Gratis reizen Militant socialisme niet verenigbaar met evangelie Korte metten Vier Fransen vermoord in Afghanistan Goodrich optimistisch over toekomst Vredestein Massamoorden op niet-Bengalen Rotterdam volgezaaid met hennep BEZORGDE MR. LUNS TERUG IN DEN HAAG 2 dagen in mei opuw65+kaart KERK EN WERELD DINSDAG 9 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dr. Mansholt: Optreden EEG in Santiago „beschamend" LUXEMBURG (ANP) De Eu ropese Commissie vraagt zich af, of zij de verantwoordelijkheid voor het optreden van de Euro pese gemeenschap op de UNC TAD nog wel langer kan dra gen. Indien zij van tevoren had geweten hoe de zaak zich zou ontwikkelen, zou zij deze ver antwoordelijkheid hebben gewei gerd, aldus heeft de voorzitter van de commissie, dr. S. L. Mansholt, gisteren in het Euro pese parlement verklaard. Hij noemde het „beschamend" dat de gemeenschap als zodanig niet in staat is geweest een po sitief geluid te laten horen, en hoopte dat het de laatste maal zou zijn geweest dat de EEG „zonder gezicht, zonder opinie, zonder iets in te brengen" naar een dergelijke conferentie is ge gaan. Europa heeft bij het naar buiten treden in Santiago volle dig gefaald. PARIJS (R'br.) Het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat vori ge week donderdag in een afge legen streek van Afghanistan vier Franse jongelui zijn ver moord. Volgens uit Kaboel ont vangen berichten werden zij door bandieten beroofd en ont hoofd. (Van één onzer verslaggevers) fabriek in Raalte de matras- LOOSDUINEN Er is nog steeds geen duidelijkheid over fenfabneken in Leiden en de gevolgen van de overname Drachttn. Vredestein - vorig jaar no- De etgelopen twee ]aar werden vember door B. F. Goodrich. Goodrich-topman, O. Pendleton Thomas, kon gistermorgen (maandag) aan het begin van een driedaags bezoek aan enke le Vredesteinvstiglngen niet méér zeggen, dan dat hard ge dokterd wordt aan de integratie van de activiteiten van Good rich en Vredestein. Pas aan het eind van dit jaar hoopt men vol doende inzicht te hebben in alle aktiviteiten van de beide onder nemingen om te kunnen bepalen of sommige activiteiten al dan niet afgestoten zullen worden. De heer Thomas toonde zich nog al optimistisch. Er zijn goede verwachtingen op het gebied van de produktie van autoban den. Bij Vredestein-Enschede zal men zich in de toekomst meer gaan toeleggen op de produktie van radiaalbanden. Men acht het niet onmogelijk dat die pro duktie verder uitgebreid zal moeten worden. De rijwielbandenproduktie in Doe- tinchem wordt op het ogenblik onderzocht, evenals alle overige aktiviteiten. zoals de vestigin gen voor industriële produkten in Loosduinen. Heveadorp, Gent, Maastricht, de schoeisel- IN BANGLADESJ: LONDEN (Reuter) In Bangla- niet-Bengalen uit hun huizen worden gesleurd. Een week of twee geleden waren in de buurt van Dacca 200 tot 300 Bihari's vermoord. Bengalen met lange messen kammen het land uit op zoek naar Bihari's. De Bihari's worden met uitroeiing bedreigd tenzij de internationale gemeen schap tussenbeide komt. wen en kinderen af. Volgens In zijn artikel stelt hij de premier zijn verslag leeft de Oerdoe- sprekende minderheid van an derhalf miljoen mensen onder een terreurbewind. De Bengalen in Dacca geloven volgens hem niet waf er gaande is, en de politie houdt zich afzij dig, zelfs wanneer ze ziet dat desj worden honderden niet- Bengalen vermoord. Volgens de correspondent van de Lon- dense Times in Dacca Peter Hazehurst worden niet-Benga len uit hun huizen gejaagd en naar getto's gedreven. Fana tieke menigten Bengalen maken niet-Bengaalse sjeik Moedji- boer Rachman, verantwoorde lijk