Josine van Dalsum met overtuiging in Orimoa op tv Rooie vrouwen met alternatief reclameprogramma Hoe pakt ueen wereldberoemd stuk. Hou het scherm in 't oog Europese bekerfinale op scherm TERUGBLIK LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1< Zaterdagmiddag voor het laatst in dit seizoen op de NCRV-tv voor de kinderen het programma Orimoa. Deze titel heeft geen enkele bete. kenis, wil alleen maar klank zijn, een herkenning voor een uitzen ding die buiten de veelbetreden paden gaat van het geijkte kijkspel voor kinderen. Blijkens de cijfers kijken kinderen veel naar het journaal. Op scholen laten kinderen zich gelden als kenners van problemen als milieuvervuiling, waterverontreiniging, zeehonden- jacht en discriminatie. Dus waarom niet in een kinderuurtje deze zaken en alle openheid en heldere discussie verwerkt? Toch zijn er jonge en oudere kij kers die er moeite mee hebben. Die willen geamuseerd worden. En dat doet Orimoa ook door het allemaal heel levendig en speels te houden, waarbij men zo nu en dan uitmondt bij even het ernstige ondertoontje. De NCRV gelooft in deze formule en daarom komt Orimoa vol gend seizoen weer terug, zij het in ten iets vereenvoudigde op zet. Schrijver Klaas Rusticus en regisseur Hugo Heinen brengen geen wijziging in de onderwerp keuze. Zij zweren bij de grond toon die ook in het kinderleven ernst is. Maar in het verleden haalden zij kinderen uit stadjes en dorpen, die zij voordien voor filmopnamen op stelten zetten om dat later in de studio nog eens dunnetjes over te doen. Hier stapt men vanaf, maar voor het overige blijft Orimoa wat het is: Orimoa, met in de hoofdrollen nochtans als gelijke van de kinderen de Amsterdam se hoofdonderwijzer Hans Ham stra en de toneelspeelster Josi ne van Dalsum (23). Josine: ..Nee. op geen enkele ma nier familie van de grote Van Dalsum. Ik vind het te goed koop om net te doen alsof het wel zo is. Het gaat om wat je zelf presteert en niet om hoe je toevallig heet. Hugo Heinen wil de een oorspronkelijk kinderpro gramma voor jeugd tussen 9 en 15 jaar, dat maatschappij-kri tisch moest zijn, zoals dat heet. Mijn man, Peter Keesom, en ik hebben daarvoor ideeën inge bracht, die wij terugvonden in het uiteindelijke programma. Daarom doe ik er als actrice graag aan mee. Hans Hamstra en ik zijn wel volwassener dan dc kinderen, maar gedragen ons op voet van kameraadschap als gelijken. Wij geven zo eerlijk Foto: Simon Smit Een groot aantal vrouwen heeft iets tegen de manier waarop in de ether reclame wordt gemaakt. De Rooie Vouwen van de Partij van En in een actie, die intussen al ver over de honderdduizend reacties de Arbeid hebben die bezwaren concreet onder woorden gebracht, heeft opgeleverd, hebben zij stelling genomen tegen de manier, waarop in de STER alle mogelijke artikelen op allerlei onmogelijke manieren worden aangeprezen. Van haar opvattingen hebben zij inmiddels al in een aantal kran teartikelen en in een televisie programma van Vara's Koos Postema blijk gegeven. De AVRO-tv heeft de „Rooie Vrou wen" nu de gelegenheid gebo den het niet bij kritiek te laten, maar met alternatieven te ko men. De dames hebben deze uitdaging sportief aanvaard en het resultaat van haar inspan ningen zal vanavond te zien zijn. Onder aanvoering van mevrouw Den Uyl heeft een groepje Rooie Vrouwen zelf al ternatieve reclamespots bedacht en televisieregisseur Pieter Va rekamp heeft deze scripts in beeld omgezet, waarbij hij zich volledig aan het altenatieve draaiboek heeft gehouden. Het geheel is zonder enige inspraak van AVRO- zijde tot stand geko men. De enige Televizier-be- moeienis bestond uit het terbe schikking stellen van de regis seur, de producer (John Wor ries), de camera-man (Jaap Buys), de geluidsman (Wim Wisseborn) en de film-cutter (Peter Cottaar). Ook de finan ciële kant van de zaak is door de AVRO verzorgd. Hierbij moesten de Rooie Vrouwen wel rekening