Contactstoornis in Jac. Urlusplantsoen Autokerkhof langs de Rooseveltstraat Eerste Leidse „Brootiek" Waarschijnlijk geen fluor in Voorschoten Tindelerclub goed op dreef Na actie tegen hondenvuil Driemaal afscheid van Agnes-scholen «NSDAG 17 MEI 1972 LEIDSE COURANT ïrenleen- bank van Oegstgeest ontwikkelt ach gunstig STGEEST De gang van ten bij de Boerenleenbank te gstgeest, is ook in 1971 alles- bevredigend geweest. Het ul van de toertrouwde gel- steeg met ruim 2 1/2 mil- gulden tot een totaal van miljoen gulden. De tegoe- van 4000 spaarders beliepen 0.595.000,-. Op de rekeningen i deze spaarders werd ruim ,000,- aan rente bijgeschre- •ag van 2.465.000,-. Door j steeds voortgaande girale sa- pc fisbetaling blijft het aantal uders van een privé-rekening 'nemen. mzet steeg in het verslagjaar 45 miljoen tot ƒ260 mil- Aan de vraag naar geldle- igen tegen hypothecaire en dere zekerheden kon in het rslagjaar slechts gedeeltelijk len voldaan. Aan nieuwe le ien werd toch nog ruim 1 :n verstrekt terwijl een- [fde bedrag aan verplichte en verplichte aflossingen werd tvangen. Per 1 december be- per. de uitstaande leningen 35.000,-. waarvan bijna 97 per. hypothecaire zekerheid, n dit bedrag is ongeveer 70% rstrekt ter financiering van particuliere woningbezit. bedrijfswinst bedroeg over 1 25.059,-. Dit bedrag zal otendeels worden aangewend verdere versterking van de serves. In het verslagjaar is begin gemaakt met de in- nsivering van de assurantiebe- ling. Hiermee blijkt in de heef te te worden voorzien. De liddeling bij de verkoop van kantiereizen loopt bevredi- is een aantal gegevens welke steravond tijdens de algemene denvergadering van de Boe- nleenbnak in de Rode Leeuw Oegstgeest werden verstrekt, voorzitter de heer C. H. Juf- rmans deelde voorts mede dat liquiditeitspositie belangrijk verbeterd. Het aantal leden belangrijke uitbrei- ng ondergaan. Vorig jaar was rake van een hoge rentestand, personeel werd uitgebreid cursussen worden gevolgd het dienstbetoon nog beter doen verlopen. 2 1/2 procent de winst wordt beschikbaar eld aan ontwikkelingslanden ■f.1. 1 igeveer 650 gulden). De heer dn de Helm lichtte de finan- le stand van zaken toe. De Th. Juffermans werd L'ïtózen als bestuurslid en, de H. H. Kuipers als lid van laad van toezicht.' dc n KV-voorzitter t roept op tot "il snsgezindheid akafdelingen ip<x lï)EN De Leidse NKV-voor- *ter Th. de Wilde heeft giste- a in de jaarvergadering zwa- kritiek uitgeoefend op de sa- Lid «werking van de vakafdelin- ctu m binnen de Leidse centrale. oor onderlinge meningsver- uns billen werd het werk dermate '8C) slemmerd, dat hij dreigde dis- ictsbestuurders in te schake en om maatregelen te nemen. heer De Wilde, die in zijn Irredë veel aandacht besteed- e aan de algemene economi- the situatie Leiden 1900 ÈHdozen, het dubbele van 1970 constateerde dat de verhou- v rng werkgevers-werknemers er jj iet beter op wordt. „Het ont- 3 iptekt nog altijd op alle fronten ra4ian economische medezeggen- S5!vithap van de werknemers, vai mar als het fout gaat is men nl bereid de vakbeweging de i NiJchuld te geven." Fer de Leidse politieke situatie J7i Bis de voorzitter van de Leidse n> centrale te hopen dat de vacatu- tfi,Menken in het collége de mo- 'ijkhe'id opent om weer tot afspiegelingscollege te ko- „Het is hoe men over waarom van mening ver hit niet juist dat een grote jroep (het PAK, -red.), bijna de lelft, niet in het dagelijks be- iftur van de stad vertegenwoor digd is." Leiden moet weer nor- iqi ihaal bestuurbaar worden en geloofwaardig in de ogen van iKi ..Den Haag", zo voegde hij er w aan toe. t kritiek van het Leidse NKV (In het jaarverslag geuit) op het gebrek aan communicatie tus sen de Dekenale Raad en de ka- uJ tholieke vakbeweging is, zo deelde de voorzitter mee, door- :pi gedrongen tot de betrokkenen. Met het Dekenale bestuur zijn er twee gesprekken geweest, waarin goede contacten zijn ge- lle8d-" drie Leidse vakcentrales, die in goede harmonie met elkaar leven, zullen zich op de komen de Leidato in één stand geza menlijk presenteren. PlEIDERDORP Een speciale commissie gaat onderzoeken of het nodig is een pedagoog- a didacticus te verbinden aan de -- openbare lagere scholen. De X) schoolhoofden hadden geadvi- seerd tot de aanstelling van ZQ'n functionaris en de vereni ging openbaar onderwijs discus sieerde daarover gisteravond ïeer langdurig. De gemeente wil de aanstelling van een pedagoog 'aten afhangen van het onder- wek van de commissie. h' r is eli en men. LEIDEN In de kantine van Clos en Leembrugge hield de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, afdeling Leiden en omstreken, gisteren haar laatste middag van dit seizoen. De bijeenkomst had een feeste lijk tintje en werd door een groot aantal leden bezocht. De toneelclub en het koor leverden een artistieke bijdrage. Kritiek op Openb. Werken NOORDWIJK harde woorden werden er gisteravond in de j Noordwijkse raadsvergadering i gericht aan het adres van lei- i dinggevende functionarissen bij de dienst van openbare werken. J. K. Mesker (KVP) maakte ge wag van de waardering voor de wethouder van personeelszaken Van Leeuwen in het georgani seerd overleg en vroeg de aan dacht van de wethouder voor het feit, dat de zgn. vuilwerk- toeslag aan personeelsleden van openbare werken nog steeds niet was uitgekeerd. Schelvis (PPR) had soortgelijke klachten en wilde ook het personeel dat belast was met het leger van beerputten in de toeslag betrek ken. Hij had de indruk, dat de diensthoofden niet bepaald ston den te dringen om uitbetaling an de toeslag te vragen. Fel reageerde Benschop (prot. chr.) bij openbare werken bestaat een verouderde mentaliteit. Kof fiegeld en andere toeslagen wor den niet of eerst na aandringen van de raad of de wethouder uitbetaald. Men moet mij niet wijsmaken dat dit steeds een gevolg is van misverstanden. De verantwoordelijke lieden bij openbare werken dien te begrij pen, dat het gaat om een eis van rechtvaardigheid. Tethou- van rechtvaardigheid. Wethou der Van Leeuwen zegde maatre gelen toe. LEIDEN De actie tegen de vervuiling van de flats aan het Jac. Urlusplantsoen door huis dieren van (mede-) bewoners heeft gisteravond het nut van een bewonerscontactcommissie in een vreemd licht geplaatst. In deze actie speelde een pro test mee tegen het dichtgooien en beplanten van de zandbak op het speelterreintje in het plant- Ter vergadering bleek, dat het be sluit daartoe twee jaarvergade ringen eerder gevallen was (al thans: er was om verzocht) maar dat een deel van de aan- voor te leggen en. na uitvoering van de wensen, schriftelijk ver antwoording af te leggen ging met 26 stemmen van de 63 aan wezigen de mist in, terwijl de voorzitter juist tevoren betoogd had, dat dat „in het straatje" van de commissie zou zijn. Het mocht niet baten. Een voorstel van de commissie om voor het schoonhouden van de flats te kiezen uit een aanmerkelijke verhoging van kosten voor een schoonmaakbeurt tweemaal per week (thans éénmaal) danwel voor een halfjaarlijks corvee voor ieder van de bewoners, ging eveneens onder tafel. emotioneel vlak RIJNSBURG mei: Bloemen: An- 2S—35. mde 27—10. roze 2842. crowlv 3010, dusly 35—45, arthur 32—10. g.J. 28-38. 32—36. Fresia 3416. espe- ballerlna 210—210, golden white swan 210—260. Diversen: thurlum 85—240. gerbera 30—15. ehideecr. -V— !•:->. lelies 60—140, LEIDEN Op het terrein aan de Rooseveltstraat ter hoogte van Minnesotaen verder omgrensd door de Fortuinsloot en het Delftse Jaagpad, worden de laatste weken in toenemertdc mate auto wrakken gedeponeerd. Het raadslid mr. C. D. J. Waal (PAK), die twijfelt aan de rechtmatigheid van dit autokerkhof en aan de wenselijkheid ervan op deze plaats, heeft b. en w. gevraagd of er voor het inrichten van bedoeld autokerkhof een hinderwetvergunning is afgegeven. Als dat wel het geval is, wil hij weten of een van de voorwaarden is, dat het terrein niet voor iedereen, ook kinderen, vrij toegankelijk is. Als er geen vergunning is afgegeven, willen b. en w. dat dan als nog doen? En als ze dat niet van plan zijn: hoe denken zij de wrakken zondag j.l. waren het er naar schatting 250-300 te verwijderen? Omdat de gemeente Leiden eigenares is van het terrein, wil de heer Waal ten slotte weten, hoeveel huur zij voor het gebruik ervan ontvangt. nisgeving aangenomen: wensen geroteerd, ongeacht voor - of te