'4,200 DAGEN HORDEN" OP RIJNSBURGERWEG ucrste van drie exposities gaat Triënnale van start Procedure voor inspraak in het plan-Stevenshof Van dinsdag a.s. af: ^Studenten dragen model aan voor bewustwording Japans poppenspel uniek op Ruk-In tIJDAG 19 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DEN Het aannemersbedrijf h J. Visscher en Zoon te Lei- rdorp begint dinsdag 23 mei s. met de reconstructiewerk- amheden rond de wegsplitsing Ijnsburgerweg Wassenaarse en het eerste stuk van de (assenaarseweg. Het werk om- de reconstructie van de jnsburgerweg van de Marien- lelstraat tot even voorbij de lutlaan en van het nog niet (asfalteerde deel van de Was- naarseweg. Deze weg zal lardoor bijna loodrecht op de jnsburgerweg uitmonden. ering 3ond pndien wordt de splitsing - na ,e' lltooiing van het werk na krui- ijart ïg - voorzien van voorsorteer- ^ond ikken, gescheiden busbaan en fersteekplaatsen voor voetgan- ers en wielrijders. Voor het [le werk zijn 200 werkbare erkdagen uitgetrokken. Het karwei, dat in fasen wordt uit gevoerd, valt gedeeltelijk samen met de reconstructie van het kruispunt Oegstgeesterweg/War- mondseweg. Daardoor zijn en kele verkeersmaatregelen nodig. In de eerste fase, die ongeveer twee weken in beslag zal ne men, worden de lantaarnpalen tussen rijwielpaden en rijweg verplaatst naar de trottoirs, waarna de rijwielpaden worden verwijderd en vervangen door noodrijbanen met een asfalt- laag. Daarna begint men in het midden van de Rijnsburgerweg met de aanleg van een 6 meter brede noodrijbaan. Die hoopt men eind juni gereed te hebben, vlak voor de bouwvakvakantie. In de volgende fase kunnen rijks- en gemeentelijke diensten beginnen met het verleggen van de talrijke kabels en leidingen in de Rijnsburgerweg. Daarmee zullen naar schatting 12 weken gemoeid zijn. Inmiddels kan de aannemer dan, na de bouwvak vakantie, verder werken aan de reconstructie en herprofilering van de Wassenaarseweg. Als alle kabels en leidingen op hun defi nitieve plaats liggen wordt ste de Rijnsburgerweg afge maakt, en daarna de Wasse naarseweg. Dan zal het inmid dels voorjaar 1973 zijn. In de laatste fase wordt het nieuwe kruispunt voorzien van 'n uitge breide verkeerslichteninstallatie. VERKEERSMAATREELGEN Het bestek vermeldt als voor waarde bij de uitvoering van het werk, dat het verkeer over de Rijnsburgerweg steeds in bei de richtingen doorgang moet vinden. Niettemin zal vooral in de maand juni de verkeersrege ling moeilijk zijn. Tezelfdertijd wordt n.l. in Oegstgeest het Kruispunt Oegstgeester- weg/Warmonderweg gerecon strueerd, waardoor de eerste 4 5 weken de Oegstgeesterweg niet als omleidingsroute kan dienen. Van deze nood wordt echter weer een deugd gemaakt, doordat de gemeente Leiden nu gelijktijdig het laatste, slechte deel van de Oegstgeesterweg (het twee- baansgedeelta) kan gaan asfal teren. Het bleek helaas onmogelijk om met het werk aan de Rijnsbur gerweg te wachten tot de Oegst geesterweg en de kruising War- monderweg gereed zijn. Dat zou n.l. betekenen dat eerst na de bouwvakkantie met de Rijnsbur gerweg gestart kon worden, wat weer te veel oponthoud wegens onwerkbaar weer in de winter De kruising van Warmonderweg en Oegstgeesterweg wordt in juni a.s. gereconstrueerd. Daardoor zal verkeer op de dan door ingrijpende werkzaamheden toch al moeilijke" Rijnsburgerweg 'n week of vijf erg moeilijk zijn. zou opleveren. Met het oog op deze omstandigheden worden de volgende verkeersmaatregelen getroffen: 1. AUTO'S en BUSSEN Dit verkeer zal met behulp van de aan te leggen noodrijbanen doorgang kunnen vinden. Wel komt er in de eerste fase een aanbevolen route voor automo bilisten uit de richting Oegst geest in de richting stad. Die route loopt via de Endegeester- straatweg en de Wassenaarse weg. De bushalte bij de Mariën- poelstraat blijft gehandhaafd, die tegenover de Houtlaan wordt m.i.v. 29 mei enkele tien tallen meters verplaatst in de richting Oegstgeest. 