NVVhuurverhoging 20 procent is absurd PASTORALE RAAD ROERMOND WIJST BISSCHOPPELIJK BELEID AF £eidóe(2ou/ia/nt Carlisten bijeen op Montejurra nu: „Bisschop wat Een vrouw heeft rechtop ruimte en tijd voor bezinningen rust. Onbehagen groeit bij leden van D '66 Leiden in actie tegen rijksplan begroting MAANDAG 8 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Volksgericht'' rechtbank BREDA (ANP) De offi cier van justitie te Breda zal 22 Zuidmolukkers ver volgen wegens hun deel name aan het „volksge richt", dat op 4 maart j.l. plaatsvond in de Zuidmo- lukse wijk in Breda. Een groep jonge militante Zuidmolukkers vernielde toen 'n deel van het huis raad en de woningen van twee Zuidmolukse gezin nen die hadden laten blij ken minder vijandig te genover de Indonesische regering te staan dan veel andere Zuidmoluk kers in ons land lief is. Partij Voorzitter Congres India overleden NEW DELHI (AP) Daimoda- ram Samjivayya, de voorzitter vaji die Congres partij in India is gisteren op 51-jarige leeftijd ajan een hartaanval overleden. Hij was als onaanraakbare gebo ren en was de eerste paria die voorzitter van de congres partij werd. Sanjivayya is ondermeer eerste minister van de staat Andhra Pradesh geweest en mi nister van arbeid en planning in de centrale regering. ^>55 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND „Bisschop, wat nu?". Tot driemaal toe stelde een bewogen aalmoezenier Schreurs deze vraag aan mgr. Gijsen van Roermond, nadat zaterdagmiddag de diocesane pastorale raad met overweldi gende meerderheid (68 voor en 7 tegen), een motie had aange nomen waarin de „proeve van een visie" als uitgangspunt voor pelijk stuk bleek direct al groot bij de leden van de diocesane pastorale raad. De kritieken constateerden, dat geen aan dacht wordt geschonken aan de persoonlijke en maatschappelij- Het laatste woord verantwoordelijkheid. Vele le den stonden met gebogen hoofd rechtop, toen de secretaris in doodse stilte de achtenzestig voorstemmers telde. Elizabeth Taylor verblijft enige weken in Rome voor filmopnamen. Tussen de opnamen door winkelt zij graag in de Romeinse modieuze Via Borgognona. het beleid in de kerk 1 burg van de hand werd gewe zen. Mgr. Gijsen zelf sprak aan het slot van een heel ernstige zaak: „Laten we Gods geest vragen ons te verlichten, zodat we bereid zijn in openheid te streven niet naar een breuk, maar naar een gelovig samen zijn". ke situatie van de mensen, dat er geen bezorgdheid uit spreekt voor mensen met hun diepste levensvragen en dat er geen aandacht is voor wat van bene den af wordt aangedragen. Lim- De kritiek liep uit in een tweetal De weerstand tegen het bisschop- ADVERTENTIEI Voor de vrouw-van-v is, op initiatief van de Amro Bank, een sieraad van een boek geschreven. Vol tips, ideeën en informatie over wat een vrouw belangrijk vindt: mode, verzorging, sieraden, haar rol in de maatschappij, haar rechten en plichten, kinderen, gasten, feestjes, vrije tijd, huisinrichting, geldzaken. Meer dan 140 pagina's en meer dan 35 kleurenfoto's. Samen met een handig huishoudboekje en een vernuftig boodschappenlijstje verpakt in een luxueuze geschenkdoos. En bij de Amro Bank verkrijgbaar voor wie daar spaart of gaat sparen. Hoe? Stap een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank binnen om inlichtingen. 