Arbeidsvoorwaarden moeten bij de tijd zijn Maar dat is niet zo'n eenvoudige zaak OVER MENSEN EN HUN WERK BIJ HOOGOVENS(6) In de CAO Is vastgelegd dat de indeling van de 1500 verschil lende functies bij Hoogovens moet geschieden aan de hand van functie-beschrijvingen. Een commissie uit de ondernemingsraad heeft de beschikking over alle functie-beschrijvingen van werk nemers die onder de CAO vallen zodat zij inzicht heeft in de waardering en de indeling van deze functies. Zo'n functie beschrijving geeft een compleet beeld van het werk en van de omstandigheden waaronder het moet worden verricht. Functies van overeenkomstig niveau worden ingedeeld in dezelfde functie groep. De CAO bij Hoogovens kent 14 functiegroepen. Elke functiegroep heeft een eigen salarisschaal. Het functie-niveau wordt bepaald met behulp van een waarderingssysteem dat in overeenstemming met de vakvereni gingen is vastgesteld. Het juiste be schrijven en indelen van een functie vraagt een grondige vergelijkende studie •en een zorgvuldig afwegen. De waardering van de functie hangt af van: - de vaardigheid die de functie vraagt - de kennis die nodig is om de functie goed te vervullen - de betekenis van fouten die men in die functie kan maken. Hoe ernstiger de gevolgen van moge lijke fouten, hoe groter iemands verant woordelijkheid. En dat vinden wc dan terug in zijn beloning; - bijzondere werkomstandigheden zo als bijvoorbeeld bukken, tillen of wer ken in een omgeving met wisselende temperatuur. De indeling van een functie in een be paalde functiegroep wordt praktisch he lemaal bepaald door de bovengenoem de punten. De salarisschaal van een functiegroep vormt de basis voor de salarisberekening van alle functies die zijn ingedeeld in die functiegroep. Wat men in het algemeen op grond van ons salarissysteem krijgt, hangt dus voor namelijk af van de functie die men vervult. Andere tijden, andere eisen Hoewel het salarissysteem met veel zorg is opgezet en uitgewerkt, kan het eigen lijk nooit helemaal 'af' zijn. In de prak tijk blijkt er altijd wel iels aan te gaan ontbreken. Zo is het mogelijk dat men in de loop van de tijd over bepaalde soorten werk en bepaalde werkomstan digheden anders gaat oordelen. Bij voorbeeld over lastig of vuil werk. In een tijd waarin de welvaart stijgl, daalt in het algemeen de bereidheid om werk te aanvaarden dat men minder prettig vindt. Wil men dat wel doen dan ver wacht men dat daar ook iets extra's tegenover staat. Vakvolwassen leeftijd Een stadhuiswoord voor het aangeven van een bepaalde leeftijdsgrens. Voor hen die deze leeftijd nog niet hebben be reikt. gelden namelijk jeugdlonen. In de nieuwe CAO is de vakvolwassen leeftijd verlaagd van 23 tot 22 jaar, zodat ook de 22-jarigen voortaan op het volle salaris komen. De jeugdsalarissen heb ben we aan deze nieuwe situatie aange past. Periodieke salarisverhogingen De salarisschaal van elke functiegroep begint met een minimum salaris dat per dienstjaar opklimt met een bepaald be drag. Het maximum wordt bereikt bij 7 dienstjaren. Dat wil zeggen voor ieder dienstjaar dat men in een bepaalde functiegroep doorbrengt, wordt het sa laris telkens verhoogd met bijvoorbeeld f 250,- tot het maximum van de schaal is bereikt. In dit geval ligt het maximum 7 x f250,- f 1750,- boven het mini mum van de schaal. Deze stijging van het inkomen staat los van de verhoging van de salarisschaal door een nieuwe CAO. Duizenden maken promotie Belangrijker dan de jaarlijkse periodie ke verhoging is de groei van het salaris door het maken van promotie. Men komt dan in een hogere salarisschaal. De promotiemogelijkheden zijn aan grenzen gebonden en afhankelijkvan ver schillende