voor de massamoord. Nadat de sjeik aanvankelijk opriep tot een harmonisch naast elkaar le ven uit hij zich de laatste tijd steeds onverantwoordelijker, al dus Hazelhurst. bij Goodrich zelf al talrijke reorganisaties doorgevoerd. Een aantal onrendabele aktiviteiten werden afgestoten. Het is niet ondenkbaar, dat deze beleidslijn ook voor Vredestein wordt door getrokken. De heer Thomas legde er echter de nadruk op, dat het inbregen van de technische know-how, de te vergeten de financiële steun kunnen hebben, dat huidige min der rendabele activiteiten toch weer rendabel worden, zodat van afstoten geen spraken behoeft te zijn. Voor alles wil Goodrich de positie van Vredestein in de EEG en daarbuiten versterken en zo mo- mogeijik nieuwe productielijnen opzetten. Zo staat nu al vast, dat de vestiging in Heveadorp straks de assemblage krijgt van rem installaties voor zware ter reinvoertuigen. Dit zal voorlopig via het huidige personeelsbe stand worden opgevangen. Mo gelijk zullen hiervoor in later stadium extra arbeidskrachten worden aangetrokken. Plannen voor de bouw van nieuwe fabrieken bestaan er op het ogenblik niet. Wel denkt men aan uitbreiding van huidige fa briekscomplexen en met name aan Enschede. Aan uitbreiding van de aktiviteiten in het wes ten van het land wordt niet ge dacht, omdat de arbeidsmarkt- situatie daar niet gunstig is. Vredestein leed vorig jar een ver lies van 3 miljoen gulden. Hier van schuift men 2,2 miljoen af op de naweeën van het conflict tusen Goodrich en Goodyear over de overname van Vrede stein. De overname van de aan delen Vredestein door Goodrich heeft bijna 2 miljoen dollar ge kost. De netto winst van Goodrich daal de vorig jaar met 88,4 procent. Dit wordt onder meer geweten aan het afstoten van een aantal aktiviteiten. Hierdoor en door verdere reorganisaties hoopt men in 1973 weer het oude winstniveau te bereiken. Vredestein telt op het ogenblik 6100 personeelsleden, Goodrich ruim 80.000. Goodrich acht door de overname van Vredestein haar positie in Europa ver sterkt. Over de gehele wereld gezien neemt Goodrich de vijfde plaats in onder de rubberindu strieën. Dit gesprekje zal waarschijnlijk over koetjes en kalfjes gaan en niet over de verlaging van het soldij van rekruten, waar de heer Luns voorstander van is. De secretaris-generaal van de NAVO spreekt hier met een lid van de erewacht tijdens zijn bezoek aan Den Haag, gisteren, waar hij sprak met de Ne-1 derlandse regering. DEN HAAG (ANP) „We zijn met de voorgestelde onderhandelingen over we derzijdse en evenwichtige vermindering van de strijdkrachten nog geen stap verder gekomen", zo verklaarde de NAVO-secre- taris-generaal mr. J. Luns gisteren in Den Haag op een persconferentie. De Nederlandse oud-minister voerde gisteren besprekin gen met de Nederlandse regering. Dat men met de besprekingen over vermindering van de strijdkrachten niet verder is ge komen, weet mr. Luns aan de weigering van de Sovjet-leiders om zijn voorganger bij de NAVO, Manlio Brosio, voor een gesprek uit te nodigen. „Tussen haakjes", aldus de NA- VO-secretaris-generaal. „ik ge loof dat de storm van veront waardiging die zich van de westerse pers zou hebben mees ter gemaakt als de NAVO een Sovjet-afgezant niet had ont vangen met ge pen te beschrij ven zou zijn. Men noemt dit wel selectieve verontwaardiging". Over een Europese veiligheidscon ferentie zei mr. Luns dat met de voorbereidingen kan worden begonnen als het Berlijnakkoord door de Sovjet-Unie is onderte kend. Wanneer dit snel zou ge beuren, dan acht de heer Luns het niet onmogelijk dat eind september in bijvoorbeeld Hel sinki een voorbereidende