aT, «S3 M. RIJDEND CLUBHUIS ALS BERG NAAR MOHAMMED koning Arthur Het einde van van de en de Ridders Tafelronde (slot) DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD JUNIOR- HOEK 2ATERDAG 13 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 120 - Suske en Wiske Oplossing van de vorige week: wie hoort bij welk figuurtje: A bij 4, B bij 5, C bij 1, D bij 2 en E bij VAN elke edele ridder die met ko ning Arthur van Engeland mocht zitten om de Ronde Tafel in het kasteel Camelot, bestaat een beroemd heldenverhaal. An ders zouden zij nooit ridder ge worden zijn. Hun zetel stond ge reed aan de tafel en op het ogenblik dat zij de grote daad hadden verricht, verscheen hun naam in gouden letters op de rugleuning. Deze namen worden genoemd in wel duizend verha len die nu al duizend jaar zijn verteld en opgeschreven, want de ro'em van Koning Arthur zal nooit vergaan. Een van de meest geliefde ridders was Lancelot. Maar onder alle edelen was óók een verrader: Mordred. Deze oneerlijke ridder had altijd koning Arthur benijd om zijn koningschap dat hij zélf zo graag zou bezitten. Na vele jaren lukte het hem eindelijk tweedracht te zaaien onder de ridders die tevoren zo eensge zind achter de koning hadden gestaan. En dit werd het begin van het einde van Koning Ar thur. Moid red fluisterde de koning in dat Lancelot Arthurs plaats wil de innemen door de koning te doden en te trouwen met koning- ningin Genovevo. Wait nt>g nooit eerder was gebeurd: de ridders van de Tafelronde stelden zich op In twee kampen. De ene helft geloofde Mordred, de an dere helft streed voor de eer van Lancelot. De twee kampen kwamen met elkaar in een vre selijk gevecht en menige dappe re ridder liet het leven. Mis schien zouden ook de koning en Lancelot op het veld gevallen zijn, als niet Lancelot, zonder wapens en zonder harnas, naar de koning was gegaan. Hij voer de koningin Genoveva aan de hand en zei: „Mijn Heer en Ko ning, neem uw goede en eerlijke vrouw in genade aan en ik be loof u ons land te verlaten en overzee te trekken naar Frank rijk, zodat er geen reden tot on gerustheid meer kan zijn." De koning was diep getroffen door de woorden van zijn geliefde ridder en liet hem gaan. Korte tijd leek er vrede in het land te heersen. Maar de boze Mordred had zijn doel nog niet bereikt, zélf koning te worden. Hij begon koning Arthur over te halen Lancelot in Frankrijk te gaan verslaan zodat hij nooit meer terug kon komen. De ko ning liet zich verleiden en trok met een leger over zee. Nauwe lijks was hij weg of Mordred verspreidde het gerucht dat ko- ning Arthur was gedood en hij Films met cowboys zijn nog steeds populair. De eerste film van dat soort werd ongeveer zeventig jaar geleden gemaakt. Hij heet te „de grote treinroof" en duur de twaalf minuten. Het succes was zo groot dat de filmmakers ijlings allemaal die films gingen maken. In „de grote treinroof" werden overigens alle rollen ge speeld door een man. die Bron cho Bill Anderson heette. Hij speelde rover, passagier en de held. Hij werd beroemd en maakte 370 films, een record dat nooit werd verbeterd. riep zichzelf uit tot koning. Ge lukkig doorzag Genoveva het verraad en zij stuurde vlug een ijlbode naar de koning in Frankrijk. Dadeiijk gaf koning Arthur ge hoor aan haar oproep. Hij land de weer in Engeland en joeg onmiddellijk Mordred met zijn leger op de vlucht. Intussen kreeg hij zelfs bericht van Lan celot uit Frankrijk die schreef: „Heer, sluit voorlopig wapenstil- stana met