Twee avonturiers op vlucht voor huwelijk Amateurtoneelspeelster als Opoe Tjobbe in tv-spel Bart je van Willy van Hemert Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK mamm LEIDSE COURANT MAANDAG 29 MEI 1972 (Van ome correspondent) ZUTPHEN Het is begonnen toen Jag Wegge- mans, directeur van de Asser kunstijsbaan, orga nisator van de TT-races en ook voorzitter van de commissie „Drenten in de vrömde" tv-regisseur Willy van Hemert de tip gaf voor een rol in het geplande televisiefeuilleton „Bartje" eens te let ten op de Zutphense amateur-toneelspeelster me vrouw J. van der Hoeven-Rozeboom. Dat was een paar weken geleden- Twee keer reisde mevrouw v.d. Hoeven daarna naar Drente om op audities Willy van Hemert haar toneelprestaties voor te schotden. Na haar tweede optreden zei Van Hemert tegen de dolgelukkige Zutphense: „U wordt opoe Tjobbe". Mevrouw v.d. Hoeven (70), thuis in haar woning aan de Heecke- renüaan: „Ik durfde het niet te geloven. Het is niet direct een grote rol, maar wel een heel mooie. Opoe Tjobbe as een lieve zachte, gelovige vrouw en die rol zal me wel goed liggen". Willy van Hemert Nederland ontvlucht omdat hij dagelijks zo'n 500 aanbiedingen voor een rol in „Bartje" krijgt heeft een zorg minder. De rol van opoe Tjobbe is bij de Zutphense mevrouw v.d. Hoeven in goede handen. De Drentse vereniging in Zutphen „Underd iegen volk" ('n dikke honderd leden) weet daarvan mee te praten. Als de toneel groep van de Drentse vereni ging optreedt as succes voor me vrouw v.d. Hoeven verzekerd. De in Zuidlwolde geboren me vrouw v.d. Hoeven over de au dities voor Bartje (het boek van Anne de Vries ligt op de tafel in de eetkamer): „Het i6 al weer een hele tijd geleden dat Jan Weggemens me opbelde. Hij had me eens zien spelen en vond dat ik goed deed. Hij had Willy van Hemert attent ge maakt op mij. „Stuuur een pas foto en enige gegevens over je op naar de NCRV", zei hij. Hij voegde er nog aan toe: „Ik be loof niets, wicht" Ik stuurde de foto en gegevens en hoorde een hele tijd niets meer. Drie weken geleden belde hij me weer op. ,,Je krijgt bericht van de NCRV dat je naar een auditie In Em- men moet komen. Je moet de kop eraf bijten, doe je best", zei hij. Vroeger had ik Bartje wel eens gelezen, maar dat is al weer zo lang geleden. Ik heb nu het boek maar gekocht. Opoe Tobbe spreekt me geweldig aan. 't Is een vrouw die bij bevallin gen - die plegen in de familie van Bartje regelmatig voor te komen helpt en op de laatste bladzijde van het boek overlijdt. In Emmen waren Willy van He mert, zijn vrouw Caroline en nog iemand. Ze stelden me op m'n gemak en lieten me iets uit Bartje voorlezen. Toen kon ik gaan. Weer hoorde ik een paar weken niets. Het was zaterdag morgen dat ik opgebeld werd door de NCRV. Of ik zeventig was, of ik grijs haar had en of ik Drents sprak. „Ja", ant woordde i'k. Of ik dan maar naar Borger wilde komen, die zelfde middag. Wij er heen. Daar waren mensen van de NCRV, Jan Weggemans was er ook en natuurlijk Willy van He mert. Ik moest met een jongen die naar de rol van Bartje solli citeerde een passage uit het boek voorlezen. Toen en ik zal dat nooit vergeten zei Willy van Hemert: „Het kan niet beter. U rrr meedoen. U wordt opoe Tjo' Ik durfde het niet te gelo Mevrouw v. d. Ho ook gele genheidsdichteres i.i het Drents voor huwelijksfeesten en zoiets moet bij