Leidse raad discussieerde lang over woningoverdracht aan corporaties Demonstratie liep uit op bezetting publieke tribune GUNSTIGE REACTIES OP INVESTERINGSPLAN 11.000 Ban ongelukken bij toegang naar Lugdunumvelden BEJAARDEN DEELDEN IN COMMUNIEFEEST OOK Wat u moet weten iINSDAG 9 MEI 1972 WNS LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) klDEN Moeizaam heeft de 'r£0K Leidse gemeenteraad gister- ■vs avond een paar uur praten be steed (slechts een half uur on- derfaroken door een luidruchtige „uitloper" van de demonstratie legen de dreigende aanslag op de Leidse begroting en door een paar routine-schorsingen) aan een onderwerp dat op de agen da vermeld stond als „vorming van een centraal beheersinsti- (nut van woningbouwcorpora- e lies"'. Volgens het voorstel van B. en W. zou het complex van '1 481 gereedgekomen woningen in de Merenwijk worden toegewe zen aan de Prot. Chr. Woning- «I bouwvereniging. De overdracht van andere complexen woning- ij wetwoningen zou dan bewerk- stelligd moeten worden nadat blgers de PAK-fractie, zo be toogde de heer Waal (die een dergelijk beheersinstituut met name voor renovatie van wonin gen van belang achtte), moes ten de Merenwijkwoningen voor lopig worden toegewezen aan de Gemeentelijke Woningstichting. Hij achtte onvoldoende waarbor gen voor een behoorlijk beheer aanwezig bij een overname door woningbouwverenigingen. Om deze voorlopige toewijzing te bereiken diende hij een paar amendementen op het voorstel van het college in. De heer Leeuwenburgh (PC) be pleitte verdere toewijzingen na dat een Centraal beheersinsti tuut of een centrale onderhouds dienst tot stand was gekomen. Volgens de fractie van de heer Driessen (KVP) verdiende toe wijzing van nieuwe woningen aan de woningbouwverenigingen voorkeur boven toewijzing aan de Gem. Woningstichting. Ook de heer De Jong (WD) was die mening toegedaan; hij zag het centrale onderhoud bovendien als een zwaartepunt bij een eventuele verdere ontwikkeling naar een beheersvorm. Wethou der Kret, die deze materie kers- vers van zijn oud-collega Men ken had overgenomen en bijge volg nit al te vast in de beleids- schoenen stond, verkocht zijn standpunt zo goed mogelijk. Na alle debatten en onderling overleg werden de PAK-amen- dementen verworpen. De PCW krijgt dus de woningen; op een later tijdstip volgt de formele overdracht. Een derde amende ment bracht de poppetjes van de juristen in de raad weer aan het dansen. Dit amendement sloeg op de voorgaande, die verworpen werden. Er kwam een ordevoorstel van Driessen over een eventuele behandeling van een nieuw amendement. Toen over dit ordevoorstel ge stemd werd staakten de stem men. De zaak zou derhalve wet telijk tot een volgende zitting moeten worden opgeschoven, maar de toewijzing is een zeer urgente aangelegenheid. Na veel verwarring die een vertrouwd beeld in de zaal op riep werd besloten het derde amendement in te trekken en met een geheel nieuw te komen. De raad zou er bij overdracht van woningen van uitgaan, dat aan de huurders 'n huurdersver klaring wordt overgelegd, ook dus bij overdracht aan woning bouwverenigingen. Aan deze huurdersverklaring is de huur- quote verbonden. Dit nieuwe amendement werd z.h.st. aan- vaaid; de CPN was tegen. Het PAK stemde alleen tegen de overdracht aan de PCW. Het gehele voorstel verwierf in de raad een meerderheid van voor standers. Naar aanleiding van een schrij ven van raadslid Kwik over de problemen van de korfbalver eniging Noorderkwartier deelde mevrouw den Haan mede, dat b. en w. binnen 14 dagen een beslissing zullen nemen. Bij de ingekomen stukken was een open brief van Release met be zwaren tegen de voorgestelde bezuinigingen op maatschappe lijk gebied. De heer Gerkema wilde deze kwestie op de agen da, vanwege de openheid, maar het college hield bij monde van de voorzitter voet bij stuk; de brief wordt betrokken bij de be handeling van de toegezegde nota inzake realiseringsmoge lijkheden van de begroting 1972. Een brief van de actiegroep Speelgelegenheden Binnenstad over de inrichting van een speelgelegenheid in het Van der Wertpark en op een parkeerter rein op de Pieterskerkgracht zal aan de betrokken commissies worden doorgespeeld. In ee/ste instantie werd gisteravond door enige raadsleden