Speuren naar wild in kroon domeinen Ml UNIEKE ROOFVOGEL- STAND IN 8000 HECTAREN GROOT WILDGEBIED ZATERDAG 13 MEI 1972 APELDOORN Door de beukenbossen, golvende heidevelden en dichte denaanplan- tingen van de 8000 hectare grote wildbaan van de Kroondomeinen rond 't Loo slingeren de paden van het grofwild. De 450 edelher ten, 150 reeën, de enkele honderden wilde zwijnen, de 150 damherten en de tachtig moeflons zoeken daarover hun weg, van de rustgebieden naar de wildakkers en andere fouragegebieden. Lange tijd was een blik op dat grote wild alleen voorbehouden aan de jachtopzieners de houtvesters en de ja gers, die er nu en dan hun deel van opeis ten, om de stand binnen de perken te hou den. Sinds 1970 echter schuiven van mei tot midden september grote bussen, boordevol „speurders naar wild" over de smalle we gen door het woeste natuurgebied. In sa menwerking met de Koninklijke Houtveste rijen en de Apeldoornse VVV worden deze „wildspeurtochten per bus" mogelijk en de belangstelling voor dit avontuurlijke tochtje van 2'/2 uur is groot. Vorig jaar maakten 17.000 personen gebruik van de mogelijk heid, om de machtige geweidragers en de ruige everzwijnen vanuit de bus te bespie den bij hun doen en laten in de rustgebie den of op de wildakkers en de voerplaat- De natuur is wispelturig.' De ene avond ziet men honderden stuks wild, de volgende slechts een enkel rot wilde zwij nen of een eenzame reebok. Maar dan ver goedt het machtige landschap, de verre over de Soerense en Asselse heide, over de grafheuvel, waaruit archeologen klok- en touwbekers opdiepen, veel. Behalve genoemde grofwildsoorten hebben de Koninklijke Hoütvesterijen. ,,'t Loo" ook nog een unieke roofvogelstand. Dit voorjaar werden 47 broedparen bosuilen geïnventariseerd. Ock havik, wespendief i sperwer komen er broedend voor en er werden 17 broedparen buizerds geteld. Ont moetingen met vossen zijn niet uitgesloten. Er zijn veel van die roodrokken, waarvan vorig jaar 195 exemplaren werden afge schoten. De boommarter is er niet zeldzaam verder is er een voor West-Europa unie ke stand korhoenders. De bussen glijden langs het oudste douglas- bos van ons land, waarvan de 110-jarige bomen een hoogte van 44 meter bereiken, door een douglaslaan, waarvan de zaadpro- duktie wordt gebruikt voor alle Nederland se houtvesterijen en door enkele piepkleine dorpjes. Men krijgt van de gids te horen dat de rijke bosbessengroei is te danken aan de edelherten, die door hun vraatzucht er voor zorgen dat de struiken steeds ver der uitstoelen. Ook passeert men de „Ger- manenkuil", waarin onze voorouders eer tijds de rechtspraak uitoefenden. Is het grofwild eenmaal aan de dagelijkse doorkomst van de bussen gewend, dan ge draagt het zich natuurlijk, vnder het oog van de toeschouwers en laat zich dicht be naderen. Het eerst rustgebied binnenrij dend, voerde de gids de spanning op met de mededeling, dat de kans om grofwild te zien nu aanzienlijk was gestegen. Even la- ter stond de bus stil en konden de passa giers minutenlang een roedel van zestig edelherten bewonderen. Allemaal geweidra- gers, hun vaak machtige koptool nog in de beschermende bast gehuld, waarin deze zich ontwikkelt. Op honderd meter afstand stond het roedel naar de bus te sturen en trok toen langzaam weg, tussen de beuken, om achter een heuvel te verdwijnen. Wat later stonden er twee reeën op een zandkopje, zwart afstekend tegen de schit tering van de zon achter hen. En op de As selse heide, een brok oeroud Vcluwelund- schap, ontdekten we vier moeflons. 's Avonds 'tussen halfacht en echt u, toen de avondschemer een zwarte vitrage tussen de bomen hing, aan de zoom van de Soerense heide, ontdekten we veel meer wild. Een rot van 20 wilde zwijnen op de voerplaats en overal edelherten. Ze staken soms vlok voor de bus over of keken op enkele tien tallen meters, vanuit het bos, naar de vele gedichten iin de bus. Reeën kwamen ook in zicht en alles met elkaar kon men toen ze ker een 150-tal herten zien, vauk prachtig afstekend tegen de grijze avondlucht. Tot en met 8 juni kan men er iedere dins dag en donderdag op uit. Van 12 juni tot en met 2 september rijden de bussen met wildspeurders van maandag tot en met za terdag en van 5 tot en met 14 september al leen op dinsdag en donderdag. Tijdens dc lange zomerdagen start men pas om half zeven. In voor- en naseizoen om kwart voor zes of half zes. Voor het eerst zijn dit jaar, voor deze wild- speurtocht tt-biljetton", trein-toegangbll- jetten", verkrijgbaar, die een treinreis re tour Apeldoorn en deze unieke avondrit per bus inhouden. Bij ruim honderd NS-stations in ons land zijn deze biljetten verkrijgbaar, in het geheel geen grof wild zien. Maar het Het gebeurt zelden, dat de buspassagiers safaripark maar door een echte wildbaan, blijft een avontuur; men rijdt niet door een De tocht leidt langs het kasteel „Het Loo", waar prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven hun domicilie hebben. Men kan genieten van fraai wolkenspel boven de geaccidenteerde heidevelden. Vroeger kon men hier bijna Harderwijk zien liggen, zo uitgestrekt was toen de heide. Prins Hendrik heeft 6000 van de 7000 hectare ontgonnen en met bos beplant. H. WONINK

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17