Klerikale strijd om retraitehuis Noord wij kerhout Touw trekkerij tussen bisdom en Redemp toristen Bloemen prijzig met moederdag? Bevolking van Noordwijkerhout krijgt inspraak bij kernplan Burgerlijke stand Wat u ook moet weten PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 9 MEI 1972 NOORDWIJKERHOUT „In de maand mei van het jaar 1909 zag men op zekeren dag de groote open plek grond voor het huis ,.De Voorzienigheid", welke tot speelplaats diende voor de schoolkinde ren, opmeten. Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem en andere hooggeplaatste Geestelijken waren daarbij tegenwoordig. Eenigen tijd later werd het bekend dat men van plan was tegen over de Voorz. een retraitenhuis te bouwen, waarmee al spoedig een begin werd gemaakt. Den 28sten april 1910 werd door Z.D.H. Mgr. Callier met veel plechtigheid een gedenksteen geplaatst in het halfvoltooide gebouw". Deze woorden staan als aanhef te lezen in een soort dagboek, vanaf 1910 bijgehouden tot 1937 door verschillende zusters van het gesticht „De Voorzienigheid" in Noordwij kerhout gevestigd tegenover het vroegere St. Clemens-retraiteliuis ter plaatse. De goede zuster, die de beginregels van dat dagboek schreef bevroedde toen zeker niet welk een vrij onverkwikkelijke strijd later om het retraitehuis zou ontstaan, een strijd tussen het bisdom Haarlem en de paters Re demptoristen die „het huis van inkeer en bezinning" zouden gaan exploiteren. Het werd een ware touwtrekkerij om het bezit van het St. ClemenshuJs. Het verloop van de strijd vonden we beschreven in een manus cript van enkele paters redemp toristen. Wellicht worden da kwesties daarin wel wat eenzij dig belicht, maar er wordt vol doend© in duidelijk gemaakt welk een machtsstrijd er heeft gewoed tussen Haarlems bisdom en de congregatie der paters Redemptoristen; een strijd, die uiteindelijk door het bisdom wel moest worden gewonnen. Er blijkt uit dat als het ging om klerikale macht, ook de top van de „Kerk van Haarlem" niets menselijks vreemd was. In de jaren rond 1910 begon het retraitewerk in Nederland goed op gang te komen. Er beston den reeds enkele retraitehuizen in ons land, zoals te Amersfoort en 't Brabantse Seppe. Nu zou er ook één moeten worden gesticht in het bisdom Haarlem en de redemptoristen hadden hiertoe het oog laten vallen op Noord- wijkerhout. Maar deze plannen zouden Leiden tot ernstige con flicten tussen de paters en het bisdom, aan het hoofd waarvan in die jaren mgr. A. J. Callier stond. Hoopvol begin In juli 1908 richtte de toenmalige provinciaal van de Congregatie der Redemptoristen een schrij ven aan de bisschop over het plan in diens bisdom een retrai tehuis te stichten. Enkele weken later antwoordde de bisschop dat hij „gaarne een huis door Uwe congregatie (zag) oprich ten, maar op dit ogenblik kan ik niets zeggen over de meest geschikte plaats. Daarom dit voorstel: vraag Gij aan uw ge neraal de noodige faculteit en dan confereren wij later samen over de plaats waar". Begin 1909 kregen de paters van de Generale overste der congrega tie in Rome verlof tot stichting. De bouwkosten van twee retrai tehuizen in de bisdommen Haarlem en Utrecht zouden ongeveer honderdduizend gulden bedragen. Voor Haarlem werd door de bisschop Noordwijker- hout aangewezen als de meest geschikte plaats. Eerste moeilijkheden sticht „De Voorzienigheid" ei gendom van een zustercongre gatie: „Hoe moet dat in elkan der zitten?" aldus Haarlems bis schop. Na overleg tussen bis schop en paters werd op voor stel van eerstgenoemde beslo ten, dat het terrein en het daar op te stichten gebouw op naam van de zusters kwam te staan, terwijl een onderhandse akte zou worden geparafeerd, waar uit dan het eigendom van de pa ters blijken zou. Deze akte zou dan later worden opgemaakt. Bouwplan Inmiddels was de Haarlemse ar chitect Arnold Bruning met een bouwplan gereed gekomen. Die plannen werden naar de provin ciaal opgezonden, die toen