De jager Berchtold Mill Z 5iÊ 1 Speelgoedsoldaatjes veroveren nog steeds de kinderwereld éy^Ê) Fransman bestudeert mens in eenzaamheid DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD 1 jj^s 2 3 B20-7Z d ZATERDAG 27 MEI 1972 LEIDSE COURANT 120 B Zo-72. Vlak bij de grens tussen Oosten rijk en Duitsland, ligt tussen bergen en bossen een plaatsje dat Berchtengaden heet. Dit is geen sprookje maar heus waar en dat weet iedereen. Maar hoe die plaats is ontstaan en waar aan de naam te danken is. dat weten niet zo veel mensen. Oude grootmoeders verfellen het daar nog aan hun kleinkinderen. De een gelooft het, de ander zegt: „Dat kan niet echt ge beurd zijn". Maar dit is de geschiedenis die oude mensen nog kennen. Er was eens een houtvester die midden in het bos woonde met zijn lieve dochter. De man deed zijn werk nog goed, maar hij voelde zich oud worden en had wel graag een jonge, sterke hulp gehad. Als hij toch eens behalve een dochter, ook een zoon had gehad Op een dag kwam een jongeman bij hei houtvestershuis. Het was de jager Berchtold die vrij en ongebonden dwaalde langs ber gen en door bossen omdat hij zijn hart had verpand aan de jacht. Maar toen hij van de houtvester hoorde dat die juist naar zo'n flinke jonge snuiter verlangde, dacht hij: „Het werk van een houtvester lijkt op dat van een jager en je kunt het nog combineren ook. Laat ik maar hier blijven". Dat deed hij en hij hielp zijn nieuwe meester vol ijver. Hij vond de dochter wel bijzonder lief. Misschien bleef hij ook daarom wel in het houtvesters huis en voelde hij geen verlan gen meer langs bergen en ande re bossen te dwalen Het meisje vond de jager Berch told ook bijzonder lief. Had de oude houtvester nu maar eraan gedacht om met zijn Heer te prater en te vragen of deze aar dige Berchtold zijn opvolger als houtvester mocht worden, dan zou de Heer vast wel „Ja, dat is goed", geantwoord hebben. En dan v/as alles anders ge gaan. Maar de oude vader stierf opeens. Toen werd er een andere opvol ger voor hem gekozen, want de Heer die eigenaar was van de bossen wist niet eens dat er een Berchtold bestond. Het meisje moest bij haar rijke familie in de stad gaan wonen. En Berch told, die zo arm was als een kerkrat, kon niets anders doen dan maar weer met zijn hond op jacht gaan en de buit verko pen om in leven te blijven. Diep bedroefd verliet hij het huis je waar hij zoveel uren had doorgebracht met het meisje van zijn dromen. Hij dwaalde door het bos en stond opeens voor een groot meer dat hij nooit eerder gezien had. In het donkergroene water weerspie gelden zich de hoge rotsen en een zwaan gleed langzaam over het oppervlak. Toen de witte vo gel met de slanke hals naderbij kwam, veranderde de vorm van de zwaan in die van een blanke waternimf met lelies in de ha ren en een blauwgroene staart onder de waterspiegel. Toen zij dicht bij de oever was gekomen, vroeg zij aan de jager: „Waar om ben je zo treurig?" De jon gen antwoordde dat hij te arm was om te trouwen met het meisje dat hij zo liefhad, omdat hij met de jacht niet genoeg kon verdienen voor twee. Vol medelijden vroeg de nimf: „Kun je duiken?" O ja, hij kon duiken en zwemmen als een dig bij de gedachte aan de lieve houtvestersdochter en hij dook. Hij zwom naar de diepste diepte en vond op de bodem een ware schatkamer. Hij stopte zijn zakken, zijn weitas, zijn hemd, vol met wat hij maar grij pen kon en bereikte de opper vlakte als en cijke man! Dade lijk wilde hij de nimf bedanken maar zij was verdwenen. In de verte gleed alleen de stille, sta tige zwaan. De jager haastte zich naar de stad. Binnen de kortste tijd was het jonge paar getrouwd. Maar het meisje had bij haar rijke fa milie voor het eerst kennis ge maakt met het vrolijke leventje van dansen en feest vieren, van mooie kleren dragen en van zich laten bedienen in plaats van te werken. De jonge jager vond er haar niet minder lief om en feestte dapper mee. Hij g'ng ook te paard op jacht met vele vrienden. Maar hoe rijk hij ook was, zulk Toen beloofde ze hem rijkdom. „Dit is het Koningsmeer en op de bodem ligt een schat van goud en juwelen. Daar, op die plek. moet je diep duiken. Je mag zoveel van de bodem mee nemen als je in één keer dragen kunt". Berchtold was wel ang stig voor het geheimzinnige groe ne water, maar hij werd moe- Omdat we toch met dieren bezig zijn, iets over de blauwe wal vis. Dat is een enorm dier waar van geleerde heren hebben vastgesteld dat zijn