gesproken over het investeringsplan voor de jaren 1972 tot en met 1976 en over prioriteitenbepaling der in 1972 geplande investeringen. Volgens de heer Ham (KVP) zal het college met overtuigings kracht zoveel mogelijk financie ringsmiddelen moeten zien los tc krijgen. Met de verbouwing van de Remonstrantse kerk tot experimentele ruimte voor thea ter had zijn fractie wel enige moeite: „De minister heeft nog steeds geen beslissing genomen. Ik l>en bevreesd, dat bij beste ding van de reserve voor dit project andere, meer urgente investeringen (b.v. vernieuwing van zwembad De Zijl. verlich ting in de stad, hockeyvelden, overdekt zwembad enz.) in ge vaar komen". De heer Van Dam (P vdA) achtte een budgetteringsplan noodzake lijk. Het voorgelegde investe ringsplan noemde hij een „ra ming", geen plan. Bij de priori teitenstelling wenste hij toege voegd te zien een post straat verlichting; de noodlokalen voor het stedelijk Gymnasium zouden een hogere prioriteit moeten hebben, evenals asfaltering van de busroutes en het bouwrijp- maken van Kweeklust (woning bouwgrond in het Morskwar- tier). De heren Portheine (VVD) en Elsgeest (PC) gingen akkoord met het voorgelegde in vesteringsschema al waren ook zij benieuwd naar het antwoord van het college op gemaakte op merkingen. zoals die over de Remonstrantse kerk. Voorzitter Vis schorste de vergadering tot volgende week maandagavond. Leidenaars zetten een handtekening EIDEN „Maak ons niet met eet\ Jantje van L(e)ijden af". Over deze het bordes op het Stadhuisplein gespannen slogan keek burgemeester dr. A. Vis als voorzitter van de Leidse ge meenteraad uit toen hij de ver- lamelde menigte beneden hem toesprak: „De raad zal in de komende weken uitvoerig over leg plegen over de wijze waarop de begroting voor 1972 kan wor den uitgevoerd. Maar deze avond staat de kwestie niet op de agenda" „Zét het dan op de agenda, morde het volk, dat in de heer Vis bijna een kopie van Pilatus zag; „Wij willen strijd" soli De audiëntie was evenwel afge- y'A lopen en het verzoekschrift aan ich B. en W. en de raad door de Nj burgemeester in ontvangst ge- Ha nomen. 25 lej. Elly Kerckhoffs van „Troef" bad onder luide aanmoedigingen en kreten van instemming na mens de welzijnswerkers van tal van Leidse centra en dien sten (zoals kinderdagverblijven, r« MOB, Schooladviesdienst, peu- r~ tfcrspeelzalen. Release, telefonil ad sche hulpdienst, het juridisch •uM adviesbureau en wijkcomité's) twee „Open brieven" voorgele zen. In één dag tijd, zo werd meegedeeld, aan het protest te gen het voornemen van „Den Haag" om een aantal gemeente lijke begrotingsposten te schrap pen tot een totaal van ruim zes miljoen gulden. Juist de sociale 'l 'voorzieningen zouden door een dergelijke ministeriële beschik king getroffen worden. KftJ_ een brief aan de Tweede Ka mer hadden de welzijnswerkers te kennen gegeven, dat zij be- Slpten hadden een uitspraak van de Leidse bevolking te vragen. De duizenden handtekeningen Waren het resultaat: „de ge meentebegroting '72 behoort he lemaal te worden uitgevoerd. De regering dient de consequen ties van deze uitspraak volledig te respecteren". In de brief aan de gemeenteraad werd van dit college een duidelijk standpunt geëist, waarbij „terdege reke ning wordt gehouden met de be volking". De demonstratieve bijeenkomst werd gisteravond om 7 uur in geleid met een „stille tocht" rond het plein door enkele tien tallen leuzen-dragers. „Leiden pikt de begroting niet", heette het en „Haagse politiek maakt Leiden ziek". Er liepen ook een paar peuters mee; één meisje had haar teddybeer meegeno men en boven haar hoofdje stond op doek geschreven: „Wij zijn er óók nog; geef ons de ruimte". De „Leidse bevolking" stond in zeer beperkte hoeveel heden van een afstand de pro testerende beweging gade te slaan. Voorlopig schijnt het red den van een begroting slechts af te hangen van progressieve banierdragers en lieden die we ten hoe rampzalig een be snoeiing van subsidies bij be paalde bevolkingsgroepen kan aankomen. Dat ook sommige raadsleden die overtuiging heb ben bewezen de socialistische dames Kerling en Van Seters, die met ex-Kabouter Gerkema in een soort Klein Progressief ARkoord mee demonstreerden. De toeloop werd groter toen „de muziek" er zich mee