Meerburg ijvert voor 'n eigen wijkcentrum Grote ravage in Don Bosco-lts Actie Hobbelpaard bezet parkeerplaats Gr. v. Prinstererschool Leids streekfinalist Feest moet Bouwfonds verruimen Wat u ook moet weten PAGINA 3 LEIDEN „Onze wijk is een stress-wijk. Het „Onderzoek naar de wenselijkheid van een wijkvoorziening in de Rivieren wijk", waarover het Maatschap pelijk Contact Orgaan in decem ber 1971 rapport uitbracht, stel de dat duidelijk vast. Maar een „harde actie" is van ons niet te verwachten. De Rivierenwijk - nu uitgebreid tot „Meerburg" - is wel de meest-geïsoleerde maar ook de gemakkelijkste, mooiste, rustigste, fijnste wijk 2* Milieubeheer '72: pleidooi voor jacht en natuurbehoud LEIDEN In de Doelenkazerne opende staatssecretaris voor CRM, de- heer Vonhoff, gister avond de tentoonstelling „Mi lieubeheer '72". Dat gebeurde door een schilderij van Schrijn- der te onthullen. Het stelt „De hut van Arjaan" voor, 'een reeds verdwenen stuk Bies- bosch. De opening werd opge luisterd door een selecte groep hoornblazers, die het begroe tingssignaal en de tonen die klinken wanneer het opdrijven tijdens de jacht is afgelopen bliezen. Zoals in eerdere edities werd ver meld, is de tentoonstelling geor ganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging afdeling Leiden. Voorzitter J. Ebbink wees nadrukkelijk op het verband tussen jagen en na tuurbescherming. „Een goed jachibeheer is een goed milieu beheer" is het motto van een weidelijke jager. De boeiende tentoonstelling geeft een uitgebreid overzicht van het natuurbestand en het natuurbe houd in Nederland. De inrich ting is overzichtelijk en plezie rig om naar te kijken. Talrijke dennebomen, graszoden, duinta ferelen en bloemen geven de be- 1 zoeker het idee door een echt stukje natuur te lopen. Senendeertig instanties en ver schillende particulieren laten in stands door foto's, levende en opgezette dieren en ander infor matiemateriaal zien wat zij doen om de bedreigde natuur te redden. Het World Life Found vertoont een nieuwe, veertig mi nuten durende film over het die renleven buiten Nederland. Een doorlopende diaserie brengt de prachtige sfeer van het natuur park „De hoge Veluwe" in beeld. Sijzonder verrassend is de aanwe zigheid van beeldende kunst op deze expositie; schilderijen van Schnjnder, tekeningen en schil derwerken van Rien Poortvliet en sculpturen van Corinne Hes- lenfeld. Drie verschillende kun stenaars, elk met -en eigen op vatting over het onderwerp van de tentoonstelling, die zowel de natuur als de kunstliefhebber zuiien boeien. tok actiegroepen, zoals „Leidse Baan? Nee" en werkgroep Ka- gerplassen n de Leidse uni versiteit hebben hun steentje bijgedragen. Een kleine boek shop biedt de mogelijkheid 'om foto- en naslagwerken over na- tuur en jacht te kopen. van Leiden. We hebben daar door alle sympathie van de ge meente. En we dienen ook braaf elk jaar onze subsidie- vraag in'. In de heer J.C. Veeren heeft de stichting „wijkcentrum Meer burg" een enthousiast propa gandist. Het stichtingsbestuur telt er méér en dat heeft Meer burg hard nodig. Want de wijk die gevormd wordt door de be bouwing - links en rechts - langs de Rijndijk van Wilhelmi- nabrug tot Rijksweg, door de hele Rivierenwijk, de Besjes laan en wat verspreide huizen in de Meerburgerpolder, telt cir ca 1250 woningen met ongeveer 3750 bewoners, voor het meren deel jonge gezinnen. De heer Veeren somt op; ,,De wijk wordt van de stad gescheiden door het Rijn-Schiekanaal. Wel iswaar geeft buslijn 31 (Meer burg - Katwijk) een rechtstreek se verbinding en kan men met de lijnen 40 en 42 van de Rijn dijk ook naar de stad maar sinds het Korte Vlietkanaal ge opend werd, is de Wilhelmia- bnig dagelijks dikwijls open. dat Meerburg het isolement al leen maar heviger is gaan voe len De heer Veeren: „Onze buurt een streswijk Ir is een bescheiden winkelcen trum. Maar er is geen