Discipline deed Dynamo de das om in finale Europa Cup II Isaksson en Seagren over droomhoogte VERTRAGEN KOSTTE JONG ORANJE HET BESLISSINGSDUEL Merckx hoopt in Giro op Sp; VVC8 DREIGT NDR MET EEN KORT GEDING laanse vermoeidheid si»orltoto DERDE KEER RAAK VOOR GLASGOW RANGERS DONDERDAG 25 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 EL PASO (TEXAS) De Amerikaan Bob Seagren en de Zweed Kjell Isaksson hebben gisteren tijdens wedstrijden in El Paso het wereld record polsstokhoogspringen tweemaal verbeterd. Eerst bereikten zij de hoogte van 5.57 meter, waarna beiden ook nog de 5.60 meter passeerden. He oude record was in bezif van Isaksson met 5,54 m sedert 15 april 1972. Kjell Isaksson was de eerste die de 5.57 haalde. Maar Bob Seagren bleef niet achter. Daarna ging de lat naar de „droomhoogte" van 5.60 meter. Opnieuw slaagden de beide springfenomenen, waarna besloten werd de lat op 5.85 meter te brengen. De vermoeidheid ging tellen en beide atleten deden drie vergeefse pogingen. De wereldrecords werden gevestigd bij een harde wind, die de atleten in de rug hadden. Isaksson meende echter dat deze wind niet van invloed was geweest op de opzienbarende prestaties. „Ik kreeg zelfs de indruk bij mijn aanloop dat ik met tegenwind had te kampen", zei hij. Seagren noemde zijn sprong „smetteloos" Hij vertelde te vens dat hij voor de eerste maal in zijn carrière gebruik had ge maakt van een nieuwe polsstok, „Ik wist van deze wedstrijden niets af. Bij toeval hoorde ik van het bestaan en ik heb me op het laatste moment voor deelneming gemeld", zei hij. Zaterdag ontmoeten de twee rivalen elkaar opnieuw tijdens wedstrij den in Modesto (Californië) (Van onze sportredactie) DEN HAAG Namens de VVCS (Vereniging van Contractspelers), waarbij ook de pikeurs, trainers en jockeys zijn aangesloten, wil mr. Jansen van Raay een kort geding aanspannen tegen de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport omdat deze de vakvereniging niet erkent. De Stichting doet dat op grond baan van Gelsenkirchen, waar van het feit dat volgens haar op 2 juli de Eliterennen worden zowel werknemers als werkge- georganiseerd, paarden van vers bij de VVCS zijn aangeslo- klasse aan te trekken, ten, te weten leerling-pikeurs Van Nederlandse zijde zal in elk die bij trainers in dienst zijn. geval Henri Buitenzorg Juridisch acht de VVCS het mo gelijk dat beide groepen in een organisatie zijn ondergebracht. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport is overigens druk doende voorbereidingen te tref fen voor de Grote Prijs der Lage Landen, die op 25 juni op Duindigt wordt gereden. De kans is groot dat de wereldkam pioen bij de dravers, Une de Mai, die vorig jaar de Grote Prijs won, weer aan de start zal verschijnen. Hoewel in Berlijn op dezelfde dag de strijd om de Europa Gold Cup wordt georganiseerd, zal Une de Mai daar niet starten omdat zij, gezien haar leeftijd (acht jaar) zowel in Duitsland als in Italië niet meer mag uit komen. handicap dat verscheidene cracks in Berlijn zullen starten tracht de NDR op te lossen door in samenwerking met de Militair elftal haalde Bagdad niet TERNI - Het Nederlands militair voetbalelftal heeft de eindronde om het CISM-kampioensc.iap niet gehaald. In Terni verdien den de Italiaanse soldaten oe reis naar Bagdad door Neder land met 3—2 te verslaan. Het was de derde wedstrijd tusen beide teams. De beide vorige wedstri'c'en eindigden Grote Prijs lopen, en wellicht Felix, Gallant Way en Gunner Dear. BARCELONA De Schotse club Glas