^Kosten levensonderhoud al met 3,9 procent gestegen Hulp militaire slachtoffers LUNS ZIET GEEN HEIL IN PAX RUSSICA Franse katholieken en het socialisme 1 mei geen nationale feestdag Opstand scholieren in Londen KORTE METTEN Kerk en staat in Bolivia weer in conflict [EI 18 DONDERDAG 18 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vogels storen zich nergens aan, zeker niet wanneer het gaat om het bouwen van een nestje. Ook de bedrijfshelm, die gebruikt wordt als bloempot, kan daarvoor uitstekend dienen. Van onzf parlementaire redac tie) xt°erJ)EN HAAG Het KVP-tweede kamerlid van Eisen vindt het gelet op de houding van de re gering „welhaast onvermijde lijk" dat hij zijn eerdere waar schuwing uitvoert en een initia tief-wetsontwerp indient inzake uitkeringen aan milStaire oor logsslachtoffers. Hij zei dit gis teren in een vergadering van de defensiecommissie met minister Geertsema (binnenlandse za ken) en staatssecretaris van Es (defenstie) over deze problema tiek. Kort tevoren had de rege ring laten weten deze zaak eerst interdepartementaal te willen bestuderen om daarna met een rata te komen. Dat gaat' de teer Van Eisen te lang duren. Het gaat om de militairen, die in de meidagen van 1940 in aktieve dienst waren, nu beroepsmilitair zijn of na 1945 als beroepsmili tair niet pensioen of uitkering de dienst verlieten en die in 194045 aktief deelnamen aan het officiële verzet of hierdoor in een concentratiekamp of ge vangenis terecht zijn gekomen. De regering wil over deze „uiter mate complexe materie" eerst overleg plegen tussen de minis teries van binnenlandse zaken, CRM, defensie en volksgezond heid. Ook wil de regering kon- takt opnemen met de „stichting 1940—1945" en met het onlangs opgerichte „centraal orgaan voormalig venzet en slachtof fers". Bovendien kan volgens de regering deze materie niet wor den geplaatst buiten het kader van de gehele problematiek van de oorlogsslachtoffers. Vanuit de defensiecommissie werd echter aangedrongen op een snelle afzonderlijke regeling voor de betrokken categorie mi litairen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Half april waren de kosten van levensonderhoud ai 3,9 pet hoger dan aan het be gin van dit jaar. De prijsstij ging tussen half maart en haif april, blijkens de jongste cijfers van het centraal bureau voor de 6tatistiek 1,4 pet, maakt eens te meer duidelijk, dat de door het centraal planbureau geraamde prijsstijging voor 1972 van 6,5 wezenlijk zal worden overtrof fen. De prijsstijging tussen half maart en medio april moet voor 0,6 pet worden toegeschreven aan de ho- Invloed tv op politiek wordt overschat AMSTERDAM (ANP) De in vloed van de televisie op poli tieke gebeurtenissen over korte termijn wordt erg overschat. Er zijn geen aanwijzingen dat poli tici door hun optreden voor de televisie verkiezingscampagnes kunnen winnen. Degenen die ge kozen worden zouden zonder de televisie toch ook wel gekozen rijn. Dit is de vrijwel algemene opinie van tachtig communicatiedes- kundiigen, afkomstig uit 27 lan den, die de eerste drie dagen van deze week de jaarvergade ring van het international broad cast Institute dn Amsterdam bijwoonden. Dit instituut bestudeert sinds 1968 de ontwikkeling en het effect van de omroep en communicatie middelen op de samenleving. Salt-akkoord lijkt in zicht HELSINKI (DPA) De onderhan delingen over de beperking van de kernbewapening (SALT) heb ben tot een overeenkomst geleid. De Amerikaanse en Russische onderhandelingsdelegaties zullen volgende week naar Moskou rei zen Ze zullen dan gelijktijdig met president Nixon in de Rus sische hoofdstad zijn, die dan zijn officieel bezoek van een week begint. gere huren per 7 april en voor 0.2 pet aan de wijziging van het kledingpakket. De overgang van winter- naar zomerkleding bete kent extra aanschaffingen. Voor het overige zijn brood, rund vlees. melk en melkprodukten, schoeisel, ziekenhuistarieven, weekbladen en vakantietarieven duurder geworden. In een jaar tijds tussen april 1971 en april 1972 is het leven acht procent duurder geworden. Een schraal lichtpuntje is, dat dit jaar de prijsstijging iets achterblijft bij die in dezelfde periode van vorig jaar. Tussen half december 1970 en half april 