Tuchtcommissie UEFA wil „Schots rumoer" woensdag berechten <r Opening Olympisch stadion geen feest voor Russen Wandelen met NS Russisch protest tegen taktische damopstelling ïgtrn w r> Weerbericht 8 Dagen kriskras door Nederland f44.- ZATERDAG 27 MEI 1972 LEIDSE COURANT Wit Blauw besluit seizoen DEN HAAG De sportvereni ging Wit Blauw organiseert morgen een speciale sportdag als besluit van het seizoen. Om half elf spelen de uit leiders samengestelde elftallen van Wit Blauw en DUNO tegen elkaar, onder leiding van een vrouwelij ke scheidsrechter, mevr. J. Paalvast. Voorts staan op het programma van de sportdag aan de Westvlietweg het treffen van de dameselftallen van GDA en DUNO (12.30 uur), wedstrij den voor pups, welpen en het jeugdbasisteam en tot besluit Wit Blauw 1 tegen Carls'halton (Engeland) en op hetzelfde tijd stip, 14.45 uur, een duel tussen de tweede elftallen van deze teams. Grote Meiprijs in Hilversum (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Het programma dat Hilversum zondagmiddag geeft hjdt kennelijk onder het overgrote aanbod van koersen, die de keus voor de dravers erg groot maakt. Er is wel een aar dig hoofdnummer, de Grote Meiprijs, voor sfijfjarigen. Om half twee is de eerste start. Onze voorspellingen: Amaryllisprijs (2000 m. autostart, met trio, eerste afd.): Kingly Boy - Jarvis - Jelle de Bois. Outsider: Kenau. Bromeliaprijs (2440 m): Karin - Joop Holland'a - Indus Thar. Ficusprijs (2000 m autostart, met trio): Jelle van de Lente - Geis ha Double - Gids. Anthuriumprijs (2040 m voor amateurs): King Areta - Impala Gregor - Inge Joanda. Grote Meiprijs (2040 m met trio): Ike Buitenzorg - Icare Quick - Ivonne Mac. Euphorbiaprijs (2920 m): Enter prise Hollandia - Helios CH - Hendrik BS. Floriadeprijs (2040 m met trio): Helene Hanover - Dave Fez - Boy van Quick. Outsider: Felix. Amaryllisprijs (tweede afd.); Jay Lee Karola van Altena - Ju weel Brewer. Draceanaprijs (1600 m autostart met trio): Hartin Gerda - Hi deaway - Handy Mac. Outsider: Gloriant. Amaryllisprijs (derde afd.): Ken Williams - Korry - Buitenzorg - Jellyco Dear. Brokamp vier jaar bij MW MAASTRICHT Willy Brokamp. spitsspeler bij MW, heeft een contract voor vier jaar gete kend bij de Maastrichtse eredi visieclub. De 25-jarige speler, die plannen had bij een andere vereniging te gaan voetballen, is na twee dagen onderhandelen tot overeenstemming gekomen met MW. PSV en FC Brugge hebben giste ren een definitieve overeenstem ming bereikt over de transfer van Johan Devrindt naar de club uit Brugge. PSV nam De vrindt in 1970 over van Ander- lecht. (ADVERTENTIE) 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heidewandeling „De Ginkel" (Ede-Wolfheze). Vraag op 't station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS". voordelig uit met NS 'r-frnT'—T'Tl In het Prentenkabinet van het Rijksmuseum wordt van 6 juni t/m 6 augustus de tentoonstel ling 'André Bonger en zijn kun stenaarsvrienden' gehouden. Bonger onderhield na 1885 in Parijs nauwe relaties met pro minente, toen nog jonge en on bekende Franse schilders. Er zal o.m. werk te zien zijn van Redon, Bernard, Van Gogh en Cézanne. Op de baan waar hij tijdens de laatste zesdaagse van Rotterdam ten val kwam, wat de inleiding vormde van het beëindigen van zijn grandioze carrière, nam Peter Post gister avond afscheid op de eerste dag van het top sportfestival dat tot van daag middernacht