gow Rangers heeft voor de eerste keer in zijn geschiedenis beslag gelegd op de Europese beker voor bekerwin naars. De Rangers versloegen gister avond in Barcelona in de eindstrijd van het Europa Cup 2-toernooi Dynamo Moskou (Rusland) met 32. Het was de derde keer dat Glasgow Rangers in de finale stond. Beide vor.ge keren ver loren de Schotten: in 1961 met 41 van Fiorentina (Italië) en in 1967 met 1—0 van Bayern München, de club die zij in dit toernooi in de halve eindstrijd uitschakelden. Wie bij de finale tussen de Rangers en Dynamo door toeval de doelpunten gemist zou hebben en na afioop de vraag zou worden gesteld welke club had gewonnen, had vermoedelijk geantwoord: Dynamo Moskou. De Russen toonden zich uiterst vaardige voetballers, technisch begaafd, wendbaar en met een sur plus aan conditie. In tegenstelling tot de Rus sische speelwijze van een aantal jaren gele den, viel er een grote flexibiliteit waar te ne men en verliepen de aanvallen allerminst via een statisch en vastomlijnd plan. De Schotten, geroutineerder in het internationa le voetbal, speelden echter in zoverre de wed strijd van hun leven dat elke scoringskans een doelpunt opleverde. Zij waren in opbouw en variatie de minderen van hun tegenstan ders, maar zegevierden tenslotte dankzij een grotere „gehaaidheid", die zich onder meer manifesteerde in een groot aantal bepaald niet zachtzinnige overtredingen. In wezen heeft hun grotere discipline de Russen van de zege afgehouden. Pas diep in de twee de helft gingen zij ertoe over de grove charges van de Ran gers met gelijke munt te be- v-j talen, om verrast te constateren dat de Spaanse scheidsrechter Ortiz de Mendibil ook dit toeliet. In die fase ook kwamen zij van 0—3 terug tot 2—3. De laatste van dit tweetal treffers viel vier minuten voor het ein de. De toen nog resterende tijd was te kort om de Schotten in te halen, wat gezien het spel- beeld zeker gerechtvaardigd zou zijn geweest. Afkeer Dynamo Moskou begon de eerste helft zeer overtuigend. Uit het sterke middenveld Szabo-Sjoe- kov-Baidatsjni werden de vleu gelspelers Jevrioezjkin en Ja- koebik voortreffelijk aange speeld, zodat zich diverse ge vaarlijke momenten voordeden in het Schotse strafschopgebied. Bij een ongevaarlijke tegenstoot van Glasgow demonstreerde de Russische defensie voor de eer ste keer zijn afkeer van hard ingrijpen Na een zware overtre ding van Conne kwam de bal bij Derek Johnstone, die over grote afstand Stein bediende. De Schotse spitsspeler schudde zijn bewaker Zikov op snelheid af en scoorde met een fraai hoog schot: 10 in de 23e mi nuut. Zestien minuten later kopte Willy Johnstone volkomen ongedekt een simpele voorzet van Smith in en de verbouwereerde Russen, die hun ontzetting over de onvoorstelbare tolerantie van Ortiz de Mendibil slechts uit hun gelaatsuitdrukking lieten blijken, stonden met 20 ach- Drie minuten na de hervatting dreigde een drama toen weer Willie Johnstone uit een bijzon der verre uittrap van zijn doel man McCloy ijzig kalm doel punt nummer drie deed aante kenen. Uitblazen Onmiddellijk na deze treffer ver manden de Russen zich en stormden zij verheten naar het Schotse doel. De lange doelman doorstond met verve een aantal bange minuten. De druk van Dynamo werd zelfs zo groot dat Jardine bijna in eigen doel i de Rangers, gescoord door Stein. Spelers bang voor Schotse supporters BARCELONA Na afloop van de finale om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft Dynamo Moskou bij de Spaanse vertegen woordiger van de Europese Voetbalunie (UEFA) een officieel protest ingediend. De bezwaren van ae Russen gelden het gedrag van de 20.000 Schotse supporters vóór, tijdens en na de wedstrijd tegen Glasgow Rangers. Coach Konstantin Basjkov verklaarde: .