Wilma van Gooi zette eerste stap naar Duidelijke Vollebregt van ROD MILBURN IMPONEERDE MET STERKE HORDENRACE Korfbalploeg won driehoekstoernooi Betty Stöve verder Nationale competitie bij boksers Feyenoord jeugdkampioen Scheidsrechters bespraken skipunten SPORTBIJLAGE DRACHTEN Wilma van Gool-v.d. Berg heeft gisteren tij dens de vijf districtenwedstrijd op de Rubkorbaan van Drachten de eerste stap gezet naar de Olympische Spelen. De Nederlandse recordhoudster op de 100 en 200 meter kwam ondanks de bar slechte weersomstandigheden in Drachten tot een tijd van 23.3 seconden op de 200 meter en voldeed daarmee voor de eerste maal aan de limiet, Opvallend was ook de verrichting van Sammy Monsels op de 200 meter. De Surinaamse sprinter noteerde op de 200 meter een tijd van 21.2 seconden en verbe terde daarmee het nationale jeugdrecord van de op zeer jeugdige leeftijd overleden Frans Luitjes (21.3) met een- tiende seconde. Monsels is nu houder van de jeugdrecords op de 100 en 200 meter. Door de harde wind en de lage tempera tuur waren topprestaties uitge sloten. Desondanks viel het prestatieniveau over het alge heel niet tegen. West I (Noord- Holland en Utrecht) was zowel bij de dames als heren het sterkste district. Bij de dames imponeerde naast Wilma van Gooi die ook de 100 meter won in 11,6 sec. en Els van Noorduyn, Trudy Ruth. De Hilversumse won de 400 meter in de buitenbaan van kop af in 55.4 seconden. Hi 1de Kooy en Marian Keizer, die in dit sei zoen hun comeback maken, be heersten de 800 meter. Myrna v.d. Hoeven won in 2.08.2, Eja Keizer noteerde 2.09.8 op de 1500 meter, waar de wind uiter mate veel van de loopsters vergde, zegevierde Becny Boxem (0) na een lange eind sprint in 4.28.9. Marian Acker- mans had door het ontbreken van Ria Ahlers, Annemieke Bouma en Mieke van Doorn geen concurrentie. De Bever- (wijkse won met 1.73 meter. Tegenvaller Sammy Monsels moest op de 100 meter bij de heren de winst la ten aan Bert Jager, die 10.7 se conden noteerde. Monsels kwam uit op 10.8 seconden. Een tijd die ook voor Berghuis en De Jong werd afgedrukt Berghuis Een tegenvaller was het lopen van was de beste verspringer met Bram Wassenaar op de 1500 me- 7,29 meter. Martin Moser (0) ter. die op de 400 meter tweede De nationale recordhouder bracht werd achter v.d. Goolberg (48.7 het niet verder dan de vierde - 48.8), won de 800 meter in plaats. De overwinning ging 1.51.8 voor Rijn v.d. Heuvel (W naar Sjef Hensgens, die die het NOC heeft gesteld. Els van Noorduyn, die overi gens al zeker is van uitzending voor de prestaties, die zij onlangs in Erfurt leverde, kwam opnieuw boven de NOC-eis voor het kogelstoten. De Amsterdamse stootte dit keer 17,09 meter en passeerde de „grens" met negen cen timeter. In Erfurt had zij al 17,32 meter gestoten. II) met 1.52.6. Haico Scharn onder 3.50.0 Hans kwam: 3.49.2 tegen 3.49.9. De 5000 meter leverde wel een spannend duel maar geen toptij den op. Fieter Vos (N) won in 14.20.0 voor v.d. Wansum (14.23.0), Spans (14.24.4) en Vonck (14.26.8). Enkhuizen Wim Braaksma ondervonden nauwe lijks tegenstand van betekenis op respectievelijk de 110 meter en 400 meter horden. Van Enk huizen won het korte horden nummer in 14.5, voor Braaksma werd op de 400 meter horden 52.7 seconden afgedrukt. dODESTO Te sterke rugwind was er zaterdag in