gelijk met de bisschop in Nadat in sept. 1909 de aanbeste ding had plaatsgevonden „ging alles ogenschijnlijk vrij voor spoedig, hoewel het inderdaad niet zoo was" schreef de kro niekschrijver echter. Want „in- tusschen bleef nog zooveel in het duister, o.a. het allerbelang rijkste punt, zoowel voor onze congregatie als voor het retrai tenhuis, of nu onze paters de ee nigen zouden zijn die er altijd de retraiten zouden geven, na melijk uitsluitend". Daar kwam men niet achter en de mogelijkheid werd onder zocht het retraitehuis te bouwen zonder enige bijdrage van het bisdom. „Het was zelfs verkies lijk, wat meer is, de voorzich tigheid eischte, dat het Bisdom maar niets voor de bouw bij droeg". Er werd dan ook in die richting Intussen waren er twee reglemen ten opgemaakt: een „Algemeen reglement voor het Liefdewerk der Retraiten in het Bisdom Haarlem", door de bisschop goedgekeurd mei 1910, en een bijzonder reglement, dat tot ti tel droeg: „Overeenkomst tus sen het Hoofdbestuur van het liefdewerk der Retraiten in het Bisdom Haarlem eenerzijds' en Den Hoog Eerw. Pater Provin ciaal der Eerw. Paters Re demptoristen anderzijds". Dit werd door de bisschop goedge keurd in juni 1910. Kort na de goedkeuring publiceer de de bisschop het Algemeen Reglement in een vertrouwelijk schrijven aan zijn geestelijk heid, gevolgd door een aantal mededelingen waarvan er een luidde: „Door de Congregatie den. Een vertraging, die de voorzitter van het Liefdewerk in een schrijven aan de provin ciaal zei te betreuren. De paters voelden zich zo langza merhand min of meer in de boot genomen. Er volgde een uitgebreide briefwisseling met het bisdom, vooral ten doel heb bende de reglementen zo te in terpreteren dat het eigendom van de congregatie en het uit sluitend gebruik van het retrai tehuis door de leden daarvan werd veilig gesteld. Het bisdom hield zich op de vlakte. De cor respondentie werd echter in steeds scherper vorm gevoerd en de juridische touwtrekkerij werd heviger. Intussen gingen de retraites „zeer voorspoedig" door, maar ook het gehakketak over reglemen ten en eigendomsrecht. Kardi- bouw benodigde grond eigendom van de kerk i.e. van de paro chie Noordwijkerhout was. Dat maakte de kwestie ingewik kelder. Het retraitehuis en dan zeker ook het voordien van het kerkbestuur te kopen terrein eigendom van de congregatie der paters redemptoristen, onaf scheidelijk aangebouwd en een geheel uitmakend met het ge- Rome verbleef. In gezelschap van een tweetal confraters, waaron der de latere kadinaal Willem van Rossum, begaf de provin ciaal zich naar de bisschop, die in „Hotel de Russie" logeerde, teneinde hem de plannen te to nen. Volgens de bezoekers toon de de bisschop zich met teke ningen en bestek „hoogst inge nomen". een voorstel aan de bisschop ge daan op voorwaarde dat de re demptoristen uitsluitend de re traites zouden geven. Dat werd door de bisschop aanvaard on der voorwaarde, dat het werk maar diocesaan bleef door we derzijdse samenwerking van bis dom en congregatie. Op vrijdag 20 juli 1910 werd de eerste re traite in Noordwijkerhout gege- der Eerw. Paters Redemptoris ten is te Noordwijkerhout een retraitehuis ter eere van de H. Clemens Maria Hofbauwer ge sticht en ten dienste van het Liefdewerk afgestaan". De bisschop trok dus 'letterlijk al lies aan zich, klaagde de toen malige pater provinciaaL aan wie de bijzondere overeenkomst niet ter tekening was toegezon- naal Van Rossum en mgr. Daamen, beiden in Rome, meng den zich in de strijd, die zich in 1912 toespitste door de vasthou dendheid van mgr. Callier en rector Bosman dat het retraite- werk in Noordwijkerhout dioce saan moest zijn en „gaan over pastoors of hoofden der afdelin gen van het liefdewerk". Dat was van 1en beginne af de be doeling van de bisschop ge weest, zo werd gesteld. De par tijen kwamen steeds onverzoen lijker tegenover elkaar te staan. Tenslotte kwam het zover dat de paters, het ruziën moe