RKAVV in gouden naar 650 leden jubileumjaar ACCOMMODATIEPROBLEMEN SPETEN BIJ ST.-BERNARDUS AL 25 JAAR F eestpro gramma Lustrum- snippers FAMA BZPC speelt in De Hoorn <V~v\ OOK Wat u moet weten I 19 >0NDERDAG 25 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 JSIDSCHENDAMTwaalf senio ren-, twee en twintig junioren-, tien pupillen-, tien welpen- en 'twee dameselftallen spelen er dit seizoen in RKAVV, de Leid- schendamse voetbalvereniging die dezer dagen het gouden ju bileum van haar bestaansfeest Viert. De vereniging vervult door ca. 650 Leidschendammers in 56 teams de mogelijkheid te •geven zich op een gezonde en actieve wijze te ontspannen een ■functie in de gemeenschap •waarvan de waarde maar moel- lijk is te schatten. Vooral de laatste tien jaar maakt RKAVV een ongekende bloei door. Sinds 1962 is het aantal spelers ver drievoudigd. Vooral het bestuur heeft, om deze uitzonderlijk gro te ledengroei op te vangen en in goede banen te leiden, een ge weldige hoeveelheid werk moe ten verzetten. Dat werk kwam echter, voor de 520 jeugdleden, ook voor rekening van de 44 jeugdleiders, waaronder 11 da mes. tEIDSCHENDAM Een commissie onder leiding van wethouder H. J. Bunnik, die voorzitter van RKAVV is geweest, heeft een omvangrijk feestprogramma vastgesteld ter gelegenheid van het gouden jubileum van RKAW. Behalve de receptie die het gemeentebestuur zaterdag 3 juni van vier tot zes uur in het raadhuis aanbiedt is er diezelfde avond voor alle seniorleden, donateurs en supporters in de sporthal ,,De Fluit" een „Mini-Mik Show", waaraan Sjakie Schram en Saskia en Serge medewerken. Na afloop is er voor de spelende seniorleden met hun dames gelegenheid tot dansen in het clubge bouw waarbij de muziek wordt verzorgd door het combo „Koos Wessels". Voor de jeugdige leden is er o.a. woensdag 31 mei „Frankeline Dolle Dwaze Dingen Show", donderdag 1 juni een filmavond met „Reis naar Venus" en vrijdag 2 juni 'n beat-avond met o.a. Ga- laxis. Zondag 4 juni om half twaalf op het terrein aan de Heuvelweg RKAW tegen HBS-veteranen, om 1 uur RKAVV—DRZ-dames en om half drie RKAW 1—UVS 1. Zondagavond is er reünie van uitgenodigde oud-(bestuurs)leden, waarbij eveneens muziek van het combo „'Koen Wessels". leen worden als men „bij het patronaat" was of als men lid was van de Maria-congregatie. Deze pioniers waren niet voor 'n kleintje vervaard want de 15 leden en 15 aspirant-leden wa ren ondergebracht in drie elftallen en de samensteller van het grote jubileumboek dat bij het 40-jarig bestaan verscheen, zegt daarin dat hierin naar zijn mening de oorsprong van de „vliegende keep" valt te ont dekken. Een van de eerste geestelijk-advi seurs van RKAVV was de le gendarische kapelaan Knots, die in vorengenoemd jubileumboek „een veredelde duizendpoot" wordt genoemd. Behalve het geestelijk adviseurschap hield kapelaan Knots zich namelijk ook bezig met onderhandelingen over de huur van een nieuw ter rein, hij zorgde voor de aankoop van twee koperen ketels voor de clubtent, zat bij voortduring achter de achterstallige contri buanten aan en deed ook aan de actieve sportbeoefening mee door zich als invaller voor het derde elftal beschikbaar te stel len. De kapelaan hield bovendien nog tijd over om de administratie van de uitgegeven renteloze aandelen te voeren en af en toe ledenvergaderingen voor te zit ten. De geestelijke heren kregen trouwens wel 'ns meer van die psychologische taken te vervul len. Eén uit de lange rij was bijv. de uitgelote aandelen van een renteloze lening uitbetalen, Het sportcomplex