Verdeeldheid over status Ev. Omroep KIm WMMmmmm, Maatregel van mgr. Gijsen is (naanvaardbaar JOENIT-MEDEWERKER VOOR HOGE RAAD Kredietcolportage op de helling CcidocGouoctni Kfetör Mim-BOfKICS Hoofden van dienst Wat u ook moet weten Berlijnse muur weer open oen vragen en klaehten voor P.T.T. Flevohof trekt record bezoekers Fluor zeer nadelig voor 1 doemen en planten 972 oeNSDAG 17 MEI 1972 PAGIN; Lisse In het gemeen schapscentrum „De Poel" wordt vrijdag aanstaande een grote kienavond georga niseerd ten bate van de door vernielingen getroffen Fal- mingoschool. Aanvang 8 uur. [#Lisse De visclub houdt vrijdagavond om 8 uur een j. vergadering over het nieuwe seizoen in café Van Steijn aan de Knaalstraat. ifLisse In een feestelijke vergadering van de EHBO j zal burgemeester Berends vrijdagavond in Rehoboth de uitreiken van alle geslaagden voor het EHBO diploma. Aanvang 8 uur. HAZERSWOUDE Hef co mité voor bejaarden te Ha- zerswoude-dorp-, heeft de jaarlijkse reis voor de ouden van dagen dit jaar vastge steld op woensdag 21 juni a.s. Zij die in de loop van 1972 65 jaar worden kunnen zich voor de reis opgeven. Vooraf zal echter weer door een aantal dameskollektan- ten gaven worden ingeza meld om de reis te kunnen realiseren. In .verband met de steeds stijgende kosten worden de inwoners ge vraagd ook hun gift hieraan te willen aanpassen, opdat het comité de voorgenomen plannen volledig zal kunnen uitwerken. I HAZERSWOUDE De sportdag van de leerlingen van de RK Mavoschool „Christus Koning" uit Ha- zerswoude-Rijndijk legde de groep senioren, die werd aangevoerd door John v. d. Haas, geen windeieren. De jongens mochten niet alleen uit handen van de wethouder van onderwijs P. A. Th. v. d. Werf de beker in ontvangst ramen, maar ook de medail les, die door het gemeentebe stuur beschikbaar waren ge steld. Volley-, basket-, hand-, handley- en hakobal stonden op het programma van jon gens èn meisjes; terwijl de jongens voetbalden vermaak ten de meisjes zich met korfbal. Poulewinnaars werden: de groep van John van de Haas i (die het beste prestatiege middelde haalde); de groep van Ingrid de Groot (meisjes junioren); de groep van An- toon de Boer (jongens junio ren); de groep van Joke Kaptein (meisjes senioren). Alle poulewinnaars kregen de erelinten opgespeld na. af loop van de wedstrijden in het sportpark. De voetbal wedstrijden tussen de meis jes van de derde en de vier de klas, gecompleteerd met leraressen, eindigde onbe slist: 0—0; de jongens'en le raren van dezelfde klassen hielden de stand op 44. Morgen staat de sportdag voor de leerlingen van de protestants-christelijke mavo op het programma. I HAZERSWOUDE Zater dag wordt op het St. Bernar- dusterrein te Hazerswoude- Rijndijk een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de medewer kers van Pleyn 68, de Groe- nendijkse jeugdsociëteit, en de leden en fans van de Leidse Baker Street Jazz Band. Inzet van deze ont moeting is de Amstel Cup; aanvang 18.00 uur. HAZERSWOUDE Vrij dagavond wordt in het Michelshuis te Hazerwoude- dorp een bijeenkomst geor ganiseerd door de ouderver eniging van de RK basis school. De heer W. van An- del, commissaris van politie te Den Haag, behandelt het onderwerp „Contact en con flict tussen jongeren en ou deren". Aanvang 20.00 uur. ALKEMADE Ook de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is toe aan de laatste voorlichtingsavond voor dit seizoen. Op dinsdag 23 mei a.s. zal de heer W. Grimme uit Lisse in de kan tine van de bloemenveiling .