Pastoor Ed. Paap en Stomp wijk hebben het heel best met elkaar getroffen Eigen bad bouwen de oplossing voor Leidse zwemclubs Bij een 40-jarig priesterfeest op het wijde land DOOR HET JEUGDWERK IS HIJ MET DE DINGEN MEEGEGROEID Wat u ook moet weten MEl WOENSDAG 17 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 i STOMP WIJK Het is al eerder gesignaleerd: de wijngaard des Heren beleeft in het westen des lands op Pinksteren een eigen nationale feestdag. In mei 1932 ging een wat toen nog een voltallige klas was groep Warmondse theologen onder de handen van mgr. Aengenent door om het eeuwig merkteken ingeprent te krijgen. Dat gebeurde in Haarlems kathedraal. Daar was ook pastoor Ed. A. M. Paap bij, veertig jaar geleden. „De oudjes doen het nog best", vindt hij vandaag en in het weelderige bospark-zond der-naam achter de ranke pastorie van de St. Laurentiuskerk kijkt hij goedlachs naar een stel voorjaarsruziënde witte eenden. Maar dieper in hem is het een komen en gaan van dankbare herinneringen aan wat achter de rug ligt. te! Pastoor Paap viert zondag zijn feest samen met een hechte ka tholieke gemèenschap van ruim 2000 meelevende, vriendelijke mensen: het Stompwijkse volk Gods onderweg. Zijn allereerste voorganger in de parochie. Maarten van der Velden moest zijn roeping bekopen met een 2§f zwaardslag, waaraan hij in 1639 bezweek. Het tijdsbeeld is bijna onherkenbaar veranderd. Een ander beeld, namelijk dat van het H. Hart, dat voor de kerk stond opgesteld, getuigt een beqtje daarvan. Het is verdwe nen. „Op de sokkel had het een plaat met een fraaie tekst: H. Hart van Jesus, zegen Stomp- wijk. En wat zeiden onze brave Stompwijkers er in stilte ach ter?:en laat Zoeterwoude maar verrekken. De plaat is nu ook verdonkeremaand", glun dert pastoor Paap, „die vond ik wel wat griezelig". Het priesterlijk leven van Ed. A. M. Paap („niet van de gerefor meerde Papen uit Zandvoort, maar uit Delft en ik ben in elk ■geval hartsikke irboms") heeft een hele ontwikkeling doorge maakt. Van kapelaan in De Zilk - waiar hij d.a. de Korenbond Bollenstreek oprichtte - via de St. Josephgezellenvereniging in het Amsterdamse Van Nispen- huis als vice-ppaeses heeft hij op het zielzorgelijk vlak veel mogelijkheden benut. Priester Paap, die voor de zoveelste keer moet vertellen, dat hij géén familie is van muziekman Wouter Paap (ook al zorgde een speling der natuur voor treffen de overeenkomstige trekken, zoals uiterlijk, de naam en de liefde voor de muziek), heeft op de hiërarchieke ladder tal van sporten achter zich gelaten. In 1957 werd hij deken van Alphen a.d. Rijn en twee jaar later be reikte hij het paars als kanun nik van het Rotterdams' Kathe draal Kapittel. "i PÏ"oen hij bijna twaalf jaar deken was geweest - een uiterlijke ter mijn van tweemaal zes jaar - vond hij het welletjes. „Geef me maar een kleiner plaatsje", zei hij tegen de bisschop. En hij solliciteerde naar Stompwijk. Daar leeft en werkt hij nu, heerlijk vrij en toch overal vlak bij. „Het is hier best, joh, en zolang ik gezond ben, blijf ik er. Ik ga er volgend jaar op m'n 65ste niet uit. Trouwens, wat wil je, met dat priesterte kort. Mgr. Jansen had de moge lijkheid voor de 65^jairiigen open gesteld: ga er maair uit als je wilt. Bisschop Simonis is deze zaak al weer aan het afrem men. We lopen zo vast als een muur. Vooral in de stadswijken zrie je de "boel achteruitgaan. Je komt daar zo moeilijk als wat te zitten als gevolg van de grote vergrijzing aan de top en de ambtsverlating: er komt niets meer bij". Pastoor Paap trekt z'n stropdas recht en kijkt het bos in, naar de rode kalfjes van koster-hove nier Hilgersom, die niet alleen de altaartafel stofvrij houdt, maar er ook voor zorgt dat de pastoor en zijn pater-assistent Alberse boontjes uiit eigen tuin op hun bord kunnen krijgen. „Zie je die ronde gemetselde bak daar in de tuin?" wijst hij. „Dat is een zwembad