Hoogspringer Ben Lesterhuis wil doorbreken op tienkamp UITVERKOOP BIJ ARMINIA BIELEFELD Oosterschelde moet dicht Gantwarg nog niet rijp internationaal voor grootmeester Fransman bestudeert mens in eenzaamheid Jse Hanover zal snel aan winnen Werelddambond vergaderde Al drie maanden ondergronds ONDERDAG 25 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 17 ISSENAAR Fabiola Kitty draverij voor de oogste klasse op Duindigt gis-1 trmiddag trouw haar plicht, let toch nog ruime voorsprong j p de opkomende Daimler fi-1 lishte zij in de goede km-tijd ran 1.22.4. Dumas was, trouw Is altijd, ditmaal derde. Double liep in handen an Carel Roodenrijs een voor- reffelijk koersje dat zij van tart af bereerste. Ilse Hanover naakte in het begin een flinke maar zij kwam sterk terug kon nog juist de tweede ilaats bereiken. Afgezien van outen zal zij snel gaan winnen. ook weer Jako S, die lit de middenmoot in zijn koers geslaagde aanval plaatste de eerste ren deed Christiane iet goed met het lichtste ge- vicht (53 kilo) onder Dieter Veiss. Zij nam meteen de kop n daar bleef zij, ondanks een teeds doorgezette druk van loaldi. African Boy had tegen iet slot nog wel iets over maar iep zich vast en bleef toen toch (derde. evige strijd iota leek van de beste gevoe lens bezield in de tweede ren toen zij op 1350 meter de kop nam. Maar Jock, en later Mer- rygo, overvleugelden Linota ge makkelijk, waarna Merrygo na hevige strijd met Jock de winst greep. tslagen a Idenprijs (2000 m)1. Karme Bul- sorg (P. Petersen) 1.27.6. 2. Joh- Baker. 3. Kensington VVlnn 2.70 pl 1.90 2.60 1,40 kop- 2. Hollo Z. 3. Winn 1.80 pl 2, ppy star prijs (1900 l Winn 2.SO pl 1,40 1.40 koppel Mjkprljs (2000 m): 2. Irma var - "7. Roodenrijs) 1.25.1. 2. Ilse 2. Gold Speed Winn 3.- pl 1,70 2,10 koppel 3,10 Winn 5,10 pl 1.60 1.10 koppel 0 'hontprijs (1600 m)1. Janky Bul iznrg (P. Langeberg) 1.20.3, 2. >nne Mac, 3. Istanbul. Winn 8.50 pl 1.60 1.30 1.90 kop- 1 11.10 trio 169.50 itgeestprijK (2520 m): 1. Jack Vinke winnaar lanbrengwedstrijd urnham on Crouch De zeiler Ton Vinke met zijn jacht Poincia- is gisferen (officieus) winnaar geworden van de aanbrengwed- strijd voor de traditionele North Race. leer dan dertig Nederlandse sche pen, die vrijdag met een grote buitenlandse vloot deelnemen aan deze race tussen Burnham on Crouch en Hoek van Holland, zetten dinsdagmiddag koers naar de Engelse kust. Bij mooi voor jaarsweer vertrokken de jachten, variërend van ongeveer 6 tot 21 meter, uit Breskens en werk ten zich via een lang kruisrak naar volle zee. 's Nachts werden de bemanningen in een uitge breide depressie op een zware proef gesteld wat betreft hun uithoudingsvermogen en kennis. Omstreeks drie uue in de nacht finishten de eerste grote sche pen bij een buiige, harde zuid westelijke wind en met de felle ebstroom tegen. Tot vrijdag blij ven de jachten voor anker op de Crouch. EINDHOVEN Gebrek aan talent kan Ben Lesterhuis niet verweten worden. Dat heeft hij tot dusver over tuigend bewezen. Een juis te mentale instelling is echter wat anders. Daar schortte het bij de Eindho- venaar nog wel eens aan. Ben Lesterhuis is zich van deze tekortkoming terdege bewust. Het is dan ook daarom dat hij zegt „Ik streef niet in de eerste plaats naar betere presta ties. Het belangrijkste is op dit moment de psychi sche kant van de zaak; die moet eerst verbeterd wor den". Twee jaar geleden stond Lester huis, van origine hoogspringer, op het punt een verrassende coup te plaatsen bij de nationa le tienkampkampioenschappen in Vlaardingen. Tot het laatste onderdeel de 150 meter