Parkeergarage aan Ir. Driessenstraat Onzekerheid bij Indola houdt aan 'Drie van Breda' naar Den Haag? LEDEN ONDERNEMINGS RADEN WEEK NAAR SCHOOL WETHOUDERS- OVERLEG ZIT IN IMPASSE Geen spoor explosieven op de QE 2 LCC wil Breestraat openhouden Bomexperts landen op zee bij Brits passagiersschip v.d. WATER CckGc Gomont Verdragen door Bondsraad aangenomen Sporttoto Pinkster- drukte op gang gekomen Cor van der Hart kandidaat FC Den Haag? 63e jaargang, no. 18.699 VRIJDAG 19 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND fort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91.55. TV-SELECTIE Ned. I: 19.30 uur Mary Tyler Moore; 20.21 uur Bijpraten met Biesheuvel; 20.30 uur Versier ders; 21.20 uur Televizier met Rooie Vrouwen. Ned. II: 19.05 uur Voor een brief kaart; 20.21 uur Brandpunt met interview minister Boersma en proces Griekse intellectuelen; 21.40 uur Bonanza. RUSTIG WEER Zonnige perioden maar ook plaat selijk een bui. In het algemen weinig wind. Minimumtemperaturen vannacht ongeveer 4 graden, met hier en daar móstvorming, maxima mor gen omstreeks 17 graden. De Queen Elisabeth II RIJSWIJK De bedrijfsleiding van Hagemeijer N.V. en de vakbon den hebben gisteren opnieuw gesproken over de moeilijkheden bij de tot dit concern behorende Indolafabrieken in Rijswijk en Utrecht. Een beslissing over de te nemen maatregelen is nog niet genomen. Een van de alternatieven die zijn besproken is concentratie van de produktie in één van de bedrijven en sluiting van de andere (in welk geval een deel van de werknemers van beide fabrieken zou worden ontslagen), zoals de raad van bestuur van Hagemeijer heeft voorgesteld. In totaal werken in Utrecht en Rijswijk 700 mensen. De ondernemingsraden en de vakbonden hebben de afgelopen week ook verschillende alternatieven op tafel gelegd, zoals overschakeling van de produktie op andere artikelen, samenwerking met andere bedrijven en het zoeken naar andere afzetmarkten. Gisteren zijn tijdens het gesprek met de directie vele vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. De directie zal alle vragen volgende week schriftelijk beantwoorden. Er volgt dan ook nog een nieuw ge sprek met de ondernemingsraden. Het is de bedoeling dat de defini tieve beslissing nu niet lang meer wordt uitgesteld. Dit mede met het oog op de grote onrust die de onzekerheid over de toekomst on der de werknemers heeft veroorzaakt. LEIDEN Het overleg tussen de Leidse politieke partijen over een nieuwe samenstelling van het college van burgemeester en wethouders zit in een impas se. Beide partijen (de PvdA en D'66 aan de ene kant en de confes sionelen en de liberalen aan de andere kant) zijn niet bereid ook maar één concessie te doen. Links wil drie van de vijf wet houders, rechts biedt links (dat de meerderheid in de raad niet heeft) drie van de zes wethou derszetels. PAK-fractievoorzitter mr. Roel in 't Veld moet dan bovendien wethouder van finan ciën worden. In 't Veld: ,,We praten nu niet meer met de te genpartij voordat onze ledenver gadering zich over bestuurSdecl- name heeft uitgesproken." Zoals bekend stelde de PvdA voor de laatste raadsverkiezingen dat ze alleen de bestuursverantwoorde- lijkheid zou gaan dragen wan neer ze een meerderheid kreeg in het college van B. en W. D'66 (met de PvdA deel uitma kend van het PAK) hield gister avond een ledenvergadering. Het merendeel van de aanwezi ge leden vond dat aan de zgn. wethoudersclausule moet wor den vastgehouden. (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier VANDAAG UIT STAD EN STREEK De middenstand heeft het moeilijk met de binnenstadpag. 3 Deze week in de Leidse Bioscopen pag. 4 Boskoop vindt geen grond bij provincie, pag. 4 200 dagen horden op Rijnsburgerweg pag. 5 Triënnale gaat van start pag. 5 Burgemeester van Woubrugge ingehaald pag. 6 Esto gaat hardere lijn volgen pag. 6 Pieterskerk afgestoten door Herv. gemeente LEIDEN De Hervormde ge meente in Lelden gaat de Pie terskerk, die al drie jaar niet meer wordt gebruikt voor de ere-dienst afstoten. Het Is dit jaar precies vier eeuwen gele den, dat deze kerk door de pro testantse ere-dienst in gebruik werd genomen. Lange tijd heeft de kerkvoogdij met de universiteit onderhan deld over overname. De univer siteit wil de kerk als groot audi torium gaan gebruiken. Ze kreeg echter de financiering niet rond. De kerkvoogdij heeft nu de minis ter van CRM laten weten de kerk niet langer in stand te kunnen houden. De kerk ver toont ernstige tekenen van ver val. Voor restauratie zouden grote bedragen nodig zijn. De Hervormde gemeente