'O J Amro Bank Het Boek Vrouw: Tip voor Moederdag? Mevrouw Ruby van der Scheer-van Essen, die op 7 november 1971 tot voorzitter van D'66 gekozen was, is zaterdag op de algemene leden vergadering van de partij in Den Bosch opnieuw gekozen voor deze functie. Van onze parlementaire redactie DEN BOSCH De tegenstelling binnen D'66 over de samenwer king met de PvdA zijn tijdens het congres in Den Bosch duide lijk naar voren gekomen. Was op het vorige congres in Dron- ten het Kamerlid mr. A. Goud smit de tegenspeelster van frac tievoorzitter mr. H. van Mierlo, in Den Bosch vertolkte het ka merlid De Goede het onbehagen van vele leden van D'66 over de gang van zaken binnen de partij en over de eenzijdige samenwer king met de PvdA, waarbij D'66 volgens dit Kamerlid zijn eigen gezicht duidelijk dreigt te ver liezen. Het onbehagen groeit, want bij de stemmingen bleek, dat slechts een kleine meerderheid zich ach ter de voorsteilen van het hoofd bestuur schaart Het amende ment van het Kamerlid de Goe de waarin gesteld werd, dat D'66 wel verder moet praten met de PvdA en de PPR. maar ook open moet staan voor pro- i gressieve krachten uit de con-1 fessionele partijen, haalde het niet. De tegenstanders kregen 2 i procent meer stemmen. Een po- j ging van het Kamerlid mej. mr. A. Goudsmit, om na de automa tische stemming over dit amen dement nog eens een stemming per handopsteken te houden werd niet aanvaard. Het onbehagen bij vele leden van D'66 vindt zijn oorzaak vooral in het optreden van bestuur en fractievoorzitter mr. Van Mierlo tegenover de PvdA. Het kamer lid De Goede bracht dit op het congres onder woorden door te stellen, dat D'66 niet klakkeloos achter de Pvd moet aanlopen. „Het wordt tijd dat D'66 weer een eigen gezicht krijgt", aldus de heer De Goede. Het Eerste Kamerlid ir. Schwarz, voorzitter van de Eerste Kamerfractie stelde vast: ..Wij hebben er alle belang bij dat er op de duur een progressieve partij komt, maar wij hebben er totaal geen belang bij nu de indruk te wek ken door de PvdA te worden op geslokt". moties, die werden samenge bracht tot een, waarin de raad zei de proeve te ervaren als een eenzijdig stuk. waarin hij geen bruikbaar uitgangspunt voor overleg zag over het in de toe komst te voeren pastoraal be leid. Mgr. Gijsen bleek niet bereid aan de bezwaren tegemoet te komen. Als men denkt, zo zei hij, dat I wezenlijke dingen moeten den veranderd dan ga ik daar I niet mee akkoord. „Hetgeen ik heb gegeven is de grondlijn van de universele kerk, die ik wil volgen". En vlak voor de stemming stelde j hij nog: Ik bied de proeve van 1 een visie aan op verzoek. Ac cepteert men deze. dan zal men merken hoezeer het mogelijk is zichzelf te blijven. Verwerpt men ze, dan laadt men daarmee een grote verantwoordelijkheid op zichzelf en op mij. Men moet zich goed bewust zijn van de ernst van de situatie en van deze motie". De vergadering aanvaardde de 40 gewonden bij botsing tussen trams AMSTERDAM (ANP) Op het kruispunt Weteringschans-Spie gelgracht in Amsterdam zijn za terdagavond twee trams fron taal tegen elkaar gebotst, waar bij veertig personen gewond raakten. Oorzaak was een ver keerde wisselstand. Achtendertig passagiers liepen lichte verwondingen op, als schrammen, hoofd-, knie- en beenwonden. Zij werden door GGD- en politiewagens naar zie kenhuizen vervoerd, maar kon den in de loop van de avond weer huiswaarts keren. Twee andere, onder wie een van de trambestuurders, konden eerst in het begin van de nacht het ziekenhuis verlaten. De wissel was omgezet door de bestuurder van een voorgaande tram, die moest invallen en de snelste route had genomen. schop: „De vraag is inderdaad levensgroot: „Wat nu?" Ik meen in de afwijzing van de proeve een verwerping van mijn denken en streven te moe ten zien. Ik vat het zeer serieus op, dat u in meerderheid „neen" tegen mij hebt gezegd. Ik hoop, dat iedeheen zich op de situatie zal beraden. Ik ben de eerste die dit doen zal. Het is een heel ernstige zaak" Van Mierlo's sympathie