be zette hij de eerste plaats, vóór Hans Smeman. Lesterhuis ver speelde echter zijn voorsprong door een bijzonder matige mijl te lopen en Smeman greep de titel. Deze nederlaag kwam hard aan. Eens te meer reali seerde Lesterhuis zich zijn slechte mentale instelling, die hem in die race tot een kanslo ze maakte. „Ik ben geestelijk niet meer tot die 1500 meter in staat", had Lesterhuis toen voor de start gezegd. Zijn „voorspel ling" kwam uit. Zelfs de zilve ren medaille was niet meer voor hem weggelegd. Lering Ben Lesterhuis: specialiteit hoogspringen. Bielefeld Jan Nofermans, de Nederlandse trainer van Arminia Bielefeld, gaat een moeilijk seizoen te gemoet. Notermans zal niet alleen met de door een strafmaatregel in verband met het omkopings schandaal gedegradeerde club een klasse lager moeten spelen, hij raakt bovendien vrijwel zijn ge hele spelersstaf van dit seizoen kwijt en begint in de Regional-Liga met tien, als straf opgelegde, verlies- punten. Van de voorhoedespelers, die dit jaar voor Arminia uit kwamen, zal er waarschijn lijk niet een blijven. Noter mans zal helemaal opnieuw moeten beginnen, met een sterk verjongde en onerva ren ploeg. Als aanvulling van de „leeggelopen" club zijn de namen van vooraan staande spelers genoemd, maar tweede voorzitter Wolf gang Walkenhorst deed alle geruchten verstommen door bekend te maken dat het aantrekken van nieuwe, dure spelers volkomen on mogelijk is. De handelingen van het vorige bestuur hebben de vereniging opgescheept schuld van 1,7 mil- Het zou het ergste zijn dat lean Ontmanteld Het verkopen van al deze spe lers zal de vereniging veel geld opleveren. Alleen voor Burdenski wordt al ongeveer 400.000 mark betaald. De schuld van de vereniging kan door deze uitverkoop we liswaar vrijwel gedelgd wor den, maar de teleurgestelde aanhangers van Arminia vragen zich af of deze ont mantelde ploeg in de regio nal Liga niet in degradat'iege- vaar zal komen. joen gulden. Het is zeker dat uit de spelers kern van Arminia verdwij nen: doelman Burdenski (naar Werder Bremen), Kus- ter (als spelertrainer nanr VFL Schildesohc), Roggen- SaCk, Braun en Kohl (DJK Gütersloh), Nickel (Turn hout), Jendrossek (Watten- scheid)en Stegmayer (Wup- pertaler SV). Damjanof en Brücken verdwijnen ook ze ker, maar zij hebben nog niet bekend gemaakt welke gebeuren, want dan wordt de aanvankelijk uitgesproken straf (terugkeer naar de amateurafdeling van de Westduitse voetbalbond) toch werkelijkheid. Bielefeld was, nadat het beroep van de ver eniging tegen terugzetting van twee klassen was gewij zigd in degradatie naar de klasse onder de Bundesliga, juist zo gelukkig dat de ver eniging ten minste nog niet helemaal was uitgespeeld in het Westduitse betaalde voet- Uit deze pijnlijke ervaring heeft Lesterhuis echter lering getrek- Tljdens de p,„ksterdage„ legde Ben Lesterhuis een stevige ba ken. Meer dan ooit besefte hij dat hij, indien hij op zijn „twee de liefde" wilde doorbreken aan zijn geestelijke instelling moest schaven. „Ik ben er vortdu- rend mee bezig", zegt Lester huis nu. „Het is nog steeds mijn zwakke punt, maar ik geloof dat er langzaam verbetering komt. Ik heb de afgelopen win ter keihard getraind en veel ge praat met mijn trainer Eef Ka merbeek. Ik hoop dat het dit seizoen gaat lukken". Winstpremie van 17 mille voor Inter Milaan De voetballers van Inter Milan zullen ieder 17.000 gulden aan winst premie ontvangen als zij op 31 mei in de finale voor de Europa Cup I van Ajax winnen. Een nederlaag levert zesduizend gulden per man op. In de eer dere ronden van het toernooi keerde