1971 was er namelijk een prijs stijging van 4,3 pet en de stij ging tussen medio december 1971 en half april 1972 was 3,9 pet. Maar deze vertraging in de prijsstijging is aanzienlijk min der dan verwacht was. De jong ste cijfers betreffende de kosten van levensonderhoud zullen on getwijfeld een belangrijke rol spelen als een regeringsdelega tie dinsdagmiddag een eerste gesprek zal hebben met het be drijfsleven over het in 1973 te voeren loon- en prijsbeleid. DEN HAAG (ANP) De regering Is niet bereid om met Ingang van 1973 de eerste mei tot nationale feestdag uit te roe pen. Minister-president Biesheu vel heeft dit aan de tweede kamer meegedeeld In antwoord op vragen van het PSP-kamerlid Wiebenga. In het antwoord zegt de premier, da<t de regering uiteraard de in de vraag neergelegde mening respecteert dat in de erkenning van de 1ste mei als nationale feestdag een belangrijk symbool mag worden gezien van het ver- Jangen en het streven naar een rechtvaardige, op solidariteit be rustende, nationale en interna tionale sameralevdngsstructuur. Zij heeft echter niet de indruk dat dit streven, gelet op het feitelijk gebeuren in landen waar de eerste mei als nationale feest dag geldt, door deze viering dn werkelijk belangrijke mate wordt De Italiaanse filmster Gina Lollo- brigida kan. waar zij ook ver schijnt, altijd verzekerd zijn van veel belangstelling. Dit was gis teren zeker in Cannes het geval, waar zij arriveerde om de verto ning van de film .Koning, ko ning, edelman" bij te wonen. In deze film speelt zij de koningin. KOPENHAGEN (DPA) De se cretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns heeft het Atlan tische bondgenootschap gewaar schuwd, niet toe te laten dat in Europa langzaam maar zeker de Pax Atlantica wordt vervan gen door een fundamenteel af wijkende en aanmerkelijk min der smakelijker Pax Russlca. In een toespraak tot de Deense Atlantische vereniging in Ko penhagen zei mr. Luns, dat de voorgenomen Eurcpese veilig heidsconferentie niet mag leiden tot een Europees veiligheidssys teem waarin de Sovjet-Unie on der eventuele verwijdering van de Verenigde Staten en Canada uit Europa de dominerende macht op het continent zou zijn. De veiligheidsconferentie moet daarom de samenwerking tus sen Oost en West verbeteren en niet slechts luchtige resoluties over goede voornemens aanne men die de illusie van veiligheid zouden wekken. De conferentie moet voorts betere menselijke contacten en een nauwere samenwerking tussen Oost en West op het gebied van handel, industrie, technologie en op cultureel gebied mogelijk maken. Mr. Luns betreurt het dat Moskou al sinds vorig jaar de speciale afgevaardigde van de NAVO voor ontwapeningsbesprekingen, Manlio Brosio, vergeefs heeft laten wachten op een uitnodi ging voor een gesprek in Mos kou. De secretaris-generaal van de NAVO had kritiek op de verzoe ningsacties van de Sovjets in Europa, die op geen enkele ma nier gepaard gaan met afbreken van de Sovjet-russische militaire positie. Al zijn er tekenen van ontspan ning in Midden-Europa, een der gelijke tendens is in het noorden en het zuiden van het bondge nootschap en in de Atlantische Oceaan niet aanwezig. Daar vindt men eerder een aanmer kelijke uitbreiding van de Sovjet- russische militaire activiteit. Universitairnieuws LEIDEN Aan de unlv. te Lelden zijn geprom. de heer W. A. Sank- baar uit Hazerswoude tot dr. In de geneesk. op proefschr. „de bwegtng van de stapes". Prom. prof. dr. P. H. Schmidt. De eren Tharwat Mehmoud El-Sherbl- nl uit Amsterdam en M. Ph. Michel uit Lelderdrp tot dr. In de wlsk. en natuurw. prom. resp. prf. dr. J. Kistenmaker cn prof. dr, A. Erou- LONDEN (Reuter) Veer tien scholieren en tien vol wassenen zijn gisteren in Londen aangehouden na een bestorming van het gebouw van de schoolinspectie uit protest tegen condities op scholen. De leiders van de actie, die zich revolutionaire anar chisten noemden, hadden gehoopt dat vijftig- tot hon derdduizend leerlingen zou den meedoen, maar er ver schenen er niaar Iets meer dan duizend. De politie wist het gros der betogers met krachtige waarschuwingen tot andere gedachten te brengen, maar anderen in de leeftijd va riërende van 11 tot 17 jaar zetten door, en