Wetsontwerp numerus fixus ingediend Toch weer taptoe Delft iovjet-klacht over jebrek aan ijver )ij atheïsten Lot en cijfers beslissen over toelating tot universiteit Bomaanslag op Amerikaans hoofdkwartier in Heidelberg Goede argumenten om met de ABN over uw vakantie te praten: Algemene Bank Nederland ECHTSCHEIDING EN KERKELIJKE BEGRAFENIS Afnemende groei <*eref. kerken Clandestiene directeur gevraagd i 19f pERDAG 25 MEI 1972 LEIDSE COURANT MINISTER DE BRAUW nilitaire politieman passeert een autowrak op de parkeerplaats het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg, waar de aanslag t plaatsgehad. ELBERG (DPA) Op het hoofdkwartier van de Amerikaanse jdkracht^n voor Europa in Heidelberg is gisteren een bomaanslag leegd. Er ontploften twee auto's, waardoor een officier en twee aten werden gedood, terwijl twee officieren, hun echtgenotes en soldaat werden gewond. Het zijn allen Amerikanen, tploffingen volgden binnen vijftien seconden op elkaar. Er zouden e auto's zijn ontploft, waarvan er een op een kleine parkeerplaats en de ander op de hoofdparkeerplaats. Een groot aantal auto's beschadigd, terwijl in de muur van een van de gebouwen een Dt gat is geslagen. ilitie zoekt zes auto's en gaat de talrijke dreigementen met J lanslagen na, die in de loop van de dag waren binnengekomen. I de zevende bomaanslag in West-Duitsland in nog geen twee q en de tweede op een Amerikaanse müivavre instelling. Op si was het hoofdkwartier van het Amerikaanse vijfde legerkorps j ■ankfort doel van een bomaanslag. Daarbij werd een officier (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het lot en de eindexamencijfers van de mid delbare school worden de twee factoren die zullen uitma ken of een bepaalde student wordt toegelaten tot sommige overbevolkte studierichtingen aan universiteiten en hoge scholen. De ministers De Brauw (Wetenschappen) en Lar- dinois (Landbouw, vanwege de landbouwhogeschool) stel len dit voor in het wetsontwerp op de numerus fixus, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Minder publiek in Keukenhof (Van een onzer verslaggevers) LISSE De nationale bloementuin de Keukenhof in Lisse heeft dit jaar aanzienlijk minder bezoe kers gehad dan vorig jaar. Pas seerden vorig jaar dik 800.000 man de toegangshekken, gister avond toen de tuin voor dit sei zoen definitief de hekken sloot, bleven de tellers bij de 600.000 staan. De Keukenhof-directie wijt dit be zoekersaantal niet aan de Flo- riade in Amsterdam, maar aan het minder mooie voorjaar. ,,Het bewijs hiervoor levert het top- weekeinde van 30 april. Toen be zochten ruim 100.000 mensen de Floriade. maar hier op de Keu kenhof telden we maar liefst 120.000 man". Het wetsontwerp bevat weinig nieuws meer. Minister De Brauw heeft al herhaaldelijk laten we ten alleen onder extreme om standigheden gebruik te willen maken van maatregelen die de toelating tot een bepaalde stu dierichting beperken. De vraag is alleen of het parlement het wetsontwerp nog zo tijdig kan behandelen dat de numerus fixus nog voor het nieuwe stu diejaar van kracht kan worden. De nieuwe wet heeft het krakter van een machtiging die het par lement voor vijf jaar aan de re gering geeft. Binnen die tijd hoopt minister De Brauw het ho ger onderwijs zover te hebben geherstructureerd dat er weer evenwicht is tussen aanbod en opnamecapaciteit van studen- De laatste paar jaren is er al ge werkt met plaatsingscommissies voor enige studierichtingen om het totale aanbod van studenten voor een bepaale richting