het zien van de tv-serie De kleine waarheid eens gezegd hebben: „Jammer dat ik al zo oud ben. Anders zou dk misschien nog in zulke stuk ken kunnen meedoen". Nooit zal ze toen gedacht hebben dat die wensdroom nog eens werkelijk heid zou worden. „Als ik de rol niet gekregen had zou ik toch blij zijn geweest die audities meegemaakt te hebben. Die waren alleen al interessant genoeg", zegt de vriendelijke Zutphense. Toneelspelen ds naast het gezin de grote liefde van mevrouw v.d. Hoeven. „Als ik speel dan be leef i'k mijn rol zo intens, dat ik echt ga huilen als mijn tekst dat met zich meebrengt." _aa F Golden Earring in Toppop op scherm Indianenfilms op VPRO-tv (Van onze rüv-redactóe) HILVERSUM In de maand juni zal de VPROtelevisie op 4 achtereenvolgende donderdagen de unieke films uitzenden, die de Engelse regisseur Brian Mo- ser in opdracht van Granada- Televlsie maakte bij enkele geï soleerd levende Indianenstam men in Latijns Amerika. Moser, zijn cameraman, zijn geluids man en de Frans-Canadese anthropoloog Bernard Arcand hebben een jaar temidden van de Indianen in het tropische oerwoud gewoond, evenals hun gastheren levend van gebraden slangen, gebakken mieren en gekookte bananen. Ze maakten er vier films: over de Embera's in Colombia, De Panare's in Ve nezuela, de Maku en Barasana's in het Amazone-gebied en de Cuiva's in opnieuw, Colombia. De titel: The Disappearing World, omdat al deze stammen door het contact met de wester se beschaving op het punt staan te verdwijnen. Radio-sport als tegenhanger van Studio Sport (Van onze rtv-redactle) HILVERSUM De AVRO-radio begint 4 juni met een sportpro gramma op de late zondag avond. Het draagt de naam „Vanavond Iaat sport" en is een luchtig programma, dat In gaat op de tv-uitzending Studio Sport en aandacht besteed aan de kleinere regionale voetbal clubs in den lande. Er werken bekende figuren aan mee. Willy Alberti bijvoorbeeld zal een groot gedeelte van de interviews voor zijn rekening nemen. Didk Poons en Peter van der Kampen zorgen voor de presentatie. Door iets minder- deskundigen met de sportlieden te laten praten willen de samen stellers de luchtige noot invoe ren. Het programma zal verder waarschijnlijk als stimulans werken voor Studio Sport. Het is namelijk de bedoeling de fou ten die in dat programma wor den gemaakt aan de kaak te stellen. Vanavond zendt de KRO-televisie de laatste film uit van de serie Road to..., waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Bing Crosby, Bob Hope en Dorothy Lamour. Road to Ball, gemaakt in 1953, laat de mannelijke hoofdrolspelers zien als twee avonturiers die hals over kop uit Sydney (Australië) weg vluchten om een huwelijk te ontlopen. In Port Darwin wor den ze gehuurd door een louche prins, Ken Arok (Murvyn Vye) om op het eiland Vatu een ge zonken schat op te sporen. De man heeft echter een paar kleinigheidjes vergeten te ver tellen: de schat wordt bewaakt door een reusachtige intktvis, die iedereen doodt, die de schat probeert te bemachtigen en daarenboven is de schat niet van prins Ken Arok, maar van de lieftallige prinses Lalah (Do rothy Lamour). Uiteindelijk weet het tweetal, vechtend met gorilla's, tijgers en wat dies meer zij, toch de schat te berei ken en aan de rechtmatige eige nares terug te geven. Road to Bali werd geregisseerd door Hal Walker. Ned. II 21.10 uur Toppop De