houden met het feit, dat zij geen normaal reclame budget tot haar beschikking hadden. Niet zo'n overdreven eis, als men weet, dat de uitvoe ring van de goedkoopste spot al tijd nog zo'n vijfentwintigdui zend gulden vraagt.... In Televizier Supplement zal nu op alternatieve wijze reclame worden gemaakt voor onder meer koffie, zeep en het onver mijdelijke wasmiddel. Ned. 1 21.20 uur. Mary Tyler Moore Een vriend van Mary heeft een toneelstuk geschreven, dat tot ieders verbazing door een gere nommeerd gezelschap op het re pertoire wordt genomen. Maiy krijgt er ook een rol in. Voor de première nodigt zij al haar vrienden uit. Ned. 1 19.30 uur. De versierders De Britse veiligheidsdienst wil er achter komen wat er de reden van is, dat Lomax het super brein van de Amerikaanse on derwereld, naar Engeland komt. Bij zijn aankomst op het vlieg veld weet hij nog net op tijd zijn koffer met bezwarende do cumenten in handen te spelen mogelijk antwoord op vragen, waarin wij de realiteit proberen te benaderen, omdat kinderen het recht hebben daarvan weet te hebben. Soms zijn kinderen in hun openheid en in hun on derlinge relatie veel verder ge vorderd dan vele volwassenen." Nieuw theater In Breda geboren en getogen heeft Josine van Dalsum altijd toneel gewild. Vorig jaar stu deerde zij af aan de Amster damse Toneelschool en verraste de artistieke binnenwereld dooi de stap van het geslaagde eind examen vergezeld te doen gaan van een film, vervaardigd door Peter Keesom, die met subsidie van CRM in de korte film Enzo voort Josine's theaterideeën in beeld bracht. In deze film zagen recensenten de geboorte van een actrice. Filmmaker Keesom en actrice Josine van Dalsum zelf legden er hun gedachten over de scholing van acteurs in met name toegespitst op de nieuwe vormen van theater, dat naar het inzicht van Josine niet buiten de directe betrokkenheid met de samenleving kan. Met instemming van Jan Kassies, directeur van de toneelschool, was zij in de laatste twee jaar van haar opleiding deze richting al toegedaan en ingeslagen, al heeft Jan Kassies er met de schoolleiding moeilijkheden door gekregen. Josine is nu nog diep onder de indruk van de overtui ging waarmee Jan Kassies ach ter haar stond. Josine van Dalsum: „Ik geloof in de functie van toneel als amuse ment, maar ik kan het niet. Ik kan 's avonds geen blijspel spe len. als ik de pijn van het we reldleed door mijn lichaam heen voel gaan. Wat ik echt wil is politiserend theater, waarin de overtuiging van de acteurs duidelijk naar voren komt. Ik speel desnoods voor weinig be langstellenden, al werkt een halt' lege zaal funest. Onder po litiserend theater versta ik men selijk theater, theater dat stel- steunen brengt de KRO-televisie een half uur durend program ma. Ned. 11 21.10 uur. ling neem, dat iets duidelijk maakt van de werkelijkheid dat partij kiest op ziek naar de ken nis van de achtergronden van deze wereld. Je moet met echte emoties kunnen werken en echt kunnen huilen. Ik vind het to neel in het huidige bestel van overheidssubsidie en publiek- trekkers te vlak. Theater dient om te laten zien wie we zijn. Ik verlang geen cliché-applaus. Ik wil helemaal geen applaus. Wat ik wil is de stilte na het stuk. De mensen moeten geroerd zijn. De acteur is niet belangrijk. Het gaat om wat hij op de men sen heeft overgedragen. Na de voorstelling verdwijn ik van het toneel en kom niet terug voor het applaus." Strikt eerlijk Zij voegt deze negatieve daad bij dit oprecht gemeende woord door inderdaad niet meer terug te keren op de planken na af loop van het stuk waar zij mo menteel in staat. nl. Vogelvrij in de regie van Peter Keesom. Dit stuk als een getuigenis ge speeld door de Delftse Komedie gaat over de mens gevangen in de onverdraagzaamheid van zijn medemens en is gebaseerd op teksten van mensen als An gela Davis, van 't Reve etc. In dit stuk, een collage van gedra matiseerde teksten, voelt