geheel vrijblijvend Had mr. Van Mierlo de gang van zaken op zijn partijcongres van te voren helemaal geweten, hij zou zijn politieke rede zaterdag onge twijfeld hier en daar een ander kleurtje hebben gegeven. Hij zou bijvoorbeeld niet zo ruw de staf over de KVP en haar fractie heb ben gebroken; Hij zou wellicht ook wat minder over het bolletje van KVP-voorzitter De Zeeuw hebben gestreken. Want klaroenstoten over de heldenrol van onze momentele oppositie, over de dreigende ondergang van het kabinet Biesheuvel over rap- port-Manshoit en de zegenrijke tijd die aanbreken moet wanneer maar eens een meerderheid van de kiezers zich rond het duo Den UylVan Mierlo schaart, ze nemen allemaal één feit niet weg: de eenheid in D'66 is op belangrijke punten zoek en de spanning welke volgens insiders al maanden in de Kamerfractie van D '66 heerst zal door het jongste partijcongres niet ontladen zijn. Wat dr. De Zeeuw betreft: Van Mierlo moedigt hem aan om door te zetten met een radicale de-confessionalisering van de K.V.P. en zo mogelijk van alle christen-democratische partijen. Maar Van Mierlo doet dit op een manier die onwaarachtig aandoet. Zoals een toeschouwer op de kant een drenkeling aanmoedigt om dap per door te zwemmen; haalt die drenkeling de kant, dan krijgt hij beslist een opkikkertje; verdrinkt hij onderweg dan „pech gehad". Van Mierlo zal zelf beslist niet voor een reddingspoging in het wa ter springen, want dan krijgt hij ruzie met zijn vriendjes die naast hem op de kant staan. Of men in de KVP zelf rouwig zal zijn om deze houding van de politieke leidsman van D'66? Dat lijkt ons een andere zaak. Maar vast staat, dat Van Micrlo's lof aan het adres van De Zeeuw grotendeels bepaald wordt door de hoop, dat als De Zeeuw succes heeft, de christen-democratie „ont ploffen zal. En dit beschouwt Van Mierloo nog belangrijker dan een meerderheid voor een blok van progressieve volkspartijen. horen denken. „Udink als olifant door porceleinkast AMERSFOORT (ANP) De door minister Udink aangekon digde hurverhoging van 20 pro cent is absurd, aldus de heer A. Buys, voorzitter van de bouw bond N.V.V. Op de vandaag in Amersfoort begonnen jaarverga dering van de bondsraad van zijn organisatie zei hij dat mi nister Udink hiermee, „als een olifant door een porceleinkast loopt". „Door een tamelijk wil lekeurig uitwerking van een op zichzelf juist pricipe van huur- berekening wordt een 20 procent huurverhoging over de hele linie te voorschijn getoverd," aidus de heer Buys. hvoering van een langere af schrijverstermijn en een iets lager rendement op een goed. dat voortdurend in waarde stijgt en daardoor reeds rendement ople vert, maken naar zijn mening een huurverhoging van 20 pro cent overbodig. Mogelijk zou zelfs tot een afremming van toekomstige huurverhogingen kunnen worden geconcludeerd. De voorgestelde uitbreiding van ihet individueel huursubsidiesy steem is vooral voor de lagere inkomens volstrekt onvldoende om de hele operatie als sociaal aanvaa-dbaar te kwalificeren, aldus de heer Buys. Onaanvaardbaar is het volgens hem. dat de nota Udink wel haarscherp weet te zeggen wat er met de huren moet gebeuren. De r;^»n woningen bliiven echter fcv schot Financ'ële voon'e- len uit subsidies worden bij het kopen van een nieuwe woning verworven ongeacht het inko- m i He betaal pgsyateem zorgt er verde- voor. dat de subsidies door middel van renteaftrek in wezen hoger zijn naarmate tiet inkomen 'hoger is, aldus de heer Buys. Recordopkomst verkiezingen Italië ROME (AFP) De eerste dag van de Italiaanse parlements verkiezingen die gisteren en vandaag worden gehouden, is gekenmerkt door een record-op- komst. Vanmorgen