Geert Jansen maakte van marteltocht triomf race I Betaald- en amateurvoetbal stap voorwaarts naar zelfstandigheid J't" H Marathoncijfers Hans Dorjee tekende bij Haarlem MAANDAG 29 MEI 1972 A 1 EHOORD winter Maassluis Kort nadat hij wankelend over de fi- J nish was gekomen en een I deken over de verstijfde schouders had gekregen I vroeg de Brit Reavley aan I omstanders: „Heeft die Fransman gewonnen?" Na het ontkennende antwoord schudde de Engelsman on- i gelovig het hoofd. ,,Is die Nederlander hem dan toch nog voorbijgegaan? Dat is bijzonder sterk", ompelde Reavley terwijl hij ver dween in een van de vrachtwagens die beschut ting bood voor de koude le- dematen. deze woorden van een der I naamloze deelnemers aan de Westlandse marathon lag de be wondering besloten die allerwe gen opwelde voor de prestatie yan Geert Jansen. Een tiental minuten eerder was de nationale I marathonkampioen reeds in de vrachtwagen geklauterd. Daar, zittend op een ijlings aangeruk- I te stoel, gaf hij commentaar op de tocht die voor velen een ware marteling was geweest. Zonder dramatische accenten verhaalde Jansen: „Ik heb geprobeerd op plaats te lopen. Onder deze om- I- standigheden was het van te vo- ren te zien dat ik die limiet van twee uur en zeventien minuten niet zou halen. Het was daarom i alleen maar zaak dat ik zo hoog 1 mogelijk zou eindigen". Hieert Jansen, de enige kandidaat I voor uitzending naar de Olympi sche Spelen op de marathon, overtrof zichzelf. In- het gere nommeerde veld van deelnemers reikte de Amsterdammer naar de eerste plaats in de voor de omstandigheden alleszins accep tabele ijd van 2.21.20. I Dhef de mission voor München Bram Leeuwenhoek bevond zich onder de tientallen fans bij de „Dit is een zeer knappe prestatie", meende Leeuwen hoek. „Niet door de tijd, maar doordat Jansen in een rechtstreeks duel de concurrentie heeft verslagen. Deze overwinning onder gelijke om standigheden zegt meer dan een be te- ideaal parkoers. Hier waren atleten bij die al eens rond de 2.16 hebben gelo pen. Dat geeft zo'n zege toch wel ca chet." Bram Leeu wenhoek wilde zich niet uitlaten over de kansen van Jan sen op uitzending. „Ik kan uit zijn zege geen conclu sies trekken", deel de hij mee. „Ik heb alleen een advise rende stem bij het NOC." Het lijt geen twijfel dat de prstatie van Geert Jansen hoog kan worden aange slagen. De Amster dammer nestelde zich al vroeg na de start, die nog „droog" verliep, aan de kop van het peloton. Ook toen de elemen ten losbarstten en de deelnemers teis terden met regen, hagel en harde te genwind, bleef Jan sen het tempo aan geven. „Ik moest proberen vooral in het begin voorin te blijven lopen", vertelde Jansen later. „Dat kun je de race controleren". Al na enkele kilometers ontstond een kopgroepje waarin zich Jansen, de Franse kampioen Kolbeck en No op den Oordt bevonden. Met nog dertig kilometer voor de boeg moest Op den Oordt lossen en gingen Kolbeck en Jansen onverdroten door. Deze twee lo pers vergrootten hun voor sprong geleidelijk, maar bij het keerpunt - precies halverwege de race - dreigde Jansen het con tact met Kolbeck te verliezen. „Hij maakte een kleine tempo verhoging", vertelde Jansen Ia- ter. „Maar ik voelde me nog sterk genoeg om het te laten gaan. Hij nam een meter of zes tig, maar ik bleef hem in het oog houden. Daardoor kon hij niet ver genoeg wegkomen". Een tiental kilometers bleef deze situatie gehandhaafd. Op dat moment kwam Kolbeck in moei lijkheden. Jansen liep ziender ogen in op zijn concurrent en passeerde hem in grote stijl. „Daar kregen we weer een stuk wind mee", vertelde Jansen. „Het bezwaar was echter dat de wind inmiddels was gaan liggen waardoor we ditmaal weinig voordeel ondervonden." Jansen ging onweerstaanbaar door en vergrootte zijn voorsprong op Kolbeck voortdurend. De Fransman moest zelfs terrein prijsgeven