zij zich op haar plaats. Zij stond eerder in de Rotterdamse Pic colo Werkgroep, maar ging daaruit weg, toen zij - en ook de toenmalige artistiek leider John v.d. Rest - het niet meer zag zitten. Zij kreeg aanbiedin gen voor rollen in andere gezel schappen, maar stuitte overal op fcestei-toneel. Zij weigerde, omdat zij als actrice niet los kan komen van haar gevoelsle ven en van haar inzicht in wat menselijk is. Dit heeft haar gro te teleurstellingen bezorgd, maar liever dit dan tegen haar overtuiging in te gaan. Josine van Dalsum: „Het leven is geen sprookje en geen fictie. Daarom verdraag ik geen thea ter dat net doet of dit wel zo is, of het nu voor kinderen be stemd is of voor volwassenen." Zij is bereid voor haar overtui ging honger te lijden. Zij voedt zich met de strikte eerlijkheid die zij als mens en als actrice meent te moeten betrachten. TON OLIEMULLER. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De N.O.S. zal woensdag 24 mei een recht streekse reportage uitzenden van do voetbalwedstrijd Dynamo Moskou - Glasgow Rangers, die als finale van het toernooi om de Europa Cup voor Bekerwin naars wordt gespeeld in Barce lona. De reportage, die op Nederland I wordt uitgezonden, begint om 20.25 uur en duurt tot 22.20 uur. In de pauze van de wedstrijd is er van 21.15 tot 21.25 uur een uitzending van de Nederlandse Middenstands Partij. Het com mentaar bij de wedstrijd wordt verzorgd door Koen Verhoeff. Nieuwe AVRO radioquiz (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Alle radioluiste raars hebben in de komende weken de gelegenheid het kantiebudget wat te verruimen. Als ze „Gelukkig in het spel" zijn, kan dat honderd, vijftig of vijfentwintig gulden betekenen. Elke dinsdagavond presenteert Jan Boots of Jan van Herpen voor de A.V.R.O.-radio een nieuwe prijsvraag, waarbij het vooral gaat om de originaliteit van de antwoorden op vragen als: „bewijst u eens dat de aar de rond is?" of „tandartsen wil len fluor in het water; wat zou u er het liefst in hebben?". TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I AVRO 18.45 uu 18.55 uu 19.05 uu 19.30 uu r Fabeltjeskrant r Journaal Het wander der r Mary Tyler Moored r Journaal r Bijpraten met Bies heuvel r De versierders 21.20 uur Televizier-supplemel 21.40 uur Voor de vuist wegr' 20.30 i NEDERLAND II Drumfestival op radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zaterdag a.s. wordt er door het programma Inzet van de N.O.S.-radio een experimenteel drumfestival ge houden in Utrecht. De bedoeling van deze uitzending is te laten horen, dat drum bands ook werkelijk muziek kunnen maken. Dit is te beluis teren van 16.45 tot 17.15 uur. Op zaterdag--27 mei wordt hiervan nog een gedeelte uitgezonden. Bonanza Een aantal veteranen betrekken Candy in hun plannen een over val te plegen. Ned. 11 21.40 uur. Kijkkast De verjaardag van Bobby de hond wordt gevierd en Babar doet scheikunde. Zaterdag Ned. 1 16.02 uur. Orimoa Tony Curtis komt als versierder Het seizoen is voorbij en de reizi- Danny Wilde ditmaal lelijk in gers zijn moe van het trekken. het nauw. Zaterdag Ned. 1 16.50 uur. van een medepassagier. Onge lukkigerwijs is Danny Wilde deze medepassagier. Danny overziet al gauw de moeilijkheden maar weet ze samen met vriend Brett te overwinnen. Ned. 1 20.30 uur. Herman van Veen staat achter de actie van de kindertekeningen voor de Unicef. Tekenwedstrijd Unicef-TROS voor kinderen Van onze radio- en tv-edactie HILVERSUM De TROS organi seert in samenwerking met Uni- cet, het kinderfonds van de Ver. Naties, een nationale tekenwed strijd voor kinderen tot 14 jaar. Miss ionarisweek Een alternatieve STER-spot van de Rooie Vrouwen. Nederlandse missionarissen, die na een verblijf van een aantal jaren in de missie in Nederland terugkeren voor een vakantie van zes maanden, wacht hier meestal geen groots onthaal. In tegendeel, zij zien zich meteen geconfronteerd met een