Mordred. Over een maand ben ik met mijn troepen bij u om te helpen!" Daarom maakte koning Arthur een overeenkomst met Mordred om een wapenstilstand te slui ten. Zij kwamen bij elkaar en spraken af dat niemand zijn zwaard uit de schede mocht trekken. Wanneer één enkele ridder dat zou doen, moesten de legerr elkaar onmiddellijk aan vallen. Juist toen de koning zijn handte- kenirg zou schrijven onder de overeenkomst, kronkelde een adder door het gras en beet een ridder in zijn hiel. Zonder na denken trok de ridder zijn zwoard om de adder te doden. .Maar toen de tegenstanders een zwaard zagen flitsen, meenden zij dat de strijd losbrandde. Vanaf dat ogenblik was er geen orde meer in de troepen te scheppen. Zij vochten tot het veld was overdekt met slachtof fers. Toen de avond daalde, waren aan de ene kant alleen maar Koning Arthur en zijn trouwe ridder Bedivere overgebleven, aan de andere kant alleen Mor dred, die de oorzaak was van dit alles. Mordred rende de ko- Weer eens wat doorgeknipte fi guurtjes, lang niet gehad. Bij het bovenste plaatje moet je ken welke andere van de helften erbij past. Als je ze elkaar plakt, heb je één hele krij ger. ning tegemoet met getrokken zwaard... Maar de koning wachtte hem op met een speer en doorstak hem. De dodelijk gewonde Mordred hief met zijn laatste krachten zijn zwaard op en doorkliefde de helm van de koning, die daarbij een hoofd wond opliep. Mordred stierf on middellijk. Maar ook de koning voelde dat hij deze slag niet zou overleven. Toen vroeg bij Bedivere een laat ste gunst. „Neem mijn trouwe zwaard EXCALIBUR en ga er mee over die heuvelrij. Daar achter liggen rotsen met een meer in de diepte. Werp mijn zwaard in het water en kom te rug om mij te zeggen wat je ge zien hebt." Bedivere nam het zwaard, maar vond het ver schrikkelijk dit in het water te gooien. Daarom verstopte hij het. Toen hij terugkwam en de koning vroeg: „Wat heb je ge zien?" antwoordde hij: „Niets anders dan een rimpeling op het water." „Je spreekt geen waarheid," zei de koning, „doe wat ik gezegd heb." Weer ging Bedivere, maar opnieuw was het bevel hem te zwaar. Toen hij terug kwam, vroeg de koning: „Wat Als je zo gelukkig bent dat je in een huis met een tuintje woont en als er dan ook nog een boom in staat, kun je met weinig spul len een aardig stuk speelgoed maken. Je neemt een „oogje", zoals je ziet op de tekening en draait dat in een tak. Je neemt een haakjeen schroeft dat in de stam van de boom. Dan vraag je een stuk niet te dik touw. Aan de ene kant bind je een ringetje vast, aan de andere kant drie of vier ringetjes. Maar eerst dat touw door het oogje halen. Als je aan de kant trekt met het ene ringetje gaan de andere drie (of vier, dat is om het zwaar te ma ken) bungelen. En dan moet je dat zo proberen te doen dat de ringetjes om het haakje slaan. Is echt niet zo gemakkelijk maar je kunt er, met je vriendjes, uren mee bezig zijn. Je kunt ook zeil spelregels maken, bijv. in hoe veel beurten heb je beet. hoe lang doe je erover om driemaal de ringetjes aan de haak te slaan. heb je gezien?" Bevidere ant woordde: „Niets dan een rimpe ling op het water." De koning zuchtte: „Voor de tweede maal spreek je onwaarheid. Toen ik dit zwaard daarginds kreeg van de Blauwe Vrouwe van het Meei, heeft zij gezegd dat zij mij eens een gunst zou vragen. De wind heeft het mij al toege fluisterd: zij vraagt het zwaard terug." Toen durfde Bedivere niet meer te weigeren en hij wierp het zwaard, dat flitste in het