Stefan Kovacs: SANTOS AAN DE RAND AFGROND is „Ajax mijn grote voetballiefde Linda T dook ineens aan top op j Olympia Waldi NOTEER BIJ DE RADIOj LEIDSE COURANT PAGINA 11 99 (Van onze sportverslaggever) AMSTERDAM Stefan Kovacs heeft zelfs nog geen tijd gehad om te proberen zijn rijbewijs te halen. Hij heeft het te druk gehad met Ajax, tot dusver de grootste uitda ging in zijn leven. Vergeefse drukte is het niet geweest, hoe straks het resultaat van de Europa Cup-finale tegen Internazionale Milaan ook zal zijn. Stefan Kovacs is al op twee fronten geslaagd. Voor de Ajax-supporters is er dan •cok bepaald geen reden geweest om met weemoed aan het succesvolle tijdperk-Michels terug te denken. Dat is mis schien wel de grootste voldoening voor Stefan Kovacs. Daar heeft hij keihard voor gewerkt. En dat hij de dage lijkse gang van zijn woning in het Julianaplantsoen in Diemen naar het Ajax-stadion niet in een auto, maar meestal per fiets maakt, heeft hij er graag voor over ge had. Want Stefan" Kovacs mag dan binnen de kortste keren een 'Ijzersterk image hebben opge bouwd als de veel lachende grap penmaker, de altijd montere ge- eelügheidsmens, er bestaat wel iegelijk een andere Kovacs. De iKovacs, die graag aan een moei lijk karwei begint en niet rust /oordat hij heeft bereikt wat nem voor ogen staat. Dat is de serieuze en eerzuchtige Stefan Kovacs en dat is een duidelijk ,anjlere dan „de kleine grappen maker uit Roemenië. „Ik begin graag aan een moei lijke opdracht. Ik beschouw dat als een uitdaging. En Ajax is lo'n uitdaging", zei Stefan Ko- /acs tien maanden geleden toen •lij zich voor het eerst bij Ajax iresenteerde. Kovacs wist toen liet veel meer van Ajax, dan lat de club een slor dige maand tevoren Europa Cup-winnaar was geworden en dat zijn voorganger de club tot een van de sterkste ter wereld nad gemaakt. De opdracht was dus moeilijk genoeg, maar dat paste precies in het straatje van ,de andere Kovacs", de zelfbe wuste vechter. ,,De diamant Ajax moet een briljant-worden" eet hij tijdens zijn eerste con- j [rontatie met de Nederlandse sportpers. i Tien maanden later is duidelijk, dat die woorden geen groot spraak zijn geweest. Het Ajax- fijk ds niet ingestort, het heeft telfs nog een macht gewonnen. 1 £n dan mag het Michels-stem- I pel nog steeds zijn sporen nala- ,en, dat neemt niet weg dat er wel degelijk een eigen inbreng van Stefan Kovacs is geweest. Want met teren op oude roem alleen is het voor een vooraan staande voetbalclub niet moge lijk een leidende rol te blijven spelen in de keiharde concurren- tie-slag op drie fronten, zoals die er dit seizoen voor Ajax is geweest. En die al heeft geresul teerd in twee klinkende triom fen. Alleen de elf geroutineerde profs van Internazionale Milaan kunnen Ajax van een unieke drievoudige triomf, de „triple" om met Kovacs zelf te spreken, afhouden. Niet af Pas na die Europa Cup-finale wil Stefan Kovacs de balans op maken. „Ik ben niet uitbundig geweest na het behalen van het kampioenschap en het winnen van die beker. Het werk is nog niet af. We mogen niet verslap pen. De duivel slaapt nooit. We mo gen niet denken dat we er al zijn, al geef ik toe dat met het behalen van het kampioenschap de belangrijkste taak van het seizoen is volbracht. Dat kam pioenschap geeft recht op een plaats in het belangrijkste Euro pese itoemooi in het komende Waarmee Stefan Kovacs maar even wil zeggen, dat hij van de moeilijke opdracht, die hij tien maanden geleden gretig accep teerde, een honderd procent-suc ces wil