A VOORRANG AAN BESTRIJDING VAN VERHITTING RIJN Wetgeving kan maatschappij niet bijhouden Laatste poging Brandt- Barzel CcidocSomurit Financieel in bisdom beraad R'dam SABENA-VLIEGTUIG GEKAAPT Christen democraten winnaars in Italië Weerbericht Volksunie wil koffie uit Angola terug Zeer bloedig weekeinde in Philadelphia Maatregelen tegen kapersparaelnitisten DINSDAG 9 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Prinses Beatrix en prins Claus brengen momenteel driedaags werkbezoek Gelderland. Bij een wandeling door het. kleine stadje Bronkhorst kon een jongetje het niet nalaten om n naar de prinses te hol len, tot vermaak van de om standers. Onbekende held BELFAST (AP) Een winkelbediende die zijn naam niet wil bekendmaken heeft gisteren in Londonder ry een heldendaad uitge haald. Hij stond in de zaak die televisietoestellen ver huurt toen er enige gewa pende mannen binnenkwa men, een pak op de toon bank zetten en riepen: Wegwezen, het kan elke se conde afgaan. De winkel stond in een van de drukste straten van Lon donderry en er waren vier klanten aanwezig toen de terroristen verschenen. Die waren meteen verdwenen, de klanten ook maar de be diende nam het pak dat een kilo of 13 woog en rende daarmee naar buiten. Hij zette het ongeveer 25 meter verder neer, en maakte toen dat hij ook wegkwam. Er volgde geen ontploffing. De brandweer kwam, spoot het pak nat en daarna werd de bom onschadelijk ge maakt door Britse deskun digen. De Noordierse televisie die meteen achter het verhaal aan ging liet naderhand meedelen dat de winkelbe diende anoniem wilde blij ven omdat hij anders in moeilijkheden zou kunnen komen. In Buffalo hebben twee te lefonisten hun baan opge zegd cn bij een telefoon maatschappij een betrek king aangenomen als hoog werker. Volgens de directie van de maatschappij voldoen de nieuwe werknemers voor treffelijk. Oud-predikant gegriefd door boek De Jong I AMSTERDAM (ANP) Voor de rechtbank in Amsterdam zijn gisteren de pleidooien gehouden in de civiele procedure die de voormalige predikant dr. H.W. j van der Vaart Smit (84) heeft aangespannen tegen prof. dr. L. i de Jong, directeur van het Rijksmuseum voor Oorlogsdocu mentatie. De heer Van der Vaart, voelt zich gegriefd door enkele passages in het eerste deel van prof. De jong's stan daardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog". Hij vraagt de lechtbank te verklaren dat de in het boek voorkomende uitla-, j tingenover eiser „lasterlijk al- I thans beledigend" voor- hem zijn. Voorts wil hij dat prof. De Jong wordt veroordeeld in de volgende drukken van zijn boek de uitlatingen te corrigeren. Jolgens mr. Pels Rijcke, raads man van prof. de Jong, is voor deze vorderingen vereist, dat gedaagde het oogmerk tot deze belediging van dr. Van der Vaart Smit heeft gehad. „Bij prof. De Jong mag en kan men toch niet zoiets veronderstel len", aldus pleiter, ïij las enkele passages voor uit een artikel van de predikant uit 1941, waarin deze o.m. verklaar de te hopen op een overwinning van Duitsland op het wereldjo- dendom. De rechtbank zal op 20 juni vonnis wijzen. Minister Van Agt: )EN HAAG (ANP) „De wetge ving is niet meer bij machte de snelle ontwikkeling van de maatschappij voldoende bij te Meisje las eigen doods bericht ARNHEM (ANP) De 20- jarige Loes van de Pol uit Arnhem heeft het af gelopen weekeinde in een plaatselijk dagblad haar eigen overlijdensbericht gelezen. De advertentie was doorgebeld en zater dag geplaatst. Zij en an dere familieleden hebben geen idee wie de adver tentie heeft opgegeven. Br staan in de overlijdens- aankondiging, die begon met „heden overleed tot onze diepe droefheid miin lieve dochter, zuster, tan te. nicht" wel enipe on juistheden. Als leeftijd van het meisies werd ver meld 22 jaar en ook niet alle voornamen k'oonen. De familie Van de Pol heeft nog geen aangifte gedaan. houden. Hij wentelt het af op de rechter". Dit zei minister Van Agt van Justitie op een bijeen komst van justitieverslaggevers, gisteren in Den Haag. De rechterlijke macht is zich in toenemende mate wat vrijer gaan opstellen tegenover de wet. Een maatschappelijk gevolg daarvan is, volgens de minister, onvermijdelijk een aanmerkelijk verlies aan rechtszekerheid. Daarmee groeit in gelijke mate de noodzaak van democratische controle op de zorg voor het rechterlijke apparaat, de nood zaak dat alleen de besten toetre den tot het korps van rechters," aldus minister Van Agt. Zonder zich voor of tegen het plan van de Amsterdamse offi cier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker voor „snelberechting" te willen uitspreken, zei de minis ter dat een eventueel voordeel daarvan is, dat een voorlopige hechtenis overbodig wordt. Postbus voor actie Davos DEN HAAG Oudpatienten van de astmakliniek Eugenia in Da- vos voeren een actie voor het behoud van de kliniek. Er is een speciaal postbusnummer ge opend voor briefkaarten met naam, adres en handtekening en de tekst: as'mak'iriek Davos moet blijven. Het adres, postbus 100 in Den Haag, dat wij in de krant van donderdag vermeld den. moet echter zijn: postbus 100 in Leiden. Een helikopter moest er aan te pas komen toen levens grote voorwereldse monsters van metaal en plastic ge plaatst moesten worden in een plezierpark op het eiland Wright. Tien monsters zul len op het terrein, dat 20 hectare groot is, de bezoe kers een beeld geven hoe fijn het leven vroeger was. Pokkengevaar Joegoslavië geweken DEN HAAG Met ingang van vandaag is - zoals wij reeds hebben gemeld - de maatregel vervallen dat reizigers uit Joe goslavië bij aankomst in Neder land een geldig internationaal bewijs van inenting tegen pok ken dienen te overleggen. Sinds 10 april jl. zijn er geen nieuwe pokkengevallenin Joegoslavië vastgesteld. De pokkenepidemie is volgens de Joegoslavische ge zondheidsadministratie bedwon gen. Reizigers die uit Joegoslavië ver trekken en via andere landen naar Nederland terugreizen, dienen rekening te houden met de mogelijkheid dat in deze lan den voornoemde maatregel nog niet is ingetrokken. Dit geldt ui teraard ook voor reizigers die vanuit Nederland via Joegosla vië naar andere landen reizen. Eindhoven plaatst order stadsbussen WOERDEN/EINDHOVEN (ANP) De stadsautobusdienst in Eindhoven heeft ter vervanging van het verbrande materieel een spoedopdracht voor twintig nieuwe bussen gep'aatst bij de carosseriefabriek Den Oudsten N.V. in Woerden. De fabriek, die ongeveer zes weken doet over de bouw van een bus, hoopt het eerste exemplaar op 20 juni af te leveren. BONN (ANP) De Westduitse en Nederlandse regering menen dat prioriteit moet worden ver leend aan het probleem van de thermische belasting van de Rijn, de verstoring van de na tuurlijke temperatuur. Tezamen met de reeds aanwezige belas ting van de Rijn door de lozing van chemische stoffen en afval water, levert de lozing van ver hit water ernstige gevaren op, zo verklaarde minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren in Bonn. De minister voerde besprekin gen met zijn Westduitse ambt genote, mevr. Kathe Strobel, en de minister van Binnenlandse Zaken, Hans Dietrich Genscher. De Westduitse regering heeft toe gezegd de bouw van koeltorens bij kerncentrales te subsidiëren. Minister