Harde resultaten bij loongesprek noodzakelijk Vakantiegeld ambtenaren naar 7 procent MILIEUATLAS IS UITSPATTING Wajang kuipje Wajang pakje KVP-FRACTIELEIDER: Verwarring op Unctad-3 Italiaanse ambassades Kamerlid van der Spek: van fit)voor^J RAND- KRANT van,56voor/|Qet VKiJDAG 19 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 KAATSHEUVEL (ANP) KVP-fractievoorzitter mr. F. H. 'J. J. Andriessen is van mening, dat de matiging in lonen Jen prijzen duidelijk sociaal moet worden gericht. Op een 'gisteravond ia Kaatsheuvel gehouden regionale KVP-bij- jeenkomst zei hij, dat als niet alles kan, duidelijk sociale prioriteiten moeten worden gesteld. Hiertoe zei hij te re kenen, de voorzieningen ten aanzien van de oude dag, zo wel in de sheer van de AOW als met betrekking tot de zelfstandigen* de optrekking van de vrije voet en voorzie ningen op hei terrein van het welzijnsbeleid. Kinderzegels brachten ruim 5 miljoen op DEN HAAG De kinderpostzegel- 1 actie 1971 heeft een 'netto be drag opgeleverd van 5.250.000 gulden. Dat is weer 150.000 gulden meer dan in het jaar daarvoor. Er werden, door de medewerking van duizenden schoolkinderen en andere vrij willigers, 7.838.000 postzegels verkocht en 2.798.000 postzegel velletjes. De overige baten kwa men van de kaarten en de re bus. Het Nederlands Comité voor Kin- derpostzegelf bestemt de op brengst voor projecten in Ne derland, Suriname, Antillen en enkele andere landen op ver schillende terreinen van de jeugdwelzijnszorg. In september van dit jear begint weer een kinderzegelactie, de zesenveer tigste. De bestuursvorm van het Comité voor Kinderpostzegels is gewij zigd. In plaats van een alge meen en een dagelijks bestuur komen er een stichtingsraad er een bestuur. In de stichtings- raad zijn alle belangrijke orga nisaties voor hulpverlening aan jeugdigen vertegenwoordigd. Voorzitter is mr. J. Vissers, voorzitter van de Nationale Fe deratie voor Kinderbescher- tAng. IANTIAGO DE CHILI (AFP) - Twee dagen voor het vastgestel de slot van de VN-conferentie over handel en ontwikkeling, Unctad-III, heerst er volgens vele afgevaardigden een grote verwarring. e „sleutellanden" trachten koortsachtig te voorkomen dat de conferentie een grote misluk king wordt. Sicco Mansholt, voorzitter van de E.E'.G.-com- missie, is onverwacht in Santia go de Chili aangekomen. Hij heeft getracht de afvaardigin gen van de zes E.E.G.-landen en de vier nieuw toegetreden E.E.G.-leden ervan .te overtui gen dat er minstens iets gedaan moet worden om te voorkomen dat de Europese landen even negatief blijken als de rijke lan den. een persconferentie zei Mans- olt aan deze landen gevraagd te hebben een nieuwe tekst te steunen over de basisprodukten, die door de secretaris-generaal is ingediend. Deze produkten van land- en mijnbouw, die nog onbewerkt zijn, vormen de voor naamste zorg van talrijke ont wikkelingslanden. Politiebond verontwaardigd over trage regering ISSEN (A.N.P.). Het congres van de bij het NVV aangesloten Nederlandse politiebond heeft gisteren in een motie zijn verontwaardiging uitgesproken Over de bijzonder lange duur Inzake de realisering van de in oktober 1970 door de regering gedane toezeggingen met be trekking tot de bijzondere taak verzwaring van dg politie. iet congres is van tordeel, dat de regering op zee) korte termijn positieve voorstel en hieromtrent dient voor te leggen aan het politie-overleg. Het hoofdbestuui werd opgedragen alle mogelijke stappen te ondernemen om dit te bereiken, zo nodig door toe passing var alle daartoe ge- eigende nvidelen. Een en ander betekent zijns in ziens niet dat geen offers zou den mogen worden gevraagd aan groepen, die van voorzie ningen gebruik maken, bijvoor beeld op het terrein van onder wijs, opleiding en cultuur. Wel zuilen die offers naar de me ning van de KVP-fractievoorzit ter zodanig gedeeld moeten wor den, dat niemand wordt belem merd in zijn mogelijkheid om van de betreffende voorzienin