van RKAVV aan de Heuvelweg. echter zonder 'n cent op zak. Hierbij werd er op gespeculeerd dat men tegen de kapelaan wel zou zeggen „laat maar zitten". De financiën hebben begrijpelij kerwijs In de vereniging altijd een belangrijke rol gespeeld. De huidige welvaart heeft het mo gelijk gemaakt dat enige jaren geleden een lening met aande len van 100 gulden snel was vol- tekend. In de dertiger jaren moest de bijdrage door werke loosheid en slechte economische omstandigheden voor het tienja rig bestaan worden verlaagd van een gulden tot twintig cent per lid. Een wel zeer sobere feestviering was daarvan het gevolg. De werkeloosheid had echter soms ook 'n gunstig ge volg. Toen er in het crisisjaar 1933-1934 een nieuwe omraste ring op het terrein moest komen en de leden die zelf zouden aan brengen werd als de meest een voudige zaak van de wereld be sloten de werkzaamheden „de eerstvolgende maandag 's mor gens om 9 uur aan te vangen". Een propagandadag, waarvoor bergen werk was verzet en waarbij een gehuurd draaiorgel voor muzikale omlijsting moest zorgen, bracht een batig saldo van 67,94 op waarmee de penningmeester bovendien nog heel blij was. De Aloysius Voetbal Vereniging die bij de fusie van de sportbon den, na de 2e wereldoorlog pas RKAVV ging heten (omdat er in de NVB al een vereniging was die AVV heette) werd in de eerste na-oorlogse competitie meteen kampioen van de le klas HVB, waardoor promotie naar de 4e klas NVB, de later KNVB, mogelijk werd. De oor logsomstandigheden hadden ove rigens een stimulerende groei op de vereniging, in 1943 waren er al 200 leden. Drie kampioenschappen zijn het geschenk van de leden aan de jubilerende vereniging, de pro motie van het le elftal was wc! het mooiste geschenk. Het prachtige clubgebouw in het sportpark „De Heuvel" kon in maart 1968 dunk zij eerder ge noemde financiële medewerking worden geopend en hel is als trefpunt van de leden niet meer weg te denken. Vijf en twintig vrijwilligers, dames en heren, runnen het gebouw al jarenlang op vrijwillige basis. Uitbreiding van het gebouw is door de voortdurende aanwas van voor al jeugdige leden al weer nodig gebleken. IAZERSWOUDE„We hebben in die kwart eeuw wel laten zien, dat we ons bestaansrecht volkomen verdienen. We zijn immers aan de Hazerswoudse Rijndijk een club die aan een groot aantal jongelui (295) gelegenheid geeft om hun vrije tijd op sportieve wijze door te brengen." Aldus de voorzitter van de sportvereniging St. Bernardus, Jacques StraVer, in het boekje dat werd uitgegeven ter gelegenheid van het feit, dat op 1 juni 1947 vijftien voetbalminnaars uit de buurtschap de Groenendijk besloten tot oprichting van de vereni ging. Dat vijfentwintigjarig bestaan gaat de club van de Rijndijk .uitgebreid vieren: op zaterdag 27 mei met een voetbaldag van 05.30 suur tot en met 20.30 uur en op zaterdag 3 juni met een receptie ,(15.00-17.00 uur), een voetbalwedstrijd tussen de „oudjes" van St. jBernardus en „buurman" Meerburg (aanvang 17.45 uur) èn met .een grote feestavond in het Groenendijks parochiehuls, die om 20.30 uur begint. Ér is alle reden, om het 25-jarig 'bestaan van St. Bernardus flink 'te vieren meent men aan de 'Rijndijk. Immers, in 1947 al, bij 'de start, zag het toenmalige be- 'stuur zich geconfronteerd met *t accommodatieprobleem een probleem dat ook nu nog bij de ■vereniging speelt. Nadat eerste woude-dorp wil zien gereali seerd. Alle bij *le Sportraad Ha- zerswoude mede uit een ini tiatief van St. Bernardus gebo ren aangesloten verenigingen stonden als één