Auto inzet van politieke spanning SANO ceL DATSUN Waarschuwing tegen medisch perfectionisme Bij Grofsmederij 150 man met ontslag Zondag 2V2 uur Toon op televisie industriebond bereid tot bet uiterste Gara&es onderbezet door uitstel onderhoud Groeiende spanning bij politie Kritiek op uitlatingen van politici DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes ƒ2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. 63e jaargang, no. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur Vissen; 21.45 uur In Achter het Nieuws een dis cussie vanuit House of Lords te Den Haag tussen de verschil lende fractieleiders over de ac tuele politieke situatie. Ned. II: 19.05 uur Follyfoot: 20.21 uur In Hier en Nu aandacht voor de opzienbarende uitspra ken van de WD en een repor tage over de advertentie van Radio Portugal, die onlangs in diverse bladen stond. 18.707 DINSDAG 30 MEI 1972 MEER ZON Geleidelijk minder buien en mor gen overal aan de kust flinke zonnige perioden. Tot overwe gend matig afnemende wind uit west tot noordwest. Minima on geveer 9 graden, maxima mor gen omstreeks 16 graden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De AVRO-tv zal zondag avond gedurende twee en een half uur hoogtepunten uit verschillende shows van Toon Hermans uitzenden. Er werd voor de sam enstel tóng van het pro gramma een keuze gedaan uit de Carré show van 1965 en Tien-Toon van 1967. De show die moet worden geaien als de uit- emijiter van helt Winterseizoen is van half- negen tot elf uur op Nederland I te zien. In de samenvatting komen o.m. voor Sien, De auditie, De gehaktbal, Tonio, Prof. dr. Zaliger, 24 rozen, De dirigent, en Andalu- AMSTERDAM (ANP De industriebond NVV dreigt nu ver wikkeld te worden in een strijd over de vraag, of een bedrljfscontactman mag worden ont slagen. Als die strijd zou eindigen met ontslag dan zou de discussie over de doelstellin gen van de bond weer een aantal ja ren achteruit wor den gebracht. Dat kunnen we niet ge dogen, aldus de heer A. Groenevelt, voorzitter van de Als de Federatie Me taal- en Elektro technische Industrie volhardt in haar houding (in het Ontslag Platje conflict dat elf we ken geleden is ont staan bij Peiger nv, nadat de bedrijfs- contactman Platje was ontslagen) dan kan dat uitlopen op een groot conflict. Dan zal datgene wat zich aan het begin van dit jaar rond de onderhan delingen over de cao groot metaal heeft voorgedaan daarbij vergeleken nog maar kinder spel zijn, zo voegde de heer Groenevelt daar aan toe. O De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK ÊcidócSomcwit VANDAAG UIT STAD EN STREEK Geen weg naar Grote Polder pag. 3 Amptmejer geeft gemeentebestuur veeg uit de panpag. 3 Volksbelang kampt met wanbetalers pag. 4 Warmond dringt aan op beslissing van Kroon pag. 4 Vicarissen bij deke naat Leiden pag. 5 Onzekerheid rond bouw school in Ter Aarpag. 5 Alphen werkt aan een „city" pag. 6 Oud-Hollandsche marckt in' Koude kerk pag. 6 De luchtverontreiniging in Tokio neemt steeds ernstiger vormen aan. Leerlingen van een middel bare school moesten gisteren medische hulp krijgen. Zij ble ken getroffen te zijn door een plotselinge golf van smog. Meer loon bouwvakkers UTRECHT (ANP) De ongeveer 250 000 onder de cao voor het bouwbedrijf en enkele aanver wante sectoren ressorterende bouwvakarbeiders krijgen met ingang van 1 juli a.s. een loons verhoging van 4,4 procent. Het beirpft een bijsturing van de cao-lonen in verband met de van oktober vorig jaar tot april jl. gestegen prijzen. Officiële IRA staakt militaire activiteiten DUBLIN (AP) De officiële vleugel van het Ierse leger heeft aangekondigd alle militai re acties voor onbepaalde tijd stop te zetten. De „Officials" zullen zich van nu af beperken tot verdediging van de katholie ke wijken van Belfast en Lon donderry. De meer militante IRA-v!eugel, de Provisionals, heeft medegedeeld dat zij wel doorgaat met militaire acties. De officiële vleugel wil met het stopzetten van haar militaire activiteiten de Britse minister van Noord-Ierland Whitelaw een kans geven om de vrede te her stellen. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Rijks- en andere overheden evenals som mige kringen van milieubeschermers vergissen zich ern stig in de wil van het volk. Indien niet öp korte termijn een redelijk compromis wordt gevonden tussen de kosten van het autobezit en het genot ervan dan etaan politieke spanningen te wachten tussen volkswil en regering met de auto als inzet". >it zei gisteren de heer Nefkens, voorzitter van de Bovag, tijdens een vergadering van de Afde ling Automobielen van deze or ganisatie in Den Haag. Hij con stateerde, dat ondanks de toege nomen belastingdruk op aan schaf en gebruik van auto's de verkoop van nieuwe en gebruik- UTRECHT (ANP) Er is sprake van een groeiende ontevredenheid en een ge voel van onbehagen onder grote groepen van de be volking. Criminaliteit en agressiviteit nemen toe en er komen steeds meer acties waarbij büjzonder grove cn levensgevaarlij ke middelen worden ge bruikt. Deze hele ontwik keling leidt ertoe, dat het Optreden van de politie bij bepaalde gebeurtenis sen meer weg heeft van dat van een soldaat dan van een burger-ambte- De voorzitter van de Katho lieke Politiebond St. Mi- chaël, de heer W. W. Weijmans, zei dit van daag in Utrecht op 't con- gTes van de bond. Dankzij de goede en juis te mentale instelling van de gehele politie wordt de zaak draaiende gehouden, zo voegde hij hieraan toe; met een minimum aan mensen wordt een maxi mum aan prestaties gele verd. Op de lange duur, aldus de heer Weijmans, houdt dat een ernstig ge vaar in: er is geen tijd meer om op adem te ko men en de kans dat de ziekenboeg zwaarder be mand gaat worden is reëel aanwezig .De op het vak rustende spanning wordt nog aanmerkelijk vergroot door portofoon en mobilofoon, die de sur veillant elk moment van uit een vredige situatie naar ernstige moeilijkhe den kunnen dirigeren. De heer Weijmans stelde vast, dat er bij de politie een gevoel van onbehagen heerst over de dienstuit voering, onder meer om dat er geen tijd meer is om voldoende aandacht te besteden aan de preven tie. Hij zei verder, dat het nog ernstig schort op het terrein van de gezags verhouding en bevelvoe ring (waarbij hij aan de rellen in Tubbergen herin nerde). te auto's, evenals van onderde len en toebehoren, op lietzc fde peil is gebleven. Wel heeft zich een in de loop van het laatste kwartaal van vorig jaar ingezette lagere bezetting van de garagewerkDlaatsen met vijftien procent heeft zich tot op heden voortgezet. Het zijn vol gens de heer Nefkens* de steeds stijgende lasten op het autorij der., die voornamelijk als oor zaak van dit verschijnsel van uitstel en/of afstel van noodza kelijk onderhoud kunnen worden aangewezen. Op dezelfde vergadering zei prof. H. C. Kuiler, dat het niet gaat om de vraag „auto" f openbaar vervoer", maar om „auto én openbaar vervoer". Hij vestigde de aandacht op oplossingen als spitsuurvervoer met busjes, een vrij taxisysteem (zoals in Lon den), betere spreiding van werktijden, waardoor het huidi ge wegennet veel meer verkeer kan opvangen. Gouverneur Wallace wordt door zijn vrouw in een