Bij Defensie 15.000 ontslagen STAD EN LEKEN IN LIMBURG WILLEN BEROEP OP EPISCOPAAT KYP-voorzitter iets gematigder ÊcidócSomcmt IRA-OPSTAND IN GEVANGENIS IN DUBLIN Geen bevriezing salarissen van kamerleden in 72 Vorig jaar verdwenen 5300winkels ly tol J DAG 19 MEI 1972 LEIDSE COURANT Ie Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen bestaat zestig jaar. In schouwburg Orpheus in Apeldoorn werd dit jubileum gevierd, waar bij prinses Beatrix aanwezig was. Van mevrouw mr. drs. J. Deijs- Trijselaar, het jongste lid van het hoofdbestuur, kreeg zij bloemen aangeboden. parlementaire redac tie) [AATSHEUVEL KVP-partij- 1 voorzitter de Zeeuw wil zeker voor 1975 de eenwording i KVP, AR en CHU bereiken daarom aanvaardt hij thans de in zijn ogen niet ideale for mule inzake de grondslag van e partij. Hij beschouwt die formule als „een stap in de ontwikkeling naar verdere open heid". de Zeeuw zei dit gisteravond op een bijeenkomst in Kaats heuvel van de kring Brabant van de KVP, waar ook mr. An- driessen, fractieleider, het woord voerde. De KVP-partijvoorzitter zei dat in de formule van de contactraad der drie partijen de deur naar anderen (niet-christenen) niet helemaal is opengegooid, het geen hij jammer vond. Belang ijker dan ,,de woordenbrij over M vertrekpunt" vond hij-overi- 1 gens de concrete politieke pro grammatische opstelling van de imende nieuwe partij. Ook ictieleider Andriessen zei dat hem een lief ding waard zou nen in de KVP de dis cussie over de grondslag zou kunnen beëindigen. ,,In de praktijk van het politieke leven is overduidelijk gebleken dat ideëel, programmatisch en vanuit de mentaliteit een zeer intensieve samenwerking tussen de drie partijen mogelijk is", zo zei hij. Die samenwerking moet ook vol gens mr. Andriessen uitmonden in een partij, die ook voor niet- christenen onder volledige ge lijkberechtiging toegankelijk is. Het gaat er maar om dat men zich in het mens- en maatschap pijbeeld en het program van de nieuwe partij kan vinden. „Ik ben geenszins voorstander van een besloten confessionele par tij", aldus mr. Andriessen. Sterke man in Malagasië TANANARIE (RTR)HFI) President Tsiranana van Mala gasië heeft verklaard dat hij zijn regering heeff ontbonden en de uitvoerende macht in handen heeft gelegd van generaal Fa- briël Ramanantsoa, stafchef van het leger. Ik ken de wijsheid van generaal Ramanantsoa. Het is een kwes tie van het behoud van de natio nale eenheid. Nu onze natie in gevaar is heb ik besloten de volledige macht aan generaal Ramantsoa te geven en heb ik hem verzocht een nieuwe rege ring te vormen. Deze medede ling kwam na enkele dagen vol onrust, waarbij 23 mensen om (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND In een pagina grote advertentie in Limburgse bladen hebben 385 katholieke Limburgse leken hun sympathie uitgesproken voor de priesters in het bisdom Roermond. Tege lijk hebben zij een dringend be roep gedaan op alle katholieken in Limburg om een volledige breuk met mgr. Gijsen te voor komen. Zij menen, dat allereerst een be roep op het voltallig Nederlands Episcopaat moet worden gedaan om uit de impasse te geraken. Vanmorgen bleken reeds meer dan duizend leken achter de op zet van de „openbrief''/adver tentie te staan. De 385 Limburg se leken hebben deze stap daan, omdat zij zich bijzonder verontrust voelen over de ont wikkelingen in het bisdom. Intussen is er ook een reactie ge komen van de vicaris-generaal van het bisdom A. Castermans, die op eigen initiatief, maar in overleg met de bisschop, een communiqué heeft uitgegeven om de bestaande spanningen te verminderen. Hierin zegt de vicaris, dat er geen reden voor paniek is. Ie der die loyaal wil meewerken aan het beleid, zoals de bis schop