Vox Laeta weer stralend op concert voor eigen publiek Noord wijk spaart eeuwenoude bomen Voorhout laat veiling Flora Bollenstreek overlegorgaan adviseren over VRIJ GEBRUIK WINDSCHERMEN OP HET STRAND Planologie hinderpaal recreatie Langeveld Leidse agenda Leidse bioscopen LEIDSE COURANT NOORDWIJK De gemeente raad heeft gisteravond besloten een bedrag van ruim 24.000,- uit te geven om het kostbare bomenbezit in de kom van Noordwijk-Binnen zoveel moge lijk te behouden. Daartoe heeft men de hulp ingeroepen van boomchirurg Copijn uit Groene- kan, die een zestal, er het slechtst aan toe zijnde lindebo men zal restaureren, terwijl een proef wordt genomen om lege plaatsen op te vullen met bo men van 15 17 jaar oud. NOORDWIJK De gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Noordwijk kwam de planologie voor het Langeveld ter sprake. De heer Berbee had een brief aan de raad gericht, waarin hij aan dacht vroeg -voor zijn verzoek om aan zijn agrarisch bedrijf een recreatieve bestemming te mogen geven. „Ik heb al meer op deze zaak geattendeerd", zei Vogelaar (prot.chr.) Zij is in de soep ge draaid door het rapport van prof. Maas, en daardoor is Ber bee tussen de was en het schip verdaagd. De prot chr. fractie voorzitter gebruikte harde woor den. „Prof. Maas gooide het plan van Berbee een eind weg. Hadden wij prof. Maas maar een eind weggegooid", betoogde hij. De heer Vogelaar verweet het college dat het nooit een grondig onderzoek had inge steld. Burgemeester mr. Bonnike wees dat verwijt van de hand. Het college had zijn best gedaan iets voor de heer Berbee tot stand te brengen, doch planolo gisch bleek het niet mogelijk. De zaak was met Berbee be sproken en zou ook in de com missie van openbare werken aan de orde zijn geweest. „Daar kan ik mij niets van her inneren", repliceerde Vogelaar. Ook Alkemade (KVP) bleek van een bespreking in de commissie onkundig. Hij meende dat Ber bee recht had te weten waar hij aan toe was. De burgemeester vestigde er de aandacht op, dat het hem bij diverse gelegenhe den door de betrokken wethou der en ook door het college dui delijk was gemaakt. „Ik wil de zaak beoordelen aan de hand van een deskundig rapport", zei Vogelaar. Nadat burgemeester mr. Bonnike had toegezegd, dat de zaak Berbee in de eerstvol gende vergadering van de com missie van openbare werken zou worden besproken, deed de raad er verder het zwijgen toe. In de discussie kwamen ook twij fels naar voren. Benschop (prot. chr.) was geschrokken van de kosten. Ook vroeg hij zich af of die zes bomen wel te redden waren. Er zaten diepe gaten in, waar men wel doorheen kon kruipen. Wat de nieuwe aan plant betreft, zag hij er meer in om jonge bomen in de gemeen- tetuin op te kweken en later te verplanten Zij zijn dan aan grond en klimaat gewend. Alles bijeen genomen vond de prot. chr. agrariër het een griezelige zaak ergens aan te beginnen zonder dat de consequenties konden worden overzien. Of mo numentenzorg of Staatsbosbe heer in de kosten zouden bijdra gen hing namelijk ook geheel in de lucht. In de prot. chr. fractie bestond geen eenstemmigheid, kondigde Vogelaar aan. Het behoud van de bomen werd voor het dorps beeld zeker van belang geacht en daarmede was KVP-fractie- voorzitter Alkemade het roerend eens. Van Riemsdijk verklaarde poëtisch, dat het geruis en ge fluister van de lindebomen op de Voorstraat inspirerend