maken. Niets meer en niets minder. Tijdens een wedstrijd verslindt Stefan Kovacs de ene sigaret na de andere. Maar Stefan Kovacs is ook wel zo loyaal om toe te geven, dat hij dit allemaal niet had ver wacht. „Nee, dat niet. Het zou ook niet mogelijk zijn geweest, als ik van het begin af aan niet de volledige steun van het be stuur en de spelers had gehad. Daarom is de aanpassing bij Ajax soepel verlopen. En daar bij ook de aanpassing voor mij als Roemeen in West-Europa. Alhoewel ik daar niet helemaal onbekend was. In de periode dat ik bondscoach was van het Roe meense elftal (van 1962 tot 1967, Kovacs haalde met het Roe meense team de eindronden van het WK '66 in Enge land-B. B.) ben ik door de bond veel in de gelegenheid gesteld overal mijn licht op te steken. Ik heb veel congressen bijgewoond, veel met andere coaches gesproken, erg veel mensen leren kennen. Erg belangrijk," Tijdens die reizen in Roemeense dienst heeft Stefan Kovacs zijn ogen goed de kost gegeven. Daarom is ook het speltype van Internazionale Milaan voor hem geen geheim. „Ik kende de vroe gere trainer Hellenio Herrera erg goed. Ik ben bij hem ge weest, hij is bij mij geweest. Ik weet ook, dat de huidige trainer Invernizzi als speler onder hem heeft getraind. En dat een groot gedeelte van de Herrera-metho- den in zijn werkwijze is terug te vinden. Maar we hebben uiter aard alles gedaan om een zo goed mogelijke indruk van het Inter van nu te krijgen. Henk Groot is naar de wedstrijden te gen Celtic geweest, Grijzenhout zag Inter in Genua tegen Samp- doria en zelf ben ik zondag in Milaan geweest om de wedstrijd tegen Mantua te zien." Ziet Stefan Kovacs geen „scha duwzijde" aan een seizoen, dat even wat voorbarig aangeno men dat Ajax die Europa Cup inderdaad weer wint alle suc cessen brengt die er te behalen zijn? Is er voor het volgend sei zoen dan nog wel een prikkel tot inspanningen, die hooguit tot evenaring van de successen van het voorafgaande jaar kan lei den? Sigaret Stefan Kovacs lijkt die dubbel- vraag aandachtig te proeven, terwijl hij peinzend aan een si garet trekt. En terwijl zijn ogen strak gericht blijven op zijn ge sprekspartner zegt hij: „Ziet u, voetbal is een loterij. Je weet niet wat er het volgende seizoen kan gebeuren. Er is na tuurlijk altijd een taak, ook voor een club die alles wint wat er te winnen valt. Aan de top blijven is moeilijk genoeg. Een topclub als Ajax moet op alles mikken wat er te behalen valt. Dat meen ik. Het is ook de lijn, die we begin maart hebben uitge stippeld. Het bestuur, de spe- iersraad en ik. Bij de spelers heeft wel eens de gedachte ge leefd om één object, de Neder landse beker, maar te laten schieten. Maar dat is niet goed. Ajax kan dit seizoen geschiede nis maken. Als we die Europa Cup winnen, is dat samen met het kampioenschap en de Neder landse beker een prestatie, die lang in de geschiedenis blijft voortleven." Stefan Kovacs zegt er niet bij, dat zijn naam aan die prestatie onlosmakelijk verbonden zou blijven. Maar de serieuze Ko vacs is wel degelijk gevoelig voor een dergelijk visitekaartje. Het zou voor hem een absoluut hoogtepunt zijn in zijn toch al niet onverdienstelijke carrière als voetbalcoach. Voor die car rière droeg hij al in 1949 de eer ste bouwstenen aan. „Toen ben ik begonnen met trainerscursus sen te volgen. Ik speelde zelf nog voor Stinta Cluj. Toen ik in 1953 stopte met voetballen, had ik binnen twee jaar mijn A-li centie. Het is erg belangrijk om jong te beginnen, als je trainer wilt worden. Piet Keizer is bij