aantal hete problemen, waarvoor niet direct een oplossing is te vin den. Het probleem van de huis vesting is er een van. Van som mige paters en zusters zijn de ouders overleden, of ze wonen in een bejaardentehuis, waar zij dan moeilijk ook ondergebracht kunnen worden. Een tweede probleem vormen vaak de financiën. De orde of congregratie door welke ze zijn uitgezonden kunnen vaak niet meer doen dan de terugreis be talen, omdat er geen inkomsten meer zijn. Er blijft voor hen maar al te vaak één uitkomst over: een bedeltocht maken langs famlieleden en bekenden, om op deze manier aan enig geld te komen, nodig voor eigen onderhoud en het kopen van wat nieuwe kleren. Eenmaal per jaar wordt ten bate van het Solidariteitsfonds de week van de Nederlandse missionaris ge houden. Om deze aktie te onder- Er zijn in etherland veel te veel oqtroepen die proberen t.v.-pro- gramma's te maken, maar slechts één omroep maakt anti- t.v'. Dat is de VPRO. Het begon met „Hoepla", even vervelend als controversieel, werd voort gezet met „Campus", alleen maar vervelend, en mondde uit in de Fred Haché-show. Wat is anti-t.v.? Programma's die willen aantonen dat de „normale kijkér" onderontwikkeld is. Die wil gewoon geamuseerd worden met voordehand liggende humor, met plezierig showwerk, met populaire artiesten. De samenstellers van de Fred Hachè-show minachten die „nor male kijker". Doen dat door een karikatuur te leveren van t.v.- amusement, dat te doorspekken met brutale sex en door het ge heel zó platvloers te maken dat die karikatuur een eigen leven gaat leiden: leven met een hard gelach om eigen on-gein. Schippers, v. d. Linden, Jaspars en Van Hemert kunnen met vol doening terugzien op hun vijf voudige werkstuk. Het was, als bedoeld, niet om aan te zien. Het was enge anti-humor, dodelijk vervelend meestal en af en toe verschrikkelijk grof. Fred Haché is passé, de VPRO zoekt naar een waardige opvolger. Die zal wel weer vervelend en bloot uit vallen In één opzicht is de show niet ge slaagd. Bedoeld was om elke keer een „prominent" te laten afgaan. Die prominenten wilden niet en in dit opzicht is het be helpen gebleven. Gisteren be hielp men zich met Miss België 1971 die voor schut werd gezet... Dat voor schut zetten is overigens een typische VPRO-eigenschap. „Berichten uit de samenleving" maakt er bijvoorbeeld telkens werk van. Gisteren bij de jubi leumviering van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Daar werd een reportage van geleverd die opgezet leek om de dames in een belachelijk dag licht te stellen. Wij zien zoiets als een zelfmoord poging van die VPRO. Wij zou den ervoor passen om zo'n om roep te steunen die een serieuze bijeenkomst in het belachelijke trekt. Omdat t.v. alles belache lijk kan maken is dat namelijk zo verschrikkelijk goedkoop. Zo onsympathiek ook. In deze reportage leverden de be treffende dames welwillend hun medewerking aan een program ma zonder te weten dat anti-t.v. de enige opzet was. In dit geval het belachelijk maken van de vrouwen die het jubileum van haar vereniging vieren. Gek eigenlijk dat die VPRO toch nog bestaansrecht blijkt te hebben... Vg. De wedstrijd, die tot 8 juni duurt, heeft voorjaar als onder werp. De tien beste Nederlandse teke ningen worden naar Parijs doorgezonden, waar zij met de beste kindertekeningen uit vele landen dingen naar een van de vele prijzen. De hoofdprijs is een reis van twee weken, met vader ca moeder, naar Amerika. De makers van de tien beste Ne derlandse tekeningen zullen de ere-gasten zijn op een Unicef- kinderfeest, dat de TROS voor hen en vele leeftijdsgenoten in de middag van 6 juli in theater Carré organiseert. Aan dit kin derfeest, dat wordt gepresen teerd door Herman van Veen, zullen o.a. (de echte) Pipo, Cali- mero, Golden Earring en arties ten van Circus Boltini hun me dewerking /erlenen. De TROS-televisie zal van dit kin derfeest opnamen maken, welke