Compromisvoorstel Van Aken verworpen W illibrordschool in eigen huis superieur D P.v*d.A.-ledenvergadering houdt vast H aan PAK-meerderheid binnen college 'rof. Hidding gaf afscheidscollege ;^VV de boot in Raad Voorschoten wil geen fluor in het drinkwater SJZ zeker van behoud ZATERDAG 27 MEI 1972 LEIDSE COURANT 1 O O EIDEN Gerenommeerde |PAK-voorlieden als Van Aken en In 't Veld hebben eraan ge- rokken wat ze konden, de ach- Jterban van de PvdA, gister- (avond zeer mondig bijeen op een ledenvergadering van de af deling Leiden in Ons Centrum i de Hooigracht, heeft de en- e van socialistische wethou- s in het college van B en W (niet naderbij gebracht. Het be- in de PAK-fractie op 17 jmei j.l. om met drie wethouders (deel te nemen in een college 5 werd met 24 tegen 19 (stemmen door de partijleden be krachtigd, nadat In 't Veld een 'voorstel van die strekking had ingediend. Dit standpunt is reeds eerder door de niet-pro- Van Aken nodigde in een voorstel de leden uit, de fractie van de PvdA te machtigen, in het colle ge zitting te nemen op basis van 3 van de 6, op voorwaarde van gegarandeerde kansen. Dat wilde zeggen, dat in overleg met de wethouders van de „re geringsfracties" het PAK-pro- gramma zoveel mogelijk geres pecteerd en uitgevoerd zou wor den. Dit voorstel werd met 32 tegen 16 stemmen verworpen. Raadslid Van Dam ging nog verder: hij wilde dat de PvdA met één lid in het college zou komen, maar dan als wethouder zonder portefeuille, een deelna- sa?' IDERDORP Vrijdagmiddag om 4 uur werd het nieuwe service- lantoor van Delta-Lloyd aan de Stationsweg geopend. Het personeel bood een grote plaquette aan. ontworpen door de Leidse kunstenaar Tonkelaar. Daarna was tot 6 uur een drukke receptie w.o. vele lirectie- en stafleden aanwezig waren. Ook was er een afvaardi ging van de Raad van Bestuur. Vele prominente figuren waren er lanwezig o.a. de loco-burgemeester van Leiden, de heer Harmnen, le vroegere eigenaars en bewoners, de heer en mevrouw v. Dongen in vele assurantie-tussenpersonen uit de omgeving. pIDEN In het Groot Audito- i de Leidse universiteit (heeft gisteren prof. dr. K. A. H. (Bidding zijn afscheidscollege {gehouden. Prof. Hidding (70 jaar) is sinds 1948 gewoon hoóg- ijleraar in de geschiedenis van 'b godsdiensten in het algemeen fenomologie van de gods diensten geweest. Ter gelegen- zijn afscheid werd namens zijn leerlingen en (oud-leerlingen een gesloten en veloppe en een frai album (aangeboden door drs. J. King, {jdens de officiële bijeenkomst i het Groot Auditorium herin nerde prof. Hulsewée, een colle- van de scheidende hoogle- i de tijd dat prof. Hid ing hoofd was van het kantoor voor Volkslectuur in het toen malige Nederlands-Indië. Door bijn grote activiteit heeft dit in- jitituut een veelzijdige uitbrei ding genoten. 1 zijn afscheidscollege over ,,De £rof. Hidding, dat het christen- altijdde openbaring van Jjod in de natuur en de kosmi- orde, zoals .primitieve idsdiensten die kennen, heeft ^erworpen en geloochend. Hier door is het idee versterkt dat de wereld een object is dat de mens ongelimiteerd mag exploi teren, met als gevolg de huidige verstoring van het natuurlijk evenwicht door vervuiling. Een dergelijke verstoring van de in wezen goddelijke orde is een zware zonde, waarvoor geboet moet worden. me zonder meer om in het com municatienet binnen het college te zitten en daardoor kijk te hebben op de knelpunten. Ook dit voorstel werd verworpen. De PvdA-ledenvergadering was niet gespeend van pittigheid. Men nam geen blad voor de mond. Hans Jansen zei: „De PAK-fractie is geen eenheid meer". Inderdaad, een verschei denheid van opinies blijft, ge tuigde In 't Veld. Jansen: „Met 33 pet. van de raadszetels