IN DE VOETSPOREN VAN ELIZABETH DE EERSTE RIJKS LUCHTVAART DIENST ZET ALBERT HEIJN VOOR HET BLOK enTOURage Er zijn in Engeland meer landhuizen en kastelen, waar volgens overleverin gen Elizabeth de Eerste gelogeerd heeft, dan er bolhoeden zijn in Londen. De koningin lustte van reizen namelijk pap en stapte voortdurend in de koets om vrienden en erfgenamen tot aan de grenzen van het koninkrijk met haar monumentale aanwezigheid te verras sen. Dergelijke visites brachten de gastheren doorgaans od de rand van het faillissement, want Elizabeth was niet afkerig van gezelschap. Als ze op reis ging gebeurde dat pontificaal met rui ters, kamermeiden, kleedsters, gouver nantes en lakeien, die allen veronder steld werden een hapje mee te eten. Een groot deel van deze buitenhuizen kan men in Engeland nog steeds bezich tigen. WEG WEZEN maakte alvast voor u de volgende keus: Hatfield Hou se in Hertfordshire, zo'n 30 kilometer ten noorden van Londen, is één van de belangrijkste. Hier bracht Elizabeth een groot deel van haar jeugd door. De enige, die ze in haar nabijheid duldde, was haar broer, die later als Edward VI de Engelse troon zou bestijgen. Nog later, toen haar zuster Mary de scepter had overgenomen, keerde ze terug naar dit schitterende landgoed, dat dateert van 1497. In de majesteitelijke eetzaal kan de toerist nu de lunch gebruiken of de onvermijdelijke high-tee nuttigen. Tot begin oktober kunt u er terecht. Twaalf kilometer van Hatfield House ligt Knebworth House, dat gebouwd is in 1492. Elizabeth verbleef daar gedu rende het jaar 1558. Opmerkelijk in dit landhuis zijn de eetzaal in Tudor-stijl en de slaapkamer met het gebeeld houwde hemelbed, waar de koningin haar vorstelijke uiltjes knapte. Het huis is tot eind september geopend. In Warwickshire en het land van Sha kespeare liggen 2 wondermooie, stok oude gebouwen, waar de geest van Elizabeth ook nog rusteloos rondwaart. Het ene is Warwick Castle, het optrekje van de huidige Earl of Warwick. Het kasteel bevat onder meer een rijke col lectie wapens en middeleeuwse garde robes. Acht kilometer noordwaarts vindt men het kasteel Kenilworth, dat Elizabeth in een gulle bui schonk aan haar favoriete Earl Robert Dudley uit Leicester. Als Elizabeth er arriveerde, werden prompt de klokken stil gezet om te bewijzen, dat in haar stralende aan wezigheid tijd niet belangrijk was. De klokken zijn inmiddels verdwenen, evenals het grootste deel van het kas teel. Klank en licht In Gloucestershire, 160 kilometer ten westen van Londen zijn de herinnerin gen aan de legendarische koningin ook in grijze stenen gestold. Men vindt hier onder meer Berkey Castle bij Bristol en Sudely bij Cheltenham. In dit laatste kasteel kunnen de bezoekers tot 15 okto ber een klank- en lichtspel bewonderen. Tevens kan men hier de prachtige cos- tuums bewonderen, die speciaal voor de televisieserie Elizabeth R" werden ge maakt. 240 kamers Het grootste Elizabethan Huis staat even buiten Stamford, een kleine marktstad in Lincolnshire op 120 kilo meter ten noorden van Londen. Het is B^urghley House, momenteel residentie van de Markies van Exeter. Het huis bevat 240 kamers en is stampvol herin neringen aan Elizabeth. Een boom die zij eens plantte, bloeit nog elk jaar. Het huis is te bezichtigen op dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag en dat tot 7 oktober. Knebworth House is een schitterend voorbeeld van een rijk geornamenteerd Engels kas teel. Uiteraard heeft ook Elizabeth de Eerste hier gelogeerd. Het kasteel is te bezichtigen. Denk niet, dat u de enige bent, die op dat idee komt: vorig jaar waren er 120.000 bezoe kers. T.u. In Burghley House vindt de bezoeker onder meer een portret van Elizabeth de Eerste, gemaakt door Mare Geheeraedts. In Hatfield House heeft Elizabeth goedmoedig haar tuinhoed, knipbeurs, handschoener en zijden kousen achtergelaten. Hoe ze daarna thuis is gekomen velmeldt de historie helaas niet. Er dreigt een regelrechte burgeroorlog tussen de oppermachtige Rijks Luchtvaart Dienst en nieuwkomer op de tourmarkt, Albert Heijn- Reizen. Inzet was' een zevendaagse vakantie- vlucht naar hel Spaanse Alicante, die het Zaanse kruideniersbedrijf in zijn brochures en advertenties aanbood voor 190 gulden. In feite betaalde men echter aan Albert Heijn 304 gul den, zijnde 60 procent van het IATA-tarief voor lijndiensten tussen Amsterdam en Alican- te/Benidorm. De R.L.D. heeft aan charter luchtvaartmaatschappijen