur du rende film van deze voor buitenstaanders vreemde sport. Hij trok vijf dagen mee met de sportvissers. Mensen die behept zijn met dat ondefinieerbare gevoel van beheerste maar intense spanning. Hij volgde ze 's morgens in alle vroegte. In de polder op snoekenjacht, in een haventje, op de Scheve- ningse pier en op een meer. Samen met hen zat hij dood stil te wachten op de afloop van een avontuur. Bijten ze of bijten ze niet, er hangt zo veel van af. Hij liet zich meevoeren in de sfeer van de bekende sterke verhalen en het flesje cognac binnen handbereik. De film brengt die sfeer uitstekend over. Joep Bijl laat de kenners praten over de relatie tussen de hengelaar en zijn vis. Vis serslatijn voor mensen die niet kunnen 'begrijpen wat er aan is om in regen, wind en vaak bittere koude in het gras of in een bootje te zit ten staren naar een simpele houten dobber. Specialiteit Het blijkt dat iedere hengelaar zijn eigen specialiteit heeft. De ene heeft zijn hart aan de snoekenjacht verpand, de andere aan de kleine vissen, die bij de haven te vinden zijn, en weer anderen trek ken in grote getale naar de Scheveningse pier om de zeevis uit het wilde water omhoog te halen. Ze hebben stuk voor stuk een eigen stijl en een eigen vis serslatijn. De hengels ver schillen voor iedere vis zo'n beetje en wat betreft de ver schillende soorten aas. le vend of kunst, zijn boeken over vol geschreven. De gro te charme van deze film zijn echter de gesprekken met de hengelaars over hun hobby. De ervaringen die ze hebben gehad en het gevoel dat hen tot deze sport brengt. Iedere hengelaar zal ooit de groot ste vis ophalen. Is het nu niet. dan misschien een vol gende keer als hij wat meer geluk heeft. Maar eens in zijn leven lukt het hem. Een aan zijn spraak te oordelen Amsterdamse hengelaar geeft een kostelijk relaas over die ene keer dat hij de vangst van zijn leven voor zijn ogen weg zag glippen. „Meneer, daar onder water zag ik een droom van een beestje. Ik wachtte en wacht te. Wat overkomt me, de slimmerd gaat er van door zomaar zonder afscheid te nemen. Het was me toch een plaatje..." Met zijn twee wijsvingers laat hij de groot te van zijn plaatje zien. Op de pier Op de pier gaat het er aller minst rusffig toe. Daar zitten ze allemaal op een kluitje. De hengelaars die van gezel ligheid houden. De ene hen gel hgt nog geen drie meter van de andere. Weer een heel andere kant van de sport. Hier moet je het geluk hebben in een slenk te lig gen. Dat zijn kleine geultjes van nog geen meter breed. Het kan daarom heel goed voorkomen, dat de één vis na vis uit het water haalt, en de buurman die er nog geen drie meter vanaf ligt hele maal niets vangt. Op de pier speelt de rivaliteit een grote rol. De hengelaar die het ge- luk heeft in een slenk te lig gen straalt bij iedere vis die hij, en niet zijn buurman, op haalt. Tot slot zit er in de film ook nog een gesprek verwerkt met de visserij-bioloog, dr. Dolf Boddeke. Hij meent dat de mens van vissen houdt, omdat het een vorm van jacht is. „Het gaat terug naar het oerinstinct. De drang tot jacht zit. ons inge bakken", vertelt hij. „Het was vroeger noodzaak om aan voedsel te komen. De jacht is nu overbodig, doch de vorm van het jagen is zeer geperfectioneerd. Er zijn honderden verschil lende typen hengels, dobbers en haken." Dr. Boddeke is verder van mening dat er ondanks de watervervuiling