eisten op spandoeken een einde aan gcvangenis-achtige omstan digheden op school en af schaffing van lijfelijke straffen en verplichte schoolkleding. NOB betreurt uitlatingen over vervoer op de weg DEN HAAG (ANP) De natio nale organisatie voor het be- roepsgoederenvervoer wegtrans port is teleurgesteld door de on genuanceerde uitlatingen van de heer J.C. van der Doef van de Katholieke bond van vervoers- personeei over de positie van het personeel In het beroepsgoe- derenvervoer over de weg. Daaruit zou onder meer de indruk kunnen ontstaan, dat de gehele bedrijfstak van het berocpsgoe- derenvervoer over de weg op onverantwoordelijke wijze mis bruik maakt van mensen en materieel, door klakkeloos over treden van wettelijke bepalin gen en voorschriften. Bovendien öetreurt de NOB het, dat door dergelijke opmerkingen ook een verkeord beeld wordt gegeven van de Nederlandse chauffeur. Onzin, zo heeft de voorzitter van de bond van protestants-christe lijke beroepsgoederenvervoer- ders (PCB), de heer M.W. Scha kel, gisteren de uitspraak be stempeld van vakbondsman J. van der Doef. Uitzonderingsge vallen zijn hier volgens PCB- voorzitter Schakel tot algemene waarheden verheven. Theodorakis vrijgesproken ATHENE (Reuter) De Griekse componist Mikls Theodorakis is gisteren vrijgesproken van de aanklacht, de autoriteiten bele digd te hebben en valse geruch ten verspreid te hebben voordat de huidige regering door een staatsgreep van het leger aan de macht kwam. Met Theodorakis stonden vijf an dere voormalige afgevaardigden van de verboden procommunisti- sche partij Verenigd democra tisch links (EDA) terecht, onder wie Elias Eliou, de voormalige parlementaire woordvoerder van de EDA. Theodorakis werd in april 1970 uit de gevangenis ontslagen, nadat hij daar 20 maanden had ver toefd. Hij mocht naar het buiten land vertrekken na persoonlijke interventie door premier Papa- dopoulos. ce Nederland telt 2\ miljoen telefoons 'ÜEN HAAG (ANP) - In de loep van deze maand zal Nederland 2/2 miljoen telefoonaansluitingen lellen. De PTT zal aan het be reiken van deze mijlpaal geen speciale aandacht schenken. A- ,Het aantal telefoonaansluitingen bedroeg in 1881 slechts 1000, aan het begin van de tweede wereld oorlog waren het er 325.000, doch op he«t eind van de oorlog was dit aantal gedaald tot 291.000. In de vijftiger jaren volgde de 'groei van 500.000 (in 1950 be reikt) naar een miljoen (mei (1960), waarna de anderhalf mil joenste in december '65 kon wor den verwelkomd, jü januari 1970 werd de twee mil joen bereikt. De wachtlijst, die aan het be gin van dit jaar nog ongeveer 115.000 namen telde is thans ge zakt tot iets boven de honderd duizend. Minister Engels Iaat zich niet in met KRO-brochure DEN HAAG (ANP) Minister Engels (CRM) acht het niet op zijn weg liggen een uitspraak te doen over het tijdstip van het "verschijnen van de KRO-uitgaaf •over de gratiëring van de drie van Breda, noch over de KRO- uitzending van de Westduitse film „Vonnis over Berlijn" aan de vooravond van de herden kingsdag. tet CPN-Kamerlid Wolff had een uitspraak gevraagd, er in schrif telijke vragen op wijzende, dat met de uitzending z.i. de grens van het ethisch toelaatbare werd overschreden. Op vragen van het Kamerlid of de uitgaaf van de brochure een nog te verant woorden aanwending van luister en kijkgelden zou zijn, deelt de minister mee, dat de kosten van uitgave en distributie daarvan niet ten laste komen van de luis ter- en kijkgelden. De verklaring, die een specliale commissie van de Franse bisschoppenconferentie begin mei heeft uitgegeven over de militante katholieken in Frankrijk, die het socialisme hebben gekozen, heeft zowel in Franse politieke als in kerkelijke kringen het nodige commentaar veroorzaakt. De verklaring, die bestemd was voor alle leden van het Franse episcopaat, wees erop dat het economisch en politiek systeem van het so cialisme over het algemeen verenigbaar is met het chris tendom, mits de rechten van de mens bewaard blijven. De ideologie van het atheïstisch marxisme achtte men in strijd met het christendom. Sinds een tiental jaren zijn veel katholieken lid van de PSU, de verenigde socialisti sche partij, die sinds 1968 een radicalere koers volgt. In