wa gentje door de gangen van het Holy Cross ziekenhuis gereden waar hij herstelt van de schotwonden die hij tij dens zijn verkiezingscampag ne heeft opgelopen. Rechts zijn dochter, mevrouw Par- Senator Kennedy en zijn vrouw Joan foto onder) hebben gou verneur Wallace in het zie kenhuis bezocht. Na afloop werden zij door verslaggevers ondervraagd. Twee broers van Kennedy kwamen bij soortgelijke aanslagen om het Een groep protestantse Noord ieren, leden van een commando groep, trainen hier in straatge vechten. De protestanten hebben groepen opgericht als te- DEN BOSCH (ANP) „Het Is in ons huidige maatschappelijke bestel meer aanvaardbaar, een lichte lichamelijke afwijking te hebben, dan toe te geven dat de buikpijn samenhangt met de ge stoorde relatie met de schoon dochter". Dit zei de heer M. C. de Haan, directeur-geneesheer van het Diaconesscnhuis in Eindhoven, vandaag in Den Bosch bij de in stallatie van de contactgroep Noord-Brabant van de Nationale Ziekenhuisraad. Volgens de heer De Haan heeft de vooruitgang van de medische we tenschap teveel nadruk gekre gen. Iemand met een klacht slaakt pas een opgeluchte zucht als na het zoveelste specialisti sche onderzoek een lichamelijke afwijking aan het licht komt die Vertrek Flora uit Rijnsburg is definitief Rijnsburg De veiling Flora gaat definitief weg uit Rijns- burg. In een gisteravond in Ho liday Inn gehouden buitengewo ne ledenvergadering werd het voorstel om eerst de mogelijk heden in Rijnsburg optimaal te benutten - er is voor Flora nog drie hectare beschikbaar bij het huidige complex - voor een der gelijk ingrijpend besluit te ne men afgewezen. Voor de aan koop van de drie hectare stem den 269 leden tegen 296. De vergadering was bijeengeroe pen op initiatief van de Valken- burgse kweker-wethouder Vis, die er veel voor voelde het aan bod van het Rijnsburgse ge- meerderheid van de vergadering grond te onttrekken aan de wo ningbouw - te accepteren. Aan vankelijk leek het erop dat de meerderheid van de vergsdering er zo over dacht. Na hot betoog van veilingvoorzitter Van Delft, waari deze onder meer de op merking weerlegde dat Voor hout afwijzend zou staan tegen de vestiging van Flora op haar grondgebied, kreeg het be9tuur toch een krappe meerderheid achter zich. „Inkrimping activiteiten' LEIDEN (ANP) De directie van de nv Koninklijke Grofsme derij in Leiden heeft haar per soneel vanmorgen meegedeeld dat zij beslotcnheeft tot verdere belangrijke Inkrimping der be drijfsactiviteiten en daarmee sa- menhngende personeelssterkte. Deze betreft ongeveer honderd vijftig personen. Zij zal groten- De deels in de tweede helft 192 moeten worden verwerke- gende personeelssterkte staat lijkt, gedeeltelijk door natuurlij- los van de eind 1972, of in de ke verloop en pensionering. loop van 1973, te verwachten beëindiging van gieterij-werk- Personeel dat, ontslagen zal moe- zaamheden voor het maken van zgn. blokvormen voor de hoog ovens in IJmuiden. Bij die wer- kaamheden zijn nu nog onge veer honderddertig personeelsle den betrokken, zo heeft de di rectie verder meegedeld. ten worden, is werkzaam in de fabiek van scheepskettingen en dan voornamelijk betrokken bij de zwaardere kettingen en de raa'.i ijsafdeling, de machinefa briek en constructieplaats voor al in de zgn. indirecte sfeer, en verder administratief en tech- De afvloeiing van ongeveer hon- nisch personeel. derdvijftig personeelsleden, waa rmindering van bedrijfsacti- het nu om gaat is sterk afhan- -daarmee samenhan- kelijk van de mogelijkheden tot somenwerking met, resp. over neming door andere