Modesto bij de California Rélays oorzaak van, dat twee records niet voor erkenning in aanmerking ko men. Rob Milburn, de grote fa voriet voor de gouden medaille op de 110 meter horden in Mün- chen, liep de 120 yards horden in 13.0 seconden, maar onder- Wereldrecordhouder Willie Davenport, Henry Hines sprong 8.40 meter ver. Bij de dames won Anita Neill (GB) de 100 meter in 11.4 seconden en sprong Martha Watson (VS) 6,55 meter ver. Olga Connolly de wereldranglijst aller tijden achter Matson (21,78m) en Feuerbach (21,42 m). Matson werd tweede met 20,79 meter, 99 centimeter onder zijn wereld record. (VS) wierp met 56,46 meter een in Philadelphia sprong Chris Dunn vond net iets te veel steun van een rugwind (2,4 m/sec). De tijd betekende een evenaring van het op Milburns naam staande wereldrecord. mponerend was de voorsprong van een halve seconde die Mil burn had op Olymp. kampioen Amerikaanse record met de dis cus. kagelstoten Randny Matson zal warschijn- lijk de grootste moeité krijgen om zich voor de Olympische Spelen te plaatsen. Matson moest ditmaal buigen voor de 29-jarige George Woods, die in Mexico zilver veroverde. Woods kwam 2,18 meter hoog. Pat Matzdorf, met 2,29 meter wereldrecord houder hoogspringen, is voor Mlinchen waarschijnlijk uitge schakeld. In Champaign bles seerde Matzdorf zich zo ernstig, dat het nog maar de vraag is of hij begin juli in Eugene kan deelnemen aan de Amerikaanse kwalificatie-wedstrijden. In Wi chita wierp Sam Colso 83,03 meter met de speer. In Europa werden tijdens het weekeinde ook opvallende pres taties geleverd. In Halle wierp de 37-jarige Lothar Milde met 67.02 meter een nieuw Oost- Duits record met de discus. Het betekende tevens de beste we reld seizoenprestatie. In Berlijn kwam de Zweed Ricky Bruch met de discus tot 61,52 meter. In Sofia stootte de Europese re cordhouder Hans-Joachim Ro- thenburg (O-Dld) 20.90 meter met de kogel. Heinz-Gilnther Schenk (O-Dld) bereikte bij het honkstapspringen 16.44 meter Ruth Fuchs (O-Dld) wierp 61,M meter met de damesspeer. Ivanka Christova (Buig) kwam bij het kogelstoten tot 19,25 me ter en haar landgenote Jordan- ka Blagojeva sprong over 1,80 meter. Michael Elev (Buig) won de 3000 meter steeple chase in 8.33.0 voor zijn landgenoot Ti- chov, die 8,37,6 liet afdrukken In Lübeck won Hildegarde Falck (W-Dld) bij een temperatuur van slechts dertien graden haar eerste 800 meter van het sei zoen. De wereldrecordhoudster kwam na een eerste ronde van 61.0 seconden uit op 2.03.5. De Israëlische Aviva Balaf werd tweede in 2.05.8. In Neuhausen, waar het weer ook niet mee werkte, deed Heide Rosendahl haar eerste vijfkamp van het seizoen. De Westduitse bereikte een totaal van 4637 punten en bleef daarmee slechts veertig punten achter op het wereldre cord van de Oostduitse Burglin de Pollak. De prestatie van Hei de Rosendahl waren: 100 m hor den: 13.2 (rugwind), kogel: 13,44 m: hoog: 1.64 m; ver: 6.56 m; en 200 m: 23,8 sec. Ook in Dresden en Potsdam kwa men Oostduitse atleten, die het in juni en juli rustig aan willen gaan doen, tot voortreffelijke verrichtingen. Europees kampi oen verspringen Max Klauss kwam tot 8.10 meter, de beste Europese jarprestatie. Bij de da mes sprong Kritina Albertus 6.58 meter. De S00 meter dames gaf een goede breedte te zien met tijden van 2.02.6 (Gunhild