Expositie van bokstalent in voorronde Hollandtoernooi m anningnamtoe damtitelstrijd RENE MOL LIET DUEL TEGEN ITALIANEN BEWUST LOPEN PATRI/1 DIGESTIVE DINSDAG 9 MEI 1972 LEIDSE COURANT VOORBURG In de etalage van het vierde Hollandbok- stoernooi werden gisteren in sportcentrum ,,De Vlieger- molen" in Voorburg de eerste exemplaren uitgestald. Het werd een expositie van talent waarvan in Nederland slechts kan worden gedroomd. Logisch ook, want twintig landen hebben hun paradepaardjes gezonden. Nederland ook en twee van hen, lichtgewicht Tonny van Eek en half- zwaargewicht Sjeng Verstappen, kwamen ongeschonden door deze eerste voorronde. Toevallig hadden zij beiden een Oostenrijker als tegenstander en hoewel dat land niet tot de gerenommeerde boksamateurs voortbrengende na ties behoort, waren de overwinningen zo overtuigend dat zij met enig vertrouwen het verdere verloop van het gi gantische toernooi tegemoet kunnen zien. Met enige hoop, want er wordt sterk tot zeer sterk gebokst. De meeste indruk maakte de Russi sche bantamgewicht Anatoli Le- witsjev, een onbewogen pugilist die de ring instapte met de ken nelijke bedoeling er weer snel uit te kruipen. Dat gebeurde dan ook. Met een keiharde serie gaf de Rus zijn opponent, de Hongaar Miklós Olak, al snel acht tellen rust. Er volgde weer een serie en Olak ging, toen een korte linkse hoek tot besluit volgde, volledig k.o. Hij was na veel meer dan tien tellen nog niet overeind. Niettemin luidde de uitslag: verloren door Inter ventie. dig zeker van zichzelf zijnde Oostenrijker Richard Koleritsch „vloerde". De viervoudige Oos tenrijkse kampioen, met 241 partijen in zijn startboekje, boks te evenals Verstappen rechts voor. De gespannen boksende Limburger, met slechts 66 wed strijden achter de rug, viel sterk aan maar Koleritsch slaagde er meestal in uit zijn handen te blijven. In de tweede ronde was het ineens gebeurd met Koleritsch die enige series, gedeeltelijk op dekking, niet kon verwerken, kokhalzend ineen kroop na een voltreffer en op een linkse finaal door de touwen sloeg. Het bekend maken van uitslagen Ook Tonny van Eek trof een was overigens een vlek op de rechtsvoorstaande Oostenrijker, HENGELO Na de vijfde ronde van het wereldkam pioenschap dammen te Hengelo is de spanning nog meer toegenomen. Hier voor zorgde in de eerste plaats de 70-jarige Canade se oud-wereldkampieon Marcel Deslauriers die in een partij als uit ziin beste Bnb; stukken van Gantwarg beter stonden opgesteld werkte hij feilloos af. Zowel de partij Ba- ba-Sy—Kuyken als Delhom—Fa- nelli was rijk aan interessant spel. De Zwitser 'in tijdnood wikkelde snel naar remise af. a"„^, De Fransman gaf tegen het de de winst uit handen. Uitslagen vijfde ronde Janecek (Tsjech)— Kol,.... (Rus) 0—2. Deslauriers (Can)—An- drelko (Rus) 1—1. Aliar (Sur)— Gantwarg (Rus) 0—2, Delhom (Fra) Fanelll (It) 1—1, organisatie. Het duurde veel te lang omdat de jurybriefjes eerst via de jury d'appèl, gevormd door de heren Knol en Sanders, gingen. Zelfs bij een k.o. moest nog gewacht worden, wat tot gevolg had dat de twaalf partij en, inclusief enige voortijdig beëindigde, eerst tegen midder nacht waren afgelopen. En toen moesten alle boksers nog met de bus naar het KNVB-Centrum in Zeist waar zij zijn gehuis vest. Door de touwen 7: 6. Delhom, Kuykei riers 6 (allen uit 4); 9. Faneili, I Smith en Baba Sy 4: 12. Hisard 4; Een van die voortijdige beslissin- dagen wereldkampioen An dris Andreiko op een pun tenverdeling hield. In de opening zag het er al naar uit dat Deslauriers van plan was om zijn huid zo duur moge lijk te verkopen. Zeer geconcen treerd gaf hij openingszetten af en vlocht en passant nog enkele combinaties in de