voorbeeld nu ook al bezig. Erg verstandig. Je moet niet wach ten tot je bent uitgevoetbald op laat ik zeggen je 35ste. Dan ben je eigenlijk al te oud om nog te beginnen. Ik was in januari met het Nederlands elftal in Athene. Daar sprak ik Ferenc Puskas, die daar Panathinaikos traint. Hij zei: Stefan, jij hebt het goed gedaan. Ik begon pas toen ik 37 was en daar heb ik wel de nodi ge nadelen van ondervonden. Hij heeft gelijk. Jong beginnen heeft bijzonder veel voordelen. Je werkt in het begin veel met as- piranten en junioren en dat is verschrikkelijk belangrijk." Schalks Ongemerkt Is Stefan Kovacs aangeland op een terrein, waar hij zich altijd wonderwel heeft thuisgevoeld: het werken met jonge talenten. ,,In Roemenië was dat mijn spe cialiteit" zegt hij. En voor het eerst breekt de schalkse lach door op zijn gezicht er gaan de kwieke oogjes ondeugend twin kelen. Dan weer serieus: ..Het beste voorbeeld daarvan vind ik Steaua Boekarest, dat ik van 1967 tot 1971 heb getraind. Ik werd daar in het eerste seizoen kampioen met een betrekkelijk oud elftal. Toen ben ik welover wogen gaan verjongen. Heel ge leidelijk. Maar met dat jonge Steaua heb ik toch drie keer de Roemeense beker gewonnen. Die jonge talenten moesten lang zaam rijp gemaakt worden. Dat zou ik ook bij Ajax graag wil len. Efficiënt werken met jonge mensen. Als zo'n opleiding ieder seizoen één of twee spelers voor het eerste elftal oplevert, zit je goed. Beter dan het aankopen van dure anti-talenten. Ik zou bij Ajax graag zo'n toekomst-po litiek opbouwen." En het liefst een flink poosje, want Ajax betekent veel voor Stefan Kovacs. Heel veel. „Ajax is in Nederland mijn grote voet balliefde geworden. Die zal ik ook nooit ontrouw kunnen zijn. Zou ik bij Ajax stoppen, dan zien ze mij echt niet terug bij een andere Nederlandse club. Dat zou ik gewoon niet kunnen. In dat geval zou ik naar een club in een ander land gaan. Nee. Ajax zou me blijven bezig houden als ik in Nederland bleef." Tijdens zo'n ontboezeming is Stefan Kovacs even de Roe meense romanticus, wie al het ambitieuze en serieuze vreemd lijkt. Maar met romantiek maak je een club niet Europees kam pioen. Stefan Kovacs beseft het meteen. Hij staat op, het karak teristieke ruitjeshoedje op, de al even karakteristieke sigaret tus sen de lippen. De „grote voetballiefde" wacht. Er moet gewerkt worden. Eri hard, want de duivel slaapt im mers niet. Nee, van dat rijbe wijs komt voorlopig niets. BERT BREVOORD SAO PAULO De voetbal club Santos, eens een goed- gesmeerde doelpuntenma- chine, voert een strijd op '.even en dood. Het laatste symptoom van deze crisis was het ontslag van coach Mauro Ramos na de club slechts 363 dagen in deze functie gediend te hebben. Ramos zei na zijn ontslag „Santos is een mooie ploeg, maar aangezien geen finan ciële overeenstemming be reikt kon worden, was ik verplicht te gaan. Het was een eer de r'oeg zeven jaar als speler en een jaar als coach gediend te hebben". tie in de tijd dat het nog beter ging met zijn clu b Santos. In het afgelopen seizoe eind van zijn carrière zijnde Braziliaan echter het dieptepunt van zijn ploeg mee. hij de werkelijkheidszin heeft welke de directeuren missen of niet willen opbrengen dat het fantastische voetbal van de ploeg van Zito. Pepe, Coutinho en Pele grotendeels iels uit de verleden tijd is en dat Santos nu zoals iedere andere ploeg heeft te kampen met tegenslagen en nederlagen". Ramos werd april vorig jaar aangesteld onder omstandighe den welke veel lijken op die wel ke tot