duurt. Dr. P. van Dijk. ere-voor- zitter van de KNWU, me moreerde de fabelachtige loopbaan van Post, de lo co-burgemeester van zijn woonplaats Amstelveen, de heer Mater, bood hem de gouden erepenning van de gemeente aan en toen klom Peter Post nog een maal op de fiets om een ererondje te rijden met zijn oud-koppelgenoot Ger- rit Schulte. Nog eenmaal hief hij (foto, naast hem zijn vrouw Loek) de hand ten groet op voor het pu bliek. In een wielerafval- wedstrijd voor profs ze gevierde Loevesijn voor Stam en de Amerikaan Mount ford. Tom Okker en zijn Joegoslavische part' ner Pilic versloegen voor 1800 toeschouwersde En gelsen Cox en Taylor met 6-3. 5-6. 4-3 gestaakt we gens tijdnood). BERN Mogelijk worden reeds woensdag maatregelen be kend gemaakt, die zullen worden getroffen naar aanlei ding van de wanordelijkheden tijdens de finale van het toernooi om Eurooa Cup 2. De tuchtcommissie van de Eu ropese Voetbal Unie (UEFA) zal een spoedvergadering beleggen. De secretaris-generaal van de UEFA, Michael Daphinoff, doet momenteel pogingen de zes leden van de commissie te bereiken om hen te verzoeken naar Rotter dam te komen waar dan woensdag, op de dag van de Eu ropa Cupfinale, kan worden vergaderd. Michael Daphinoff heeft verklaard dat er vermoedelijk maatrege len zullen worden genomen en dat de tuchtcommissie de macht heeft de wedstrijd te laten over spelen. De zes leden van de tuchtcommissie zijn de Zwitser dr. Sergio Zorzi (voorzitter), de Italiaan dr. Alberto Barbe, Vla dimir Tetr (Tsj.sl.) Erktó Po- roila (Finland), mr. Louis Wau- ters (België) en dr. Giuseppe Bonnicq (Malta). Daar staat tegenover dat de disci plinaire commissie van de UEFA heeft verklaard eerst in de loop van de volgende maand het protest te behandelen dat Dynamo Moskou heeft inge diend. In Barcelona wordt aangenomen dat de gelijknamige voetbalclub die zijn terrein beschikbaar stelde voor de finale Glasgow Rangers—Dynamo Moskou, de recette niet aan de UEFA zal afdragen. Barcelona zou van plan zijn eerst de schade te la ten bepalen die door de Schotse supporters is aangericht en dat bedrag af te houden van de en treegelden. Ard Schenk weer Oscar OSLO Wereld-, Europees en drievoudig Olympisch kampioen Ard Schenk is .voor de derde maal onder scheiden met de Oscar Ma- thisenprijs. Eerder ontving Schenk de schaats-Oscar in 1970 en 1971. Hij kreeg deze Noorse onder scheiding voor zijn verrichtin gen bij het wereldkampioen schap in Oslo waar hij alle vier afstanden won en kampioen werd met drie punten voor sprong op zijn voornaamste con currenten. De prijs, gesticht ter nagedachte nis aan de fameuze Noorse schaatsenrijder Oscar Mathisen, werd in 1961 aan Henk van der Grift 'en in 1966 en 1967 aan Kees Verkerk 'toegewezen. iandaag is de windkracht gelei delijk minder geworden, een ac tieve depressie, die gisteravond over noord-Schotland in de rich ting van zuid-Scandinavië trok. veroorzaakte aan onze kust een zuidwesterstorm. Het geleidelijk minder sterk worden van de wind bracht wel een grotere kans op buien. In zuid- en zuid oost-Europa is het nog steeds mooi voorjaarsweer: Veel zon en middagtemperaturen van 25 tot 30 graden, fooruitzichten voor maandag: Flinke zonnige perioden - Hier en daar een bui en aanhoudend koel. Aantal uren zon: 7 tot 15 uur. Min.temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. De Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij vraagt voor