Twee films rond Vampier Dracula Westlands Koor in show Wood house Haagse politiek en Ev. Omroep Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1st TELEVISIE Na de drie Frankenstein-griezeldrama's met Boris Karioff als het monster zet de VPRO zijn huiveringwekkende serie vanavond voort met twee films rond de bloeddorstige Graaf Dracula, gespeeld door de Hongaarse acteur Bela Lugosi. Het is alleen maar te ho pen, dat deze klassiek geworden .,horror"-films, gecomprimeerd tot één uur speelduur minder verminkt overkomen, dan de belevenissen van Baron Frankenstein en zoon. In de verkorte versies op de beeldbuis waren coupures aangebracht op een zo onverantwoorde wijze, dat de toeschouwer zo nu en dan de hele verhaaldraad moet zijn kwijtgeraakt. In „Het monster van Franken stein" was de schaar al flink gehanteerd ten koste van enkele griezeleffecten de dood van de dwerg en het daaraan voor afgaande plagen van het mon ster met vuur waren daar voor beelden van maar „De bruid van Frankenstein" maakte het nog bonter. Halverwege de film kon het monster dat tot op dat moment alleen maar gromde plotseling spreken. De oorzaak: het weglaten van een hele se- kwentie, waarin het monster een blinde kluizenaar ontmoet (O. P. Heggie) die denkt dat hij een arme geestelijk gestoorde voor zich heeft en deze met oneindig geduld de grondbegin selen van de Engelse taal bij brengt. De acteur O.P. Heggie, die in de tv-versie in het geheel niet voorkomt, stond wèl hoog op de lijst van hoofdrolspelers genoteerd. Eerste vampier De menselijke vampier Ia Dra cula vindt men het vroegst te rug in Slavische volksvertellin gen. In boekvorm treft men deze doden, die zich met men senbloed in leven houden, het eerst aan in Sheridan Le Fanu's Carmilla, maar het was de Ier Bram Stoker, die aan het eind van de vorige eeuw zijn Graaf Dracula introduceerde, kwets baar voor daglicht, kruisbeelden en knoflookgeur. Een man, die zich in een vleermuis kon ver anderen, zijn dagen in graftom ben vol spinrag doorbracht, er 's avonds op uittrok om slacht offers te maken, geen spiegel beeld bezat en alleen te vernie tigen was, door hem in zijn kist overdag een spies door het hart te drijven. De eerste vampier-film staat op naam van de Duitser F. W. Murnau en heette „Nosferatu". Dat was in 1922. De Amerikaan se regisseur Tod Browning in troduceerde hem in „London af ter midnight" met Lon Chaney in de hoofdrol. Diezelfde Brow ning wilde in 1931 de eerste „sprekende" vampier het witte doek op sturen, dit keer h la Bram Stoker. „De man met de duizend gezichten", zoals Lon Chaney om zijn verbluffende grimeerkunst wel eens werd ge noemd, was echter het jaar daarvoor overleden en de keus viel op Bela Lugosi, die deze rol tot zijn dood in 1956 nog vele malen zou vervullen naast ande re griezel-creaties. „Dracula" is een wat trage, dia- loogrijke film geworden, die dank zij het sfeervolle camera werk van Karl Freund. die ook Fritz Lang's „Metropolis" en Murnau's Duitse „Variété" op de filmband vastlegde en in 1937 een Oscar zou winnen voor zijn camerawerk in Sidney Franklin's verfilming van Pearl S. Buck's „De goede aarde", nog enige allure kreeg. Toch werd de film als „klassieke vampier-film" nog in datzelfde jaar overtroefd door de Deen Carl Dreyer, die met zijn „Vampyr" (The adventures of David Gray) een veel filmischer oplossing vond om het myste rieuze element van deze le vend-dode wezens op het scherm te projecteren. OTTO MILO Dankdag van Ev. Omroep (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Ev. Omroep organiseert zaterdag 17 juni te Utrecht in de Julianahal een grote meeting di® als dankfeest wordt gezien voor het verkrij gen van de C-status. Een com missie bereidt op dit moment deze dag voor, die naar schat ting 8000 tot 10.000 bezoekers zal gaan trekken. Voorafgaand aan de feestdag is er op vrijdag 16 juni een receptie. De E.O. is er van overtuigd aan de eisen van de Omroepwet te kunnen vol- Jubileum uitvoering Residentie Cabaret (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het Haagse Resi dentie Ritme Cabaret geeft za terdagavond 27 mei om 20.00 uor in het Ned. Congresgebouw een