kan edie niet opbrengen. Er wordt nu waarschijnlijk een stichting ge vormd die zich het lot vai kerk gaat aantrekken. Met name burgemeester Vis en wet houder Kret hebben daar al be langstelling voor getoond. (Van onze correspondent) LONDEN Vier Britse bomexperts, die het lijnschip Queen Elisabeth 2 doorzochten in het midden van de Atlantische Oceaan, hadden vanmorgen geen enkel spoor ontdekt van ex plosieven. Ofschoon 't Cr voortdurend meer naar uitzag dat het bomalarm een misplaatste grap was, werd het onderzoek aan boord van het luxueuze Britse passagiersschip voortgezet. Het kantoor van de rederij Cunard in New York dat gisteren op gebeld werd door een onbekende, die beweerde dat zes bom men zouden ontploffen in de Queen Elisabeth 2. tenzij Cunard een losgeld betaalde van 135.000 pond, heeft niets meer van hem gehoord. De Q.E. 2 is met 2314 opvarenden op weg naar Cherbourg. De onbekende verklaarde gisteren aan de telefoon, dat hij twee medeplichti gen had aan boord van het lijnschip een gewezen gevangene en een man, die ten dode opgeschreven was we gens kanker. Als het losgeld niet betaald werd, zouden zij de zes bommen doen ontploffen. Het kon hen niets schelen dat ze mee zouden sterven. Het Britse ministerie van de vloot besloot vier mobexperts per vliegtuig naar de Q.E. 2 te sturen. Het lijnschip verminderde vaart, draaide naar de wind en zette twee motorboten uit om de vier para-commando's-bomexperts op te pikken, die in kik vorsman-pakken uit een Hercules van de RAF sprongen. De leider van deze ploeg, kapitein Robert Williams, had nog nooit een valschermsprong gedaan. Voor zijn vertrek in En geland kon men hem slechts een half uurtje instructie geven, waarin hem geleerd werd hoe hij zich in het water moest ont doen van zijn parachute. Toen de bomexperts uit het vliegtuig sprongen, stonden op het dek van de Q.E. 2 honderden passagiers rustig plaatjes te schieten. Ze waren inmiddels door kapitein Law op de hoogte gebracht van de dramatische gebeurtenissen en namen het geval niet bijzonder ernstig op. Sommige passagiers vonden het niet eens nodig de bars, de restaurants of de dansvloeren te verlaten. i Elisabeth, prins Philip en prins Charles hebben van aan Frankrijk gebruik gemaakt om een bezoek te brengen oom van de koningin, de hertog van Windsor. Na het bezoek i zij door de hertogin uitgeleide gedaan. DEN HAAG (ANP) De „Drie van Breda", de Duitse oorlogsmis dadigers Kot&lla, Aus der Filnten en Fischer, zullen wellicht naar de gevangenis van Den Haag worden overgebracht. De Staatssecretaris van Justitie, mr. J. H. Grosheide, heeft vanmorgen een plan voor reorganisatie van de gevangenissen en huizen van bewaring bekendgemaakt, waarbij de gevangenis voor langgestraften in Breda zal worden ondergebracht in het Haagse gevangeniscom plex. In Den Haag is een nieuwe vleugel in aanbouw, die tevens een extra beveiligd complex omvat, en die volgend jaar zal zijn voltooid. LEIDEN De wethouder van Stadsontwikkeling A. Kret is na langdurige onderhandelingen tot overeenstemming gekomen met een Institutionele belegger voor de bouw van een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat. Na bespreking van de voorwaarden in het college van b. en w. en BONN (AP De Bondsraad van het Westduitse parlement, de Eerste Kamer, heeft vandaag de verdragen met Polen en de Sovjet-Unie aanvaard zonder er bezwaren tegen in te dienen. De eindelijke doorbraak is geko men, na weken van onzekerheid en spanning, toen 20 leden van de Bondsraad een motie hadden ingediend tegen het opwerpen van bezwaren tegen de verdra gen. De 21 leden van de oppositie die in de Brondsraad eigenlijk de dienst kunnen uitmaken hebben vandaag hun stem niet uitgebracht, en dit betekent dat de verdragen dus eindelijk door de twee kamers van het parle ment ten volle zijn bekrachtigd. de raadscommissies kan de raad waarschijnlijk 26 juni een besluit inzake de parkeergarage gaan nemen. Het parkeergebouw zal volgens de voorliggende opzet 500 tot 600 auto's in zich op kunnen nemen. Wethouder Kret, die binnenkort met de ondernemers van het centrum gaat praten om hen in spraak te geven bij de exploita tie van het gebouw, verwacht, dat het parkeergebouw eind vol gend jaar in gebruik kan wor den genomen. De totstandkoming van het par keergebouw op het braakliggen de terrein aan de ir. Driessen straat aan de rand van de „City" is van vitaal belang bij de doorvoering van de centrum plannen en hot terugdringen van de auto uit de te krappe binnenstad. Het zicht op de parkeergarage waar de vorige wethouder, mevr. Den