ging be moeien. Het Leidsch Studenten Hoempa Gezelschap zeer be dreven in het vertolken van dit klankidioom rukte aan onder j de tonen van „Hoor de muzi kantjes". Het was misschien niet zo opzwepend, maar het blaas- en hoempawerk bracht de stemming er toch wel in. „De leefbaarheid in Leiden loopt ernstig gevaar", riep een demonstratieve voorman op het bordes door een microfoon; „Den Haag wil roet in het eten gooien en minimum-welvaarts voorzieningen dreigen nu in de knel te komen. Dit is een zaak die in het openbaar in behande ling moet komen." Nadat de verzoekschriften waren voorgelezen en de burgemeester gereageerd had trokken de hon derden weg. In het stadhuis ging de raad aan de wekelijkse arbeid. Het zou een nog saaiere vergadering zijn geworden als tegen half negen niet de meute was teruggekeerd (begeleid door de hoempa) Met tientallen nam men bezit van de publieke tribune in de raadszaal op het moment dat PvdA'er Waal zeer deskundig, maar slaapverwek kend, een uiteenzetting gaf over de vorming van een centraal beheersinstituut van woning- hamerde verbolgen af. Honderden Leidenaren protesteerden gisteravond op het Stadhuisplein tegen het afkeuren van de Leidse begroting. Raadslid Kwik heeft voorgesteld op deze plaats een ingang te ma ken naar het parkeerterrein van Lugdunum om zo verkeersmoei lijkheden op de Oegstgeesterweg te voorkomen. LEIDEN De nieuwe sportvel den. die Lugdunum in de Kik kerpolder krijgt, worden op 10 juni a.s. in gebruik gesteld. Het feit, dat de toegang naar de vel den vanuit Lelden via de Oegst geesterweg niet veilig bereik baar zijn, legt voor hem „een schaduw over de voltooiing" van de velden. Hij vreest - en met hem de besturen van de Sportstichting en van de voet balvereniging Lugdunum - dat de situatie van de Oegstgeester weg aanleiding zal vormen tot ernstige ongelukken. Ter hoogte van de Maredijkbrug, voeren twee betegelde overste ken voor voetgangers resp. voor wielrijders door de groenstrook naar het pad dat de verbinding vormt met de Groene Maredijk. De heer Kwik - die wBinig ver trouwen stelt in de discipline van de gemotoriseerde wegge bruikers - oppert, dat het niet onmogelijk is dat automobilis ten, komend uit Leiden, deze oversteken zullen gebruiken om vervolgens de zestig meter naar de toegang van de parkeervel- den in tegengestelde richting te rijden. (Foto 1; pijl boven; en tree parkeerterrein; pijl onder: coupure in de groenstrook aan de overzijde). Omdat de Oegst geesterweg, gezien vanuit den, een flauwe bocht t rechts maakt, zijn dergelijke stuntrijders door automobilisten uit de richting Oegstgeest niet waarneembaar voordat ze op zeer korte afstand genaderd zijn. Om de bezoekers vari Lugdunumvelden het omrijden via de Warmonderweg en de Laan van Oud Poelgeest te be sparen, doet hij het gemeentebe stuur de suggestie aun de hand, ter hoogte van de Kager- straat een brug te slaan, die toegang moet geven tot de par keerplaatsen (Foto II rechts) en de speelvelden. het Elisabethgasthuishof fruit aangeboden. den op een glas limonade. LEIDEN De kinderen van de tweede klas van de Antonius- school aan de Boshuizerkade hebben gistermiddag fruit ge bracht naar de bejaardenbewo ners van de Sint Elisabethgast huishof. De kinderen hadden zendag hun eerste communie gedaan. Dat was een feest, waarin ze eigenlijk iedereen wel wilden laten delen. En omdat dat nu eenmaal onmogelijk was, gingen ze met pater H. van Eeuwijk, met juffrouw I. Blok huis de klasseonderwijzeres en met enkele ouders, die hun au to's ter beschikking hadden ge steld naar het historische gast huis. Ze overhandigden daar zelf het fruit, dat ze zondag als offfergave naar het altaar had den gebracht. Het waren drie flinke manden vol: voor elke af deling een. Onder leiding van juffrouw Blokhuis zongen de kinderen de liedjes, die ze ook zondag tijdens de plechtigheid ten gehore hadden gebracht. Het bezoek viel erg in de smaak, zowel bij de bejaarden als bij de kinderen, die door het gebouvy werden rondgeleid en die op hun beurt onthaald wer- Tien juni neemt Lugdunum het nieuwe complex in de Kikkerpolder in gebruik. en na elke wedstrijd een chaos verwacht op de Oegstgeesterweg. r Na die tijd wordt er voor SASSENHEIM - Afgelopen zaterdag is de school korfbal