Cekiac Sou/ta/rtt VIER MILJOEN SCHADE BIJ BRAND SIKKENS SASSENHEIM Nog dit jaar ringbaan om hart Leiden Verkeer werd grote chaos Volgend jaar 3000 minder dienst plichtig en LaJ 'Steen' goede figuratie België-West- Duitsland op televisie Kwartier stop op NS-lijn EXTRA OMHOOG vanderwiel weeter 'tfijnevan n DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur In een klein uur: U praat Koos Postema met ge lukkige kinderen; 21.45 uur Ha- dimassa. Ned. II: 19.05 uur Haal het doek maar op; 22.05 uur Feike Asma. 18.704 VRIJDAG 26 MEI 1972 PLAATSELIJK WAT REGEN Wolkenvelden met plaatselijk wat regen maar ook nu en dan zon nige perioden. Min. temperatu ren omstreeks 8 graden, maxi ma morgen ongeveer 16 graden. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. TEHERAN (AP) Iran doet te veel realisme in z'n films. In het draaiboek stond dat de knappe Iraanse filmster Arghavan moest worden gestenigd, en men had stenen gemaakt van licht plastic waarmee je geen kwaad kan. Maar in het dorp waar gefilmd werd, Sjar Koerd, en waar men ook plaatselijke figuranten had ingeschakeld, was in jaren niet „echt" gestenigd en dan wil je zoiets niet missen. Toen de gooicrij begon zaten er dan ook tussen de plastic projectielen nogal wat echte stenen en die kwamen behoorlijk aan. Argha van liep verwondingen op aan het hoofd en het filmen moest worden gestaakt. (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM Voor de tweede keer in ruim vier jaar is een deel van de Sikkens lakfabrieken in Sassenheim door brand verwoest. Gisteravond om zes minuten voor half acht (toen bleef de klok in het torengebouw stilstaan) brak de brand uit in het magazijn waar kunstharsen en lakken waren opgeslagen. De snel uitslaande brand ging met ontploffingen gepaard en de rookkolom was tot in Utrecht te zien. Directeur Van Prooijen raamde gister avond laat de schade op vier miljoen gulden. Aan de blussing werd deelgeno men door vijftien .korpsen. De tweehonderd brandweerlieden slaagden erin, het centrale ma gazijn en een nieuwe cellulose- fabriek te behouden. De blus sing werd belemmerd doordat er weinig oppervlaktewater aan- ezig was. Het waterleidingbe drijf Karwijk verhoogde de wa terdruk in verband met de grote hoeveelheden benodigd bluswa ter. Rond half elf kon men het sein „brand meester" geven, maar de nablussing duurde tot vandaag laat in de morgen voort. Toen de brand uitbrak was er nie mand in de magazijnen aanwe zig, waardoor het aantal per soonlijke ongelukken beperkt bleef. Drie personen, geen brandweerlieden, liepen lichte verwondingen op: één kreeg een straat water met een racht van drie atmosfeer in het oor, één werd door giftige gassen be dwelmd en de derder trapte in een spijker. Van de voorraden ging circa 15 procent verloren, de produkrie en aflevering zal echter niet stagneren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Een vriendschappelijke voetba- wedstrijd tussen Sikkens-perso- neel en een plaatselijke voetbal club op een terrein vlak bij de fabriek ging tijdens de brand gewoon door...... De brand heeft een enorme ver keerschaos veroorzaakt in de wijde omgeving van Sassen heim. Een deel van de rijksweg werd afgesloten en in samen werking met de verkeerscentra- le van de rijkspolitie werd het verkeer omgeleid. Er ontston den op vele wegen opstoppingen en lange files, waardoor ook toesnellende brandweer gehin derd werd. Bij de Holiday Inn bij Leiden botste een personen auto tegen een politiewagen. Di verse automobilisten zetten hun auto's langs of zelfs op de weg en duizenden kijkers dromden ssamen rond het fabriekster- De betrokken brandweerkorpsen zullen nog dagen nodig hebben om hun materieel weer schoon te krijgen van alle verf. Sik- kensheeft daartoe reinigings middelen ter beschikking ge steld. LEIDEN Ook zonder dat voor het werk nog officiële toestem ming is verleend, mag Leiden de aanleg van het ontbrekende wegvak