wil len wij drie van de vijf of vier van de zes wethouderszetels; dit lijkt heel mooi voor links Lei den, ook al nemen we dan een failliete boedel over". „Na vier jaar gemier met een slecht col lege weten jullie zelf niet wat je wilt. Denk niet dat een PAK- meerderheid in het college straks een stroom van geld uit Den Haag loskrijgt", zei oud raadslid Frank Gransch. Van Aken zette uiteen, dat binnen Cornelissens teleurgesteld de fractie aan de kwaliteit van de gemeenteambtenaren en het vertrek van sommige van hen grote waarde wordt gehecht: „uitermate capabele mensen kunnen in de huidige situatie niet functioneren vanwege het onvermogen van het zittende college zonder bestuurskracht en verbeeldingskracht". Leiden, aldus Van Aken, staat nu als artikel 12-gemeente onder cura tele. „Voor mij is de wethou dersclausule ondergeschikt aan het althans nog iéts bereiken voor Leiden om de resterende 2 jaar tot de volgende verkiezin gen door te komen. De laatste weken is mij allerwegen ge vraagd: PvdA, ga in dat college zitten. Dat zou van betekenis zijn met name voor de sociaal zwakkere groepen van onze be volking. In een situatie van par ticipatie kunnen wij meer berei ken dan tot nu toe het geval is geweest". Raadslid Verboom pleitte voor niet-deelneming: er zijn in Lei den actiegroepen die de opposi tie op dit moment steun kan verlenen. Ook Gransch zag geen reden om niet vast te houden aan de PAK-overeenkomst en in een motie (die niet in stemming werd gebracht, nadat het voor- stel-In 't Veld was aangenomen) drong hij erop aan, dat de frac tie onverminderd vasthoudt aan het PAK-programma en de wet houdersclausule (4 van de 6). Toen Van Aken zag aankomen, dat een meerderheid van de le den zou blijven vasthouden aan een PAK-meerderheid in het college van B en W riep hij uit: „Nu blijven wij buiten de infor matie en de communicatie die de andere fracties automatisch bij de bron krijgen". De wethoudersclausule kwam bij gevolg gisteravond ook bij de PvdA-leden niet op de brandsta pel. KVP-raadslid mr. Cornelis- j sens, die de vergadering bij woonde, zei ons na afloop bij zonder teleurgesteld te zijn, om dat hier een moeizaam overleg 1 niet tot een positief resultaat had mogen leiden. Als zijn per soonlijke mening gaf hij te ken nen het te betreuren, dat een partij die eenderde van de raadszetels bezet niet een be sluit heeft kunnen nemen („te gen een acceptabel aanbod on zerzijds van drie op zes") om in het college zitting te nemen. „Voor een goed functioneren van het gemeentebestuur acht ik het noodzakelijk, dat de PvdA medeverantwoordelijkheid binnen B en W aanvaardt. Dat men deze stap niet heeft kunnen nemen betreur ik in hoge mate". Niettemin hoopt KVP-er Cornelissens, dat men binnen de Leidse raad bij alle toekomstige problemen het gezond verstand zal laten werken en tot beslis singen zal komen waarmee de J Leidse belangen het best zijn1 gediend. zijn teamgenootjes. omfantelijk met de beker, daarbij gesteund door LISSE Gejaagd door de storm, en de zucht naar eer heeft de Willibrordschool uit Lisse voor de tweede achtereenvolgende maal de streekfinale gewonnen van het toernooi voor lagere scholen. Ditmaal etaleerden de jongens van coach W. v.d. Geest hun bijna superieure kracht op het eigen complex aan de Spekkelaan waar aan- 'SKOOP Onzekerheid en teleurstelling in kringen van de provin- tDI ciale VVV voor Zuid-Holland, waren voelbaar in de jaarvergadering, gistermorgen te Boskoop. Voorzitter drs. G. van Aardenne stelde vast, dat de mening van de Staten, dat men niet teveel voor het is Vreemdelingenverkeer moet doen omdat de dichte bevolking in de y randstad de eerste aandacht verdient, spreekt uit het zeer lage lubsidie. De voorzitter