Defensie-in spanningen NAVO nog net voldoende Meer politiecontrole op verkeer nodig voor een eigen huis. Landelijke pastorale raad is meer dan vrijblijvend overlegorgaan PATRIA DIGESTIVE Algemene Bank Nederland VS-minister financiën afgetreden „Waarom naar de kerk'?, vraag voor onderzoek KORTE METTEN 1972 WOENSDAG 17 MEI 1972 LEIDSE COURANT Ministers Schmelzer en De Koster: (ADVERTENTIE) volkorenbiscuits gezonde biscuit uit goud-geel graan @S voordeel DEN HAAG (ANP) Zowel Minister Schmelzer (buitenlandse zaken) als minister De Koster (defensie) hebben gisteren in de Eerste Kamer gewaarschuwd tegen vermindering van de defensie-inspanning der NAVO-landen, gezien de gestadige uitbreiding van het militaire appa raat der landen van het Warschau-pact. Reeds bij handhaving van het huidige bewapeningsniveau neemt de NAVO al een groot risico op zich, aldus minister Schmelzer. Indien in sommige landen de defensiebegrotingen verhoudingsgewijs nog verder zouden dalen, neemt dit risico op onaanvaardbare wijze toe. Volgens minister De Koster, die de op zijn gunstigst stabiele defen sie-uitgaven vergeleek met de voortdurende versterking van het Warschau pact, zijn wij heel dicht het punt genaderd dat een effectief afschrikwekkend ver mogen nog net kan worden ver zekerd. Bij een verdere vermin dering van de westerse defensie inspanning zal de kritische grens worden overschreden. De Nederlandse regering is ervan overtuigd dat mr. Luns, die zich kernachtig pleegt uit te drukken, bereid is een serieuze bijdrage te leveren aan ontspanning tus sen Oost en West. Indien hij bij zondere aandacht heeft geves tigd op bepaalde aspecten van de internationale toestand, dan had dit doel een stukje onderbe lichting weg te nemen, zo ver klaarde minister Schmelzer. Het Eerste-Kamerlid drs. G, M. Nederhorst had verklaard dat de PvdA-fractie niet gelukkig was met het optreden van mr. Luns als secretaris-generaal van de NAVO. Het schijnt mr. Luns moeilijk te vallen zich in zijn nieuwe rol van hoge ambtenaar in te leven. Mr. H. van Riel (WD) verklaarde dat de nieuwe secretaris-gene raal zo moedig, duidelijk en rea listisch sprak dat zijn woorden hem uit het hart waren gegre pen. UTRECHT (ANP) Uit een oogpunt van preventie is het beter de politiecontrole op het verkeer te intensiveren dan verkeerszondaars strenger te straffen, aldus de vereniging Veilig Verkeer Nederland, die dit jaar haar 40-jarig bestaan viert, in haar jaarverslag over 1971. VVN is dan ook voorstander van verbeteringen van de controle op verkeersveiligheid, uitbreiding van het politiekorps. Veilig Verkeer constateert uit de uitgebreide correspondentie die het afgelopen jaar het centraal bureau binnenkwam, dat het complexe verkeersvraagstuk door velen wordt onderschat: zelden projecteert men de ver keersonveiligheid op eigen on veilig gedrag, zelden gaat de interesse verder dan naar spe cifiek plaatselijke verkeerssitua- aties, zelden wordt naar andere oplossingen gezocht dan het be kende strenger straffen voor ver keersovertredingen, zelden ziet men dat iedere verkeersdeel nemer een concrete bijdrage kan leveren voor veiliger verkeer. Het aantal onder auspiciën van VVN verrichte veiligheidsinspec ties nam vorig jaar toe: het waren er 458.103 tegen 413.420 in 190. Wel was de groei in de tweede helft van het vorig jaar minder sterk dan in het eerste halfjaar, welicht doordat als gevolg van de stijgende autokos ten de mensen de zo noodzake lijke onderhoudsbeurten of ver nieuwingen wat langer uitstellen. Nederland en China wisselen ambassadeurs uit DEN HAAG (ANP) Nederland en de Chinese Volksrepubliek hebben besloten ambassadeurs uit te wisselen, 22 jaar nadat Nederland de communistische regering in Peking heeft erkend. De kantoren der zaakgelastigden waarmee beide landen tot nu toe in eikaars hoofdsteden waren vertegenwoordigd, zullen tot am bassades worden verheven, en waarschijnlijk over enkele maan den zal een Nederlandse ambas sadeur in Peking zijn geloofs brieven overhandigen. In een gemeenschappelijke ver klaring, die vanochtend in Pe king en Den Haag is gepubli ceerd, wordt gezegd dat de Chi nese regering wederom verklaart dat Taiwan (Formosa) een pro vincie van de Volksrepubliek is. Nederland respecteert dit stand punt en bekrachtigt dat het de regering van de Volksrepubliek erkent als de enige wettige rege ring van China. (ADVERTENTIE) Geld De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk,momenteel 8'/4°/0en een afsluitprovisie van l°/o. Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. Mr. Koops griffier Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met bijna algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren mr. dr. W. Koops ge kozen tot opvolger van mr. Sche pel als griffier van de Tweede Kamer. De heer Koops wordt volgend jaar 1 februari de nieu we griffier, wanneer mr. Schepel met pensioen gaat. Tot die tijd krijgt mr. Koops de titel van eerste plaatsvervangend griffier. Mr. Koops is sinds april 1954 als plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer werkzaam. Vóór die tijd was hij onder meer tweede secretaris van het hoofd bestuur van de WD en weten schappelijk medewerker van de Prof. mr. B. W. Teldersstichting. DEN HAAG De beroemde dansgroep van de Indiase kunst academie Kaiakshetra komt onder leiding van Rukmini Devi met 11 danseressen. 6 dansers en 6 musici voor een tournee van vijf weken naar Europa. In ons land worden slechts twee voorstellingen gegeven, waar van een op maandag in het Congresgebouw te Den Haag. Baron Bentinck ambassadeur in Algiers DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. G. W. baron Bentinck, gevolmachtigd minister, hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade te Parijs, tot buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Algiers. Baron Bentinck zal de opvolger zijn van mr. G. J. A, Veling, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en de dienst zal verlaten. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van financiën John Connally, de enige Demo craat in Nixons kabinet zal af treden. Hij zal worden opgevolgd door George P. Shultz, de voor malige minister van arbeid en thans directeur van de afdeling bestuur en begroting, Connally, die vijftien maanden minister van financiën Is geweest ver klaarde dat er geen politieke overwegingen bij zijn optreden een rol hebben gespeeld. Hoewel de Amerikaanse bewinds man zei geen politieke ambities te hebben, weigerde hij de mo gelijkheid uit te sluiten dat hij zou ingaan op een verzoek van Nixon om dit jaar als de vice- president van de republikeinen aan de verkiezingen mee te doen. Connally was minister van marine onder president John F. Kenne dy. Hij trad toen af om gouver neur van Texas te worden. Als gouverneur werd hij gewond dooor de moordenaar, die presi dent Kennedy vermoordde op 22 november 1963. Voor 100 miljoen gulden heroïne onderschept PARIJS (AP) - De polltic In Brussel heeft 120 kilo zuivere heroïne In beslag genomen. In Parijs werden gelijkertijd twee en in New York vijf smokkelaars gegrepen. In Amerika sou de heroïne In versneden toestand op straat tegen de 100 miljoen gulden waard zijn geweest. Het oprollen van de bende en het in beslag nemen van de herofne waren het gevolg van een grote internationale politie-operatie. Het succes van dc operatie is het laatste voorbeeld van de toege nomen Amerikaans-Franse sa menwerking in de strijd tegen de handel in verdovende mid delen. In de eerste drie maanden van dit jaar heeft men in Frankrijk 823,5 kilo heroïne in beslag ge nomen, bij vier grote overvallen. „Het doel van de landelijke pastorale raad is aan de ver bondenheid van alle katholie ken in Nederland gestalte te geven in een gezamenlijk te voeren landelijk pastoraal beleid". Zo luidt het eerste artikel van de statuten van de pastorale raad, die voor het eerst bijeen z-ll komen in oktober van dit jaar en waarvoor de kandidaatstel ling tot uiterlijk 23 mei open staat. De landelijke pastorale raad zal een beleidvormend or gaan zijn en dus meer dan een vrijblijvend overlegor gaan. De raad zal samen met de bisschoppenconferen tie verantwoordelijk zijn voor het pastoraal beleid In Nederland. De eerste algemene vergade ring van de pastorale raad. die op 6. 7 en 8 oktober in Noordwijkerhout wordt ge houden, zal een zogenaamde constituerende vergadering zijn. De pastorale raad wordt dan geïnstalleerd, er moeten negen leden van het algemeen bestuur worden ge kozen, een secretaris en een kiescollege. Er zal een han teerbare werkformule wor den afgesproken voor de be handeling van spreektijden, onderwerpen, de manier van stemmen e.d. Zoals reeds eerder is bericht zal de landelijke pastorale raad gaan bestaan uit 56 af gevaardigden uit de bisdom men, een afgevaardigde van de gezamenlijke orden en congregaties, de zeven bis schoppen en 25 leden die door het kiescollege gekozen zullen worden. De algemene vergadering telt dan tenmin ste 89 leden. Het zou kunnen gebeuren dat de raad nog meer leden gaat tellen als de algemene vergadering bj het kiezen van