■.EM.M. - Roelofarendsveen" veel vertelen en laten genieten over Zwitserland met zijn prachtige Alpenflo ra. Voorts zullen op deze avond ook nog enkele andere zaken behandeld worden. Er zal o.a. een verslag gegeven worden van het feest van het lOO-jarig bestaan van de Kon. Mij. op 17 mei. Voorts zal besproken worden de voorselectie voor het natio naal kampioenschap bloem schikken, alsmede de organi satie van een excursie. Aan het slot van deze avond zal vanwege het 100-jarig he- staan van de Kon. Mij. als mede ter afsluiting van het seizoen een aantal mooie planten onder de leden wor den verloot ROERMOND (KNP) „Onan- vaardbaar". Zo hebben de hoof den en de leden van de diocesa ne diensten van het bisdom Roermond de maatregel ge noemd van mgr. Gijsen tegen de beide verantwoordelijken voor het personeelsbeleid, dr. Van Kempen en P. H. Korsten, wier verantwoordelijkheid door de bisschop is overgeno- In een gezamenlijk overleg heb ben zij gisteren deze con clusie getrokken. De uiterste consequenties hiervan hebben zij nog niet getrokken, omdat zij deze eerst willen doorspre ken met andere kaders van het bisdom, te weten het kathedraal kapittel, de dekensvergadering en de diocesane pastorale raad. Het is de bedoeling, dat alle ka ders vrijdagochtend bijeen ko men voor gezamenlijke stand punten. Deze zullen aan de bis schop worden meegedeeld, zo mogelijk voor nieuw overleg. De hoofden en leden van diensten zeggen, dat uit de maatregel van de bisschop een beleidsvisie blijkt, die zij in geweten niet kunnen onderschrijven. Het be leid van de bisschop wordt one vangelisch en onkerkelijk geacht. De landelijke werkgroep voor pro fessioneel pastoraat, waarin na mens de bisschoppen en de stichtingen der religieuzen de benoemingsadviseurs der zeven bisdommen en vijf vertegen woordigers van de orden en congregaties zitting hebben, heeft in haar maandelijkse ver gadering te Utrecht gisteren met verbijstering kennis geno men van het besluit van mgr. Gijsen. Dit wijkt af van de tot nu toe in alle bisdommen gang bare behandeling van perso neelszaken. Met name is men verbijsterd, dat twee bekwame functionarissen zonder duidelijk vooroverleg door dit besluit zijn overvallen. „Vondelpark" gaat in hoger beroep AMSTERDAM (ANP) De drie stichtingen en 10 particulieren, die hun kort geding tegen de ge meente Amsterdam - om te be letten dat er deze zomer weer in het Vondelpark zal worden geslapen - verloren hebben, hebben hoger beroep aangete kend tegen het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank. De 'pleidooien in dit spoed-appèl zullen worden gehouden op don derdagmiddag 1 juni (14.15 uur) De eisers zullen in hoger beroep hun vordering beperken tot het huns inziens meest essentieel punt: een verbod aan de ge meente om enig deel van het Vondelpark als slaapplaats aan te wijzen. WEST BERLIJN (DPA) Voor de 2,1 miljoen inwo ners van Wcst-Berlijn is vanochtend de muur naar het oostelijke stadsdeèl weer voor acht dagen ge opend. Met pinksteren kunnen de Westberlijners voor de tweede keer dit jaar be zoeken brengen aan de DDR en aan Oost-Berlijn. Verwacht wordt dat rond 700.000 Westberlijners van de pinksterregeling g de pinksterregeling ge bruik zullen maken. volgens afspraak contact opge nomen met de Haagse politie. Toen de politie desondanks het meisje kwam halen, had B. haar telefonisch gewaarschuwd, waardoor zij kon ontkomen- Het hof oordeelde, dat hoewel het een strafbaar feit is, de joenit- medewerker niet strafbaar en ontsloeg hem van rechtsver volging. Men oordeelde dat het aannemelijk was, dat hij kon en mocht menen niet wederrechte lijk te handelen. Zo besloot mr. H. W. J. Droesen Mr. Droesen vindt het niet juist DEN HAAG „Met uw uit spraak is de rechtspraktijk ge diend, want veel algemene vra gen van strafrecht spelen een belangrijke rol in deze zaak. Speciaal zij die in het kader van de hulpverlening oprecht bezig zijn met de oorzaken, die leiden tot het zich onttrekken van minderjarigen aan het wet tig gezag, wachten op uw uit spraak. Laat het een uitspraak zijn die ruimte geeft aan deze hulpverleners". Individueel kamperen in Zeeland MIDDELBURG (ANP) Alle ge meentebesturen. dn Zeeland heb ben een brief ontvangen van Gedeputeerde Staten, waarin elf punten worden genoemd, die betrekking hebben op het indivi dueel kamperen. Het doel van deze brief is, degenen die nog deze zomer kampeerders op het erf of in de boomgaard wil len ontvangen, hiertoe ook de mogelijkheid te bieden. BEA koopt 6 luchtbussen LONDEN (AP) De Britisch-Eu- ropean Airways zal zes Lock heed Tristar Luchtbussen aan schaffen. De kosten van de Tristars zullen 30 min. pond be dragen- Er zou reeds over de levering van minstens 20 tristars onderhan