„ZONNEWENDE" MOET SLUITEN Ë1 KOOPAVOND IN LEIDSCHENDAM Voorschotense brandweer pikte BB oefenbrandje af Noordwijkerhout heeft nu markt CONSTERNATIE BIJ BIJDORP Commissie Bejaardenoorden: Schimmige procedure tot besluit A. Leijnse werd voorzitter P.I.T. '54 LEIDSE COURANT PAGINA 5 EN De verpleeginrichting lonnewende" aan de Boerhaa- tlaan moet op korte termijn deuren sluiten. De Commis- „c voor de Bejaardenoorden in 'g 9 'de provincie Zuid-Holland heeft irecteur J. A. I. Meiiers laten eegeen andere oplossing te m aan de onverantwoorde ituatie in Uw tehuis een einde maken". Die situatie is overi- nlet minder verantwoord - isschien is ze zelfs beter - dan menig ander bejaardenoord Leiden. Maar het blijft een ijaardenoord, dat door ver- leegpatiënten bezet wordt, ter ijl er momenteeel in Leiden en igeving in toenemende mate lern geoutilleerde verpleeg- luizen worden afgebouwd. wanneer er erkende" imte is - zo bepaalt de wet - moet die ook gebruikt wor- Daarom voorspelt dr. C. geneeskundig inspecteur roor de geestelijke volksgezond heid, nu al: ,,op den duur zullen alle bejaardenoorden in Leiden hetzelfde lot ondergaan." Daar wil ik ver- aan tomen", erkent de ïijers de „Wet op de Be- 00-17.(h ku>m,e fan m jaardenoorden". Maar wat hem grieft is de procedure, die ge volgd is om hem „kapot te krij gen". Hij is trots op het huis, waarin hij zestien jaar lang vijf en dertig bejaarden verzorging heeft gegeven. „Als de zieken huizen ze niet wilden hebben, was ik er altijd goed genoeg voor. Degene die het langste bij ons is, zit hier nu al dertien jaar. En ze zijn allemaal erg tevreden. Vraag het ze zelf Natuurlijk is een patiënt, die thuis niet verpleegd kan worden en die niet in een ziekenhuis thuis hoort, tevreden met elke plaats waar hem verzorging- wordt geboden. Hoe langer hij op die plaats blijft, hoe ver trouwder hij ermee wordt en hoe meer hij er zich aan hecht: Zijn dagen zijn misschien eento nig maar hij voelt zich be schermd en laat het erbij. Zes tien jaar lang heeft de heer Meijers getracht zijn patiënten tevreden te houden. Veel méér kon hij niet doen. Want „Zonne wende", eertijds een directeurs- stulpje, werd bij de bouw niet bestemd tot het herbergen van bejaarden, die verpleging be hoeven. Het was altijd al „aan passen aan de omstandighe den". Totdat, in 1968, de Wet r.p de Bejaardenoorden in werking trad. Die houdt geen rekening met „omstandigheden". Ze stelt krasse eisen aan bejaardenoor den (lees: alle tehuizen, waar vijf of meer personen van 65 jaar of ouder samenwonen). Wie daaraan niet voldoet, moet afvallen. Ook dat zal directeur Meijers erkennen. Maar wie in die harde sfeer onmin kriigt met de wetshandhavers, moet achteraf niet klagen, dat ze een stok zoeken om een hond te slaan. Wat niet wegneemt, dat de rest van de procedure op een aartal punten wel een vreemde indruk wekt. Nog niet zó lang geleden inves teerde de heer Meijers ca 25.000,- in zijn huurpand om een brandtrap en blusmiddelen te hebben, die aan de voorschrif ten zouden voldoen. In een schrijven dd. 27 maart 1972 be richtte het gemeentebestuur van Leiden hem, dat de comman dant van de brandweer, de heer A. C. Broeshart, gerapporteerd had „dat uw inrichting thans Huize Zonnewende, dat binnenkort moet sluiten. aan de gestelde brandveiligheids eisen voldoet met uitzondering van de nog niet gereedgekomen noodverlichting". De opdracht tot het houden van een inspectie was, aldus de brief, uitgegaan van de geneeskundig inspecteur van de geestelijke volksgezond heid. Nog geen twee weken la ter kwamen de inspectrice van de bejaardenoorden in de pro vincie en een inspecteur van het brandweerwezen een nieuwe in spectie houden. Zij rapporteren de provinciale commissie voor de bejaardenoorden op 13 april, „dat de brandveiligheid in „Zonnewende" in