bij de ope ning van de stembureaus bleek dat 79 procent van de ruim 37 mi jen kiesgerechtigden reeds hun stem hadden gebracht. In de regel is de opkomst bij ver kiezingen nogal groot. Het per centage uitgebrachte stemmen komt nooit heneden de 92. Totaal nemen 21 partijen met 8489 kandidaten deel aan de verkie zingen voor het parlement (630 zetels) en de Senaat (315 zetels. i FIDEN (A.N.P.). Een hand tekeningenactie onder de Leidse bevolking tegen het voornemen van het rijk om een aantal ge meentelijke begrotingsposten te schrappen tot een totaal van ruim zes milojen gulden, heeeft het afgelopen weekeinde bijna tienduizend handtekeningen op geleverd. De namenlijsten zullen vanavond om zeven uur tijdens een demonstratieve vergadering voor het stadhuis aan burge meester dr. A. J. Vis worden aangeboden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil het Leidse begrotings tekort over 1972 terugbrengen van 12,1 naar 5,9 miljoen gulden. De posten waarvoor het minis terie geen toestemming wil ver lenen, liggen vooral in het vlak van de sociale voorzieningen. Bij deze s'and van zaken zouden de subsidies aan instellingen als peuterspeelzalen, kinderdagver blijven. release, telefonische hulpdienst, juridisch advies bureau en de wijkcomités niet doorgaan. oor 32 miljoen valse dollars gevonden KEULEN (DPA) - De Duits* po- litïe heeft het afgelopen week einde in oen woning in Lindlar, bij Keulen, en In een auto be slag gelegd op eten partij valse dollars van ongeveer 32 mil joen guldin. De vermcL-dclije valsemunters zijn genrrestelTd. Biljetten, 50 dollar vervalsingen van goede kwaliteit, waren voor een deel al in bundels gepakt en zouden waarschijnlijk zeer bin nenkort aan belangstellenden woeden verkocht. ESTELLA (AFP) Ongeveer dertigduizend Carlisten hebben gistermiddag na afloop van een bijeenkomst op de Montejurra in het stadje Estella een beto ging gehouden tegen het regiem van president Franco. De beto gers, die voor het merendeel rode baretten droegen en van wie sommigen met stokken wa ren bewapend, riepen o.m. „Franco naar huis", „Basken land Vrij". De Carlisten beklommen de Mon tejurra, waar een mis werd op gedragen. Na de kerkdienst las prinses Celiiia, een zuster van de Carlistische kroonpretendent Don Carlos Hugo, die met prin ses Irene is getrouwd, een bood schap voor van het 82-jarige hoofd van de familie, Don Xa- yier de Bourbon Y Barganza. In zijn boodschap zei Don Xavier dat de Carlisten aan de kant van de Spaanse democratische oppositie staan. Hij zei niet in geweld te geloven, maar vond het geweld van het Franco re giem tegen het Spaanse volk veel erger. Voorts meende hij dat de onderdrukking in Spanje is toegenomen en dat het leger zich buiten de politiek zou moe ten houden. Andere Carlistische leiders vielen generaal Franco en de regering aan. Ze eisten een linkse „socia le monarchie" met Carlos Hugo op de troon. Golda Meir tevreden uit Roe enlgte van 20.000 personen was gistermiddag op dc been in Bonn, om te protesteren tegen de oostpolitiek van de Wcstduil- se regering Brandt. Dc betoging op het marktterrein was geor ganiseerd door de bond van vluchtelingen uit de voormalige oostelijke Duitse gebiedsdelen. eigen ïmeiiie TEL AVIV (AP) Premier Gol da Moir is gisteren van een be zoek *an Roemenië land teruggekeerd en klaard dal de communistische Balkanstaat wellicht kan hel pen de Arabieren en Israëli's dichter bij elkaar te brengen. Zij ontkende echter opnieuw dat Boekarest had aangeboden een bemiddelende rol te spelen in het conflict in het Middeu-Oos- Mevrouw Meir zei dat Roemenië de tegenstanders in het Mid denoosten kan helpen een rege ling te treffen