Hof- meister), 2.02,7 (Maritta Pölitz) en 2.02.9 (Waltraud Pöhland). De 400 meter-loopster Monika Zehrt (vorige week 51,9) imponeerde zeer met een 200 meter-tijd van 22.9 Wethouder Verhey uit Amsterdam knipt het lint van de nieuwe wielerbaan van het sportpark Sloten door, als gevolg waarvan Nederland weer een complex rijker is. De baenrenners, die op rij klaar staan om op hun fietsen te springen, kwamen niet in actie, omdat de baan door de regen spekglad en levensgevaarlijk was gewor- den. ROELOFSARENDSVEEN/AALSMEER. Het eerste weekeinde van de nationale voorjaars-wedstrijden op de Brassemermeer en de Westeinderplar. is gedeeltelijk ver waaid. Zaterdag werden op beide plassen wegens de door De Bilt aangekondigde storm de races afgelast en zondag was het aantal schepen dat finishte door een nog hardere wind slechts enkele tientallen van procenten van de totale inschrijving (464). Voor de vele zeilers was het een raadsel dat er op zaterdag niet werd gevaren, terwijl de wind op zondag, toen er wel werd ge zeild, veel sterker was. Oud- Sterncrack Paul Knoop, die nu in een nieuwe 470-klasse vaart: ,,De windstoten waarom ze de wedstrijden zaterdag zijn afge last, hebben we zondag gekre gen." Het moest in de tweede race dui delijk in zijn meerdere er kennen in Vollebregt, die i to taal derde staat achter Rietveld en Pels. Over de werkelijke krachtsver houding in de Nederlandse 470- top zegt Rietveld: „De Gebr. Van Essen zijn verreweg de sterksten. Daar kan niemand aan tippen. Dan komen Van Werkhoven en Vollebregt. Deze drie zullen zeker in de Neder landse ploeg voor de W.K. zit ten." Op de Westeinder moest Henk de Ruyter, die dit jaar voor het eerst in de nieuwe Noorse Yng- ling-klasse zeilt, na een fraaie overwinning in de eerste ronde in de middag een goede plaats opgeven door averij. Jan Schoonevelt, de ex-Flying Dutchmancrack kon hierdoor gemakkelijk met 2—1 de leiding nemen in het klassement in de klasse waarin De Ruyter jaren lang onbetwist alle wedstrijden won, de Randmeerklasse, heeft nu Jongsma de leiding. Eddy Rietveld won dit weekeinde Qp beide plassen word, vp]. erendeel van de deelnemers finishte dan ook niet. De averij was bovendien groot. Opvallend was dat in de kleinste klasse, de jeugdklasse, alle gestarte zeilers wel de finish bereikten. Gert Pauli won de race, voor Frank Louwers en Bram Doe- dijns. Interessant was ook de strijd in de Franse 470-klasse, waarnaar heel goede en jonge zeilers dit jaar zijn overgestapt. In Medemblik wordt dit jaar van 13 tot 19 juli het Europese kampioenschap in deze klasse gehouden. In augustus zal een sterke afvaardiging naar het we reldkampioenschap in Canada gaan. 2e 1. Veis. Spanker-klasse: le 1. Van Eyk. 2e: 1. Van Eyk. Scha kel-klasse: le: 1. Braakman. 2e: 1. Kruit. Randmeer-klasse; le: 1. Jongsma. 2e: 1. Jongsma. Yngling-klasse: le: 1. De Ruy ter; 2e: 1. Schoonevelt. Regen boog-klasse: le: 1. Bouw van Wijk. 2e: 1. Sturop. 16 m2-klas- se: le: 1. Van der Kooy. 2e: 1. Van der Kooy. Vrijheids-klasse: le: 1. Bol. 2e: 1. Van Woerkom. Pampus-klasse: le: 1. Van Vliet. 2e: 1. Van Vliet. 12 Voets-jollen: le: 1. Van Asselt. 2e: 1. Gaillard. 470-klasse: le: 1. Rietveld. 2e: 1. Vollebregt. Clipper-klasse: le: 1. De Jong; 2e: 1. De Jong. Valken-klasse: le: 1. Van Swol. 2e: 1. Vroege. 