VEDETTE BONINSEGNA VERANDERD DOOR PROFESSIONELE INSTELLING Finale voor Dick van Dijk een afscheid zonder glorie caballero filter van goeden huize Senior' Swart geen ontzag voor Faehetti Vesuviusvoegde raffinement toe aan schutterskwaliteiten Han Gr ij zenhout aarzelde niet bij tekenen contract PINSDAG 30 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 15 ZEIST Heel even maar viel trainer Invernizzi gis teren uit zijn rol. „Ik krijg de indruk dat Nederland anti-Inter is", zei de jon ge vakman, voor het leven aan de Milanese club ge bonden. Maar onmiddellijk daarna weer een en al van vastberadenheid, zei hij: „Ach, neem me maar niet kwalijk. Dit komt door de spanning en het gevraag over Catenaccio. Overal waar ik kom, heeft ieder een het erover. Alsof het zoiets bijzonders is. Heel West-Europa speelt mo menteel toch dat verdedi gend systeem. En dan werkt zoiets wel eens ave rechts". Over de blessures van Inter zei hij nog: „Bertini en doelman Vieri zijn nog steeds niet her steld. De beslissing of zij woensdagavond spelen neem ik pas vlak voor de wedstrijd". Een man die geen last van nervo siteit had, was Roberto Bonin- segna. De Vesuvius van het Ita liaanse voetbal is een speler, die in het veld beslist geen stap te veöl doet. En hij weet waar om ook. „Achter de bal aan- gaan kan erg nuttig voor het elftal zijn. Maar ik vind toch, dat je het als spitsspeler niet moet doen. Althans zeker niet in die mate zoals het Nederlandse voetbal propageert. Dat kost na melijk extra kracht en dat heb je veel te vaak nodig om door te, gaan. Vandaar dat ik Gerd Müller, maar ook Luigi Riva als zuivere spitsen hoger aansla dan Johan Cruyff". Roberto Boninsegna ook wel Bobo genoemd, spreekt niet over zichzelf. Of dat nou valse be scheidenheid is of niet, toch hoort Internazionales vedette er- Bi/ de aankomst op vlieghaven Zestienhoven kijken de spelers van Internazionale nog bedenkelijk voor zich uit. Later in Zeist gedroegen de Italianen zich als keiharde fullprofs, die ook maar nergens onder de indruk van wensen te komen. andere amechtige spelletjes. bij. Dat bleek zondag wel. Bo- Boninsegna: „De verveling is ninsegna werd top- Italië met 22 doelpunten. De meer gerespecteerde Riva, de aasgier van Cagliari was dit seizoen eenmaal minder succes vol. Voor Roberto Boninsegna kan er nauwelijks meer wat misgaan. Hij heeft al binnen wat hij wil de bereiken. Van spanning voor moeilijkheid. Anders spre ken we voor een Europacupwed strijd honderduit over allerlei facetten, die zich maar kunnen voordoen. Maar daar zijn we dit keer van afgeweken. De conse quentie was dat we afleiding no dig hebben. Vandaar die speels heid waar ik overigens hele maal niet van houd' Europacupfinale valt dan Roberto Boninsegna (28) weet dat ook niets te merken. Maar ook de anderen gedragen zich als keiharde fullprofs, die geen tel onder de indruk wensen te ko men van de wedstrijd waarvoor miljoenen mensen in die wereld morgenavond de knop van hun tv-toestel omdraaien. Zij dood den gisteravond de ttjd in de serene rust op het KNVB-sport- cantrum in Zeist met voor velen kwam niets van terecht, omdat Hellenio Herrera zijn geduld verloor. En op een snikhete middag in Milaan riep hij on verwachts uit: „Roberto, je ont wikkelt je te langzaam, ga maar". De volgende dag kende Boninsegna een andere werkge ver. Het laaggeplaatste Prato mocht van zijn ambities profite ren. Bobo was gebroken. Poten- za en Varese namen hem „over" het leven van een voetbalprof In de hoop dat de belofte van 'hard is. Zijn portie heeft hlij in al die jaren ruimschoots ge had. Elf jaar geleden riep de toenmalige Intertrainer Hellenio Herrera hem uit Mantova naar Milaan en een gouden droom Riva, de duurste voetballer van Italië, die geen evenknie in het elftal duldde kwam er snel een einde aan zijn glorietijd. Veel verdriet had hij er niet van, want Inter - zijn jeugddroom - verscheen op de markt. Een contract was snel een feit en