aan de Brit Allen die tijdens het tweede gedeelte van de race goed op dreef raakte. Jansen kon de Engelsman ech ter niet meer bedreigen. Ruim twee minuten na de winnaar fi nishte Allen. Op dat moment vertelde Jansen: „Nu maar af wachten wat de heren van het NOC ervan denken. Ik heb ge daan wat ik kon. Ik vond het wel lekker. Vooral in zwaar weer voel ik me op m'n best. Ik moet het van knokken hebben". Over vier weken krijgt Jansen in het Poolse Debno opnieuw ceif kans de limiet voor München te halen. Jansen: „Ik heb nu twee marathons gelopen. Je kan na tuurlijk niet tot in het oneindige proberen die limiet te halen. Je Uitslag: 1. Geert Jansen (AAC) 2 uur 21 min, 20.0 see.; 2. Rernle Allen (G.B.) 2.23.21,4; 3. Fernand Kolbeck (Fr.) 2.25.37,4; 4. No op den Oordt (IClmbria) 2.26.42.0; G. Theo Bock (Lux.) 2.26.64,0; 6. Henk Kalt (GVAV rapldllas) 2.28.30,6 7. John Jones (G.B.) 2.30,11.4; 8. (VVdl.) 2.3G.49.0; 15. de Ruyter (AV *34) 2.8U.~ 2.3V22.4; 10. Theo van der Rakt (de Kelen) (Metro) 2.32.41.0; 12. Wlm Hol (Hercules) man (Wdl.) 2.3G.29.7; 14. HelmuUi Tonnem Brian Clifton (G.B.) 2.36.12.0. Het resultaat van het Nederlandse kampioenschap Is: 1. Jansen; 2. Op den Oordt; 3. Kalt; 4. De Ruyter; 6. Van Irssum; 6. Van der Rokt; 7. Frllz; 8. Hol. hebt een paar weken nodig om moet ik maar afwachten wat te herstellen. Als het weer beter het NOC beslist." was geweest had ik misschien die limiet hier gehaald. Nu FRANK WERKMAN I ï>en Haag Toen een gedeelte van de lunchmaaltijd tijdens de zaterdag gehouden buitengewone bondsvergadering van de knvb door de afgevaardigden van de sectie be taald voetbal was gebruikt voor onderling beraad, kon de heer Van Rijn (Sparta) als woordvoerder meedelen dat het betaald voetbal akkoord kon gaan met - althans het eerste deel, de aanzet - het herstructureringsplan. „Om dat", zo zei hij, „de voorzitter van de sectie amateurvoet bal^ de heer Van Marle, uitdrukkelijk heeft verklaard be reid te zijn op korte termijn imet het betaald voetbal om de tafel te gaan zitten en het amateurvoetval geen juridi sche bezwaren heeft tegen zelfstandigheid." WV B-voorzitter Meuleman na het overleg in de lunchpauze: „Ik ben Verheugd over de gebleken eenheid". tegen werd aangenomen: „De algemene vergaderingen van het amateur- en het betaalde voetbal stellen hun eigen begroting vast, uitgaande van de inkomsten en uitgaven, die direct betrekking heb ben op het amateur- of het betaalde voetbal. Bij het vaststellen van de begroting in de secties mag rekening wordtn gehouden met een eventueel batig saldo van het vorige boekjaar van de KNVB, voor zover dat voor verdeling aan de beide secties in aanmerking komt. Dit saldo wordt in de fifty-fiftyverhouding verdeeld, hetgeen regle mentair moet worden vastgelegd; deze regeling moet ook gelden voor een eventueel nadelig saldo." Het amateur- en betaalde voetbal zijn derhalve na afgelopen za terdag financieel zelfstandig. Maar eer het zo ver was Voorzitter Meuleman had er in zijn verklaring-vooraf al op gewezen dat reeds in 1969 was gesproken over zelfstandigheid maar dat men in wezen nog geen stap vrder was gekomen. „Als u dit aannemt", zo riep hij de afgevaardigden toe, „zetten we een stap voorwaarts. U krijgt daardoor beslist een grotere zelfstandigheid." Maar Jos Coler, voorzitter betaald voetbal,* vond dat het erop neer kwam, dat er slechts een gescheiden begroting kwam en achtte dat niet ver genoeg gaan. „dit is een stapje dat ons geen houvast geef. Laat het amateurvoetbal nu eens laten horen of we voor recht streekse onderhandelingen om de tafel kunnen gaan zitten, zo spoe dig mogelijk". J. W. van Marle, voorzitter Sectie Amateurvoetbal, wees erop dat niet deze sectie maar het betaalde voetbal streeft naar zelfstandigheid. „Wij wensen één rechtspersoon, de KNVB. U wilt er drie. Maar we zijn natuurlijk bereid tot