zo goed mogelijk te verdelen over de verschillende universiteiten en hogescholen. De universiteit of hogeschool, die in een bepaalde studierichting een te groot aanbod van studen ten vreest, kan bij de academi sche Raad een voorstel indienen om niet meer dan een bepaald aantal eerstejaars te hoven toelaten. De raad bekijkt met name of niet met een landelijke plaatsingsregeling voor de be trokken studierichting kan wor den volstaan. Is dat niet het ge val dan adviseert de Raad aan de minister een toelatingspla fond vast te stellen. COSTADELSOL COSTABRAVA JOEGOSLAVIË RIMINI ROEMENIË 3DAGENLONDEN •vanaf 430 gulden •vanaf 404 gulden •vanaf 470 gulden •vanaf 472 gulden •vanaf 438 gulden twee weken vol pension voor 167 gulden (lnnies ontbijt) Als u een appartement wilt, liggen bovenstaande prijzen trouwens nog lager. U wilt nóg wat argumenten? 9 Ten eerste is dit maar een klein aantal van onze vliegreisaanbiedingen, we hebben ook nog andere. Ten tweede kunt u al uw reisbeslommeringen door ons laten regelen zoals: verzekeringen, vreemd geld, vakantiesafe, alles. 0 Bovendien krijgt u van onze medewerkers vakkundig advies. 0 U zult ontdekken dat er géén makkelijker manier is om een vakantievliegreis te boeken. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Ondanks alle tegenstrijdige berichten van het afgelopen jaar zal Delft ook dit jaar zijn traditionele taptoe krij gen. Dit evenement gaat plaatsvinden tus sen 19 en 26 augustus. „Dat is iets vroe ger dan anders", aldus Taptoe-comité voorzitter P. C. Elfferich, „maar daar zijn meerdere redenen voor. Ten eerste zouden we, als we de taptoe later la ten plaatsvinden, in moeilijkheden komen van wege de Olympische spelen. Bovendien is de Taptoe een dag korter dan anders in verband met het „Spel zonder Grenzen", dat de NCRV op het Delftse marktplein zou opnemen in de week voor de taptoe". Het motto van de Taptoe Delft is deze keer „de jaren 72" Vijf jaren 72. (1572 t/m 1972) zullen door de verschillende muziekkorpsen een nieu we inhoud krijgen. Voor 1572 bijvoorbeeld zijn dat geuzenliederen. Het muziekcorps van het regiment Wielrijders, dat dit jaar vijftig jaar bestaat, zal op veler verzoek ook deze keer van de partij zijn. Voor het optreden van dit trompettercorps zullen acht korpsen, tesamen 250 man sterk, aan de voet van de nieuwe kerk verschijnen met he dendaagse militaire muziek, waarna ook de ka pel der Koninklijke Luchtmacht met tamboers haar bekende eigentijdse „Sound" zal laten ho- Het taptoesignaal en het Wilhelmus van Nassau- we (waarvan de tekst in 1572 werd geschreven) zullen traditiegetrouw het einde zijn van dit onge veer 100 minuten durende muziekfestijn. Voor het eerst zal de taptoe dit jaar voorafge gaan worden door een voorprogramma. Daarin treedt onder meer op een 48 man sterke „sll- verband". de Seacadetcorps Steadfast uit het Engelse Kingston. onderzoek in de Sovjet Unie heeft uitgewezen dat socialistische ogen on bevredigend is gesteld met de wetenschappelijke atheïs tische propaganda en het an- i religieuze werk. In een ar tikel, dat oorspronkelijk is verschenen in het Sovjet tijd schrift „Vragen van de filo sofie", worden feiten ge noemd die, zoals wordt ge zegd, alleen maar als duide- i ijke hulpverlening voor pas siviteit en liberalisme tegen over de godsdienst uitgelegd (tinnen worden. latere partijorganisaties en ideologische instituten wordt vergeten dat de atheistische opvoeding een belangrijk en actueel onderdeel van de to tale ideologische opvoeding