duis ter, met een zwaai in het water. Duidelijk zag hij een arm in een witlinnen mouw uit het wa ter steken en het zwaard opvan gen om ermee onder water te verdwijnen. Toen hij voor de derde maal te rugkwam, zei de koning: „Nu is mijn tijd gekomen. Help mij naar de oever van de stroom onder aan deze helling." Bedi vere ondersteunde de koning naar een stille stroom die blonk als zwarte diamant. Uit de mist kwam een kleine boot "aangeva ren waarop edelvrouwen zaten, gehuld in rouw. „Leg mij in de b^ot," vroeg de koning aan zijn ridder. Bedivere deed wat hem gevraagd werd en de vrouwen namen de koning voorzichtig op en verdwenen over het water in de richting van Avalon, waar de koning zijn jeugd had doorge bracht. „Wat zal er van mij worden?" riep Bedivere de boot na. De koning antwoordde: „Hou je sterk en zeg tegen mijn laatste getrouwen dat ik naar Avalon ga om van mijn wonden te ge nezen of te sterven. Maar als het land mij ooit nodig heeft, keer ik weer." Toen dreef het bootje weg. Over het water klonk een treurzang die voorbij ging en eindigde in een zacht gefluister. Nog steeds zijn er mensen die ge loven dat koning Arthur alleen maar slaapt in een geheime grot en eens zal terugkomen. Maar andere menen dat hij ge storven is en dat zijn graf is ge vonden in een abdij op het ei land Avalon. De gekke gokker Lucky Luke Broom- Hilda 10 8 Bt&eu- O jCHUTWIJK - De regen slaat kletterend neer, als Henk Lam- mers de vijftien meter lange „Zwerfkei" achterwaarts het straatje in dirigeert. Met de grilligheid van voorjaarsbuien houdt de regen plotseling op en de zon breekt door de winderige hemel. Er komt een man naar buiten uit een van de paar huis jes van Schutwijk en met geoe fende hand krukt hij de „Zwerf kei" omlaag, trekt vanonder de buik van het gevaarte een snoer van een haspel en loopt daar mee naar binnen. De Zwerfkei" is nu als met een navelstreng verbonden met Schutwijk ei het enige rijdende clubhuis van Nederland kan zijn taak beginnen. Lammers zet krukken neer, slaat planken open, scharrelt achter bij de ka chel in de „Zwerfkei", die snel warm wordt om straks behaag lijk onderdak te verlenen aan dc jeugd van Schutwijk. een nietig plaatsje in zuid-oost Drente, tussen Erica en Klazi- naveen. De Zwerfkei" is een truck met oplegger. Het is ook een mobiel lokaal, waarin cultureel en maatschappelijk jeugdwerk kan worden gedaan in die plaatsjes in Z.O. Drente, waar geen jeugdhuis is. Zoals de berg naar Mohammed moet komen, zo is „de Zwerfkei" de boer op ge gaan. Een kwartier na aankomst is „de Zwerfkei" al gevuld met kinde ren, die boetseerklei, verf, pop pen en krijt ter hand nemen om enthousiast „zich creatief bezig te houden", zoals dat tegen woordig heet. „De Zwerfkei" is in Schutwijk nu een vertrouwde verschijning. Het is een lang zaam proces geweest. Niet iede re bewoner was verguld met de komst van dit rijdend gevaarte uit de grote stad. Maar Henk Lammers en zijn voorgangers zijn nu volledig geaccepteerd en werden zelfs betrokken in be raad over vitale zaken. Henk Lammers, jonge, gebaarde jeugdwerker, „de Zwerfkei" bestaat nu tien iaar. Eerst had den we een bus. Nu hebben we een truck met oplegger waarin een houtfirma tentoonstellingen hield. Onze doelstelling is: aan zetten en wegwezen.. We komen in een plaatsje als de mensen daar zelf het initiatief toe ne men. Het moet van hen uitgaan. Drn blijven we daar een tijdje en als het jeugd- en jongeren werk op eigen poten kan staan, gaan we weg. Dan blijft er