onderhandelen." Van Rijn (Sparta) sneerde niettemin, dat Van Marle met veel woor den niets had gezegd en hij twijfelde eraan of de amateursectie wel die financiële onafhankelijkheid wenst. „Ook al stellen wij onze ei gen begroting vast, dan komt er nog een KNVB-begroting en dat hebt u als bondsvergadering 'toch weer te beslissen. Het is dus al leen een administratieve scheiding". Voorzitter Meuleman ontze nuwde dat. „De algemene vergadering gaat zich niet bemoeien met de afzonderlijke begrotingen." Dé Stoop (DWS) sprak in feite de verlossende woorden: „We kunnen bereiken wat we altijd zo greag gewild hebben, financiële onafhankelijkheid. Welnu, wat willen we dan nog meer." Van Marle veegde daaraan nog toe: „En dan komt u rustig met ons over verdergaande zelfstandigheid praten maar ik moet erop wijzen dat het amateurvoetgal nog wel voor drie rechtspersonen (betaald, amateur en KNVB) kan voelen maar niet met de KNVB als een lege doos." Jaap van Praag (Ajax) zei kort en bondig dat Ajax het plan van de financiële ze'fstandigheid accepteert: „Als we het vijf jaar geleden aangeboden hadden gelregen, zouden we Onze Lieve Heer op onze blote knieën hebben gedenkt", riep hij de vergadering toe. Feringa (DCG) waarschuwde: „A's dit niet wordt aangenomen, zouden de amateurs wel eens helemaal niet verder wil'en praten." Na de lunchpauze kwam dus alles in het reine en kon Wim Meuleman zeggen: „Hieruit blijkt dat het betaald en het amateurvoetbal ver trouwen in elkaar siellen. Het verheugt me zeer dat een dergelijke eenheid mogelijk is." Dit was zeker geen holle frase want het andere agendapunt, uitgave i stapje bondsblad, woelde ook nogal wat los. Bijna had Wim Meuleman als geroutineerd vergaderingsleider een betreffend amendement geruis loos erdoor gedrukt maar Nico de Doelder kent eveneens de verga- deringsfoefjes en vroeg ijling het woord om op te merken: „De Af delingen zijn het er niet mee eens. Er is destijds gezegd wel of geen blad en nu blijkt er ineens een alternatief te zijn". Want in het amendement werd gezegd, dat het amateurvoetbal zich in beginsel unaniem had uitgesproken voor een eigen bondsblad me een oplage van 100.000 exemplaren, te financieren via een clubbij drage of via een geringer contributieverhoging. Er werd lang en breed heen en weer gepraat en er bleef van het amendement teiv slotte over dat men zich in beginsel uitsprak voor een eigen bonds blad. Over de oplaag en financiering werd niet meer gesproken, evenmin of het een week- of een rna; ndb'ad zou wordèn. Jaspers „Het is niets meer of minder dan een principiële uitspraak om ze! een blad te gaan uitgeven, de KNVB dus als uitgever. We denken als streefdatum aan 1 januari 1973". Als in november de algemene vergadering wordt gehouden, zal het afhangen van oplaag en financiering of het bondsblad er ook werke lijk komt. HERMAN VAN BERGEM, Rotterdam In Rotterdam is een comité opgericht, dat ervoor Ij vert Coen Moulijn bij zijn af scheid op 9 juni In de wedstrijd FeyenoordUruguay, een pas send geschenk aan te bieden. Dit comité staat onder auspi ciën van de supportersvereni ging Feyenoord. Er is bij de AMRO-bank In Rot terdam een rekening geopend (nr. 12.000). De Sportclub Feyen oord heeft zlfn goedkeuring gehecht aan dit Initiatief van de supporters. DEN HAAG Hans Dorjee, de voormalige verded'ippr van Holland Sport heeft bij de kersverse ere-divisie- club Haarlem een contract pete'kend. ,,Ik voelde me nog te jong om uitgevoet- bald te zijn", vertelde Hans Dorjee gisteren laco niek. Een beslissing, die het B'nncnhof al drie we ken geleden publiceerde. Dit besluit werd bekend na de be- s.i*.sii:g3WB''.s rijd Hermes DVS Zwijndrecht, waarvoor op het Exce.sior-ve'd negenduizend toc- •chouvers bc nrgste "ing had den. Trainer Hans Dorjee kreeg nog geen afscheidscadeau. De wc (strijd eindigde namelijk in 