nog zoveel water is dat de sportvisser genoeg aan zijn trekken kan komen. Een zeer bemoedigende uit spraak, zouden we zeggen, voor de vele duizenden hen gelaars, mannen, vrouwen en kinderen. De film woTdt vanavond om 20.20 uur via Ned. I uitgezon den en is door Jan Roelands van commentaar voorzien. ROELFIEN SANT TELEVISIE HEDEN De NCRV start zaterdag met een nieuwe jeugdserie, die de naam Follyfoot zal dragen. In deze Engelse familieserie speelt in elke aflevering (13) een paard de hoofdrol. Vanavond Wordt de serie alvast in de huiskamer geïntroduceerd met een door de NCRV zelf vervaardigde film over de opname voor en tijdens de serie. Te zien zal zijn de grote boerderij die in Follyfoot dienst doet als jj§; rusthuis voor paarden. Gespro ken wordt met de regisseur en de hoofdrolspelers Steve Hudson en Gillian Blake. Gillian speelt in de serie de rol van Dora, een eenzaam meisje dat op de boer derij van haar oom de verzor ging van de paarden op zich neemt. Dit brengt een nieuw lichtpuntje in haar voorheen trieste bestaan. De serie werd geproduceerd door Tony Essex, een man die we o.m. kennen van de serie over de Eeerste We reldoorlog. Ned. II 19.05 uur Pipo op Bizarra Pipo vindt op het schip dat het gezelschap naar Bizarra vaart de pet van Snuf. Hij weet nu dat de boeven met het geluksei aan boord zijn Ned. I 19.05 uur Vissen Een film over hengelaars en hun hobbv. Zie elders deze pagina. Ned. I 20.21 uur. Afdeling Fraude Al jaren tracht inspecteur Gam ble de gebroeders Dysart achter slot en grendel te krijgen. Het was echter nooit mogelijk ge noeg bewijsmateriaal tegen deze twee afpersers te krijgen. Nu lijkt het de goede richting in te gaan. Ned. I 22.55 uur Zo vader, zo dochter Voor de laatste maal in dit sei zoen treedt het panel bestaande uit Ilse Wessel, Barend Barend- se, Yvonne Keuls en gaste me vrouw S. van Veenendaal-van Meggelen aan. Als verrassing zit de vader op de stoel en de dames onder de glazen koepel. FJ'orrtïi Ned. I 19.20 uur tVUUMSrcn Met liedjes de „brand" in Weer een programma dat van avond voor de laatste maal in dit seizoen op het scherm zal prijken. Met liedjes het land in, dat voor deze gelegenheid met liedjes de brand in werd ge noemd. komt deze maal uit de Expohal te Hilversum. Aan het programma zal o.m. worden meegewerkt door Willy Alberti, Gonnie Baars, Mieke Bos, de kermisklanten, Sasbia en Serge en de Jantjes. Ned. II 21.00 uur en theater programma biedt een overzicht aan van hetgeen het afgelopen jaar in deze rubriek werd uitge zonden. Onderwerpen, die in de ze laatste aflevering nog eer het scherm worden gebracht zijn het maken van poppenkast- poppen; het begrip „vorm en versiering", toegelicht door een der glasonflwerpers van de Ko ninklijke Nederlandse Glasfa briek te Leerdam; een persifla ge op het mannequin-wezen in de film van William Klein met de titel „Qui êtes-vous Polly Magoo"; de z.g. „doortrek- jurk" van Frans Molenaar; en pantomime door Rob van Reyn. Woensdag 17.20 uur. Een programma voor de jeugd dat laat zien, hoe m de paasva kantie in Amsterdam, zowel op straat als in het theater, toneel voorstellingen voor hun leef tijdsgroep werden georgani seerd. Ook tijdens de grote va kantie worden weer dergelijke toneelvoorstellingen georgani seerd. Het programma is der halve tevens een voorproefje van wat er dan in de hoofdstad te gebeuren staat. Woensdag Ned. I 17.00 