2. FIETSEN en BROMFIETSEN Omdat de rijwielpaden plaats moeten maken voor noodrijba nen, is het noodzakelijk de fiet sers van de Rijnsburgerweg „af te halen". Dat zal gebeuren door een omleiding via de Ma- riënpoelstraat en de Antonie Duycklaan. Tijdens het werk zal ter hoogte van de Paulus Buys- straat met witte strepen over de Rijnsburgerweg een fietsers oversteekplaats worden gemaakt voor fietsers uit de richting Oegstgeest in de richting Hout kwartier en/of stad. IDEN Op uitnodiging van de ormipgswerkgroep „Doctrina" an studentenvereniging Miner- kwamen gisteravond een antal deskundigen in de socië- it praten over de rapporten an de Club van Rome en ansholt. Achter de forumtafel Dfemen plaats: prof. C. J. F. L5 tri ijttcher (lid van de CvR), Bram van der Lek en of. W. Brand, hoogleraar in ,rj niet-westerse economie aan Leidse universiteit. Wouter an Dieren (milieumedewerker Dr de NCRV en enkele tijd- ïriften en eindredacteur van aantal milieuboeken) leidde discussie. Hans Gruijters i6 en mede-samensteller van rapport Mansholt) was door aanrijding verhinderd te ko- zE' ilje bij een hoofdzakelijk stu- feiiten-publiek niet mag ver- rcchten is, dat de vragen nau- lelijks stimuleerden tot een in teressante discussie. Teveel bleef men hangen op een deel- ispect van het rapport van kS i Home: de ovenbevolking als K)-«|lèctor voor de ondergang van leefbare wereld. Hierop 1 *erd verschillende malen gewe- de iien door de deskundige leider, 'ani haar de zaal kwam pas in het zw®- late laatste hajf uur met Ta! andere en meer concrete vra gen. Toen ook droegen een aantal mensen een model voor menta liteitsverandering en bewustwor ding aan. In een lijst kan men zijn activiteiten noteren en daarachter aangeven of zij schadelijk zijn voor het milieu, de natuurlijke hulpbronnen, ka pitaalsinvestering, eigen gezond heid, financiën of status. Ver volgens kan men in het schema alternatieven aangeven en de eventuele schadelijke gevolgen daarvan. Dit model, afkomstig van een landelijk dispuut ver wierf zowel bij het forum als bij het publiek grote bijval. „Het is geen oplossing, maar zo is het ook niet bedoeld," zei een van de aandragers. Oplossingen werden er overigens nauwelijks gegeven. Met uitzon- derng van prof. Brand waren de panelleden vrij somber ge stemd. Bram van der Lek zag als enige oplossing een onmid dellijke maatschappijverande ring naar een structuur, waarin gelijke verdeling van macht en goederen mogelijk is, welzijn een grotere plaats inneemt dan welvaart en iedereen werkt aan het behoud van een gezonde we reld. Hij noemde het rapport van Rome „een breekijzer voor de gevestigde orde, dat als een log stuk metaal kan blijven lig gen. We moeten nu eens uit de mythe van permanente groei- mogelijkheid". Ook prof. Böttcher zag de nood zaak van een drastische veran dering, maar was „gematigd optimistisch", zoals hij zelf zei. „Hier en daar begint de veran dering al door te breken." Als voorbeeld gaf hij een industrie die vuil water gebruikt en het verwerkt in zijn productiesy steem, waarna het via een zui veringsinstallatie teruggegeven wordt als goed drinkwater. Hij noemde de televisie een belang rijke mogelijkheid voor infor matie en mentalieitsbeïnvloe- ding. „In elk geval moeten we af van sectorisch denken. Je komt er all«en, als je de dingen !n samenhang ziet." Prof. Brand attaqueerde zijn pa nelgenoten, telkens wanneer zij sombere uitspraken deden. Hij ziet de problemen niet zo zwaar en meent dat de technologie wel een oplossing vindt. Alleen voor het bevolkings-vraagstuk, had hij een aantal regulerende maatregelen. „In een artikel in 1963 heb ik al geschreven: afschaffing kinder bijslag, heffing schoolgelden en belasting op kinderen." Hij achtte enige maatregelen van bovenaf opgelegd wel wenselijk, maar meende dat het niet tot een totalitair «telsel moest ko- Wouter van Dieren eindigde de tamme avond met een aanha ling van Haagse Post-redacteur Brugsma (die hij eigenlijk ver ving). „De oplossing is een poli tieke zaak, maar we moeten nu ophouden met touwtrekken en de regering moet in conclaaf gaan. Er moet een oorlogskabi net gevormd worden. Anders gebeurt er wat Brugsma in zijn artikel in de Haagse Post van deze week schrijft. Dan is het niet: „tot de dood ons schijdt," maar: tot de scheit ons doodt". ■jirtiiden De tweede Triënnale 'Voor het gewest Leiden (de eer de vond plaats in 1968) gaat i^Vandaag in de Waag van start. 