op 7 juli tussen 19.00 en 19.55 uur zullen worden uitgezonden. Je staat er niet vaak bij stil. Maar elke keer als u kaas uit 't vuistje hapt, zet u uw tanden in wereldfaam. Buitenlanders komen hier Rembrandt kijken, grachten varen en kaas kopen. Amerikanen kennen Edam en Gouda even goed ais u. Voor hen is onze kaas een buitengewone delikatesse. Voor ons is-ie gewoon een gewone delikatesse. Maar 't blijft leuk: kaas uit 't vuistje is een wereldberoemd stuk. NOS 18.45 uur 18.55 uur KRO 19.05 uur 20.00 20.21 uur 21.10 uur 21.40 uur NOS 22.30 uur 23.00 uur 23.05 uur 23.10 uur kleur Fabeltjeskrant Journaal Voor een briefkai op de eerste rang Journaal Brandpunt Week voor de Nedt landse missionaris Bonanza Uit de kunst Journaal Den Haag vandaag Teleac aan! <edt 1 ■is MORGEN NEDERLAND I NCRV 16.00 uur Journaal 16.02 uur De kijkkast 16.50 uur Orimoa 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Zo moeder, zo zoon 19.30 uur Hier en Nu 20.00 uur Journaal 20.21 uur Waar of niet 21.00 uur Hoffmanns vertelling) b NEDERLAND II NOS 118.45 uur Fabeltjeskrant i 18.55 uur Journaal E.O. 119.05 uur Zolder 9 119.20 uur Vraagtekens rond Pinksteren 19.40 uur Heer, ik hoor zegen Tenslotte Journaal 19.50 uur 20.00 uur VARA 20.21 uur 21.10 uur 21.50 uur Verdorven vrouwen Kort en klein De groten van Rotti/v- merplaat Journaal RADIO HEDEN rijltfM de we HILVERSUM 1 :E 18.00 Vakantietoeslaglichte muzli IS.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 kenning: informatief progran 18.58 Marktberichten. 19.00 (S) gen Fabrikaat: licht muzle) gramma (opn.). 20.00 In antw. op uw schrijvenverzoekplatenp! gramma. 22.00 (S) Voetlicht op: veel muziek. 23.55-24.00 Nieu\ HILVERSUM 11 Om 18.00 Nieuws, om 18.20-18.30 U( "vl zending van D'60 en om 20 0 uiti VARA: 20.30 (S) Der Jun(^ Nieuws. 23.10 Actualiteiten. 23.20 BRUSSEL 324 M NEDERLANDS 7 Wegwijs wezen. 18.45 Sportmagail dal ne. 18.55 Taalwenkcn. 18.57 Graitkn, mofoonmuzlek. 19.00 Nieuws en •'fW tualllelten. Aansluitend: Lichte ziek 19.40 Keurig Engels. l.JH| Boekbespreking. 30.00 Orkestwerken),' 22.00 Nieuws en De zeven kunstentta 22.20 Caslnomuzlek. 23.00 Sclenc gei fiction. 23.40-23.45 Nieuws. MORGEN HILVERSUM 1 TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontblj dir zo's (Soos)lichte grammofoonmAnm ziek. reportages en berichten. (7.ï Nieuws7.41-8.00 Actualiteit Nieuws) 10.00 Als dat zou verzoekplntenprogramma. 10.32 Nieuws). 11.55 Mededelingen 12.00 Actualiteiten. Overheidsvoor lichting: 12.16 Franco huls. Inform* tie voor het bedrijfsleven. 12.26 Me dedellngen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. TROS: 12.41 Op S!eop> tros: licht platenprogramma voor automobilisten en tps voor wegge bruikers en vakantiegangers. (S) Jaz/.-SIt: Jazz-cocklail. 14. (S) TROSS-Country. 15.30 Nieuws 15.33 (S) Revue 8.33: eer HILVERSUM 11 lei 00 Nieuws: 8.11 Actualiteiten; 9.35 Waterstanden; 10.05 VARA's or budsman. 110.30 (S) Zaterdag Infc uziek Informatieshow, (11.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.11 Actuulltelten. 13.23 (S) Dit Is het gin...: Jeugdprogramma. 14.33 1 RA-Vnrla. HIRO: 14.35 Plus HIRO-Mngazlne. NOS: 15.05 De ko mende week in het Nederlandse zickleven. 15.30 Dichters In - Vaart. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS- Jazz. 16.45 Inzet: een proirrammi over amateuristische muzlekbeoefe nlng. De Vrije Gedachte: 17.15 Le zing. NOS: 17.30 Wat ls er met he! Nederlands Katholicisme aan <3f hand? discussie. VARA: 17.55 Mede delingen. HILVERSUM 111 (8.00 Nlei vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie (11.00 Nieuws). 12.M Nieuws. 12.03 Elpee Pop. 13.00 0 en 15.00 Nieuws.) 16.00 ws. 16 03-18.00 Sportshow: sport vandaag gemlxed met toppen BRUSSEL 324 M NEDERLAND rleerd muziekprogramma. (14.u - 15.00 Nieuws.) 15.59 Hoorspel. 17.00 Nieuws, en mededelingen. 17 Nieuwe tophits. 17.65 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2