geweest. Eens was hier een kapelaan die elke dag moest zwemmen. Waar dS' rododendrons staan was vroeger het kleedhokje". Bin nen, in de zonnige serre, waar alles blinkt van de poets van een zorgzame weduwe uit de buurt, is het rustig praten. De pastoor gaat gewillig onder het mes. Hij komt in de krant. Eventjes in het licht van de schijnwerper, omdat hij jubila ris is. De herder wordt nu ge schoren door een schaap. Voor een enkele keer mag dat. Pastoor Paap loopt het draaiboek van zijn leven nog eens door. Het jeugdwerk heeft hem altijd veel gedaan. Niet alleen in Am sterdam, waar hij 'n 'leerlingen afdeling had van 320 jongens en waar een prachtige gezinsbe weging bloeide, maar ook in Leiden, waar hij van 1937 tot '44 in de toenmalige dekenale parochie aan de Herensingel het kerkzangkoor dirigeerde en er de St. Odo-Koorknapen opricht te. Z'n koperen feest vierde hij magertjes in de hongerwinter. In Leiden heeft hij een reusach tige tijd meegemaakt. Hoogte punten vond hij wel de koren- bondavonden en overal gaf hij met zijn zangers uitvoeringen, niet alleen in Zoeterwoude, maar ook in Den Briel en Am sterdam. Later werd Ed. Paap hoofdaal moezenier van de kampen en internaten voor Sociale Jeugd zorg. Hij leidde leiders en leid sters op en begeleidde hen. Voor het jeugdwerk bezocht hij alle parochies in het oude bis dom Haarlem, van Vlissingen tot Texel. Dat was aan het eind der veertiger jaren „en let eens op, toen al werd er gelegenheid gegeven tot inspraak van bene den af; van bovenaf bood men service en werd rekening gehou den met de plaatselijke situatie. De godsdienstcursussen werden al gegeven met discussie. Ach, we denken het soms wel, maar het is allemaal niet plotseling omgedraaid. Er is al jaren van een duidelijke ontwikkeling sprake", meent Pastoor Paap, die zichzelf nog steeds ziet als de priester, die inspirator moet zijn vanuit het evangelie, dat ei gentijds moet worden verstaan en beleefd: „Een gezagdrager mag geen macht bettekenen, van bovenaf opgelegd, maar hij zal een begeleider moeten zijn in dienstbaarheid." Mooi gezegd en diep gemeend. De herderlijke jubilaris anno 1972 is voorstander van pluriformi teit in de geloofsbeleving. Bij hem in de kerk is driemaal in de maand een Latijnse mis. Hij heeft de jongerenmis in Stomp wijk ingevoerd, „omdat ze hier zaten te springen om een beetje vernieuwing en zo. Het blijft le ven en laten leven-. Lourdes moet net zo goed een kans krij gen". Over Lourdes gesproken: pastoor Paap was daar onlangs. Hij ondervond ook daaar wat h'ij elders ervoer. „We ziiiKen te veel 'in een praatkerk. In alle hotels van Lourdes waren dis cussies over ge/bed en leven. Een eenvoudige pelgrim, een Brabantse boer, zei het heel onomwonden: „Daar doe ik niet aan mee - ik heb genoeg van al dat „gelul", ik ga maar gewoon bidden bij de Grot". „Goed hé? Waarachtig die man had gelijk. Al die discussies over geloof, daar kom je nooit uit. Geloof aanvaard je of je aanvaardt het niet". „Overschat jezelf niet in het da gelijks leven, want dan denk je, dat je het alleen kunt. Maar je zelf onderschatten is ook fout, immers God heeft ons allemaal nodig voor de opbouw van een betere wereld. Voor het overi ge: bewaar het goede dat in deze tijd past. Aan doordouwers heb je niets, die maken veel ka pot. Maar aan de andere kant hou je in je gewone leven je ook niet aan alles vast." Oud-deken Paap kijkt vaak om hoog. Als het niet is naar O.L. Heer, dan tuurt hij toch naar de gloedvolle 150 jaar oude bruine beuk achter z'n huis die de zwemmende kapelaan nog over schaduwd moet hebben. Opzij, over een vijvertje, ligt een bruggetje waarop steevast de bruidsparen poseren voor de re portagecamera: even stil staan; knip, en een nieuw leven ligt open. De heer Paap vindt, dat hij het met z'n Stompwijkers best heeft getroffen. In deze ge meenschap is hij er voor alle maal. Men vindt er nog echte „burenhulp", er is uitstekend onderwijs op de basisschool, de bibliotheek werkit eir samen met de school en onder leiding van de moeders werken de kinderen hier hun eigen projecten uit ten voorbeeld voor vele andere schoolbesturen. De belangstel ling voor het dorpshuis groeit, er zijn goede sportverenigingen Bij het veertigjarig priesterfeest van pastoor Ed. A. M. Paap is er zaterdagavond 20 mei in de St. Laurentiuskerk te Stompwijk om half acht een jongerenmis. Op eerste Pinksterdag vindt om half tien een plechtige Eucha ristieviering plaats, waarna van een uur tot half drie een recep tie voor parochianen gehouden zal worden in het dorpshuis. Op Tweede Pinksterdag zal de jubi laris graag vrienden en beken den ontvangen in de pastorie tussen drie en zes uur. en fn Juliana" bezit het dorp een fanfare met een klinkende naam en veel jeugdige spelers: „heerlijk gezicht, zoals daar soms een klein meiske keurig dirigeert als de directeur diet is. Het is hier trouwens een mu zikaal volk met een goed ge hoor. Dat merk je o.a. ook in de jongerenmissen. Tja, die muziek hé. Een enkele keer, als de or ganist er niet is, klim ik achter het ongel. Als 's zalm avonds de pater preekt kan ik ook boven zitten en begeleiden bij de Nederlandse liederen". Toen pastoor Paap naar Stomp wijk kwam, nam hij twee huis houdsters mee. Een rijkdom, die spoedig getaand was, want de dames konden in het wijde land aan de watering niet nen. Ze hielden het er domweg ntot uit. „Nou >a, 's mensen lust is 's mensen leven. Er zijn nog steeds zorgzame vrouwenhanden die de zaak hier beredderen. Veel thuis ben ik niet. Heel be langrijk vind ik de persoonlijke contacten door regelmatig ver- jaardagsbezoek aan volwasse nen. Het gaat erom, dat je mee leeft met de gewone dingen. Ten aanzien van de pastorie is er nog een zekere drempel vrees, maar niet bij de kinde ren; d>ie komen bij mij digare- bandjes halen of wandelen in het bos". Ook pastoor Paap staat niet meer op een voetstuk, vanwaar hij al les dirigeerde „En tóch wi vroeger een buitenbeentje Leiden deed eens, toen ik op huisbezoek was, een kind de deur open en riep naar boven: „moeder, daar hei je een man van het geloof." En beduvelen deden ze je ook: „Heb je je Pa sen gehouden?" „ja, eerwaar de"; „Maar je benit toch met te communie geweest hè?"; „Nee, eerwaarde „Waar het vandaan op aankomt, is dat de mensen veel meer hun overtuiging volgen. Daar heb ben we altijd op gewacht, op dat meer bewust zijn in je mens en christen zijn. Juist door het jeugdwerk ben ik met de dingen meegegroeid. Het is stom om alleen te klagen over toestanden die weg zijn. Van een dokter verwacht men, dat-le z'n litera tuur bijhoudt. Dat mag je van een priester ook verwachten. Dan valt de ontwikkeling niet bovenop je. Maar je moet ook open voor willen staan". De Overdekte aan de Haarlemmerstraat wordt elk jaar een beetje opgeknapt. Afgelopen maanden zijn nieuwe steunpilaren opgetrokken (zie pijlen op de foto). LEIDEN Er is geen sprake van dat de komende jaren in Leiden een overdekt zwembad wordt gebouwd. De gemeentelij ke financiën laten dat niet toe. De directie van de Overdekte aan de Haarlemmerstraat heeft dat kennelijk ook begrepen. Er wordt tenminste de laatste tijd heel wat aan dit particuliere bad opgeknapt. Er worden jaar lijks veie tienduizenden guldens tegenaan gegooid om gedwon gen sluiting te voorkomen. En, hoe vreemd het ook moge klin ken, het is nog lonend ook. Di recteur v.d. Tang: „Er komen nog steeds genoeg mensen zwem men om het zaakje open te hou den. Ie overdekte gesticht in de vroegere Monnière kerk en daarom door velen nog steeds „de kerk" genoemd voldoet echter maar aan de minimale eisen. Er kan in gezwommen worden en daar is eigenlijk al les mee gezegd. De Leidse ver enigingen moeten hun waterpo- Jowedstrijden bijvoorbeeld el ders spelen, in Katwijk of in Boskoop. Dat is waarschijnlijk met ingang van