BABA SY DOET HET KALM AAN Zeiler Staartjes weer favoriet Cees Hage geslagen maar niet verslagen Militairen spelen na conflict Italië derde wedstrijd Legendarische dammer wil binnenkort stoppen Wielersucces v. d. Vleuten EENJARIG CONTRACT BIJ DSO Resultaten Hilversum Sportwereld V/OENSDAG 17 MEI 1972 LEIDSE COURANT Peter Ressel is gisteren de training bij Feyenoord begonnen. Harrie Vos, Lex Schoenmaker en Coen Moulijn kijken belangstellend ROTTERDAM De selectie voor het Nederlandse militaire voetbalelftal, dat op 24 mei in Salerno een derde wed strijd tegen Italië speelt om een plaats in de eindronden van het CISM-toernooi in Bagdad, is: Barth (Anderlecht), Sint Nicolaas (Xerxes) Rene van de Kerkhof (FCTwen- te), Bish (NAC), Rijsbergen (Feyenoord). Van Marwijk (Go Ahead Eagles), Mel'laard (NEC), Jansen (FSC). Ha- zelhekke (Wageningen), Mulder (SVV), van der Weiden (Veendam), Wert (Ajax), Heyt (Ajax), Thijssen (NEC), Kerkhof (Veendam), Wageman (Veendam). De eerste wedstrijd tussen beide elftallen is door de Conseil Interna tional du Sport Militaire ongeldig verklaard, omdat er een Italiaans arbitraal trio was. Later na de tweede wedstrijd in Nederland bedongen de Italianen de totaaloverwinning, omdat zij meer hoek schoppen zouden hebben genomen, een speciale CISM-regel. Nie mand had de hoekschoppen echter precies geteld, zodat deze eis on. ontvankelijk werd verklaard. De derde wedstrijd in Salerno (weer in Italië, maar de term beslis singwedstrijd" is nu niet meer van toepassing) zal worden geleid door de Westduitser Eschweiler. De grensrechter (een Italiaan en voor Nederland J. van Delft) zijn belast met het tellen der Hoek schoppen, een opdracht die ook aan de ploegleiders is verstrekt. (Van onze sportredactie) HENGELO Baba Sy is bijna door zijn voorraad Senega lese halssnoeren heen. Potentiële kopers kan hij deze week echter nog wel bedienen in zijn kraampje, dat hij midden in 't Hengelose Concertgebouw heeft opgeslagen. Voor vijftien gulden, doet hij een ludiek stukje inheemse nijverheid van de hand. Een eenmalige gelegenheid om een herinnering aan te schaffen van deze legendarische fi guur, want Baba Sy heeft zijn langste tijd als dammer erop zitten. ,,Ik ga nog een jaar door, misschien twee, maar dan wil ik stoppen. Ik moet een beetje op mijn ge zondheid passen. En nu mijn vader dood is, ben ik als oudste de kostwinner, ik heb de zorg over 'n grote fa milie". Als rente bovendien voor de goodwill die hij voor Sene gal, achter X dambord, verdiende, krijgt hij een lapje grond in Dakar, waarop hij zijn toekomst neer kan zetten. ,,Ik wil volgend jaar een huis laten bouwen en dan gaan trou wen". pikante noot: Baba Sy is I Mohammedaan en daarom mag hij méér vrouwen te gelijk in de boot nemen. Voorlopig echter gaat hij het met één proberen, maar hij denkt uiteindelijk toch wel met een viertal zijn leven te delen) Kalmer aan Daarom, u moet toch maar even langs komen bij dit wereldkam pioenschap. Een ketting kopen hoeft dan echt niet, maar het is misschien wel da laatste kans om dit volstrekt aparte mens (collega Andreas Kuyiken noem- de hem zelfs „abstract") nog eens aan het werk te zien. Naast zijn bord staat dan waar schijnlijk een klein