omstandigheden. Dat neemt niet weg dat er in de functiegroepen 1 t/m 14 in 1970 rond 6150 en'in 1971 rond 6400 mensen werden ingedeeld in een hogere functiegroep. Er is dus een behoorlijke doorstroming. En dat iso.a. mogelijk omdat Hoogovens - dat circa 23000 personeelsleden telt - uit zo'n groot aantal kleinere afdelingen bestaat. Werktijden De werktijden zijn op het ogenblik bij Hoogovens 42} uur in dagdienst. Voor In december van het vorig jaar werden vertegenwoordigers van de vakorganisa ties en van Hoogovens het weer eens over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. CAO-onderhandelingen kómen tegen woordig nogal eens in het nieuws. Zij brengen immers voor velen de nieuwe arbeidsvoorwaarden voor één of meer jaar: salarissen, toeslagen, werktijden, vakantie, pensioenen en wat al meer. Zo'n moderne CAO krijgt al gauw de omvang van een pocketboekje. Uitwer king en uitvoering daarvan vragen in een groot bedrijf een omvangrijk stuk werk door verschillende gespecialiseerde afde lingen. Werk waarvan men bovendien eist dat het snel en nauwkeurig wordt uitgevoerd. Vandaag is het woord aan drs. M. Davidse, hoofd Personeelszaken. Maar voor menigeen begint dat allemaal pas te tellen en te leven als de nieuwe salarisverhoging voor het eerst op de bank- of girorekening verschijnt. dc ploegendienst is dat wat lager. Ploegendiensten hebben een werkroos- tcr van 8 uur per dienst. Voor een aantal ploegendiensten betekent dat voor som mige weken een 40-urige werkweek en voor andere weken een 48-urige werk week. Wat men in bepaalde weken boven het voorgeschreven gemiddelde van het rooster werkt, wordt gecom penseerd met extra vrije dagen, de zo genaamde 'roostervrije' dagen. Ploegentoeslag Voor de ploegendienst wordt zoals al gemeen gebruikelijk een ploegentoeslag gegeven afhankelijk van het type ploe gendienst. De percentages van die toe slag zijn in de nieuwe CAO verhoogd, bijvoorbeeld voor de 4-ploegendienst van 18'/> tot 21 VS Bovendien geldt ook een minimum ploegentoeslag gebaseerd op het mini mum salaris van functiegroep 5. Hier door wordt het bedrag van deze toeslag in dc lagere functiegroepen wat meer gelijkgetrokken met dat in de hogere functiegroepen. Vakantie Het aantal vakantiedagen wordt be paald door dc functiegroep, het aantal dienstjaren en dc leeftijd. Iemand van 24 jaar, in functiegroep 4 mei 2 dienst jaren heeft recht op een vakantie van 17 werkdagen. Voor iemand van 44 jaar, in functiegroep 10 met 20 dienstjaren is dat 20 werkdagen. Het beginsel ora de oudste werknemers meer vakantie te gunnen komt in dc laatste CAO duide lijk tot uitdrukking. Werknemers vanaf 60 jaar krijgen extra vakantiedagen, op lopend van 9 dagen op 60-jarige leeftijd tot 25 dagen op 64-jarige leeftijd. Hier door ontstaat er dus een zekere geleide lijke overgang naar de pensionering. Het betekent namelijk totaal 45 vakan tiedagen in het laatste jaar dat men werkzaam is. Pensioenen Iedere werknemer in vaste dienst van Hoogovens is automatisch lid van het pensioenfonds. De pensioenuitkeringen vormen een aanvulling op de uitkerin gen krachtens de AOW of de AWW. Zij worden berekend volgens vrij inge wikkelde formules en zijn o.a. afhanke lijk van het in de laatste jaren genoten salaris, van het aantal dienstjaren bij Hoogovens en van de hoogte van de AOW-uitkeringen. Bij ieder overleg over een nieuwe CAO wordt ook de pensioenregeling rtiet dé vakbonden besproken. De belangrijkste maatregelen die bij het laatste overleg tot stand kwamen zijn de volgende: Bij het ouderdomspensioen wordt ge streefd naar het bereiken van een totaal pensioeninkomen (dat is de uitkering AOW-gehuwden het Hoogovens pensioen) van tenminste 70% van het gemiddelde salaris over de laatste jaren na 40 dienstjaren. 