12 m2-Sharpy-klasse: le: 1. J. van Wijk. 2e: .1. Van Dorst. OK-Jollen: le: 1. B. de Haas. 2e: 1. B. de Haas jr. Europa klasse: 1$: 1. Arnold. 2e: 1. Ar nold. Stern-klasse: le: 1. Tuber- gen. 2e: 1. Visser. Solo A-klas se: le: 1. Coster. 2e: 1. Coster. Skol Tempo-klasse: le: 1. Wolt huis; 2e: 1. Olivier. Finnjollen: le: 1. Cortlever. 2e: 1. Cortle- ver. Vaurien-klasse: le: 1. Bayer. 2e: 1. Bayer. Jeugd-klas- se: le: 1. Pauli jr. geen tweede wedstrijd. (ADVERTENTIE) de trapeze Otto Tissing, een vervanger voor zijn vaste bemanning Daan Ver- gunst, die een ongeluk met zijn brommer heeft gehad. Rietveld De uitslagen zijn: Contender-klas- won de eerste race na een fel se: le wedstrijd: 1. Kan, 2e: 1. I gevecht met Emiel Pels, maar Kan. Hornet-klasse: le: Kuiper, I gende weekeinde verder gezeild Ti de hoofdprijzen in de diver- i afdelingen. BINGO molens - kaarten - formulieren Sporthuis „EXCELSIOR" AMSTERDAM —Met ingang het seizoen 1972/73 zal een tionale competitie in alle wichtsklassen voor districtsplo gen gebokst worden. Hiertoe sloot de zaterdag in Amsterdi gehouden bondsvergadering v de Nederlandse Boks Boi Deze competitie, in navolg van de Duitse Bundesliga, is doeld om de Nederlandse bd sers, vooral die uit de reg meer startgelegenheid te den. Dit was het voornaamste besk van de rustig verlopen vergad ring, die zonder morren conti butieverhoging van ƒ12,50 na L ƒ15,aanvaardde, de aftredi de bestuursleden J. Hofmi (voorzitter), G. Beerlage (i ningmeester) en J. Kanemi (commissaris) hericoos en i stemmig de Rapmundbeker, hoogste onderscheiding van boksbond, toekende aan secret ris Hans Nijdam. Hij krei deze onderscheiding voor het ganiseren van de vierde ma in successie van het Hollan boks toernooi. Wat de Olympische Spelen Miinchen betreft zei de vooi ter Hofman, dat de boksboi binnenkort aan het NOC ei voordracht zal doen. Over hc veel en welke boksers het gai wilde h'j de vergadering ni mededelen. LONDEN Het Nederlandse twaalftal heeft zonder veel te genstand het jaarlijkse driehoekstoernooi, dat ditmaal in Clapham werd gehouden, gewonnen. In de eerste wed strijd tegen de Belgen stuitten zij wel op verzet, maar zowel technisch als tactisch waren onze landgeno ten superieur. Vooral in de eerste opstelling had Nederland een groot overwicht en drong de Belgen in de hoek. Drikus Klouwen toonde zich weer schotvaardig en binnen vijf minuten gaf hij zijn ploeg een voorsprong van 2—0. In de tweede opstelling gaf België be ter partij en scoorde door Zand- voort tegen 2—1. Daarna miste hij echter een strafworp. Ron Regeer schoot na twintig minu ten bij een strafworp zuiverder en bracht daarmee de stand op 3—1. Majka Duivenvoorde zorg de voor de ruststand 41. In de tweede helft vlotte het bij Ne derland minder goed en alleen Hans Pouw kwam nog tot sco- fen: 5—1. Voor de Belgen trof Paula Bus nog eenmaal, daar mee de eindstand bepalend op 5—2. Met Engeland had Nederland (zelfs met het reservevak in de opstelling) nog minder moeite. Drikus Klouwen scoorde weder om tweemaal, waarna Adrie Kamminga en Jan Gijsen voor de ruststand van 40 zorgden. De doelpun.en in c*t tweede helft kwamen van aanvoerder Wil Reuter. Henny Bakker, Ron Re geer en Jan Gijsen. Het enige Engelse tegenpunt kwam van Francis Cunningham: 81. België versloeg Engeland met 8— 4 en eindigde daardoor op de tweede plaats. ZEIST