Stuyt heeft in Bonn de indruk gekregen dat de West duitse regering elukkig is met het feit dat de Rjnproblematiek nu op hoger niveau zal worden aangepakt even wel op de mi nistersconferentie over de Rijn, medio juli in Den Haag. Minis ter Stuyt meende dat ook de mi nisters van Buitenlandse Zaken aan deze conferentie zullen deelnemen. ROME (UPI/RTR) - Het ziet er niet naar uit dat er veel veran deren zal in de samenstelling van de Italiaanse regering. De kiezers hebben laten blijken wel vertrouwen te stellen in de christen-democraten. Zowel voor de Italiaanse senaat als voor de Kamer van Afgevaardigden kwamen zij met ruime meerder heid (beide ruim 38%) uit de stembus. De socialisten en de communisten kregen beide een flinke klap te incasseren. De socialisten verlo ren zelfs 4% van de stemmen. De neo-fascisten kregen meer stemmen dan bij de laatste ver kiezingen in 1968. Voor de se naat betekende dat een stijging van 6.7 naar 9,1% en in de Ka mer van Afgevaardigden van 5,8 naar 8,3%. Vooral in het zui den kregen de neo-fascisten veel staan. In Reggio di Calabria stemde zelfs 50% van de kiezers op dë MSI. DE BILT Aan het fraaie weer van de afgelopen dagen kwam vandaag een einde. Gisteren konden de temperaturen in het binnenland nog tot 22 graden oplopen. Aan de kust echter bleef het onder invloed van het nog koude zeewater (9 a 10 gra den) aanmerkelijk koeler. Zo werd het in Den Helder niet warmer dan 16 graden. De weersverslechtering werd ver oorzaak door frontensystemen behorende bij een depressie ten westen van Schotland die van morgen het uiterste zuidwesten van ons land bereikten en naar het noordoosten trokken. Achter deze fronten wordt met zuidelij ke winden warmere lucht aan gevoerd zodat morgen op aan genaam weer gerekend mag Voor uitzichten voor donderdag, plaatselijk een regen- of on weersbui, ook zonnige perioden. Temperaturen meest boven nor- Weersvooruitzichten in cijfers. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tct 13. Min. temp.: van onge- veer normaal tot 4 graden bo- ven normaal. Max. temp.: van j ongeveer normaal tot 4 graden I ■fa normaal. Kans op een BONN (AP) Aan de vooravond van het debat in de bondsdag over de ratificatie van de ver dragen van West-Duitsland met de Sowjet-Unie en Polen zijn gisteravond de leiders van de Westduitse regering en de oppo sitie opnieuw bijeen gekomen om in een laatste ronde van be sprekingen een compromis te bereiken dat ratificatie van de verdragen mogelijk maakt. Zowel kanselier Willy Brandt als oppositieleider Rainer Barzel toonden zich enigszins sceptisch over het mogelijke resultaat. Woordvoerders voor Brandt wa ren echter gematigd optimis tisch en verklaarden dat Brandt en Barzel vrij dicht bij overeen stemming waren. Ook de leider van de Beierse vleugel van de CDU (Strauss), liet zich niet erg optimistisch Uit. Hij was van mening dat het debat uitge steld diende te worden opdat re gering en oppositie verder de gelegenheid zouden hebben hun geschillen bij te leggen. AMSTERDAM (ANP) De over grote meerderheid van het Ne derlandse publiek kan zich niet verenigen met uw gewijzigde in- kcopbeleid, schrijft de Neder landse Volksunie aan de Unie van Koffiebranders. De Volksu nie vraagt de koffiebranders daarom de normale import van Angolakoffie te hervatten. De Volksunie meent dat een her ziene stellingneming een waar schuwing zal zijn aan extremis ten dat hun chantagemethoden in Nederland geen succes heb ben. De Volksunie biedt de kof fiebranders aan hun terzijde te willen staan met „alle ons ten dienst staande middelen". LEIDEN In het nederlagen- toernooi