bij voorbeeld een permanent ge bouwtje achter. We hebben zo in de loop van de tijd verschil lende plaatsjes in de witte vlek ken van zuid oost Drente gehad. Momenteel 6taan we bij Schut wijk. We zetten de oplegger daar begin van de week neer en tegen het einde gaan we weg. Er blijkt een duidelijke behoefte te bestaan aan jeugd- en jonge- ïenwerk in deze kleine plaats jes, want daar is helemaal geen accommodatie om iets te doen. Er zijn drie voorwaarden waar aan een plaatsje moet voldoen, eer wij er komen. Ten eerste: er moet potentieel kader zijn dat actiet mee wil werken. Een klcuterleidstoi bijvoorbeeld, of een onderwijzer of geïnteres seerden. Ten tweede moet er een follow up mogelijkheid zijn. zodat de .Zwerfkei" zich na verloop van tijd kan terugtrek ken en ten derde moet de ge meente waartoe zo'n plaatsje behoort, meesubsidiëren. Dat laatste is wel eens moeilijk. want een plaatsje als Dalerveen behoort tot vier gemeenten, in ons werk krijgen we vaak te maken met situaties die niet tot ons eigenlijk werk behoren. Als de mensen ons vertrouwen, dan worden we vaak betrokken in hun problemen. Zo wordt er in de „Zwerfkei" ook wel eens vergaderd en is er een moeder clubje in geweest en een kaart club voor mannen. We moeten voortdurend improviseren. Het werk voor volwassenen is eigen lijk een nevenaspect. De ouders vinden het leuk dat wij iets voor hun kinderen doen en ze vragen wel eens of wij ook niets voor hun kunnen doen. Bijna alle kinderen komen bij ons. Steeds meer dorpjes krijgen een eigen jeugdlokaal. Maar er zijn er hier in zuid-oost Drente nog ger.oeg, waar helemaal geen ac commodatie is. Wij worden ge subsidieerd op titel van jeugd- en jongerenwerk door CRM, maar ook de ouderen blijven kernen. Laatst waren er klach ten over de huurverhoging, dan willen ze daar met je over pra ten. tijd is het gebeurd dat er uit verschillende plaatsjes aanvra gen zijn geweest om ook daar „de Zwerfkei" te krijgen. Wij maken onszelf overbodig, maar de witte plekken op de kaart blijven. Het initiatief moet uit gaan van de mensen, niet van bovenaf. Anders zien ze het als een soort verkapte jeugdjustitie en daar moeten ze niet veel van hebben. Wij testen ook uit of in een plaatsje een mogelijkheid bestaat voor een vaste accom modatie. Zo kwamen we een paar Jaar geleden bij een woon wagenproject bij Emmen. Daar waren talloze voorzieningen no dig. Wij zijn er naar toe gegaan met de „Zwerfkei" en er bleek een grote behoefte te zijn aan jeugdwerk. We hebben onze po sitive ervaringen in een nota verwerkt en op grond van die informatie is tenslotte besloten om een zelfstandige vestiging in het kamp onder te brengen." ,Dc Zwerfkei" is inmidde s vol. Jeugdleidster mevrouw A. v.d. Mark loopt keurend rond, corri geert een onzeker handje, prijst, looft, u* voorzichtig kritiek. Het rijdende clubhuis speelt vanmid dag de rol van kleuterschool. Als Henk Lammers de truck loskoppelt van de oplegger en de Zwerfkei" achterlaat in de stilte van Schutwijk, zegt hij, terwijl de regen weer neerslaat op ue rechte vaarten en het i opereert <n de witte plekken vlakke land: „Het is machtig waarderen." werk De mensen gaan je ver- Ov.*r de verlaten zandweg lopen trouwen. En het is natuurlijk kinderen. Ze hebben een doel: wel lollig om met zo'n machtig de oranje-groene „Zwerfkei", di ig te rijden maar leuker is die de huisjes daarachter bijna als je merkt dat ze het echt doet krimpen. Jan Koesen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11