bedrijven. Daarover zijn nog besprekingen met buitenlandse ondernemin gen gaande. misschien voor die klacht aan sprakelijk kan worden gesteld. Deze mentaliteit, aldus de heer De Haan, heeft in veel gevallen geleid tot een medisch perfec tionisme, waarmee noch de me dicus, noch de patiënt gebaat is. „De man wiens gemiste promo tiekansen hem zwaar op de maag liggen is niet geholpen met gastroscopie (inwendig on derzoek van de maag met een maagspiegel) en röntgenfoto's, maar met een gesprek met zijn chef, maatschappelijk werkster of bedrijfsarts". „De dokter die bij een verstuikte enkel het advies geeft, een puar dagen rust te houden zonder di rect een foto te laten maken en de patiënt te verwijzen naar een specialist, wordt", aldus de heer De Haan, „door het publiek als een armzalig stuntel en dillet- tant aangekeken". Voor tienduizen den guldens schrijfmachines gestolen LEIDEN BIJ «chrljfmnchlne-cx- peditie Adlcr aan de Rooseveld- straat is in het weekeinde voor enkele tienduizenden guldens aan schrijfmachines gestolen. De daders zijn vla de achterzij de binnengekomen. Vermoede lijk heeft men de machines per auto weggehaald. Minister Boersma UTRECHT (ANP) - „Er zijn de afgelopen week uitspraken ge daan door verschillende politie ke leiders die kennelijk menen dat het het beste is, de bespre kingen tussen de regering en het bedrijfsleven te doorkruisen en de vakbeweging vnn ons te vervreemden. Ik vind dat heel merkwaardige manipulaties in de politiek". Dit zei minister Boersma van So ciale Zaken gisteren in Utrecht op de algemene vergadering van het C.N.V. Over de huidige financieel-econo- mische situatie zei de minister, dat deze, als er bereidheid be staat, „om de schouders eron der te zetten", niet mag worden gekarakteriseerd als een noodsi tuatie waar niet meer uit te ko men is. Het is volgens hem duidelijk, dat op korte termijn een aantal heel moeilijke problemen tot een opr lossing moet worden gebracht. Maar, zei hij, ik verwacht niet anders dan dat de vakbeweging de regering kritisch begeleidt. Hij merkte verder op, dat het niet de taak van de minister van so ciale zaken is, de positie van do vakbeweging uit te hollen. „Ik hecht grote waarde aan samen werking". Hij kantte zich tegen degenen „die bezig zijn, de vak beweging voor hun eigen partij politieke karretje te spannen". Geen huizen bouwen in stankgebieden ROTTERDAM (ANP) Het openbaar lichaam Rijnmond zal niet meer meewerken aan plan nen, huizen te bouwen in gebie den waar meer dan dertig pro cent van de bewoners hinder ondervindt van stank. Tegelij kertijd wil men do stank In dezo gebieden terugdringen tot een aanvaardbaar niveau oti de wo ningbouw in scholen gebieden stimuleren. Do Rijnmondraad stemde gisteren met dit voorstel van het dage lijks bestuur in. De nieuwe be leidslijn is gebaseerd op het stankrapport van de. L. A. Cla- renburg, staffunctionaris voor milieuhygiëne van Rijnmond. Het gebied, waar meer dan 30 procent van de bevolking last heeft van stank, omvat vrijwel alle gemeenten langs de Nieuwe Waterweg. Wanneer Rijnmond zijn zin krijgt, zal de bouw van 25.000 woningen in dit gebied vooriopig op de lange baan wor den geschoven. Philips-cao 3,8 omboog DEN HAAG (ANP) Van 1 Juli aanstaande af zullen alle perso neelsleden van Philips in Neder land, voor wie de cao geldt, een toeslag van 3,8 pet. op hun sala ris ontvangen al.s gevolg van de stijging van de kosten van le vensonderhoud. (ADVERTENTIE) de enige matras met de juiste celbalans „n*1 punc^ '°u,#n -o a'*" principieel bezien .beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1