van ASC in het kader van de festiviteiten rond het 80- jarig bestaan spelen vanavond ASC en LFC. De opstelling van ASC is: Roedoe, J. Weduwer, B. Boers, W. Maas, A. Zwanen burg, H. Schiphorst, L. de Goeij, Chr. Oppenheimer, Fr. De Freese, H. Dreef, H. de Goeij. LFC: Jacq. Bouwmees- tfer, H. v.d. Berg, L. de Jong, R. de Wit, R. Holswilder, W. v.d. Linden, G. Moesman, T. van Laarhoven, C. Weerlee, Th. van Seggelen en P. Gubler. Aanvang 18.30 uur. Redenering met kronkels „inhoudelijk niet onaantrekkelijk, maar financieel zeer mager". Waarom? Omdat de regering van plan is op het spaarloon een uni form belastingbedrag van vijftien procent te heffen: te betalen door de werkgever. In feite gaat het om een bedrag van 150 miljoen gul den, dat op die manier al dan niet in de schatkist zal komen. De Vakbeweging redeneert uls volgt: op die manier gaat 15 procent van het spaarloon uit de ruimte naar de schatkist: want geen werk gever zal die procenten betalen uit kapitaal dat niet tot de ruimte behoort. Dan doen de werknemers dus de concessie dat zij een deel van de ruimte als spaarloon buiten de consumptie houden, maar hun aandeel in de ruimte vermindert dan toch maar met vijftien procent van het bedrag dat spaarloon gaat heten. IS dit toch niet een redenering waarin kronkels zitten? Vooral wan- neer men op enkele van de argumenten van de Vakbeweging let? Zou het éne procent bij de gewone loonsverhoging gevoegd worden, dan had de fiscus daarvan een deel opgeëist dat globaal ook op 150 miljoen zou zijn neergekomen; erg groot zouden de individuele ver schillen dan ook niet zijn. Door spaarloon brengt de werknemer niet alleen een offer, maar hij krijgt er ook iets voor terug: individueel een begin van bezitsvor ming en collectief een kapitaalvorming voor investeringen waarvan op de duur onze nationale investeringen en nationale welvaart af hankelijk zijn. We zien ook nog niet één-twee-drie dat de onderne mers over zo'n belastingheffing te klagen hebben. De gemeenschapsvoorzieningen kosten bovendien veel geld en wij twijfelen niet eraan dat, als het spaarloon belastingvrij zou worden gesteld, de regering op een andere manier aan het bewuste bedrag moet proberen te komen. En dacht het bedrijfsleven werkgevers en werknemers gezamenlijk dan dat aan zijn deur voorbij zou worden gegaan. 'T'ENSLOTTE vragen we ons nog af, waarom de Vakbeweging bc- zwaar maakt tegen het plan om fiscale laciliieiien v«>or spaar loon te koppelen aan de voorstellen voor fiscale tegemoetkomingen voor zelfstandigen; bezwaren onder het motto: „Beide wetsontwer pen moeten op eigen verdiensten beoordeeld worden". Als dat zou uitdraaien op een beknibbelen op de regeling voor (veelal kleine) zelfstandigen; bezwaren onder het motto: „Beide wetsontwer- de 150 miljoen per procent spaarloon overbodig te maken, wordt het moeilijk te zien waar de grenzen van sociale rechtvaardigheid lig- i aan de Diocesane Pastorale DELFT In verband met d« januari van dit Jaar van kracht Raad. geworden financiële reorganlsa- Uit besprekingen die het dioce- het bisdom Rotterdam heeft het diocesaan bestuurscol lege een diocesaan financieel beraad ingesteld. In dit beraad hebben veertien woordvoerders van de dekenaten in het bis dom, het bestuur van de dioce sane pastorale raad en het be stuurscollege van het bisdom zitting. In het diocesaan financieel beraad zijn twee doelstellingen ver enigd. Het is allereerst bedoeld als onderling beraad van de de kenale financiële commissies en het diocesaan bestuurscollege over het financieel beleid van het bisdom en bovendien om een oordeel te geven over de