gen gebruik te maken. De KVP-fractievoorzitter noemde het komende gesprek met het bedrijfsleven over de problema tiek van de prijs- en loonmati ging van enorme betekenis voor een werkelijke inflatiebestrij- ding. Het resultaat van het ge sprek zal zijns inziens harder moeten zijn dan de vorige keer het geval is geweest. Het resul taat zou zo hard moeten zijn, dat een reële matiging wordt be reikt, de inflatie wordt afge remd en de collectieve voorzie ningen worden veiliggesteld. Mr. Andriessen ontkende dat hij voorstander is van een gesloten confessionele partij. Niets is minder waar, aldus de KVP- fractievoorzitter. De nieuw te vormen volkspartij van KVP, ARP en CHU zal zich zijns in ziens heel nadrukkelijk moeten richten tot anderen die zich in het mens en maatschappijbeeld of aan de daaraan ontleende po litieke visie kunnen vinden .De nieuwe partij, aldus mr. An driessen, zal duidelijk wervend moeten zijn, ook ten aanzien van hen die zich niet stellen op het standpunt dat het mens en maatschappijbeeld voortdurend aan het evangelie moet worden getoetst, maar die zich daarin wel herkennen en aan de ont wikkeling daarvan een volwaar dige bijdrage willen leveren. 5o maar' een modeshow op straat in New York. Ontwerper Stephen Burrows liet dit model een sweater met korte rok tonen. DEN HAAG (ANP) In de giste- verlenen aan organisaties van ren gehouden vergadering van overheidspersoneel, het centraal georganiseerd over- Deze faciliteiten zullen bestaan (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of bulten. Krimpt of scheurt niet. zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot. afdichten, enz. 1 kg 8.55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij Winkels in hobby- en dhz-artlkelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. leg in ambtenarenzaken is over eenstemming bereikt, gezien de ontwikkelingen in het bedrijfsle ven, over verhoging van het va kantie-uitkeringspercentage voor het overheidspersoneel. Met in gang van 1 juni a.s. zal dit per centage van 6,5 procent op 7 procent worden gebracht. In evenredigheid hiermede wordt de vloer in de uitkering en het bedrag per kind, eveneens met ingang van 1 juni, nader be paald op 928,80 en 70,56 per jaar. Deze verhoogde vakantie uitkeringen zullen zoals gebrui- Een verruiming van de verloffaci- kelijk, tegelijk met het salaris liteiten, bij wijze van proef ge- over de maand mei 1973 worden durende een jaar, voor wie uitbetaald. daartoe door de centrale, waar bij zij zijn aangesloten, een ver- Voorts werd overeenstemming be; zoek wordt gedaan, reikt wer het principe-besluit Ter beschikking stellen van zaal- f'•"H.ruimte voor vergaderingen. Een bijdrage in de kosten van het scholings- en vormings werk, dat de centrales van overheidspersoneel verzorgen teneinde leden van overlegcom missies de nodige opleiding en vorming te geven om hun taak als zodanig op adequate wijze te kunnen vervullen, alsmede ter tegemoetkoming in de kosten, te weten vacatiegelden, voor het bijwonen van vergaderingen van overlegorganen door de vertegenwoordigers der centra van het kabinet, faciliteiten te Vakcentrales tegen plannen schoolgeld UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakcentra les staat afwijzend tegenover de plannen van het kabinet-Bles heuvel met betrekking tot de schoolgeldheffing. Nu 'besloten is de parlementaire behandeling te doen vooraf gaan door hoorzittingen van de vaste onderwijscommissie uit de! Tweede Kamer, heeft het iegorgaan rich als een der ste verontrustengemeld. Het wil z'jn ernstige bezwaren tegen uitbreiding tot alle leerlingen van het voortgezet onderwijs éók leerplichtigen en tegen deze verhogingen van de heffin gen nader toelichten. Sovjet-pers over nut topgesprek MOSKOU (AP) In de Sovjet- pers, die merkwaardig zwijg zaam Is geweest over de Ameri kaanse mijnenleggerij voor de Noordvietnamese havens, is nu een campagne geopend waarin men de noodzaak en