bijeen komst zou kunen worden gehou den, waar men zou kunnen pra ten over een mogelijke agenda. De defensie-inspanningen van de NAVO-landen mogen in deze pe riode van onderhandelingen niet verslappen, zo zei mr. Luns. Ik hoor teveel geluiden van men sen, die menen dat defensie overbodig wordt omdat de ont spanning al een feit is. Wie zo denkt, leeft in een zelf gescha pen droomwereld en begrijpt niets van de harde realiteit van de machtspolitiek. Bovendien, een verdere verstoring van het moeizaam geschapen evenwicht maakt Europa en daarmee de gehele wereld alleen maar on veiliger. Vandaag vergaderde de NAVO-se- cretaris-generaal met minister Nelissen van Financiën. Later in de ochtend ontving de konin gin hem in audiëntie en daarna bracht hij een bezoek aan het NAVO-centrum voor de lucht verdediging te Nieuw-Millingen. Vanmiddag keerde mr. Luns naar Brussel terug. Vermindering loonbelasting bij hypotheek mogelijk DEN HAAG (ANP) Staatsse- cretaris Scholten (Financiën) heeft voor huiseigenaren die in loondienst werken de mogelijk heid geopend een vermindering van loonbelastng te kljgen, in dien als gevolgd van rentebeta ling voor een hypotheek vor een eigen huis aanmerkelijk meer loonbelasting wordt ingehouden stenbelasting is verschuldigd. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op schriftelijke vragen van het KVP-kamerlid Van Zeil. Nobelprijs voor godsdienst DEN HAAG De Amerikaanse financier en filantroop John M. Templeton wil een Nobelprijs voor godsdienst gaan Instellen. De prijs, die ieder jaar zal wor den toegekend „aan een In le ven zijnde persoon van welk ge loof dan ook, die heeft, bijge dragen 's mensen kennis van of liede voor God te verruimen", bestaat uit een geldprijs van 88.400 dollar. De prijs kan. volgens Templeton aan iedereen worden toegekend, ook aan niet-theologen. De prijs winnaar zal gekozen worden door een speciale commissie, waartoe dit jaar behoren, de se cretaris van de Wereldraad van Kerken, dr. Eigene Carson Bla ke, de voorzitter van het Inter nationale Hof van Justitie, ?!r Moeammad Zafroella Chan en de voorzittter van het Theologi sche Seminarie van Princetown, dr. James McCord. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse plantsoendienst is al lerminst Ingenomen met de hen- nep-zaal-actle van het AMVJ. Leden van deze vereniging heb ben de afgelopen veeertien da gen duizenden hennepzaajes uit gezet in parken en plantsoenen In de Maasstad zonder dat de gemente hier iets van afwist. De AMVJ wil met de hennepcul tuur de strijd aanbinden met de „asfaltjungle" van Rotterdam. Bovendien wil AMVJ de bevol king, jong en oud, vertrouwd maken met de plant, zodat het begrip hennep uit de criminele sfeer wordt gehaald. ..F.en schandalige streek", zo ver- klarde gisteren het hoofd van I de plantsodnendienst. ir. A. Raad. Hij kondigde maatregelen aan tegen het AMVJ. „Ik zal aio wat binnen mijn mogelijke- den ligt doen om deze cultuur uit te roeien. Er zit een verdcht luchtje aan". Elke hennepplant, die zijn kp bo ven de grond steekt, zullen wij wegschoffelen. ,,De parken en plantsoenen zijn er per slot van rekening voor het welzijn en niet voor de degeneratie van de burgers", zo voetde hij er aan toe. F.en woordvoerder van het ANVJ in Rotterdam zei de reactie van de heer Raad overdreven te vinden. De hennepcultuur scha- kkelt volgens hem louche dealers van vedovende middelen uit, en voorkmt daardoor dat gebruikrs van drugs sterkere middelen in handen krijgen. Streng optreden tegen harddrugs juicht het AMVJ toe. (ADVERTENTIE) Smith: niet verder praten met Engeland SALISBURY (Rtr.) Premier Ian Smith van Rodesië heeft