omdat het land objectief is. vriendschappelijke betrekkingen met beide partijen onderhoudt, en vrede in ons ge bied verlangt. Het bezoek van mevrouw Meir aan Roemenië was het eerste dat een Israëlische premier ooit aan een communistisch land heeft afgelegd. Zij maakte bekend dat haar Roemeense umbtgenoot Ion Georghe Maurer een uitno diging had aanvaard om een be zoek aan Israël te brengen. Honderden ruiters en amazones uit Frankrijk waicn g.sterniiddag naur Parijs gekomen voor een optocht door de hoofdstad. De ruderoptochl werd gehouden in verband met de opening van een internationale paardententoonstelling in de Gare de la Bastille. Wallace wint in Nrd.-Carolina RALEIGH (AFP) - George Wiü- lacc, de gouverneur van Alaba ma, hoeft /aterdaf; met flinke voiorsprtmg da vee «-verkiezingen gewoiman in dc Amerikaanse staa: Noord-Carollna. Met dit resultant heeft Wallace al meer afgevaardigden achter zich ver zameld voor de Democratische Conventie In Miama Beach (waar de presidentskandidaat wordt .-itsigewczen) dan Hubert Humphrey. Gouverneur Wallace, die zijn ver kiezingscampagne had gericht op het verzet legen hel zoge naamde busing (het gedwongen busvervoer van schoolkinderen om scholen te integreren), be haalde 50 procent van het totale aantal stemmen tegen 37 pro- cert voor zijn voornaamste ri vaal Terry Sanford, oud-gouver neur van N'oord-Carolina. Universitair nieuws DELFT Aan de Technische Ho geschool Delft zijn geslaagd voor de examens: Kandidaat sexamen metaalkundig inge nieur: A. van Dalen (Monster), L. J. de Ridder (Den Haag). Kandidaatsexamen vliegtuigbouw- I kundig ingenieur: M S. van den I Berg (Den Haag), F. Bouwman I (Delft), E. J. Feis (RijjïwiJk), D. P. Verwoij (Den Hang), J. J. j Vrekc (Den Hang). A. van Wes- tenburgge (Den Haag). Kandidaatsexamen natuurkundig ingenieur: A. F. Baldinger (Den HaaR), L. M. Huisman (Delft), S H. MeiJ (Delft). R. Rense (Delft) .1 H. Smeenk (Den Haag). J. W. Vnsbinder (Delft), T. B. Veenstra (Delft), A. ten Wolde (Delft). Doctoraalexamen werktuigkundig ingenieur: J. Bomhof, (Delft), D. H. van den Dobbelsteen (Den Haag), J. C. R. Gerritsen (Den Haag), W. H. P. Goos- sens, (Den Haag), A. .1 G. A. Graas (Delft), J. J. C. Holthaus (Delft), H. J. Hovinga (Delft), G. .1. van Leeuwen (Delft), J. J. Marsal (Den Haag), P. Mindcr- houd (Delft) met lof. F. II. To- neman (Rijswijk), H. G. vun der Velden (Delft), W. B. Ver woerd (Maassluis), A. G. P. Wijkhuizen (Delft). Doctoraalexamen metaalkundig ingenieur: N. H. H. Beijer, (Delft), F. van 't Spijker. (Delft). A. W. Uijttenbroek (DelTt). Doctoraalexamen natuurkundig ingenieur: Mej, M. C. Vis- scher, (Delft), II. W, Bannlnk, G P. A. Boi, R. Brons, J. A. Carp, G. M, Daalmans, met lof, J. J. T. Hendriks, W C. Kok. T. O. H. Kuiper, H. .J Marlin, R. van Maslrigl, met lof. W. I'. Schlotter, A. P. Snoep allen uit Delft. Doctoraalexamen wlskundng inge nieur: J. W. Mevius (Delft). Doctoraalexamen scheikundig in genieur: L. J. van Baaien. A. P, M. Blok. B. Boerman, P C. M. Bracket, T. Evers, J. W. Fresen, P. J. L. Lnurijsen. allen uit Den Haag. F. vun Meurl (Voorburg, A. G. Okkes (Delft), R. Regoort. met lof (Den Haag), A. C. M. Smit (Delft), W. van Vossen (Delft) en E. A. M. Blom (Wassenaar). Doktoraalexamen mijningenieur: D. van Donk, (Den Haag). LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is dr. Manmohan Mo- hanti gepromoveerd op zijn proefschrift: „The portillu for» mation (middle devonian) of till alba syncline, cantabrian moun tains, nort western spain: car bonate facies and rhynchonellid palaeontology." Promotor wal prof. dr. A. Brouwer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5