„Zeven tig procent van de Schotse supporters was stomdronken. Door hun woeste gedrag verscheidene keren kwam een horde het veld op boezemden zij mijn spelers grote angst in. Eigenlijk wilden ze niet eens spelen, want al voor de wedstrijd werd Szabo aan het hoofd geraakt door een fles, toen hij het veld opkwam. Zij vreesden werkelijk voor hun leven. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. We hadden medelijden met de Spaanse poli tie, die zich bewonderenswaardig heeft ge weerd, hoewel zij ver in do minderheid was". De „guardia civil" maakte na het eindsignaal driftig gebruik van de wapenstok om het Schotse legioen van het veld te drijven. Hier bij raakten verscheidene Schotten gewond. De Russen zullen officieel protest aantekenen tegen „de onregelmatige omstandigheden waaronder de wedstrijd moest worden ge speeld". Gustav Wiederkehr (links), de secretaris van de UEFA, reikte de Europa Cup II uit. Glasgows aanvoerder Greig heft de bokaal nogal verbijsterd op. schoot. Dezelfde speler redde overigens vijf minuten voor het einde zijn ploeg door de bal van de doellijn te halen na een schot van Esjtrekov, die in de 57e mi nuut voor 1—3 had gezorgd. een deel van hun 20.000 suppor ters, die hen na het tweede Rus sische doelpunt door een bestor ming van het veld even de gele genheid gaven uit te blazen van het Russische offensief. Vier minuten voor het einde Het scoreverloop: 23. Stein 1—0, scoorde Makovikov de „aanslui- 39. Willie Johnstone 20, 49. tingstreffer", maar meer ston- Willie Johnstone 30, 59. Esj- den de wanhopige Schotten toch trekov 3—1, 86. Makovikov 3—2. niet toe. Scheidsrechter Ortiz de Mendibil Zij werden hierbij geholpen door (Spanje). Toeschouwers: 50.000. SOFIA Jong Oranje het Nederlands elftal be staande uit spelers tut 23 jaar heeft gisteren in Sofia de beslissingswed strijd in de kwartfinales van het toernooi om het Europese kampioenschap verloren van Bulgarije met 20. De eerste twee wed- gen eindigden in 2—2 en 0—0. De Nederlanders zijn in het meer dan 32.000 toeschouwers gevulde Wassil Levski-stadion het slachtoffer geworden van hun pogingen tot vertragen. Direct na het beginsignaal van de Oos tenrijker Woercr begonnen de Oranjehemden elkaar speels tik kend de bal toe te schuiven. Maar dit was juist in de kaart van de Bulgaren, die, opge zweept door de menigte op de tribunes, stormachtig in het of fensief gingen. Door hun enthou siasme overrompelden zij de Nederlanders, die in fysiek en technisch opzicht niettemin een betere indruk maakten. Binnen dertig minuten passeerden de Bulgaren doelman Harry Schel- lekens tweemaal, maar beide keren stond een doelpaal een Dc tweede helft bood hetzelfde treffer in de weg. beeld. Do Bulgaren bleven stor men. Slechts sporadisch kwa men de Nederlanders tot een uitvau. In de 60c minuut be slechtte Denev het pleit met een In de 34e minuut gebeurde dan kopstoot: 2—0. toch het onvermijdelijke. Mid- In de halve finales spelen de Bul denvelder Denev opende de sco- garen tegen Rusland, re: 1-0. DU doelpunt deed Dt opstci]|nge„ wnren; Oranje mentaal Ineen storten, Stuntelig De Jong Bulgarije: Staikov; Zafirov, Todorov, Velitsjkov, Stankov; Stoikov en Aleksandrov; Denev, Michniiov, Junkov, Panov. Jong Oranje: Schellekens; Stije Visser, Overweg, Schneider, Dries