bruin flesje, dat hij af en toe aan zijn lippen zal zetten. „Ik heb veel te veel hooi op mijn vork genomen. Ie dereen wilde Baba Sy zien, ie dereen wilde tegen Baba Sy spelen. Ik liet me overal naar toe slepen. Toen ben ik in el kaar geklapt. Ik had een veel te hoge bloeddruk. Dait belemmert het denken. Ik héb daardoor een hele tijd niet meer kunnen spelen. Mijn dokter is gelukkig- ook gek op dammen en die be greep dat i'k niet zonder deze sport kon. Die heeft me dit me dicijn voorgeschreven. Als ik nerveus ben, moet ik wat van dat spul innemen. Dan wordt ik weer rustig en dait is beter voor mijn bloeddruk. Dit wereldkam pioenschap duurt erg lang. Voor mij eigenlijk te lang, want ik mag niet zoveel inspanning le veren". ■Jaarom ook, werd Baba Sy meer dan een jaar lang niet gesigna leerd op de toernooien, waar voor hij vroeger altijd een vaste keus was. Daardoor ook is zijn „vorm" wat teruggelopen. .Anderen gaan vooruit en ik sta stil, want als je ziek bent kan je niet spelen en niet studeren. De animo is ook niet zo groot meer. Vroeger had ik plezier in elke wedstrijd die ik moest spe len, ik dacht dat ik alles aan kon. Dat verandert als je merkt dat het ten koste van je gezond heid gaat. Ik speel nu ook niet meer zo gemakkelijk, omdat ik OMMEL Jos van der Vleuten heelt gisteren in Lommei beslag gelegd op het provinciaal wie lerkampioenschap voor profs van Belgisch Limburg. De wed strijd werd een volledig Neder lands sucoes, want Harm Otten- bros eindigde als tweede en Leo Duyndam bezette de derde plaats. an der Vüeuten reed de 147 kilo meter in 3 uur en 15 minuten. Hij had een voorsprong van vijftien «econden op de rest van het veld. het veel kalmer aan doe. Ik zie de dingen veel minder scherp. Heel moeilijke varianten onder zoek ik lang niet meer zo gretig als toen. Ik heb toch al teveel tijd nodig om op hetzelfde ni veau te blijven". „En omdat ook het aantal goede dammers is toegenomen („deze lichting heeft veel gestudeerd, dat was in mijn tijd niet nodig. 'Ik kwam er altijd zo wel. Op in tuïtie. Nu hebben ze me in de gaten. Ik moet onder een partij naar oplossingen zoeken en dat mag niet, dat moet van te vo ren al vast staan") heeft Baba Sy een stapje terug moeten doen. „Dat is niet erg. Ik ben liever gezond, dan erg goed en mateloos populair". Eenzaam SerfégaJ kan hem ook al niet hel pen de achterstand, die hij door zijn ziekte heeft opgelopen weer ongedaan te maken. „In Sena- gal sta ik op eenzame hoogte. Er zijn wel leuke spelertjes bij, maar die zijn voor mij te zwak. Als ik een fout maak of een combinatie over het hoofd zie, is er niets aan de hand, want ze kunnen er geen gebruik van maken. Ik verlies nooit en dat is fout. Je moet onder druk staan, dan speel je veel beter. Ik zou er best nog wel wat bij willen leren, maar dat kan niet in Senegal. Hier ook niet, want wedstrijden om het wereldkam pioenschap zijn niet om te le ren. Daar speel je om te win- Nu haalt hij zijn wetenschap hoofdzakelijk uit de lektuur die door de hem hogelijk gewaar deerde heer Sijbrands is ge schreven. „Een natuurtalent zijn (Marcel Deslauriers en Baba Sy gaan pal nadat dat woord gevallen is, een discussie aan over het begrip „natuurta lent". De