het nut van het komende topgesprek met president Nixon uitlegt. In een lang commentaar van het persbureau Tass wordt het be zoek van Nixon gezien „als ge-1 heel in lijn met het vredespro- gramma van de Sovjet-Unie". In Salzburg zullen vierhonderd Ooslenrijkse politiemannen pre sident Nixon beschermen, als hij het komendo weekeinde daar vertoeft. Nixon komt daar za terdagavond aan en vertrekt maandagmorgen naar Moskou. De Oostenrijkse politie heeft laten weten dat men „de ge bruikelijke dreigementen met bomaanslagen" heeft ontvan gen. Oveial in Salzburg hangen aanplakbiljetten die tegen Nixon zijn gericht en waarop steun wordt betuigd aan de Vietkong. DEN HAAG (ANP) De ambte- naren van de Italiaanse ambas- sades en andere officiële verte genwoordigingen in het buiten- j land zijn gisteren in staking ge gaan. De staking van de ambtenaren in buitenlandse dienst valt samen met die van de ambtenaren in Italië, die eisen dat bepaalde rechten, privileges en faciliteiten I niet alleen de hoge ambtenaren i worden toegekend. De totale per soneelssterkte van de Italiaanse ambassade in Den Haag telt achttien man, van wie tien amb- i tenaren zonder diplomatieke status. Het zijn deze tien die het werk hebben neergelegd. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Een buiten pro portioneel kostbare uitvoering" en een uitspatting, zo heeft het P.S.P.-kamerlid Van der Spek de milieuatlas van de contact dat al eerder met de publikatie op de hoogte was, heeft hier over vragen gesteld aan de mi nister van cultuur recreatie en maatschappelijk werk de heer Engels. natuur en land- De heer van der Spek wil onder commissie i schapsbescherming genoemd. De atlas werd gisteren in Den Haag gepresenteerd en behan delt de milieuaspecten in Zuid west-Nederland. Het kamerlid, schot van 100.000 gulden. Naar zijn mening had het bedrag, dat voor „luxueuze overdadigheid" werd aangewend, beter besteed kunnen worden, zowel ten bate van milieu-bescherming als voor andere doeleinden. Ambassadeur in Bangladesj DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer W. Thorn Leeson (50) tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in de Volksrepubliek Bangladesj. Am bassadeur Thorn Leeson is sinds 1969 ambassadeur te Bangkok (Thailand) en tevens geaccredi teerd in Laos en Vietnam. Hij houdt Bangkok als standplaats. meer weten in hoeverre de te De mllieuatlas, die rijkelijk voor- verlenen extra subsidie aan de contactcommissie ten behoeve van deze uitgaaf zal afwijken van het totnutoe verleende voor- (ADVERTENTIE) V zien is van in kleuren gedrukte kaarten, maakt er de lezer op merkzaam op dat onder meer het biologisch evenwicht rond de Oosterschelde door de Deltawer ken bedreigd wordt. Men pleit voor instandhouding van be staande natuurgebieden als de Biesbos, het duingebied van I Voornc, de kwade hoek op Goe- ree, en het verdronken land van Saeftinghe, alsmede voor de aanleg van nieuwe natuurgebie den. De milieuatlas, de kleuren van Zuidwest-Nederland geheten, is bedoeld een extra accent te ge ven aan het kamerdebat van volgende week over de ontwik keling van dit gebied. De Amerikaanse mevrouw Kruljac uit Oakland in Callfornië houdt haar 2 maanden oude dochter Nicole in de armen die juist medi sche geschiedenis heeft gemaakt: bij haar is een miniatuur pace maker ingebracht. De arts die haar behandeld heeft kent geen jon ger mens waarbij een dergelijke hartoperatie is uitgevoerd. Grote brand eist 5 doden BOEDAPEST (A.P.). Bij een zware brand In een groot flatgebouw te Boedapest zijn gisteren vijf personen gedood en zesendertig gewond in zieken huizen opgenomen. De brand brak uit op de zesde verdieping van het gebouw dat negen ver diepingen groot is. Tot de ge wonden behoren twee brand weerlieden. Geknipt Afremming woningbouw in stankgebieden ROTTERDAM (ANP) Het openbaar lichaam Rijnmond wil geen medewerking verlenen aan bestemmingsplannen voor wo ningbouw in gebieden, waar de