Nieuwe C-omroep in ether Winst voor Wallace in twee staten Zege Brandt Smdéa (SowuMit ■SJ:. /J BESLUIT RIJTIJDEN LACHERTJE binnen tien dagen naar huis SANOceL Zeer snelle groei EvangOmroep Gifkorrels in plaats van snoep Vandaag uit stad en streek Weer aanslag Gulf? Beatles verdelen hun kapitaal DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.697 WOENSDAG 17 MEI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND VRIJ KOUD Ned. I: 19.30 uur Pop internatio naal; 20.36 uur La reine Margot (film). Ned. II: 19.05 uur Tarzan; 20.45 u. Alles is altijd anders. Vrij veel bewolking en plaatselijk een bui. Overwegend matige wind, draaiend naar zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks zes graden. Maxima morgen rond dertien graden. PILVERSUM De Evangelische Omroep (E.O.) is C-om roep geworden, dit tot grote teleurstelling van de N.C.R.V. De E.O. telde op 31 december vorig jaar 116.445 leden, meer dan voldoende om de C-status te bereiken. Thans telt deze. omroep volgens de voorzitter reeds 150.000 leden, waarvan 140.000betalende. Minister Engels van C.R.M. heeft de Evangelische Omroep gisteren op de hoogte gesteld van zijn beslissing. De zevende zuil van Neder land (naast de K.R.O., Vara, Avro, Tros, N.C.R.V. en VPRO) krijgt per 1 oktober, wanneer de nieuwe zendtijden vastgesteld zijn, meer zendtijd. De nieuwe C-omroep heeft een zeer snelle vlucht omhoog gemaakt, iets wat vooral door de N.C.R.V. betreurd wordt. Het commentaar van deze omroep op de nieuwe ontwikkeling in de omroepwereld luidde gisteravond: „Protestanst-christelijk Nederland zal nu duide lijker dan tot dusverre het geval was gespleten in de ether optre den". (Zie verdfer elders in deze editie). Spannend beeld: Alfred Hitchcock op de fiets Foto links: Verrassende verschijning in Cannes, waar tijdens het film festival meestal slechts aanko mende en jonge sterretjes zich in bizarre situaties bloot geven aan de fotografen: Alfred Hitch cock op de fiets, van de haven in de Zuidfranse stad op weg naar een filmvertoning. We vre zen, dat de vermaarde regisseur al na een paar pedaalstoten zal zijn overgestapt in een glanzen de limousine, maar het kan na tuurlijk ook zijn dat de trimrage naar Hollywood is overgeslagen. In ieder geval tuatie. Foto midden: De Amerikaanse acteur Gregory Peck (links) verscheen in Can nes in de rol van producer van de film ,.De berechting van de negen van Catonsville"waar over hij van gedachten wisselde met zijn Britse collega Peter Ustinov. Foto rechts: In Cannes is ook een Westduitse film Koning, koningin, ridder", vertoond. De fotojournalisten hadden weinig belangstelling voor de Duitse regisseur Jerzy Skolimovsky, die de film heeft gemaakt, maar eens te meer voor Gina Lollobrigida, die er een rol in speelt. (ADVERTENTIE) BURSSEL (ANP) De rijkswacht heeft deze week kunnen voorkomen dat een aantal schoolkinderen vergiftigd werd. De 9-jarige Herman Laeremans uit Tienen maakte met zijn klas genootjes een schoolreisje en had van zijn moeder een zakje snoep meegekregen. Na het vertrek van haar zoon bemerkte zij echter dat het een zakje rose gifkorrels was. De verwisseling gebeurde doordat de grootvader naast het zak je snoep een zakje gifkorrels voor de tuin had neergelegd. De moeder waarschuwde onmiddellijk de rijkswacht, die de jongen in Remoudhamps wist te achterhalen. Herman had het zakje wel opengemaakt, maar er niet van gegeten, omdat ze er toch niet zo lekker uitzagen. Ook had hij ze niet aan zijn vriendjes aangeboden. Unctad wil heropening Suezkanaal SANTIAGO De Unctad conferentie in Santiago heeft ondanks verontwaardige protesten van Israëlische afgevaardigden gis teren een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op spoedige heropening van het Suezkanaal. In de resolutie wordt verband gelegd tussen de Israëlische be zetting van Arabische gebieden en de sluiting van het kanaal, en wordt de terugtrekking van de Israëlische troepen een voorwaarde genoemd voor de heropening van het kanaal. De resolutie werd aangenomen met 70 stemmen voor, geen te gen en 37 onthoudingen. LFCUVS afgelast LEIDEN De wedstrijd in de verliezersronde van het Zilveren Molentoernooi tussen UVS en LFC gaat hedenavond wegens de slechte weers- en terreinsom standigheden niet door. Deze wedstrijd wordt nu gespeeld op 30 mei. Zilveren guldens en rijksdaalders uit de omloop DÉN HAAG (ANP) Met alleen de stem van de Nederlandse Middenstands Partij