in de doorbraak tussen Noord-Zuid- en Oost-Westverbin ding om de binnenstad bestek- klaar maken. Met die toezeg ging kwam wethouder Kret (Stadsontwikkeling) gistermid dag terug van een gesprek met minister W. Drees jr. Los' van die toezegging wordt zeer binnenkort de zanddam in de Mare van een wegdek voorzien. Bovendien is de mogelijkheid in studie om van de Molenwerf aan de voet van de molen „De Valk" een (semi-permanen- te) Baileybrug over de Maresin- gel naar h'et Schuttersveld te leggen. De weg over de Lam mermarkt tussen de beide laat ste punten zal nog een proviso risch karakter hebben. Door deze werkzaamheden zal het mogelijk worden, nog voor het eind van dit jaar een deel van het doorgaande verkeer om de binnenstad heen te leiden, waar door de kansen voor het creë ren van een voetgangersgebied in de binnenstad een stap dich terbij komen. HILVERSUM (ANP) De AVRO-televisIe zal woensdag 14 juni een reportage uitzenden van de voetbalwedstrijd België" West-Dultsland, die wordt ge speeld in de hnlve finale om het Europese kampioenschap voor landenteams. De reportage be gint om 20.00 uur, en zal vla Ned. II worden uitgezonden. Vliegtuigkaper neergeschoten, een tweede gearresteerd BLANTYRE, (Rtr) Militairen van de Zuidafrikaanse staat Malawi hebben op het vliegveld van Blantyre een van de kapers van de Zuidafrikaanse Boeing 727 neergeschoten. De tweede kaper heeft zich overgegeven. De kapers waren nog alleen In het toestel toen dit door de mili tairen werd bestormd. Het toestel werd woensdag met 58 passagiers en tien bemannings leden gekaapt, toen het van Sa lisbury op weg was naar Johan nesburg. Teruggekeerd in Salis bury mochten de meeste passa giers uitstappen, waarna het toestel naar Malawi vertrok. De verantwoordelijkheid voor de kaping werd geclaimd door een gehe'me organisatie die strijdt voor onafhankelijkheid voor heel Afrika. (ADVERTENTIE) rook, die enkele miljoenen guldens scha- Bezuiniging bij Defensie fteidóaQowuvnt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Samenwerking van acht ziekenhuizen pag. 3 Protest tegen beperking van onderwijs pag. 3 Voorhout wijst gewest-vorming af... pag. 4 Deze week in de Leidse bioscopen pag. 4 Sikkens-brand: het was een zaak van afgrendelen pag. 5 Zoeterwoude dringt aan op omleidingsweg pag. 5 Gerrit Schouten met de auto van de generaal op stap pag. 6 Sportuitwisseling AJphen/ Alblasserdampag. 6 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgend jaar zullen enkele duizenden dienst plichtigen minder worden opgeroepen. De reden is dat ook bij Defensie moet worden bezuinigd om de begroting '73 rond te krijgen. In de defensietop zou beroering zijn ont staan doordat minister De Koster bij zijn pogingen met de begroting rond te komen teveel aan bezuiniging op per soneel zou denken. Dat volgend jaar liefst 5 bot 6000 dienstplichtigen minder zouden wor den opgeroepen, wordt door de woordvoerder van Defensie ontkend. In de huidige opzet zolang de begrotingen nog niet rond zijn is nog niets definitief wordt gedacht aan 2500 tot 3000. Vorig jaar werden in totaal ruim 45.000 jongeren onder dienst geroepen, dat is ongeveer 38 procent van de totale leeftijdsgroep waaruit de recru- ten worden geput. Als de plannen doorgaan, hoeven dus nog minder dan 4 op de 10 achttienjarigen werkelijk onder dienst. De Defensiewoordvoerder bevestigt dat bij mirrster De Koster een nota op tafel ligt van luitenant-generaa! F. Mei'jnderts, uit Apel doorn. Maar over de inhoud van de nota kan de woordvoerder niets zeggen. Geruchten willen dat de legerleiding in de nota gebrek aan deskundigheid wordt verweten. ROTTERDAM De politie heeft in ver schillende café's In het Rotterdamse Katendrecht meer dan honderd valse kaartjes voor de wedstrijd van vol gende week woens dag tussen Ajax en Inter Milan in be slag genomen. Twee mannen zijn hiervoor gearres teerd. Volgens de politie hebben de valse