en ten einde raad, het retraitehuis aan het bisdom ter overname aanbo den. De bisschop had daar di rect oren naar. Het was inmiddels januari 1916 geworden toen dit gebeurde voor de prijs van 119.600,- „voor terrein, gebouw installa ties, enz." met als schadeloos stelling voor de geleden verlie zen een bedrag van 5000,- bo ven de koopsom. Maar nog waren de moeilijkheden niet voorbij. De congregatie had nog enkele verlangens en eisen, waarvoor een arbitragecommis sie werd samengesteld. Die ar biters konden het echter niet eens worden, maar eindelijk febr. 1919 werd het pleit be slecht en was de overdracht aan het bisdom een feit. Intussen is het St. Clemenshuis geen retraitehuis meer. De tij den veranderen en de mensen met hen. De meeste deelnemers aan het klerikale gevecht om Noordwijkerhout zijn niet meer of reeds zo ver op jaren dat ze nu wel afstand kunnen nemen van de onverkwikkelijkheden, die over hun hoofden heen of in hun naam zijn gehanteerd in een machtsstrijd „om het heil der zielen". Een strijd waaruit bleek dat waar het macht betreft ook soms de Kerk niets menselijks vreemd is. WILLEM PRINS. BOSKOOP De stichting Vor ming en Ontspanning van de emballagefabriek Van Leer en Vlietjonge heeft in de beurshal van hotel Florida een tentoon stelling georganiseerd van vrije- tijdswerk van employés. De artistieke leiding is in handen van Toon Hendriksen medewer- Expositie vrijetijds werken ker aan de Floriade. De leerlin gen, van het Createi Centrum in Boskoop werken mee in de vorm van demonstraties. De ex positie is op 7,11 en 14 mei voor individuele bezoekers geopend. Op 13 mei komen vierhonderd personeelsleden in V en O-ver band. tOELOFAR ENDSVEEN De slogan „Moederdag - bloemen dag" mag men intussen als gced ingevoerd beschouwen. Voor de bloemenkwekers, en in niet mindere mate voor de han del, is de moederdagweek zeer belangrijk geworden. £en van de belangrijkste afne mers voor de 2e zondag in mei is. naast de afzet op de binnen landse markt, ongetwijfeld de export naar Duitsland. h de laatste dagen van de afgelo pen week begonnen de bloemen- pnjzen reeds te stijgen. Een stijging welke maandag 8 mei nog in belangrijke mate door zette. De vraag of „het bloeme tje voor moeder" aan de prijzi ge kant zal zijn is echter afhan kelijk van het weer in de ko mende dagen. Als de temperatu ren niet te hoog worden dan zul len de bloemen zeker niet goed koop worden. Zelfs een bos tul pen, zij het thans nog bij een matige aanvoer, werd goed ge honoreerd. Voor beslist geen zware kwaliteit betaalde men weer tot boven de 1,50 per bos, terwijl de met een blad ge- sneden korte tulpen de aantrek kelijke prijs van 0,70 tot 1,05 per bosje verkregen. Belangrijk in de aanvoer zijn nu de rozen waarvan een zeer gevarieerd assortiment wordt aangeboden. Over het algemeen kan van een goede prijs worden gesproken, evenals dit het geval is voor de anjers waarvan vele soorten tot ruim boven de 40 et per stuk kwamen. Echter het aanbod van anjers is wel eens groter Fantasy b.v. tot boven de 4,00 per bos werd genoteerd. Bij de Colvilleis is Spitfire en Nymph de belangrijkste met prijzen van 3,70 tot 5,10 per bos. Een goede waardering verkre gen eveneens de irissen, lathy rus, jaarrond-chrysanten, pro- dea, duizendschoon, pyrethrum etc., terwijl bij de anemonen de kwaliteitsverschillen in de prijs tot uitdrukking kwamen. NOORDWIJKERHOUT De ge meente heeft een ontwerp-be- stemmingsplan voor de bebouw de kom in voorbereiding. In de Gemeentegids van december 1971 - en in ons blad - is daar over uitvoerig bericht. Alvorens de wettelijke procedure aan te vangen wil het gemeentebestuur aan dit ontwerpplan enkele hoorzittingen wijden. Allereerst met de meest geïnteresseerden en dat zijn de in de dorpskern wonende ondernemers. Daarna komt een bijeenkomst met ie dereen, die voor het plan be langstelling heeft. De dorpskernondernemers wor den door het gemeentebestuur uitgenodigd om vrijdag 