tegen is de Tweede Kamer gistermiddag akkoord gegaan met het voorstel de zilveren rijksdaalder en de zilveren gulden uit de omloop te nemen. Als ook de Eerste Kamer met het voorstel instemt, zullen met ingang van 1 januari van het komend jaar deze munten geen wettig betaalmiddel meer zijn. EeidóeSomn/nt Contactstoornissen in Jacq. Urlusplantsoen pag. 3 Eerste Leidse brootiek pag. Noordwijk spaart oude lindebomen pag. Vox Leata concerteerde in Jacobus de Meerdere pag. 4 Veiling Flora moet in Rijnsburg blijven pag. 4 Moeder Koomen wacht op een wondertje Aparte competitie voor Rijn- en Veenstreek pag. 6 Eigen bad oplossing Leidse zwemclubs pag. 6 Pastoor Paap over 40 jaar priester-zijn pag. 5 Vader Palanga op het Italiaanse eiland Ischia ging in zijn vaderlijke bezorgdheid vor zijn dochter zover, dat hij haar aan de ketting legde, opdat ze niet met jongens om kon gaan. De 14-jarige Domentca slaagde er in een onbewaakt ogenblik toch in de politie te waar schuwen, die de vader arresteerde op beshuldiging van opsluiting en „het gebruik van verkeerde opvoedkundige maatregelen." ROTTERDAM (ANP) Met een enorme knal, die tot in Brielle te horen was, is de brandstof tank van het nieuwe ketelhuis van de Gulfraffinaderij in Ro zenburg vanmorgen in alle vroegte als een raket de lucht ingeschoten. Over enkele andere installaties en pijpleidingen heen kwam de zware tank, die van zijn f'jcjja- ment werd gerukt, ongeveer 601 meter verder op het terrein te recht. Een bestelauto werd door het gevaarte totaal verpletterd. Er brak brand uit. Bang voor het overslaan van de vlammen op andere installaties werden di rect alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen. De brandweer was het vuur echter binnen een uur meester. NEW YORK (UPI) Goeverneur George Wallace van Ala bama, die door pistoolschoten maandag gedeeltelijk ver lamd werd, heeft de voorverkiezingen in de staten Mery- land en Michigan met grote meerderheid gewonnen. Toen in Maryland vrijwel alle stemmen getled waren, bleek dat 40% uitgebracht was op Wallace. 27% stemde voor Humphrey en 22% voor McGovern. Toen in Michigan tweederde van de stemmen waren geteld, bleekd at 50% van de bevolking zijn stem op Wallace had uitgebracht. Tweede werd hier McGovern met 26% en Humphrey kreeg 17%. In politieke rkingen in de Verenigde Staten is men het erover eens dat de uitslage van de voorverkiezingen zeer zeker beïnvloed zijn door de aanslag op goeverneur Walla ce. Zijn toestand is overigens bevrediend. De artsen die hem in het Holy Cross zie kenhuis in Silver Spring (Maryland) be handelen, hebben laten weten dat hij niet meer in levensgevaar verkeert. Als alles zo blijft gaan is het zelfs mogelijk dat hij al binnen vijf tot tien dagen naar huis kan terugkeren. Mevrouw Cornelia Wallace heeft haar man gisteren, toen hij even uit zijn verdoving ontwaakte, zijn overwinning meegedeeld. „Mijn man toonde zich daar erg blij mee", zei mevrouw Wallace later. De man die de aanslag op Wallace pleegde, de 21-jarige Arthur Bremer, is al eerder vorige week door de politie aangehouden, omdat hij zich verdacht ophield in de buurt van het gebouw waar Wallace zou spreken. Journalisten die Wallace tijdens zijn campagne op de voet volgdenhebben verklaard dat zij Bremer al eerder in do buurt van de goeverneur hebben waargeno men./pin zijn vrijgezellenflat in Milwaukee heeft de politie een agenda van Bremer g' vonden met aantekeningen als „Het Een toevalstreffer. Een fotograaf legde het publiek vast, dat naar gouverneur George Wallace luis terde in Wheaton, de stad waar hij maandag sprak, voorafgaan de aan de stad Laurel waar Wal lace werd neergeschoten. Op die foto komt de man voor die hem de dag daarna zou neerschieten: Arthur Bremer (met zonnebril)! LONDEN (AP) De Beatles zijn tot overeenstemming gekomen over de verdeling van hun kapitaal. Het gaat om één miljard zeven honderd miljoen gulden. Dit betekent dat de Beatles ieder 425 mil joen gulden krijgen. Paul McCartney begon vorig jaar een proces tgen de andere drie le den van de groepomeenende aan hun samenwerking te maken. Volgens hem moet het mogelijk zijn het fortuin gewoon in vieren te delen. Om di't plan te realiseren moeten enige wettelijke complicaties overwonnen worden. Paul McCartney vertrok twee jaar geleden bij de Beatles, toen de andere leden van de groep erop stonden Allen Klein als manager aan te trekken. Oostverdragen aanhangers tegen de