C^idóc Soietcmt Vriendelijke en ontspannen sfeer bezoek Moskou Twee doden bij races in Tubbergen BUITENLANDS BEZOEK BOVEN VERWACHTING Nixon en Russen dringen aan op samenwerking Rliodesisch akkoord verworpen 50 jaar uit gesticht Federatie vervoers- bonden Sijbrands wereldkampioen Drummer vermoordt zijn vrouw Jongetje verdronken EI 19 jrt Rapenburg 2, T.eiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91.55. 63e Jaargang, no. 18.701 DINSDAG 23 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. II 19.05 uur Dier en vriend; 20.21 uur Steekspel; 21.05 uur Spel zonder grenzen; 22.20 uur Ander nieuws. Veranderijke bewolking en voor namelijk in de nacht enkele buien, mogelijk met onweer. Mi-» nimumtemperaturen omstreeks 12, maxima morgen ongeveer 19 graden, Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Vele duizenden schuifelden achter elkaar aan Zonder last van verkeersfiles trappen deze tan- om een glimp op te vangen van al het fraais demrijders in het zonnige Zeeland door de pinkster- op de Floria.de. dagen van 1972. In het Amsterdamse Vondelpark heerste een vredig sfeertje in een bonte mengeling van toe risten en meer en minder hippe jongeren. Het was nog wel wat fris in het water, de warme zon noodde wel tot een sprong in hel Scheveningse zeewater. ONDEN (Upi) Het Rhodesi- sche volk als geheel verwerpt het vorig jaar november met I Engeland gesloten beginselak koord als basis voor onafhanke lijkheid. Dat is de conclusie van Ie commissie Pearce, die eer- er dit jaar twee en een halve taand in Rhodesië vertoefde m de mening van de vijf mll- jwi Afrikanen en 240.000 blan- im in het land te peilen over let akkoord. Het rapport van de 1 tommissie is vandaag gepubli- tterd als Brits regeringsdocu- nent. MOSKOU (RTR/AP) President Nixon en de Russiche partijleider Breznjev hebben gisteren verklaard te hopen tijdens hun topoverleg van deze week de vreedzame sa menwerking tot een realiteit te maken. In en duidelijke toespeling op Vietnam en het Midden-Oosten verklaarde Nixon dat de Verenigde Smaten en de Sovjet-Unie hun verantwoordelijkheid als grote mogendheden moeten ge bruiken om de vrede te bewaren en andere landen te ver hinderen, de wereld in een crisis te storten. Vanmorgen om negen uur zijn Nixon en Breznjev begonnen met hu tweede bespreking op het Kremlin. Kort na zijn aankomst gistermiddag in Moskou had Nixon een onverwachts ge sprek van twee uur met Breznjev. Volgens de perschef van het Witte Huis droeg dit gesprek een openhartig en zakelijk karakter. spannen met de Amerikaanse president. In ziju tafelrede sprak Nixon zich o.m. uit voor het nemen van be sluiten die de weg naar wereld vrede kunnen effenen. De presi dent zei voorts dat grote nu cleaire mogendheden dit zware verantwoordelijkheid dragen, zelfbeheersing moeten betrach- Geen omhelzingen, maar simpele handdrukken van president Pod- gorny, premier Kosygin en an deren Russische autoriteiten vormden de begroeting die Nixon en zijn gezelschap kort voor twee uur bij aankomst op het vliegvled van Moskou kre gen. Partijleider Breznjev was niet ter verwelkoming aanwezig op de luchthaven. De afwezigheid van Breznjev werd door sommige waarne mers uitgelegd als een blijk van afkeuring over de Amerikaanse Vietnampolitielc. Maar aan het banket later in de Granovithal van het Kremlin praatte Brezn jev vriendschappelijk en ont- President Podgorny van de Sov jet Unie verklaarde op zijn beurt in een tafelrede dat zijn land niet alleen goede, maar ook vriendschappelijke betrek kingen met de Verenigde Staten wenst. ral van toeristische trekpleisters hebben een groot aantal be zoekers getrokken. De Amsterdamse bloeententonstelling Floriade was een heel goede eerste met 110.000 