Canadees vindt name lijk dat dat een misplaatste be naming is voor een deelnemer aan Hengelo, omdat iedereen, die het zover geschopt heeft een natuurtalent is. Zelfs Jane- cek)", „een natuurtalent zijn", vervolgt Baba Sy niettemin, „is tegenwoordig niet meer genoeg. Je moet studeren. Zoveel moge lijk. Hisard is van huis uit echt geen goede dammer, maar hij heeft gestudeerd en staat nu op een zeer behoorlijk niveau. In mijn grote tijd was het aantal wat had te maken met Koeper- man en concurrenten ook veel kleiner. Ik, Tsegolev.Nu zijner kleiner. Ik, Tsebolev. Nu zijn er drie Russen en de twee Ne derlanders". Slechte beurt In zijn tijd, 19611962. Eerst won hij (in 1961) als eerste buiten lander een invitatietoernooi in Rusland (Yalta). „Nu ben ik niet de enige meer. Ton Sij brands is daar ook al een win naar geworden". Een jaar later stond hij op het pur.t om wereldkampioen te worden". Daar is niks van ge komen. Het valt natuurlijk niet te bewijzen, maar volgens mij hebben de Russen daar op alle mogelijke manieren een stokje voor gestoken. Ik was ontzet tend goed voorbereid. De Sene galese bond heeft maanden lang achter de speeldatum voor die match tegen Koe)>erman geze ten en steeds draaiden ze erom heen. Ik kreeg de indruk dat ze bang voor me waren. De we- Baba Sy is een onopvallende figuur in Hengelo. Zijn plaats aan de top van de ranglijst is een utopie, dat weet hij en met deze wetenschap verzoent hij zich. relddambond heeft toen een slechte beurt gemaakt, ze had den voor mijn belangen op moe ten komen". Het maakte de Baba Sy „hausse", die in zijn eigen land hoogst merkwaardige vormen aannam, nog groter. Ik had een keer een aanrijding veroorzaakt. Mijn schuld. Maar de man die ik aangereden had kreeg de schukl. Ik werd vrij sproken, want de commissaris was een groot bewonderaar van me. Mijn succes was Senegal gewoon naar het hoofd geste- Held zelf ook wel een aardig potje kon dammen het jongetje Sy ergens op straat in het ge hucht M. Pal ontdekte. Baba Sy zat dan op een boomstam en verschoof op de grond, of een stukje hout of een steen, waar mee dat nationale spel werd be dreven. ,,Van regels had ik na tuurlijk helemaal geen ver stand. Ik wist niet eens dat er damborden waren. Bovendien mocht Baba (hetgeen in het dia lect van volksgroep, de Toucou- leur, „mijn vader" betekent) ook al niet". Dat vond mijn moeder niet nodig. Leren was niets voor een Sene ga lees. Er waren ook geen scholen bij ons in de buurt. Daarvoor moest ik naar de gro te stad". Voordat Baby Sy op een katholie ke missiepost leerde lezen en schrijven, gingen er ettelijke ja ren voorbij. Baba Sy kreeg er de naam door een analfabeet te zijn. Landgenoot Faal, die het wereldkampioenschap bezoekt als arbiter en als vertegenwoor diger van de Senegalese dam- bond: „Hij heeft op een Arabi sche school gezeten, maar daar had je natuurlijk niks aan als je naar Europa moest". Biscons sleepte Baba Sy naar Frankrijk, waar de ruwe dia mant werd bijgeslepen. „Ik werd direct Frans kampioen en toen was ik ook nog Frans be zit. Ik zou het volgens hen wel gaan maken bij het wereldkam pioenschap". En Baba Sy, die nog nooit van zijn 'leven een damklok had gezien, werd twee de achter