kaartjes een harde re gele kleur en zijn fletser van op druk. De in beslag genomen kaartjes zouden bestemd ge weest zijn voor de vakken M en W van de Maastribune en moesten 40 gul den opbrengen. Voor de wedstrijd zal de Rotterdamse po litie buiten het sta dion strenge controle uitoefenen op de verkoop van zwarte kaartjes. Degenen, die daar op betrapt worden, wacht een zoge naamd snelrecht. Oude schuld vereffend AKEN (DPA) Een 30-jarige Nederlander die sedert 1965 wegens een verkeersovertreding de Westdu.tse overheid een boete van 300 mark schuldig was, wilde na zeven jaar zijn geweten ontlasten. „Kijkt u alstublieft of ik in het opsporingsregister sta", zo meldde de man zioh bij de grensovergang bij Aken. Bij navraag bij de rechtbank bleek, dat de 300 mark nog open ston den. Na betaling van het grootste deel can de boete en de belofte dat hij het restant spoedig zou overmaken, mocht de man Duitsland binnenkomen. Over twee jaar: (Van één onzer verslagge vers) DEN HAAG/LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen gaan in 1974 per kwartier stopdiensten inleggen op de lijn Den HaagLelden en Den Haag—Rijswijk— Delft. De N.S. heeft dit meegedeeld In een brief aan de Tweede Kamer commissie Verkeer en Wa terstaat. De kwartiersstopdienst gaat dan gelden voor Leiden, Leiden-5 Meilaan, Voor schoten, Mariahoeve, I.aan van N.O. Indië, Den Haag H.S., Moerwijk (nieuwe halte), Rijswijk, Delft en Delft-zuid en om- Agent schoot collega aan in cafégevecht Aanpassing und-invaliden (Van onze parlementaire redactie) uitkeringsgerechtigden. Voorgesteld aow/aww-uitkeringen per 1 juli a.s. stri van levensonderhoud) met 2 procent te verhogen. Elk detail it bolanarljk. Van dar Wlal waal dnl oan prat- Oll wordl bepaald door do en d» vwmgovino vnn do brlllonpolen, an da wonaon 1 I )- e- uw advlaaur In modabrlllan Nlauwa Rijn 62. Lolden.lal 01710-24106 LEIDEN Tijdens assistentle- verlening bij een hevige vecht partij in een café aan het Le vendaal, heeft een politie-agent zijn collega aangeschoten. Het ongeluk gebeurde doordat de agent een klap kreeg van een van de vechtersbazen tegen zijn hand, waardoor zijn pistool af ging. De kogel kwam terecht in de rechterarm van zijn collega. Deze kon na behandeling in het A.Z. naar huis terugkeren. De politiemannen waren telefo nisch om hulp gevraagd. Toen zij in het café aankwamen was het gevecht in volle gang. Aan vankelijk ging het alleen tussen een viertal bezoekers en de kas telein en zijn vrouw, maar op he< laatst ware nook de andere aanwezigen zich ermee gaan be moeien. In de grote verwarring waren de agenten genoodzaakt hun pistool te trekken. Een 22- jarige en een 24-jarige straat maker uit Leiden zijn gearres teerd wegens openlijke geweld pleging. Naar de oorzaak van de vechtpartij wordt nog onder zoek gedaan. De SER heeft deze aanbeveling I vandaag gedaan in zijn advies betreffende de sociale program mering gedurende deze kabinets- periode (t/m 1975). Om te beginnen wil de SER de aow-uitkeringen (en daarvan af geleid de aww-uitkeringen) niet ineens, maar ln fasen optrekken tot het netto-minimumloon. Op dit moment valt nog niet te zeg gen op welk bedrag dit zal uit komen. omdat niet bekend is wat met het minimumloon zal gebeuren en hoe hoog de belas tingvrije voet zal worden. De SER gaat er echter vanuit, dat de aow-premie jaarlijks met 0.4 punt zal moeten stijgen. De geadviseerde verhoging van de uitkering per 1 juli aanslaande maakt geen premieverhoging nodig. Verder wil de SER, gelet op de grote behoefte van de zelfstan digen aan een voorziening tegen geldelijke gevolgen van arbeids ongeschiktheid, op 1 januari 1974 een volksverzekering arbeids ongeschiktheid ingevoerd zien. Nu is er alleen de wao voor loon- trekkenden. De nieuwe voorzie ning betekent allen voor de zelf standigen een nieuwe premielast. principieel bezienbeter

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1