geval van nood onvoldoende zal zijn ter wijl alleen een ingrijpende ver bouwing een reële en verant woorde oplossing zou kunnen verschaffen. De heer Meijers stelt zich nu de vraag: „Kwam het goedkeuren van mijn inrichting door de commandant van de brandweer in Leiden degenen, die haar wil den sluiten misschien niet gele gen? Commandant Broeshart: „Die dis trictsinspecteur voor het brandweerwezen eist honderd procent brandveiligheid. Wij moeten veel soepeler optreden. Als we wel streng zouden zijn, zou blijken, dat geen een van die huizen voldoet. Als zo'n ge bouw niet voor 100% veilig is, dan moet het toch de gelegen heid bieden om er onze mensen snel naar binnen te krijgen en depatiënten snel naar buiten te brengen. Ik moet daarbij reke ning houden met de sterkte van het corps en de beschikbare middelen. De ervaring in de loop der jaren heeft geleerd dat we het wel aan zouden kunnen. Met de aanwezige bouwkundige voorzieningen komen we aan 60 tot 70% veiligheid", aldus de heer Broeshart, die persoonlijk blij is, dat hij niet zo streng is, als waarvoor men hem houdt. Een ander facet, dat de heer Meijers inmiddels achterdochtig maakte was, dat hij via familie leden van zijn patiënten brieven onder ogen kreeg, waarin de in specteur voor de volksgezond heid hen onder ogen bracht, dat „Zonnewende" geen „erkende inrichting" is in de zin der wet en warain hij hen om toestem ming verzocht hun dierbaren el ders onder te brengen omdat anders geen restitutie van ver- pleegkosten ingevolge de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten meer gedaan zou kunnen worden. Directeur Meijers vraagt zich af, of de uitslag van de hoorzitting, waarop hij bij de sluiting van zijn tehuis recht heeft, op 21 april Jl. al vast stond en of het daarom niet meer nodig was de burgerlijke beleefdheid in acht te nemen en hem van dit schrij ven op de hoogte te stellen, laat staan, er een afschrift van te sturen? De inspecteur, dr. C. Buis, stelt daar tegenover: „De wet eist, dat de familieleden toestem ming geven de patiënten elders onder te brengen. Maar ik mag toch ook zonder die wetttelijke bepaling contact met de familie leden opnemen? Ik kan niet met de directeur gaan praten, als ik niet weet of de familieleden hun toestemming wel geven. Bij mij staat voorop het behartigen van de belangen van de verpleegpa- tiënten en omdat ik als lid van de Commissie wist, dat er bin nenkort inzake „Zonnewende" stappen ondernomen zouden worden, die zo ingrijpend zijn, dat ze toch ook voor de patiën ten enig risico met zich zouden kunnen brengen, voelde ik me verplicht de familieleden aan te schrijven". De heer Meijers: „Ik blijf echter zitten met een schuld, die ik door de eisen van de wet heb moeten maken. Daar zijn pos ten bij, die alleen maar mogen worden afgeschreven over een termijn van tien jaar. Wie ver goedt mij deze schade, opdat ik tenminste mijn leveranciers kan betalen? Na tienduizenden gul dens betaald te hebben voor mijn medewerksters aan de be drijfsvereniging -kortom voor alle sociale lasten in het alge meen - moet ik mij nu melden bij de Bijstandswet omdat ik in deze zestien jaren „zoveel ver diend heb". „Tja", oppert dokter Buis, „dat moet de heer Meijers dan maar aan de commissie voorleggen, als hij op 24 mei gehoord wordt". Noordwijkerhout Met het lul den van de „marktbel" heeft burgemeester H. J. M. Bosma maandagmiddag de wekelijkse marktmiddag aan de Haven dwarsstraat, in de kom van het dorp, feestelijk voor geopend verKlaard. Het gemeentebestuur heeft het evenement grondig voorbereid. Niet alleen de plaat selijke middenstand, maar ook de ambulante handel werd niet alleen om advies en raad ge vraagd, maar daar werd ook terdege rekening mede gehou den. Een klein, maar intiem parkeer terrein langs de Havendwars