deld worden. De vliegtuigen, die plaats bieden aan 350 personen, zullen in de loop van de komen de drie jaar worden geleverd. DEN HAAG, (ANP) Kredietcolportage is onaanvaardbaar en zal verboden moeten worden totdat er een definitieve regeling in het ontwerp colportagewet is opgenomen. Dit zei de socialist Lems gisteren tijdens het debat over de wet op het consumptief geldkrediet. Het doel van deze wet is de uit 1932 daterende geldschieterswet aan te passen aan de ontwikkelingen en veranderingen die op het gebied van het consumptief krediet hebben plaats gevonden. Lems diende een amendement in dat beoogde de colportage te verbieden. „Wij vinden deze colportage een misdrijf en geen overtreding", zo zei hij. Fel ook trok hij van leer tegen de misleidende reclame, waarin naar zijn mening de aspirant-kredietnemer een rad voor ogen wordt gedraaid. „Wat is er op tegen om in advertenties precies interest en kosten van een lening aan te geven? Maak de markt doorzichtig en uni form", zo hield hij staats secretaris mevrouw Van Veenen- daal-van Meggelen (CRM) voor. Deze had geen bezwaren tegen het amendement inzake het verbod om als kredietcolporteur werk zaam te zijn. Zij nam het amen dement over met de toezegging dat zij contact zal opnemen met Economische Zaken om een colportageverbod in de colpor tagewet opgenomen te krijgen. Mevrouw Van Veenendaal meende in alle eer en geweten te kunnen stellen, dat alles goed in de wet is geregeld. „Maar het blijft een moeilijke materie, die steeds in beweging is. Bewaking van de belangen van kredietbehoeven- den, vooral de economisch zwak keren, staat in het wetsontwerp centraal". Vrijwel alle sprekers maakten zich zorgen over de hoge kosten van controle op het kredietwezen. De staatssecretaris meende even eens dat de controle door gemeenten duur en onecono misch is. gistermiddag zijn pleidooi de Hoge Raad in Den Haag, dat het arrest tegen Sosjaal Joenit medewerker Bennie B- behan delde. De procureur-generaal had cassa tie aangetekend inzake het von nis van het Gerechtshof van 17 maart. Bennie B had op 22 ja nuari een 14-jarige van huis weg gelopen meisje ondergebracht op een adres in Rijswijk en dat het hof het middel ken schetste als „het op een dwaal spoor brengen van de politie" Hij wees erop dat B. de politie naar waarheid heeft gezegd waar het meisje was, het haar overlatend of zij wilde wachten tot de politie haar kwam halen. Op 30 mei volgt het requisitor van de advocaat- generaal, vier weken erna doet de Hoge Raad uitspraak. DEN HAAG De Omroepraad was verdeeld in zijn oordeel over de zendtijdaanvraag van de Omroep, die nu de C-status heeft verkregen. Zeven leden meenden, dat de aanvraag niet voldeed aan de in de wet neer gelegde getalcriteria. Tien leden meenden, dat de zendtijdaan vraag wel voor toewijzing in aanmerking kwam. De meerderheid van de raad oor deelde ook, dat de E.O. aan de eis voldoet een totaal-program ma te brengen. Zij realiseerde zich, dat alle vier categorieën van programmastof in belang rijke mate een verkondigend karakter zullen dragen. De EO had zelf geschreven zich ten doel te stellen: „De uitzending van een volledig radio- of televi sieprogramma, dat alle catego rieën van programmastof om vat, en waarvan het uitdragen van de bijbelse boodschap en het bijbelgetrouwe uitgangs punt kenmerkend zijn". De zeven andere leden van dt raad meenden, dat de verzor ging van een volledig program ma in de zin van de omroepwet een onmogelijkheid is als de EO het wil maken op de basis, die zij aan alle programma's ten grondslag legt. Ook in de ach terliggende jaren heeft de EO alleen programma's verzorgd van een evangeliserend, althans verkondigend karakter en maakte zij haar bewering een volledig programma te maken niet waar, aldus de minderheid. M^r. Zwartkruis breekt ribben HUIZEN (ANP - De bisschop van Haarlem, mgr. T. H. Zwart kruis, is tijdens het weekeinde 's nachts in zijn woning zo on gelukkig gevallen, dat hij een paar ribbep brak. Het zal zeker enige weken duren eer hij weer aan het werk kan gaan. ROTTERDAM (ANP) Bij de klantenservice posterijen 0017 Is het 