het algemeen be stuur mensen van buiten de raad zou aantrekken. Ook anderen De pastorale raad zal als zoda nig een orgaan zijn van de rooms-kathoiieke kerk, maar men zal ook de andere ker ken, geloofsgemeenschappen en levensbeschouwelijke groeperingen uitnodigen en in het beraad betrekken. Ze zullen geen stemrecht heb ben. Naast de installatie van de raad en de afwerking van het huishoudelijke gedeelte zal er in de oktobervergade ring overigens ook een on derwerp besproken worden. Men heeft gekozen voor het document van de laatste bis schoppensynode over de itchtvaardigheid in de we reld. De onderwerpen voor volgende vergaderingen zijn nog niet bekend. Al wat van belang is voor het pastorale beleid in Nederland kan aan de orde komen. Het alge meen bestuur van de pasto rale raad zal voortdurend de vinger aan de pols moeten houden en nagaan wat er leeft aan behoeften en moge lijkheden. In de statuten van de pastorale raad is bepaald dat de leden van de raad worden gekozen voor een periode van drie ja ren, met dien verstande dat jaarlijks eenderde van de le den aftreedt. Deze kunnen echter worden herkozen. De raad komt ten hoogste twee maal per jaar bijeen. De lei- oing van de algemene verga dering berust bij het alge meen bestuur. De voorzitter van de bisschoppenconferen tie is tevens de algemeen voorzitter van de pastorale raad. Bestuur Over het algemeen bestuur staat er in de statuten „dat het zijn taak is op basis van een voortgezette inventarisa tie van wat in de kerkprovin cie aan pastorale behoeften en mogelijkheden bestaat, voorstellen van pastoraal be leid op te stellen en bij de algemene vergadering in te dienen. De algemene verga dering moet daarna het alge meen bestuur opdracht ge ven de goedgekeurde voor stellen van beleid ter kennis te brengen van dagelijkse leiding van de kerkprovincie, opdat deze de uitvoering van het pastoraal beleid op gang gaat brengen. Het hoe en wat van de Lande lijke Pastorale Raad kan men uitvoerig vinden in de achtste pastorale brief" die dezer dagen is verschenen bij de actie ..Voor God", postbus 2 te Heemstede. Landelijke pastorale raad: gezamenlijk beleid De apostolische nuntius in de hoofdstad van Equador, aartsbisschop Luigi Accogli, zal zijn woning, een groot paleis, verlaten. Het paleis zal nu gaan functioneren als katholiek centrum voor so ciale communicatie. Paus Paulus stemt volgens de aartsbisschop van Quito, kar dinaal Pablo Munoz Vega ge heel in met de nieuwe be stemming van het gebouw. De nuntius zou al geruime tijd geleden de wens te ken nen hebben gegeven het vijf verdiepingen hoge paleis te willen verlaten, waar hij nu Gehuwd priesterschap niet afgedaan Ofschoon de bisschoppensynode van 1971 zich in meerderheid ui'tspraflc tegen de priester wijding van de gehuwde man, is cfeze aangelegenheid niet afgedaan. Dit hebben leidende figuren uit het Ca nadese episcopaat verklaard tijdens een informeel ge sprek met de pers bij gele genheid van hun voorjaars vergadering. „De stemming van de synode is", zo zeiden zij, „tenslotte slechts een advies aan de paus en niets hoeft de Cana dese bisschoppen tegen te houden om de H. Vader toe stemming te vragen voor de wijding van gehuwde man nen, wanneer de situatie hier erom zou vragen". Met name bisschop Carter wees erop, dat „veel bis schoppen als vertegenwoordi gers van grote bisschoppen conferenties voor de priester wijding van gehuwde man nen" hebben gestemd Waarom naar de kerk? Waarom niet? Als vervolg op het onderzoek naar de ontwikkeling van de kerk. gang in de gereformeerde kerken en het onderzoek naar de vooronderstellingen in preken, gaat het instituut voor practi- sche theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een ver. dergaand onderzoek instellen om te weten te komen waarom men wel of niet naar de kerk gaat. Dit onderzoek geschiedt In overleg met prof. dr. P. van Hooydonk (r.k.) en dr. R. G. Scholten (nJi.). Het instituut houdt zich reeds geruime tijd bezig met het verrich ten van onderzoekingen op kerkelijk gebied. Tot nu toe konden slechts de conclusies worden getrokken dat er veel gaande is rondom de kerkdienst. Dat b!