stand. Andrei- :ko werd gedwongen tot het kie- :zen van een bepaalde variant ,die naar een middenspel leidde waarin de Rus het centrum aan T\jn tegenstander moest laten. Door de taktiek van de omsin geling trachte de wereldkam pioen het vijandehjk centrum in lijn greep te krijgen. Het werd echter al spoedig duidelijk dat de Canadees een goede positie had. In een tien om tien positie 'bood Andreiko remise aan. Een 'aanbod dat Deslauriers aan vaardde. Gezien zijn leeftijd en 'de omstandigheid dat Koeper- 'man, Wiersma en Gantwarg in ■de komende dagen zijn tegen- itanders zijn, wilde hij zijn wrach- ten echter kennölijk sparen. Viersma kwam naast Andreiko door een zege op Verpoest. Voor Sijbrands, die Agliardi versloeg, en Koeperman die Janecek zijn 'vijfde nederlaag in dit toernooi 'toebracht, betekende de pun- tendeling van Deslauriers en 'Andreiko dat zij een punt op de titelhouder inliepen. Wiersma had direct al voordeel, doch Verpoest verdedigde zich be- «kwaam. Jp de remise van Andreiko profi leerde Wiersma heel taktisch ,van de tijdnood van Verpoest ,door snel te spelen. De Belg kreeg weinig gelegenheid om te rekenen. De fout bleef dan ook niet uit. Wiersma won door een lichte combinatie. )e spanning werd geheel volledig 'toen ook Gantwarg in een ge- ivecht met Aldo Aliar in het eid- spel de winst veilig stelde. Ook hij had een punt van zijn ach terstand weggewerkt na een in gewikkelde partij waarin hij de Surinamer in de opsluiting nam aan zijn korte vleugel, maar dat )iet centrum voor Aliar was. Het Sy (Sen)—Kuvkcn (Zwl) 1—1, Sijbrands (Ned)—Agliardi (Mon) 2 Janecek 0. dat Aliar de moeilijkheden aan 'zijn korte vleugel kreeg en een Ongunstige doorbraak moest ne men. Het eindspel waarin de Biesheuvel reikt KNVB- beker uit DEN HAAG Minister- 1 president Biesheuvel 1 zal de KNVB-beker uitreiken aan de win- naar van de finale Ajax—FC Den Haag, die donderdagavond in het Feyenoordstadion wordt gespeeld. f - (Van onze handbalmedewerker) Jen HAAG Hellas zal in de strijd om het Nederlands kam pioenschap zondag 28 mei in Amersfoort uitkomen tegen SDOL. Alsof er niet op enkele tientallen kilometers afstand oorlóg wordt gevoerd, zo peddelen de deelne mers aan de jaarlijkse wielerronde van Zuid-Vietnam voort. Twintig mijl ten noorden van Sai gon werd deze opname gisteren gemaakt. Gustav Lorbeck van wie hü tij dens de laatste Europese kam pioenschappen in Madrid had verloren. Fel geconcentreerd, met een gesloten dekking en goed afstopDend. ving Van Eek de wilde stormlopen van Lor beck op, die deze charges afwis selde met een afwachtende hou ding met de bedoeling te kun nen counteren. Ook in dit geval was het een duel tussen boksers van wie de Oostenriiker drie maal zo veel wedstrijden achter de rug had. Van Eek behaalde vooral in de derde ronde zijn onbetwiste zege (jury-uitsoraak 501 met o.a. een pijlsnelle rechtse en een gestrekte linkse. Het rechteroog van Van Eek had enige schade geleden door het laee inkomen van Lorbeck die daarvoor in de eerste ronde al een openbare waarschuwing kreeg. Ovatie In de zeer schaars bezette sport hal woelden deze resultaten en thousiasme op. Maar de ovatie van de avond was voor de Fin se weltergewlcht Alf Quarn- ström die tegen de Canadees Dennis Bercier een bikkelhard gevecht leverde. De Fin va rieerde uitstekend en zegevierde in dit meeslepende duel, waarin beiden veel moesten incasseren. Tonnie van Eek bereikte de tweede ronde door een puntenoverwinning op de Oostenrijker Lorbeck. (Hongarije) ruylnr (GB chine Roman Rozek (Polen) aan tegen de Roemeen Stefan Boboc. Met een niet kapot te krijgen conditie als basis - aUo \rt/ii«ï hpcluit boksers in dit toernooi dienen J uebiuil veel conditie