1 - De ingegane pensioenen krijgen een waardevastheid die voor 1972 op tpn minste 3% is gesteld. Op den duur wil men komen tot een volledige waarde vastheid. Waardevastheid wil zeggen dat de algemene jaarlijkse prijsstijging volledig in de pensioenverhogingen wordt verrekend, zoals bij de overheids- salarissen en -pensioenen. Het weduwenpensiocn wordt verhoogd van 65% tot 75% van het ouderdoms pensioen; bovendien wordt het wel- vaartvast tot aan het tijdstip waarop de overleden echtgenoot 65 jaar zou zijn geworden. Welvaartvast wil zeggen dat het pensioen de CAO verhogingen volgt. Een vakantietoeslag voor gepensioneer den van 6,6% op de uit te keren pen sioenen. Het inkomen van 'Jan Willemse' Eenvoudig voorbeeld van een loopbaan bij Hoogovens Om het allemaal wat duidelijker te maken hier een voorbeeld van dc positie van een man die ik maar even 'Jan Willemse' noem. Hij werkt in 4-ploegendicnst in ccn walserij bij de verlading. De verlading omvat de registratie cn het transport- klaarmaken van de zendingen walserijprodukten, bijvoorbeeld schecpsplaat, over eenkomstig dc opgegeven bcstclorders. Het gaat hier om een aantal verschillende werkzaamheden die geleidelijk in opvolgende functies in dc praktijk worden ge leerd. In 1965 komt J. W. in dienst bij Hoogovens in de functie van hulpverladcr ingedeeld in functiegroep 2. Hij leert het vak in de praktijk. Zijn loopbaan ziet er in grote lijnen als volgt uit: Jaar 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 Functie hulpvcrlader verlader leverlader alg. r f 5900,- f 8550,- f 9100,- f 9450,- f 10500,- f 11250,- f 12650,- De algemene reserve 2 heeft alle verschillende verladings werkzaamheden góed onder de knie. Het totaal bruto inkomen is het basissalaris vermeerderd met diverse toeslagen en eventuele winstuitkering. Het bedroeg in 1971 f 17.100,-. Dc toeslagen omvatten de gebruikelijke toeslagen voor ploegendienst en vakantie; verder toeslagen voor bijzondere diensten als overwerk, werk op feestdagen, tijde lijk werk in een hogere functie. De eventuele winstuitkering is afhankelijk van de in een jaar gemaakte bedrijfswinst en wordt uitgedrukt in een percentage van het bruto-inkomen. Opbouw bruto-inkomen van J. W. in 1971 basissalaris toeslag 4-ploegendienst 18}% vakantietoeslag 6% met een minimum van overige toeslagen (afgerond) f 12.650,- f 2.350,- f 925,- f 1.175,- totaa! f 17.100,- In 1972 wordt dc bruto-opbouw basissalaris verhoogd volgens nieuwe CAO tot toeslag 4-ploegendienst van 18} op 21}% vakantietoeslag 6,6% met een minimum van overige toeslagen cn winstdcling (aannemende dat deze samen gelijk bleven aan 1971) totaal bruto inkomen f 19.050,- Vakantietoeslag Op het ogenblik is de vakantietoeslag vastgesteld op 6,6% van hel totale in komen. Maar met een minimum van f1124,-, waardoor de mensen in de lagere functiegroepen een vakantietoe slag krijgen uitbetaald alsof zc in functiegroep 9 zijn ingedeeld. Hoogovens kent verder ook de moge lijkheid waarbij in het belang van een goede vakaniicspreiding een extra sub sidie wordt toegekend aan hen die buiten het seizoen met vakantie gaan. Daar maken tegenwoordig al enkele duizenden mensen gebruik van. En dat neemt steeds toe want die toeslag is vooral erg aantrekkelijk bij een buiten landse vakantiereis. Zo zijn er gesubsi dieerde gezinsreizen naar Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Spanje en Zwitser land van 10 tot 17 dagen. Daarvan be dragen de totale kosten niet meer dan 3 tot 4% van het jaarsalaris. Ieder jaar wordt ccn nummer van 'De Grijper', een van dc 2 personeels bladen van Hoogovens, geheel gewijd aan de vakanties. 