00, waardoor de vo'gende week weer een beslissingstluel noodzakelijk is. Zelf* stamdighek Twee Weien geleden, op de al gemene vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB, kwamen de heren Kernkamp en Kaulingfreks met een ambitieus plan dat zou moeten lelden tot zelf standigheid van deze sectie. Maar er was reeds een her structureringsplan en het ziet er sterk naar uit dat bei de heren hun tijdrovende ar beid grotendeels voor niets hebben verricht. Toen afgelo pen zaterdag in de buitenge wone bondsvergadering een stap in de richting van zelf standigheid werd gezet door dat de financiële „apart heid" erdoor kwam, bleek dat het amateurvoetbal wei nig voelt voor het plan-Kern kamp waarin is opgenomen; dat het betaald voetbal als liga buitengewoon lid van do KNVB zou moeten worden en voorts het amateurvoetbal en de KNVB apart zouden staan, waardoor drie rechts personen zouden worden ge schapen. Daarvan zei de hr. Van Marle< voorzitter van de sectie ama teurvoetbal, zaterdag: „Wij zien alles onder één rechts persoon, de KNVB. Boven dien zal de samenstelling van het bondsbestuur moeten blijven zoals het is." Er werd ook nog opgemerkt dat de KNVB een „lege doos" zou kunnen worden indien er twee secties zijn met rechts- persoonlijheid plus de KNVB. De beide groeperin gen, betaald- en amateur voetbal, gaan zo spoedig mo gelijk met elkaar pralen over verdergaande zelfstan digheid. Het ziet er naar uit dat de machtige amateursec tie, die de meeste stemmen in de bondsvergadering kan opbrengen,.niet zal afwijken van het ingenomen standpunt en dat het plan-Kern- kamp/Kaulingfreks in elk ge val zodanig gewijzigd zal moeten worden dat wordt voorkomen dat de K'NVB „ernaast" zal komen te staan. Het kernpunt is: het betaald voetbal wil onder el- gen dak, het amateurvoetbal wil onder het vertrouwde KNVB-dak blijven, mét de andere groepering. Die zelfstandigheid zou nog wel ee|ns lang op zich kunnen laten Wachten, temeer omdat in deze ingewikkelde materie in het herstructureringsplan is opgenomen de wens van de amateurs dat de zgn. „ge mengde verenigingen" dan pertinente scheiding van (se- ml)prof- en amateurvoetbal teweeg moeten brengen. En daarvoor voelt een aantal verenigingen o.a. Ajax en Feyenoord weer helemaal niets. Zonde Een verzekeringsmaatschappij voelde zich geroepen in de Ahoyhal een topsportfestival te organiseren, wellicht inge geven door de wetenschap dat een concurrerende maat schappij zich nogal weert als sponsor en deswege publici teit verwerft. Het in opzet goede programma leed schipbreuk door een, zacht gezegd' matige organisatie. Het publiek liet het ook af weten, ondanks trekpleisters als Okker, Locveseijn, zaal voetbal. Dat de artiesten er nogal met de pet naar gooi den, is een reactie die volgt op schaarse publieke belang stelling. Het geheel heeft on geveer twee ton gekost, zo werd door insiders geschat. Laat het wat minder zijn, het is zonde van het geld en van (je Inoelte. Als de bedra gen 'vqor een verzekering nou maar niet omhoog moe ten.... Gevaarlijk De Bosbaan is voor de speed- boatsport een te smal vaar water. Dat was gisteren dui delijk te merken. Een racer, door overmoed gedreven, dook niet zelden angstwek kend snel op de oever af, waar dq. honderden toeschou wers de schrik om het hart sloeg. Gelukkig liep alles g icci af, zodat ongelukken uitbleven. Maar als er iets fout zou zijn gegaan, was de ellende niet te overzien ge weest. Het publiek stond veel te dicht bij de wa'crkant. De vorige week stonden de toe schouwer» bij de motorraces in Tiihbergen ook te dicht bij ('e baan. 7.\kwamen er slechter af. Het wordt hoog tijd, dat de sport zich reali seert, dat het public-k be schermd moet worden. De politie moet daar ook de hond aan houden, Op de Bos baan was daar gisteren niets van te merken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13