competitie georganiseerd door de plaatselijk korfbal vereniging „TOP" van start gegaan. Zes scholen doen aan dit toernooi mee, w van de Parkschool m« teams de grootste deelnemer is. De katholieke scholen hebben 6 teams, de Kompas- school, de Openbare school en de Boerhave-school uit Voorhout ieder 3 teams. Nieuw is de deelname van „de Springplank", welke school met 2 ploegen deel neemt. Over de kansen 1 de verschillende scholen valt natuurlijk nog weinig te zeg gen, omdat er nog twee speeldagen komen, want op zaterdug 13 en 27 mei zal de competitie worden voortge zet. De aanvang van de wed strijden is a.s. zaterdag half 10, en op 27 mei om 9 ui NOORDWIJK In De Rank te Noordwijk werd voor de eerste maal een ciale verkeersvoorlichting aan invaliden gegeven. Bri gadier C. Baljeu besprak aan de hand van een aantal fraaie dia's diverse verkeers regels. welke betrekking hadden op het gebruik invalidenwagens, al dan niet voorzien van een motor. Deze voorlichting bleek niet alleen zeer instructief te zijn. doch tevens een uitstekende gelegenheid tot onderling contact. Op vrijdag. 26 mei a.s. van 8 tot 10 uur vindt de volgende voorlichtingsavond plaats. Alle invaliden worden daar verwacht. NOORDWIJK De Auto en Motorclub Voorschoten houdt op zaterdag 13 mei a.s. een oriëntatie- en fotorit onder het motto „Mooi Noordwijk". Deze 50 km. lange tocht wordt geheel bin nen de gemeentegrenzen van de badplaats verreden en de fraaiste plekjes van het zee dorp en haar natuurrijke omgeving zijn er in opgeno men. De organisatoren, de heren Baljeu en Van der Helm hebben er een boelend geheel van gemaakt, w aan de deelnemers veel ple zier kunnen beleven, start vindt om 10 uur voorm. plaats bij „De Nachtegnnl" aan de Gooweg. Ook niet-le- den van de A.M.V. kunnen meedoen. Men kan zich op geven bij de heer C. Baljeu, Duinzicht 8 te Noordwijk, tel. 01719-2910. NOORDWIJK - De Noord wijkse politie heeft het afge lopen weekeinde een inten sieve controle gehouden op de naleving van de maxi mum-snelheid in de bebouw de kom. Daarbij werd ge bruik gemaakt van electro- nische apparatuur, die volko men onopgemerkt het gere den aantal kilometers .regis treert. Tientallen automobi listen, meestal op weg naar de dancings- en andere amu sementsgelegenheden liepen proces-verbaal op. In vele gevallen werden snelheden gemeten van 70 tot 90 kn per uur. inplaats van de gel dende 50 km. Een andere zaak die de bijzondere aan dacht heeft van de politie, is het alcoholgebruik door auto bestuurders, motorrijders t bromfietsers. Verschillende chauffeurs, die te diep in het glaasje hadden gekeken, werden aangehouden en voorgeleid. Bovendien raak ten zij hun rijbewijs kwijt. LEIDSCH END AM De Leidschendamse afdeling van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen organiseert woensdag 10 mei om 19.45 uur een bijeenkomst In het dienstgebouw aan de Reg- thuysstraot waar mevrouw Landman-Dijkema een lezing zal houden over het versie ren van flessen. Dinsdag 16 mei wordt de Jaarlijkse uit gaansdag gehouden waarbij een bezoek zal worden bracht het 990 ha. grote na tuurreservaat van Staatsbos beheer „De Grote Peel", vogelrijkste natuurreservaat van West-Europa. Bezocht wordt ook de oude Peelboer- derij „Nijl op zeven", die met bijenhal en waterput in gericht is als ontvangstge bouw en waar een tentoon stelling is ingericht over de eeuwenoude wordingsgeschie denis van de Peel. Aanmel ding kan onder tel. 4463 nog tot 10 mei geschieden. LEIDSCHENDAMèurge meester en wethouders stel len de raad voor onder dank zegging aan de schenker de twee door dr. A. C. Drecsmann bij de opening van het filiaal van V D ir „Leidsenhage geschonken schilderijen van de schilder P. C. la Farquc te aanvaar den. De schilderijen zijn voorstellingen van de oude dorpskern, nl. de Dorpskerk en de smederij aan de Delft- sekade. La Farque was een Haagse schilder, die 1729 tot 1782 leefde en vooral veel stadsgezichten in de omgeving maakte. Hij maak te ook veel kopieën naar 17e eeuwse schilders, vooral nar Jacob van Ruysdoel. - SASSENHEIM— De Blauw- lonboot Avifauna een toch aoor West-Nederland maken. Iedera inwoner boven 65 mag mee; is een van de ech telieden nog geen 65 jaar dan mag die ook mee.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3