dwingend voorge schreven om zich aan deze minimum-norm te houden en dreigde al eerder met sancties, wanneer men hier uit concurrentie-overwegin- gen van afweek. Albert Heijn berekent dan ook het 60 procent-IATA-tarief en vergoedt het verschil tussen dit bedrag en zijn eigen vlieg prijs in de vorm van waardecoupons. Voor één van de zevendaagse vakantiereizen, die op vrijdag 12 mei op Schiphol zou begin nen, had zich op de valreep ook de heer Vos, ambtenaar van de Rijks Luchtvaart Dienst met echtgenote aangemeld. Bij het vertrek dook opeens één van zijn collega's op Schiphol op, die de tien AH-reizigers verbood om in het klaarstaande vliegtuig te stappen. Volgens hem had Albert Heijn de spelregels van het charterreizen geschonden door met extreem lage lokprijzen te adverteren en de verschillen met het IATA-tarief op de vakantiebestem ming in geld terug te betalen. Opheffing Manager De Bruin van AH-reizen, die bij dit vertrek aanwezig was, bestreed deze visie en verklaarde, dat hij de prijzen van zijn vlieg reizen had vastgesteld na overleg met hoge ambtenaren van de R.L.D. Volgens hem was er ook geen sprake van, dat Albert Heijn zijn reizigers geld teruggaf. Hij eiste dan ook on middellijke opheffing van het vliegverbod. Na twee uur gaf de R.L.D. aan de AH-reizigers alsnog toestemming om aan boord van het vliegtuig te gaan. Onder hen bevonden zich ook de heer en mevrouw Vos, die zich tijdens de heftige woordenwisseling achter een pilaar verborgen hadden gehouden. Dreigementen ,,De R.L.D.", zegt een verontwaardigde mana ger De Bruin achteraf, zoekt momenteel een zondebok en dat moet dan maar Albert Heijn zijn. Wij worden aan de kant van de R.L.D. voortdurend belaagd met dreigementen. Een hele vervelende zaak. Wat willen de heren nou eigenlijk? Wij houden ons stipt aan de voorgeschreven regels, of schoon we stukken goedkoper zouden kunnen vliegen. De R.L.D. maakt ons dat echter onmo gelijk en dat onder het mom, dat de consu mentenbelangen beschermd moeten worden. Ik vraag me af, welke belangen in het geding zijn, als je gedwongen wordt een hogere prijs te vragen dan strikt noodzakelijk is? Als wij voor chartervluchten de volle mep moeten be rekenen, vliegen we gegarandeerd met lege stoelen en lijden we verlies. Ons belang wordt dus al duidelijk niet gediend door die maatre gel. Maar ook de consument zit met de gebak ken peren, als hij opeens honderden guldens meer moet betalen, omdat zijn belangen zo nodig beschermd moeten worden. Ik vraag me langzamerhand af, hoe lang ons volk deze fa bel nog slikt". Valse vlag Volgens manager De Bruin worden de spelre gels van het charterverkeer door vele lucht vaartmaatschappijen openlijk ontdoken, ,,Er vertrekken op Schiphol dagelijks vliegtuigen", zegt hij, ..die vol zitten met mensen, die echt te weinig betaald hebben. Laat de R.L.D. daar maar eens induiken inplaats van zich druk te maken over verdachtmakingen van één van zijn ambtenaren, die onder valse vlag bij ons een reis geboekt heeft. Wij worden momenteel openlijk door de R.L.D. tegengewerkt. Nu ei sen ze ook nog, dat we de namen geven van de reizigers, die de vlucht naar Alicante heb ben meegemaakt. Die mensen willen ze dan aan de tand voelen over de financiële voor waarden. die aan hun reis gesteld zijn. Dat houd je toch niet voor mogelijk in een rechts staat. De R.L.D. heeft ons ook inmiddels een verbod opgelegd voor onze „Londen in blik-reizen". Tot 15 juni mogen wc vliegen voor het oor spronkelijke bedrag van 187 gulden, daarna moeten we 260 gulden gaan vragen, wat nau welijks meer interessant is. Albert Heijn kan een voortreffelijke reis garanderen voor de prijs, die in zijn gids gepubliceerd is. Maar het wordt ons onmogelijk gemaakt. Het is te hopen, dat de publieke opinie zich met dit pro bleem eens gaat bezighouden". Rechtstreekse vliegverbinding tussen Schiphol en Jersey British European Airways (BEA) heeft op zondag 7 mei een rechtstreekse lijndienst ge opend tussen Schiphol en het populaire kanaal eiland Jersey. Op deze route gaat BEA voorlo pig éénmaal per week en wel op zondagmid dag een retourvlucht uitvoeren met Viscount- toestellen. De vertrektijd van Schiphol naar Jersey is om 14.15 uur en van Jersey naar Schiphol om 16.15 uur. De vliegtijd is twee uur. Voor verdere inlichtingen: BEA, Leidse- plein 23 in Amsterdam, telefoon 020-232621. St. Gotthard- autotunnel in 1978 in gebruik De toekomstige, ruim 16 kilometer lange auto tunnel