Inter een totaal uit van 40.000 gulden per speler. De reisbureaus in Milaan ver wachten dat 15.000 supporters naar Rotterdam zullen gaan. Voorts worden nog eens 10.000 Italiaanse gastarbiders in het Feyenoordstadion verwacht. ARNHEM Vitesse, dit seizoen gedegradeerd naar de eerste di visie, wil de voetbalzaken in het nieuwe seizoen stevig aanpak ken. Vanavond hebben het be stuur van Vitesse en trainer Cor Brom een informatief gesprek met Wim Beltman, wie naar verluidt, een managersfunctie wordt aangeboden. Beltman zei gisteren: ,,Er zijn in derdaad onderhandelingen tussen Vitesse en mij. Ik wil me eerst oriënteren en daarna zal ik de finitief beslissen. 'EN HAAG (ANP)— Volgens het Minister Drees zei, dat de afslui- het zelfvertrouwen, dat hem zo vaak ontbrak. In Brug ge realiseerde hij bij zijn twee de poging een sprong van 2.08 meter. Dat betekende een ver betering van zijn oude record op zijn specialiteit met twee centimeter. „Zo'n sprong geeft zelfvertrouwen", zegt Lester huis. „En dat heb ik juist no dig". Lesterhuis' geloof in eigen kunnen had nog een stuk „opge krikt" kunnen worden als de lat bij zijn recordsprong nog twee centimeter hoger had gelegen. „De Belgische televisie had op namen van die wedstrijden ge maakt. Daarbij bleek dat ik die 2.08 meter erg ruim nam. Ik ging er zelfs zo goed overheen, dat ik gemakkelijk 2.10 meter had kunnen springen. Toen na die recordsprong de lat twee centimeter hoger werd gelegd, lukte het niet meer. De concen tratie was weg" Plezierig kabinet-Biesheuvel moet de af sluiting van de Oosterschelde doorgaan. Aldus heeft minister Drees jr. van Verkeer en Wa terstaat gezegd in een openbare vergadering van de Tweede Ka mercommissie voor milieuhygië ne. Een aantal kamerleden had vele twijfels geuit wat betreft de af sluiting. Zij wezen er op dat ting nodig is voor de veiligheid van Zeeland. Het is niet doen lijk om de 245 km lange dijken langs de Oosterschelde te verho gen. Bovendien is, na de aanleg van de Volkerakdam, de Ooster- scheldedam nodig. Nu reeds vindt als gevolg van de afslui ting van het Volkerak, in de Oosterschelde een sterke uit schuring plaats, sinds het parlement bijna twin- De bewindsman dacht niet dat de tig jaar geleden zijn goedkeu ring hechtte aan de Deltawer ken, veel inzichten veranderd zijn, met name wat betreft het milieubeheer. Zij zeiden te vre zen dat de Oosterschelde, nu nog met schoon water en een rijke flora en fauna, na de af sluiting sterk verontreinigd zal worden, waardoor veel planten en dierenleven zal verdwijnen. kwaliteit van het Oosterschelde- water slecht zal worden na de afsluiting. Daarbij komt volgens hem, dat het Zeeuwse meer een aantrekkelijk gebied voor de re creatie zal worden. Het is voorts heel goed mogelijk dat op de droogvallende zandplaten en aan de zeezijde van de af- sluitdam een geheel nieuwe flo ra tot ontwikkeling komt. De recordverbetering kwam voor Ben Lesterhuis als een plezieri ge verrassing. „Ik had me van deze wedstrijden niet zo gek veel voorgesteld", vertelt Les terhuis. „Ik had last van een liesblessure, zodat hijn verwach tingen bepaald niet hoog ge spannen waren. Door die sprong is echter gebleken, dat de vorm er ai is. Ik had voor dit seizoen weliswaar grote plannen, maar dat ik al zo snel resultaten zou boeken, daarop had ik niet ge rekend". Politieman Lesterhuis stelt zich van dit Olympische jaar veel voor. Niet dat hij zich illusies maakt in aanmerking te komen voor afvaardiging, maar hij heeft zich tot doel gesteld in het jaar van het grootste vierjaar lijkse atletiekgebeuren in Mün- chen