rubriek heeft djtmaal extra lengte en laat alles zien en ho ren wat in dit seizoen aan bod is geweest. Ned. I 19.05 uur Peyton Place Steven verliest op alle fronten. Met dr. Rossi gaat het intussen een stuk beter. Eddie Jacks wordt in de gaten gehouden. Ned. I 20.21 uur Muziek is troef De achtste en tevens laatste afle vering van Muziek is Troef, die vanavond wordt uitgezonden staat voor een belangrijk deel in het teken van het afscheid nemen. Afscheid van presenta tor Pim Jacobs, afscheid ook van Willy Walden en Piet Muy- selaar, die over een paar dagen hun laatste voorstelling geven van de Snip en Snaprevue. Maar gelukkig betekent het voor beide komieken geen defi nitief afscheid: met een klein ensemble, waarvan ook Aase Rasmussen, Co en Lilly van der Heide-Weima, Louis Dusée en Fred Kaps deel uitmaken, blij ven zij ui vaderlandse planken getrouw. „We gaan wel wat minder optre den dan tot nu toe het geval was", vertelde Plet Muyselaar, „we denken aan zo'n drie avon den per week, maar daarmee hopen we door te gaan zolang we gezond zijn. En dat die ge zondheid op dit moment geluk kig geen enkel probleem ople vert, bewijzen beiden wel in de kegelkwis, waarin zij met jeug dig élan de zware kegelballen hanteren. De kwis is een hoog tepunt in deze show, maar niet het enige spectaculaire onder deel van Muziek is Troef. Conny Vandenbos zingt o.m. een droe vige ballade over een bedrogen meisje; de Amerikaanse fluitist Hubert Laws treedt voor de eer ste maal in Europa op (deze zomer komt hij voor de tweede maal naar Nederland, dan om deel te nemen aan het Jazzcon- cours in Loosdrecht) en verder zijn in deze afscheidsshow te beluisteren het trio Los trés de Canarias, Louis Neefs en Carl Schulze. Het orkest staat zoals altijd onder leiding van Rogier van Otterloo. De produktie heeft Flip van der Schalie, de regie is in handen van Mathieu Rog- Ned. I 21.10 uur Broeder Dominique Er komt een nieuwe broeder, Gui- do geheten, ln het klooster. Nog wat onwennig voor de ouderen, maar broeder Dominique sleept hem erdoor. Ned. II 19.05 uur Zeilen Ned. II 19.30 uur Veel reacties op program Van onderen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het radio- en tv- project van dc VARA, dat is ge richt op de bewustwording van de werknemer met betrekking tot zijn werk- en leefsituatie, is enorm aangeslagen. Het gaat om de vraag in hoeverre men bevrediging vindt in zijn werk en waar de oorzaak ligt indien dit niet het geval Is. Dit pro gramma gaat onder de titel Van onderen. De oproep van presentator Frits van der Poe! aan kijkers en luisteraars om hun werkervarin gen op schrift te zetten en de VARA toe te sturen, heeft een bonte hoeveelheid inzendingen opgeleverd. De meest uiteenlo pende reacties worden opge stuurd zowel naar vorm als naar inhoud: dagboeken in een schoolschrift, kleine gespelde anonieme briefjes, omvangrij ke levensbeschrijvingen, talrijke gedichten, een toneelstuk, een lied, strijdbare pamfletten, nieu we maatschappijsystemen com pleet in schema's uitgetekend. Een vooral veel brieven van mensen die over hun werk ver tellen, Soms triest vortvloeiend uit een gevoel van machteloos heid, soms ook zeer opgewekt en positief, brieven van mannen en vrouwen, brieven van werk nemers en van een enkele werk gevers ook. lalf juni verschijnt een Nakijk- krant. Daarin wordt een ultge- breide