enkele school of kleuterschool. Op een trapveldje na is er nauwelijks speelruimte voor de jeugd. Maar cok voor de ouderen is er geen ontmoetingsruimte waar meer dan 25 personen bijeen kunnen komen". Daarom streeft de stichting „Wijkcentrum Meerburg" naar de oprichting van een orêche of kleuterdagverblijf, naar club werk-ruimte voor de jonge kin deren, maar een mogelijkheid om instuif- en disco-avonden te houden voor de jeugd van 12 tot 20 jaar en wil ze een uitval-ba- sis scheppen voor het werk on der de bejaarden dat - in sa menwerking met het Diensten centrum - zojuist van de grond is gekomen. Bovendien heeft „de groo-.ste en meest vergéten groep", die van de vaders en •noeders dringend een ontmoe tingspunt nodig, dat in méér dan een betekenis, wat ruimer is dan de huiskamer van een goede buur of wat verdere vriend. Het braakliggend terreintje „Zo'n wijkcentrum is ook nodig voer het organiseren van ty pisch recreatieve activiteiten en van evenementen in het alge meen belang: „een eigen wijk centrum voor Meerburg is drin gend noodzakelijk", herhaalt de heer Veeren. „Normaal gespro ken is het wijkje te klein voor eer. dergelijke voorziening, die in andere, minder geïsoleerde delen van de stad als onmis baar ervaren worden". De stichting „Wijkcentrum Meer burg" voert al ruim een jaar actie vcor de bouw van een buurthuis. In het eerste jaar brachten de bewoners ruim 10.000,- bijeen voor het bouw fonds. Er is al een ontwerp ge maakt, wat financieel niet te realiseren bleek, en de gemeen te heeft zelfs een terrein aan de IJsselkade, naast het winkelcen trum, toegewezen „voor als de plannen verwezenlijkt worden". Orn het bouwfonds te spekken èn om het werkkapitaal wat bij te spijkeren, organiseert de stich ting zaterdag 27 mei a.s. een feest dat duurt van 's morgens tien tot 's avonds laat. Op het voor de Meerburg moet komen. programma staan 'n gecostu- meerde optocht voor groot en klein, een muzikale rondgang, kinderspelen, een fancy fair en touwtrekken voor volwassenen. Het feest is niet uitsluitend voor bewoners van „Meerburg". Ie dereen, die van een feestelijke sfeer houdt, is welkom. Voor be woners van andere Leidse wij ken, wier problemen tot dusver - 'erccht - toveel publiciteit kre gen. is een bezoek aan het feest een gelegenheid bij uitstek om hun solidariteit met Meerburg te tonen. SCHADE 200.000 GULDEN Onmiddellijk na de bezetting begon de jeugd het parkeerterrein LEIDEN Hoe groot de schade is, die onverlaten gisternacht hebben aangericht in de r.k. la gere technische school „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Ais gevolg van de brand die gesticht werd In het centraal magazijn op de begane grond, zijn tenminste twee mu ren ontzet maar gevreesd wordt, dat ook twee betonnen balken waarop de vloer van de gymnastiekzaal rust, door de hitte zijn aangetast. Wanneer deze vrees bewaarheid wordt en het gebouw constructief geleden heeft, zullen de kosten voor het herstel bijzonder hoog zijn. Alles wat maar branden kon, en dat is in het centraal magazijn van een technische school heel wat, is verwoest. De centrale garderobe werd „een grote roet- troep", waarin als gevolg van de hitte een waterleidingbuis sprong. In de cant ine, op de derde verdieping, werden ver nielingen aangericht, zo werd een bus-vol wegenverf leeggego ten over dertig cantinetafels en ongeveer zestig, stoelen, waarna een brandslang werd openge draaid. De vernielingen werden opge merkt, nadat de concierge uit de slaap gewekt door het sprin gen van de ramen van het cen traal magazijn met de brand weer het gebouw inging. De re cherche legt verband met over eenkomstige vernielingen, die kort geleden in scholen in Lei derdorp werden aangericht. De ravage in het gebouw was zo groot, dat alle leerlingen gis teren naar huis werden ge stuurd. Alleen de candidaten, die gisteren in landelijk ver band de zg. T-examens moes ten