te beschikken Er werd overigens uitstekend en de meeste hebben die ook bestookte de Pool de Roemeen die te laat gebruik kon gaan maken van zijn langere reach maar wel de technisch beste was. Niettemin verloor hij. gearbitreerd, met de Hongaai Gyury Sermer als onbetwiste uitblinker, in dit toernooi dat grandioos belooft te worden en waarvoor alle deelnemers nog niet zijn gearriveerd. Er moeten nog enige Russen komen, wier visum pas op de tiende mei is uitgeschreven. Irhtgewloht: Tonny i Donnls Ber icht: SJeng Vei slappe Dat is overigens een onderdeel dat de meeste boksers geen moeiliikheden oplevert. Vooral verDaZing niet die van achter het ijzeren .c An Pronc. De Westlandse zwaargewicht Plet gordijn, zoals de vlieggewicht Andrf k dl |n ce„"uils(e. Holtkamp heelt de invitatie niet Petre Ganea (Roemenië) en i.„nr|. „nrtn Ho Hi.nonnr i -.«in aanvaard. Hij acht zich nog niet dtens tegenstander Gusztav |n s.a.t in gewetd mie t. zuimde zelf het nodige te sco ren. Tot aller verbazing werd de Hongaar winnaar, nog wel met de juryscore 41. Junghaus (Hongarije) pisch k.o.'er, kort, gedrongen en oersterk, zeker voor een manne ke van om en nabij de vijftig kilo. De Roemeen was technisch beter, verwerkte in de derde ronde vier knallende rechtsen Zelfs in de allerlichtste gewichten maar had een zodanige punten- werd al stevig gestoten. In de voorsprong opgebouwd dat die treffers de Hongaar niet meer konden redden. Ditmaal had de technisch beste gewonnen. Dat was niet steeds het geval. In het lichtvlieggewicht, het in Ne derland onbekende gewicht want ook Leslie Martien die oorspronkelijk in deze klasse zou uitkomen kan het niet halen en bokst In het vlieggewicht. trad de onvoorstelbare vechtma- zwaardere kwam het van dik hout zaagt men planken aan de orde, waarvan de Pool Witold Stachurski de exponent was. De uitsiagi Met zijn enorme linkse sloopte Ralph hij de Tsjech Milan Somik in de tweede ronde zodanig dat hij acht tellen rust moest nemen. In de derde ronde gaf scheids rechter Bril hem nogmaals acht tellen en toen Stachurski pal daarop weer zo'n daverende kunnen. Een wijs besluit want l alleen toppers kunnen zich staande houden. En daarom is I het jammer dat op de eerste avond zo veel boksers uit Oost-1 bloklanden tegen elkaar lootten. Er verdwenen daardoor knappe pugilisten van het toneel. HERMAN VAN BERGEM (ADVERTENTIE) volkorenbiscuits ©3 voordeel AMSTERDAM De voorspelling van Hugo Harrewijn kwam slechts voor de helft uit. Voor de basketbalwedstrijd tegen Italië zei hij „Bij rust staan we hoogstens vier punten achter en we verliezen dit duel met hoogstens vijf punten verschil". Hij kreeg slechts ten dele gelijk. Bij rust was de stand 3431 in het voordeel van de Italianen, maar het einde kwam voor Nederland met 11 punten ver schil: 71—60. René Mol toonde zich niettemin zeer tevreden over de prestatie van zijn ploeg. Hij wist vantevoren dat het onmoge lijk zou zijn om de Italianen een nederlaag te bezorgen. „Ik had de wedstrijd al bij voor baat opgegeven. Het heeft dan ook geen zin om constant in je sterkste opstelling te gaan spelen. Iedereen moet op tijd zijn rust heb ben". Dit was ook de reden dat René Mol begon in een soort fantasie-opstelling met Hugo Harrewijn, Van Wilgen, Akerboom, Van Woerkom en Sikking. „Je moet iedere speler in een dergelijke wedstrijd zijn kans geven. Dit is net zo'n soort duel als tegen Tsjecho-Slowakije, winnen is onmogelijk". De spelers geloofden misschien toch niet dat winst in derdaad onmogelijk was. Al na enkele seconden zette Kees Akerboom Nederland voor de eerste maal op een voorsprong. De Italianen kregen geen gelegenheid om meer dan een of twee punten uit te lopen. René Mol: „Logisch, ze