een persoonlijke „door braak" te forceren. En dat moet niet gebeuren op zijn bes te onderdeel, het hoogspringen, maar op zijn favoriete nummer: tienkamp. „Twee jaar geleden", vertelt Lesterhuis. „heb ik defi nitief gekozen voor de tien kamp. Op dat besluit heeft die laatste recordsprong geen enke le invloed. Ik houd vast aan de tienkamp. Daarin wil ik het hoogste bereiken. Als ik dit sei zoen mijn plannen niet reali seer, kan ik het wel vergeten. Het moet nu gebeuren, anders hoeft het niet meer". All round De Eindhovense atleet heeft zijn gehele voorbereiding afgestemd op het nummer voor de all round-atleten. „De hele winter heb ik aan mijn zwakke onderde len gewerkt. Dat zijn de 110 me ter horden, het polssto!.hoog springen en de 1500 meter. Als ik op die nummers de ••ooruit- gang maak die ik me doel heb gesteld, moet ik mi beste totaal van 7.015 punten kunnen ophalen tot rond 7.500. Het is duidelijk dat Ben 1 ester- huis grote ambities heeft. I is ook niet verwonde li ik, it zijn trainer is Eef Kamer' en die heeft al tien jaar het r, - tionale record in handen. merbeek is wel zo eerzuch dat hij ernaar streeft dat zii pupil esterhuis degene zal zi." die zijn beste prestatie over treft. ..Kamerbeek zegt dat het moet kunnen" aldus Lesterhuis. „Dat zal ik dan dit seizoen moe- (Van onze sportredactie) BAD BOEKELO Damofficials blijken nog langer te kun nen vergaderen dan dammers kunnen spelen. Gistermor gen om tien uur trokken de negen afgevaardigden en vijf bestuursleden van de FMJD (Fédération Mondial de Jeu de Dames) zich terug in een van de ..praatzalen" van Ho tel Bad Boekelo, 's avonds om zever, uur kwamen ze er weer uit. Maar de congressisten hadden elkaar dan ook twee volle jaren niet gesproken. De allereerste beslissing die door de werelddambond - voorgeze ten door de Belg Maurice Ver- leene - werd genomen, was de installering van de Franse in ternationale grootmeester Mi chel Hisard tot secretaris-gene raal van de FMJD. Aan het eind van de zitting (bij gewoond door delegaties van ze ven naties) kondigden de wetge vers in Damland het merkwaar digste besluit aan: Anatoli Gantwarg. de 23-jarige Russi sche student, wordt geen inter- Jeugd L en S won ook van Quick Boys (Van sportredactie) ten FRANK WERKMAN j KATWIJK Het jeugdelftal van Lenig en Snel heeft kans gezien ook de tweede wedstrijd in de promotiecompetitie oni twee plaatsen in de regionale jeugdaf deling te winnen. Gisteravond werd de jeugd van Quick Boys met 2—1 teruggewezen. Al eerder versloeg Lenig en Snel de kampioen van de Rotterdam se voetbalafdeling, Slikkerveer met 2—1. Slikkerveer ontvangt vanavond het Dordtse DFC. Le nig en Snel speelt zaterdag de derde promotiewedstrijd thuis tegen DFC; aanvang 18.30 uur. De Goudse kampioen Unio uit Oudewater kwam nog niet bin nen de lijnen. De stand 1. Lenig en Snel 21 2. DFC 1-2 3. Unio 0—° 4. Slikkerveer 1—0 5. Quick Boys 2—0 Dellow trainer F--les (Van 'tie) ALMELO Ro,. v.ordt de s'ger van Rlnus Gose s als - van de Almelose ec ste h Heracles. Zal -g .ract worden gete- L erkzaam bij Scheve- n. jiland Sport. Gooiland Volc i. Blauw Wit en de amateurvereniging DCG. KUNST EN KUNSTENAARS nationaal grootmeester. „Omdat hij er nog geen recht op heeft", stelden de veertien eenvoudig vast. Zijn prestaties zijn echter ten minste zo indrukwekkend als die van Michel Hisard en Andreas Kuyken bijvoorbeeld, die wel de kwalificatie interna tionaal grootmeester achter hun naam hebben staan. Het halve puntje dat Gantwarg te kort kwam, kon hem niet geschon ken worden, want de FMJD leeft sterk naar de letter van