hart zes honderd kilo weegt, de nieren zeshonderd en vijftig kilo en de lever negenhonderd kilo. Wal vissen. ook andere dan de blau we, hebben zo'n tienduizend li ter bloed en de longen kunnen veertienduizend liter lucht be vatten. Ter vergelijking: een mens heeft vijf tot zes liter bloed. De oplossing van de vorige luidt: Dit was het vijfde mannetje. een leven is duur en vóór het jonge paar begreep dat er een eind aan alles komt, was het geld op. Toen dacht de jonge jager Berch told weer aan de waternimf, en hij ging naar het Koningsmeer, Weer gleed daar de statige zwaan. Met wijd gespreide vleu gels voer de vogel als een schip over het diepe water, kwam dichterbij en veranderde in de lieve waternimf. Eerlijk en vol berouw vertelde de jager hoe al het geld was opge raakt. Vol medelijden hoorde zij hem aan. Nog éénmaal kon zij hem helpen. Deze keer zou hij niet meer mogen duiken naar de schatkamer, maar de nimf hielp hem op een andere ma nier. Zij wees op een zoutlaag in het gebergte en legde hem uit hoe je met hard werken dat zout uit de berg kunt halen om hel te verkopen. Deze zoutlaag kon een bron voor nieuwe rijk dom worden. Berchtold liet zich dit geen twee maal zeggen. Hij toog moedig aan het werk, kon al gauw hulp krachten aannemen en ontsloot de zoutlaag die welvaart zou brengen in de streek. Al gauw bouwde hij een huisje voor zich zelf en zijn vrouw, met wie hij even gelukkig leefde als in de stad, maar nu met werken plaats van feesten. De helpers kwamen met hun gezinnen wo nen in de buurt van Berchtolds „gaden" en dat woord betekent „huisje". Zo kreeg de nederzetting bij de zoutlaag en de berg de naam Berchtolds-gaden. Maar de mensen die helemaal niets meer weten van de jager Berchtold, de houtvestersdochter en de ternimf hebben er „Berchtesga- den" van gemaakt. Je ziet weer vijf doorgesneden dieren. Maar je moet ze deze keer niet aan elkaar plakken. Het gaat erom dat je aan die ene helft ziet welk dier het is. Volgende week kun je zien of je het goed hebt gehad. DEL RIO (Texas) (AP) De Franse geleerde Michel Siffre bevindt zich thans reeds drie maanden diep in een grot in Texas. Zijn hele „tijd" gaat zes maanden worden. Siffre bestu deert hoe het een mens gaat die helemaal los van de wereld leeft in volmaakte eenzaamheid. Het valt niet mee, maar hij wil het verblijf voltooien volgens de plannen. Hij is depressief en lijdt onder het gebrek van zelfs een minimaal comfort. Men heeft de medische proeven voorlopig moeten sta ken, omdat Siffre last kreeg van zijn huid op de plaatsen waar electroden waren aange bracht: op het hoofd, het gelaat en de borst. Daarmee wilden de waarnemers op de begane grond voortdurend op de hoogte blijven van de temperatuur van het bloed van de Fransman, zijn hartslag, zijn bloeddruk en zelfs van de bewegingen van zijn oogleden tijdens de slaap. Jacques Chabert, die de leiding heeft van dé bovengrondse ploeg, heeft verteld dat Siffre, ,die 33 jaar oud is, hier en daar op zijn huid eczeem heeft. Zijn oogleden zijn gezwollen en dat maakt lezen tot een pijnlijke taak. Op 14 februari verdween Siffre de grond in. Twee dagen later be gonnen de officiële experimen ten. Deze zullen eindigen om streeks 1 september. Siffre wil bewijzen dat een man die hele maal van de wereld is afgesne den, langzaamaan zijn tijden van waken en slapen niet meer zal aanpassen aan een cyclus van 24 maar één van 48 uren. Wat hij allemaal te weten komt is van belang voor de ruimte en de luchtvaart. De Franse zo wel als de Amerikaanse autori teiten hebben er belangstelling voor. De „cyclus" van Siffre wordt dus al langer en langer en hij is nu al ongeveer drie weken „kwijt". Op 23 mei, dacht hij. dat het 1 mei was. Hij is een tijdje overgegaan op een cyclus van 48 uur, maar nu duurt deze weer 26 uur. „Hij deelt zijn dag zo precies in dat je zou denken dat hij daar een klok heeft die etmalen van 26 uur aangeeft", aldus Chabèrt. De temperatuur beneden Is con stant 21,5 graden, maar Siffre woont in een tent en daar is het, onder meer door zijn li chaamswarmte, iets warmer dan .buiten". Siffre eet als re gel een maaltijd per dag, hij drinkt daarbij uitgeperste si naasappels, druiven of grape fruit en soms ook thee of koffie. Shotte (Schotland):-— Sol daatje spelen is nog altijd favoriet bij kinderen. Me nig kind kan zich ook uren vermaken met het spelen met stoere cowboys en krijgshaftige indiaantjes. Het is daarom ook niet verwonderlijk, dat