uur Kijk zelf maar De laatste aflevering van dit Delfts cabaret In de Steeg Een groep van drie Delftse jon gens, werkend onder de naam Goovers en Neykerk, komen a.s. vrijdag en zaterdag naar het Haagse theater In de Steeg met een satirisch cabaretpro gramma. Zij stellen niet te wil len werken volgens de geijkte cabaretformule. Wat zij wel wil len moet het publiek zelf maar beoordelen. Begin 20.30 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De AVRO-radlo start morgen met een nieuw half nieuws-half amusementsprogramma. Het speelt zich voornamelijk af op Schiphol, de mini-mierenhoop waar per uur duizenden mensen van allerlei pluimage langs elkaar heen lopen. Een vliegvefld blijft een fascinerend trefpunt van mensen. Leden van het koninklijk huis, Amerikaanse hippies, ministers, sportlieden en artiesten gaan allen dezelfde gang. Ze passeren de douane, kopen drank en sigaretten in de tax-free-shop en stappen in de zilveren vogel. Doorgewinterde luchtreizigers staan naast bejaarde mensen laatste maal te zien. die met angst in hun stramme benen voor de eerste maal de grote vlucht wagen om de langgeleden geëmigreerde kinderen voor de laatste mal te zien. Een vliegveld is ook een wanhoopsoord. Er zijn verdwaalde toeristen, trefoigers met ongeldige papieren en niet te vergeten drugsmokke laars die door de mand vallen. Op zo'n luchthaven werken mensen die gewend zijn aan deze „melting pot". Het nieuwe programma, dat „Jumbo-Set" werd genoemd en dat iedere dinsdag van 2 tot 3 uur zal worden uitgezonden, laat de luisteraar meevoelen met de speciale sfeer die er op een luchtcentrum heerst. Een team be staande uit Alice Oppenheim (ex-stewardess), Dick Poons, Chris van Hoorn en Karin de Vries (produktie) bevindt zich iedere dins dag op Schiphol. Ze zullen zoveel mogelijk reizigers „live" Intervie wen. Omdat een uur natuurlijk maar kort is zullen er ook wat ge sprekken en eventuele gebeurtenissen op een bandje worden opge- Er zit nog een erg aardig tintje aan Jumbo-Set. Het programma wordt afgewisseld door plaatjes, die gericht zijn op het jeugdsenti ment. De samenstellers hebben naar aanleiding van de groeiende be langstelling voor gouden oude hits uit de vijftiger jaren een du/ik in de platenarchieven genomen. Niet alleen de Engelse en de Ameri kaanse popsound zal echter te beluisteren zijn. Voor de wat meer gevoelige oortjes worden er bijvoorbeeld ook vele platen van George Brassens, Juliette Gréco, Hazy Osterwald en de Millsbrothers gedraaid. Men zal verder zoveel mogelijk rekening houden met de wensen van de an Jumbo-Set optredende gespreks partners. De KRO is intussen begonnen met de opnamen van de nieuwste serie van Eli Asser, die in het komende winter- programma de nodige vro lijkheid op het scherm teweeg zal brengen. Deze serie gaat heten „Citroentje met sui ker", heeft niets met het Schaap met vijf poten te ma ken, maar brengt wel weer veel volks lief en leed op de vloer. Op de foto rechts staan Piet Römer, Mieke Bos en Leen Jongewaard. Op de foto links Leen Jongewaard en Lex Goudsmit. Een wonder duurt iets langer, de KRO-reportage over een cursus van het Nederlands Pedago gisch Instituut, sprak ons niet aan. Wat we te zien kregen bleef teveel een spelletje. Nu zijn er drie mogelijkheden. Of de cursus is inderdaad een spel letje zonder veel meer, óf de stof laat zich niet in een t.v.- programma vangen, óf de t.v.