'Bijna 500 inzendingen een ex- heeft binnen Leiden nog looit een grotere omvang gehad - zijn hier in de periode van 19 mei tot en met 24 juni te zien. De Waag werd gekozen (gerui- ,]i«me tijd geleden wezen wij reeds vi hierop) omdat hier'de werkende winkelende bevolking geen drempel vindt die wel vaak wordt ondervonden in een mu seum als De Lakenhal, die de eerste Triënnale herbergde. De lakenhaldirectie heeft echter zonder meer haar volle mede werking aan de volkse tentoon stelling in de Waag gegeven, te meer omdat daar in de toe komst het moderne gedeelte van bet Lakenhalbezit zal worden ondergebracht. •e sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Leiden heeft i/J met de kunstenaars uit Leiden en omgeving de koppen bij el- j kaar gestoken. Een principiële koerswijziging was o.m. het ge- volg: afzien van elke vorm van UJ aitistieke jurering en selectie. Er J worden, geen prijzen uitgereikt en het publiek krijgt beroeps kunstenaars en amateurs, stille werkers en lokale vedetten, rijp én groen naast en door elkaar té zien. Het volgend woord is nu it aan het kritische en waarderen- ![j{1 le publiek, dat een eigen sub- lectieve en zelfstandige keus kan doen. De gehele tentoonstelling is ver deeld in drie achtereenvolgende (korte maar hevige) exposities: Van 19 tot en met 27 mei, van 2 tot en met 10 juli en van 16 juni tot en met 24 juni. Gelet is op een evenwichtige verdeling van beroepskunstenaars en ama teurs en van de verschillende •echnieken. De werken in kera mische techniek werden om re den van veiligheid alle bij de perste expositie ingedeeld. Voor ov*ri«ai krilgt men eerder een doorsnede van de hele Triënnale te zien dan een afzon- 'derlijk te isoleren technisch of stilistisch aspect ervan. De opzet van deze Triënnale (die geen aankoop-tentoonselling be- jogt te zijn) is eigenlijk een „Nader tot u"-manifestatie van kunstenaar tot publiek. De sec tie Beeldende Kunst ziet het re sultaat van de nieuwe opzet met vertrouwen en nieuwsgierigheid «gemoet, hoewel men enige te leurstelling niet wil verbergen over het feit dat een aantal be- „oepskunstenaars niet konden of wilder, deelnemen (o.a. princi piële weigeraars, die niet naast amateurs wilden staan c.q. han gen). Van gemeentelijke zijde uit het gewest wordt belangstel ling verwacht. Zo heeft o.a. Lei den een bepaald bedrag be schikbaar om het een of ander op kunstgebied aan te kopen. Daar wacht Triënnale II nu maar op. In elk geval is het pu bliek van harte welkom; de drempel in de Waag is bijzon der laag. Vijf maanden voor poging tot moord ALPHEN DEN HAAG De Alphense fabrieksarbeider die er van verdacht werd een po ging te hebben gedaan zijn vrouw te vermoorden is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden. Boven dien wordt hij voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regering en zal hij indien nodig psychiatrisch verpleegd worden. De 57-jarige men was garres- teerd nadat hij zijn vrouw zeven messteken had toegebracht. Dat deed hij nadat hij haar in bed had aangetroffen met een Ma rokkaan. Wassenaarse tand artsen voor fluor in het drinkwater WASSENAAR Namens alle Wassenaarse tandartsen is verklaring uitgegeven, waarin zij eraan herinneren dat zij al jarenlang hebben aangedrongen op fluoridering van het drinkwa ter. De Wassenaarse gemeenteraad heeft zich in januari jl. al ir principe voor fluoridering uitge sproken. In juni zal de Haagse