arbeiderskringen is al en kele jaren de overtuiging ge groeid dat zij zich rustig kunnen aansluiten bij de communistische partij. De Katholieke Actie voor de ar beiders heeft hen dat niet af geraden al beveelt zij de ar beiders wel aan om voorzich tig te zijn. Ook onder de boe renbevolking blijken steeds meer militante katholieken voor te komen die zich socia list noemen. Overigens mag het links-poli tieke engagement van de ka tholieken op dit ogenblik niet worden overschat. Het leeft nog altijd voornamelijk on der een élite van leken en Kerk en Wereld priesters. Uit enquetes die de afgelopen tijd gehouden zijn blijkt, dat de massa van de Franse katholieken politiek conservatief is gebleven. Zij zijn van mening dat politiek alleen maar aanleiding geeft tot scheiding en geweld. Deze katholieken geven de voorkeur aan maatschappe- lijk-charitatief werk. Toch worden conservatieve po litieke kringen steeds onrus tiger over wat zij noemen de linkse koers van de kerk. De recente verklaring zien zij als het engagement van een groeiend aantal katholieken en priesters in de actieve linkse politiek. Zij verwijten nu de bisschoppen dat zij de priesters en leken, die actief zijn in de linkse politiek, niet tot de orde roepen. Pierre Bas, gedeputeerde voor Parijs en gedelegeerde voor culturele zaken in de rege ringspartij, zegt over de ver klaring: „De bisschoppen moeten ervoor waken, dat zij niet de indruk wekken, dat zij de marxistische doelstel lingen voor hun rekening ne men. Wanneer men christen en marxist is dan is het slot van het liedje, dat het marxistisch element het christelijk element opvreet. Het centraal orgaan van de Communistische Partij Frankrijk, zegt over het do cument, dat de bisschoppen oog hebben gekregen voor de socialistische aspiraties on der de militante katholieke arbeiders en er duidelijk re kening mee houden, zonder er zich mee te identificeren. Het blad vindt dat het docu ment een reeks nieuwe gege vens aandraagt, die gemini maliseerd noch overschat mogen worden. De 42-jarige Emillio Fracchia uit Paragua is door de ne gende algemene vergadering van Caritas Internationalis tot nieuwe secretaris-gene raal gekozen. Fracchia was reeds elf jaar In een leidende positie in het chariatieve werk in zijn land werkzaam. Enkele dagen geleden werd de Duitser mgr. Carl Vath tot voorzitter gekozen van Caritas Internationalis, de overkoepelende organisatie van de landelijke katholieke hulporganisaties. Het kerkelijk bureau van de Hongaarse regering is het tot tweemaal toe niet eens met de verkiezing van een nieu we abt voor het Benediktij- nerklooster Pannonhalma. Nadat Norbert Leganyi, die om gezondheidsredenen zijn functie als ambt ter beschik king stelde, hebben de mon niken een nieuwe abt geko zen. Het kerkelijk bureau weigerde echter de nieuwe abt toestemming te geven om zijn ambt uit te oefenen. Toen de monniken daarna voor de tweede maal een nieuwe abt kozen, bleek ook deze kandidaat geen genade te kunnen vinden in de ogen van de regering. Op 31 mei hopen in het bis dom Rotterdam de priesters E. van Diepen te Rijpwete- ring, Th. G. J. Kloeg te Hoe ven, P. J. Krol te Alphen aan den Rijn, drs. S. H. van der Meer te Leldschendam, M. v. d. Ploeg te Sassenheim, J. P. Seijsener te Alphen aan den Rijn en J. Sikkink te 's-Gravenzande hun 25- jarig priesterfeest vieren. In bet bisdom Haarlem vie ren die dag de priesters J. Agterhof te Hilversum, Th. J. Kramer te Den Helder, mgr. dr. H. Kuipers, vicaris van het bisdom te Haarlem en V. G. Nijman te Weesp De Amerikaanse pater Da niel Berrigan S.J. heeft op het filmfestival in Cannes de vertoning van de film „De negen van Catonsville" bij gewoond. De film is gemaakt naar het door Berrigan ge schreven boek, dat handelt over het proces dat tegen hem en z'n broer is gevoerd. De pater was tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in 1968 oproepen voor militaire dienst had vernietigd. In het kader van het veer tigste Internationale Eucha ristische Congres, dat in fe bruari van het volgend jaar in Melbourne gehouden wordt, zal er voor het eerst in Australië een festival van christelijke kunst worden ge houden. Men rekent erop dat het congres 10.000 bezoekers zal