avond de bijeenkomst van de C.D.U. om elkders afzonderlijk te beraad slagen. Hij wenst blijkbaar niet mee te werken aan het com promis, dat Willy Brandt en de leider van de C.D.U./oppositie Barzel in een eerder stadium reeds overeengekomen waren. BONN. DPA-Reuter Het was vanmorgen in Bonn duidelijk, dat bondskanse lier Willy Brandt voor de verdragen met Oost-Euro pa een meerderheid in de Bondsdag zou verkrijgen. Zeker 70 leden van de C.D.U. en de D.S.U. zouden met de partijgangers van Willy Brandt voor deze verdragen stemmen. De C.S.U., de partij van Strausz en Beierse vleugel van de C.D.U. is tegen de verdragen. Alle afgevaardigden zouden daarom een negatieve stem uit brengen. Oppositieleider Barzel heeft gis teren de hele dag met zijn C.D.U.-afgevaardigden verga derd om tot deze oplossing te komen. Hij had advies gegeven ervoor te zorgen, dat de verdra gen aangenomen zouden wor den. Bij de 70 C.D.U.-leden, die voor de verdragen zouden stem men behoorde ook de vroegere bondskanselier Kiesinger. Deze heeft zich in het verleden een nogal felle tegenstander getoond van de overeenkomsten met Rusland, omdat er volgens hem te weinig waarborgen gegeven werden. Het werd gisteravond in Bonn Reinier Barzel. oppositieleider in duidelijk, dat de C.S.U. van de Duitse Bondsdag, overpein- Strausz zich negatief zou opstel- zend of het ja of nee moet wor- len. Strausz verliet met zijn den. UTRECHT (ANP) „Het Is al jarenlang een publiek geheim dat vele vrachtwagenchauf feurs soms 15 uur of langer aan een stuk op de weg zitten en dat het rijtijdenbesluit een lachertje is", zo reageerde de heer F. S. J. van Paasschen, hoofd voorlichting van Veilig Verkeer Nederland desgevraagd op de mededeling van de heer J. v. d. Doel van de Kath. Bond van Vervoerspersoneel, dat, zoals gis teren gemeld vermoedelijk en kele duizenden beroepschauf feurs vaak peppillen slikken om hun opdrachten te kunnen uit voeren. „Het is een grof schandaal dat dergelijke misstanden op de toch al vaak gevaarlijke wegen mogelijk zijn. Je moet er niet aan denken wat er gaat gebeu ren als er met zulke wegkolos- sen die bovendien soms een gevaarlijke lading vervoeren ongelukken gebeuren", aldus de heer van Paassohen. „Volgens ons ligt de verantwoordelijkheid of liever het gebrek daaraan, in eerste instantie bij de werkge vers. De werknemers moeten de lange werktijden en de peppil len maar slikken, anders zijn zij gewoon hun baantje kwijt. Van veel chauffeurs hebben wij vernomen dat bij een aantal be drijven de kaarten in feite zo liggen". De grote moeilijkheid is dat de technische dienst van de rijks politie die moet controleren of de voorschriften worden nage leefd, met een enorm perso neelsgebrek kampt. Bovendien is een zaak als oververmoeid heid moeilijk te controleren, te meer daar er volgens de heer Van Paasschen met de rijtijden boekjes ook flink wordt ge knoeid. heerlijk Wallace het volkslied te horen zingen of hem gearres teerd te zien nadat hij bij een aanrijding Is doorgereden." AUTO VERNIELD HAZERSWOUDE De Leldenaar W. F. van Rossen zag gister middag, omstreeks kwart voor drie^ zijn sportwagen (een Jave lin) op de Gcmcncweg totaal vernield. Ter hoogte van het Kromme Jaagpad zag de bestuurder van deze wagen, die zich richting Rijndijk bewoog, uit tegenover gestelde richting een personen wagen naderen, die een vracht wagen aan het passeren was. De Leidenaar r.vcok uit naar rechts om de auto, waarvan de bestuurder een onverantwoorde inhaalmanoeuvre pleegde, te ontwijken. Gevolg was, dat de sportwagen tegen een langs de weg staande boom tot stilstand kwam en volkomen werd gcra- meid. QLGA de enige matras met de juiste oelbalans Duits duo in Leiden aangehouden LEIDEN Twee Duitse jongens van 16 en 17 jaar zijn gisteren in Leiden aangehouden. Het tweetal, afkomstig uit MUhl- haus, was van huis weggeloen, Een van de knapen vestigde gisteren de aandacht op zich door in de hal van het station (vermoedelijk van de honger) flauw te vallen. Later bleek dat het duo verantwoordelijk is voor diverse diefstallen in Utrecht, Katwijk en Noordwijk. .Op het ogenblik zitten ze voor nader verhoor voet op het politiebu reau in Noordwijk. Uit het kantoor ran het Regionale woonwagenkamp in Leiden is vorige nacht duizend gulden aan kleingeld gestolen. Uit een kistje werden tevens waardepapieren van enige woonwagenbewoners weggenomen. principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1