De sieraden van Lucie Leene zijn kleine plastieken HULP ALLEEN IS NIET VOLDOENDE Release ontdekte na inwerkperiode GOUD, ZILVER EN BRONS ZIJN FASCINERENDE WERKMATERIALEN Bejaarden Alkemade gaan uit Leidse agenda Leidse bioscopen Kerkdiensten in dekenaat Leiden PAGINA 4 ZATERDAG 13 MEI ty LEIDEN „Ik draag zelf eigenlijk nooit sieraden", zegt Lucie Leene op haar kamer in het smalste pandje van Leiden aan de Nieuwe Rijn. Samen met nog vijf edelsmeden uit Nederland, Duitsland en Zwitserland exposeert zij sieraden en plastieken in het winkeltje beneden. „De eigenaar heb ik leren kennen bij andere juwe liersexposities. Wij zitten namelijk in een groep die dit soort exposities tracht te bevorderen". Het is de bedoeling van deze groep om haar sieraden zoveel mogelijk onder de men sen te brengen. Vaak merkt Lucie dat men sen de weg niet weten naar een edelsmid of uit gemakzucht iets bij een juwelier kopen, die hele series dezelfde modellen heeft „Dat is eigenlijk het zelfde als met antiek. De antieke spulletjes zijn dan wel uniek maar ik begrijp nog steeds niet waarom tijd zou kunnen bepalen of iets mooi is. Net zo min als ik begrijp waar om iets modern wordt ge noemd." Sieraden die strak van vorm zijn heten modern. „Ik zelf zit in het barokke sfeertje. Zoals vrijwel alle kunst smeden in het zuiden trou- Het is niet zo toevallig dat Lucies sieraden overeen komst vertonen met de produkten uit het zuiden. Haar opleiding heeft zij genoten in Maastricht en nog steeds onderhoudt zij goede contacten met haar collega's uit het zuiden. „Ik werk volgens de deci- re-perdu-methode. Daar om stuur ik mijn model len altijd naar een gietè- rij van een schoolgenoot van mij in Maastricht". Volgens de decire-perdu- methode wordt door de edelsmid eerst een model in was gemaakt, daarna brengt hij een laagje gips om het model aan. Ver volgens wordt het model naar de gieterij gestuurd waar onder grote kracht de was wordt weggesmol ten. Daarvoor in de plaats wordt het goud of zilver gegoten. „Het spannendste moment ver, maar dit laatste wordt weinig gedaan in Nederland. „De edelsmid, die met deze laatste me thoden werkt, gaat veel bedachtzamer te werk. Dat doe ik liever niet. Mijn modellen komen spontaan op. Natuurlijk heb ik wel een idee hoe het moet worden, maar soms pakt het ook anders uit". Uit Lucies sieraden blijkt wel dat het idee bij zonder bepaald is. Ze hebben allen een wat or ganische vorm. „Ik ben dol op organische vormen zoals die van schelpen en botten. Ongetwijfeld beleef ik altijd als het sie raad van de gieterij te rugkomt. Jfe bent dan he lemaal vergeten welk mo del je hebt gemaakt. Pas wanneer ik het verder heb bewerkt is het iets van mezelf geworden". Een andere methode voor het maken van sieraden is het aan elkaar solderen van verschillende stukjes metaal. Ook wordt er wel een sieraad gemodelleerd uit één blokje goud of zil- werkt dat door in je kunstwerken". Het duidelijkst is dit eigen lijk te zien in de plastie ken van deze 27-jarige kunstenares. Vooral haar non-figuratieve plastieken hebben de vormen van schouderbladen en elle- pijpjes. „Hoewel ik niet opgeleid ben voor het ma ken van plastieken vind ik het helemaal niet zo'n grote stap. Wanneer mijn sieraden 100 keer ver groot. worden hebben zij wel wat van een plas tiek". De methode van het gieten van plastieken verschilt overigens ook niet zo van het maken van sieraden. Er komt ook gips aan te pas, maar nu gebruikt men luchtgaten om een be paalde tegendruk te be reiken. „Bij sieraden