Huisvrouwen vereniging bestaat zestig jaar Geen maar tutten-met-een-hoed-op, ook geen Dolle Mina s WOENSDAG 17 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 IILTHOVEN Zestig jaar jong of zestig jaar oud. Het is maar hoe je het bekijkt. Dit jaar heeft de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen de leeftijd der heel sterken bereikt. Enkele generaties lang heeft zich daarmee een instelling staande weten te houden die helaas maar al te vaak te ver op de achter grond zich heeft ingezet voor de belangen van de huisvrouw in de meest ruime zin van het woord. Door velen verguisd als een „ge zelligheidsclubje", door anderen aangevallen als te progressief, heeft de vereniging zich staande weten te houden. Maar zoals de lan delijk presidente van de vereniging, mevrouw M. C. Laan-Benders, het zegt: „Door flinke beroering gaat gist in een beslag beter rij zen". Het was in 1912, dat twee ongehuwde vrouwen, Marie Heinen en Anna Polak, gegrepen door de problemen van die tijd, het initiatief na men tot oprichting van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Een bescheiden clubje in die jaren, dat langzamerhand met een piek juist in de laatste jaren, uitgegroeid is tot zo'n 63.000 leden. Het mag waar zijn, dat de doelstelling van Marie en Anna, zoveel quenües" w,,zen op de conse" mogelijk vrouwen bijstaan om te voldoen aan 0p de jaarvergadering komt het de zware eisen die aan de vakbekwaamheid onderwerp „De vrouw in de re- van de vrouw werden gesteld, vooral waar het ging om de perikelen met personeel en de opvoeding van de kinderen, verschoven is naar een ander vlak, de discussiepunten zijn nu eerder: is abortus verwerpelijk, ja of nee, dan: moet ik mijn dienstmaagd een gulden meer geven in de week. statuten, gemoderniseerd, aan gepast. spreken ervan. Artikel 2 zegt nog steeds dat het doel der vereniging is: „Het verlenen van bijstand in de ruimste zin des woords aan de Nederlandse vrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak, het behartigen van de belangen van het gezin als maatschappelijke eenheid op economisch en sociaal gebied, het bevorderen van de waarde ring voor de huishoudelijke taak van de vrouw, het bevorderen van het verantwoordelijkheids gevoel en gemeenschapszin van 4 vrouw als lid van de samen leving, het bevorderen van saamhorigheidsgevoel en ge meenschapszin bij haar leden." n dat alles onder het motto: ,De vereniging kiest geen partij ip godsdienstig en politiek ge bied". lou dat nou maar eens zestig jaar consequent vol. let is kennelijk gelukt. Al komen wat radikaler zijde de kre- oh, die diamanten tutten- een-hoed-op, het doet des te minder afbreuk eigenlijk aan bijvoorbeeld het feit dat donder- 18 mei op de diamanten jaarverkadering, een van de modernste punten ter discussie zal komen: De vrouw in de re clame. Het wat-tuttig-zijn is een odium, waar de vereniging maar al te vfenaf wil. Terecht, want het ontstaan lag in een tijd dat de huisvrouw zich ging emanci peren. Die emancipatie heeft zich voorzichtig doorgezet en zonder nu onmiddellijk „roeri- Dolle Mina's te zijn, is de opstelling naar buiten dusdanig modern, dat het oorspronkelijke streven alleen maar een nieuwe moderne dimensie lijkt toege voegd. Een voorbeeld uit de laatste tijd? Een brief aan de minister van onderwijs: „In hoge mate zijn wij verontrust over de voorge nomen verandering van de col legegelden, daar hierdoor de po sitie van de vrouw nadelig wordt beïnvloed. De financiële tot van ouders ten aanziei\.van «aderende kinderen wordt aan zienlijk verzwaard.. Hierdoor zal, en dit is historisoh ge groeid, wederom bij een keuze van wel of geen academische Het kenmerk dat fabrikanten mogen voeren als hun produkten opleiding de voorkeur naar de zonen des huizes uitgaan. Mocht clame" aan de orde. Hoe ziet u dat? „Reclame kan een heel nuttige en positieve funktie hebben. Ze kan voorlichter zijn, zodat de huis vrouw gesteund wordt bij haar ^ij, ajs vereniging aankoop. De reclame zoals we die nu kennen heeft dat niet al