1.000.000e Jnkomende ge sprek geregistreerd. Deze mijl paal werd ruim drie jaar na de start van deze dienst bereikt. De klantenservice posterijen 0017 is een telefonische Informa- tebron met betrekking tot vra gen en klachten over de post dienst, de Postcheque- en Giro dienst en de Rijkspostspaar bank. De klantenservice posterijen 0017 is van maandag tot en met za terdag vanuit het gehele land telefonisch te bereiken door het nummer 0017 te kiezen. De openstellingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur en 's za terdags van 09.00 tot 16.00 uur. Er worden geen gesprekskosten in rekening gebracht. Tijdens de uren dat de informatieposten niet zijn bezet (derhalve buiten de hierboven genoemde uren) kan men zijn klacht of verzoek om informatie inspreken op een automatisch beantwoordiingsap- raat, waarna men de eerstvol gende werkdag antwoord ont vangt. Martinair Holland, de Nederlandse charter luchtvaartmaatschappij, heeft een nieuwe Cessna 402b gekocht. Het vliegtuig kan vier tot zeven passagiers vervoeren en een lichte hoeveelheid vracht. Martinair mikt met dit tweemo- torige toestel vooral op zaken mensen die snel ergens heen moeten. Ook kan het gebruikt worden voor bijvoorbeeld het overvliegen van scheepsonderde- len. Tot nu toe had de maat schappij voor dergelijk vervoer slechts grotere vliegtuigen als Friendship en DC-9 beschikbaar. Deze week maakt het toestel een introductietocht langs de Neder landse vliegvelden om mensen uit het zakenleven kennis te laten maken met de mogelijk heden van de Cessna. Bankovervallen W est-Duitsland LUDWIGSHAFEN (DPA) BI] twee bankovervallen in West- Duitsland hebben nog onbekende rovers gisteren een bedrag van ruim 350.000 gulden buitge maakt. In Ludwigshafen (Rijnland-Palts) overvielen vier gewapende man nen een bankfiliaal en gingen er met ongeveer 256.000 gulden van door. De buit bestond uit bank biljetten van 20, 50 en 100 Mark en ouitenlands geld. In München dwongen twee ge maskerde en gewapende mannen de kassier van een bankfiliaal hun een bedrag van ongeveer 100.000 gulden te overhandigen. Verschuiven: voornaamste reddingsplank voor 1973 W^aar blijft de tijd dat Nederland de verbeteringen 'in zijn v vaarts- en welzij rtspojitiek kern bekrsL'igen uit de verhoogde brengst van de nationale produktie? De „ruimte" welke er nat naai nog in onze economie zit, is zo ingeschrompeld, dat aansprak erop niet meer kans maken als een lot op vette prijzen in de staa loterij. Het grootste probleem voor een regering die op dit moment de uitc delijke verantwoordelijkheid draagt bij het verdelen van de ruim is dat zoveel urgenties samenvallen. Dit vloeit logisch voort uit I energieke streven om nationaal en internationaal de maatschap om te spitten maar het probleem wordt er niet minder groot om. Het kabinet-Biesheuvel kent door zijn politieke samenstelling enk beperkingen in de bewegingsruimte welke een regering van andi stempel misschien niet zou voelen. Maar geen enkel kabinet is dit moment in staat op een andere manier dan het kiezen van co promissen een weg te banen door het oerwoud van op zichzelf rechtvaardigde, maar elkaar hinderende wensen. De regering 1 momenteel alleen nog maar iets geven, door elders iets te nem< verschuivingen toepassen, dat lijkt voor het regeringsbeleid in 1' de voornaamste reddingsplank. Hogere B.T.T Tongste voorbeeld van deze beleidslijn is het plan om per 1 janu de B.T.W.-tarieven op te krikken; het kabinet zfet zich hier. genoodzaakt, omdat anders geen dekking te vinden is voor d maatregelen die voor volgend jaar op stapel staan: de fiscale li premies op het invoeren van spaarloon; de hiermee samenhangen belastingvrijdom voor de eerste 200 gulden die met rente of and inkomen uit vermogen wordt verdiend en de fiscale tegemoetkomi gen ten bate van de oudedagsvoorziening van zelfstandigen. Allemaal maatregelen die om twee redenen aanlokkelijk zijn; ze I vorderen het sparen wat belangrijk is voor de conjunctuurbehei sing en ze kunnen bijdragen tot bezitsvorming wat in onze ogen n steeds een begeringswaardig middel is om onze economische samt leving