32 Pagina's met bun galows, pensions, bus- en vliegreizen, binnen- en buitenlandse vakantiebe stemmingen en gesubsidieerde reizen voor personeelsleden die buiten het seizoen met vakantie gaan. De afdeling vakantie-aangelegenheden van Hoog ovens werkt op volle toeren als de jaar lijkse stroom van aanvraagformulieren weer binnenkomt. Huisvestingsbeleid Hoogovens gaat cr van uit dat goede huisvestingsmogelijkheden bijdragen tot een goed personeelsbeleid. Op grond van deze overweging ver lenen wij bemiddeling bij het zoeken naar passende huisvesting. Zo moet men ook de bemoeienis van Hoogovens met de woningbouw zien. Ook treft Hoogovens maatregelen als het nodig blijkt om de activiteiten van particulieren en van de overheid op het gebied van de woningbouw aan te vullen teneinde in de huisvestingsbehoefte van onze eigen mensen te voorzien. Intussen hebben we in dc loop der jaren al heel wat medewerkers aan woon ruimte kunnen helpen zoals uit het staatje blijkt. In 1969 zijn er op verzoek van de ondernemingsraad besprekingen geopend over het huisvestingsbeleid in dc komende jaren. Deze leidden tol de instelling van 2 commissies. - de commissie 'Woningen'' die zich bezighoudt met vraagstukken van huis- vestings- cn bouwbeleid in het algemeen - de commissie 'Bevordering doorstro ming' die meer in het bijzonder aan dacht besteedt aan: maatregelen ter bevordering van een redelijke doorstroming van goedkope naar duurdere huurwoningen; maatregelen ter bevordering van eigen woningbezit van personeelsleden. Hoogovens heeft zich bereid verklaard mee te werken aan de financiering van dergelijke maatregelen voor zover zij tot een goede, zakelijk verantwoorde woningvoorziening van het personeel bijdragen. Aan woningen geholpen personeelsleden Huur- Koop- Totaal woningen woningen 1960 3.078 1.078 1967 1.249 1.249 1968 847 847 1969 1.108 258 1,366 1970 943 345 1.288 1971 864 559 1.423 Totaal 6.089 1.162 7.251 Wenckebachfonds Dit fonds, genoemd naar een van de oprichters van Hoogovens, werd ge sticht in 1926. Het verleent in bijzondere 'gevallen tijdelijke bijstand aan personeelsleden of aan hun nabestaanden die in moei lijke omstandigheden komen. Dat be treft dus omstandigheden waarin dc normale sociale voorzieningen geen oplossing geven. Begonnen met een klein kapitaal is het fonds langzamerhand uitgegroeid tot een instelling, van allen voor allen, met een flink budget. De beschikbare gelden worden bijeengebracht door een jaar lijkse bijdrage van alle personeelsleden die wordt verdubbeld door het bedrijf zodat het totaal 0,4% van alle salaris sen bedraagt. In 1971 was dat f 1.493.000,-. Het fonds wordt beheerd door een raad van beheer van 9 leden waarvan 6 benoemd door de onder nemingsraad. Ondanks de vele sociale voorzieningen die ons land tegenwoordig kent. heeft het Wenckebachfonds zijn bestaans recht nog verre van verloren. Dat mag blijken uit de bedragen van de ver leende steun in: 1968 f 801.000,- 1969 f 884.000,- 1970 f 1.067.000,- 1971 f È513.000,- De steun wordt gegeven in zeer ver schillende gevallen, zoals - bij noodgedwongen werkverzuim in verband met bijzondere familieomstan digheden, b.v. ziekte, overlijden - noodzakelijke hulp in dc huishouding - bevalling, bijzondere verpleging, ex tra voeding - bijzondere medische en tandheel kundige behandelingen en voorzie ningen - uitzending van kinderen - bijzondere reizen, vakantie" Een zestal maatschappelijke werksters, ieder verantwoordelijk voor ccn deel van het bedrijf, onderhoudt de nodige contacten met dc gezinnen van perso neelsleden. HOOGOVENS T trr

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12