stelde zich op het standpunt, dat alles ge daan moet worden om het groene hart van Holland te behouden. jMaar men moet wel het evenwicht bewaren. De vergaderde VVV- directeuren gingen vervolgens de boot in zie foto om Boskoop 'u van dichtbij te zien. ALPHEN A. D. RIJN Burge meester mr. R. M. Gallas heeft gistermorgen de heer C. Blom in diens woning aan de Raad- huisstr. de eremedaille in brons, behorend bij de Orde van Oran je Nassau, opgespeld. De heer Blom werd onderscheiden in verband met zijn veertig-jarig dienstjubileum bij de betonwa- renfabriek F. P. Bos te Alphen. Directeur F. P. Bos bood de ju bilaris een geschenk onder cou vert aan als dank voor trouw en ijver, aan het bedrijf betoond. Mevrouw Blom kreeg een gou den broche. LEIDSCHENDAM Zater dag 27 mei zal er in de gym zaal van het Veurs College om 19.15 uur een interparo chiële jongerenmis worden gehouden. Pastor Winkelmo len, rayonpriester te Leid- schendam en belast met het jongerenpastoraat, zal in deze dienst, die bedoeld is voor de drie Leidschendamse parochies, voorgaan. Het thema zal zijn „Examen-Ge slaagd!-Wat dan?". Het is de bedoeling dat deze interparo chiële diensten in de toe komst regelmatig gaan plaatsvinden en wel bij toer beurt in de drie parochieker ken en het Veurs College. voerder Ron Mesman, na de be ker ontvangen te hebben van de wethouder van sportzaken, de heer Klarenbeek, met de beker boven zijn ploeggenootjes dei nend zijn vreugde uitschreeuw de. Het d-1 elftal van Sportclub Lisse, aangevuld met wat spelertjes van Lisser Boys toonde zich vooral in fysiek en technisch op zicht veruit de beste ploeg. Die „versterking" van de zijde van Lisser Boys was overigens on- strijd van de Willibrord school tegen de Sint-Jeroen- school uit Noordwijk, die voornamelijk jongens van SJC dl had opgesteld. Twee doelpun ten van Gertjan v.d. Valk en een van Ron Arrachart leverden voor de Willibrordschool een 3 —0 zege op. Heel wat overtui gender dan de Leidse finalist, de Grom van Prinstererschool, die pas na het nemen van straf schoppen de Aarlanderveense school Oecumene '68 opzij zette. John Tenderloo scoorde voor de Leidenaartjes, die in de finale echter weinig kans meer kre gen. Aanvoerder Ron Mesman deponeerde, door van buiten het strafschopgebied ferm „uit te halen" de bal voor het eerst in het doel en de beker bleef defe- nitief in de prijzenkunt van de Willibrordschool toen Sjaak van Hal, na een afgeslugen inzet van John Meyer na rust voor 20 zorgde et „brons", dat overigens niet ging naar de St. dankzij de gebroe- Eric de Ridder, die eendrachtig voor 20 zorg den tegen de Aarlanderveen- dertjes, die echter al een enorm succes hadden geboekt door deze streekfinale binnen te stap pen. Als enige school uit Aar- landerveen had Oecumene '68 het gepresteerd alle Alphense scholen in de Rijnstreek achter zich te laten. aanwezig w Jeroenscho« ders Paul LEIDEN Het Jeugdkamerorkest heeft gisteravond in de Zuider- kerk te Leiden een concert gegeven onder leiding van Henk Briër. Voor een recensie van het concert moeten we door omstandigheden verwijzen naar de krant van maandag. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad is in meer derheid tegen kunstmatige toevoe ging van fluoride aan het drink water. Bij de stemming over deze beslissing waren 12 leden te gen 5 voor twee leden waren af wezig. De gemeenteraad van Den Haag heeft een uitspraak van de Voorschotense gemeenteraad ge vraagd omdat een groot deel van de gemeente Voorschoten water betrekt van de Haagse drinkwa terleiding. De meningen over de kunstmatige toevoeging van het drinkwater liepen door de politie ke partijen heen. Enige leden meenden dat de beslissing over deze zaak genomen zou