september afge lopen. Dan kunnen de Leidse verenigingen mogelijk terecht in de buurgemeente Leiderdorp, vandaan zouden moeten halen, de zwemvereniging de De Leiderdorpse vereniging De Does heeft natuurlijk ook met Does een eigen overdekt zwem bad heeft laten bouwen. In dat bad komen naar schatting 40 zwemuren voor verenigingen be schikbaar. De Zijl/LGB, met ruim 1300 le den de grootste zwemvereniging van Leiden, heeft het bestuur van de Does al laten weten ze ker 20 uur voor haar rekening te willen nemen. In de Zijl/LGB gaat jaarlijks een enorm kapi taal om. Zwemmen is tenslotte een relatief vrij dure sport.Zou het daarom geen goed idee zijn voor deze mammoetvereniging (ze is een van de grootste in het land) om gelijk de Does een ei gen bad te bouwen. Geruchten dat De Zijl/LGB dat ook van plan is duiken steeds vaker op. Voorzitter Den Hartog wil zich daarover echter helemaal niet uitlaten. Wanneer wij hem daar over benaderen weigert hij ook maar iets te zeggen. Medebe stuurslid Blatje is iets spraakza mer. Hj geeft toe dat er binnen de vereniging naar een oplos sing van de baden-nood wordt gezocht. Een eigen bad bouwen, kan volgens hem niet. Ik zou Slechts enkele zwemmers hebben afgelopen dagen Deze twee dames hadden er wel zin in. dit probleem te kampen gehad. Waar heeft zij de centen van daan gehaald? Voorzitter v. d. Horst: „Wij kregen om te begin nen de grond van de gemeen te. De gemeente staat ook ga- niet weten waar we het geld mr-"- duik gewaagd in het frisse water van de Zijl. rant voor de geldlening die we hebben afgesloten. In Leiden ligt dat natuurlijk wat moeilij ker. Die gemeente zal van G.S. nog wel toestemming krijgen om voor een vereniging garant te staan, maar of ze in de huidi ge financiële positie ook even tuele tekorten mag gaan dekken betwijfel ik. En het is tegen woordig ondoenlijk een bad he lemaal privé te runnen. De heer v. d. Horst: „De directie van dat oude bad zit niet mger jaarlijks tegen de kapitaalslas- ten aan te hikken. Wij zijn per jaar al 260.000 gulden kwijt aan rente en aflossing. Om onze kosten enigszins te drukken, gooien we het overdekte bad in de zomer dicht. Dan kan men in het verwarmde buitenwater zwemmen en dat scheelt ons ze ker een ton aan kosten. Deze taal uit de mond van de heer v.d. Horst biedt voor even tuele plannen van De Zijl/LGB weinig perspectieven. Uit de zwijgzame houding van voorzit ter Den Hartog concluderen we toch dat men bij De Zijl/LGB er gens op zit te broeien. We zijn benieuwd wanneer concrete plannen op tafel komen. De open baden in Leiden en om geving draaien overigens uitste kend. In de Vliet (1,5 maand open) zijn inmiddels al weer ruim 30.000 man wezen zv men. Dat getal wordt ook ruim schoots gehaald door Poelmeer in Oegstgeest en De Does Leiderdorp. Deze week is ook het oude zwem bad De Zijl in de Kooi open ge gaan. Het bad is enigszins c knapt, de zandbodem Is ver verst", waardoor het water weer ongekend fris uitziet. Het bad is echter onverwarmd. Dat is in de bezoekersaantallen goed te merken. Er zijn de af gelopen twee dagen nog geen 50 mensen geweest. Maandag mor gen 7 uur stond wél aangetre den de pioeg die al jaren „weer of geen weer" elke morgen weer een duik neemt In het fris se bronwater. Onder hen de he ren v.d. Klugt, Bergers en Bou- ma. De temperatuur (13 C) wns voor hen geen beletsel om kwartiertje rond te poelen. Goed voor de gezondheid zeggen ze, ROELOFARENDSVEEN Door de postduivenver. „De Witkop" is deelgenomen aan de wedvlucht voor oude duiven vanuit St. Quentin. De afstand bedroeg 278 km. Dt lossing had plaats or uur 's morgens bij een harde noorden-wind. Er waren 214 duiven ingekorfd. De eerste duif was binnen om 14.19 uur. De uitslag werd 1 - 6 10 J. Hoogenboom; 2 Gebr. Loos; 4 9 Loos-van Ruiten; 5 8 J. Pouw en 7 K. van Klink. WOUBRUGGE Op de scheepswerf De Dageraad vindt op donderdag 18 om 3 uur de tewaterlating