Visser; Notten, Krijgh, Hovenkamp; Rep, Bonsink, Van Eeden. Voor Eddy Merckx verloopt de Giro niet n FOGGIA De vier de etappe van de Ronde van Italië heeft gisteren een verrassing ge bracht. In het eer ste gedeelte, een klim over 48 km. van Foggia naar de Blockhauspass, toonde de Span jaard José Manuel Fuente zich een ware klipgeit. "Iet een voorsprong van 1.35 minuten op zijn landgenoot Lasa en van liefst 2.36 minuten op Eddy Merckx be reikte hij de finish en nam de rose trui over van de Italiaan Colombo. „De Spanjaarden zijn door hun deel neming aan de Vuelta goed keïn- troduceerd. Ik kan alleen maar hopen dat zij zich moe zullen rijden", al dus een teleurge stelde Mer x bij de eindstreep. Het tweede gedeelte van de etappe, 210 km naar Foggia, leverde een overwinning op voor de Itaiiaun Wilmo Froncioni, de snelste spurter in een kop groep van negen man. Merckx slaagde er niet in iets van zijn Algemeen klassement: 1 '.s,and op Fuente in te lopen. Beide i ners bevonden zich in de grote groep, die ze ventien seconden na Francioni finishte. Te laat In de vierde etappe kwa men twaalf renners te laat binner. Onder hen bevonden zich de voor malige Belgische sprintkampioen Pa- j F F.N HAAG Dc premie van I toto no. 41 ten bedrage van bruto 147.501,20 is ten deel gevallen j aan de houder van het formulier- trick Sercu, de Belg' ■""■""«r I0922B2. Hl] ontvang: Juiten Steven, en de "npriJ» en premie lotul bruto Italiaan Marino Ba.»,. die hel algemeen kla>- D''"""i1™'1 n loto nr. 17 dd. °0 t/m 22 mei 1972: Eerste prijs 20 meldingen; tweede prijs 260 meldingen; derde prijs 2400 mel dingen. Beschikbaar voor de le. 2e en 3e prijs en de premie elk 125.472. Fuente (Sp.) 23.27.58: 2. Lasa (Sp.) 23.29.33; 3. Motta (II.) 23.30.34; 4. Merckx (Belg.) z.t.; 5. Lazcano (Sp.): 23.30.44; 6. G. Petter- son (Zwe.) z.t.; 7. Gal dos (Sp.) 23.30.51; 8. Schiavon (It.) 23.30.55; 9. Bergamo (It.) 23.31.00; 10. Zilioli (It.) i 23.31.01. In verband mer drie Zwitserse wedstrijden op het formulier van toto 48 volgt hier dc stand in de Zwitserse competitie: 32 12 6 30 4822 32 10 5 7 25 38-26 22 S 7 7 2:: 33—::i 22 9 I 9 22 30- 28 22 9 1 9 22 83—:: 22 6 7 9 t't 30—86 22 I 10 8 18 21- 34 23 7 11 17 22-40 22 6 1 15 13 20- n 23 3 7 13 13 25—13 33 2 5 16 6 -'I §7 coach Herman Krolt geen Overstapje Den Herlog Amsterdam Fedor den Hertog zal per 1 januari definitief in dienst treden bij Fri- sol. Zeven jaar reed hij voor Amstel. Tot Januari zal Den Flertog in een witte trui moeten rijden, want ploegleider Hermann Krolt vun Am- stel wil niet meewerken uun de directe overgang vun Den Hertog. „Ik houd me aan de reglementen van de KNWU in dergelij ke zaken. Dut moet ik wel, wunt ik heb er zelf op aan gedrongen om die overgung op deze manier te regelen", aldus Krott. HIJ is er niet van onder de indruk dal hij zijn pupil is kwijtgeruakt. „Ik hch het de dag toen Den Hertog in Olympia's Ron de afstapte, al voelen aan komen. Het spijt me niet dat hij is weggegaan. Fe dor paste niet in mijn ploeg. Hij past eigenlijk in geen enkele ploeg". Schotse zege voor Britse titel GLASGOW Schotland heelt gis teravond in Glasgow dc kansen op het behalen van het Britst voetbalkampioenschap vergroot door in de tweede wedstrijd var Wales te winnen met 10 dooi ...i doelpunt van Peter Lorimei in de 72e minuut. Twintigduizenc mensen woonden dc wedstrijc bij. Dc ind na twee wedstrijden: 1 Schotland 4 pnt.; 2. Engeland (3—1), 3. Noord Ierland 2 (1—2). 4. Wales 0.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15