man achter de club van de Rijndijk: St. Bernar dus is een club van de Rijndijk, en zal dat moeten blijven. •voorzitter J. Scholtes, secretaris Ondanks alles dreigde voor St. J. Bisschop (-f), penningmees- der M. Scheel "en de com missarissen L. M. de Boer. ,Jacq. Verdegaal, Joh. van Wijk, Th. van Wetfin, C. Verkley en Js'. Kaptein r.a lange onderhan delingen konden beschikken over het terrein van de heer G. heemskerk, deed zich de vraag voor van: whhr halen we kleed kamers vandaan? Welnu, de pa rochie bood hulp: het baarhuis- je van de begraafplaats naast de Scheepjeskerk kon wel als zodanig gaan dienen. .Niette min speelde Rt. Bernardus haar 'eerste wedstrijd op Overflakkee tegen FIOS uit Achthuizen, dat friet 2-1 won. - Dat baarhuisje maakte in 1950 plaats voor vi«r „echte" kleed kamers, maar daarmee was het hccommodatieprobleem niet op- telost, want in 1951 keurden de VB-bestuurders het veld af. Zelfwerkzaamheid droeg er mede aan bij, dat in september 1952 de zaak weer speelklaar was, dat in 1961 tijdens de trai ning met verlichting kon wor den gewerkt en de kleedkamers konden worden verbeterd en dat in 1965 het tweede terrein in ge bruik kon worden genomen, 'oen in maart 1970 de kantine in gebruik werd genomen, haastte voorzitter Jacques Straver, na J. Scholtes en H. Verdegaal St. Benardus' derde voorzitter, zich om te zeggen: „Het is te hopen, dat we deze kantine op deze plaats niet al te lange tijd behoeven te gebruiken. Want we willen onze voetbalsport bedrij ven op een sportcomplex, dat aan de eisen van déze tijd vol doet en dat kunnen we hier niet. We willen met onze club naar Rhynenburch, naar de dichtstbevolkte wijk van Hazers- woude-Rijndiik. Hier in de Groenendijk is er geen bevol- kings- en dus geen clubaanwas mogelijk". Straver onderstreepte hiermee Bernardus het ergste. De huur van de terreinen werd opgezegd per 31 mei 1972. één dag voor dat de club 25 jaar bestaat. Toen echter bood het gemeente bestuur, mede dank zij de enor me inspanningen van sportwet houder P. A. Th. v.d. Werf. de strohalm, waaraar de club zich kan vasthouden. De gemeente huurt de velden per 1 januari van dit jaar voor zes jaar. .Niettemin: óók nu wéér accom modatieproblemen, want voor dat er vier nieuwe kleedkamers die zo'n 35.000,- gaan kosten, zullen worden gebouwd nog vóór de nieuwe competitie be gint zijn er al twee van het oude viertal onder slopersha mers gevallen. Enkele maanden gelukkig voor de club dat het zomerreces voor de deur staat moet St. Bernardus roeien met de (slappe) riemen, die ze heeft en zal op zaterdag 27 mei, de dag van de voetbalontmoe ting tussen alle teams van Ha zerswoudse Boys en St. Bernar dus, het leger de helpende hand bieden voor de sportlieden uit geheel Hazerswoude door het plaatsen van tenten. St. Bernardus, in september 1947 in de LVB-competitie gestart met vier senioren- en drie jeugdteams, heeft wat prestaties betreft nóóit erg aan de weg ge timmerd. Na zes jaar tweede klas volgden negentien jaar eer ste klas LVB-voetbal. Meest op zienbarende feit: nóóit degrada tie voor het standaardteam, wél een maal (in 1971) winnaar van de LVB-cup. Aanvankelijk ge start als „zondag" (senioren) voetbalclub, besloot het St. Ber- nardus-bestuur enkele jaren te rug tot beperkt zaterdagvoetbal. Wat dat laatste betreft wil het bestuur al weer gedeeltelijk de plank optrekken, gezien de ge ringe belangstelling, en alleen nog maar de veteranen op za terdag handhaven. De heer J. Borst, 25 jaar jeugdleider bij St. Bernardus. nog eens de petitie, die het St. Met de vereniging jubileren: Joh. Bernardusbestuur op 4 decem ber 1969 aan het gemeentebe stuur had aangeboden: St. Ber nardus, dat kon rekenen op de steun van 1800 Rijndijkers die de petitie met hun handtekening hadden bekrachtigd, wilden geen weet hebl>en van de con centratie van sportaccommoda ties, die de gemeente in Hazers- .