de grootste speelgoedindu strie, van Groot Brittanië de Timpofabrieken in het Schotse Shotts, er wel bij vaart. Daar in het noorden maken 700 meisjes 's we relds grootste leger in zak formaat. Importeur in Ne derland is de n.v. speel goed industrie Overijssel (Sio) te Vroomshoop, die onlangs enkele honderden winkeliers uitnodigde voor een bezoek aan het giganti sche complex in Shotts. Eindelijk konden ze dan eens met hun eigen ogen aanschouwen, waar al die miniatuurvechtjassen voorzien van een complete oorlogsuitrusting worden gefabriceerd. Enkele tientallen kilometers ten oosten van Schotland's fraaie hoofdstad Edinburgh, midden in het ruige landschap, nabij het grauwe mijnwerkersdorpje Shotts zijn de fabrieken geves tigd. Hier vandaan vinden de produkten hun weg naar nage noeg de meeste landen van de wereld. In een record-tempo worden in deze fabriek comple te legers, die uitermate geschikt zouden zijn voor bewakingstroe- pen van Madurodam, in elkaar gestampt. Het werktempo ligt zo hoog, dat nieuw personeel niet direct op de produktie wordt losgelaten. Voor de nieu welingen is een aparte afdeling gecreëerd, waar ze gedurende vier weken worden getraind. Na deze periode krijgen ze een vol ledige dagtaak in het bedrijf. Aan het personeel worden tame lijk hoge eisen gesteld. Dat moet kennelijk ook wel, daar voor miljoenen guldens is geïn vesteerd in hypermoderne appa ratuur. Timpo is wat men noemt in een vergevorderd sta dium van automatisering. Aan de andere kant is er sprake van een hoge arbeidsintensiviteit. Er zijn nu eenmaal veel handen voor nodig om al die plastic armpjes, beentjes, onderdelen van Indianententen, landingsbo- ten e.d. die bij duizenden tege lijk uit de machines komen rol len, te sorteren opdat in het vol gend proces het anatomisch spelletje kan worden voortgeezt, zodat uiteindelijk complete sol daten van de verschillende machtsblokken in de wereld uit de machines komen rollen Zo is er bijvoorbeeld een machine, die uitsluitend het indianen- hoofd, het haar en de veren maakt en ze daarna bij honder den tegelijk uitwerpt Een nogal luguber gezicht. Het bedrijf heeft een zekere ver maardheid weten te verwerven, omdat de collectie niet geschil derd is. Alle onderdelen worden in de betreffende kleur plastic gespoten. Dan is er de immense inpakafde- ling, waar tientallen meisjes be zig zijn in een razend tempo alle gereed gekomen produkten klaar te maken voor verzen ding. Timpo heeft een belang rijk aandeel verworven zowel op de Engelse als op de buiten landse markt. Van de totale om zet die meer dan 10 miljoen beloopt, wordt 67 pet. geëxpor teerd. Er zijn nog meer dingen waar men bij Timpox trots op is. Zo is de verontreiniging van het milieu als gevolg van het vrij komen van afval drastisch ter hand genomen. Kortelings is een systeem ontwikkeld waarbij meerkleurig plastic geregene reerd kan worden in een van de tevoren vastgestelde kleur. Vroeger kon dat niet en kampte men met het probleem van het afval. Thans echter kan alle af val worden benut. Waarom de Timpo-fabrieken zo ver verwijderd in het hoge noor den, ruim acht uur rijden van Londen, terwijl in deze stad het hoofdkantoor is gevestigd? Evenals de Nederlandse over heid doet ook de Britse regering aan regionale politiek. Hoewel de meeste mijnen in Engeland nog volop draaien, is met name in Schotland een groot aantal mijnen in de afgelopen jaren gesloten. Engeland kampt al met een hoge werkloosheid (ruim 900.000 personen), maar Schotland spant de kroon met het hoge werkloosheidspercenta ge- Dit heeft de regering doen beslui ten veel bedrijven uit het over volle zuiden te adviseren naar structureel zwakke gebieden te verhuizen. Hier stond en staat dan wel een interessante vesti Een Schots meisje op de voorgrond in de Timpofabriek bezig paard en wagen fabrieksklaar te maken gingspremie tegenover. Ook het Timpo-concern heeft daarvan geprofiteerd en is in 1964 ver huisd naar de enigszins grauwe mijnstreken in de omgeving van Shotts. nog in de enkele tientallen kilo meters westwaarts gelegen mij nen werkzaam zijn. Veel vrou wen zijn bij Timpo in dienst en de kinderen zitten of op school of werken ook bij Timpo. woonte getrouw, tot vijf uur dicht. Lukt het je toevallig om even voor vijf naar binnen te lopen dan wordt je vriendelijk verzocht nog enkele minuten buiten te wachten, want anders wordt „against the law" gehan deld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6