het reglement dat hier en daar nodig revisie vereist. Dezelfde titel Jan de Ruiter bijvoorbeeld, speler van Twentes Eerste en tweede in het Nederlands kampioen schap werd tussen neus en lip pen door benoemd tot interna tionaal meester op voordracht van Zwitserland, dat de presta ties van de Deventenaar in een klein toernooi nogal hoog aun- sloeg. De KNDB was er blijk baar niet zo kapot van, want het liet De Ruiter niet op de agenda zetten om voor promotie in aanmerking te komen. Pikant detail: Jan de Ruiter was pas een maand nationaal meester en nu heeft hij dezelfde titel als Anatoli Gantwarg. Verspreid over de negen volle uren werden o.a. de volgende beslissingen genoteerd: 1. De match Sijbrands-Andreiko zal in oktober 1973 in Nederland worden gespeeld. Hengelo heeft zich kandidaat gesteld. Bij een eventuele eindstand van 2020 zal worden doorgespeeld tot een beslissing is gevallen. 2. Personen ouder dan 65 jaar kunnen niet meer worden gekozen. De Fransman1 Lucot trok zich eigener bewe- j ging terug en kreeg een gouden i eremedaille. 3. Een eretitel kregen Pierre Lu- cot, J. H. W llems (Nederland), Maurice Verleene, Huub van der Vleugde en Wiebe Visser (Nederland). Internationaal ar biter werden de Rus Heiner, de Belg Plcard en de Nederlanders Kobbe en Vorsolman. De Rus Tsypes en de Amerikaan Smith rrogen zich voortaan internatio naal meester noemen. Ton Sij- brands k-eeg het erediploma van de FMJB en toen vonden de Russen dat zij er dan ook een verdienden. Die lijs: ziet er I dan nu als volgt uit. Sijbrands. Andreiko. Koeperman, Torts- jinski, Agliardi. Bolari. van der j Vreugde en Visser i voor het or- ganisatorische werk.) Galerie O vier is een nieuwe Haagse kunstzaal, gevestigd aan de Obrechtstraat 4. De eer ste expositie wordt er gehouden van 26 mei tot 13 juni. Er zijn dan tekeningen te zien van Pimm Mürer. Het dixieland-orkest The Reunion Jazz Band treedt vrijdagavond 26 mei op tijdens de clubavond van de Haagse Jazz Club, Loos- duinseweg 305 b. met drie concerten mee aan de Internationale Musikfestwochen Luzern, die van 16 augustus tot 7 september worden gehouden. Dirigenten zijn resp. Bernard Haitink, Rafael Kubelik en Eu- gen Jochum. Andere gastorkes- ten zijn o.m. het NHK Symfonie Orkest uit Tokio o.l.v. Hiroyuki Iwaki en de Berliner Phllhar- moniker o.l.v. Herbert von Ka- Het Wlkor organiseert voor het seizoen 1972-'73 een serie voor stellingen voor scholieren door The Open Space Theatre Com pany te Londen. Opgevoerd wordt The Marowitz Hamlet, een zeer speciale bewerking van Shakespeare's toneelstuk ir T®n,00nstell'ng Nouvelles Images. (jeze Haagse kunstzaal is van 26 mei tot en met 14 juni het werk te zien van Ad Dekkers, Truus Wilmink. Norman Dil- worth en Peter Lowen. Arti ot industriae" houdt zijn jaarlijkse kunstveiling op zater dag 27 mei in „De Ontmoeting" Louise Henriettestraat 6 te Den Haag. Tijdens' dezelfde bijeen komst zal de werkgroep „Wand en Ruimte" de nieuwste werken van haar leden tonen. De jonge Limburgse gitarist Hein Sanderink geeft vrijdag 26 mei een recital in Diligentia. Hij zal Joaquin Turina, André Joliv» Johann Froberger, Domenico Scarlatti, Frederico Moreno Torroba en Isaa Albeniz. Het Concertgebouworkest werkt Lewis is op 68-jarige leeftijd te Londen overleden. Hij was vroe ger hoogleraar in Cambridge en Oxford en kreeg ook bekendheid als schrijver van detective-ro mans. Moeilijke tekst voor mavo-3 DEN HAAG - De Nederlandse i tekst die de mavo 3-leerlinRen gistermorgen op de eerste dag j van het schriftelijk examen j voorgeschoteld kregen, was aan 1 de