•an Wijk, die 25 jaar van het bestuur deel uitmaakt: J. Borst, 25 jaar jeugdleider; C. de Jong: P. Heijmans; G. S. Heemskerk; P. Kraan; J. v.d. Berg; G. Groen; Th. Spierenburg; A. van Diemen. Met deze „zilveren" leden inbe grepen gaan de 295 St. Bernar- dusleden ondergebracht in zeven senioren-, zes jeugd- en zes pupillen teams feestvie ren, evenals het enige erelid L. v. d. Zwaan (89). Voorzitter Straver hierover: „Wij zijn blij over wat de oprichters tot stand brachten. We beschouwen dit ju bileum óók als een feest voor de hele Hazerswoudse Rijndijk: ik denk in dit verband aar de 1800 ondertekenaars van de petitie van 1969. Dit jubileum moet voor ons een mijlpaal zijn. een verder bouwen aan de toekomst van St. Bernardus. Want ons uitgangspunt is. dat we middels de (voetbal) sport de jeugd een bepaalde vorming mee willen helpen geven". En het is over bodig te zeggen, dat zijn club dat in de toekomst wil realise ren op een sportcomplex, dat aan de Rijndijk ligt en bij de bevolking. De jubileumviering van St. Ber nardus wordt op zaterdag 27 mei in alle vroegte ingezet. Voorzitter Straver geeft om half zes 's morgens de aftrap voor de eerste welpenwedstrijd. Van af dat moment worden op elk uur op beide velden voetbalwed strijden gespeeld tussen de ver tegenwoordigende teams van St. Bernardus en plaatsgenoot Ha zerswoudse Boys. Na negentien wedstrijden komen om kwart voor vijf de dames aan bod. De voetbaldag wordt om 18.30 uur besloten met de wedstrijd tus sen de standaardteams van St. Bernardus en Hazerswoudse Boys. waarbij eredivisiescheids- re ter Frans Derks uit Breda de fluit hanteert. Inzet van deze ontmoeting is het voetbalkam pioenschap van Hazerswoude en de Timmerman Cup. Behalve dat er bekers beschikbaar wor den gesteld voor de winnaars van de pupillen-, jeugd-, senio ren- en damesseries, wacht de club die de meeste goals produ ceert dertien shirts, voorzien van het wapen van Hazerswou de. Na de voetbaldag verricht sportwethouder P. A. Th. v.d. Werf die ook de aftrap van de laatste wedstrijd verricht, in sa menwerking met erelid L. v d. Zwaan de trekking van de lote rij (5000 1,-). Op zaterdag 3 juni recepieert het bestuur, benevens de andere zil veren leden, in de kantine, van 15.00-17.00 uur. Om 17.45 uur komt de „oude glorie" binnen de lijnen: van St. Bernardus en Meerburg. Om 20.30 uur begint in het Groenendijks parochie huis de feestavond voor leden, oud-leden en genodigden. De ju bileumcommissie heeft de zelf werkzaamheid ook nu gedeelte lijk laten prevaleren, want The Freekickers eigen kweek ca baret zullen dan 45 minuten de aandacht voor zich opeisen. Tne Baker Street Jazz Band, bijna „huisorkest" bij St. Ber nardus. is op deze bijeenkomst, waar de „zilveren" leden in de bloemetjes worden gezet, ook van de partij. Tussen de feestbedrijven door werkt St. Bernardus ook nog aan de toekomst, want op maandag 29 mei is er een bij zondere ledenvergadering (aan vang 20.30 uur). Daar zullen de leden van het bestuur het voor stel krijgen om met Ingang van J. Borst is 25 jaar jeugdlei der bij de voetbalvereniging St. Bernardus. Behalve dat deze 65-plusser (68!) op zon dag de A-jeugdspelers bege leidt, coacht hij iedere zater dag het