trekken. Twee priesters uit Melbourne, die verant woordelijk zijn voor de orga nisatie van het congres zijn juist teruggekeerd van een wereldreis om het congres bekendheid te geven. De kringloop wordt voltooid: van de Broadway musical „Jesus Christ superstar" wordt een film gemaakt. Wie de hoofdrolspelers zijn is nog niet bekend, maar hier zijn enkele Amerikaanse vertolkers uit de musical: Ben Vereen (Judas), Jeff Fenholt (Jezus Christus) en Yvonne Elliman (Maria). Jezus Christ moviestar De roek-opera „Jesus Christ Superstar", die met veel suc ces in vele landen ter wereld is uitgevoerd, zal nu ook ver filmd worden. Aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse filmmaatschap pij Universal in Los Angclcs bekend gemaakt. De filmopnamen zullen in het heilige land worden ge maakt. Regisseur van deze filmproduktie van Jesus Christ Superstar zal Norman Jewison zijn, bekend door zijn verfilming van de musi cal „Fiddler on the roof'. Volgens de filmmaatschappij zullen de opnamen medio au gustus beginnen. Als lokatie heeft men, om een zo groot mogelijke authenticiteit te bereiken, de omgeving van Jeruzalem uitgekozen. De verhouding tussen de kerk in Bolivia en de rechtse regering Banzer is tot een nieuw dieptepunt gekomen na de dood van 3 Boliviaanse militairen deze week in een vuurgevecht met guer rillastrijders, die hun toevlucht hadden gezocht la een klooster in het stadje Achacach*, honderd kilometer van La Paz In het Andesgebergte. De minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Adett Zamora heeft op een persconferentie gezegd, dat de rooms-katholieke kerk in het incident, waarbij aan beide zijden nog talrijke gewonden zijn gevallen en tien mensen zijn gearresteerd ls betrokken, aartsbisschop van La Paz vóór de inval in het klooster. De De kolonel zei, dat het ministerie contact had opgenomen met de aartsbisschop was uitgenodigd de regeringstroepen te vergezel len om er op toe te zien dat zij zich correct gedroegen en om te zien tot welke politieke acties de kloosterlingen waren over gegaan. „De aartsbisschop wees de uitnodiging aP', aldus minister Adett, „en wees twee priesters aan als vertegenwoordigers. Opnieuw zijn de betrekkingen tussen kerk en staat benadeeld door de daden van leden van de katholieke kerk, die steun willen geven aan politieke elementen die tegenstanders zijn van de regering en gemene zaak maken met de extremisten. Ik zal niet soepel zijn ten opzichte van slechte priesters". Kardinaal Maluma naar Zaire terug Er is een eind gekomen aan het conflict tussen president Moboetoe van Zaire (Kongo) en kardinaal Malula. De kar dinaal mng onmiddellijk naar zijn land terugkeren, aldus heeft radio Zaire mee gedeeld. Kardinaal Malula had op 11 fe bruari Zaire verlaten met bestemming Rome. Daar hoorde hij. dat hij niet meer mocht terugkeren naar zijn land. Het conflict tussen de kardi naal en de president was ontstaan naar aanleiding van een „afrikaniserlngsproces" van de president, dat onder meer leidde tot een gedwon gen terugkeer van het volk van Zaire naar een Afrikaan se eigenheid, de installatie van jeugdgroepen van de MPR (Revolutionaire Volks Partij) in de seminaries en dc verplaatsing van bepaalde religieuze feesten vnn een werkdag naar de zondag. De kerk in Zaire heeft tegen het volgens haar „onbezonnen en veel te gehaast doorvoe ren" van dit afrikaniserlngs proces krachtig geprotes teerd. De betrekkingen tus sen kerk en staat waren daardoor zeer verslechterd, met als dieptepunt het ge dwongen verblijf van kardi naal Malula in Rome. Zaak pater Rutgers vóór Braziliaanse rechtcank Een militulre rechtbank in Brasilia behandelt dezer da gen bij verstek de zaak van de Nederlandse pater J. A. Rutgers, 37 jaar oud en af komstig uit Montfoort. Hij wordt ervan beschuldigd te maken te hebben gehad met de linkse guerrillabeweging Vaipalmarcs en samen met anderen propaganda te heb ben gemaakt tegen het Bra ziliaanse militaire regime. Pater Rutgers is in mei 1970 al uit Brazilië uitgewezen en verblijft momenteel weer In Nederland. In Brazilië be hoorde hij tot een groep priesters die studeerde in het centrum voor maatschappe lijke studies in Brasilia.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7