Isar Koeperman. De afstand was. één punt". Baba Sy reisde door, naar Nederland bijvoorbeeld waar hij het we reldrecord simultaanspelen op zijn naam bracht (nu in handen van Tonnie Sijbrands). Ik had ontzettend veel plezier in de sport. Ik zag alles direct. Mijn gevoel voor poel ties werd door dat vele spelen sterk ont wikkeld. Maar daardoor ben Ik vermoeid geraakt. Ik wilde niet nee zeggen tegen al die mensen. Toen ben ik er achter gekomen dat populariteit ook een keerzij de heeft. Ik moest stoppen, want ik wil echt nog wel langer mee dan vandaag. JACQUES ROS Straf Rivera gehandhaafd Rome Gianni Rivera, de aanvoerder van AC Milan, zal tot 30 juni niet mogen voetballen. De commissie van beroep van de Italiaanse voetbalbond verwierp dinsdag in Rome een verzoek van Rivera om zijn schorsing van twee en een halve maand te bekorten. Rivera werd onlangs tot 30 juni geschorst, omdat hij in het openbaar kritiek op de scheidsrechter had ge uit na afloop van de competitiewedstrijd AC Milan Cagliari. De commissie van beroep gaf geen redenen waarom Rivera's verzoek was verworpen. LA ROCHELLE Door een fraaie overwinning in de vijfde race om het Euro pees Zeilkampioenschap in de tempestklasse heeft het Nederlandse duo Staart- jes-Kurpershoek weer een kansrijke positie in het klassement veroverd. De Rus Mankin na de vierde wedstrijd de enige favoriet voor de titel, eindigde gis teren als zevende, waar door de Pool Hole en Staart jes nu ook tot de favorie ten behoren. Bondscoach Jack van Hellemond rekende direct na de succesvol le finish voor de Nederlandse ploeg de kansen voor Staartjes uit. Wint Staartjes de laatste race en wordt Mankin vijfde dan is de titel voor de Neder lander. In de voorlaatste race hield Man kin de Pool Hole te veel af, waardoor Staartjes gemakkelijk zijn kort na de start veroverde eerste plaats kon behouden. Hole was voor Mankin op dat moment de gevaarlijkste tegen stander. Toen de Pool echter met de afnemende wind terug viel, was het voor Mankin te laat om Staartjes nog te bedrei gen. De Nederlanders zijn nu een plaats op de ranglijst gestegen en bezetten een gedeelde tweede plaats met Hole. Het verschil met Mankin is echter in één race te overbruggen. De Neder landse ploeg was in de vierde race door averij drie plaatsen in het klassement gezakt. De stand is: 1. Mankin <Rusl) 16 pnt., 2/3 Hole (Polen) cn Staart jes (Ned) 24.7 pnt, 4. Wacquez (Fra) 34,7 pnt. Cees Hage: DSO een testcase (Van onze sportredactie) VOORBURG Na het Voorburgse Wilhel mus ruim twintig jaar gediend te hebben, treedt Cees Hage in dienst bij DSO uit Zoetermeer. Gisteravond heeft de 45-jari- ge oefenmeester zijn handtekening gezet onder een contract dat hem voor een jaar aan de nieuwe derdeklasser bindt. „Ik heb een keus moeten maken en het is tenslotte DSO geworden. Waarom juist DSO? Wel ik beschouw het als een uitda ging en om mezelf te testen. Bovendien is de accommodatie van grote invloed bij mijn uiteindelijke keus geweest. Negen velden en twee biljartlakens als trainings veld. Geweldige oefenmogelijkheden dus". Drie weken geleden kwam Cees Hage in het nieuws toen bekend was geworden dat de spelers van Wilhelmus waar hij 13 jaar in het eerste had