12 mei a.s. om 21.00 uur in hotel Van der Geest aan de Zeestraat de hoorzitting bij te wonen. Burge meester Bosma heeft de leiding en naast andere gemeentebe stuurders zullen ook vertegen- wordigers van de stedebouw- kundige adviesbureau aanwe zig zijn. De direct betrokkenen zullen een opbouwende en constructieve bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de in de dorps kern voorkomende problemen. Met hun medewerking hoopt het gemeentebestuur er in te slagen om met behoud van de huidige zo intieme sfeer, de functie van de dorpskern voor de toekomst zeker te stellen.En dat zonder al te ingrijpende voorzieningen. Voor hen, die nog steeds niet vol doende op de hoogte zijn van de ontwerpplannen, bestaat de ge legenheid zich op het gemeente huis te laten voorlichten. Vraag naar de afdeling algemene za ken, loket 15. Ook op 12 mei is er in hotel Van der Geest het nodige informatiematerieel aan wezig. W. KroesmeIJcr kus Bernardus z W M. D. Drosder Overleden: M. H. E. Banens; M. van Hecrlngen: H. Rlebeek: J. D. Pa- gels: A. Vonk: .J B. Ladan: E. M. Godijn: R. M. Schuier: N. DIJkwel. A. G. van der Tol; W. Verdel. EIJgen WARMOND Getrouwd: Johannes S. i der Steen: Wendy P. M. Suiker dr. v.: L. Steenbergen Link: Michel Pleter zn. v.: J. G. van Velscn en E. M. Voskuil: Con stant Dirk zn. v.: D. de Kreuk en C. Schoenmaker: Sophie Eva dr. v.: F. Verhoog en M. C. Voort- Barbara Johanna v.: H L- van Amst Koek: Robbert zn. t Zwetsloot, Albert M. E. Drost Carla A. M. van Vemde, Johanr .B Molenkamp en Herma Kaï Chrlstlaan J. W. de Groot en Johi na P. M. Langemalre. Adrlanus Langeveld en Geertruida M. Kivl i M. H. Prins. Johan F. LEIDEN Op het terrein van de Groenoordhal wordt op Hemelvaartsdag een auto-sla- lomwedstrljd gehouden. De toe gang is gratis. Deelnemers moe ten aan de eisen van de veilig heid voldoen (helmen en veilig heidsgordels) en kunne zich op geven op het terrein. De wed strijd begint om 10.00 uur. Wassenaar In het Dierenpark Wassenaar heeft een „Tanrek"-echtpaar een insecteneter met borstelhaar die in de vrije natuur alleen op Madagascor wordt aangetroffen een serieuze poging gedaan om het zoogdierengeboorte record te breken. Het trok zich nl. niets aan van de veelbesproken Hollandse overbevolking, want moeder Tanrek liet niet minder dan 31 jongen het levenslicht aanschouwen. Dat zijn er veel. heel veel zelfs, ook voor de begrippen van de doorsnee-Tan rek die met 15 jongen meestal wel tevreden is. Al de jongen in het Dierenpark Wassenaar worden in deze eerste dagen door de moeder zelf gevoed, waarbij het. zoals de foto laat zien, natuurlijk wel dringen is geblazen met zoveel gegadigden. De Tanrek wordt onder de zeldzame diersoorten gerekend die vrijwel in geen enkel dierenpark voor komt. Hij is een van de primitiefste zoogdieren maar staat helaas genoteerd op de lijst der met uitsterven bedreigde diersoorten. F. de Keunlng M. J. T Zwcts'oM C. J. St-Mnmetz. H J. de Groot; P. Boom. C. C. Carree; F. H. M. van Duurscn, B. M. L. BuIJs: .J Bon- nlng, P. A. Rijnsbergen; G. N. M. van der Klaauw. E. H. G. Kostjens: A Ha-cr. A. Z. WUchller: P. van Leeuwen. J. W. Hendriks: G. Car ton. E. Blansjaar: H van der Ut. C. Overleden Debora M. Theodore J G. Elslnf M. Maasdijk. Johann» M. Brnkel; Froukc Jansen: F. Stadermann. M. den Ou den: H. W. van der Luit. J. .M C. Jurgens; H. J. Schulte. W. P. M. Wanda. d.v. .1. F. Dat van den Scheltens F. M. van Ulrten er Nicolaas Hermanus Joost Pleter T. G. Röll ALPHEN AAN DEN RIJN - Het jaarlijkse Politie volley bal tournooi wordt vrijdag 12 mei a.s. in de Alphense Rijn streeksporthal gehouden. Er zullen dit keer 12 ploegan aan deelnemen, die vanaf 10 uur tot ongeveer 4 uur smid- dags elkaar in een competi tie de eer zullen betwisten. WOUBRUGGE In Wou- brugge wordt op Hemel- vaartsdag om 3 uur een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van Wou- brugge en TAVV uit Ter Aar. BOSKOOP Vrijdag 12 mei gaan