De jeugdploegen die in de zes districten van de KNVB kampioen werden, hebben zater dag en zondag in Zeist een hal ve competitie gespeeld om de Nederlandse jeugdtitel. Feyen oord werd titelhouder door in de beslissende wedstrijd Eind hoven met 3—1 te verslaan. Feyenoord behaalde 9 punten. Eindhoven 6, Fortuna SC en Blauw Wit 5, NEC 3 en Emmen 2 punten. Betty Stöve ronde verder. Profs van Preston DEVENTER Het Hanzetoer- nooi in Deventer is een voetbal wedstrijd voor ploegen met spe lers tot t»vlntig jaar en dit grootse toernooi bestaat uit een afdeling voor profs en één voor amateurs. Bij de profploegen werd Preston North End (Eng.) eerste met 9 punten uit 5 wedstrijden 2. Glasgow Rangers 8; 3. Go Ahead 7; 4. Zaglebie (Polen) 4; 5. Drumchapel (Schotl.) 2; 6. FC Brugge 0. Amateurpvule: 1. Daventria 8 uit 5; 2. C gliari (It.) 7; 3. Enzer SK (Cost.) 5. Veteraan Nicola Pietrangeli (38 jaar), twee keer winnaar van Parijs in de zestiger jaren, heeft gisteren de laatste zestien bereikt bij de open tenniskam pioenschappen van Frankrijk door een overwinning in vier sets oo de Chileense nummer één Jaime Flllol. Het meest overtuigend speelde ti telhouder Jan Kodes. De Tsje- choslowaak behoefde slechts vijf games af te staan aan Frew McMillan, de Zuidafrikaan, die vooral faam heeft als dubbel speler. De grootste verrassing was de ne derlaag van het Roemeense dubbel Tiriac-Nastase tegen de Belgen Hombergen-Mignot, 6-1, 3-6, 11-9. De weersomstandigheden waren erbarmelijk slecht voor tenn s, er stond een zware storm, de partijen moesten herhaaldelijk voor regenbuien worden onder broken en het was ijzig koud. Be'.ty Stöve heeft samen met Billy Jean King-Moffitt de derde ron de bereikt van het damesdub- be'.spel. Het Amerikaans-Neder landse paar versloeg de Fran- Qjises Gail Chanfreau Jv. en Rosa Drrr-rn-Re. s me. t' en 6-2. Trudy Walhof-Groenman doorstond samen met Katja Eb- binghaus Blirgemeister de eer ste rode van het dubbelspel niet, zij verloren in drie sets van Kathy Kemmer (VS) en MAe.unko Sawamatsu, 0-6 11-9 63. DELFT In een zeer collegia! sfeer hebben bijna veertig jong voetbalscheidsrechters zaterdai en zondag een bijzonder leei zaam weekend doorgebracht 't DelfPse landgoed De Herteo horst. Tijdens de officiël van de Haagse Afdeling, opening sprak de vice-voorzitta heer P. C. ten Dam, beharb waardige woorden met betrek king tot het groot aantal stra zaken en de mogelijkheden vai de scheidsrechters om dit aaa tal te beperken. Zeer interessant was de causeri van oud-KNVB voorzitter Hopster, die wat dieper ingin op de psychologische kant vai het voetbalspel. De heer Hopste vergeleek het verleden met he huidige tijdperk en kwam tot d conclusie dat de jongeren than eerlijker en opener zijn. Ooi de afstanden tussen de r onderling zijn veel kleiner gewof den, waardoor het innemen va een autoritaire houding zijn tiji heeft overleefd. Namens weckendcommissie dankte d c heer Dj. Kappenburg de spreke voor zijn boeiende causerie wanrb'j als aandenken c fel-aansteker werd overhandigd De middag werd voortgeze •vet praktische scheidsrechter» lessen op het voetbalveld Full Speed, hetgeen zondag, der leiding van de heer D. Antwerpen werd herhaald Daarnaast bood dit geslaagd week'.nd volop gelegenheid disci Wa r-de

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18