moeilijke kant. Het onder werp „Een jaarlijkse boetelin gendag voor vrienden die ge leende boeken niet teruggeven" lag buiten de interessesfeer van de kandidaten. Behalve het feit dut de inhoud van het artikel geschreven door C. J. Kelk nogul „zweverig" was. beantwoordden ook de stijl en de zinsbouw niet aan het mavo 3-niveau. Sommige zinnen besloegen zeven regels of meer en ook de vragen waren niet bijster duidelijk. Vraag 2 was zelfs niet juist, terwijl vraag 5 erg theoretisch en grammati caal was. De mavo 3-kandidaten hebben het niet getroffen met hun Nederlandse tekst. Waarschijnlijk zouden zij meer succes behaald hebben met de exnmentekst voor mavo 4. Een zakelijke en overzichtelijk arti kel naar een boek van Elbert H. Bunte getiteld „De grote scheidslijn". Deze opgave sloot goed aan bij de huidige interna tionale ontwikkelingen en wekte zeker de belangstelling. De ant woorden op de vragen waren duidelijk te vinden in het artikel. Alleen vraag 10 „waarvan zijn de gordijnen oen symbool" zal misschien problemen gege ven hebben. Over het geheel een goed stuk werk. 's Middags bogen de mavo 4-kandidnlen zich over vijf opgaven natuur kunde, die over het geheel als eenvoudig en redelijk gekwalifi ceerd kunnen worden, De door snee-leerling kon hier een vol doende voor halen. O hetbMtuür DEL R,° (AP) - De nei Desiuui j Franse geleerde Michel Siffrc bevindt zich thans reeds drie maanden diep in een grot In Jacque Texas. Zijn hele „tijd" gaat zes maanden worden. Siffre bestu deert hoe het een mens gaat die helemaal los van de wereld leeft In volmaakte eenzaamheid, liet valt niet mee, maar hii wil het verblijf voltooien volgens de plannen. Hij is depressief en lijdt onder het gebrek van zelfs een minimaal comfort. Men heeft de medische proeven voorlopig moeten sta ken, omdat Siffre last kreeg van zijn huid op de plaatsen waar elec'rnden waren aange bracht: op het hoofd, het gelaat en de borst. Daarmee wilden de waarnemers op de begane grond voortdurend op de hoogte blijven van de temperatuur van het bloed van de Fransman, zijn hartslag, zijn bloeddruk en zc fs van de bewegingen van zijn oogleden tijdens de slaap. Chabert, die de leiding heeft van de bovengrondse ploeg, heeft verteld dat Siffre, wel als de Amerikaanse autori teiten hebben er belangstelling voor. De „cyclus" van Siffre wordt dus al langer en langer en hij is nu al ongeveer drie weken „kwijt". die 33 jaar oud is, hier en daar Eergisteren, op 23 mei. dacht hij, op zijn huid eczeem heeft. Zijn oogleden zijn gezwo'len en dat maakt lezen tot een pijnlijke tnuk. Op 14 februari verdween Slffro de grond In. Twee dagen later be gonnen de officiële experimen- Deze zullen eindigen om dat het 1 mei was. Hij is een tijdje overgegaan op een cyclus van 48 uur, maar nu duurt deze weer 26 uur. „Hij deelt zijn dag zo precies In dat Je zou denken dat hij daar een klok heeft die etmalen van 26 uur aungeeft", aldus Chabert. streeks 1 september. Siffre wil De temperatuur heneden is^ bewijzen dat een man die hele maal van de wereld is afgesne den, langzaamaan zijn tilden van waken en slapen niet meer zal aanpassen aan een c 'Clus van 24 maar één van 48 uren. Wat hij allemaal te weten komt is van belang -oor de ruimte en de luchtvaart. De Franse zo- stant 21,5 graden, maar Siffre woont in een tent en daar is het, onder meer door zijn li chaamswarmte. iets warmer dan .buiten". Siffre eet als re gel een maaltijd per dag, hij drinkt daarbij uitgeperste si naasappels. druiven of grape fruit en soms ook thee of koffie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17