begroting en de jaarrekening van het bisdom. Deze beoorde ling moet uitmonden in een ad- financieel beraad heeft ge voerd is komen vast te staan dat de financiële reorganisatie bevredigend verloopt. De mees te parochies dragen vijftien pro cent van het totale inkomen af aan het bisdom. Talloze paro chianen geven anderhalf pro cent van hun inkomen als vrij willige bijdrage aan de kerk. PHILADELPHIA (AP) In het afgelopen weekeinde zijn in de Amerikaanse stad Philadelphia 13 mensen gewelddadig aan hun einde gekomen. Het was een van de ergste weekende op dat gebied die de stad ooit heeft gekend, aldus een woordvoerder van de politie. Negen mensen werden doodge schoten, een gewurgd, twee werden doodgeslagen en een doodgestoken. Vanaf 1 januari 1972 zijn er tot nu toe in Phila delphia 147 personen afgemaakt. Biesheuvel: Opmerkingen over prinsen „ongelukkig" DEN HAAG (ANP) Premier Biesheuvel is het met het Eer ste Kamerlid Diepenhorst (ARP) eens, dat de opmerkin gen van PvdA-voorzitter André van der Louw in een 1 mei-rede over leden van het koninklijk huis een weinig gelukkige In druk te maken. De PvdA-voor zitter prees prins Cluus voor zi|n werk ondermeer ten aan zien van de ontwikkelingsstrate gie en liet weten dnt dit optre den gunstig afsteekt bij activi teiten van prins Bomhard. De vraag van het Kamerlid luid de: Is de minister-president niet van mening dat zulk een uitde len van lof en blaam door geens zins uanstonds tot beoordeling van het koninklijk huls geroepe nen, een weinig gelukkige in druk maakt en van goring ge voel getuigt voor de publieke Ic- venstoon ten onzent? De pre mier beantwoordde de vraag zeer kort met „bevestigend". WASHINGTON (DPA) Vlieg tuigkapers die, doorgaans na een losgeld te hebben afgeperst, per parachute het gekaapte vliegtuig willen verlaten, zullen bet in de Verenigde Staten in de toekomst niet meer zo gemakke lijk hebben. droge periode van minstens 121 De FAA, de Amerikaanse rijks uur: 80 procent. Kans op een luchtvaartdienst, heeft in Wash- geheel droog etmaal: 60 pro- ington bekendgemaakt, dat de ■cent. I luchtvaartmaatschappijen voor zieningen dienen te treffen op dat de achterdeuren van hun Boeing-toestellen tijdens de vlucht niet meer kunnen worden J geopend. Het besluit volgt na een van de opzienbarendste ka- pingen in de Amerikaanse lucht vaart. De kaper die Eastern Airlines een losgeld van een miljoen gulden afperste, dwaalt vermoedelijk in de oerwouden van Honduras. TEL AVIV (AP) Tussen Wonen en Athene is gisteravond een Boeing 707 van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sahona ge kaapt door drie Arabieren. Zij dwongen de piloot naar Tel Aviv te vliegen waar zij dreigden het toestel met 90 passagiers aan boord te zullen opblazen als niet aan hun eisen voldaan wordt. Zij eisen van de Israëlische regering de vrijlating van 300 Ara bische guerrillastrijders. Het eerste ultimatum van de kapers liep vannacht af maar er gebeurde niets met v'icgtuig of bemonning. Men stelde een tweede ultimatum. Ook dit is inmiddels verlopen. Van Iraëli- sche zijde is aangeboden 30 guerrillastrijders vrij te laten. De gevangenen zouden met het toestel nmir een Arabisch land ver voerd moeten woeden. Volgens de pi'oot van het vliegtuig is dit onmogelijk omdat de b: nden zijn doorgesneden en bovendien het hydr.-uüsch systeem buiten werkmg is geste d. Minister Pe res van Vervoer heeft verklaard dat de toestand van de passa giers aan boord van het vliegtuig goed, maar wat gespannen is. Aangenomen wordt dat de kapers in Wenen aan boord gekomen zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9