- aanpak was onvoldoende. Gezien de emst waarmee het ge heel omgeven werd zijn we be reid die eerste mogelijkheid uit te sluiten. We geloven dat de tweede mogelijkheid het dichtst bij de waarheid komt. Onze vraag: waarom zo'n programma uitzenden als achteraf blijkt dat de geboden informatie niet goed kan overkomen? De AVRO nam afscheid van „Mu- ziek is troef" en van presenta tor Pim Jacobs, die overstapt naar de TROS. Muziek is troef is een goed programma geble ken in het lichte genre. Het liet zich gemakkelijk consumeren en er werd muzikaal, met name door het voortreffelijke orkest van Ton van Otterloo, heel wat in gepresteerd. Bovendien waren er soms onver wachte meevallers. Gisteren was dat Hubert Laws, fluitist wiens naam we bekennen het eerlijk we niet eerder hoor den. Hij bleek een muzikant van enorme klasse. Bewees dat er eigenlijk geen scheiding is tussen goede en slechte muziek. Laws maakte geweldig goede muziek naar onze smaak. In de kegelkwis werden de ballen gegooid door Willy Walden en Piet Muyselaar. Vertegenwoor digers van een amusements-ty pe dat verleden tijd is. Maar daar staan twee oude mannen voor de camera dingen te doen die duidelijk gedateerd zijn. En je krijgt tranen in je ogen om het ongelooflijke vakmanschap waarmee ze het doen. Wonder lijk. AVRO's Televizier bracht recht streeks uit Amsterdam een flard van de opgewonden stu dentendemonstratie daar. In de studio werd minister de Brauw, spits ondervraagd door Jaap van Meekren. met dat protest geconfronteerd. De ministeriële antwoorden op alle spitse vra gen klonken ons erg plausibel in de oren. Televizier attendeerde op een groot aantal actuele zaken. Maar de boog werd zalig ont spannen bij het onderwerp Eu ropacup. Een vroegere Jamin- medewerker bleek in dienst van het Feyenoordstadion te zijn getreden. Hij gaf een echt-Rot- terdamse voorbeschouwing op de wedstrijd in zijn Kuip. Een zalige monoloog! Televizier zou er goed aan doen om nauwere banden met Ton van Duinhoven aan te knopen! Vg. Toon Hermans start met nieuwe show Toon Hermans is weer hele maal hersteld van zijn to tale lichamelijke ineen storting, een gevolg van te intensief optreden op alle podia van Nederland. De dokter schreef hem al gehele rust voor. Intussen is hij weer helemaal de oude. In Maastricht zong hij roet begeleiding van zijn nieuwe pianist Henk Westrus alvast 20 nieuwe liedjes, die binnenkort op de plaal zullen verschij nen. Bovendien werkt hij hard aan een nieuw show- programma, dat in sep tember in première moet. NEDERLAND I 18.45 uur 18.55 uur VARA 19.05 uur 13.30 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.55 uur 21.45 uur 21.50 uur 22.30 uur 22.35 uur Pipo op Bizarra Tik Tak Tor Journaal Vissen (film) Afdeling Fraude Simon Carmiggelt Achter het Nieuws Journaal Teleac NEDERLAND II est NCRV f11 18.45 uur Fabeltjeskrant ï0^ 18.55 uur Journaal 19.05 uur Follyfoot (t.v.-serie) |er 19.20 uur Zo vader, zo dochterËn! 