dit meent te moeten voe ren zal door hem gehonoreerd worden. De benoemingen zullen geschieden op basis van ge sprekken en in overleg met alle betrokkenen. Ook de andere diensten van het bisdom worden op hun inhoud en werkwijze bezien. Gewichtige doelstellingen hierbij zijn effi ciency, het voorkomen van dou blures en onduidelijkheden en het laten doorklinken van de vi sie en het streven van de kerk in haar geheel via de bisschop. Leraren en masse ziek op Curacao WILLEMSTAD (ANP) Op de middelbare scholen in Curasao hebben veel leraren zich ziek gemeld uit protest tegen het sa- larisbeleld van de eiland-over- heid. Zij vinden dat zij achter gesteld worden ten opzichte van ambtenaren en collega's op an dere eilanden. De kans bestaat dat de aktie wordt uitgebreid, waardoor alle middelbare scho len zullen worden getroffen. De aktie vindt plaats in de exa mentijd, waardoor vooral de leerlingen van deze staking de dupe zullen zijn. Reeds jaren worden er door de regering van de Nederlandse An tillen en de Eilandbesturen on derhandelingen gevoerd met de leerkrachten en de ambtenaren over een nieuwe salarisregeling. De ambtenaren hebben het ver hoogde salaris al uitbetaald ge kregen, maar de leerkrachten wachten nog. Rapport-Bakkenist: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Hoewel er volgens minister De Koster (Defensie) thans geen plannen bestaan voor een ingriipende personeels vermindering bij Defensie er Is volgens de minister wel een diepgaande studie over gaande is hierover nieuwe beroering ontstaan door het uitlekken van een vertrouwelijk rapport van het adviesbureau Bakkenist. In dit raoport wordt gesteld dat er tot 1979 bijna 15.000 personeels leden (burgers en militairen) zouden moeten afvloeien. Dit zou de exploitatieuitgaven met circa 450 miljoen gulden ver lichten, uitgaande van het huidi ge loon- en prijsniveau. Het rapport-Bakkenist werd opge steld on verzoek van de Defen sie-studiecommissie Van Rijcke- vorsel, die het aan de regering heeft aangeboden. Mede op grond van dit vertrouwelijke rapport bepleitte de commissie Van Rijckevorsel in haar open baar advies aan de regering de exploitatieuitgaven van de krijgsmacht tot 1975 met 8 pro cent te verminderen en daarna tot 1979 met 10 procent. F.en afvloeiing van 15.00Q, perso neelsleden zou neerkomen op een personeelsvermindering van circa 10 procent. Eenderde deel hiervan (5000 man) zou de ko mende drie jaar reeds kunnen verdwijnen, hetgeen een bespa ring van circa 150 miljoen gul den zou opleveren. Voor personeelsvermindering zou den vooral in aanmerking ko men de defensiestaven, de oplei dingseenheden, de depots, werk plaatsen en onderhoudseenheden en de Geneeskundige dienst. Ge heel verdwijnen kunnen volgens het rapport-Bakkenist de garni zoenscommando's en de kanti- nedienst (Cadi). Ook het perso neelsbestand bij de Kwartier meester Generaal zou met een kwart moeten verminderen. Het kabinet zou er met het oog op de huidige omvang van de werkloosheid niet toe willen overgaan om nu reeds ontslagen te gaan uitdelen. Daarom heeft minister De Koster onlangs in de Eerste Kamer gezegd nu geen ontslagplannen te koeste ren. Hij zei echter ook dat bij ontslagen in de toekomst aan de rechtspositie van het personeel nauwlettend de hand gehouden zal worden en dat het Georgani seerd Overleg tijdig geïnfor meerd en bij de ontslagen be trokken zou worden. Hongerstakers in Santiago SANTIAGO - Reuter/AFP Ne gen Chilenen - zes arbeiders drie studenten - hebben het voorbeeld van de Belgische priester Jef Ulburghs gevolgd en zijn gisteravond voor het ge bouw in Santiago waar de we reldhandelsconferentie (Unctad) wordt gehouden, in hongersta king gegaan. Ulburghs die woensdag zijn hongerstaking