haar motor reddingboot Bernard van Leer, gestationeerd te Scheveningen, een ERVAREN MOTORDRIJVER ENIGE OPSTAPPERS Sollicitatnten dienen te Scheveningen woonach tig te zijn. Sollicitaties te richten aan de K.N Z H R M Spi- nozastraat 1Amsterdam, telefonische inliohtingen 070-553881. ROTTERDAM De tweede wedstrijd tus sen de damzeventalien van Nederland en Rusland, die gistermiddag in Rotterdam zou beginnen werd enige uren uitgesteld. Vlak voor de tweede zitting - Nederland won donderdag met 8-6 -kwam een tele gram binnen van de Russische Dambond, waarin werd geëist dat Nederland zijn „merkwaardige opstelling" van de eerste ontmoeting zou wijzigen in een „norma le." Uit taktische overwegingen was wereld kampioen Sijbrands donderdag geplaatst aan bord vijf, Wiersma aan bord vier. De grootmeesters spelen normaliter aan de eerste borden, gevolgd door de meesters en zo aflopend. -De Russen hadden zich hieraan gehouden en gaven blijken van ontstemming toen bleek dat Nederland enige verschuivingen had toegepast. In het telegram zei de Russische Dambond dat na deze serie van vier wedstrijden alle contacten tussen beide landen op damge- bied zullen worden verbroken, indien aan de Russische eis geen gehoor wordt gegeven. In een verklaring van het bestuur van de Kon. Ned. Dambond wordt gezegd dat het ongebrui kelijk is dat een dergelijk ulti matum pas vijf minuten voor de aanvang van de wedstrijd wordt gesteld. De KNDB deelt voorts de Russische mening niet dat de regel bestaat dat in de bordvolg orde de grootmeesters worden geplaatst voor de meesters. In het protocol, dat tevoren is op gemaakt, wordt daarover ook niet gerept. Geen reden Wel heeft de KNDB begrip voor de Russische opvatting, maar het bestuur meent dat een en ander dan tevoren bij protocol had moeten worden geregeld. Voorts vindt de bond dat voor een dergelijk ultimatum geen reden is, aangezien in het Rus sische team de internationale grootmeester Tsjegoelev aan bore vijf speelt, na de interna tionale meesters Gantwarg en Kortsov. De dambond stelt prijs, zo staat er voorts in de verklaring, op continuering van de goede be trekkingen met de Russische bond en meent dat deze kwestie via correspondentie kan worden afgehandeld. Voor een ultima tum ziet de KNDB geen dwin gende noodzaak. Een besluit de relaties te verbreken is volgens de Nederlandse organisatie ge heel vnor rekening van de Rus sische Dambond. De KNDB zou een dergelijke stap ten zeerste betreuren. Enorme inzet In de tweede ontmoeting speelde Nederland weer met een baliti- sche opstelling. De Russen wil den zich kennelijk revancheren voor de nederlaag van daags te voren en speelden met een enorme inzet. Scherp aanvals- spel van Tsjegolev tegen Sij brands en van Mogiljanski te gen Hermelink wezen daar wel op. Varkevisser scoorde het eer ste punt door wederom heel be kwaam oud-wereldkampioen An- dreiko geen kans op de zege te geven. Roosenburg drong Gant warg een klassieke spelvorm op die de Rus niet zo goed ligt. De Ruiter zorgde ervoor dat na een gelijkopgaande strijd tegen Koeperman de balans nog steeds in evenwicht was. Her melink was inmiddels in grote moeilijkheden tegen een niet te stuiten Mogiljanski, die ver de vijandelijke linies was binnenge drongen. Toch had de Nijmege- naar nog remise kunnen maken, maar hij waagde net iets te veel en verloor. Wiersma, die won, bracht de stand op 5-5 in zijn partij tegen Kortsov, die