tijd. Die beantwoordt aan een wensdroom, zoals de reclame psychologen een beeld hebben van de doorsnee vrouw. Vele vrouwen ergeren zich aan het beeld dat men zo van de vrouw ziet. Dat kan ik me best voorstellen, want het is mij voor mijzelf ook altijd een desil lusie. Maar het is voor mij ook een aansporing, want ik wil niet zeggen, dat het niet waar is. Ik vrees namelijk, dat het wél waar is. het veranderen. We spreken nu van wasmiddelen die fosfaat- arm zijn; we zeggen dat ze bio logisch afbreekbaar zijn. We zeggen er helaas nog niet bij wat we, als we er geen fosfaten instoppen, er dan wel in stop pen, en of dat beter is. Dat is juist zo belangrijk. wen, willen gewoon meer infor matie, minder suggestie, meer duidelijkheid in de reclame. En we hebben in dat opzicht al veel gewonnen, zeker ook waar het de vrouw zelf betreft. Maar wat we nooit vergeten is dat de eni ge die deze winst op niveau kan behalen, de vrouw zelf is. Als de vrouw zelf zich bewust is van deze toestand, dan ver dwijnt dit reclamebeeld vanzelf, maar je kunt niet zeggen: Laat nu eerst dat reclamebeeld ver anderen dan verandert die vrouw vanzelf wel. kelijk weinig vrouwen politiek georganiseerd en als zed tala zijn, dan is het zo'n klein aan tal. dat hun stem in de leden vergadering meestal niet door slaggevend is, terwijl Juist hun mening door middel van een or ganisatie als de onze naar bo ven kan komen. De tijd is echt voorbij dot we moesten komen vragen of we onze mening mochten zeggen. We zijn nu zover, dat ons door alle ministeries of welke instan ties dan ook gevraagd wordt wat wij ervan denken". GERARD CRONE n hoge kwaliteitseisen voldoen besloten worden tot aanvraag van een rijksstudietoelage en mocht deze verleend zijn, dan zal door de jonggehuwde aca- demisch gevormde vrouw deze schuldenlast extra zwaar wor den ervaren". Het enige, waarmee de vereniging duidelijk voor iedereen naar buiten treedt is het kenmerk dat fabrikanten mogen voeren 'op hun produkten als die aan hoge kwaliteitseisen voldoen. Maar Deze kanaalfunktie is kan uitdragen, van boven naar beneden naar boven brengen, op moet gaan denken, die kan van veneden naar boven brengen, op tafel deponeren van welke orga nisatie-, of ministerie ook, ver taald in adviezen voor wetge ving, besluiten, regelingen of hoefte is in onze samenleving aan kontakten, dan is het onze plicht daaraan tegemoet te ko men. Hoeveel miljoenen vrou wen met kleine kinderen voelen mate ingewikkeld geworden, dat je als huisvrouw niet meer kunt zeggen: Ik blijf maar thuiszit ten en leef m'n eigen leven. Het leven bemoeit zich met jou. W8t» ,T?r r"" ®venee"s Het is ook niet zo dat alle leden op tafel bij alle politieke partij en, want uiteindelijk is de be sluitvorming dikwijls een poli tieke zaak. mijn mening bijzonder aantrekkelijk voor de doorsnee Nederlandse vrouw. Ik dacht toch dat wij met 63.000 leden mochten zeg gen een beeld te bieden van de doorsnee Nederlandse vrouw. de emancipatie, de rechten van „het" mens, spreekt die nog zo veel vrouwen aan? Over de mo derne opstelling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hadden we een gesprek met de presi dente, mevrouw M. C. Laan- Kijk, men vergelijkt ons vaak Benders, wethouder van Biltho- ven, die haar schaarse tijd ver deelt tussen haar gezinnetje „ik heb nog een kind thuis" haar gemeente en haar vereni ging in Den Haag. ,Dat is juist het prettige van een vereniging als de onze. Zo'n vereniging gaat dwars door alle met een Consumentenbond. Dat is niet juist. Een consumenten bond heeft een veel begrensder doelstelling. Onze vereniging moet u altijd zien als een met twee gezichten. Aan de ene kant de sociale funtie, het sociale ge zicht, aan de andere kant het Hoe maken we de vrouwen be- consumentengezicht. wust van hun plaats te midden groepen van de samenleving Jk vind het geen schande om te van de problemen van deze tijd? heen, die kan overal het ge- zeggen: Wij zijn ergens gezellig- Door ze te laten meedenken, sprek aan de gang houden, die