be gon uit protest tegen „de zinloze praatmarathon" op de conferen tie, houdt zijn actie onder het motto: „Minder woorden en meer daden". Hij is van plan met zijn hongerstaking door te gaan tot het einde van de confe rentie. De Unctad wordt i gen beëindigd. Voor de gouden plaat voor de single Après-toi, die haar gisteren werd uitge reikt in Luxemburg, kon Vicky Leandros duidelijk iets terug doen. Zij over handigde een chèque van een miljoen Duitse Marken aan de heer Schaput, de vertegenwoordiger van de VN voor vluchtelingenhulp. Geding om een school "Tfee Bredase rechter die een schoolbestuur verboden heeft tegen t' wil van ouders, leerlingen en docenten het gymnasium Ypela:. op te heffen, heeft wellicht een belangrijke uitspraak gedaan. Niet omdat hij de zelfstandigheid van de betreffende school gegarar deerd heeft het schoolbestuur zal wel gaan proberen op een a dere manier zijn doel toch te bereiken omdat de uitspraak wc licht tot gevolg zal hebben dat er tegendruk komt in de bewegir om het hele voortgezet onderwijs om te zetten in een aantal op si permarkten lijkende mammoet-schoolgemeenschappen. Onderwijs-autoriteiten, daartoe geadviseerd door verschillende ped; gogen, lenen vaak een willig oor aan de lokgroep om grote schoo gemeenschappen: ook al blijkt in de praktijk het voordeel (zelfs h financiële) dikwijls tegen te vallen. Dezelfde praktijk wijst dan ui dat de democratisering in het onderwijs bij deze ontwikkeling evc bekaaid eraf komt als het koningschap van de klant in de supe markt. Schijnbaar krijgen de ouders, de leerkrachten en de leerlingen me' vrijheid, maar het terrein waarop zijn hun vrijheid en rechten kui nen uitleven, wordt steeds kleiner. De macht van de onderwijs-b reaucratie geeft op die manier de vrijheid, inclusief die welke ca: zit aan de democratisering van het onderwijs intern èn extern een uitgeholde betekenis. yeker nu de overheid van plan is bij de meeste vormen van ondei wijs het schoolgeld flink te verhogen, achten we het niet uitg sloten dat er tegen het streven om de onderwijshervorming a; schaalvergroting gepaard te doen gaan, meer verzet zal gaan k< men. En waarom ook niet? De vrijheid van onderwijs wordt een theore: sche zaak en hel „bevoegd gezag is meer en meer een verlengstu van de arm van het ministerie van Onderwijs aan het worden. Meer tegendruk lijkt ons noodzakelijk om niet in een centralisatie t .recht te komen waarover de natie binnen de kortste tijd loeien spijt zal hbben. Russische arbeiders en arbeidsters werken aan een nieuw wegdek voor de Amerikaanse ambassa de in Moskou. Heel het uiterlijk van de Russische hoofdstad heeft een face-lift" ondergaan in verband met het bezoek van de Amerikaanse president, volgen de week. DEN HAAG (ANP) Vori jaar zijn 5300 winkels opgeheven en daarnaast hebben 800 markt- en straathandelaren hun bedrijf ge staakt. Dit blijkt uit de cijfers van het centraal registratiekan toor detailhandel-ambacht. Van de 5300 opgeheven winkels wa ren ongeveer 4800 zaken van zelfstandigen met niet meer dan één winkel. Maar ook in het filiaalbedrijf viel een daling van het aantal verkoopplaatsen te constateren. Na vele jaren van groei van het filiaalbedrijf is dit de eerste daling. Het aantal fi lialen liep met 500 terug. De vermindering van het aantal eenmanszaken vond weer over wegend plaats in de levensmid delensector. Hier ging het aan tal eenwimkelbedrljven met on geveer 2600 terug. Verder is de teruggang het meest opval lend bij de branches brandstof fen (570), rijwielen (300), tabaks artikelen (550) en textiel (400). DUBLIN (AP) Ongeveer dui zend soldaten en politieagenten hebben gisteren slag geleverd met muitende gevangenen en demonstranten in en buiten de Mountjoy