moeten worden door de Rijksoverheid. Alle raadsleden zijn l« ken in deze materie. Indien toevoeging van fluoride inderdaad noodzakelijk is voor de volksgezondheid, dan is het dwaas raadsleden te laten be slissen over het ja of nee. Ook werd gesteld dat de verzorging van het gebit primair berust bij I het gezin en dat er genoeg alter- j natieve mogelijkheden zijn om het I gebit de invloed van fluor te doen ondergaan. De vrees dat met de toevoeging van dit me Heijn voor weerhield enige leden hun s m medicijnen in het drinkwat bracht zouden kunnen worLcii, weerhield enige leden van hun te geven. Mede umdat er niet bekend is of de bevolking werkelijk het drink water ziet als enige mogelijkheid om 't tandbederf tegen te gaan en er toch zeker een groot aantal in tegere burgers is, dat om ver schillende redenen tegen gefluori deerd drinkwater is ook ter be scherming van het milieu, stem den ook enige raadsleden tegen. Bij de tiende wijziging van de Voorschotense politieverordening maakte Mr. Goosens (D'66) ern stig bezwaar tegen het feit dat volgens deze verordening een bur gemeester uitmaakt, wie als open bare dronkaard bekend staat en dat deze dan zo'n man of vrouw zelfs verbiedt om een broodjes zaak binnen te stappen. Aan het begin van de verga dering werd de heer A. Oosterr baan beëdigd als gemeentesecre taris. Kleuterscholen naar 'De Goiïb' ROELOFARENDSVEEN Het bestuur van de r.k. kleuter school St. Annahof" ziet zich door de sterke toevloed van kleuters uit de nieuwbouw in „De Gogh" gedwongen, uit te breiden. Het Is bereid, dc school door verbouwing en uitbreiding aan te passen maar daarvoor is op de huidige plaats, het Pas toor Onelplein, geen ruimte. Daarom wil het schoolbestuur voornemens do uitbreiding met twee lokalen te doen in „De Gogh" en aan de bestaan de school de noodzakelijkste verbouwingen te doen. In maart van dit jaar had het ge meentebestuur eveneens uit de wijken „De Gogh" het verzoek I ontvangen, een openbare kleu- terschool op te richten. Op I grond van het gebrek aan finan cieringsmiddelen en de onzeker heid van het tijdstip van goed keuring door GS, zeggen b. en w. in een preadvies aan de raad de verbouwing schoolbarak als bare oplossing t» beschikking geven kalen. B. en w. v stellen de raad scholen één lokaal met de mogelijkheid tot latere uitbreiding. De schoolbesturen hebben geen bezwaar, onder een dak te moeten verkeren. Maandag a.s. moet de gemeen teraad zijn besluit nemen: de consequentie is, dat de raad een crediet van 126.000,- beschik baar stelt. Poldergrond strooien tegen stuifzand LEIDEN Op zo kort mogelijke termijn wordt een eind gemaakt aan het hinderlijke stuiven van zand in de Merenwijk. Overleg tussen dt aannemer van de grondwerken in de nieuwbouw wijk de Amsterdamse Aanne- mings Maatschappij en de dienst van Gemeentewerken Leiden heeft geleid tot het be sluit, het opgespoten zand met een laagje poldergrond vast te leggen. De aannemer zal de pol dergrond aanbrengen met een meststrooier. De grond die op deze wijze op de zandvlakte wordt gebracht zal het stuifzand vasthouden, mede doordat hij snel met onkruid begroeid zul raken. De aannemer laat maan dag al bij de bewoonde flats met het werk beginnen. B. en W. sluiten deur voor „speelruimte binnenstad" LEIDEN Burgemeester en Wethouders hebben het Comité Speelruimte Binnenstad (initia tiefnemer van actie „Hobbel paard") gisteren per expresse- brief laten weten dat er geen sprake van is dat de Rijnland- parkeerplaats veranderd zal worden in een speelterrein. Blijkbaar Is de nauwelijks begon nen discussie daarmee definitief gesloten, want „Aangezien huur der (Rijnland red.) volledig vol doet aan de huurovereenkomst omschreven voorwaarden en be