bezoe kers. Op de tweede plaats kwam „de Elfteling" in Kaats heuvel met 65.000 be zoekers. Vervolgens Madurodam met 37.000, Schiphol 32.600 Avifauna 31.000, Diergaarde T rekpleisters voor toeristen Blijdorp 30.000, hetrussen de tien-en twln- Eurorecreatiecen- tigduizend bezoekers trum 30.000, Duinrell noteerden: dieren- recreatiecentrum park Wassenaar, Eu- 30.000, de Scheve- romast, Spidorond- ningse Pier 29.000, de vaarten Rotterdam Beekse Bergen Bergmann rondvar- 28.000, de Flevohof ten Amsterdam, 25.500 en dan Keu- Rijksmuseum Kröl- kenhof, Linnaeushof Ier-Muller museum, en Artis, ieder met de Hoge Veluwe en 20.000 bezoekers. het Dolfinarium. (Van een onzer verslaggevers) TUBBERGEN Een toeschouwer en een coureur zijn om het leven gekomen bij de grote Internationale motorrace.-;, tlle gisteren op het circuit van Tubbergen zijn gehouden. De 25- jarige Nederlander Leo Commu uit Hilversum werd het slachtoffer van een botsing bij de 250cc klasse met zijn land genoot Adri van de Broelce. Toen de Zuidameriiiaanse cou reur Mike Grant de macht over het stuur verloor en zijn mo tor tussen het publiek belandde, werd de 61-jarlge heer Te Klefte uit Bome gedood, terwijl nog vijl toeschouwers, onder wie de dochter van de heer Te Iliefïe, vrij ernstig gewond werden. Mike Grant kwam te vallen toen hij eo.n vrij-.vol riekt s:u!; weg bij Fleringen ack e/om keck, c i te zie i i e rij.i voorsprong op de concurrenten was. De Zuidamerikaan reed voor het eerst in Tubbergen. In het rcr.r.erskwartier en onder de near schatting 70.CC0 tceschouv/ers heerste large tijd onze kerheid over de toestand van de coureur cn tie slaciito.iers oneer het pub'.iek. De organisatoren zagen in het ernstige on geluk geen aanleiding de race step te zetten, omdat de weg vrij bieef. In Tubbergen zijn neg enkeie toeschouwers gewond geraakt, toen een deel van da tribunes instortte. Cok de autosport heeft tijdens de Pinksterdagen slachtoffers geëist. De Beig Crau's verongelukte op het circuit van Chi- may. In Brr.o kwamen de Italiaanse coureur Rinaidi en een Tsjechische tijdwaamemer om het leven, toen de wagen van Rinaidi slipte. De Italiaan Bennelli verongelukte c:i Pama, toen hij tegen een muur reed. In dit laatste geval wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid van sabotage. ASC te sterk voor Feyenoord pag 9 Duizenden junioren dit weekeinde in aktie... pag. 8 Kinkkerbokaal voor Racing Club Mechelen pag. 9 Leo Elsgeest beste biljarter bij de jeugdpag. 7 Foreholte weert zich prima pag. 7 Ruk-In trok 1500 jongeren j Felle rel in 'Janvossenrteeg [Universiteit zet rem op protestakties pag. Z Pastoors in zes parochies [gehuldigd pag. 4 Kruisverenigingen Warmond en Voorhout gaan samen pag. 4 pag. pag DEWSSURY (Reuter) Dit jaar zijn uit een Engels krankzinni gengesticht twee geestelijk ge zonde vrouwen ontslagen, die daar vijftig jaar geleden waren opgesloten, omdat zij elk een onwettig kind hadden gekregen. Dit heeft het hoofd van de so ciale dienst van Dewsbury in Yorkshire, waar zich het geval heeft afgespeeld, bekendge maakt. Volgens hem hadden destijds de e"-'ers van de toen !8-!ar'"e en 24-jarige vrouwen de hulp van o'-«u;se!''j!:e ?.u'?ri'.e:ien 'n- geroepen, toen bleek dat hun -chters een kind verwachtten. Hulpverlen n% zou in die tijd 1921 alleen mogelijk zijn ge weest door de aanstaande moe ders in een inrichting op te ne men. Zij waren daar al die tijd gebleven. omdat zij nergens an ders naar toe konden. Waar hun 'nderen zijn gebleven, is niet bekend. Utrecht (ANP) De ervaring leert dat gewoonlijk zestig pro cent van de prijsstijging over een heel jaar in de eerste helft van dat jaar tot stand komt. Nu zijn we in vier maanden al toe aan 60 procent van de door het Centraal Planbureau voorspelde 6,5 procent. Als het in dit tempo doorgaat, valt voor 1972 een prijsstijging van 8 procent of meer te vrezen. Aldus het chris telijk nationaal vakverbond in zijn officiële orgaan „De Gids". HORLOGES KLOKKEN De mooiste en de rulm9te keuze. In de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor ƒ39.50 heeft u bij ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij. Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Overvallers dreigden met verdrinking LEIDEN Een 17-jarige jon- genmr.n is in de nacht van zondag op maandag om twee uur cp co Vondel'.aan over vallen door drie jongens. De Jongens maakten hem z'n polshorloge, aansteker en portcrr.o:-ee met ƒ7,50 af- handig. Toen het resultaat hen tegenviel dreigden ze de jongen een tijd lang met het hoofd onder water te houden. Dat deden ze tenslotte toch maar niet, ook al omdat de metgezel van de uit hun greep wist te ontsnappen. UTRECHT (ANP) De bespre kingen tussen de Nederlandse en de Katholieke Bond van er- voerspersoneel zijn zover gevor derd, dat waarschijnlijk nog dit jaar een bepaalde vorm van sa menwerking in federatief ver band kan worden verwezenlijkt. De voorzitter van NBV, de heer G. J. H. Alink, heeft dit van daag In Utrecht meegedeeld op de bondsraadsvergadering van de NBV. NBV en KBV overleggen samen met de Federatieve Spoorweg vakvereniging over een bunde ling van de belangenbehartiging van het spoorwegpersoneel. Ook voor deze sectcr wordt gewerkt aan het model voor een federa tie. Die zal een zodanige vorm krijgen, dat de deur open blijft voor andere bonden. Oefening leek echt HAZERSWOUDE Hazers- woudes bevolking, enkele da gen voor het Pinksterweek end al opgeschrikt door de brand van een woonboot aan het Kromme Jaagpad, kwam tijdens het weckend in actie, toen weer sirenes van brand weer en EHBO-ambulance het vredige leven stoorden. Het bijna gereed zijnde be jaardencentrum „De Drie- hof" stond, aldus ging het van mond tot mond, in brand. Geen nood overigens, zo bleek later, want EHBO bestuurs lid W. Hermenet had een oe fening op touw gezet, waar aan reserve/rijkspolitie, brandweerlieden en EHBO- ers met volle overgaven deelnamen. Het wijkgebouw van het Groene Kruis aan het Raadhuisplein fungeerde ais noodhospitaal, terwijl een aantal EHBO-ers de rol van de gewonden speelde. De aanwezigheid van de Hazers- woudse arts Broere zorgde er tevens voor. dat het alle maal veel „echter" leek dan het in werkelijkheid was. Burgemeester J. ten Heuvel hof en de wethouders v.d. Werf en Verweij gaven tij dens deze oefening, waarvan nog een nabespreking plaats had in het gemeentehuis, acte de présence. Organisa tor W. Hermenet: „De oefe ning slaagde voor 100 pro cent" ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse TEnnisclub wordt ge plaagd door jeugdig vandalis me. D tennisbanen, die nog- maar kort in gebruik zJln. wor- den nu reeds door jeugdige per sonen misbruikt door er van al les op doen behalve wat er op gedaan moet worden n.l. tennis- (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG/BOLLENSTREEK. De zomer be looft als het tenminste goed weer Is in Ne derland ongekend druk te worden. Dit kan men afleiden uit de 800.000 buitenlanders, die tijdens de Pinksterdag in Nederland geweest zijn. Toe ristische deskundigen menen, dat dit groot aantal buitenlanders ook al tijdens Hemelvaart en de degen daarna, een goed voorteken Is voor het zo- mer-toerisme langs de kust, op de campings cn in bosrijk Nederland. Tijdens de Pinksterdagen heeft heel toeristisch Ne derland van het bezoek kunnen profiteren. Tot dtep in de nacht heeft het geduurd voordat al het terugkerend Pinkster verkeer vandaag wer kelijk thuis was. Vele rijkswegen