was en blijft", aldus het tijd- ehrift. de atheistische opvoeding n de Sovjet-Unie gaat 'men vanuit dat primitivisme zorgeloosheid de wortels fijn voor de beleving van de religie. „Enkele partijorga nen houden zich slechts zel den bezig met atheïstische Jropaganda en leggen onvol doende activiteiten aan de dag om de religie en de overblijfselen daarvan voor goed uit de bannen bij de plattelandsbevolking. Geringschattend Bij onderzoek is gebleken chosen in een bepaald rayon er geen enkele anti-religieuze activiteit is. De plaatselijke pers, de regionale omroep en enkele culturele instellingen blijken zich zelfs gering schattend te hebben uitgela ten over het anti-godsdiensti ge werk. Er is zelfs een aan tal partijleiders dat nog reli gieuze tradities naleeft en daarmee het partijstatuut ge weld aandoet. „WE moeten ons door de aan wijzingen van Lenin laten leiden, namelijk dat de com munistische wereldbeschou wing onverenigbaar is met godsdienst en dat wij com munisten niet dat vervloekte respect voor de drievoudig vervloekte middeleeuwen moeten hebben", zo schrijft de Russische auteur, een be kend gezegde van Lenin cite rend. Alleen al in 1968 zijn meer dan zeshonderd propagandisten opgeleid voor een weten schappelijk athecsme. Maar de meeste staan bij lange na niet ter beschikking van die propaganda. Een groot deel van hen werkte in kolchozen, en maakt geen gebruik van de verworven kennis. „Dit nog aanwezige manco in de socialistische levenswijze is de voedingsbodem voor de godsdienstige overblijfselen, teovoegt dat dit vooral die ij verige atheisten verontrust die in dit verschijnsel het voortbestaan zien van de in theorie reeds doodgewaande godsdient. Mannen makkelijk Het onderzoek heeft ook uitge wezen dat mannen gemakke lijker van godsdienstige in vloeden te bevrijden zijn dan vrouwen, omdat deze in de regel minder intensief bij het produktieproces worden inge schakeld en minder opleiding hebben genoten dan mannen. Duidelijk is het de Sovjet on derzoekers ook geworden dat het godsdienstige bewustzijn stabieler is bij mensen die een geringe beroepsopleiding hebben en cultureèl maar matig zijn ontwikkeld. „Gods dienstige vooroordelen" trof men tenslotte bij de platte landsbevolking. Oe uit de veertiende eeuw stammende vrouwelijke kloosterorde van de H. Bri gitte heeft aan de Zweeds-lu therse gemeente in Rome een crypte in haar klooster (er beschikking gesteld voor he: houden van lutherse godsdienstoefeningen. Met een avondmaalsviering heeft «ie Zweedse bisschop Sven Silen de ruimte voor de lu theranen in gebruik geno den. Bij de opening van dit utherse centrum drong de Nederlandse kardinaal J. Willebrands, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor jie eenheid, aan op nauwe betrekkingen tussen de r.k. kerk en de Zweedse lutherse kerk. Ma vier maanden gevan genisstraf is dezer dagen de Argentijnse priester en lid van de priesterbeweging voor de Derde Wereld. Al berto Carbone, vrijgelaten. 0e voorzitter van de Argen- |jnse bisschoppenconferen- aartsbisschop Adolfo Jortolo en meer dan vijfhon derd Argentijnse priesters, hadden op vrijlating aange- KORTE METTEN drongen. De priester is al die tijd zonder vorm van proces wegens veronderstel de deelname aan een misluk te aanslag op een militair havenproject, gevangen ge houden. Naar aanleiding van het 1200-jarig bestaan van de Virgiliusdom In Salzburg in 1974 heeft bet aartsbisdom van Oostenrijk zich voorge nomen en Dom- en dioce- saanmuseum op te richten. In het museum