gespeeld en zeven jaar als trainer had ge fungeerd geen vertrouwen meer hadden in de man die Wilhelmus van de derde naar de tweede Hage trok de consequenties en bedankte voor de verdere eer hoewel mondeling wel over continue ring van het tramerschap bij de Voorburgers was gesproken. Lang heeft Hage niet in hèt onge wisse over de toekomst als trainer hoeven pieke ren. „Op dezelfde avond dat het bericht van mijn vertrek in de krant stond had ik al vijf aanbie dingen gekregen. Daar was ook DSO bij, maar ik heb niet direct met ze gepraat. Er kwamen elke dag gegadigden bij, maar ik kan niet zeggen wie, dat heb ik beloofd. Kijk ze hebben mij wel in de hoek geschopt, maar ik wil datzelfde niet tegen over mijn collega's doen. Zelfs een dag voordat ik bij DSO zou tekenen, kreeg ik nog een gewel dige aanbieding, iets waarin ik onmiddellijk zou zijn gestapt als ik al niet met DSO had onder handeld. Weliswaar had ik nog niets getekend, maar ik had wel mijn woord gegeven en dat is voor mij hetzelfde". De pijnlijke affaire Wilhelmus is bij Hage gesleten, zijn oog is nu gericht op de toekomst van DSO dat het volgend seizoen als verse derdeklasser be gint. „Ik hoop, trouwens verwacht er fijn te kun nen werken maar dan ook wel met dezelfde jon gens die kampioen zijn geworden". Wie Wilhelmus kent, weet wat Cees Hage bedoelt. HILVERSUM - uehouden ifdtllnir I. draverijen zijn: \splcnlumprljs 201 Ken Williams 1.26.0; 2. Julius Cueiiin 3._ Kurp Asplenlumprljs 2000 r Aznli jIh; Wlnn. 1.80, pi. I 10, 8.60. 1.G0, ipp. 7.40. Ijs 2400 m. 1. Klif Areta (T. Oudshoorn) 1.30.0: 2 Jcnru»; 8, Jack O: Wlnn. 3 10, pl. 2.20, 2.50, 1.90. kopp. 9 20, trio 123.110. louden armband IV 2040 m: 1. In Time (mevr. M. de Rijk) 1.24 0 2. Icecream3 Ivonno Hannover; Wlnn. 1.70, pl. 1.30, 1.40, 2.40. kopp. Brunfelalaprljs, 3000 m. (mei auto- Klnrt)l. Geisha Double (M, Vernay> 2.61.7; 2. Hunnle Judson W; 3. Hero Hollandln. Wlnn. 4.30, pl. 1.30, 1.40, 2.40, kopp, 3.90, trio 354.30. RecordprlJ» dor 4-Jorljten (1600 m. met autostart): I. Jonker Volftnn ti'. .Smit) 1.32.4; 2, Jacky Spencer) 3. Junior; Wlnn, 2.90, pl. 1 80, 1.20, 2.60, kopp. 4.00. Bou«alnvllleprlJs, 3000 i Volo 1. Jako S (M. v. d. Tont) Olivier; 3. Irtx Wlnn I lö, pl. 2 60. 7.00, G.30, topp. 4,50. 1637.7' 1. Illna (M Delopor Bouwhui» 1.23, 2. Helios Ch: 3. Hendrik BS. Wlnn. 1.60, pl. 1.10. MO. 1.10, kopp. 3 90. Bok-onlaprljs 2440 m: 1. Komtesse D van Leeuwen) 128.8; 2. Indra; 3 Jux D; Wlnn. 4.10, pl. 2.30, 14.80, 8.80, i VE (M. Bouw 1.24.3; 2. Interest; 3. Gyas; 8.40, pl. 5.70, 2.50, kopp. 10,60, Irllnu; Atlete v. d. Hoeven start in Trier DEN HAAG Myrna v, d. Hoe ven, de Nederlandse recordhoud ster op de 400 meter, die dit sel- soen een comeback maakt. zal zaterdag tijdens Internationale atletiekwedstrijden In Trier star ten op de 400 meter. Verder gaan naar Trier: Marianne Burggraaf (400 meter), Riet v. d. Berg (100 meter), Sjcf Hens- gens (800 meter) Halco Scharn, Bram Wassenaar (1500 meter), Egbert Nijstad (5000 meter) en Hans van Enkhuizen (110 meter horden). DEN HAAG Voor de competi tie betaald voetbal B-elftallen heeft PSV gisteren met 6—1 van Go Ahead Eagles gewonnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13