zijn val hebben geleid. Santos, dat sinds 1955 drie keer de Braziliaanse titel en elf keer die van de staat Sao Paulo won had in 1970 en 1971 verstek laten gaan. Op Ramos, die zelf een van de sterren was geweest van die onoverwinnelijke Santos ploeg, werd een beroep gedaan om de ploeg te redde Maar zelfs Pele, die in 1958 in de kampioenschappen van de staat Sao Paulo 58 doelpunten had ge maakt, wist het vorig jaar in de landelijke competitie slechts eenmaal te scoren terwijl hij tot dusverre in de strijd om het kampioenschap van Sao Paulo geen enkel doelpunt heeft Re- maakt. De ploeg die van 1954-'58 onder de hoede had gestaan van Luis Alonso „Lula" en welke eens tien spelers aan het Brazi liaanse elftal leverde, behaalde slechts magere overwinningen naast vernederende nederlagen. Torinho, die een van de nieuwe sterren werd nadat Coutinho in 1968 Santos verlaten had, werd in 1970 aan Sao Paulo verkocht voor 100.000 dollar omdat Santos geld nodig had om verliezen uit een zakelijk avontuur goed te maken. Een van de ergste financiële fouten van de club was in 1970 de a-inkoop van een groot club gebouw in koloniale stijl, dat In tussen weer is verkocht. De grote ster Pele is aan het eind van zijn loopbaan en er is niemand in zicht die in staat lijkt het grootste verleden van Santos te doen herleven. Alkmaar Vorig jaar nog was Linda Toorop uit Alk maar een van de vele turntalentjes in Nederland. Een- van de beteren wel te verstaan, want vanaf haar der tiende behoorde ze tenslotte al tot de geselecteerden"; die profiteren van de centrale training. Maar toch niet' een turnstertje dat men direkt in de categorie toppers.' zou klasseren. Daarvoor waren haar uitslagen te ma-; tig. Ze werd vorig jaar derde in de districtswedstrij-, den bij de jeugd. En in de halve finales van de natio-; nale titelstrijd draaide ze zo slecht, dat ze zelfs viet* maal van de balk viel. Desondanks haalde ze de fina-* le, waarin ze zich bij de jeugdturnsters klasseerde al si negende van Nederland. Nu, nauwelijks een jaar later, kan Linda Toorop lachen on£ deze prestaties. Ze is een vaste keuze in het Nederlandse senio ren-damesteam geworden, waarin ze al diverse interlands mee-; draaide. Na de halve finales turnen om het Nederlands kamf pioenschap stond ze tweede met minder dan twee punten ach-! terstand op de ongenaakbaar geachte Ans van Gerwen. Op de* brug met gelijke leggers behaalde ze zelfs samen met Ans vaiy- Gerwen de tot voor kort voor Nederlandse begrippen ongelooL! lijk hoge score van 9.50. In de finales kreeg Linda Toorop geen kans Indruk te maken. Zij turnde op die dag in Riga, waarvoor ze uitgenodigd was. V Zoekend naar de oorzaak van de sensationele vooruitgang zegl ze: „Och, Ik heb dit jaar veel meer tijd voor het turnen. Ik heb J namelijk mijn school in verband met de voorbereiding op de Olympische Spelen in München voor een jaar onderbroken. Dat is de INAS-opleiding, waar ik volgend jaar weer mee verder J wil gaan. En omdat het voor mij eigenlijk onmogelijk was een baantje erbij te vinden, help ik nu mijn moeder in de huishou- ding. Daardoor kan ik nu erg veel aan het turnen doen". En dan somt Linda Toorop een werkelijk verbazingwekkend zwaar V trainingsschema op. „Op maandag- en dinsdagavond train ik bij X de heer Lammers een uur of drie. Daarnaust train ik ook op woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag wel een uur of drie vier. In het weekend ga ik naar de centrale training in Papen- dal. Daar trainen we wel een uur of vier, vijf per dag". 