vertoonden gis teren kort voor middernacht nog steeds iange fi» les, maar na middernacht kon alles vlot afgeJ werkt worden. Desondanks zijn duizenden men sen (binnen- en buitenlanders) later thuisgeko men, dan waarop zij gerekend hadden. Ook de Spoorwegen moesten gisteravond veel reizigers verwerken. Volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme is er een verheugend grote spreiding van het bezoek over het gehele land geweest. Natuurlijk waren de kust, Floriade Keukenhof grote trekpleisters, maar ook compings elders in het land wareri vol. Velen hebben traditiegetrouw de Pinksterda gen benut als kampeer-repetitie voor de zomer vakantie. Een takelwagen trekt een van de twee auto's uit het water die waren betrokken bij een botsing op een kruising in het Noordhollandse Zi/pe. Vier Amsterdammers kwamen daarbij om lief leven, een vijfde werd zwaar gewond. (Meer nieuws over verkeersongelukken in dit pinksterwcehelndc elders in dit blad.) HENGELO Ton Sijbrands had dit weekeinde aan een remise voldoende om zijn doel te berei ken: hij Is wereldkampioen van de dammers ge worden. Het werd een dubbele Nederlandse triomf bij de damkampioenschappen in Hengelo: Harm Wlersma veroverde de zilveren medaille. FC Den Haag, zeer actief op de voetbalmarkt, kocht de sterk aanvallende Zweedse middenvel der Bo Augustsson van Atvidaberg, en maakte een eind aan de onzekerheid rond de trainer: Evert Tcunissen van Fortuna SC werd de opvol ger van de Tsjech Vaclav Jezek. SJaok Rogge veen vindt zijn nieuw contract met FC Den Hujg erg onbevredigend en gaat de komende transfer periode op de lijst. AZ'67 trainer Cor van der Hart beleefde een gloriedag in Alkmaar, waar Heerenveen werd verslagen, zodat het er naar uitziet dat dc eredivisie volgend seizoen na Haar- lem een andere oude bekende kan begroeten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG I)e 22-jarJge movrouw Elisabeth B.-K. is in de nacht van zondag op maandag in de echtelijke woning aan de Regentesselaan in Den Haag door haar man gewurgd. De man, een 25-jarige drummer van een beatband, belde om half zes in de ochtend vanuit een alarmcel de po litie met de mededeling: „Ik heb mijn vrouw vermoord". Bij aankomst van de politie stond de man, die een rustige indruk maakte, Voor het perceel te wach ten. Men trof de vrouw met striemen in de hals aan op de grond in de woonkamer. Mensen van de GG en GD constateerden oven later zwakke levenstekenen. Op weg naar het ziekenhuis aan het Westeinde overleed de vrouw. De drummer, die gisteren werd verhoord, was om circa vijf uur 's morgens thuisgekomen, waarna een hevige woordenwisseling ontstond over huwe- HJksaangolegenheden. Hierop wurgde de man zijn vrouw met de honden. Het echtpanr was vijf jaar getrouwd en had geen kinderen. Buren ver klaarden gestommel gehoord te hebben en deel den tevens mede nooit eerder iets gemerkt te hebben van echtelijke twisten. De man zal don derdag worden voorgeleid. ENKHUIZEN In de hnven van Enkhuizen Is gisterochtend de V/2 jaar oude Olav Langezaat uit Leiden verdronken. Het kind is in een onbewaakt ogenblik van het zeiljacht van zijn ou ders gevalen. Een ouder broer tje van het jongetje alarmeerde ziin ouders, maar toon was het al te laat. De rijkspolitie te wa ter vond het lijkje gisteren na enkele uren dreggen. Arrestaties om watervervuiling ROME (RTR) Twee Italiaanse zakenlieden zijn in Rome ln ar rest gesteld op beschuldiging dat afval van hun fabrieken de Tiber bad vervuild. De twee mannen zijn dr. Antonio Alecce en dr. Domenico Celletti, eigenaars van twee chemische fabrieken. Zij kunnen tot korte gevangenis straffen en hoge boetes worden veroordeeld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1