In ternazionale ontdekte dn hem de schutter van faam die het zocht. Impulsiviteit Er is meer dat een overweldigen de indruk maakte. Bobo was in geen enkele opzicht het zwakke spelertje meer, dat zich door de eerste de beste van de bal liet afzetten. Zijn dadendrang ging allen nog al te veel gepard met inpulsiviteit en opvliegendheid, als gevolg waarvan Milaan hem in „Vesuvius" omdoopte. „Ik begin nooit. Maar als ik een klap krijg of zo kan mijn tegen stander er zeker twee terugver- Wachten. Zo ben ik en zo zal ik altijd wel blijven ook". Roberto Boninsegna is een keihar de. Hij zegt waar het op staat. En hij maakt er geen geheim van. Hoeft er ook geen geheim van te maken aangezien hij de laatste jaren een element aan zijn spel heeft toegevoegd. Dat is namelijk raffinement. Wraak nemen als een scheidsrechter het ziet, is er niet meer bij. Hij heeft al genoeg in zijn vingers Eei gesneden. v. Maar in die onbewaakte momen ten van de wedstrijd leert men Boninsegna anders kennen. Eens, toen hij nog bij Cagliari speelde, maakte hij zich zo kwaad op de scheidsrechter die een strafschop gaf, dat hij de man bijna molesteerde. De zwaarste schorsing ooit in het Italiaanse voetbal opgelegd, was voor hem: twaalf wedstrijden. Toch, en dat kenmerkt Bonin segna, de bikkelharde, zegt hij doodleuk als hij met Inter op stap is in het buitenland: ,,Ik? Schroslng? Mijn strafblad is volkomen blanco". Het verschil met Boninsegna van toen is nu in zijn verbeterde professionele instelling. Natuur lijk, hij blijft onberekenbaar en uiterst lastig in het veld maar zijn optreden is doordacht. Vooral de Westduitse voetbal supporters weten daar alles van. Nog steeds beweren zij dat het een pure comedie was toen Boninsegna, geraakt door een bierblikje, op het veld van Bo- russia Mönchengladbach bleef liggen. Deze geruchtmakende wedstrijd werd toen in zijn ge heel overgespeeld. x deel van het Italiaanse supportersleger (er worden zo'n 20.000 warmbloedige aanhangers verwacht) vierde op de Rotterdamse vlieghaven al uitbundig feest. zijn spionagereis naar Mantova: „Boninsegna is een type Müller. Dodelijk gevaarlijk, vooral In de stille periode van de wed strijd. Hij schiet dan uit alle standen". Barry Hulshoff weet waar hij aan toe is. HANS DE BRUYN. 55 AMSTERDAM Ofschoon Internazionale Milan morgenavond in het stadion van Feyenoord een elftal binnen de lijnen brengt met een fors aantal spelers van rond of boven de der tig, is Sjaak Swart de senior van de 22 acteurs, die om de Europacup I gaan strijden. Swart, 33 nu en al zestien jaar eerste elftalspeler bij Ajax, speelt wellicht een van zijn laat ste Europacupwedsfrijden. Want Ajax is hevig geïnteresseerd in Jan Mulder - de onderhandelingen met Anderlecht over een transfer worden morgenmiddag In Roterdam voortgezet - en de verwachting is dat belde partijen wel tot overeenstem ming zuilen komen. Waardoor de 26-jarige Groninger de aangewezen man lijkt om naast Cruyff en Keizer als rechterspits te gaan fungeren. Een veronderstelling, die bij Sjaak Swart echter kwaad bloed zet. „Want", zegt hij, „waar staat geschreven, dat ik mijn plaats af moet staan. Goed, ik ben 33. maar dot voel ik me nog lang niet. Ik heb een uitstekend seizoen achter de rug en voel me sterker dan ooit. Dat Mulder komt zegt me niets. Ajax moest wel iets doen, toen vaststond, dat Dick van Dijk weg zou gaan. Ik zie het zo, dat Mulder ln de plaats komt van Van Dijk en die heeft toch meestal ook op de reservebank geze ten.., Sjaak Swart is dus niet bereid zijn plaats in Ajax top-elf zonder slag of stoot af te staan. De man van de beslissende doelpun ten - het enige in de vier halve Europacupfinales werd door hem gescoord - gelooft er niet in dat de eindstrijd tegen Inter tevens het einde van zijn internationale loopbaan betekent. Hij geeft zichzelf tenminste nog twee ft drie jaar en is er niet bang voor z'n carrière te beëindigen als Coen Moulijn. Swart: „Natuurlijk ga je wel