door de St. Gotthard vitale schakel in het verkeer tussen Zwitserland en Italië vordert aan weerszijden van het Alpenmassief 10|4 meter per dag. Voor elke drie meter moeten meer dan 100 gaten in het keiharde graniet worden geboord. Voor het maken van deze gaten, waarin springstof wordt aange bracht. ontwierp het Zweedse persluchtbedrijf Atlas Copco geheel gemechaniseerde boorwa- gens. Naast de ruim acht meter brede autotunnel wordt tevens een veiligheidstunnel aangelegd, die om de 250 meter met de hoofdschacht is verbonden. In 1975 hopen de noordelijke en zuidelijke tun- nelploegen elkaar de hand te kunnen reiken. Samen hebben ze dan 1.6 miljoen kubieke me ter rots uit de St. Gotthard verwijderd. Ver wacht wordt, dat deze belangrijke tunnel tus sen Noord- en Zuid-Europa in de loop van 1978 voor het verkeer kan worden opengesteld. Binnen E.E.G. geen controle meer van de „groene kaart" De controle op het bezit van de zogenaamde ..groene kaart" aan de binnengrenzen van de E.E.G. wordt eind oktober 1972 afgeschaft. De afschaffing van de controle heeft alleen be trekking op motorrijtuigen, die thuis horen in één van de zes lidstaten. Het Nederlands Bu reau der Motorrijtuigenverzekeraars tekent hierbij aan, dat de afschaffing van de contro le niet betekent, dat daarmee de groene kaart zelf overbodig is geworden. Dit dokument zal als internationaal verzekeringsbewijs blijven dienen a) wanneer de weggebruiker buiten de E.E.G.-landen reist en b) wanneec hij bij een ongeval buiten Nederland betrokken raakt. De groene kaart blijft derhalve voor de Neder landse gemotoriseerde weggebruikers uiterma te belangrijk, wanneer hij zich naar het bui tenland begeeft. In 1978 zal de ruim ló km lange St. Got- 'lart-autotunnel in gebruik worden geno- Middeleeuws banket in hart van Londen In juli 1972 zal de tijd op de tweede verdieping van het Strand Corner House op Trafalgar Square in Londen zo'n 600 jaar worden terug gedraaid. Vanaf dat moment is het mogelijk om aan te zitfen aan een onvervalst middel eeuws banket. Het feest begint elke avond om half acht, wanneer de gasten men kan er 250 herbergen de wereld van feodale heren, hofnarren, ridders en jonkvrouwen binnentre den. Het spreekt vanzelf, dat eten en drinken niet alleen op middeleeuwse wijze worden aargemaakt, maar ook door verleidelijke deernen van een gelukkig recent bouwjaar worden opgediend. Bovendien is er non-stop muziek en entertainment. De kosten bedragen drie pond en dertig pennies, inclusief bedie- ningsgeld. Als u gelijk wilt reserveren kunt u bellen in Londen: 0944-1-839-3678. Goedkoop sporen in Engeland De Britse Spoorwegen gaan deze zomer een kris-kras abonnement verkopen. Het heet ..Britrail Pass" en geeft buitenlanders de kans om goedkoop 8, 15 of 22 dagen onbeperkt per trein in Engeland en Schotland rond te toeren. Het abonnement is uitsluitend buiten Enge land te koop en kost afhankelijk van de gel digheidsduur van 118,80 tot 258. Kinderen WEG WEZEN door Leo Thuring van 4 tot 13 jaar sporen voor half geld. Cou pons voor de ..Britrail Pass" zijn in ons land verkrijgbaar bij reis- en inlichtingenbureaus en op stations, die in het internationaal ver keer zijn opgenomen. Eenmaal in Engeland kan men de coupons omwisselen voor het ei genlijke abonnement. Wie gaat er mee door Engeland varen? The Steam Cruising Co Ltd organiseert 7- daagse bootreizen door het hart van landelijk Engeland. De tocht wordt gemaakt met een Victoriaunse kanaalboot, voorzien van vijf hutten mef warm en koud stromend water, toilet, bar, eetzaal en zonnedekken. Het schip „Tsarina" wordt voortbewogen door stoom. Tenzij men een matineuze Bert Gart- hof-figuur Is, wordt men om acht uur gewekt mef een onvervalste Engelse thee op bed. Ont bijt volgt om negen uur, waarna het schip ver trekt. Het landschap, waar men doorheen deint is vol dromerige dorpen, stille wellan den, sluizen en ontelbare bruggen. Men krijgt volop de tijd om In vergeten enclaves een pint te drinken met lokale borsten, 's Avonds wordt aangelegd en staat een bezoek aan een country-pub op het programma. Men heeft de keuze uit 21 verschillende weekcruises, onder meer van Oxford naar Coventry, van Penkrld- ge naar Llangollen en van Stourport naar Stratford. Voor verdere informatie en routebe schrijving: The Steam Cruising Co Ltd e/o Bi jou Line Cruise Co, Penkrldge Wharf, Penk- ridge, Staffordshire, Engeland.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17