bloemlezing opgenomen van de binnengekomen inzendin- lomende uitzending Van Onde ren: Radio zondag 11 juni, 19.00 uur Hilversum 2. Jelevisie zondag 11 juni, 20.55- 21.35 uur Ned. I. Cup-koorts op AVRO-radio (Van onze ntv-redactie) HILVERSUM Vorig jaar ter gelegenheid van de fi nale om de Europa Cup voor Landskampioenen in het Wembley Stadion te Londen tussen Ajax en Panathlnaikos. zond de AVRO-radio op Hilversum 3 een totaal programma uit dat gold als een soort warming-up voor de luis teraar in afwachting van het Cupduel. Een derge lijk programma brengt ook dit jaar de AVRO-ra dio op woensdag 31 mei van 12.03 uur tot 18.00 uur eveneens via Hilversum 3 vanuit de Rotterdamse Kuip, waarin veel mu ziek, de laatste nieuwtjes en impressies rond de Cupfinale Ajax-Inter, met bijdrage van Krijn Tor- ringa Cees van Ztjüveld AVRO's Radiojournaal. Henk van den Berg en vele anderen. Een wonder Onder de titel „Een wonder duurt iets langer zendt de KRO-televi sie vanavond een documentaire uit, waarin een indruk wordt ge geven van de cursus creatieve samenwerking, die het Neder lands Pedagogisch Instituut te Zeist tweemaal per jaar organi seert. Deze cursus is bestemd voor mensen, die in grote be drijven een leidinggevende rol spelen en veel met andere moe ten samenwerken. De cursus duurt drie weken. De documen taire volgt de cursus ln de twee de week, waarin na een week iets langer" zendt de KRO-televl- van kennismaking cfe ver schillende groepen bijeenkomen in z.g. ervaringsgroepen, inlei ders aan het woord komen en onder leiding van een kun stenaar z.g. non-verbale oefe ningen doen. Bedoeling van deze cursus is, de deelnemers op de mogelijkheden te wijzen tot creatieve samenwerking, waarbij het goed en onbevoor oordeeld luisteren een belangrij ke rol speelt. .Tijdens de cursus wordt getracht de deelnemers hun eigen onbewuste gevoelens gewaar te laten worden, daarbij geholpen door twee agogen, des kundigen van het N.P.I. Bij dit alles is er niet, zoals bij de z.g. ,,sen8itivity-trainingen" sprake van dwang, maar wordt ruim schoots hulp geboden door de deskundigen. In de documentai re wordt een viertal deelnemers in hun ervaringen gevolgd. Daarbij blijkt, dat er niet spra ke is van een „wonder" (Een wonder duurt iets langer), maar dat vaak heel moeizaam resul taten kunnen worden bereikt. De documentaire besluit met een terugblik van de vier deelne mers enkele maanden later op de door hun gevolgde cur sus. Camera: Ad Braamhorst. Samen stelling: Kees Boomkens en Theo Uittenbogaart. Ned. II 20.21 uur. Micfe Jagger met Rolling Stones in Toppop Nieuwbouw AVRO open Van onze rtv-redaotie HILVERSUM Dinsdag a s. zal- de nieuwbouw van de AVRO of ficieel in gebruik worden geno men. Aan de vooravond van dit feestelijk gebeuren zendt de AVRO-televisie van 19.45 uur tot 20.00 uur op Nederland I een filmverslag uit van Hans Vernhout over de nieuwbouw van de radio-studio's en de bouw van het televisiekantoor. In de zomer van 1969 werd met de inleidende werkzaamheden voor de bouw begonnen: militai ren bliezen toen de bunker op die een flink stuk van de par keerplaats geklemd tussen het radio-gebouw en de televi siebarak in beslag nam. KRO's Brandpunt was niet wel kom bij het CPN-congres in Amsterdam en dat leverde het meest komische onderdeel van het t.v.