milieubelasting door stank meer dan dertig procent bedraagt. In de bestaande woonwijken moet de stankbelasting worden terug gebracht tot dertig procent. Dit blijkt uit een voorstel van het dagelijks bestuur aan de raad, waarin de raad wordt verzocht dit standpunt te steunen en het dagelijks bestuur te machtigen, aldus te handelen. Het Rijn- mondbestuur wil een verzoek richten aan de minister van Volkshuisvesting maatregelen te I DEN HAAG (ANpf Vanuit de nemen tot versnelling ven de PvdA fractle heelt men ilch In woningbouw In die gebieden. beiorgde termen uitgelaten over Ae rni leube!Siting door de prijsstijgingen van dit Jaar. «tank dertig procent ol minder D, Kamerleden Dolman eo me- Brautigam legden de re- Pijn Voorjaarstip voor mannen: raak niet onmiddellijk in pa niek. wanneer u onverwacht een stekende pijn in de borst voelt. Ze kan best veroor zaakt zijn door een van die naar schatting twintig spel den, waarmee uw gloednieu we. vrolijke, hippe voor- jaarshemd op het kartonne% tje heeft vastgeprikt gereten* Gezegde Beter blode waard dan dnodê waard (Kernachtig gezegdefu De taart is weer op. Nawee van moederdag maar re kan nog wel even vooruit met de hopjes en met de bonbons. Ze hebben haar dit jaar weer heel wat gegeven: een half pond van Llen e* van Wim wel vier ons De taart is weer op, op de schouw staat vandaag nog een mocderdagwens m met ..Hoera, lieve opoe" en ..Lang zal ze leven". Maar thuis zegt de schoon dochter: „Bah wat een mens". De taart is weer op en .het feest is voorbij. En re kijkt naar de hopjes: die heeft ze van Mien. En ze denkt: „Nou het heeft weer niet veel kunnen lijden, nu moet je zo'n rot doosje hopjes eens zien". De taart is weer op, maar de hopjes bewaart ze voor als er visite komt van een vriendin. Dan zegt re: Die heb ik van Mien". En dan staart ze naar buiten, het grijs van de meiregen in Dan zegt de visite: „Wat lief van die meid" en dan liegt opoe hevig: „O ja. Mien is wis erg lief voor mij altijd". En neemt nog een hopje Straks huilt ze wel even als er niemand meer is. Mijnj De oorlog in Vietnam kant niet' alleen verliezers. Het is een1 wrede gedachte, dat zo'n* zeemijn In de Vietnamesei wateren voor een verre ma-I her een goudmijn betekent. I Pinksterem 4 Het kind dat precies in de la- waalerige aanvliegroute var^ het vliegveld Zestienhovcrv woont, hoort op school datj zondag de geest daalt.'1 Vraagt het kind: „Koml-id dan ook over ons huis?".' „Over alle huizen", zegt dei fuif rouw vroom. Zegt het i kind: Dan zul je mijn va-t der weer eens horen vloe-i ken." JJsheiligrnj Ach. waarom doen mij eikel meimaand weer Pancras, Scrvaas en Bonifatim' ver-ijzen? Is er geen Sint meer In het ha mels heer, die zijn bestaan wat warmer kan bewijzen? Werelden1 Een paar maanden geleden dachten we nog, dat er een Unctad nodig was om de derde wereld te bevrijden. Naarmate de besprekingen in Chili vorderen, wordt duide lijk hoezeer we ons vergist hebben: er is een vierde we reld voor nodig om de derde wereld te bevrijden van de Unctad. Toevallig het Russische clftpl doende gezien op de televi sie. Keurige jongens. Netjes geknipt. Zo van de kapper. Geen baard. Het schijnt dus toch wel waar te wezen, dat je in Rusland geknipt en ge schoren wordt. En dat je cr kaal van af komt. Zorgen over - prijsstijgingen bedraagt. Gedacht wordt onder andere aan Hcllevoetsluis en Spijkenisse-Zuid. ADVERTENTIE gering do schriftelijke vraag voor met welk percentage de prijzen dit jaar zullen stijgen, nu zij in april al bijna 4 procent hoger lagen dan In december. Zij drongen er bij de regering op aan nog vóór het overleg met het bedrijfsleven, dat a.s. dinsdag begint, globaal aan te duiden wat zij tegen deze loeiende infla tie wil doen. Er begint zich een prijsontwikke ling af te tekenen die volgens deze Kamerleden niet aan hoge re lonen kan worden toegeschre ven, maar integendeel uitmondt In hogere winsten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7