jubileumuitvoering t.g.v. het 12|A-iarig bestaan. Op het pro gramma staan zang, dans, mu ziek en sketches. HEDEN de show rond John Woodhouse plannen, Het Westlands Mannen- en Meis jeskoor staat vanavond o.l.v. Piet Struyk in de shot£ van John Woodhouse. Ook het koor I Trovatori verleent zijn mede werking o.l.v. Frans Kerkhof. Als gasten worden zij bijge staan door Willy Alberti, Willy Caron en Hubert Waber. John Woodhouse begeeft zich naar Italië, het land van het lied. Hij duikt op in Rome, Venetië, Pisa en Capri. Op zijn programma staan o.m. Tiritomba, Carnaval de Venice, O sole mio en O mia belia Napoli. Ned. I 20.21 uur. Stokpaard De hobbyisten krijgen in dit pro gramma weer alle aandacht. Vele karweitjes zijn maar een weet. Ned. I 19.35 uur. Dubbel en dwars Deze quiz is vanavond aan de laatste aflevering toe. Daarom zijn er bijzondere royale prijzen in de wacht te slepen, ook voor mensen die kaarten inzonden met extra bedrag voor het Ko ningin Juliana Fonds. Geestelijk en lichamelijk gehandicapten kunnen er hun voordeel mee doen. Atje Keulen Deelstra stel de haar schaatsen ter beschik king en komt deze persoonlijk uitreiken. De pret wondt er ver der in gehouden door mensen als Martin Brozius, Joop Dode- rer, Herbert Joeks en Sylvia Al berts. Voor de muziek zorgt Ru- die van Houten. Ned. I 21.05 Beertje Colargol Het beertje gaat leren zwemmen. De wereld gaat voor hem open. Ned. II 19.12 uur. Black Journaal Onder de titel Blaok Journal een recital van jazz-achtige liede ren, gezongen door Abbey Lin coln, die wordt bijgestaan door haar gewezen man. orkestleider en drummer Max Roach. Bei den hebben zich altijd ingezet voor de negroïde muziek. Zij verdedigen in zang, betoog en muziek de stelling, dat negentig proc. van de jazz en popmuziek van Afrikaanse oorsprong zijn en dat de inspiratieloze blanken die hebben overgenomen zonder er ooit een cent voor te betalen of anderszins hun schuld in te lossen. Ned. II 19.25 uur. wijk. Er wa maar hoe is het sindsdien ver gaan met het stratenplan, dat het verkeer terug wil dringen, en het plan voor de verbetering van de woningbouw? Ned. II 20.50 Dracula Voor deze vampier-fiim verwijzen wij naar het artikel elders op deze pagina. Ned. I 21.20 uur. Hartstocht Laurel en Hardy In het stenen tijdperk gaan Stan en Oliver zich een vrouw mees- Magdalena komt ditmaal opdra- ter maken. Ned. II 20.35 uur. ven in de serie Misdaden uit hartstocht. Magdalena is i nijveren dienstmaagd, die uls T)>> Pün een moeder is voor de dochter 'jJr van haar mevrouw. Als die dochter gaat trouwen stort de Een vervolg op een eerdere re- wereld van Magdalena in. Zij portage over deze sanerings Hubert Wabei (Van een politieke medewerker) DEN HAAG Het verhaal gaat, dat de nieuwe fabriek van de Edese pianobouwer Rippen (af komstig uit Den Haag) zo vol scheuren zit, omdat deze in (evangelische) omroepkringen bekende Edenaar zijn geld lie ver besteedde aan zijn geestes- en troetelkind (hij was mede oprichter van de E.O.) dan aan zakken deugdelijke cement. Het zullen wel boze tongen zijn die dat beweren, maar onloochen baar feit is dat de fabriek vol scheuren zit (naar verluidt thans ook in economisch op zicht) en ook, dat Rippen me nigmaal de portemonee heeft getrokken om de thans door do minee Glashouwer geleide nieuwkomer in Zuilenland op de vrome been te houden. Daar mee heeft de piano's bouwende Edenaar dan toch bereikt wat hij wilde: de stormachtige ge ruchten aanleiding gevende E.O. is door minister Engels ge promoveerd tot de C-status en dat betekent dat het verdeelde Gooi er een zevende zuil heeft bijgekregen. Men vraagt zich overigens nu al af hoe lang, want de nieuwe omroep moet nog steeds bewij zen dat ze in staat is een, zoals dat in Maarten Vrolijks' om roepwet omschreven staat, „to taalprogramma" te brengen, waarin ook amusement een plaats moet vinden. Daarvoor schijnt de E.O. terug te willen grijpen op de „er ruischt langs de wolken "-periode, die de pro fane" NCRV al lang achter de rug heeft. Om het met de NCR V-er te zeggen: „Wij zijn al lang toe aan de nieuwe psalmberijming van ds. Witt, terwijl de E.O. nog bij Johan nes de Heer vertoeft". Dezelfde