eerste (zaterdagse uiteraard) standaardteam. „Dat is mijn hobby", zegt hij. Joh. van Wijk, 25 jaar deel uitmakend van het bestuur van St. Bernardus (jaren lang penningmeester), is do man die nu nog elke week weer de besognes rondom de sporttoto voor zijn rekening neemt. „En dat wil ik nog jaren doen". Ter nadere in formatie: ook hij is 65-plus- P. Kraan, een van de tien „zilveren" leden, is, behou dens een korte onderbreking, nog steeds actief in de voet balsport. Iedere zaterdag is hij van de partij bij het vete- ranencompetitievoetbal. Twee andere bestuursleden vieren het vijfde lustrum: secretaris C. de Jong en pen ningmeester P. Heijmans. L. Dorsman, ex-voorzitter van de Sportraad Hazers woude in het jubileumboekje van St. Bernardus: „Ik ben niet pessimistisch gestemd wat betreft de aanleg van een sportcomplex bij de wijk Rhynenburch. Een gemeente raadslid kan de adviezen van Sportstichting, rapport van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, handteke ningenactie enzovoort als niet terzake doend naast zich neerleggen". Het bestuur van St. Bernar dus ziet er thans als volgt uit: Jacques Straver, voorzit ter; C. de Jong, secretaris; P. Heijmans, penningmees ter; E. de Boer; J. Borst; A. Oudshoorn; J. v.d. Ven; Joh. van Wijk. Een van de Groenendijkers die de stoot gaven tot de op richting van de vereniging: Jacq. Verdegaal. De Heer M. Scheel, een andere op richter, is overleden. Zonder sporttoto kunnen we niet leven!, is een mening, die zeker bij St. Bernardus opgang maakt. Opbrengst aan het eind van het seizoen 1W9-1970: 4.461,15. ADVERTENTIE het nieuwe boekjaar de contri butie te verhogen. Want vier nieuwe kleedkamers bouwen kost handenvol geld. 20 voordeel voor U HONDENMAND 22.45 NU 17.95 AQUARIUM 55 x 35 cm 34.95 nu 27.95 HAMSTERKOOI, compleet 22.95 NU 18.00 ACHTERWANDEN voor aquarium bijv. 70x30 8 45 NU 6.75 en veel voordelige vogelkooien. NATUURLIJK BIJ BREESTRAAT 3 - TEL. 41239 Winstkansen voor vvaterpoloërs LEIDEN Vrijdagavond staat er voor de watcrpoloërs van de tweede klasse de 16e competitie wedstrijd op het programma. Omdat het buitenbad in Bode graven niet de goede afmetin gen bezit zal BZ Pt' zijn duel te gen de Kroosduikers In zwem bad „Dc Hoorn" te Alphen spe len. De Bodegraofse ploeg stoot sa men met de Gouwe op de eerste plaats en de Kroosdulkers ne men dc ncgendo plaats in op de ranglijst van de tweede klasse a. Het moet mogelijk zijn voor de BZPC-ors om ook de tweede wedstrijd tegen de Zaankanters te winnen. De aanvang van het duel is 19.45 uur. Voor het eerst in deze competitie zal LZ'86 een thuiswedstrijd in Leiden spelen. De Leidenaars, die voor dc competitieduels in de binnenbaden moeten uitwij ken naar zwembad „De Mlere- welde" te Katwijk zullen vrij dag om 19.00 uur in de Vliet uit komen tegen Rijnmond. Als de spelers van LZ'86 net zoals in de eerste ontmoeting tegen de Rotterdammers er in slagen om de gevaarlijke Peter Doelemnn goed uit te schakelen, don moe ten de Leidenaars in staat zijn om de volle winst te behalen. (ADVERTENTIE) kasteel KEUKENHOF USSE r RIJPWETERING Voor de 20e keer maken de be jaarden a s. dir.sdag een uit stapje. Vertrokken wordt om 9.00 u. vanaf Café Bak ker. Bij hun thuiskomst brengt het tamboer- en trom petterkorps „Nomero" een serenade. I KATWIJK Het comité „Autotocht bejaarden" orga niseert dinsdag 20 juni de 25e autotocht. De inschrijving voor deze tocht zal plaatsvin den op zaterdag 27 mei tus sen 15.00 eti 17.00 u. in hotel „De Roskam". I WASSENAAR Duinrell verwacht 27 mei een invasie van 1130 