is dat niet mogelijk omdat de vormen daarvoor te klein zijn". Het liefst werkt Lucie met opdracht en daar heeft ze niet over te klagen. Voor al naar haar plastieken is veel vraag. „Pas heb ik nog een plastiek gemaakt voor het Hippolytus-zie- kenhuis in Delft". Haar sieraden maakt zij over het algemeen voor jonge mensen. „Misschien komt dat omdat ze weinig con ventioneel zijn en uniek. De decire-perdu-methode leent zich er wel voor om twee of zelfs maar dezelf de exemplaren te maken, maar ik verander er lie ver nog van alles aan dan dat ik ze zou gaan verme nigvuldigen". Lucie Leene vindt het bo vendien zalig om met vormen te werken, „Ik vind dat een steen alleen maar functie heeft wan neer het de vorm van het sieraad kan aanvullen. Een steen mag er nooit uitspringen. Die eigen schap hebben geslepen stenen al so-wie-so. Dat wil ik niet want ik vind goud zilver en brons de meest fascinerende meta len die er bestaan. Ze passen zich volkomen aan hun omgeving aan". deze in 't smalste pandje van LEIDEN Je moet even zoeken. Tussen Servaas en de groente boer aan de Nieuwe Rijn op nummer 20-a, staat de Relaase deur wijd open. Een lange gang en houten kronkeltrap voeren naar de .kantoren'. Boven in de hal staat een groot blok met in formatiemateriaal. Als je je in stelt op een officiële instantie is het even wennen. Er heerst een hele andere sfeer: gezellig, open en bedrijvig. De ruimten zijnefficiënt en eenvoudig inge richt met niet nieuwe, maar wel gemakkelijke meubels. telease wil dan ook helemaal geen .instantie' zijn. Alles ge beurt vrijwillig, vanzelfsprekend en zonder beperkingen, ledereen niet alleen jongeren on geacht geloof, politiek of levens instelling kan binnenkomen en wordt geholpen. „Er komen mensen van alle leeftijden. Ie mand van 75 jaar bijvoorbeeld en ouders. We richten ons hele maal niet alleen op jongeren, zoals weieens verkeerd wordt gedacht. We vragen ook ner gens naar, laten ze geen formu lier met naam, adres, geslacht of zo invullen". .Is het maar enigszins mogelijk is, proberen de Release-mede werkers een aanvaardbare op lossing te vinden, altijd samen met de hulpvragers. Sommigen verwachten een kant en klare oplossing, die we na tuurlijk niet altijd onmiddellijk kunnen geven. Meestal weten de mensen onvoldoende hoe ze moeten handelen in bepaalde gevallen. 'e gaan daarbij van het stand punt uit, dat de hulpvrager geen onmondig wezen is en zelf moet beslissen. Wat er uiteindelijk gebeurt. 'e hebben wel een vreemd image overigens begrijpelijk. Sommi gen denken nog steeds, dat we alleen drugsgevallen helpen, om dat we in de eerste tijd nogal veel voorlichting over drugs hebben gegeven. Dat valt trou wens reuze mee met die drugs. Het is maar een heel klein per centage". e zelfstandigheid staat bij Re lease voorop: „In Leiden-noord hebben we eind vorig jaar een dependance opgericht. De opzet is: dat de buurtbewoners het over gaan nemen. Er komt nu een hulpteam, dat het werk doet, dat wij eerst deden. Het 1 is natuurlijk wat moeilijker. In zo'n kleine gemeenschap weet ledereen alles van iedereen. Je lult misschien met heel per soonlijke dingen, zwangerschap of zo, niet naar zo'n buurtteam gaan". 