zou den kunnen werken op de dis cussies in de raad. Burgemeester mr. J. M. Bonnike antwoordde in een deskundig betoog „U lijkt de boomchirurg zelf wel", sneerde Vogelaar. Slechte bomen kunnen worden verbeterd door geleiding van het jonge hout. De holle bomen zullen gerestaureerd worden door het aanbrengen van beton- segmentjes. Volgens de heer Co- pijn zijn de in Noordwijk-Binnen staande lindebomen zeker twee- honder jaar oud, maar bij een goede verzorging kunnen zij veel ouder worden. Daartoe zijn noodzakelijk een open boomspie gel bij de stam - dus geen as fait of bestrating en het achter wege laten van het leggen leidingen bij de bomen, omda daardoor het wortelgestel wordt vernield. Voorts zullen alle bo men een betere verzorging krij gen. Op dit soort mooie dingen dienen wij zuinig te zijn, aldus mr. Bonnike. De financiële as pecten waren niet bepaald hoop vol. Monumentenzorg heeft voor nieuwe objecten tot 1975 de kraan dic^edraard en Staats bosbeheer heeft voor een derge lijk project slechts een beschei den fonds. Het zelf aanplanten van een 50 60 jonge lindebo men is een idee, dat door B. en W. in overweging zal worden ge- „Vox Laeta" is een koor, dat je alleen maar met een weids gebaar hulde kunt betuigen". OUDE WETERING Na lange tijd „uithuizig" te zijn geweest heeft het gemengd koor Vox Laeta gisteravond weer eens op eigen bodem een concert gege ven, ditmaal in samenwerking met het Toonkunstorkest Lei den. De uitvoering vond plaats in de kerk van Jacobus de Meerdere in Oude Wetering, Noordwijkse raad staat achter milieuplan «lOQRDWIJK De raad heeft zich gisteravond waarderend uitgelaten over de alom in Noordwijk aanwezige drang het milieu te beschermen. )e pogingen van de Vogelbescher ming om te bewerkstelligen dat er minder vergif gespoten wordt hebben in zoverre resultaat ge had dat het bespuiten van ber men en plantsoenen en het strooien van zout beperkt wordt. De kinderen van de Marijke- school die een actie gaan voe ren voor het schoonhouden van het dorp krijgen steun van de gemeente. Die zal onder meer op grote schaal aanplakbiljetten laten drukken. Mevrouw Van Nes van Gemeentebelang drong er op aan er bij de tuinders op toe te zien hun plastic afdekma teriaal niet te laten wapperen aan bomen en heggen. WOUBRUGGE In februari 1972 ontving de Woubrugse jachtwerf G. van Wijk en Zoon de opdracht een Wibo 830 zeiljacht te bouwen voor de Marine WatersportverenlgCjig te Den Helder, aldus Bouw van Wijk in zijn toespraak voorafgaande aan de officiële te wateria- ting van de „Mantelmeeuw". Dit zeiljacht is het derde schip van het type 830 dat de Woubrugse jachtwerf heeft gebouwd in opdracht van de Marine. De gegevens van dit jacht zijn: lengte 8,30 m., breedte 2,60 m., diepgang 1,08 m. en zeiloppervlakte 31 m2. Het jacht is gebouwd van staal en heeft 5 slaapplaatsen. Mevr. Bernard, echt genote van de voorzitter van de vereniging, verrichtte hierna de doop met de wens tot een goede vaart voor de „Mantelmeeuw", waarna de heer Werts, adviseur van de Marine watersportvereni ging de te waterlating verrichtte door middel van de kraan. De thuishaven van de „Mantelmeeuw" is Den Helder. Het jacht zal ge bruikt worden door officieren en onderofficieren van de Koninklijke Marine op de Wadden en het IJsselmeer. waar je door de ramen op de achtergrond de vastgemeerde zeilboten op de Brasem ziet dobberen: een natuurlijk decor voor een voortreffelijke kunsta- avond. Het lijkt, dat Vox Laeta voor zijn thuisconcerten in Alke made nu wel de meest geschik te plaats heeft gevonden in de Meerkreukkerk. De akoestiek is er mild voor koormuziek, alleen in instrumentaal opzicht zijn de condities er minder gunstig. Uiteraard was het kerkgebouw ge heel bezet met belangstellenden, niet alleen uit de eigen gemeen te (o.a. mevrouw en burgemees ter Smolders), maar ook van heinde en tamelijk verre. Uiter aard, want de Vox is niet zo maar wat. Jan van der Meer en de zijnen mogen terugzien op een avond die de honderden deugd heeft gedaan. Hoogtepunt was onbetwist de melodisch ragfijne Missa Brevis (Orgelso lo Messe) van- Mozart, waarin het koor alle facetten van zijn ontplooiingskracht naar voren bracht. De vier eigen solisten verrasten ons; ze waren in de architectuur van het werk vol komen op hun plaats. We mo gen ze met alle eer vermelden: Rietje Hoogenboom-v. d. Poel, sopraan, Corry Rotteveel-v. d. Poel, alt, Jan v. d. Meer (II) tenor, en coming star Wim Hille- brand, bas. De Blijde Stem heeft er weer een sieraad bij in dit kwartet. Met rijke polyfonie werd het con cert geopend (Palestrina, Da Vittoria en Orlando Lassus). Aan de Cantate nr. 140 van Bach was hard gewerkt. Bach mag voor Vox Laeta wat on wennig zijn, het koor kan gepre zen worden om de vertolking. Ank Reinders verving de so praan Esther Hillinga, die ge plaagd werd door verkoudheid. Met Wim Hillebrand had zij een gaaf en respectabel aandeel in de cantate. Jan van der Meers leiding was beheerst en soepel. Het Toonkunstkoor van Henk Briër, dat aan de cantate steun verleende, voerde uit het Con certino in G voor strijkorkest van de „lieveling der goden" Pergolesi (die het goede des le vens niet bij kon benen en vroegtijdig stierf) en de Symfo nie in C (KV 200) van Mozart. Het orkest kampt op het mo ment met doorstromingsmoeilijk heden rond een vaste kern. De klankzuiverheid heeft daaronder te lijden. Maar bij muziek hoef je alleen eigenlijk maar de schoonheid op je af te laten ko men; de schilletjes neem je dan voor lief, omdat die bij creativi teit horen. Fraai van toon was de hobo van Han Kapaan o.a. in de tweede aria van de cantate. Ada v. d. Bent had in Bach de continuo- partij op het orgel. Henk Briër vertolkte de orgelpartij in de Missa Brevis bekwaam. Vox Laeta heeft ook ditmaal aan de verwachtingen voldaan. Het is een koor dat je alleen maar met een weids gebaar hulde kunt betuigen. Het applaus kla terde op als een geweldige, klet terende hagelbui op het rustieke puntdak van Jacobus de Meer dere. Tom Pieters VOORHOUT De veilingvereni ging „Flora" te Rijnsburg heeft van de Voorhoutse gemeente raad (nog) geen zekerheid ge kregen, dat men de veiling zal kunnen vestigen in het bestem mingsplan „Landelijk gebied" bij de Vinkenweg. Op het ver zoek van de veilingvereniging tot wijziging van het bestem mingsplan werd besloten het in tergemeentelijk overlegorgaan van de Bollenstreek te verzoe ken een studie te maken van de planologisch optimale plaats voor de vestiging van Flora". De Voorhoutse gemeenteraad be sloot dit nadat daartoe door een aantal raadsleden een initiatief voorstel was ingediend aan het eind van langdurige beraadsla gingen over het verzoek van „Flora". Dr. ir. L. J. van Dijk van het Instituut Stad en Land schap gaf aan de discussie