NCRV-man erkende overigens doodeerlijk, dat de NCRV-top zuil Rippen-Glashouwer zwaar heeft onderschat. Wat de politieke actualiteit betreft ook zo'n factor uit een totaal programma schijnt de nieu we omroep inmiddels al „rond" te zijn. Glashouwer zou voor de functie van commentator ex- Trouw-redacteur en Neerlandi cus drs. Jaap Klatter hebben ge- Politieke druk Intussen heeft de verheffing van de E.O. tot de status van C-zuil wel wat voeten in de aarde ge had. Het door de Glashouweria- nen als „geschenk van God" ontvangen schrijven van minis ter Engels zou immers aanvan kelijk helemaal niet geschreven worden. Naar verluidt zou het op het laatste moment en onder politieke druk de Ev. Omroep haar zin gekregen hebben. In politiek Den Haag, alsmede op „de Gooise matras" doen onder wijl vele genachten de ronde over de promotie van de E.O. waarvan het nu volgende ver haal vooralsnog het meest waarschijnlijk lijkt. Bekend is, dat er lang is getwijfeld over de vraag of de E.O. wel voldoende leden had en aan die twijfel is ongetwijfeld de manier van leden werven mede debet geweest. Een manier, waarvan (broodnij- dige?) medewerkers van andere omroepen beweren, dat het op z'n minst aanvechtbaar was en ter illustratie waarvan zelfs wordt verteld, dat de E.O, in een overmoedige bui de doch ters van NCRV-voorzitter Ozin- ga lid maakte. Niettemin: ten lange leste en na twee accoun tantsonderzoeken moest het le denbestand van de E.O., naar analogie van het andere twijfel geval in etherland de VPRO in orde worden bevonden. Ondertussen zat ook het KVP-ka- merlid Van der Sanden niet stil. In zijn fractie geldt hij als een man, die het omroepwezen aan zijn hart koestert, getuige zijn onlangs in schriftelijke vragen geuite bezorgdheid over slechte televisie-ontvangst van een voet balwedstrijd in zijn woonplaats Rijswijk. Van der Sanden's be zorgdheid geldt trouwens niet alleen het hele omroepwezen, maar speciaal ook de KRO, die (op dezelfde manier als de NCRV door de E.O.) belaagd wordt door minstens 2 kandida ten voor een „roomse om roep"; de beweging rond pater Kotte en het Michael-legioei Dat moet ten koste van alles voorkomen worden, moet het Kamerlid hebben gedacht Dat kan alleen door de omroepwet te wijzigen. Nu zijn de geesten er op dit moment niet rijp voor om zender meer tegen die roepwet aan te trappen, van daar dat Van der Sanden iets beters verzon: hij liet „uitlek ken" dat er politiek gedonder zou komen als de E.O. de C-sta tus niet zou krijgen. Op dat gedonder heeft Engels het niet willen laten aankomen. Hij veranderde, zo heet het in Den Haag, spoorslags van mening en liet via Biesheuvel doorsijpe len dat het nog helemaal niet zeker was, dat de E.O. geen C- omroep werd. Welnu: deze omroep heeft inmid dels het „godsgeschenk" ont vangen en mag nu bewijzi dat ze het niet kan waarmaken en dat (dus) de omroepwet niet deugt en dat (dus) deze gewij zigd moet worden, teneinde te voorkomen dat we binnen de kortste keren met een achtste en dan „roomse" zuil in ether- land komen te zitten. NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 19.10 Zorro 19.35 Stokpaard, hobbies 20.00 Journaal 20.21 John Woodhouse-show 21.05 Dubbel en dwars, quiz 21.45 Misdaden uif hartstocfy tv-spel 22.35 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Betty Boop, film 19.12 Beertje Colargol 19.25 Black journal, muziek 19.48 Popeye 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 Laurel en Hardy 20.50 De Pijp, documentaire 21.20 Dracula, film 22.20 Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal Evangelische Omroep: 19.05 uur Van hart tot hart 19.05 uur Christelijk Knapena 19.25 uur Atoomkracht, film 20.00 uur Journaal VARA: 20.21 uur Een klein uur U 21.00 uur Twee voor twaalf, <j' 21.45 uur Hadimassa 22.25 uur Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur Fabeltjeskrant i 18.55 uur Journaal NCRV: 19.05 uur Haal het doek maar^ i 19.55 uur Journaal 20.21 uur Please Sir 20.45 uur Israëlisch showprogramma 21.25 uur Hier en nu 22.05 uur Feike Asma, orgel NOS: 22.20 uur Uit de kunst i 22.50 uur Journaal kleur. RADIO HEDEN jrl'ek. 18.24 Op af. 18.30 Nieuws. 