-?ek onder meer uit de vastgestel de sterke daling van het kerkbezoek, maar ook uit experimen tele en bijzondere activiteiten die er in dit opzicht plaatsvinden. Het ontbreekt het instituut tot nu toe echter aan kennis over de factoren die hier in het geding zijn. Meer dan vermoedens heeft men eigenlijk niet. In het verdergaande onderzoek wil men te weten komen waarom men wel, nog wefl of niet naar de kerk gaat en wat kerkgan gers en ex-kerkgangers positief of negatief aan de huidige kerkdiensten waarderen en beieven. Twee paters van een Parij- se missiecongregatie zijn naar alle waarschijnlijkheid in het Vietnamese dorp Kon Horing, dertig kilometer van Kontum, gekruisigd. De overste van de missie-con gregatie kon het bericht tot nu toe niet officieel- bevesti gen. Volgens Amerikaanse waarne mers in het gebied, zouden de paters gemarteld zijn, na dat ze hadden besloten na de bezetting van hun dorp door communistische troepen bij hun gelovigen te blijven. Op eerste Pinksterdag zal Paus Pauius voorgaan in een eucharistieviering die in de openlucht wordt gehouden op het terrein van het Petrus- college te Rome. De plechti ge viering is een onderdeel van de feestelijkheden rond het 350-jarig bestaan van de congregatie voor de geloofs- verbrelding en het 150-)arlg bestaan van de Pauselijke Werken van de verbreiding van het geloof. Koorknapen uit verschillen de landen zullen van 5 tot 9 Juli deelnemen aan het veer tiende internationale congres „Pueri Cantores" dat in 's- Hertogenbosch wordt gehou den. De koren zullen' concer ten geven maar ook liturgi sche vieringen muzikaal op luisteren. Op het programma staan ook folkloristische uit voeringen in 's-Hertogen- bosch en omgeving. is de afgelopen maand ruim 110.000 gulden binnengeko men bij het Algemeen Dlako- naal Bureau voor de gerefor meerde kerken. Voor het geld zal voedsel worden ge kocht dat onder meer door de MAF de vliegdienst die diensten bewijst aan werkers In zending en werelddlako- naat naar Soemba wor den gevlogen. Westduit- se katholieke Instanties, die in relatie staan met de r.k. kerk op Soemba hebben het Algemeen Diakonaal Bu reau gevraagd op te treden als coordinator bij de beste ding van de 100.000 Duitse mark die men bijeenbrengt voor de hongerbestrijding. De ex-president van de We reldraad van ker<ken, dr. W. A. Visser 't Hooft zal van daag en morgen In het kader van de „Berkelbach van der Sprenkel lectures" in Utrecht spreken. Vanavond om acht uur in de aula van het academiegebouw aan het Domplein is het onderwerp: „Lijdt de oecumenische be weging aan Institutionele verstarring? „Donderdag middag om vier uur behan delt hij „het oecumenisch ge tuigenis in de religieuze we reld". 's Avonds om acht uur bespreekt dr. Visser 't Hooft ,,de agenda van de kerken en de agenda van de wereld". De lezingen zijn voor iedereen vrij toegankelijk. In samonwerking met de broederschap van predikan ten organiseert het conferen tiecentrum De Hezcnberg te Hattum van dinsdag 23 tot donderdag 25 mei een confe rentie rond het thema: he dendaagse vormen van splri- tualite Over „meditntle in deze tijd" zal brooder Jeroen van het Trappistenklooster te Zundert een inleiding houden. Inlichtingen en aanmelding bij het conferentiecentrum tel. 05206-1648. Woord van paus voor adverteerders In een toespraak tot zeventig afgevaardigden naar het con gres in Rome van het ge nootschap „Top European Advertising Media" een ver eniging van de grote Europe se publlcltcltsorganen, heeft paus Paulus stelling genomen tegen de dagbladreclame dlc speculeert op da lagere In stincten van de mens. De paus legde de nadruk op het belang van de dagbladre clame als één van de facto ren die het dc industrie mo gelijk maken haar produktle te handhaven of op te voeren. In deze zin draagt de recla me bij tot verhoging van de levensstandaard. „Maar", al dus de paus, „degenen die verantwoordelijk IJn voor de advertenties moeten zich ook voortdurend afvragen of er in een bepaalde advertentie geen schadelijke produkten worden aangeboden of niet teveel aandacht wordt ge vraagd voor het overbodige en het kunstmatige, zodat de essentiële dingen in dc ver drukking komen". Italiaans episcopaat tegen „33" In een dezer dagen uitgegeven verklaring hebben de Ita liaanse bisschoppen het ma nifest van de SS bekende ka tholieke theologen, waarin ■telling wordt genomen tegen de machtsconcentratie In Rome scherp veroordeeld. De bisschoppen zijn van me ning dat het door Christus aan de paus en de bisschop pen verleende gezag door geen enkele hervorming van de kerkelijke structuur kan worden aangetast. „Wie hier anders over denkt, uldus de bisschoppen, wil in feite een andere kerk, dan die welke door Christus Is gesticht". In hun verklaring zeggen de bisschoppen dat één of ande re vorm van toezicht op de paus en de bisschoppen door de priesters of het kerkvolk onaanvaardbaar is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7