wilden het zelf niet. Als een derge lijke ploeg echt gaat spelen, blijven wij met ons Ne derlandse basketball nergens meer. Niemand zal dur ven beweren, dat wij da Italianen vanavond hebben kunnen pressen". De beslissingen van de beide scheidsrechters Moukah- medzianov en Anheuser werden dikwijls door het pu bliek met een striemend fluitconcert gehonoreerd. Ook René Mol kon zich op een gegeven moment niet langer beheersen en maakte enkele driftige gebaren naar Anheuser, wat hem prompt op een technische fout kwam te staan. Zelf zei hij daarover later: „Ik wist op dat moment drommels goed wat ik deed. Maar die technische fout die ik kreeg had ik op dat moment graag over om enige reakties bij het publiek los te werken, de mensen reageerden helemaal niet en de spelers hebben echt wel enige steun van die kant nodig". Nederland had zich bij zijn nederlaag neergelegd. Het duidelijkst was dat te merken in de eerste vijf minu ten na de rust, toen de Italianen van: 3431 naar 5439 konden doorstoten. De opbouw van de Neder landers bleef consequent hetzelfde. Bal snel, naar vo ren, en dan het spel bevriezen maar niet schieten. Over de falende Pieter van Tuyll van Serooskerken wil René Mol niet veel kwijt. „Het is nu eenmaal een moeilijke jongen, maar zoals ik al heb gezegd, het heeft geen zin om hem tegen zo'n sterke tegenstander langs de lijn te laten zitten. Ieder moet zijn kans krijgen. Ik kan het toch niet op me nemen om Kees Akerboom zo'n veertig minuten te laten spelen, dat heeft te grote gevolgen voor de volgende dag". Witte shirts De voor de afwisseling in witte shirts gestoken nationa le ploeg vocht niet verder voor de winst, waarbij op zo'n moment onmiddellijk het verschil met de Zweden opviel. De Zweden zijn evenals Nederland ook kans loos in deze finalepoule, maar vechten elke wedstrijd opnieuw voor een goed resultaat. Zij blijven werkelijk constant over het veld hollan, om het hun tegenstanders zo lastig mogelijk te maken. René Mol, als hem op dit punt wordt gewezen: „Een Nederlander is in zijn competitie al niet gewoon om te vechten, de Zweden moeten in hun land voor elke punt knokken. Maar heeft het nu werkelijk zin om na een wedstrijd, waarin je je totaal leeggespeeld hebt te kunnen zeggen: hoera, we hebben maar met 4 punten verschil verloren? Verlies is verlies en die twee pun ten kun je dtn beter op een verstandige manier kwijt- René Mol is een gokker. Hij bewees dit al tijdens de voorronden door de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije bewust te verspelen en het gestelde doel door winst op België en Albanië in de wacht te slepen. Nu gaat hij van hetzelfde principe uit. Span je niet in als het niet nodig is. „Ik weet dat wij bijvoorbeeld van een Polen en Zweden kunnen winnen. In die wedstrijd moet dan de basis voor een zo hoog mogelijke klasse ring gelegd worden". Tegen deze tegenstanders zal een ander gebrek van Nederland misschien ook min der opvallen. René Mol: „In zo'n wedstrijd als tegen Italië komt weer duidelijk uit, dat de Nederlanders onbewust toch te weinig fysieke kracht hebben. Zij la ten zich nog te snel door een forse tegenstander impo neren, maar waarom?" De ideeën van René Mol kwamen totnutoe uit, ook te gen Bulgarije verwachtte hij immers geen winst. Als alles wat hij nog heeft uitgestippeld inderdaad uit komt, kon Nederland nog wel eens hoog eindigen. PAUL HOVIUS Stand: (resp. gespeeld, gewonnen, verloren punter 1 Italië S 3 2. Tsjecho-Slowakije 3 8 3. Bulgarije 3 2 4. Polen 3 2 6. Spanje 3 1 6 Frankrijk 3 1 7. Zweden 3 O 8. Nederland 8 O 225237 242—274 184-236 Kees Akerboom gaat scoren tijdens het duel tegen Italië.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11