'tlease vermijdt angstvallig het bureaucratie- en autoriteiten- Image. Ze wil vrij blijven wer ken, ongebonden aan voorschrif- len of ambtelijke beperkingen. Bovendien voelt zij zich verant woordelijk voor alle problemen en niet zoals de meeste ge vestigde bureaus voor een deelgebiedje. Ze heeft daartoe natuurlijk ook meer mogelijkhe den. i mensen die bij Release wer ken, komen overal vandaan: lommigen studeren nog, ande- I Michaël Hooghenhuizen, de schrijve, Vragen rondom Release: Waar woont Release? Wie kan bij Release terecht? Iedereen, van elke leeftijd, kleur, godsdienst, politiek en levensinstelling. Waarvoor kan men bij Release terecht? Onbekendheid met rechten en plichten (ontslag, dienst- weigeren, kameTS huren, po litie, abortus, kraken enz.) Aantasting van rechten en vrijheden (mensen die on rechtvaardig behandeld zijn door overheid, huisbazen, werkgevers enz.) Moeilijke situaties die voort vloeien uit een levenswijze die niet strookt met de tradi tionele vormen van moraal, orde en recht (homofielen, ongehuwde moeders, pedofie len, de pil, drugs enz.) Wanneer kan men bij Release terecht? Maandag tot en met vrijdag van 20 tot 22 uur en dinsdag, woensdag en donderdag van 15 tot 18 uur. Wat kost Release? De hulp is helemaal gratis. Hoe komt Release aan haar in komsten? Hoofdzakelijk door particuliere giften. Het gironummer is 230-1785. Release-medewerkers in hun kantoor aan de Nieuwe Rijn ren werken, een aantal is wer keloos. Ze doen het vanuit zich zelf, „als mens tegenover mens". Ze zijn er altijd mee bezig. „Onze houding moet buiten Re lease hetzelfde zijn als hier." Overigens pretendeert niemand de wijsheid in pacht te hebben". „We weteri ook niet alles, maar kunnen specialisten op allerlei gebied raadplegen, zoals artsen, juristen, maatschappelijk wer kers enzovoort". Ook met de bekende instellingen, zoals Bu reau Huisvesting en Sociale Za ken, werken ze samen. Boven dien proberen ze druk uit te oe fenen, om deze diensten zover te krijgen dat ze ervoor kijken dan het enkele probleem. „Deze instellingen verlenen hulp. zonder zich voldoende reken schap te geven hoe al die pro blemen ontstaan. Dat is hun taak ook niet. Dit heeft tot ge volg dat er bijna niets aan de grondoorzaken van die proble men wordt gedaan". Meer en meer kwam Release tot de ontdekking, dat de meeste vragen en problemen terug te voeren zijn op een algemene oorzaak: de opbouw van de maatschappij. Release kreeg een steeds triester beeld van die maatschappij en wilde er iets aan doen. „Maar ja, er is een groot verschil tussen willen en doen. Dat doen kwam meestal neer op hulp ver lenen. Maar dat is eigenlijk een bodemloze puzzel. In de vroege re opzet werkten degenen die informatie gaven en contact leg den ook aan projecten en acties. Maar het helpen is zo tijd- en gedachtenrovend dat er niet veel over bleef voor andere din gen. We hebben ons nu in twee groepen gesplitst: de ene pro beert te helpen, de andere zet projecten op. In totaal zijn het 15 mensen. Eigenlijk: nog te weinig. Je moet het niet zien als twee verschillende eenheden. Weke lijks vergaderen we gemeen schappelijk en spreken dan de toestanden van beide groepen door. proberen ook onderling verbanden te leggen. Je kunt ook van de ene groep naar de ande re over. Want als je een half jaar in de hulpverlening hebt gezeten wordt het wel eens te veel". Waarom heeft Release zo'n triest beeld van de maatschappij? In haar epistel staat het geschre- 1-Iet systeem van de maatschap pij is gebaseerd op machtsver houdingen waarbij de meeste macht ligt in de handen van een kleine groep mensen. Wat die machten precies zijn en hoe ze precies samenhangen blijft on doorzichtig. Wel is duidelijk dat dit machts verschil tot onderdrukking van de vrijheid leidt". De machthebbers, zo stellen zij, verdoezelen dat met verhalen