straat werd bestemd tot „markt". Vooralsnog blijft de markt een proef tot het einde van het seizoen en is er slechts plaats voor een dertigtal kra men en een viertal standwer kers. De heer H. Plat van de Centrale Vereniging voor de ambulante handel was erg inge nomen met de wijze, waarop de markt in Noordwijkerhout tot stand is gekomen. De heer Nic. Sluis van de Noord- wijkerhoutse Ondernemers Ver eniging was beslist niet pessi mistisch - zeker niet op iets lan gere termijn - over de resulta ten van de markt voor de mid denstand en wenste consumen ten en producenten veel succes. Het werd de eerste maal een markt met vele verrassingen. Cadeaus werden uitgereikt en prijzen verdiend. De standwer kers. de smaakmakers van de markt, lieten hun spraakwater val op de nog wat stugge Kok- kerhouters los en deden meer en minder goede zaken. De plaatselijke middenstand haak te zakelijk en prettig op de we kelijkse proefmarict in. Burgemeester Bosma keurend Beiiiitt slechts de tegenstemmen van e PAK-raadsleden J. J. Roo- itro érs en C. Hulskemper heeft de 'tollet eidschendamse gemeenteraad (e! isteravond besloten tot het de- s.ïnitief instellen van een koop- Vond op donderdag. »VD -fractieleider Bergeren de angelegenheid naar de volgen raadsvergadering, van 29 lei, te verschuiven zodat dan pas ingestelde commissie an advies en bijstand voor eco- omische aangelegenheden de westie eerst eens kon bestude- en, zei burgemeester Kolfscho ten dat de betrokkenen de uit en eerder moeten weten om- de cliënten tevoren moeten ;ste Aorden ingelicht. De raad was mdel W met de voorzitter eefts dat olgt: "oe"'j'c anders dan tot defini- eve instelling kon worden be- iiiidor loten, omdat als één gemeente ifsm! Wluit tot instelling van de recht oopavond „de andere agglome- 1 atiegemeenten onmogelijk ach- pier kunnen blijven. De voorzit- 5pan( Br van de raad kon mededelen daEir 1 Ren HaaS en Rijswijk dit Wi esluit al hadden genomen. Be- pt Pjve dat de commissie voor g iconomische aangelegenheden y 'nog niet compleet was zou, vol- *ns de heer Kolfschoten, een Moij Üscussie nutteloos zijn. In ant- iïl roord op een opmerking van de Udnr *er Roovers dat „het betreu- 1 74 enswaardig was dat Leidschen- de 1 am onder het juk van andere neer emeenten moet doorgaan", zei •14-41 tirgemeester Kolfschoten „dat ,'oven in de toekomst nog wel eens tterdi neer zou gebeuren" als er een as/a jechtere samenwerking tussen 4>!'. e agglomerat!egemeenten tot i (P Nid zou komen, nrt I ^eidschendamse ondernemers MO, ie tegen de koopavond zijn iie'i ,Ken van mr- Gajentaan n. fi D'66) de raad naar alternatie- ^'itk rnoSe,ijRDeden te zoeken om gfjun wijken aan trekkelijk te n ±aken- doelde op de Dam- ™j|[Tan en omgeving waar „slacht- g.^yers" van „Leidsenhage" zou- svldf-n komen. Het raadslid dacht 2-4in ^menwerking met de y jCo-nmissie voor economische iP j|Ffngc'ef:enheden nar „een nieu- ierJpe functie" voor dit centrum „- moet worden gezocht. Burge- (deelreester Kolfschoten zag de niet zo zwaar in, hij had I het volste vertrouwen in de zelf werkzaamheid van de leden van „Damcentrum". De ontwikke ling van plan-zuid noemde hij „de reddingsboei" van deze on dernemers. „Er is voldoende perspectief en voor de toekomst zie ik geen moeilijkheden", zei de heer Kolfschoten, die verder van mening was dat de onder nemers zelf initiatieven moeten ontwikkelen. De vergadering be steedde veel aandacht aan de verordeningen over peuterspeel zalen en kinderopvangcentra. Verschillende raadsleden pleit ten voor meer subsidie door ook de personeelslasten bij de bere kening te betrekken. Wethouder Kranenburg van sociale zaken zei dat er nog geen wet was en dat daarom de subsidie nog vol ledig ten laste van de gemeente zou komen. Wethouder Boone van financiën sprak echter het