moeten de kunstschatten uit de dom en de kunstwerken uit verschil lende parochies bijeenge bracht worden. De Vergilius- dom, die in 774 ingewijd werd is de oudste bisschopskerk van Oostenrijk. De beheerder van de archie ven van de overleden Franse kardinaal Tisserant. mgr. Georges Roche, heeft na drukkelijk ontkend, dat het Franse weekblad Paris Match heeft kunnen putten uit de archieven van de kar dinaal. Het blad bracht on langs een opzienbarend ver haal, dat paus Pius XI ver moord zou zijn door dr. Pe- tacci, vader va nde mattres- se van Mussolini. Mussolini's zoon Romano heeft, ondanks de ontkenningen een proces tegen de bisschop aanhangig gemaakt. In de reeks „Informatie»" van het Oud Strijders Le gioen is dezer dagen de bro chure „Van de verspreiding van het Godsrijk, naar de opbouw van de stad van de mens" verschenen. De bro chure is van de hand van dr. W. J. A. Visser. De nieuwe besprekingen tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering zijn tot nu toe nog zonder resultaat gebleven. De besprekingen gingen over de bezetting van vakante bisschopszetels, over een grotere vrijheid in de kerkelijke hiërarchie en over liberalisering van het gods dienstonderricht. Bijna drie jaar heeft de restauratie geduurd van Tintorettos kruisiging, maar dezer dagen konden in Venetië de bezoekers weer voor b ezichtiging worden toegelaten. De restauratie is het werk geweest van een team onder leiding van prof. Antonio Lazzarini. De kosten 340.000 dollar werden gedragen door U NESCO. Centrum huwelijks contacten werkt goed De stichting landelijk centrum voor huwelijkscontacten, per 1 januari 1970 voortgekomen uit een fusie van de rooms- katholieke, gereformeerde, hervormde en humanistische instellingen op dit terrein, blijkt volgens het jaarver slag een duidelijke functie te vervullen in de Nederlandse samenleving. Het aantal ingeschrevenen is sinds de beginperiode ver dubbeld en wel tot 1026 man nen en 2006 vrouwen, ver deeld over diverse leeftijds- en milieucategorieën. Daarbij is een duidelijk tekort aan mannen te constateren uit middenstandskringen en intellectuele milieus. Voor zover met zekerheid bekend is. zijn er in 1971 via het centrum 508 ingeschrevenen getrouwd. In de werkwijze staat de vrij heid van keuze, eigen initia tief en geheimhouding voor op De ingeschrevenen wis selden in 1971 bijna 70.000 brieven. Het centrum is ge vestigd in De Bilt, Prinsen laan 1. Katholieken in acht bisdommen in Midden-Frankrijk, die geschei den en daarna weer getrouwd zijn kunnen van nu af aan een kerkelijke begrafenis krijgen. In een gemeenschappelijke ver klaring hebben de bisschoppen van Bourges, Sens, Tours, Blois, Chartres, Moulins, Nevers en Orleans meegedeeld, dat degenen die hun band met het christelijk geloof niet alleen in het ster vensuur, maar ook tijdens hun leven tot uiting hebben ge bracht, kerkelijk begraven kunnen worden. Voorwaarde is wel dat ze „een geestelijke onrust" over hun le venswandel aan de d .g hebben gelegd, hun kinderen een gods dienstige opvoeding hebben gegeven en steeds de zondagsvie ring hebben bijgewoond. „Cnze houding, a'dus de bisschoppen, moet geen twijfel laten be staan over de onontbindbaarheid van het huwelijk, noch over de toelating van gescheiden mensen die opnieuw gehuwd zijn tot de sacramenten. De nieuwe benadering is alleen bedoeld om de band duidelijk te mèken die de kerk van nu af aan on- derhoudt met de gedoopten. Reeds eerder hebben verschillende andere Franse bisschoppen eenzelfde standpunt