gevangenis in Dublin in een poging om een gevange nisopstand, gearrangeerd door het Ierse republikeinse leger, neer te slaan. Tweehonderd soldaten en 800 poli tieagenten gewapend met gas- granaten en wapenstokken over meesterden de 400 veroordeel den in do mistroostige gevange- Buiten de gevangenis zetten sol daten de straten af, waar 3000 pro-Ira gezinde demonstranten de opstandelingen in de gevan genis met kreten steunden en auto's in brand staken. In Belfast is gisteren een vrouw op straat neergeschoten. Zij is ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht. Militairen die te hulp wilden komen, wer den beschoten en met stenen be kogeld. De vrouw werd getrof fen toen sluipschutters het vuur openden op een patrouille In een katholieke wijk van Belfast. De charmante gastvrouwen op de Floriade, in hun eigentijdse kleding, hebben gezond schoeisel gekregen: klompschoenen, om beter het twin tig kilometer lange wegennet van de Floriade te kunnen bewandelen. DEN HAAG Het plan van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer om voor dit jaar het sala ris (officieel: schadeloosstel ling) van de kamerleden niet te verhogen is mislukt. Met een aantal andere fracties kon hier over geen overeenstemming worden bereikt. Men wil het nu voor 1973 gaan proberen. De KVP wilde voor haar plan ook de .steun hebben van de opposi tie en met name van de groot» ste fractie: de PvdA. Daar was men wel voor het KVP-plan ge porteerd, maar de PvdA stelde als voorwaarde dat dan ook alle neveninkomsten van kamerle den openbaar gemaakt moesten worden. De KVP echter voelde er niet voor om beide zaken aan elkaar te koppelen. Als de PvdA echter afzonderlijke voorstellen zou doen voor publicatie van ne veninkomsten, dan zou de KVP zich daar niet tegen verzetten. De KVP wil dan zelfs verder gaan en publikatie vi.n de neven inkomsten van het gehele ge zin van de kamerleden beplei ten. Men zal nu bezien of In deze zin voor 1973 overeenstem ming over bevriezing van schadeloosstelling (thans circa 47.000 gulden) kan worden be reikt. Ook werd een 15-jarlge jonge- doodgeschoten in .n protestantse wijk. Een Britse militair die dc zer dagen een schot in het hoofd kreeg, is gisteren overleden. Kamervragen over „pep'1 bij chauffeurs DFN HAAG (ANP) Het Twee de Kamerlid mevr. Smit-Kroot, lid van de VVD-fractle, heeft d Staatssecretaris van Verkeer c- Waterstaat gisteren schrlftclljl gevraagd of hl| in staat Is clj fers te verstrekken over het ge bruik van zgn. peppillen door vrachtautochaiiffcurs. norts wil zij de reactie van d<- bewindsman vernomen op d'- uitspraken van de voorzitter de Bedrijfsgroep Wegvervoer var de Katholieke Bond van Ver voerspersoncel met betrekkin), tot „de gigantische beunhazc rij" die in het vrachtvervoer zou bestaan. „Heeft de staatssecretaris inzich' in de aanwending van de ar beidstijden van chauffeurs, wel ke taak heeft de Rijksverkeers inspectie t.a.v. het Rijtijdenbe sluit en zijn er feiten bekend over de werkomstandigheder van chauffeurs in het goederen vervoer over de weg", zijn zo enkele vragen die mevr. Smi; beantwoord wil zien. Tenslotte wil zij vernemen of zich in Nederland situaties voor doei als in Duitsland waar, volgens zeggen, langs de autowegen pep pillen aangeboden worden. Bomaanslagen in Barcelona BARCELONA - AFP In Bnrce lona en het naburige Tarrasa zijn gisteravond vier bommen vrijwel gelilktig ontploft. Er zijn geen slachtoffers gevallen, maar de schade is groot. In Barcelona werd onder meer he' monument voor de in de Spaan se burgeroorlog omgekomen na tionalisten beschadigd. In Tarrasa ontplofte een bon1 voor een elektrische centrale er een andere voor een gerechtsge bouw.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9