van achter de collegetafel de nodige richting door een algemeen overzicht vooraf. Na een schets van de huidige situatie van de bloementeelt in kassen gegeven te hebben zei dr. Van Dijk, dat de verwachtingen gaan in de richting van een geweldige schaalvergroting. Bovendien zal er hard geconcurreerd moeten worden, vooral met Duitsland. In de Bollenstreek speelt nog het probleem van de verstedelijking waarbij veel goede grond verlo ren gaat voor de kwekers. De plaats van een veiling moet op de erste plats bepaald worden door een goede ligging in de Bollenstreek en door goede aan- voerwegen. Alle fracties zaten met bedenkingen en vragen op het verzoek van „Flora". Ge meentebelangen was zelf vier kant tegen. De CCP is huiverig voor het ont staan van een glazen stad als kleinere niet rendabele bedrij ven overschakelen op glascul tuur. Bescherming vragen ook de onvervangbare hyacinthgron- den,De besprekingen werden door veel belangstellenden, o.m. bestuur en leden van „Flora" op de publieke tribune bijge woond./ Alphen Burgemeester Gallas heeft gisteren de versierselen opge speld behorende bij de onderscheiding die de heer Constandse, chef algemene zaken, had ontvangen. Tot zijn grote verrassing werd de loco-secretaris gisteren bij zijn terugkeer van vakantie benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau.. De heer Constandse door de burgemeester een bijzonder wijs man genoemd, vierde enkele jaren geleden al zijn veertigjarig jubileum in Alphen. Ook op het gebied dat door de N.V. Zeebad gepacht wordt. Dit ant woordde burgemeester Bonnike op vragen van het raadslid Bedijn die het gerucht verwoordde dat deze in moeilijkeden zijnde N.V. 1,50 zou gaan vragen voor het gebruik van een windscherm. Deze geruchten hadden reeds tot actieplannen bij strandbezoekers geleid. De heer Vogelaar verdedigde de NV. Hij vestigde de aandacht op de moeilijke situatie waarin Zeebad verkeert en drong er op aan dat de gemeente er in zou slagen Zeebad door de moeilijkheden heen te loodsen. De heer Van Riemsdijk van gemeentebelang wees ook op het belang van Zeebad voor het toerisme maar vroeg ook aandacht voor het aandelenbezit van de NV. Hij vond een verjonging van het bestuur nodig. e bejaarden lieten het diner in Avifauna goed smaken ALPHEN Niet minder dan 160 minder validen uit Nieuwkoop, Aarlanderveen, Nleuwveen en Zevenhoven hebbengisteren een bezoek gebracht aan het vogel park „Avifauna" in Alphen Het uitgaansdagje werd georgani seerd door de Zonnebloem Met enkele tientallen particuliere au to's werden de genodigden voor deze dag van huis gehaald en naar Alphen gebracht. Via de trompet van Benny Oosterman en de zang van de heer Grobbe kregen de minder validen voor de broodmaaltijd een vlot pro gramma voorgeschoteld. Daar na verzorgden de kinderen van de rk. basisschool in Aarlander veen de kindermusical „Het koffertje. WOENSDAG 17 MEliw< WOENSDAG 17 MEI Instituut voor Internationale S Studlcd_ag_ over Imperiallsii vang 20.00 uui socieieit Minerva: Avond o' port van de Club van Butcher. Gruljters en va ng 20.00 u Zaal Mekel: Vergadering t tij do Arbeid; nvangl Willem Barentzstraat: Wethoud fase van het ultbreldlngsplaj Waard; aanvang 16.00 uur. K.A,-fabriekenVergadering |T Aquarium Vereniging; aanvang I Vrijdag 19 mei. J_ Katholiek Militair Tehuis Botj Oud Strijders, schietavond. 