Haan, enkele Jaren vruchteloos voor heeft geijverd, komt gelijktijdig met een adres van het Leids zakenleven aan de gemeenteraad. In dat adres stellen de binnenstadon dernemers zich afwijzend op te genover het besluit van de Leid se raad en wethouder Kret om uiterlijk november dit jaar tot afsluiting van de Breestraat over te gaan. De stellingen van het bedrijfsle ven, dat de afsluiting niet dan na een goed onderzoek doorge voerd mag worden, worden on derschreven door de Kamer van Koophandel. Zie verder pag. 3. RUSTIGER IN HET VERKEERD UTRECHT Hoewel er veel buitenlanders verwacht worden zal het verkeer in de komende dagen rustiger zijn dan met hemelvaartsdag. De Lange files die zich toen voordeden 21 kilometer tussen Rotterdam en Utrecht, 14 kilometer tussen Utrecht en Den Bosch zullen zich niet voordoen. Zo ziet het verkeersbeeld er volgens de Rijkspolitie Verkeerscen- trale in Drie bergen eruit. Er is een even grote drukte aan onze gren zen, voorname lijk de oost grens, maar dit lijkt op dit mo ment het ver keersbeeld niet in dit mate tc beïnvloeden dat In Frankfort is gisteren een demonstratie gehouden tegen de oorlog in Vietnam. Aan het voormalige operagebouw werd een pop opgehan gen en in brand gestoken, voorstellend het Amerikaanse imperialis- Mevrouw King, weduwe van ds. Martin Luther King, drukt hier de hand van senator George McGoverf in Los Angeles, waar zij verklaarde hem in zijn kandidatuur voor het president schap te steunen. Binnenkort worden in Californië voor verkiezingen gehouden. Ictot 45: Eerste pri's: 4 win naars. Zij ontvangen elk f 25.526,Tweede prijs: 18 winnaars, die f 5.672,40 krijgen. Derde priis: 172 deelnemers, die f 593,60 voor de elf goed voorspelde uitslagen, krijgen. Toto 46: Eerste prijs: 2 winnaars, die met hun goede rijtje f 59.08 verdienen. Tweede prijs: 100winnaars, die elk f 11.81,60 ontvangen. Derde prijs: 1046 winnaars. Zij krijgen elk bruto f 112,90. De premies worden na 14 juni uitgeloot. de Zeelandroute. De bloesems zijn er namelijk bijna niel meer. Files in de mate waarop die rfcft op hemelvaartsdag hebben voorgedaan zullen zich dus niet meer voordoen. Mogelijkerwijs alleen op de avond van tweede Pinksterdag. De raad zoweJ van ANWB uls van Rijkspoliti* is: „spreiden. Spreiden m tijd, sprei den in route. Zoek zoveel mogelijk achterweggetjes ea ga op tijd van huis." Vooral de kampeerterreinen zul 1on het druk krijgen. Hoewel dit ook met hel kustgebied ver wacht wordt waren vandaag \le hotels, pen sions enz. nog niel volgeboekt. Blijft het wceT zonnig, dan zal de grote stroom zeker komen. hoopsituatie ontstaat, en van de knel punten die zowel de ANWB als de Rijkspolitie voorzag, was (Van o e sportredactie) BERGEN In Noord-Holland circuleren hurdnckklgc geruchten dal Cor van der Hart de nieuwe trainer van FC Den llaug wordt. In Alkmaar heet het dat spelers van FC Den Haag bij het bestuur zou den hebben aangedrongen op benadering vn de succesvolle trainer van AZ'67. Aad Mansveld, lid van de spelersraad van de Haagse ploeg, ontkende vanmorgen met een voordracht naar het bestuur te zijn gestapt. Secretaris Gerard Slager van FC Den Haag deelde vanochtend mee dat Cor van der Hart niet de opvolger van Vaclav Jezek zal wor den. „Gisteraviond hebben we", vertelde Sager, „vergaderd en een trainer gekozen. We kunnen echter de naam nog niet bekend ma ken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad vindt, dat het bedrijfsleven een In stelling moet oprichten en financieren, die een algemeen gerichte vorming en sch'i'lng van ondernemingsraadsleden stimuleert. Deze instelling moet zelf geen cursussen gaan geven, maar bestaande of nog op te richten instituten begeleiden en subsidië ren. Met name wordt in dit verband ge- Berekend is, dat de cursussen circa 10.000 dee'nemers per jaar zullen krijgen. Een cursus zal waarschijnlijk vijf dagen duren en een twintigtal personen omvatten. De kosten zullen volgens een SER-raming 3,5 miljoen gulden per jaar bedragen, wat neerkomt op 0.014 pet. van de loonsom der bedrijven, die ondernemingsraden (moe ten) hebben en die de kosten moeten dra gen. De feitelijke kosten Voor de onderne mingen zijn hoger, omdat zij tijdens de cursussen het loon moeten doorbetalen. De s: R beveelt aan, op de algemene bnsis- cu sussen nog scholing en vorming te laten vo'gen, gericht op dc ondernemlngs- of be drijfstaksituatie. De daarop gerichte ver volgcursussen zouden door de endernemin gen bedrijfstakken zelf georganiseerd moe ten worden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1