palingen, zien wij geen aanlei ding deze overkomst zonder meer te beëindigen", zo schrij- Dat had het comité ook helemaal niet verwacht of geëist. Men wilde praten over de mogelijk heden. aangezien nog steeds niet duidelijk is waarom Rijn land een apart parkeerplekje moet hebben, terwijl er vlak voor genoeg ruimte is en terwijl er zo'n driehonderd kinderen zitten te springen om veilige speelterreinen. Naar aanleiding van de kraakac- tie die woensdag heeft plaatsge had, verzoeken B. en w. drin gend het terrein in dc oude staat te herstellen „Wij behou den ons alle rechten inzake ci viele aansprakelijkstelling van u voor aangerichte schade uit drukkelijk voor", zo eindigt de brief. Welke stappen het comité verder zal gaan ondernemen wordt aanstaande dinsdag in een ver gadering besproken. Bovendien wacht men het gesprek met wethouder mevrouw Den Haan. aanstaande woensdag, uf. Het comité hoopt daarin de moge lijkheid tot overleg over het probleem te kunnen heropenen, hoewel b. en w de deur heeft dichtgedaan. Damesvoetbal kent nu ook „transfers" KATWIJK/OEGSTGEEST De dames-voetballers blijven ook op het punt overschrijving niet bij de heren achter. De 15-jari- ge Connie Beekhuis van Oegst- geest, vorige week tegen RCL nog goed voor twee doelpunten, heeft overschrijving aange vraagd naar het Katwijkse KRV. Het talentvolle voetbalster! je staat beter voetbal voor Bij Oegs'geest behoort zij met Tine ke Strijk tot de uitgesproken uitblinksters, bij KRV zal zij die eer moeten delen met Nel van Boelen, Nies v.d. Mark en Janny Pronk. Overigens speelt KRV vanavond om zes uur in een uitwedstrijd tegen Woubrugge. Bij winst zijn de Katwijkse meisjes kampioen. BOSKOOP Zondagmorgen zal de bekende Fevenoorder en internationaal Henk Wery op het Esto-terrein de aftrap doen bij de KRAS Sportvier- kamp vun dit jaar. Naar Bo degraven komen voorts de teams van de jeugdsociëtci- ten Time Out uit Wassenaur, de Gons uit Gouda en dan de EPJ en KRAS van Bodegra ven. Er wordt gevoetbald door dames- en herenteams. Op het programma staan nog atletiek, touwtrekken en estafette. Aunvang 11 uur. WARMOND De spelers van Warmunda hebben gisteren met een attractieve en goed gespeelde wedstrijd afscheid genomen van hun trainer, de heer Fillppn. Het huidige eerste hond de strijd aan te gen een team van oud-eerste spelers uit de acht-jarige trainings periode van de heer Fllippo. Na afloop was er een bijeenkomst in de cantine. waar voorzitter G. Schavemaker de scheidende trainer toesprak en hem als dank voor zijn verdiensten een aantal geschen ken aanbood. LEIDEN - De Engelse amateurclub FC Alveburch uit het graafschap Worces tershire speelt zondagmiddag om half drie aan de Boshui- zerkade tegen LFC. De En gelsen, die o.m. deze week in Amsterdam vertoefden, ver blijven dit weekeinde in Kat wijk. KATWIJK In de sporthal heeft imandant J. Blanken afscheid genomen. Velen waren aanwezig om de scheidende commandant de hand te schudden. Op de foto: de heer Blanken en zijn vrouw (linksj. Den Haag/Zoterwoude - SJZ blijft definitief in de KNVB Secreta ris N v d Krogt van de Zoeter- woudse vierdeklasser heeft gis teren van de sccretars/penning- meester van de KNVB. de heer burgwal een schrijven ontvan gen waarin statu vermeld dat de uitslag vun de ontmoeting Flamingo's-Westerkwartier is gewijzigd in I1 (inplaats van 2—1 voor Flamingo's). De heer Burgwal vervolgt: „Naar aan leiding van de hieruit ontstane verwikkelingen, mede gezien let reeds lang beëindigde seizoen delen wij u als gevolg hiervan mede dut het sectiebestuur-ama- teurvoetbal heeft besloten in de vierde klasse B district West 2 g 'cn degradatie te doen plaat#»

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3