20.03 uur Journaal 8,1 20.21 uur Hier en Nu 8,1 21.00 uur Met liedjes de „brand^e in ,ve' 22.25 uur Ander nieuws 811 22.40 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag 8Sl 1 kleur m MORGEN KRO 17.00 uur Kinderen en theater \- 17.30 uur Kijk zelf maar... 18.30 uur Fabeltjeskrant 18.40 uur Journaal 18.50 uur Impressie uit Rottei dam 18.53 uur Van gewest tot gewej 19.42 uur Impressie uit Rotter dam 19.18 uur Van gewest tot gewe| 19.42 uur Impressie uit Rottei dam 19.45 uur Zendtijd D'66 20.00 uur Journaal 20.21 uur Ajax—Inter Milan 22.25 uur Journaal 22.30 uur Den Haag vandaag 22.35 uur Staatsloterij 22.40 uur Stichting Socutera 22.45 uur Nabeschouwing Ajax- Inter Milan NEDERLAND II KRO 18.45 uurPabeltjeskmarot 18.55 uur Journaal 19.05 uur Mik 20.90 uur Journaal 20.21 uur Paul Vlaanderen 21.10 uur One nation under i 22.05 uur Kenmerk 22.30 uur Journaal 22.35 uur Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM I 8.00 Vakantietoeslag: licht progra£ei ma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzeg ding van de Nederlandse Mlddq stands Partij. KRO: 18.30 Nleuw'e 18.41 ECHO. 18.60 Voorbeschouwliol over de KRO-programma's. 19Jlrt (S) Musicerende dilettanten: 'Sr burgs Mannenkoor La Renalssanda 19.30 De zingende kerk: nieuwere ;o> turglsche gezangen. 20.00 (S) Zeg ir - wat ge draalt: Interview en plate#1' 21.00 En het kromme wordt recjo (Und das Krumme wlrd geradt_, hoorspel. 22.00 (S) Klassieke orker* muziek (gr). 22.25 Overweging. 22»n Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag 3.55—24.00 Nleuwi HILVERSUM U 18.00 Nieuws: 18.11 SP 19.00 (S) Jazzspectrum: oude moderne Jazz. 19.25 Paris 3: 23.00 Nieuws 2.55 MededelljïC 23.55—24.00 Nleu\ BRUSSEL 324 M (NEDERLANDS) actualiteiten. Daarnf lichte muziek. 19.45 Standpunten de Belgische Nijverheid. 19.65 Llcl MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbl so' (Soos)lichte grammofoonm J ziek. reportages en berichten. (7. >i Nieuws) 7.41S.00 AktuallteltenS. Nieuws: 8.41—S.50 AktuallteiteEv 10.00 Voor de vrouw. (10.30—10.b[ 11.55 Mededelingen. KR(,j 12.00 (S) Van t rleerd programma. (12.26 Meded 1 llngen t. b.v. land- en tulnbouJ 12.30 Nieuws; 12.41—12.50 Eet 13.00—13.05 Raden maarNO! 14.10 Van Ta-Ta tot totale taal: ei rubriek over het leven ln de tain 14.20 (S) Aspekten van de kamec muziek: moderne kamermuzl (opn). 14.50 Jazz uit het hlst~-'-* archie l(opn). 15.10 Meer over der: Een stem van de spreken minderheid. (15.30—15.32 Nieuws NCRV: 16.45 (S) Kom met Je boek literaire Jeugduitzending. 17.00 (S i NCRV-Vocaal ensemble: Fran a koormuziek (I). Overhelds. v tlng: 17.20 Mens en samei Een programma van het ml van C.R.M. NCRV: 17.30 I UILVERSUM n VARA: 7.00 Nieuw voorpagina.) VPRO: Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. Actualiteiten. 8.23 (S) Dag woonsd; (vervolg) (Om plm 8.35 Van al 5 markten thuis) 9.00 (S) Radiowee i blad: gevarieerd programma m om 9.15 Koning Klant: 9.35 Watt I standen: 9.40 Schoolradio: 10. Voor de kleuters; 11.00 Nieuws 11.03 Op de koffie. 12.00 (S) VAR J Dansorkest met solisten. 12.35 1 Licht ensemble met zangsoliste 13.00 Nieuws. 13.11 Actualltelte 13.25 Muziek van gisteren: licht pl tenprogramma. 13.45 Gesproken po trct. 14.00 (S) Speelruimte: gev rleerd programma met actualiteit!1 en muziek. (16.00—1602 Nleuwi I 17.55 Mededel] HILVERSUM ni. naai.) 9.00 Nieuws. 9.03 De uur-show. 10.00 Nieuws. 10.00 A beldsvltumlnenpopulair verzoekpl tenprogramma (1100 Nieuws.) 12 Nieuws. 12.03—13.00 Cup.Koorts-1 de-Kuip; programma anuit b Fevenoord Stadion (13.00. 14.0 15.00. 16.00 en 17.00 Nieuws. 324 M (NEDERLANDS berichten. 12.08 Licht it gramma 12.50 Buitenlands zicht. 13 00 Nloi 13.20 Lichte m 14.03 Concert. 14.60 Radioi (15 00 Nieuws). 15.15 Voor de klndj 11.00 NleuWJ

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2