in een vraaggesprek voor de tele visie verklaard dat er niet ver der met Engeland zal worden onderhandeld, wanneer de uit spraak van de commissie Pear- ce „nee" is. Deze commissie heeft in Rhodesië een onderzoek ingesteld naar de mening van het volk over de voorgestelde onafhankelijkheids regeling. Publikatie van het rapport van Pearce wordt deze maand verwacht. De opiniepeiling van de commis sie Pearce vond Smith een vol slagen farce. ..een van de bela chelijkste dingen die ik van I mijn leven heb meegemaakt". In mei kunt u met NS op uw 65kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (belialvo 2,11, 20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bi]. Buiten do gratis reisdngon reist u mot uw 65+kaart voor de halvo prijs van oon enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandckaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plus8er kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatlobowijs of pasfoto('s) iin eon bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwbookjo) meobrongen. voordelig uit met NS KARDINAAL SIRI Pauskeuze zaak van bisdom Rome alleen Kardinaal-aartsbisschop Sirl van Genua heeft in een arti kel in het tijdschrift „Renb- vatio" in verband met de hervorming van het conclaaf verklaard, dat de paus, die tevens bisschop is van Rome, alleen maar gekozen kan worden door de plaatse lijke kerk van Rome. -Alle kardinalen, waar ze ook wo nen, behoren tot de plaatse lijke kerk van rome. De 66-jarige kardinaal wil uit drukkelijk vasthouden aan twee punten in de huidige wetgeving rond de pauskeu ze, namelijk het uitsluitend recht der kardinaleen om een paus te kiezen en de be slotenheid. Naar de mening van kardinaal Siri is het niet goed mogelijk om ook bisschoppen aan de pauskeuze te laten deelne men, zoals dat verschillende malen is voorgesteld, onder meer door de Belgische kar dinaal Suenens. Kardinaal Siri is van mening dat dan het gevaar van beïnvloeding van buitenaf veel groter wordt. Bovendien zou men dan ook niet de garantie hebben dat verstandig wordt gehandeld en dat rekening wordt gehouden met de hoogste belangen van de kerk. Meer dan ooit vindt de kardi naal het noodzakelijk het conclaaf strikt afgesloten te houden van de buitenwereld. „Supermachten en ook de kleinere machten, hebben er vandaag aan de dag te veel belang bij het grootste more le gezag in de wereld aan hun kant te weten. En dat zou wel eens de reden kun nen zijn, zo meent kardinaal Siri, waarom op het ogenblik zo veel druk wordt uitgeoe fend om verandering in de procedure van de pauskeuze aan te brengen. FRANS EPISCOPAAT: De Franse bisschoppelijke commissie voor de arbeid heeft in een zestien pagina's omvattend document ge waarschuwd dat er geen ver zoening mogelijk is tussen het evangelie en het militan te socialisme. De commissie erkent de verdiensten van het socialisme, maar acht het onverenigbaar met het chris tendom, dat een christen marxistisch socialist zou worden. Het document, dat dezer dagen aan de Franse bisschoppen is toegezonden is een eerste reflectie op hèt militante so cialisme en is niet leerstellig of definitief bedoeld. In het document komt de commis sie tot een heel andere con clusie dan de Katholieke Ac tie onder de arbeiders, -die vorig jaar haar leden aan spoorde om te onderzoeken of er mogelijkheden waren voor meer samenwerking met de socialisten, bijvoor beeld door lid te worden van de linkse vakbonden en poli tieke partijen en samen te werken aan de socialistische maatschappij. „Wel zou men moeten erken nen dat het socialisme voor vele mannen en vrouwen een vrijheidsideaal is. waarvoor zij langer