gemeenteraad daarover heslis sen. De Wassenaarse tandurtsen vragen om fluoridering var Haagse en dus ook het Wasse naarse drinkwater te bevorderen door pressie uit te oefenen op „onze gemeentebuur". LEIDEN Tweede Pinksterdag is er op het terrein van het jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg een groots pop festival, genaamd ,,Ruk-In". Dat mag bij liefhebbers zeker als bekend verondersteld wor den. (L.C. ed. 6 mei.) Nieuw is, dat het festival versierd wordt met veel creatieve en bijzonde re activiteiten. Er heeft zelfs een première plaats van de „wandelende poppenspeler" Vol gens de organisatoren is deze Japanse vorm van solo-theatei de laatste tweehonderd jaar niet meer vertoond. Je moet je een wandelend omhul sel voorstellen, dat als achter grond dient voor verschillende poppen, die met elkaar en met het publiek redetwisten over ac tuele zaken. In dat omhulsel verborgen zit de maker en be denker van het poppenspel, de Leidse kunstenaar Piet Onder water. Door een optreden van het mi cro-theater „Imperium" wordt nog op een andere manier thea ter gemaakt. Het publiek hoeft overigens niet alleen te kijken, maar kan ook doen: dansen met Marjolein Briër, meezingen (en bidden) met „The child'ren of God", creatief bezig zijn met verven, weven, sieraden maken, macramé, shirtjes versieren en rare toestanden bouwen van kippegaas, gips en wegwerpma- terialen. De underground- en popgroepen spelen nog wel de hoofdrol maar door dit alles en het optreden van de Troefse troubadour Jan van Rheenen hopen de „Ruk-Inners" de een zijdige sfeer van popfestivals te doorbreken. Gemiddeld 35 km per uur te hard IEIDERDORP Tijdens een snelheidscontrole op de Persant Snoepweg verbaliseerde de poli tie gisteren in korte tijd een zeer groot aantal snelheidsover treders. De gemiddelde snelheid was 85 km. per uur terwijl ter plaatse 50 km. Is toegestaan. Kosten: 3,5 ton Uitbreiding begraafplaats Leiderdorp LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft aan do Aannc- mingsmantschappij Cultuurweg N.V. uit Heemstede opdracht gegeven om voor het eind van dit jaar de openbare begraaf plaats aan de Hoogmadeseweg te vergroten. De uitbreiding be helsde 1425 nieuwe plaatsen. Voor de uitbreiding is aan alle kerken van Leiderdorp ge vraagd of die nog belangstelling hadden voor een bepaald ge deelte van de begraafplaats. De enige die hierop een beroep heeft gedaan was de r.k. paro chie De Menswording. Volgens de voorlopige Indeling zal het gedeelte lang de Hoogmadese weg komen en het overige zal algemeen worden in het nieuwe gedeelte. De aannemingskosten zijn geraamd op f 350.000, Daar zullen verder nog kosten bijkamen voor de beplanting. Opmerkingen raadsleden Oegstgeest OEGSTGEEST Geen en thousiaste VVD-fractie waar het plaatsing van de trim baan betrof naar het Bos van Wljckerslooth. Het gaat echter door en speciaal gelet zal worden op het voorko men van beschadigingen. Aan mej. W. Riechelmann, sedert augustus '68 onderwij zeres aan de openbare lage re Floraschool wordt met in gang van 1 augustus a.s. eer vol ontslag verleend. Tijdens de rondvraag kwam de openbare commissiever gadering welke volgende maand gehouden wordt over de onderwijsnota, uitvoerig ter sprake. De heer De Graaf stelde voor een hea ring te houden, andere raads fracties spraken echter de verwachting uit dat na openbare commissievergade ring van iedere werkgroep die gereageerd heeft op de nota minstens een spreker aan bod zou moeten komen om kommentaar te leveren. Daar had wethouder Tem- minck (onderwijs en finac- niën) vrede mee maar ook hier zal de commissie moe ten beslissen. Er is een handtekeningen actie geweest ten behoeve van een overdekt zwembad. Er was ook een vragenlijstje bij. Deze actie werd uitge voerd door o.m. leden van „Vivax". De heer Olivier (D'66) verklaarde dat aan deze actie ook een ambte naar had deelgenomen nog wel in diensttijd. Niet vermeld werd of de betrok