kinderen met 100 leidsters van de Stichting „Kindervreugd" uit Cuyk Deze kinderen vormen onge veer 80% van de Cuykse schoolgaande jeugd. Zij zul len van 11.00 u. tot 17.30 op Duinrell verblijven. LEIDSCHENDAM De vereniging voor openbaar on derwijs houdt 29 mei zijn jaarlijkse ledenvergadering in de Kruisheuvelkerk. heer Diepenhorst zal op deze vergadering spreken c „De actuele problemen ons onderwijs"". Voor dc le zing wordt er een nieuw stuur gekozen. OUDE WETERING Op het terrein van SVOW wordt zaterdag 27 mei een voetbal wedstrijd gehouden tussen het elftal van radio Veronica en de jeugdleiders. Aanvang 11.00 uur. Op dezelfde dag voetbalt het eerste elftal van SVOW tegen Jordan Boys. vanaf 13.00 u. De opbrengst van deze wedstrijden is voor de jeugd van SVOW. L1SSE De bejaarden hou den op 15 juni hun uitgaans dag. De reis gaat dit jaar naar Diergaarde Blijdorp. De bejaarden vertrekken 's mor gens om 10 00 vanaf het HBG-plein. LISSE De heer W. Ka merman viert a.s. vrijdag zijn 25-jarig jubileum bij het laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek. Do huldigings samenkomst vindt plaats in de aula van het laboratorium vanaf 15.30 u. I NILCUWKOOP Het dames elftal speelt zondag 12,00 uur een wedstrijd tegen de dames van Haastrecht. De Nieuwkoopse domes hebben nog één punt nodig voor het kampioenschap van de afde ling. LISSE Het eerste gemeng- secrt voor de tweede maul op vrijdag een auto-puzzel- tocht. Voor de winnaars heeft het WV prijzen be schikbaar gesteld. Gestart wordt om 18.30 u.. bij „De Beurs" aan de Haven. LISSE Het eerst gemeng de team van de lawntennis- club „Lisse" zal zondag strijden om het kampioen schap Het tweede gemengde team heeft de titel al ver overd. Het gemengde jeugd- team speelt zondag tegen Marquette uit Heemskerk. Alle wedstrijden beginnen om 10.00 u. LISSE In dc ledenverga dering van Visclub „Adven- do" is besloten dat het be stuur 12 wedstrijden zal uit schrijven. Ook dit jaar zu weer een „excuus-wedstrijd" gehouden worden voor dego- ne die om geldige redenen niet aan een bepaalde wed strijd konden meedoen. LEIDSCHENDAM De I.eidschendamse Hengelsport Vereniging gaat zaterdag 3 juni voor de competitie vis sen in Aalsmeer. Om vier uur wordt van het Damplein vertrokken. Dc LHV neemt ook deel aan de braderie die donderdag 1 juni van 14 tot 22 uur rond de sluis wordt gehouden. Er is dan een gro- >e loterij met prachtige prij zen. NOORDWIJKERHOUT Aan de raad is verzocht om kredieten (geldmiddelen) be schikbaar to stellen voor een betere en meer efficiënte voorziening van de plantsoe nendienst. Er moet nodig een lichte vrachtwagen met aanhanger worden aange schaft. Daarbij Is do aan schaf van een nieuwe maai- machlnc, speciaal voor de sportvelden, geen overbodige luxe. HAZERSWOUDE In to taal twaalf teams doen mee aan het bedrijfsvoetbaltoer- nooi, dat op zaterdag 17 juni wordt gehouden op de terrei nen van het gemeentelijk sportpark te Hazerswoude- dorp. Aan het toernooi, dat om 9 00 uur begint en om 18.00 uur eindigt, doen de ploegen mee van: de Vlees- warenfabriek. Fasson, Voets, Frans Agenturenbureau FAB, de combinatie De Ruy- ter-Winhorst-TImmermans, de Jong's Machinefabrieken, de combinatie De Hoop- Schrier-Batelaan. A. Kooter, de combinatie Dekker-Roe- lants en P. Hoogeveen, v.d. Niet. dc Nederlandse Coöperatieve Kelders en gemeenteambtenaren Hazerswoude. Dit toernooi het eerste van een dergelijke omvang wordt georgani seerd door de commissie be drijfsvoetbal Hazerswoude.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7