genstand. Onder die wensen was de tip, de doorgaande rij baan - oneven zijde - het karak ter van een racebaan te ontne men door er aan beide zijden een verkeersdrempel in te leg- vaardigde van de Gemeentelijke woningstichting, die leden van de actiegroep - toen die drie we ken geleden hun petitie bij de GWS kwamen aanbieden - naar de contactcommissie verwezen hadden. Bij monde van haar voorzitter be riep zich de commissie nu op de Woningstichting. Maar van die zijde werd het besluit tot het dichtgooien van de zandbak op rekening van de Plantsoenen dienst geschreven. Desgevraagd bleek, dat de contactcommissie rechtspersoonlijkheid noch rechtspositie heeft; ze kan geen besluiten nemen maar uitslui tend de wensen van de bewo ners als voorstel doorgeven. Ze doet dat echter óók zonder rug gespraak met de gemeenschap van het plantsoen. Een motie, houdende dat alle Daarvan haalden enkele veront-' voorstellen, hetzij van bewo ners, hetzij van gemeentezijde, aan de bewoners persoonlijk gen. De commissie, waarin vóór de vergadering één vacature was, bleek staande de vergadering twee open plaatsen te hebben. In de ene vacature zou voorzien zijn door verkiezing of lotingLEIDEN De Timdelerclub in „Het Grangers Mysterie'. tussen twee (door het bestuur gestelde) personen. Bij gebrek aan tegencandidaten vulde de commissie toen zichzelf maar aan met beide gegadigden, zon der er zich van te vergewissen, of uit de aanwezigen misschien nog een derde man zich zou De christelijke toneel groep „De Timdelerclub gaf gisteravond een redelijk goede uitvoering van de thriller „Het Grangers Mysterie" van de en gelse schrijver George Batson, in een nederlandse bewerking van Alfred Pleiter. De voorstel ling werd gegeven in de aula van het Rijnlandslyceum te Oegstgeest. die de discus-1 Hoewel het een gegeven is waar persoonlijk en j van er dertien in een dozijn gaan, is het voor amateurs toch een vrij zware opgave om tot een goede vertolking te komen. Het voert te ver om alle spelers te noemen, maar hoofdvertol kers Ellen Heidema als Louise en Erik van Huis als Davis Granger mogen met ere worden genoteerd. Jammer dat de der de hoofdrol, die van Moreno, de VOORSCHOTEN De meerder heid van do Voorschotense com missie voor Maatschappelijk Welzijn is tegen toevoeging van l fluoride aan het drinkwater. Wethouder Pels deelde de com missie mode, dat het College van burgemeester en wethou ders geen uitgesproken oordeel over deze kwestie heeft. Er wordt een besluit van de ge meenteraad van Voorschoten verwacht en dit besluit zal ter kennis gebracht worden van de gemeenteraad van 's-Gravenha- ge, die uiteindelijk de beslissing over al dan niet toevoeging van o.a. fluoride aan het drinkwater zal nemen. Voorschoten betrekt zowel water van Den Haag, als van Leiden. De grens loopt ongeveer ter hoogte van de Zilverfabriek. Mocht Den Haag besluiten fluo ride toe te voegen aan het drink- schurkachtige chauffeur nog wel wat ver beneden de maat bleef door onvoldoende dictie. De an dere rollen, ook die op lager plan werden redelijk vertolkt, j water/dan komt Voorschoten overeenkomst met Leiden moet afgekocht of gestaakt worden. De financiële bezwaren wegen voor Voorschoten zwaar. Blijkt dat de gemeenteraad in Voor schoten in meerderheid voor toevoeging is, dan betekent dit een kostenverhoging van het drinkwater door bijkomende voorzieningen. Zal de gemeente raad in meerderheid tegen fluo ride zijn, dan zal Den Haag bij fiuoridering van het drinkwater de consequenties moeten drngen voor exta voorzieningen. Hoewel de meerderheid van de commis sie tegen toevoeging van fluori de aan het drinkwater is, valt niet te zeggen hoe de uitspraak van de totale gemeentcraod zal zijn, omdat geen enkele afge vaardigde namens zijn verte genwoordigende fractie kon spreken. De regie was in handen van Ge rard van de Kamp. Het zeer fraaie decor verdient extra ver melding. Willem Prins voor grote kosten te staan dat er noodzakelijk een schei ding gemaakt moet worden, waardoor de wijk Noord-Hof land Lcids water houdt of de KATWIJK Win I 260820, C II 240—750. prei I 72—97. II 4963. nlmilen 18—14. pe terselie 28, rabarber 17—23, bospeen 89105, uien t> kist 