ken ambtenaar verlof had en bijvoorbeeld gewoon als lid van Vivax optrad. Mej. A. S. Bakker uit Lei den is benoemd tot leidster aan de openbare kleuter school „De Bokkesprong" Drs. Van Veen (PC) ziet weer verlangend uit n een voetbalontmoeting tussen raadsleden en ambtenaren. Mevr. Gouveneur van Dee- ne pleitte voor het voeren van financiële acties door bijvoorbeeld de zwemvereni ging Poelmeer etc. onder de burgerij van Oegstgeest om een bijdrage te leveren aan de totstandkoming van het overdekte zwembad. Dagvaarding nietig verklaard LEIDENDEN IIAAG De Haagse Rechtbank heeft de dag vaarding tegen een 19-Jarigc Leidse student nietig verklaard omdat deze niet aan de student betekend was. Dit betekent niet dat de student niet meer voor de rechter ge daagd kan worden voor hetgeen hij gisteren terecht stond. We gens het plegen van een twintig tal inbraken had de Officier van Justitie in eerste instantie een gevangenisstrag van vijf maan den, waarvan drie voorwaarde lijk. LEIDEN De eerste Leid se schoolvereniging bestaat al weer 50 Jaar. Op 9 Juni zal er een feestreceptie ge houden worden in het school gebouw, Noordeinde 1 van 16.30 tot 17.00 uur. LEIDEN Voor de ontwikkeling van het bestemmingsplan Stevens hof hebben B. en W. een vorm van inspraak ontworpen, die een maximale soepelheid moet waarborgene zowei t.o.v. woningen en woonomgeving als van hef geheel van de wijk. Dit plan voor een inspraakprocedure is het antwoord op de behoefte daaraan, die de raad uitsprak tijdens de behandeling van de begroting voor 1972. B. en W. van mening dat een bestemmingsplan dient te groeien uit een voortdurende gecoördineerde bewerking waardoor de vroegere starheid kan worden doorbroken, heeft voor de opbouw van het plan Stevenshof een werkgroep ingesteld, welke een gelijktijdige aanpak van alle facetten van het plan mogelijk maakt. In deze werkgroep moeten administratie, techniek, financiën en be stuur elkaar vinderi. Daarnaast worden nog teams ingesteld, die zich gaan bezighouden met de verwezenlijking van objecten die bin nen het bestemmingsplan worden bepaald. Het geheel wordt geleid door de wethouder van Stadsontwikkeling en Verkeer, de heer Kret. Een nauwe samenwerking tussen de betrokken groepen is nodig om de grootst mogeljke leefbaarheid te garanderen maar ook om het plan op de mecst-economische wijze te kunnen verwezenlijken: een goed woon- en leefklimaat schept ook een goed belcggingsklimaat dal onmisbaar is voor de goede uitleg van een stad. B. en W. bedoe len door deze opzet een slagvaardig beleid te voeren dat zich zodanig aan de omstandigheden kan aanpassen dat de uiteindelijke gedetail leerde vorm van hel plan pas wordt bereikt bij de verwezenlijking ervan en wel in overleg tussen bouwers, architecten, stedebouwkun digen en gemeentebestuur. Ornaat do raad doelstellingen en uitgangspunten van het pion moet kunnen bepalen, stellen B. en W. de raad een rapport met alterna tieven in het vooruitzicht. Zodra de raad zijn koers bepaald heeft, zal het plan (of de deelplannen) in overleg met de betreffende be leggers en bouwers ontwikkeld worden. Bij de voorbereiding van het plan Stevenshof zal de bewoners van de Rijndijk gelegenheid gegeven worden, hun wensen kenbaar te maken omdat de ontwikke ling van het betrokken gebied voor hen vele consequenties kan heb ben. B. en W. achten hot nagenoeg onmogelijk, de toekomstige be woners gelegenheid tot inspraak te geven omdat niet bekend is wie dat zijn en waar ze zich thans bevinden. Enige secretarie-afdelingen en gemeentelijke diensten zijn momentcel dusdanig overbezet, dat zij geen ander werk meer kunnen aanne men. Daarom hebben B. en W. het Instituut voor Stad en Land schap ingeschakeld voor planologische adviezen en het „Nederlands Economisch Instiuut voor het opstellen van programmeringselsen. De kosten voor deze adviezen worden geraamd op twee ton.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5