even nadenken als je ziet hoe het met Coen is gelopen, maar ik ben voor zoiets bij mij toch niet bang. Coen was altijd een pure linksbuiten. Ik kan ook op an dere plaatsen spelen. Heeft men mij als rechtsbuiten miet meer nodig, dan kan ik ook als verdediger worden opgesteld. Trouwens, ik geloof niet dat ik als rechtsbuiten heb afgedaan. Het kost me totaal geen moeite me te handhaven. Als er zon dags een zware wedstrijd is geweest, ben ik 's maandags tijdens de training weer helemaal fit. Iemand die aan „slijta ge" onderhevig is, kan zoiets niet. Daarom vind ik een mil joen voor Mulder ook een hoop geld Sjaak Swart - „Ajax zal mij bij een eventueel afscheid nooit zo behandelen als Feyenoord Moulijn heeft gedaan" - ls er juist, omdat het einde van zijn loopbaan volgens velen in zich ls, van alle Ajacleden misschien wel het felst op gebrand om te gen Inter te schitteren. Dat hij de geroutineerde Faehetti nis tegenstander heeft zegt hem niet zoveel. „Alleen bij kopballen zal het misschien wat moeilijker gaan, want die jongen is twee koppen groter dan ik TON VAN DALEN leek werkelijkheid te worden. Corso, de tragé „schuifdeur" op Inters middenveld, zou hij later dienen te vervangen. Maar er vroeger eens ingelost zou wor den. Tot vijf jaar terug was daar geen sprake van. Toen kwam de grote ommekeer. Als contractspeler bij Cagliari maakte hij furore. Op Sardinië. R°^o Bo^segna zal morgen- Ineens was Boninsegna weer de vedette die hij altijd zo graag had willen zijn. Door een slech te verstandhouding met Luigi Zorgenkind avond waarschijnlijk "het zor genkind van de Ajacied Barry Hulshoff worden. Trainer Ko- vacs, twee weken geleden na Hulptrainer Ajax naar België (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Han Grijzen- hout, sinds drie jaar tweede trainer van Ajax, verandert van werkkring. Volgend sei zoen zal de 39-jarige Amster dammer als eerste man in diénst staan bij de Belgische eerste divisieclub Cercel Brugge. Veertien dagen gele den werd Grljzenhout via een tussenpersoon benaderd door de club die de competi tie 1971—1972 met de vijfde plaats afsloot. Grij zenhout: „Ik had meer aanbiedingen, maar deze leek verreweg de beste. Daarom heb ik niet lang geaarzeld. Ik heb nu de leeftijd om als trainer op ei gen benen te staan en boven dien liep mijn contract met Ajax dit jaar af". Stefan Kovacs, betreurt het vertrek van Grijzenhout, die ooit voor DWS voetbalde en vijf jaar geleden van de amateurclub Gold Star bij Ajax kwam. Twee seizoenen lang was hij de derde man achter Rinus Michels en Cor Brom, maar na het vertrek van laatstgenoemde naar Vi tesse werd Grijzenhout eer ste assistent van Michels, la ter ook van Kovacs, die gis teren zei: „Ik had Grijzen hout graag bij me gehouden. Wij kunnen uitstekend samen werken, maar ik begrijp dat hij deze kans niet mag laten lopen. Als je verder wilt moet je per slot van reke ning ook een keer zo'n be slissing kunnen nemen, hoe jammer ik het persoonlijk ook vind. Cercel Brugge keerde vorig jaar terug in de hoogste Bel gische afdeling na gedurende e nkele seizoenen op een la ger plan te hebben gevoet bald. De bekendste spelers zijn Pierre Hanon (ex-Ander- lecht) en Fernand Goy- vaerts, die in zijn beste ja ren voor Real Madrid en Barcelona speelde. Grijzen hout: „Het is mogelijk dat we nog een ft twee spelers uit Nederland zullen aantrek ken. De mogelijkheden om iets te doen zijn er en dat was voor mij een belangrijk punt van overweging bij het nemen van een beslissing". Wie bij Ajax als tweede trai ner gaat fungeren is nog niet bekend. De huidige derde man, Bob Haarms, lijkt een serieuze gegadigde. Ajax- voorzitter Van Praag: „We weten pas sinds zondag dat Grijzenhout weggaat. Daar om hebben we ons r.og niet over de opvolging kunnen be raden". AMSTERDAM Minder dan een jaar gele den stapte Dick van Dijk als een bejubelde vedette van de schitterende grasmat in het Londense Wembley-stadion. Zijn aandeel in Ajax