verlossende woord dat al er de volgende jaren moeilijkheden met de exploitatie-financiering zouden ontstaan „er niets in de weg zal staan om de verorde ning dan aan te passen". Ver ruiming van het subsidiebeleid is dus in de toekomst mogelijk. Mevrouw mr. Scheltemade Nie wist waarom er bij de Ned. Ver. van Huisvrouwen geen te kort in de exploitatie van de peuterspeelzalen is: „daar wordt het tekort uit de vereni gingskas gedekt". De angst van het raadslid Roover dat kinde ren van ouders die financiëel minder draagkrachtig zouden zijn op een wachtlijst zouden worden gezet om zo het tekort ze laag mogelijk te houden, werd door wethouder Kranen burg niet gedeeld. NKV-Leiden wantrouwend tegenover NW LEIDEN Voor de NKV Is het geen stride specifiek katholiek te blijven. Dit was de conclusie van de heer Commandeur, dl- sCrictsbestuurder. Hij sprak gis teravond In De Kleine Burcht voor de kaderleden afdeling Lel den. Er zijn al geruime tijd onderzoe kingen naar een eventuele sa menwerking tussen de vakbon den gaande. In verband hier mee is er ook een onderzoek naar het speciale eigen van een katholieke vakbeweging. De heer Commandeur zag geen onoverkomelijke bezwaren voor een federatief samenwerkings verband. Hij somde vooral de financiële voordelen op. maar had er wel oog voor dan men zijn eigen vakbeweging in zo'n federatie moest kunnen terug vinden. Uit de rondvraag bleek dat het merendeel van de leden nogal wantrouwend tegenover de le den van het NVV stonden. Er crd kritiek geleverd op het voorop lopen van de NW in bij voorbeeld de metaalstaking. LISSE De grote actie voor her stel van de aangebrachte scha de door inbrekers in de Aamln- go-school la zeer geslaagd. Er was zaterdag een enorme druk te in de gehele school, waar al lerlei activiteiten aan de gang waren om de bezoekers op een leuke manier wat geld uit de portemonnee te kloppen. Niet alleen de ouders, maar ook de kinderen hebben ernorm me degewerkt op allerlei manier. De grote grabbelton moest wel 6 keer worden bijgevuld! Eindresultaat is. dat een bedrag van ruim 2000.- netto bijeenge bracht werd als bijdrage voor herstel van de schade. ZOETERWOUDE Op de matig bezochte jaarvergadering van de tafeltennisvereniging PIT'64 is dc heer A. Leijnse tot voorzit ter gekozen. De heer Leijnse woont In Koudekerk maar ziet dit niet als een handicap. Hij volgt de heer J. G. M. v. d. Helm op die over enige tijd naar Oegstgeest verbuist. Ock Peter v. d. Salm kreeg zit ting in het bestuur waarmede voorzien werd in de vacature welke ontstond door het aftre den van Jac. Pieterse. Penning- meesteresse R. v. d. Salm moest ondanks een zuinig be heer een klein nadelig saldo meiden voornamelijk tengevolge van de kosten van de trainers. De vereniging telt thans 68 leden, 22 junioren jongens, 13 junior meisjes. 22 senior-heren en 11 senior-dames. Aan de competi tie werd deelgenomen door 5 he renteams, 3 dames, 3 junior-jon gens en 1 meisjes-pupillen. Wed strijdsecretaris G. Verhagen rapporteerde de volgende hoog ste percentages; Anneke Koek 88.5%, Henry van Teijlingen 81.5% en Corry Rotteveel 77.5%. j Bij de junioren eindigde Wim i den Eisen aan de top met 75% gevolgd door José- en Juliska j Ratkai met resp. 66 en 61%. Er I zal in het volgende seizoen meer gelet worden op het dra- j gen van clubkleding, het bonds- bcstuur dreigt met boetes. De K.T.C. zal bestaan uit Anneke j Koek, Henry van Teijlingen en j Gerard Verhagen. De vergade- ring drong er op aan, dat ook de '.rainers daarbij tegenwoor dig zijn. De verhoging van de contributie werd vlot aanvaard en vastge steld op 60,- per jaar voor se rioren en 36.