structureel te hervormen. Maar wanneer de regering omwille van deze fiscale tegemoetkom: gen besluit de B.T.W. te verhogen, zal ze dit middel niet meer dat jaar kunnen gebruiken voor andere tekorten die op de miljt dennota-1973 dreigen. Uit verschillende symptomen blijkt, dat de i gering in eigen kring al verzoend is met de gedachte dat don uitvloeisel van de profijtgedachte allerlei echte en onechte retrib ties opgekrikt moeten worden. Besuiniginge. A an hot politieke front verkondigen steeds meer zegslieden dat in die omstandigheden aan vroegere beloften om op de dire< belastingen een inflatiecorrectie toe te passen minder zullen va. houden dan vorig jaar. Maar zonder nieuwe gevoelige bezuiniging zou het kabinet wel eens zowel aan het een als het ander kunn denken. Want al heeft minister Nelissen financieel-economisch het grootste j lijk van de wereld wanneer hij zijn collega's in het kabinet dwin tot krap, krapper en zeer krap begroten, de tegendruk van somn ge ministers neemt toe, omdat zij ook wel eens vruchten en bit men willen zien. Dan komt de boeiende vraag, of mr. Nelissen hardheid zal kunnen opbrengen die achtereenvolgens schatkistk; seliers als Vondeling, Zijlstra en Witteveen omwille van de politie vrede in hun kabinet voor een groot deel weer hebben ingeslikt. FLEVOLAND (ANP) - De permanente landbouwtentoonstelling „Flevohof" in oostelijk Flevoland Is een schot in de roos. Dat is volgens directeur H. Eshuis in het eerste jaar van het bestaan van de Flevohof gebleken. In het eerste jaar, dat nu is afgerond, kwamen er bijna één miljoen bezoekers, van wie ongeveer een derde kinderen jonger dan 13 jaar. Ruim driekwart van de Flevohofgangers kwam in gezinsverband. De directie van de landbouwtentoonstelling rekent het komende jaar op grotere toeloop uit het buitenland, onder meer op grond van de in ploitatietekort van ongeveer drie ton - maar directeur Eshuis neemt aan dat de komende jaren wel het geval zal zijn. Financieel is de Flevohof nog niet zelfstandig - in 1971 was er een ex- het buitenland gevoerde propaganda. Problemen ondervond de Flevohof het eerse jaar doordat de bezoe kers gemiddeld langer bleven dan was verwacht, namelijk bijna vijf uur. Dat leidde tot parkeermoeilijkheden, en overvolle restaurants. Inmiddels zijn grote bedragen besteed voor de vergroting van par keer en restaurantcapaciteit. Er kwamen in de loop van het jaar verschillende attracties bij: een kindenrestaurant, een televisiestudio voor de jeugd, een spookhuis, een auto- en sulkybaan en een informatiecentrum. (ADVERTENTIE) BUWUWtS! VOCRNIX VXRAMKO- SPAStm V' OTséé'V Prinses Beatrix en prins Clai- brachten gisteren een bezoek aa het Lheraxcentrum van het ace demlsch ziekenhuis in Roltei dam. De prinses zwaaide b aankomst vrolijk naar uit de r<. men hangende verpleegsters. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gezamenlijke .standorganisaties te Aalsmeer hebben protest aangetekend te gen de fluoriderlng van het lei dingwater door Amsterdam. Gistermiddag heeft het Produkt- schap voor siergewassen (PVS) zich tijdens de openbare be stuursvergadering uitvoerig met dit probleem beziggehouden. Men is het met de stnndsorga- nlsatües eens dat de fluoridering van het water de positie vun do Nederlandse bloemen en planten nadelig kan beïnvloeden. Proeven in bOnnen- en buitenland hebben aangetoond dat diverse bloemen gevoelig zijn voor fluor o.m. de roos de gerbera, de chrysant, de gladiool en de fre sia. Afgezien van de directe schade kan toevoeging van fluor aan het drlnkwarer ook schadelijke gevolgen hebben, die niet direct zichtbaar zijn. Als de houdbaar heid minder wordt, zal de popu lariteit van het Nederlandse produkt dalen. De kans dat sommige landen een importverbod afkondigen moet niet ondenkbaar worden geacht. Vrees voor produkten die met behulp van gefluorideerd wa ter zijn opgekweekt, kan dit verbod bespoedigen. Vele lan den. zoais Duitsland, België, Frankrijk, Denemarken en Zwe den hebben een kunstmatige verboging van het fluorgefraitc ln het water verboden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9