de tien prijswin- naartjes van de tekenwed strijd naar de Floriade-Am- sterdam. Zij mogen als belo ning voor hun beste tekenin gen daar waterlelies planten. Burgemeester G. W. baron van Dedem zal daarbij aan wezig zijn. Het planten be gint om ongeveer één uur 's middags. ALPHEN Jos de Bruijn heeft revanche genomen voor zijn diskwalificatie in de jeugdronde van Leiden vorig jaar. De Avanti-ren- ner won deze keer opvallend gemakkelijk met een voor sprong van veertig seconden. In het duel met het Haagse Sparta deed De Bruyn net minder. Hij reikte niet ver der dan de vijfde plaats. Het was trouwens toch geen hes- te dag voor Avanti want Sparta nam alle overwinnin gen mee naar huis. Aardige resultaten waren er nog wel voor Ben Rietveld en Sjaak Hoogeveen die in hun race een derde er vierde plaats opeisten. Leiden Peter Go (18) van Sportschool Luiten heeft in Vlaardingen het zwarte bandexamen judo met succes afgelegd. Slechts 15 van de 70 kandidaten slaagden. Lisse De heer Th. Wit- terman is donderdag a.s. 25 jaar lid van het zangkoor van de parochie H. H. En gelbewaarders. De hoogmis (aanvang 9.30 uur) wordt die dag ter zijner intentie opge dragen. Na afloop wordt de jubilaris in het Verenigings gebouw gehuldigd. LISSE A.s. donderdag is de beer Th. Witteman 25 jaar lid van het parochieel zang koor in de parochie H.H. En gelbewaarders. Ter gelegen heid hiervan zal na een ter zijne intentie opgedragen plechtige Hoogmis, in het verenigingsgebouw een intie me huldiging pla VOORHOUT Zaterdag gaat het Columbiabad in Voorhout open. Vrijdag wordt er door de Columbiaan voor het laatst getraind in Lisse. Zaterdag worden alle Columbiaan-leden in het bad bij de BNS verwacht om de nieuwe groepsindeling in ont-( vangst te nemen. Diezelfde avond wordt er voor de com petitie gezwommen in Hille- gom. Zaterdag 20 mei zijn er, trainingswedstrijden in Lis- se. een week later is er een' 4-kamp in Koudekerk en za terdag 3 juni wordt in LisseJ de tweede competitiewed strijd verzwommen LISSE Door de Reini-' gingsdienst zal een extra* dienst voor grof vuil worden' gereden op 10 mei. Alleen grof huisvuil dat met de ge-» wone dienst niet mee kan wordt opgehaald. LISSE De dames van de. Ned. Ver. van Huisvrouwen, maken vandaag een ex cursie naar Laken. De ex cursie is georganiseerd naar aanleiding van het 55-jarig bestaan van de afdeling. LISSE Aan het bijscho lingsproject kunstzinnige vor ming zal door 33 leerkrach ten van het basisonderwijs in Lisse worden deelgenomen. Het project vindt plaats in het najaar in Alphen a.d. Rijn en op het programma, dat in 30 avonden wordt af gewerkt, staan dramatisch-, verbale vorming, beeldende( vorming, muzikale, dans- en audio-visuele vorming. Het college van b en w van Lisse stellen de raad voor een sub sidie van 7590,- te geven. LISSE De buurtver. „Wilhelmina" viert 10 mei in Rehoboth het „Wilhelmina- feest". De toneelvereniging OONA uit Hillegom voert eerst het blijspel Het Vrolij-* ke Tankstation op. waarna men tot 2 uur met The Oldti mers bij elkaar blijft. HAZERSWOUDE De Stichting Open Bejaarden- werk Hazerswoude heeft veel eer ingelegd met de organi satie van een verkeersvoor- lichtingsbijeenkomst, die gis termiddag werd gehouden voor de bejaarden van de Rijndijk in het Groenendijks parochiehuis. Evenals enkele weken geleden te Hazerswou- de-dorp gaven de heren Van der Meyden en Van Amp-' ting, beiden van de Hazers-1 woudse groep van de rijkspo litie, verkeersles in woord en beeld. Opvallend was, dat zich onder de ongeveer der tig Rijndijkse bejaarden een vrij groot aantal actieve (mobiele) verkeersdeelne mers bevond en de vragen, die bij de aanwezigen naac aanleiding van het in da les" behandelde waren ge rezen, zeer interessant wa ren én deskundig werden beantwoord. Interessant was overigens ook het Hazers- woudse filmjournaal, dat de gemeenteambtenaar Barg in 1972 had vervaardigd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6