heidsvereniging, want als er be- Onze hele samenleving is der- zich niet enorm geïsoleerd? Wij Je moet zoveel rekening houden met de spelregels van de maat schappij dat je je niet afzijdig meer kunt houden. Door ze dus bewust te maken van hun aan deel, erover te laten denken, doe je iets aan hun vorming en hun mentale instelling. En door hun eigen bewustwording ver andert ook hun mentale instel ling ten opzichte van hun huis houdelijke taak. Bovendien heeft de technische ontwikkeling de huishoudelijke taak erg ver licht. Daardoor wordt de opvoe dende taak zeer vergemakke lijkt, maar om dat goed te kun nen doen zal men zich toch bui ten de vier muren van het huis moeten begeven. Oriënteren is noodzaak". om dezelfde reden lid zijn. We hebben erbij die zich aangetrok ken voelden door de consumen- tenfunktie van de vereniging, anderen voelden zich aangespro ken door de sociale funktie, kontakten met anderen, spreken over onderwerpen die ze bezig houden en waar ze een uitweg voor zoeken en ga zo maar door. Weer anderen om de pure gezelligheid. Waarom ook niet? Het kontakt wordt er toch mee bevorderd? Het leuke is dat om welke reden iemand dan ook lid geworden is, ze altijd, via onze publikaties, toch met de andere sectoren geconfronteerd wordt. vereniging „Er is eigenlijk geen verschil tus sen ons en de Dolle Mina. Na tuurlijk, in optreden wel, maar in mentale doelstelling in wezen niet. Zeker niet als de vergelij king wordt getrokken tussen ons en Man-Vrouw-Maatschappij. Je hebt in wezen dezelfde doelstel ling, namelijk het bewerkstelli gen van de deelname van de vrouw aan de maatschappij. We hebben dat in het begin als een schok ervaren. Maar dat ligt in het karakter van die or ganisatie. De vrouwen echter in Dolle Mina en Man-Vrouw- Maatschappij waren wat onge duldig. Die zeiden: dit moet al lemaal nü. Ze hebben door hun aktie een enorme stoot gegeven aan het trekwerk, dat wij al zestig jaar aan het doen zijn. Hun werk ligt dus niet in dishar monie met het onze, maar in het verlengde. Maar iets wordt pas gemeengoed als het echt van boven tot onder geaccep teerd wordt, en dat is nog lang niet het geval. Wat de Vereniging van Huisvrou wen betreft zitten we al lang niet meer in de verdedigende hoek. Met een huifkar optrek ken als de Dolle Mina's is voor ons echter ondenkbaar, omdat we niet aktie-gericht zijn. Wat niet wegneemt dat onze opstel ling ten opzichte van abortus bijvoorbeeld precies dezelfde is. Begrijp me goed, ik kan nooit zeggen dat al onze 63.000 leden daar precies zo over denken. Maar de grote meerderheid wel. Ik kan natuurlijk nooit zeggen: De vereniging denkt. enz. Maar wel: het hoofdbestuur meent dat de leden den ken. Wij zijn veel moderner dan men oppervlakkig gezien denkt. Twee dingen: onze aktie „Marie wordt wijzer", samen met Man-Vrouw-Maatschappij, onze aktie tegen de verhoging van de collegegelden. Wij zeggen niet minister, dat mag niet, maar wel: Als je het zo doet dan gaat er iets heel erg fout. Het gekke is, dat men dan zegt: De Neder landse Vereniging van Huis- De reclame wordt verweten dat Nee, die vrouw moet veranderen, de vrouw vaak zo onnozel en dan verandert het reclamebeeld onmondig voorgesteld wordt. wel. Maar ik geloof dat dat beeld Ook buiten de reclame om zou ik van die doorsnee vrouw inder- zo graag willen dat de vrouw daad een duidelijk doorsnee- zich realiseert wat voor spreek beeld is. Het is aan ons om dat buis ze is in een vereniging als beeld te veranderen en dan ver- de onze. Er zijn nog zo betrek- ROEI-OFARENT1SVEEN Bloemen- 6 mei: anjers sim rose m rood 31—45, sim wit 3t allee 88--40. K.J. sim 36— ;eefer 30—41. sim urthur Rêve 42 -43, espéranee en Kornette, enrol, zorlnn, erRold, roswythn, fnherue. nora 20-33, sonla 30-52. -lm 3745. bellndn 38—47. 50—70, Kerbe- tuinen 100—HG 225—245, 100—120, 130— Idem een- trosnn Iers 110-365, muntrleten Iels 270 -600, broden •n 190—385. duizend- 105—170. Ixln's 75-90. nn^- «0—100. lathyrus 90—130. py-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15