18.41 Wel irama. 18.50 (S) Tijd vrij iele In vrije tijd: koorz ij t"een 10 ma. 21.20 (Sl_i bzlekk. 21.50 idse muziekKerkorgel» •rken van Nederlandse k« (opn). 22.20 Avondoverdl 30 Nieuws. 22.40 Den Hi 22.50 Rondom 1572. lezUi l.ate Date. licht platenps 23.55—24.00 nle 8.00 Nieuws, om 18.11 Radlojo Nieuws. 20.05 (S) J 23.55—24.00 Nleu\ MORGEN In de eindstrijd om Europa Cup II was ons land geen partij. De commentator bij Dynamo Mos kouGlasgow Rangers moest zich derhalve strikt objectief op stellen en dat deed Koen Verhoef niet helemaal. Hij was, zo niet pro-Russisch, dan toch lichtelijk anti-Schots. Verder goed als we maar kenden wen sen. Verhoef had zijn huiswerk gced gedaan en plaatselijk het terrein verkend. Hij leek ver- trouv.d met de spelers die hij toch ock maar ten halve moet kennen en voorspelde do moei lijkheden die inderdaad niet uit bleven. Goed vakwerk derhalve. Dat lever de de Spaanse t.v. overigens ook Atje Keulen-Deelstra komt de door haar beschikbaa r gestelde schaatsen uitreiken in de quiz Dubbel en j met attente herhalingen van dwars. spannende spelmomenten en soms fascinerende overzichten met een heel hoog geplaatste camera. Overigens: de NOS- technici plegen zeker niet min der te werken. Vertraagde her halingen zijn hier eindelijk ook mogelijk en het zit er in dat we volgende week een grandioos beeldverslag kunnen krijgen van een minstens zo spannende wed strijd als Ajax en Inter Milaan om nóg hogere voeibaleer gaan strijden. VARA's Dagje ouder was weer voortreffelijk met informatie over de wenselijkheid van plaat sing van bejaarden in een tehuis. Daar werden deskundige kant tekeningen bij geplaatst die de den uitkomen dat de meeste ouderen meer levensgeluk kun nen vinden buiten zo'n tehuis. Dat ze dan tevens ruimte overla ten voor hen die opname werke lijk behoeven. Opmerkelijk in Dagje ouder is on der meer dat er voortreffelijke deskundigen in aan het woord ko men, maar dat die „gewoon" doen. Niel in vakjargon praten en daardoor begrijpelijk zijn voor mensen als u en wij. In hoeverre dat ligt aan de voor treffelijke aanpak van presenta trice Jeanne van Munster laat zich niet in percenten vastleggen. Van de NOS zagen we nog Toon beeld, licht t.v.-concert door het Radio Kamerorkest met een at tractief programma, zij het dat we zo'n splintertje van Vivaldi's „Jaargetijden" wat al te splin- terig vonden. Bezwaar: als je naar een concert gaat. kun je in het programma boekje lezen wat er gespeeld wordt, benevens een toelichting krijgen op dat programma. Toon beeld noemde de uit te voeren werken niet, gaf geen enkele toe lichting. We vinden dat doodge woon onbehoorlijk. Kijkers aan de buis hebben recht up dezelde informatie ais kijkers in de con certzaal. Vg. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws 7.02 Het le\ woord. 7.07 iS) Badlnerle: klasslel en amusementsmuziek (gr). (7 Nieuws: 7.11—7.50 Echo). 8.24 OW weging. S.30 Nieuws. 8.41 Voor huisvrouw. 9.40 Schoolradio, ld (S) De beste plaat voor uw $teri kop. (10.30—10.32 Nieuws). 11 Voor de zieken. 11.55 Mededeling! 14.05 Schoolradio. (Si Interlokaal op vrijdag: muzik mlddagmagozlne. (15.80—1; Nieuws.) 17.00 Zonder grenzenM (S) Metropole Orkest. 17.25 Voor kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 Ec HILVERSUM II. 9.00 (S) Moderne Nieuws.) 11.30 Horleplej ziek. 11.55 Beursberlcl 12.00 Blik op de wereld 12.30 Overheid <!eeï sche informatie uit binnen- tcnland. 13.55 (S) Metropole Orkc en solist. 14.25 Spiegel van Duit land: Informatie en muziek uit Bondsrepubliek. EO: 14.55 Sholai maandelijks magazine van I met informatie, feiten, muziek 15.25 Ruimte: radiomagazine gewijde muziek, berichten en korte overdenking. VPRO: VPRO-VrlJdag: lichte muziek, r lefnnische reaktles. 1003 De Eddy Becker Show. ll.(f Nieuws. 11.03 De Vincent van len Show. VPRO: 12.00 I 12.03 The .toe Blow Show. Nieuws. 13.03 De Felix Meurden Show. NOS: 14 00 Nieuws. 14.03 He: man Stok Show. met o.a. Top Tl« LP's 15.00 Nieuws. 15.03 De Hra van Gelderen Show met o.a. de 1 derlandstallgc Top Tien. 16 Nieuws 15.03—18.00 Top-30. (17 islcals. 17.00 Nlem

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2