die moeilijk te controleren zijn en de onderdrukten weten al bijna niet beter. Maar als zij in een noodsituatie verkeren, barst de bom. Het klinkt mooi, maar aanvecht baar. We willen graag wat con crete voorbeelden hebben. Er komt een verhaal. „Neem nou huisvesting. Je moet gewoon agressief zijn. Er kwam hier een vrouw die het een week lang volgehouden heeft minstens twee keer per dag het Bureau Huisvesting lastig te vallen. Dat deed ze zo fel dat een ambtenaar aldaar riep: „Wij kotsen van u". Ze zette toch door. Op het laatst werd haar de toegang gewei gerd, maar via een andere me vrouw is ze toch naar binnen geloodst. Binnen tien dagen had ze een huis. Dat hoor je wel meer. Huilen helpt niet meer. Alleen stug volhouden. Maar wie weet dat en wie durft dat?" „We verwachten overigens niet, dat er over vijf jaar een nieuwe plezierige maatschappij is. We gaan stapje voor stapje verder en zetten alles voorzichtig op." Het is niet verwonderlijk, dat Release weerstand oproept. „Of we daar iets tegen doen? Ach, als je in beweging ben ont moet je vanzelf weerstanden. Je moet blijven volhouden blijven praten en telkens terugkijken: hebben we het goed gedaan". De eerste actie die Release op touw heeft gezet is de handteke ningen-inzamelingen en demon stratie op het Stadhuisplein vlak voor de raadsvergadering van afgelopen maandag. „Leiden. baas in eigen beurs". Het is een aardig succes geworden. Onze vrees, dat op den duur de hulpverlening ten onder zou gaan in de projecten, blijkt on gegrond. „Het mag niet ten koste gaan van de hulpvragers. Die blijven al tijd voorgaan, ook al zouden ze misschien een actie of project doorkruisen. Je kunt ze toch niet ineens in de kou laten Release blijft dus helpen en moet zelf ook geholpen worden. „Door informatie van de klan ten. Dat geeft ons de kans schakel te leggen tussen het po- bleem op zich en de relatie met de maatschappij. We hebben ook nog meer medewerkers no dig en geld. Want we staan op de rode lijst van Binnenland se Zaken. Als er niet snel iets gebeurt, gaat al het welzijns werk in Leiden kapot. ALKEMADE De uitgaansdagen voor de bejaarden staan weer voor de deur. In Oud Ade gaat men op 7 junli om 8 uur naar de Flevopolder, waar men Lelystad en Dronten gaat bezoeken. De bejaarden zijn om omstreeks zes uur weer terug In het dorp, 's avonds is er een diner in café 't Lage Land. De leden van het bejaardencomité gaan in de ko mende weken op pad om de be jaarden persoonlijk uit te nodi gen aan het reisje deel te ne- In Roelofsarendsveen gaan de be jaarden op 22 juni met een sa lonboot van Avifauna varen langs de mooiste plekjes van West-Nederland. De boot ver trekt vanaf Oude Wetering waarna de uitgaansdag als ge bruikelijk zal worden besloten met een diner in restaurant Avi fauna in Alphen. Dezer dagen zal het comité een beroep doen op de burgers om bij te dragen in de kosten van deze dag. Eer der, volgende week donderdag, wordt voor de bejaarden een bustocht georganiseerd. Men vertrekt om kwart over een vanaf de brandweergarage en om half twee vanaf de bejaar denflats „Arendshorst". Route: via Alphen-Bodegraven;Woer- den-Linschoten naar Montfoort. Kosten per deelnemer vijf gul den. MAANDAG 15 MEI Groennordhal Examens Universli. aanvang 0.00 uur. Grote BurchtNederlandse Kaon, patroonsbond, bloemen en kaDsh aanvang 20.00 uur. PSIWll Lakenhal: Conceit hedendaagse M l^j!"6~r20hi6 uur° FUS'° M°dert Gouden Leeuw Voorschoten: Bil» komst van do VVD; aanvang a Alberts Corner: O rljne expositie; DINSDAG 