dan een eeuw met moed, geduld en edelmoedig heid hebben gestreden", zo zegt de commissie in het do cument. Men erkent overi gens ook positieve waarden: „Wij hebben de menselijke inzet in hun strijd voor rechtvaardigheid die de ar beidersbeweging al zo lang voert, ondanks leed en opof feringen niet op waarde ge schat. Het stilzwijgen van de priesters der kerk is moeilijk te begrijpen. Dat hebben de militante arbeiders ons een voudig maar openhartig ge zegd". „De arbeidersbeweging in haar geheel wordt aange trokken door het socialisme. Hetzij in de vorm van com munisme, hetzij in de vorm van andere socialistische op vattingen. Dit feit dwingt ons priesters tot duidelijke stel- lingname. Wij worden gecon fronteerd met een der wezen lijke elementen van de arbei- Gehuwde priester niet ter sprake op Duitse synode De West-Duitse bisschoppen gebeurt met het thema „het Wat het punt van de toelating een eventui dersklasse. De kerk kan niet onverschillig blijven voor de aspiraties en de strijd van deze arbeidersklasse", aldus de commissie. Men beseft dat de arbeiders niet tevreden zijn met ver klaringen. Dezen verwachten een nieuw gedrag van de kerk. dat zij haar aandacht richt op de minstbedeelden, dat zij onafhankelijkheid pro clameert tegenover economi sche en politieke machtheb bers. Aan het slot van het document zegt de commissie dat niet alleen het marxistisch socia lisme wordt afgewezen, maar ook het liberale kapita lisme. omdat dit de oorzaak is van veel onrechtvaardig heid in de wereld. De West-Duitse bisschoppen hebben te kennen gegeven dat zij op de komende syno de, die vanaf morgen tot en met zondag in Würzberg wordt gehouden, niet willen spreken over de kwestie van toelating van gehuwde man nen tot het ambt .Het voor gestelde agendapunt over „de richtlijnen voor pastora le hulp aan gescheiden gelo vigen", mag volgens de bis schoppen alleen aan de orde komen, als dit In samenhang gebeurt met het thema „het christelijk beleefde huwe lijk", De Duitse bisschoppen zijn van mening dat het een belang rijke pastorale taak is om te zorgen voor hen die geschei den zijn, maar het is volgens hen een nog grotere taak van de synode om de 'gelovi gen behulpzaam te zijn in het zoeken naar het christe lijk karakter en de trouw binnen het huwelijk. Wat het punt van de toelating van gehuwde mannen tot het priesterambt betreft hebben de bisschoppen zich bereid verklaard, naar nieuwe we gen te zoeken voor het ambt in de kerk met het oog op het toenemend pesoneelste- kort. Zij zijn echter van oor deel dat dit punt op de syno de niet aan de orde kan ko men. omdat door de begrens de bevoegdheden en moge lijkheden van een landelijke synode, een concentreren op een eventueel per land con creet bereikbaar doel afge wezen moet worden. De Duitse bisschoppen herinne ren aan het besluit van de vorig jaar gehouden bis schoppensynode om vast te houden aan het celibataire priesterschap. Het centraal comité van de West-Duitse synode heeft de beslissing van de Duitse bis schoppen in deze kwestie be treurd. Jezuïeten mogen in Zwitserland officieel nog altijd niet wel kom zijn. Zwitsers in hef Vaticaan nog steeds wel. En dat al sinds mensenheugenis. Vierentwintig nieuwelingen in de Pau selijke Garde hebben deze week de traditie voortgezet en hebben de eed afgelegd de paus met hun leven te bescher men. Dat gebeurde op de verjaardag van de dood van 147 leden van het korps in 1527, die op het St. Pietersplein hel leven lieten bij het verdedigen van de paus. Eervol ontslag voor vicaris dr. J. Stieger De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis heeft met ingang van 1 juli van dit