-weekeinde op. Want Brandpunt was wèl buiten aan wezig en maakte van de repor tage een leuk evenementje met een driftige rode broeder In de hoofdrol. Die broeder moest de kameraden ervan weerhouden iets los te la ten tegen de KRO-reporter en hij speelde zijn rol prachtig. We nemen aan dat de BVD wel in de zaal vertegenwoordigd was. Waarom de KRO dan niet, zou je zeggen. Bovendien gaf Henk Gortzak, die uit lange ervaring het klappen van de CPN-zweep kent, een analyse die wel niet ver bezijden de waarheid ge weest zal zijn. Brani'-vnt zat ook verder goed achter hot binnenlandse politie ke bedrijf aan, benevens achter o.m. de Roermondse affaire. Hier toonde Willibrord Nieuv,en- huis dat hij zich al erg goed heeft ingewerkt ln Romeinse ze den en gewoonten. Voor het overige stond het t.v.- weekeinde op het lage pitje dat de wisseling der seizoenen ken merkt. De Mounties besloten hun seizoen dat, ook door ge brek aan concurrentie, ln dit genre erg succesvol was. 's Middags gebeurde dat met Stuif-es-in, genre waar gelukkig wel concurrentie is. Waarbij we het AVRO-kinderprogramma on veranderd hoog blijven waarde- Glsteren maakte de TROS het zich gemakkelijk met Tat-rt. serie die eigenlijk niet v t l om op een zo prominent te worden uitgezonden. Mn d TROS bracht ook „En pu'dlc" en daar keken we echt een beet je van op. Dit niet op de eerste plaats om de drie zangeressen die er in op traden, maar om de manier waarop regisseur Ralph lng- bar er echt oen show van maak te. Dac was bij vlagen hoogst origineel, zo t.v.-geniek als we maar konden wensen, en toch telkens zo dat de artiesten niet onder het technisch t.v.-geweld verpletterd werden. Vanwege En public konden we de NOS-film over gezond water niet zien. Maar we vonden dat nauwelijks een gemis, omdat we al zo'n 793 „mllieu"-program- ma's moesten consumeren. We zagen wèl Panoramiek, han delende over de Amerikaanse journalist Jack Anderson. Die is een soort professionele vuile was-enderzoeker. Figuur die Amerika wellicht nodig heeft, gezien de „ingebouwde" corrup- ::c~rge'.ijkheden van het poli- •«>- «ys'eem dat da3:- g?ldt. ekend kwamen drie Ne- e journalisten <vgevper onclusle dat Andc.son- ?s In ons land geen zin hebben. Toch zou het it interes.ant zijn als zo'n ilistlek appa aat hier Bob Hope in de film Road to Bali a m was. Bijvoorbeeld ^CPN-cong^en „a TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I AVRO: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Toppop 19.45 uur De AVRO breidt uit 20.00 uur Journaal 20.21 uur Peyton place .ev 21.10 uur Muziek is troef Lui 22.10 uur Televizier magazine 23.00 uur Journaal NEDERLAND II KRO: 18.45 18.55 19.05 19.30 uur Fabeltjeskrant uur Journaal uur Leven in een klooster I uur Het is fijn als je kunt! zeilen uur Journaal uur Een wonder duurt iets langer uur Road to Bali (film) uur Journaal uur Teleac MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur Schooltelevisie 18.45 uur Fabeltjeskrant i 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur Pipo op Bizarra 19.30 uur Tik Tak Tor 1 20.00 uur Journaal 20.21 uur Vissen (film) 20.55 uur Afdeling Fraude i 21.45 uur Simon Carmiggelt 21.50 uur Achter het Nieuws 22.30 uur Journaal 22.35 uur Teleac NEDERLAND II NCRV 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.20 uur 20.03 uur 20.21 uur 21.00 uur 22.25 uur 22.40 uur 22.40 uur =3 kleur Fabeltjeskrant Journaal Follyfoot (t.v.