16 MEI Can tine Clos en Leembrugge: tingsmiddap van de Ncderlaw Vereniging van Huisvrouwen, r medewerking van de toneelclub* net koor van de vereniging vang 14.00 uur Ons Centrum. Hooigracht 84. zaal Ledenvergadering van de Partij de Arbeid; aanvang 20.00 uur Rijnlands LyceumTindeiereh anvang g, Gemeentecentrum. Lijtweg Oen o»nc»> China'0 - lezlnj 20.00 Dorpshuls Leiderdorp: Vergader, begeleidingscommissie 't Voorb aanvang 19.30 uur. tadhulsStart van Gllderelsje m. istltuut voor Internationale Studlfc Studiedag over Imperialisme, vang 10.00 uur. DONDERDAG 18 MEI Huls: Poppenspel voor ..v.icn: aanvang 20.00 u>"- Sociëteit Minerva: Avond port Club GruIJlers Aquarium Vereniging; CAMERA: Flesh", 18 jaar. Da 9.15 en do., vr. ma,, dl. 2.30 Jeugdmatlnee: Teken fllmfestlvi co. 2.00 .The si Drstelllhg). 2.30. Hemelvf 4.15 uur. Vr. en of Ka tie Elder" -.45, 7.00, 9.15 STUDIO: „Verlos ons niet van kwade" 18 Jaar. Dag. 2.30, 7.00 9.15 uur. Zo. en ma. 2.30. 4.45 71 c-n 9.15 uur. LUXOR: ..De held van Troye". 14 Exposities wandkleden, Hans DUÏVENHUYS (26511 leewerk i Liesbeth T DE POMP:f Koninginnedaf tot 28/5. Jan Kok exposeert te gen en gouaches. Grofvuil- ophaaldienstei DINSDAG 16 ML'I; Zijlsingel. Rijnkade. Oosterd' straat. Munnikenstraat. Van Gale straat. Waardstroat, Hermai Trompstraat. De Ruyte: Evertsenstraat. Heemskerkstrai'. Oosterstraat, Van Speykstraat. tenaerstraat. Tasmanstraat. Over rijn. Galgewater. Noordelnde h plein. Rembrandtstraat. Oude V» kenmarkt, Sliksteeg, Groenhazen gracht, Rijn- en Schlekad Singel Groenhovenstraat Wi zenstraat. Justus Carelhuis. J Govenkade Gerrlt Doustraat. Vree wijkstraat,'Hugo de Grootstraat, Bilderdljkstraat. straat. Oost- i Dwat West Havt laven, Havenkade. Kal' Kijtgracht. Minnebroersgracht. Zuid- Breestraat. Langebrug. Ketelbor— singel. Herengracht, Korte en Langestraat. Nieuwe Waard: Oosterkerkstraat Waardkerkpleln steeg. Waardgracht Oranjegrai Kaarsemakerstraat L Looverstrs Weverstraat. Vestestraat. Groene: gen. Uiterstegracht. Kerkstc Breestraat. Langebrug.Ketelboeter steeg. Schoolsteeg. Wolsteeg. Gar.- getje. Bovermarkt. Vismarkt. Stad huisplcln. Koornbrugsteeg. Dwars- knonbnigsteeg. Maarsmansteec. Mandemakerstceg. Vrouw Boommarkt. Aalmarkt Nieu\ Den Burcht. Burchtsteeg. Nieuw straat. Hnrtesteeg. Beschuitsteeg Morlaansteeg. Hooglandseker* gracht. Kophcnhlnksteeg. Hoogland •rerkkoorsteeg. In. Hoogstraa icht, St. Pane VRIJDAG «.on.. Kort Rapenburg. Kabeljauwstceg. Ra penburg. Doelensteeg. Doclengracht, Nonnensteeg. Kolfmakerssteeg, ze- gersteeg. 5e Binnenvestgracht. Ster renwacht. Kalscrstraat Bakk"' steeg. Molenstccg. Bo.sotkade, Kam- persteee. Conclëniusstraat, vliet Douzastraat, St. Jacobshof, St. cobsgracht. Jan van Houtkade, Hoe- straat. Raamsteeg. Ga-""'"or Steenschuur. Nleuwsteeg steeg. Salomonstoeg. Seheepmnkrrsteeg. sieeg. Berkcndaclstraat. kerkgracht en straal. Pleterskerkbo. en Papengracht. H. Antonlus. zaterdag: 19.00 uur. zon dag: 9.80—11.00—12.15 uur. H. Leonardus. Zaterdag: 19.00 uur zondag: 9.00-10.45—12.00—19.00 uur- H. Lodewljk. zaterdag: 19.00 uur. zon dag 9.30-10.45—12.00—19.00 uur. 5, Voorschoten. Piet 19,00 uur. 'zondag: 9.00—10.30—1200 O.L.V. Hemelvaart en St. Jozef. Zater- _..JZaten dag: 19 00 uur. Zondag: 8.00—9.00- 10.45—12.00 1T00 u H. Petrus: zaterdag: 19.00 uur. Jonce- renmls. zondag: 9.00—10.30—12.00- 9 00—10 30—12.00—18.30 uur. Bonaventura-college. Zaterdag: li uur 7.' indng8.O0—10.00-11.00 Latijnse Hoogmis.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4