eerste totale triomf in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen was aanzienlijk geweest, want het doelpunt waarmee hij Panathinaikos al na enkele mi nuten op een achterstand zette, betekende de basis voor de uiteindelijke overwinning. Bo vendien speelde hij in het resterende gedeel te van de wedstrijd zo goed, dat zijn toe komst bij de Amsterdamse topclub verze kerd leek. Morgen neemt de zelfde Dick van Dijk afscheid van Ajax, dat hem in 1969 voor 575.000 gulden '25/1.75 I iiü II anders jf dan andere filters Ed. Laurens Continental Twente Het lijkt een af scheid zonder glorie te zullen worden, want Van Dijk komt niet voor in de opstelling, die niet afwijkt van de dit seizoen gebruikelijke. Hij zal opnieuw op de reserve bank zitten. Naast Stefan Kovacs, de trai- ner die hem als een baksteen heeft laten val- £32.' len en alleen 'v nog gebruik van stc/an Ko zijn diensten mef wenst te maken, VQn D(/fc m als er geen an dere oplossing is. Dick van Dijk (26) voelt zich dan ook een beetje overbodig bij Ajax en vertrekt zonder spijt naar de Franse eerste divisie club Nice, waarbij hij een vier jarig contract heeft getekend. Niet klagen Van Dijk: „Bij Ajax zit er voor m.j niets meer in. Ik kan niet klagen over de club. want ik heb er altijd uitstekend ver diend en dat weegt voor mij het zwaarst. Toch ben ik blij, dat ik wegga. Nice heeft me een goed contract aangeboden. Zo goed zelfs dat ik waarschijnlijk ook zou zijn gegaan, als Ik bij Ajax wel een vaste plaats in het eer ste elftal zou hebben gehad. Wat ik in Frankrijk wel verdie nen kan, wil geen Nederlandse club mij betalen." Ofschoon hij geregeld moest toe kijken, is Dick van Dijk over het afgelopen seizoen niet eens zo ontevreden. Eigenlijk niet verwonderlijk, want met zestien doelpunten bezet hij toch noe een met FC Utrechts Jan Groenendijk gedeelde vijfde nu eens zonder een sigaret, maar met een glaasje /us d'orange, ln journalisten over de kansen van Ajax. HIJ was de trainer, die Dich vallen. plaats op de nationale topsco- rerslljst. Die produktiviteit znl voor de bonzen van Nice wel de doorslag hebben gegeven, om Van Dijk aan te trekken, want kans om zich internationaal te onderscheiden kreeg de lange spits nauwelijks omdat hij in Eurcpacupduels vrijwel niet aan bod kwam. Van Dijk: „Natuur lijk zou ik het leuk vinden om tegen Inter nog in actie te ko men. Je kunt dan wel gewend zijn geraakt ann de reserve bank, de eerzucht hoeft daarom niet minder te zijn geworden". Garantie Die eerzucht is voor Nice ook een garantie, dat van Dijk geen miskoop is, zoals ex-Ajaoied Ruud Suurendonk (thans Mona co) vorige week in een Frans dagblad beweerde. Van Dijk: „Waaraan ik dat negatieve commentaar van Suurendonk heb verdiend, is me een raad sel. Ik heb met die jongen nooit iets gehad en hem zelfs nog ge holpen bij zijn transfer naar Frankrijk". Voor Dick van Dijk zijn Suurerv- donks uitlatingen alleen maar reden om er in Frankrijk, dat hij al ln zijn Twentse tijd als zijn toekomstige vaderland be schouwde, extra fel tegenaan te gaan. De uitblinker vun de vori ge finale wil echter vooral Ajax bewijzen, dat hij ten onrechte raar het tweede plun werd ver- wczpn, al is hij er nooit voor uitgekomen zijn rol van twaalf de man als zodanig te beschou wen. TON VAN DALEN TREVISE De Nederlandse bok sers James Vrij en Anthony Ri chardson hebben In Trovise de finales bereikt van do Interna tionale militaire kampioen schappen. Woltergewicht Vrij versloeg in do halve finales de Tunesiër Arfa op punten. In de eindstrijd komt Vrij uit tegen de Ghanees Ankudey. Richard son won in het zwuarwelterge- wicht op punten van Saml (Irak). TECHNI-SHOW: MACHINES HOUT-EN METAALBEWERKING, LASTECHNIEK. HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK, AANDRIJVINGSTECHNIEK, TOELEVERING dagelijks van 9-17 uur voordelige trein- toegangs biljetten op 180 stadions verkrijgbaar

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11