-serie) Zo vader, zo dochter Journaal Hier en Nu Met liedjes de „brand" in Ander nieuws Journaal Den Haag vandaag RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 (S) Vokale verrassingen. Politie-1 ke Partijen: 18.19 Uitzending van del Volkspartij voor Vrijheid en Demo-kj kratle. NCRV: 18.30 Nws. 18.41 Toe-L, lichting bij het nieuws. 18.47 (S)cl Marinierskapel der Koninklijke Ma- ui rlne. E.O.19.00 Wij hebban een woord voor de wereld: muziek, In- 1 formatie en berichten, met om: t 19.04 Christen zijn in. 19.20 Vra- eenbeantwoording19.40 uit het le- t vende woord. NCRV: 20.00 Zonder vijven en zessen: informatief pro- |t moder onderwijs- L vormen. 20.20 (S) Klassieke i n 21.30 Verbannen schrijvers. 11- f terair klankbeeld. 22.20 Avondover-1 denking. 22.30 Nws. 22.40 Literama. f radlokronlek over boeken, schrijvers en toneel 23.00 Pleisterplaats: HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal 18.25 (S) Licht orkkest met zangsolist. NVSH: 19.10 Sekstant: radiomagazl- ne van de NVSH. RVU: 19.20 Plan I Europa 2000 van de Fondatlon Euro. I péenne de la Culture, deel Hl: Taak I en opdracht van de educatie, discus- «J sle. NOS: 20.00 Nws. 30.05 Kom» maar act. progr. met lichte i ziek en telefonische reakties. 22.00 (S) Jazz muziek. 22.65 Mededelin gen 23 00 Nws. AVRO: 23.10 Radlc- 1ouma.il. NOS: 23.20 Onde Tnuisvesttet, dokumentalre. 24.00 Nws. 3.00 Nws 18.05 Uitzending v.d. aolda- fat ten. 18.28 Paardesporluitslagen. 18.30 jWl Prot.-godsdienstige uit?. 1R.45 Sport-I mag. 18.55 TaaJwenken. 18.57 Lichte »P orkestmuziek. 19.00 Nws en act tol Daarna Muziekprogr. 19,40 Keurig Engels. 19.45 openbaar kunstbezit, j 20.00 Operafragmenten. 22.00 Nws. ge Daarna: De Zeven Kunsten. 22.20 iya lichte muziek. 23 40 Nws. 23.40-0.15 j, Ultz. v.d. zeelieden. lelln- -v adlc- I '®rp: MORGEN woord. 7.07 (S) Badinerle: klassieke-1 en somi-klass. muz. (gr). (7.30 Nws:l 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 1 s 30 Nwi. 8.41 Moeders wil 1 10,00 (R) Aubade: klass. kam (gr). (10 30-10.32 Nws) 11.00 v 14.05 Schoolradio. 14.80 (S) Interlokaal op dinsdag: muzikaal mlddngmagazlne. (15.30-15.32 Nws: 16.00-17.00 Vraaggesprek) Overheids voorlichting: 17.00 Nws uit do Ne. derlnndse Antillen. Spreker: mr. H L Braam. KRO: 17.10 (S) Het Me- HILVERSUM n AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 Dag met een gaatje (gr) (S.00 Nws. 8 11 Radiojournaal) 8 50 Morgenwijding. 9.00 (S) Nleuwr Grammofoonplaten <9 35 Wat toelichting- ■P_. Mi 10 00 <S) dc kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nws.) 11.30 Rondom 1?' progr. v.d. vrouw. (Om 11.55 Beur berichten) 13.30 Overhoidsvoorllcl ting: Uitzending voor de Jandbouv 12.40 Knipperlichtradio verkeert magazine. 13 00 Nws. 18.11 Radio- Journaal. 13.30 Kejkorgeloonccrt: oude j AVRO 02 Onderweg 9 00 Nw Nws. 11.03 Eer gevarieerde 13.00 Nws 13.03 De Efldv v-Ker Show (14 00 Nws. 15 00 Nws 15.03 Drie-draal. 16.C Nws. 16 03-18.00 Mix. (17.00 Nws.) BUBBEL 324 moederland») .'00 Nws. ntededollngon en SOS-bc- rk'htcn 12.08 Licht muziekprogram ma. 12.15 Klelnkunstkronlek. 12 50 Buitenlands persoverzicht 13.00' Nws. weerbericht ep toneelagenda., 13.20 Licht muziekprogramma 13 65 Rciirsbet hhten. 14 00 Nws. l"." tuose vlngor». 15.00 Nws. 16.03 ilod- •iiraberlchter Nws 16 0 Nws. 7.10 ■nrleerd progr.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2