verwikkelingen zocht en een gevaarlijke voor post plaatste. Eerst in het eind spel veroverde de Fries dit stuk. Sijbrands besloot tot remise met Tsjegolev na een bijzonder inge wikkelde partij die het uiterste van beide spelers had gevergd. Evenals in de eerste wedstrijd was Gordijn de laatste speler die zijn partij beëindigde. Tegen Davodov slaagde hij erin goed verdedigend tegen de op winst beluste Rus een punt te verove ren. Eindstand 7-7, totaalstand na twee ontmoetingen: 15-13 in het voor deel van Nederland. De Britse consul in Barcelona, Kennedy, heeft de burgemeester van de stad bezocht en zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het gedrag van de duizen den, veelal beschonken, Schotse supporters. Ook John Mains, de burgemeester van Glasgow, heeft zijn collega van Barcelona „rijn oprechte spijt betuigd" voor wat hij noemt ,,het gedrag van een minderheid van de sup porters van Glasgow Rangers. Hij heeft de burgemeester van Barcelona gisteren telegrafisch uitgenodigd een bezoek te bren gen aan Glasgow „teneinde u persoonlijk op de hoogte te stel len van het goede gedrag van de grote meerderheid van de burgers van deze stad". Ook John Lawrence, de voorzitter van Glasgow Rangers, heeft zijn excuses aangeboden aan de voorzitter van Barcelona. Ar mando Caraban, die verklaarde dat Glasgow Rangers heeft aan geboden een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen Barce lona „om de club enigszins schadeloos tc stellen voor de aangebracht vermalingen". Tot het laatst In Barcelona bleef het rumoerig zo lang er Schotten in de stad en op het vliegveld waren. Eni ge uren voor het vertrek van de laatste chartervlucht met Schot se supporters maakten de fans van Glasgow Rangers gisteren nog een „rondtocht" door de stad. vernielden etalages, en wierpen stenen naar de politie. Toen deze zich opmaakten in te grijpen, sloegen de Schotten, deels half naakt deels dronken of beide, op de vlucht. De laatste (acht) Schotten die nog in de cel zaten „wegerts het aanrichten van schade ann pu blieke en ptrticuliere eigendom men", zijn gisteren vrijgelaten. De man die in het stadion over leed,is de 58-jarige Jorge Co- charn, een Spanjaard wiens ou ders Schotten waren. Hij kreeg een hartaanval toen een Schot hem op de tribune met een mes bedreigde. Damesvolleyploeg verloor LOCHEM Hel Poolse dames- volleybalteam, dat drie wed strijden in Nederland zal spe len, won gisteravond in Lochem de eerste ontmoeting met 15-11, 15-11, 15-7. Voor de aanvung werd de Neder landse speelster Herma Karsten gehuldigd wegens het spelen van haar 75e wedstrijd voor de nationale ploeg. Zij kreeg de zil veren speld van verdienste van de NeVoBo uitgereikt. Roger de Vlaeminck, de linkerhand in verband, zorgde ste Belgische succes in de Giro. (ADVERTENTIE) recht op 't kopen van voordellgo koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vak&ntiodagtochlon. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS Rinus Michels tekende bij BARCELONA Rinus Mi chels, vorig jaar van Ajax overgegaan naar de Spaan se eerste divisieclub Barce lona, heeft zijn contract met een jaar verlengd. MUNCHEN München vierde gisteren feest en het Westdultse elftal had daar een belangrijk aandeel in. Precies drie maanden voor de ope ning van de Spelen werd hel Olympisch sta dion officieel geopend met de wedstrijd West- Duitsland Rusland, welke In een grandioze overwinning van 41 voor