doen, kregen enkele bruik bare lokalen toegewezen. Inmid dels werd met man en macht gewerkt om de school vandaag weer voor normaal gebruik ge schikt te maken, LEIDEN De binnenstadskinde ren èn hun ouders zijn ontevre den. Ondanks verschillende dringende vragen aan de ge meente om meer veilige speel ruimte en ondanks beloften dat er binnenkort iets zou gebeuren moeten de kinderen nog steeds op de gevaarlijke straat (vol verkeer en vaak dichtbij het water) spelen. De actiegroep „Hobbelpaard" heeft op geen enkele wijze iets gehoord op de brief, die zij op 3 mei aangebo den heeft aan de burgemeester. Een aardige demonstratie naar het braakliggende terrein aan de Witte Singel heeft ook niets geholpen. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van 15 mei stond het probleem wel, maar het werd gevoeglijk afge schoven naar een commissie. Gisteren heeft de actiegroep een nog steeds aardige, maar wel iets hardere actie ondernomen, die zeer duidelijk gericht w as op één doel: van het parkeerter rein aan de Pieterskerkgracht (behorende aan het Hoogheem raadschap Rijnland) een speel terrein maken. Zonder poespas hebben de kinde ren het gedaan. Gewoon stenen uitgraven, en opstapelen en je hebt een zalige zandbak. Tak ken en kale dennebomen zijn een surrealistische beplanting. De kale muren krijgen kleur door er hobbelpaarden en veel zeggende leuzen op te schilde ren. Er blijft nog aardig wat ruimte over om touwtje te springen (ook in trek bij de gro ten) en met een poppenkast is het speelplein bijna volmaakt. De actiegroep was al zo vroeg be zig dat de hoge heren van het Heemraadschap hun auto's op het parkeerterrein er vlak voor moesten zetten. Het ging uiter aard best en dat bewees de on zin van de elite-parkeerplaats. Overigens bleek deze parkeerter rein-kwestie niet nieuw te zijn. In 1970 al heeft mevrouw Van Leeuwen de gemeente er, na mens de binnenstadters opgewe- zen, wat een uitgekiend speel- plaatsje het parkeerterrein zou kunnen zijn: veilig, rustig voor de buurtbewoners, en met veel mogelijkheden. De gemeente vond het destijds niet zo'n gek idee. Ze schreef tenminste vrij snel (7 april 1970) een brief terug met de mededeling dat de zaak beke ken zou worden. Vervolgens bleef het to{ begin dit jaar stil. De april-brief hing als een „re minder" op de binne'nstadsten- toonstelling in de Waag. Op 24 maart ontving mevrouw van Leeuwen na twee jaar weer een brief, dat de gemeente er goede nota van had genomen en dat de commissie stadsontwikkeling de zaak zou gaan bestuderen. Men zou er spoedig iets van ho ren. Inmiddels zijn we weer twee maanden verder. Het tempo van de gemeente sloft, terwijl de kleine en grote men sen in de binnenstad nu min stens weieens een drafje zouden willen zien. Zelf rennen ze in elk geval 90-hard. Lucia Geur Vijfduizendste zwemdiploma in Voorschoten VOORSCHOTEN In het Voor- schotense instructiebad is deze week het 5000ste zwemdiploma in schoolverband uitgereikt sinds de officiële opening van het bad op 23 mei 1966. De gelukkige zwemster was Wil- ma de Jong van de Gevers Dey- nootschool. De wethouder van onderwijs, Mr. T.C. Esselaar, reikte persoonlijk het diploma uit en gaf als extra aandenken een boekenbon. Het personeel j van het bad werd ook niet ver geten en kreeg een attentie (wat dat dan ook gemeentelijk mag betekenen!). Wilma de Jong was oen van de 82 ge slaagden voor het A; 53 voor het B en 61 voor het C-diploma geslaagde kinderen van één dag. n feite neemt de organiserende vereniging zelf een bescheiden plaats in op de tentoonstelling. Behalve informatie over het doel en de kunst van het jagen in deze tijd, (aten zij een aantal prachtige oude exemplaren van donderbussen en andere jacht geweren zien. Bovendien zijn in twee kleine vitrines antieke jachtdocumenten tentoongesteld. i Milieubeheer '72" is voor jong LEIDEN Met de strafschoppen en oud zeker de moeite