jaar op zijn verzoek aan mgr. dr. J. J. M. Stieger op de meest eervolle wijze ont slag verleend als vicaris van de bisschop. Hij is benoemd tot pastoraal begeleider van de zevenhonderd leden tel lende congregatie van de Zusters van de Voorzienig heid in Amsterdam. De bis schop heeft met deze nieuwe benoeming tegemoet willen komen aan de reeds lang aanwezige wens van de filo soof Stieger. om meer prak tisch werk in de zielzorg te doen. Vanwege het toenemende per soneelstekort in het bisdom zal geen nieuwe vicaris wor den benoemd. De taken die dr. Stieger behartigde, zoals het schoolpastoraat en de ka- techese en de functie van ge delegeerde van de bisschop voor de zielzorg onder de re ligieuzen zullen respectieve lijk door vicaris dr. Koper O.F.M. en rector R. Mtddel- hoff worden overgenomen. Tot 15 oktober zullen er in het Witte Kerkje aan de rijksweg Utrecht-A- mersfoort te Huis ter Heide weer korte onder wegkerkdiensten worden gehouden. De diensten beginnen zondags om negen uur. Tot 17 sep tember worden er in het Pietermankerkje in Zwijndrecht iedere zon dag om negen uur soort gelijke diensten gehou den, waarin steeds een reformatorische predi kant of een r.k. priester zal voorgaan. Tussen 25 juni en 3 september is er in het kerkje tevens om kwart voor tien nog een dienst. Met het oog op de ver gadering Van het cen- conferentie rond het the ma: hedendaagse vor men van spiritualiteit. Over „meditatie in deze tijd" zal broeder Jeroen van het Trappistenkloos ter in Zundert een inlei ding houden. Inlichtingen en anmelding bij het conferentiecentrum, tel. 05206-1648. fr Na twee oriënterende bij eenkomsten, die In dc maand nianrt in de Geertekerk te Utrecht zijn gehouden heb ben de initiatiefnemers, on der wie D. Coppes, J. J. ter Laak. dr. H. M. de Lange, ds. W. Ovcrdiep cn dr. J. Rupp, besloten op II juni en 20 augustus weer soortgelijke bijeenkomsten te beleggen voor degenen, die „geënga geerd in de samenleving wil len staan". De bijeenkom sten die om half elf beginnen traal comité van de We reldraad van Kerken in ons land heeft de Raad van Kerken in Neder land besloten de reeds eerder gepubliceerde reeks bijbelstudies te bundelen in de brochure „Zeven bijbelstudies i.v.m. de basis van de Wereldraad van Ker ken". In de zeven stu dies worden vanuit tal van bijbelgedeelten as pecten belicht van het samen-kerk-zijn. De samen-kerk-zijft. De brochures kosten een gulden per stuk en zijn te bestellen in Utrecht. Maliebaan 88. giro 221000 t.n.v. Gemeenschap der Kerken. Tn samenwerking met de broederschap van predikanten organiseert het conferentiecentrum De Hezenberg te Hat- tum van dinsdag 23 tot donderdag 25 mei een Twee Zuidkoreaanse Boed dhistische monniken verblij ven op dit moment in de ab dij van La Plërre Qui Vivrc in Frankrijk. Zij zullen enige tijd in deze Benediktijnerab- dlj blijven om er de organi satie, het bestuur en de evangellsatiemethoden van de katholieke kerk te bestu deren. Het is voor het eerst dat Boeddhisten een dergelij ke „studie-reis" maken. Op zondag 21 mei gedenken In het bisdom Haarlem de priestersmgr. dr. C. Groot, rector van dc Kath. theologi sche hogeschool en L. A. Brabander te 't Veld, N. Buurman te Wervershoof, G. A. W. Corsten te Haarlem. W. J. Dekleermaeker te Krommenie, mgr. mr. A. A. W. Diepcnbrock tc Haarlem, Th. J. Klaassen te Bussum, C. Klaver tc Den Helder, L. A. M. Pennock te Heiloo, A. A. van TeIJtingcn, te IJmui- den, B. Verheem te Spierdijk, J. II. van Vliet te Bussum en A. C. M. Kroon te Alkmaar pristers mgr. dr. C. Groot, hun veertig Jarig priesterju bileum.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7