- voor junioren waarbij er voor meerdere leden uit één gezin een aparte re geling getroffen zal worden. De Clubkampioenschappen welke aanvankelijk voor a.s. zondag waren vastgesteld zijn verscho- ver. naar zondag 28 mei. Studenten oefenden in parlement LEIDEN/DEN HAAG - In het gebouw van de Tweede Ka mer heeft het Studentenpar- lement zich gisteren gebogen over het voorstel tot invoe ring van een systeem van lekenrechters In de recht spraak dat verpakt was in de formulering: „Ontwerp van wet houdende wijzigin gen van enige bepalingen be treffende de rechterlijke or ganisatie". Het Studentenparlement is een idee van de „Vereniging voor Staatkunde" uit Leiden. De bedoeling ervan is dat de studenten op deze manier er varing opdoen met hetgeen er dagelijks in de Tweede Kamer besproken wordt. De vergadering werd gepresi deerd door mr. Schepel, de griffier van de Kamer. Hij werd geassisteerd door de pseudo-griffiers De Ceuninck van Capelle en Leefers. WARMOND Mr. Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland zal hedenavond op j het gemeentehuis van Warmond de gemeenteraad van deze i plaats horen over zijn wensen omtrent de nieuwe burgemees- ter. De bijeenkomst is open- baar, aanvang 20.00 uur. VOORSCHOTEN De Voorscho tense B. B. in samenwerking met de R.K. E.H.B.O. hield gis teravond als slot van het sei zoen een grote rampoefening in de bossen van Huize Bijdorp. Het gegeven loog er niet om: Om 20 uur hevige ontploffing in Huize Bijdorp. Kleine brand, grote rookontwikkeling. Zusters en kindoren rennen naar buiten; onder hen een aantal gewonden. De uitvoering van dit gegeven had een moeilijke start. B.B. en E.H.B.O. waren present in het restaurant van de sporthal „De Vlietborst", de man met de rookbommen en de rotjes was er ook. maar het belangrijkste onderdeel: de patiënten en de imitatie-zusters waren de tijd vergeten. Teneinde raad werd ieder kind een prooi van de op sensatie-berekende B.B.-ers en rond half negen was er een be hoorlijk aantal kandidaat-patiën ten. Om piecies half negen knalden de rotjes, rookten de bommen en stond een gedeelte van Bijdorp in de gloed van het benganlse vuur. Luid schreeuwend kwamen de patiëntjes besmeurd met to matensap en ander rood ma kend vocht het bos van Bijdorp binnen waggelen. De E.H.B.O. had direct veel werk en de zaak goed onder controle. De B.B.- ploeg, die reeds een uur had staan te trappelen aan het begin van het bo^ was er ook en per mobilofoon werd de brandweer en de politie gewaarschuwd. Op dat moment ging er weer iets mis. In plaats van een brand- rukte de gehele Voor- brandweer met loeiende sirenes op naar Bij dorp. De brandweer bewees hiermede wel paraat te zijn. maar het was te veel van het goede. Er stond bij de brand weerkazerne een wagen gereed met bemanning en op het sein tje van de politie zou deze wa gen uitrukken. De dienstdoende wachtcommandant van de poli tie kreeg echter de mededeling door „brand in Bijdorp" vergat de Rehele oefening en drukte de brandweerknop in, waardoor alle vrijwillige brandweerman nen uil hun huis gehaald wer den. Er \tcrden een paar lelijke woor den gezegd en de overgrote meerderheid van de brandweer rukte weer in. terwijl een ploeg een boom nat maakte en zo de denkbeeldige brand bluste. Ook de E.H.B.O. kwam nog even voor hete vuren te staan toen bleek dat de bommengooier zijn en« hand verbrand had. De brandzalf was gauw gevonden en hoewel in strijd met de voor schriften omdat er In het bos patiënten lagen met buik- en beenwonden, werd de legale bommengooier snel even ver zorgd. Juist omdat er zoveel mis dreigde (-' gaan, is de slotoefening van dc B.B. kunnen slagen. In een hospitaalten' kwamen tenslotte alle patiënten weer tot leven en VU dc oefening werd gcv.ird in het restaurant van ,,De Vliethorst". waar al die burgers die bereid zijn om 'vcntueel de medemens te hel pen bij ramp bedankt werden voor het afstaan van hun vrije uren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5