van het I in z;ch verlengd Koos Ooster bekijken waard. De tentoonstel- h0ut( topscoordertje van de ling is geopend tot en met zon- Groen van Prinstererschool dag van 10 tot 22 uur. schitterend een voorzet van zijn kcr hun triomftocht konden ma- medespelertje Marcel Smit, ken. waardoor even later elf klets- natte voetballertjes met de be- De laitero scholen haddon dank zij dat doelpunt van Koos de rterkste ploeg gekregen, die vrijdagavond op het terrein van Sportclub Lisse (waar het veld hopelijk wat minder „spekkig" zal zijn dan gisteren het VTL- terrrein). Leiden in de streekfi- nale zal vertegenwoordigen. De spontaanste supporters van Ko ning Voetbal, die zich ook giste ren weer met tomeloze energie in de strijd wierpen, moesten na ren schitterende derde Pinkster dag plotseling weer de „gese ling" van Pluvius dulden, de vorst die overigens in tegenstel ling toi de Paasvakantie het toernooi niet kon laten verrege nen. Wel was het aanbod van ondersteunenden" tot een mi nimum beperkt toen om half tien 's morgens de Groen van Prin stererschool, de St. Josephschool en de 3-Oktoberschool het wate rige toneel opstoven. Voor de St. Josephschool, die overigens nog nooit zover was gevorderd, kwamen daar neg de waterlan ders bij, toen het eerste c'uel me 1-0 van de Groen van Prin stererschool werd verloren en eer. opeenhoping van misver- s cn tenslotte ook leidde tot een 2-1 nederlaag tegen de 3 Oktcberschool. Doelman Peler Daleman van de St. Joseph school, in het nauw gebracht door Peter Gijsman, die pro- Het winnende elftal van de 3 Oktober school. fessioneel voor hem stond te dansen bij een uittrap gooide de bal in zijn nervo- in het wilde weg, Toeval lig nog voor de voeten van een medpspelartje, dat echter al even benauwd was en zo gauw mr gelijk de bal maar weer kwijt wilde zijn De te korte te rugspeelbal onderschep e Peter (lijsman, die de oogst van zijn bravoure met een simpel tikje b.r.i.enhaalde. evocgd aan een doelpunt van zijn ploegger.ootje Gerard de Water pn een teger- doe punt van Theo Collé van de St. Ji sephschool, dat in Johnny Zee een knap verdedigertje had, betekende dat een 2-1 overwin ning voor de 3 Oktoberschool, die daardoor in de finale be landde tegen het aanmerkelijk sterkere team van de Groen van Prinstererschool, die ten slotte in de laatste minuten door Koos Ooste hout de beker bin nenhaalde. Voor de 3 Oktober» sch-'ol, die even »evoren bijna doelpuntte door zijn uitblinker Bari v.d. Weyden was er een jChildje. Voor h«i als derde aankomende St. Josephschool een medaille, AU« deelnemers ontvirgen uit handen van orga nise'r Ruud de Groot tevens het boekje Spe'enderwijs, waar in de spelregels van cartoonist Dick Bruynesteyn op humoristi sche wijze staan afgebeeld. De loting voor de streekfinale, die vrijdagavond om half zeven op de terreinen van Sportclub Lis- se aan de Spekkelaan wordt ge houden en waar de Willibrord- schoul uit Lisse de titel zal ver dedigen is als volgt: 18 ?0 uur: Leiden (Groen van Prinstererschool)Rijnstreek (Oecumene '68 uit Aer.ander- veen). Bollenstreek (Willibrord- ichc.' Duinstreek (St. Jeroen- school uit Noordwijk). 19.15 uur: Finale en de wedstrijd om de derde en vierde plaats. De prijsuitreiking vindt daarna plaats door de wethouder van sportzaken in Lisse dc heer Kla- renbeek. Scheidsrechters zijn dc heren G. Frankhuizen en C. Smakman. Bij gelijke stand j'crden strafschoppen genomen. Er wordt niet verlengd LEIDEN Henriëtte van Traa opent vrijdag 2 juni half negen een tentoonstel ling in Galerie 't Duivenhuys (Rapenburg 94) van werken van Marijke de Wit (grafiek) en Frank Letterie (kleinplas- tiek). De tentoonstelling is geopend van 2 tot en met 24 juni van dinsdag tot en met zondag van 14.00-20.00 uur LEIDEN Vrijdagavond treedt in Hot HOUM de „Oude Stijl" groep „Animal Crackers" op. Het is de laat ste oude stijlavond van het jaar. „Animal Crackers" be