plaats van de duwboot Frans Haniel 10, gebouwd voor kening van de rederij Frans Haniel en Cie uit Duisburg in Duitsland. De afmetingen van dit vaartuig bedragen 23.50 X 11.20 X 2.50 meter, terwijl de voortstuwing ge schiedt door twee 900 pk MWM-motoren. Aan boord is accommodatie voor 10 perso nen. De doopplechtigheid zal worden verricht door me vrouw Hulsman. Hierna vindt op De Dageraad de kiellegging plaats van een kotter van 32 X 7.50 X 3.80 meter met een 900 pk motor, te bouwen voor de rederij Kaptein uit Urk. SASSENHEIM Gister morgen circa 12 uur reed een 17-jarige bromfietser uit Lisse, op de Hoofdstraat ter hoogte van Café Hagen, ach ter op een DAF-bestelwagen, bestuurd door een dame uit Noordwijk, De jongeman werd hierbij ernstig gewond. Zo werd zijn neus verbrijzeld en liep hij een kaakfractuur, snijwonden aan het gelaat e een hersenschudding op. Hij werd per ambulance n het Acad. Ziekenhuis te den overgebracht. Daar de toedracht van het ongeval niet duidelijk is, verzoekt de politie getuigen zich te mel den op het bureau Menneweg of telefonisch 0252211166. SASSENHEIM Gisteren werd weer de jaarlijkse tocht van ouden van dagen gemaakt, waarvoor tussen 8 en 9 uur 121 personenwagens en twee touringcars, met een kleine 600 deelnemers naar Ouwehand's Dierenpark te Rhenen vertrokken. Daar werd ook de koffiemaaltijd gebruikt. De terugtocht middags ging naar Alphei a.d. Rijn waar in „Avifau na" tijdens het traditionele diner, hel gouden echtpaar Verbree-Koolmans een cu- deau kreeg van het comité, een verloting werd gehouden en ds. Westra o.a. de w uitsprak, dat de traditie van dc ouden van dagen-tochten in stand zou worden gehou den. Dc heer H. Hoogervorst sprak dankwoorden namens de deelnemers aan de tocht. Om circa 9 uur werd de stoet auto's ingehaald door de Drumband DOS en Adest Muslca. SASSENHEIM Na de jaarlijkse uitgaansdag gisle- len, naar het Gooi en Floria- de. vond in het Motel de hul diging plaats van de heer N. Moerkens.die 25 Jaar schuur- chef was bij C. Westerbeek en Zn NV. Mij werd hierbij op hartelijke wijze toege sproken door directeur C. Westerbeek, die in hel bij zonder het vakmanschap roemde van de jubilaris. Be halve de bekende enveloppe voor de laatste, waren bloemen voor z'n echtgenote. Namens het personeel sprak G. Vonk waarderende woor den en deed eveneens een enveloppe cadeau. TER AAR De postdui venvereniging „De Lucht sport" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin. Afstand 280 km. De duiven werden gelost 11.45 uur. Aankomst eerste duif om 16.19.08 uur. Snel heid 1020 meter per minuut. Uitslag: 1 6 B. Wassenburg, 2 4 Ph. Hoogervorst, 3 7 10 D. Hank, 5 L. van Hameren, 8 Th. van Eg- mond, 9 P. Lemmers. LEIDEN Op de discus sieavond over het rapport van de Club van Rome zijn consequenties, die don derdag op de Leidse studen tensociëteit „Minorvo", Broestraat 48-50, wordt ge houden, 7.al het forum wor den geleid door Wouter van Dieren. Hij vervangt daar mede de beer W. L. Brugs- ma, die verhinderd is de dis cussie te leiden. Aan het be gin van' de voor alle belang stellenden toegankelijke avond zal een enige tijd gele den op de televisie uitgezon den, dertig minuten durende film over het rapport van dt Club van Rome worden ver toond. Het is daarom van be lang, dan men op tijd, dat wil zeggen om uiterlijk kwart over acht aanwezig is. LEIDEN Donderdag zul op de Leidse Studentensocië teit „Horus", Rapenburg 127, de big band van Frits I,an- dosborgon spelen. Dit orkest, dat bestaat uit vijf saxofonis ten, vier trombonisten, vier trompettisten, een bassist, een gitarist, een pianist en een drummer, brengt voor namelijk ten gehore de ar rangementen vun Stan Kon- ton en Noel Hofty. De laatste verzekert het publiek van goede swing 5 la Count Ba al®. De avond begint om ne gen uur en is voor alle be langstellenden toegankelijk.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5