100—150, andij vie 30—64. radijs 20 36. bosuien 13. selderie 38. Aanvoer wospecn: 290 000 k« LEIDEN De Churchillbrug, die de Churchilllaan over de Rijn moet verbinden met de Dr. Le- lylaan, zal zeker niet voor 1974 gebouwd worden. Dat heeft wet houder Kret maandagavond me degedeeld in de vergadering van de gemeenteraad. De bouw van de brug is afhankelijk van de aanleg van het systeem van wegen dat enerzijds het verkeer door de Mors aansluiting moet geven op de Rijksweg en ander zijds op de „ringweg", die in een noordelijke richting om de stad leidt. Door de aanleg van de brug zal het „huis van Noordman" (zie foto) wel een hoekhuis worden. Rector wordt inspecteur in LEIDEN Drs. J. J. A. Zon neveld, sinds september 1958 rector van de Agnes-scholen- gemeenschap (v.m. Agnes-ly- ceum), heeft gistermiddag van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen bericht ontvangen, dat hij bij Koninklijk Besluit met in gang van 1 augustus 1972 is benoemd tot inspecteur voor het voorbereidend weten- schappelijk- en hoger alge meen voortgezet onderwijs in de provincie Limburg. Voordat hij werd aangesteld aan het Agneslyceum. was Limburg de heer Zonneveld sinds 1953 leraar klassieke talen aan het Bonaventuralyceum. De standplaats van de heer Zonneveld wordt Roermond, in welke plaats hij zich te. eniger tijd zal gaan vestigen. Er zijn nog andere veranderin gen op til aan de Agnes- scholengemeenschap. Zo zal, eveneens met ingang van het nieuwe cursusjaar de heer W. W. Sanders afscheid ne men van de school. De heer Sanders, sinds 1958 als le raar scheikunde verbonden aan de school, waarvan hij in 1967 conrector werd, zal - zoals men zich herinnert - mr. M. J. P. Tissen opvolgen als secretaris van de stich ting R.K. Scholen te Leiden. Ook de heer J. A. W. Floot gaat de Agnesscholengemeen- schap verlaten. Vanaf 1958 was hij directeur van de Ma- ria-ulo (later MAVO). Vanaf de fusie met het Agnesly ceum in 1971 was hij conrec tor van „Agnes". Na 46 jaar werkzaam geweest te zijn bij het onderwijs zal hij met in gang van het nieuwe cursus jaar afscheid nemen van de school. Nieuwe vondst van bakker Dijsselbloem Tweemaal per dag vers LEIDEN „Brood is een na- tuurprodukt. Dus moet je in je winkel niet allemaal felle kleuren hebben maar natuur- produkten zoals hout en steen," zegt de eigenaar van de enige brootiek van Lei den, de heer Dijsselbloem. Op 8 mei was de brootiek aan de Hogewoerd klaar na vijf maanden van verbou wing. Bij het binnentreden van de brootiek begrijp je wat hij bedoelt met natuur- produkten. De aankleding is heel sober. De toonbank is van blank hout en de vloeren zijn van steen. „Oudere mensen denken, dat de toonbank nog een nood oplossing is. Bij jongere mensen valt het erg in de smaak." De etalage is opge sierd met enkele oude instru menten en op de toonbank staat een oud strijkijzer. Als ik vraag wat de functie is van dat strijkijzer, moet Dijsselbloem lachen. „U dacht dat we dat zo maar neer zetten? Nee, dat gebrui ken we inplaats van een cear. Dat is een instrument waarmee de plastic zakjes worden vastgeplakt. Het is nogal kostbaar en met een strijkijzer gaat het net zo goed." Dat het voor een bakker zeer belangrijk is om efficient te Bakker Dijsselbloem in zijn Brootiek werken staat als een paal boven water voor deze -.ech te" bakker. Door ons nieuwe systeem van losse wagentjes is het makkelijker om snel nieuwe voorraden aan te voeren. Dat scheelt ons een winkelmeisje". Efficiëntie staat nog niet gelijk aan prutswerk bij bakker Dijsselbloem. Wanneer wij de bakkerij doorlopen, ver telt hij, dat brood minstens vier uur in de oven moet. „Heeft een bakker duar geen tijd voor dan stopt hij er van alles in om het toch een beetje mals te krijgen. Brood kan namelijk alleen mals worden als het de Juiste tijd in de oven zit." Overigens zit de heer Dijssel bloem in een groep „echte" bakkers („een elite groep van de warme bakkers") die niet duldt dat de leden er met de pet naar gooien. Bakker Dijsselbloem staat in de nieuwe situatie tweemaal per dag achter de oven. „Een voordeel omdat de mensen nu ook 's avonds vers brood kunnen eten."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3