staat uit Dick Turksma, First banjo, second banjo en zang, Ray Gruetters, alt, klarinet, kazoo en zang, Etienne Francois, trompet, fiddle, violofoon, zang, Gijs Horstink, tuba. panty strings en Herman Openeer, wash board. Na de „Animal Crac kers" volgen nog twee optre dens in het Hot House, op 2 juni „The New Stables Ma tes" en op 9 juni, de slot- avond, met kwartet van Leo van Oostrum. Alle avonden in Hot House beginnen om 10 LEIDEN De heer G. A. Schuiling is gisteren gepro moveerd op zijn proefschrift „Progesteron en de regulatie van de ovariële cyclus i de rat". De promotoren ren prof. dr. E. L. Noach cn dr. G. P. van Rees. LEIDERDORP De raads commissie ruimtelijke orde ning en openbare werken, aangevuld met zes belang stellende burgers en het ont- wikkelingsteam van architec ten gaan zich opnieuw bui gen over de plannen van de nieuw te bouwen wijk „Voor hof." Er zijn tekeningen en muquettes en vanaf de pu blieke tribune kan men al iets van de plannen zien. De vergadering is op 30 mei a.s. om 19.30 uur in de zaal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. LEIDERDORP De com missie verkeer en vervoer vergadert donderdag 1 Juni om 20.00 uur in het gemeen tehuis aan de Hoofdslruat in het openbaar. De belangrijk ste agendapunten zijn; keerssituatie in do Merel straat en de Koekoekstraat; nota „openbaar vervoer op korte termijn"; verkeersaf wikkeling bij de Leiderdorp- se brug; verkeerssituatie In de Rescdastraat; busverbin ding Patrimoniumpark. Ten slotte komen er nog voorstel len uan de orde: een keerterrein aan te leggen aan de Hoofdstraat, langs de Persent Snoepweg openbare verlichting uan te brengen. DE ZI1.K Do LTV-Icden hielden in De Tiltenberg dc laatste bijeenkomst van seizoen. Deze was geheel ge wijd aan zilveren en gouden sieraden. De dit jaar 60-jarl- ge Haarlemse fa. Sicbcl toonde een groot aantal klei noden cn liet ook met kleu rendia's zien hoe de pronk stukjes vervaardigd worden en kostbare stenen worden gewonnen en bewerkt. De Ju bilerende fu. gaf alle dames een verzilverd» suikerschep als aandenken. ROELOFARENDSVEEN Gisteren heeft zich een klein schoorsteenbrandje voorge daan in het Wit Gele Kruis gebouw aan de Voorstraat. De brandweer bluste vuurtje met poeder. ROELOFARENDSVEEN - Op de lautsto voorlichtings avond van het seizoen heeft dc heer W. Grimmer uit Lis se voor leden van de ufd. Al- kemude van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw Plantkunde dia's vertoond van Zwitserland. Ter gele genheid vun het 100-jurig be staan van de vereniging v den tevens een aantal mooie planten verloot. BOLLENSTREEK Dc li turgische werkgroep Ellm verzorgt zaterdagavond een eucharistieviering in dc BNS te Voorhout; aanvang 10.30 uur. Vrijdagavond 2 juni wordt er van 20.00 tot 22.00 uur geoefend in de mavo aan de Oranjelaun in Lisse. ZOETERWOUDE-R. Bil jartvereniging Rijnegom heeft gisteren tegen B(ijzon- dere) Z(aken) M(ecrburg) gespeeld. De jaarlijkse derby eindigde met 4-4. Top-scorer was John Tijssen. HA^ERSWOUDE Karl Sülzle, lot mei 1971 oefen- meester van de selectiegroep van de voetbalvereniging Ho- zemwoudse Boys, keert terug op het Hazcrswoudsc „nest.*" Naast Bas v.d. Filer, dll door het Boysbestuur Is aan getrokken als trainer van d< selccflegroep van de senio ren, zal SUIzl zijn krachten gaan wijden aan de opbouw van de jeugdafdeling van Hazerawoudsc vereniging. Tijdens de op donderdag 1 juni (19.30 uur) in de kantine te houden ledenvergadering stelt het Boys bestuur overi gens o.m. voor, om militai ren, die voor de eerste oefe ning in dienst zijn. vijftig procent van de contributie te laten betalen. Op de agenda staan voorts bestuursverkie zingen, maar het ziet er naar uit, dat er wijzigingen zullen optreden: zowel pen ningmeester J. Huisman als tweede voorzitter J. P. Cok stellen zich weer herkies baar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3