1 uitreiking van prijzen van d -» seizoen gehouden Schiet-bUJrf I klaverjaswedstrljdende avotj I glnt om 20.00 uur. Exposities T GALERIE HEUFF: (01751-2185 J_ 20/5. tentoonstelling van Jits E i met aquarellen en brrnisplastid GALERIE VAN DER VLIST: •an Esveld met s Allan met wandkleden, Hans Rlessen met. potterle en Ier Massl met poppen. NEDERLANDS LF.GERMUS! (34241) tot 31/5. .Landsknecht GALERIE t MJÏVENHUYS tot 3/6. Macrameewerk; o. Lisa Eriksson en Llesbeth veld. GALERIE 't HOEKJE BIJ DE P (01711-3501) tot 12/5 Kinderen s tekeningen over Koninginnedag tot 28/5. Jan Kok exposeert tel gen en gouaches. CAMERA: Flesh". 18 Jaar. I do., Hi o 7 j uugdmatinée Tekenfilmfei wo. en za. 2.30. Hemelvaartsdi zo. 2.00 en 4.15 uui „The sons of Kati voorstelling). LIDO; ..Een woord van liefde Jaar. Dag. 2.30. 7.00 e en ma. 2.30. 4.45. 7.00, STUDIO: „Verlos ons kwade" 18 Jaar. Dag. 9.15 i i 9.15 v Zo. '2.30, 4.45 LUXOR: „De held van Tri Dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uu-.--. melvaartsdag, ma. 2.30. 4.45, 7. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: dagelijks halve op dinsdag van 19.0" uur; dinsdag van 13.00-14.00 ui terdag en zondag van 14,1 Bezoektijden Kliniek Verloskun Gynaecologie: voor patiënten deling Gynaecologie en voor geren: vjui 10.00-12.30 en van 20.00 uur. Voor kraamvrouwei 10.00-11.30. 15.00-17.30. 18.5 uur. Op dinsdag is er de gehele geen bezoek. Bezoek Praematur^ c deling (alleen voor ouders uur: tweede en derde klas 1.15 5t.-Elisabeth ziekenhuis: volwasst 3de klas alle dagen van 14-1 van 18.45-19.30; 2de klas: alle d van 11 30-12 van 14-15 en van 19.30 uur: 1ste klas: Alle t vanaf half twaalf. Kraamafdel - i 3de klas: van ir 19.30; 2de klas: vaders) van 15-16 Baby's en kleute i zat van 15-15.30: dl. do." van 18-18.30 uur. Kinderen v 4 jaar: alle dagen van 15-16 dl. do. van 18-18.30 uur. Annakllniek: 3e klas 13 30-14.30 en 19 uur. 2de klas 13.30-15.30 en 1! uur: 1ste klas 11-12, 13.30-15.30 19.20 uur. Psychiatrisch ziekenhuis EndegM dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 t Jelgoi r 11 t nnkliniek 12 e terdag 13-15 kraamafdellne avonds van 7 tot 8; zaalpatlënf» zondags van 1 tot 3, dinsdag va tot 3. dinsdag van 1 tot half 3, derdag van hakf 7 tot half 8 er derdag van half 7 tot half 8 Elf mille vooi De Bron ALPHEN De kerkeveiling gisteravond In de St. Jozefza ten bate van het kerkelijk a trum De Bron gehouden is hee 11.255 opgebracht. De kerb veiling van vorige week leven een vrijwel Identiek bedrag ci 11.376. Aan giften 3000,- binnen gekomen. G. J. Wassenaar voorzitter SOV LISSE De door het NKV voot gestelde kandidaat, de heer J. Wassenaar, is gisteravoo gekozen als voorzitter van ht Samenwerkingsorgaan Vakcen tralen (SOV) te Lisse. De heer Wassenaar volgt de het' J. H. Salman op, die zich doo: overbelasting moet beperken De scheidende voorzitter blijf wel als plaatsvervangend aan bet SOV verbonden. Wa8f nemend voorzitter D. dankte de heer Salman vod zijn activiteit in de eerste jares van het SOV en het op gan? brengen van de streeksgewijs samenwerking zoals in „Contact- en Adviesorgaan". Voor het vermaak zorgden leerlingen van de r.-k. basisschool uit Aarlanderveen t SASSENM'HEIM De heer C.P. v. Dijk onderwij- zei aan de Parkschool, m.i.v. het nieuwe cursusjaar benoemd tot hoofd van de Chr. Basisschool te Middel* harnis.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4