5 Niet alleen door deze training, die afgezien van de vele reis- uren al ongeveer dertig uur per week vergt, is de vooruitgang van Linda Toorop te verklaren. In het afgelopen jaar groeide het tengere poppetje uit tot een goedgebouwde jongedame. - Daardoor kon de fysiek sterkere Linda Toorop, die zich altijd al onderscheidde door haar ijver, zich nog harder inzetten in de 'I vele trainingsuren. „En dat doe ik echt met plezier. Natuurlijk zijn er wel eens dagen dat je er wat minder zin in hebt. Maar als je eenmaal bezig bent, dan vind je het toch fijn. De laatste tijd helemaal, want als je ziet dat het beter gaat, stimuleert dat enorm". En tot dusver geven de prestaties haar gelijk. In i de interland tegen Zweden, waarin Linda Toorop debuteerde, i werd ze derde Nederlandse achter Ans van Gerwen en Margo Velema met het goede puntentotaal van 70.30. In hanr tweede t Interland tegen Zwitserland eindigde Linda al als tweede Ne- derlandse, nu alleen achter Ans van Gerwen, met een puntento- taal van 70.40. En in de derde interland tegen Zuid-Afrika werd I de Alkmaarse zelfs eerste met een puntentotaal van 70.45. „Maar toen deed Ans van Gerwen niet mee", zegt ze eerlijk. II En na de halve finales draaide ze zelfs voor het eerst met een gemiddelde van boven de 9 punten per toestel. Een moyenne dat ruim boven de Olympische eis van 8.50 punten per toestel ligt. Een vooruitgang die mede veroorzaakt wordt door de aanwij zingen van de lurncoach Eva Bartha. „Van huur leer ik ontzet- tend veel. Een dat is voor mij wel erg belangrijk geweest. Zij I heeft me meer vechtlust bijgebracht. Dat was vroeger wel eens een zwak punt". Eva Bartha bouwde echter verder up de basis, die Haltcr-tralner Gerard Lammers hud gelegd. De ervaren" turnkenner had Linda Toorop op haar tiende jaar ontdekt. Toeir»"- zat het meisje, dat altijd al een 9 up haar rapport voor gym- nastlek had, nog maar pas op de Halter. Ze was door vriendinnetjes meegetroond. Zegt Gerard Lammers: „Het is echt niet zo dat ik dacht: „Dat is een toptalent. Maar i ja, als een kind op een van de vele groepen goed gaat, dan zoek je haar er uit. En dan probeer je haar het echte turnen 2 bij te brengen. Of het wat wordt blijft altijd een gok. Naast ta- lent moet een kind immers ook de wilskracht kunnen opbren- gen om alle trainingen steeds met grote inzet te volgen. En in het begin waren de resultaten van Linda nu niet zo daverend. I De laatste tijd wel. Maar nu gaat ze er zelf in geloven". J Voegt Lammers eraan toe: „Maar denk nu niet gelijk dnt Lin- J da nu al een vaste keus voor München zou zijn. Ze kan wel een inzinking krijgen of zo. En de concurrentie is erg groot. Het peil van het Nederlandse turnen stijgt namelijk de lautste twee I jaar geweldig. Vooral in de breedte wordt de top veel sterker. I En het zijn vooral de jongere meisjes die daarvoor zorgen". j Linda Toorop is de koploper van die jongere turngeneratie, waartoe ook een Ikina Morsch, Ans Dekker en het pas dertien- I jarige toptalentje Jeanette Ravensteln behoren. Die de tot dus- I ver ongenaakbare turnkoningin Ans van Gerwen, met haar 21 jaar al een van de oudste topturnsters in Nederland begint te j DE GRAAFSCHAP—HAARLEM VOLEWIJCKERSAZ '67 HEERENVEEN—VVV RODA JC—SVV HERACLES—HVC WILLEM II—DFC VEENDAM—BLAUW WIT PEC ZWOLLE—SC CAMBUUR HELMOND SPORT—FSC FORTUNA VLAARDINGEN—EINDHOVEN GRASSHOPPERS—LAUSANNE LUCANO-LA CHAUX DE F SERVETTE-YOUNG BOYS Alle wedstrijden komen voor op sporttoto nr. 48

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11