ingenomen. Weer andere bisschoppen laten een kerkelijke begrafenis van katholieken die gescheiden zijn en daarna opnieuw zijn getrouwd, oogluikend toe. Uit de cijfers van het Jaarboek 1972 van de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de gegevens van het bureau Kerkop bouw te Utrecht blijkt dat er spra ke Is van een af nemende groei van de gerefor meerde kerken. Tot 1965 nam het le dental toe met ge middeld ruim 12.000 per jaar. Daarna trad een daling van de groei in tot 10.000 in 1966 en 1967 en vervolgens ver minderde de groei met ruim 1000 per jaar tot 4500 in 1971. Per 1 januari 1972 telden de gerefor meerde kerken in Nederland in to taal 874860 leden, het aantal predi kanten 1060. het aantal vacatures 266 en het aantal kerken 839. Het aantal leden dat nu als belijdende leden staat gere gistreerd bedroeg per 1 januari 472.085. De kerkelijke bevol kingsgroei blijft achter bij de groei van de be volking in Neder land. De laatste groeide vorig jaar met 1.13 procent, de gereformeerde kerken slechts met 0.51 procent. UTRECHT (ANP) - Gega digden voor de functie van medisch-directeur van een nieuwe verpleegtehuis in Vlagtwedde moeten voordat ze op de desbetreffende ad vertentie in „Medisch Con tact" reageren volgens de Unie van Ziekenfondsen goed bedenken dat ze de kans lopen de clandestien directeur van een clan destien tehuis te worden. De Unie zegt dit in haar blad naar aanleiding van het feit, dat het verpleegtehuis zonder instem ming vun de minister van Volks gezondheid wordt gebouwd. De minister heeft dit nu een klacht van de ziekenfondsen bevestigd en gezegd dat doorgaan met bou wen zou betekenen dat het recht, voor rekening vun de A.W.B.Z. patiënten op te nemen, vervalt. Prijzenoorlog op vluchten naar Australië SCHIPHOL (ANP) - Het lucht- tarief naar Australië gaat van circa 5400 gulden per retour met ruim 2000 gulden omlaag naar 3340 gulden. De Australische luchtvaartmaat schappij Quantas, die het plan daartoe reeds in maurt bekend nlaakte, Is inmlddele tot de in voering van deze dumpprijzen overgegaan. De KLM zal spoedig volgen. Beide maatschappijen zijn over deze gung van zaken bedroefd. Tegen een dergelijke drustische verlaging van het tarief kan nau welijks meer vun een rendabele exploitatie sprake zijn. Maar dc maatschappijen zijn gedwongen mee te gaan met de concurren tie. Die concurrent was dc Britse chartermaatschappij British Ca ledonian. die talloze zeer goed kope. volgeboekte chartervluch ten uitvoert tussen Londen en Singapore. Zelfs met bijbetaling op de lijndiensten van Singapore verder naar Australië waren de reizigers uit Engeland dan toch nog 2000 gulden goedkoper uit. Veel meer Luxemburgse wi jn gedronken dan gemaakt DEN HAAG (ANP) „Is de be wering Juist dat in 'het gebied van de Benelux veel meer Lu xemburgse wijn wordt geconsu meerd dan Luxemburg ooit zelf produceren kan?" Aldus het Tweede-Kamerlid Vredeling (P vdA) in vragen aan de ministers van financiën en landbouw. WONING ONTPLOFT Met brandende sigaret op zoek naar gaslueht BEVERWIJK (ANP) Eon rus- explosie heeft dinsdag de bejaar denwoning uan dc Iteverwljkse Baanstraat in een ruïne herscha pen. Dc bewoner (69) ging met een brandende sigaret In zijn mond in en om zijn huisje op zoek naar de oorzaak van een sterke gaslueht Plotseling explodeerde het gas. dat uit een lekkende lei ding afkomstig wus. De man bleef op enkele schaafwonden na ongedeerd. Van het huisje bleef weinig «teel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9