de Duitsers eindig de. Voor de rust viel geen doelpunt. Het feest be gon toen Gerd MUller in de derde minuut van de tweede helft de score opende, hierna zelf nog tweemaal doelpuntte en bij de vierde treffer de eer aan Hoeness liet. Weliswaar kwamen Rus sen door Kolotov nog tot een tegendoelpunt, op het moment dat Breit- ner zich aan de kant liet verzorgen voor een bles sure, maar hiermee konden zij hun gezicht niet meer redden. Zij trachtten nog wel hun achterstand tot kleiner terug te bren- '-'■A-A - TP*?*- v -&•. Dubbel feest in München: het Olympisch stadion werd gisteravond officieel in gebruik genomen en het Westduitse elftal behaalde een eclatante zege op Rus land. gen. ma precisie en vonden bovendien in Wolfgang Kleff. die in de tweede helft Sepp Maier in het doel was komen vervangen, een geduchte tegenstander, hun schoten Met vuurwerk uitten enke len onder de tachtigdui zend toeschouwers hun vreugde over de Duitse zegepraal en over dit glorieuze begin van een nieuw tijdperk in het Münchener voetbal. Want in dit stadion zul len in de toekomst Bayern München en München 1860 spelen. Het stadion is in de eerste plaats gebouwd door de Olympische Spelen. Maar de toekomst Is aan het voethal, de eni ge sport, die de waar borg biedt voor een re delijke exploitatie. De toeschouwersaccom modatie is hieraun aan gepast. Daarom geen gi gant onder de Europese voetbalstadions, muar wel een, dat de toe schouwers uR alle wind richtingen een prachti ge kijk geeft op de gras mat, waaronder - een primeur voor Duitsland - een 19 km lang buizen systeem ligt, waardoor bij vorst en sneeuw warm water kan worden gepompt om het veld te allen tijde in de winter bespeelbaar te kunnen maken. Op deze eerste avond, dat het stadion speltoneel was, bleek ook de verlichting - uit 550 halogeen-metaal- damplampen, gemon teerd In vier blokken, met een totale sterkte van 1850 Lux - aan de hoogste eisen te vol doen. Het stadion baad de in een zee van licht en de nacht daarbuiten verraadde slechts, dat het geen dag meer was. ZESDK RIT GIRO De Vlaeminek winnaar met gebroken band COSF.NZA Roger de Vlae minck zorgde in de zesde etappe van de Giro voor dc eersle Belgische zege door in de spurt weg te lopen van het bijna voltallige pe loton. Hij doorbrak daar mee de Italiaanse triom fenreeks. De winnaar van Parijs-Roubaix volbracht deze tamelijk eentonige rit met een gebroken hand. In de algemene rangschikking kwam nu deze etappe geen wij ziging. De Spanjaard Fuente bleef leider. De wlnnuar van de „Vuelta" heeft van zijn gevaar lijkste concurrenten, de Italiaan Mottu, dc Belg Merckx en do Zweed Petterson. weinig gezien in deze etappe. Het meest ver rassende van deze rit was de derde plaats van de Zwitser Erich Spahn, die erkende weg- sprinters als Motta, Swerts, Bi- tossi en Merckx (He) de baas bleef. Do "lining van d. ?e§<je etappe (Mon** Us*no-C«tciuau 190 km) i. n. per d.- Vlaeminck (Het) f> 60 34X- Krtdy Mor >i> t.36: S. Claimi M»t f Pre H Sll Vil Marce lt) op .1.02; 10. 1 tnlu Zlllo- i l'aiumnw—P—PWjWi i«Mm (flp) np g mi mui in. ..j. Sc in U (It) op 3 03. (ADVERTENTIE) Wio 8 dagon lang veol In ons land wil roizen, In heb voordeligst uit met een 8-daaga kilakraa-abonne ment. Kinderen 4 t/m 9 Jaar half geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna allo N S-va ka n tledag tochten. voordelig uit met NS T f

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9