LEIDING IN TENNISBOND KREEG TOCH HAAR ZIN HHIJC LEEK LUI, KWAM KRACHT MAAR TEKORT Winst Wiersma op verrassende Aliar Fischer akkoord TWEEKAMP CAAT DOOR 1 MAANDAG 8 MEI 1972 A 3 SP03TBÜLAGZ SCHEVENINGEN. De leiding van de tennisbond heeft haar zin gekregen. Fred Hemmes en Jan Hordijk komen over veer tien dagen uit tegen Italië in de tweede ronde van he< toernooi om de Davis Cup. Dit resultaat bereikte de nationale tweemans formatie door ook de drie reste rende partijen tegen Noorwegen In winst om te zetten waardoor de eindstand het voor Neder landse begrippen florissante aanzien van 5—0 kreeg. Het be tekende tevens de eerste zege in dit toernooi sinds 1966 toen Ier land werd geëlimineerd. Op rich kan de overwinning op Noorwegen verdienstelijk wor den genoemd. Vooral door het feit dat de Nederlanders in drie dagen geen enkele set behoef den af te staan. Maar ae tegen stand van de zo juist uit hun winterslaap ontwaakte Scandi- naviërs bleek nog geringer dan verwacht, zodat de uitslag niets minder dan 50 had mogen worden. Pas gistermiddag tij dens de laatste enkelspeler ga ven Frithjof Prydz en Jon Erik Ross een indicatie dat zij aan het eind van het in hun land pas enkele dagen oude seizoen waarschijnlijk aanzienlijk ster ker tegenstand zouden kunnen bieden. Nu bleken zij nog te on geoefend om Hemmes en Hor dijk echt in gevaar te kunnen brengen. Doel bereikt Vooral dankzij dit voordeel vindt Nederland zijn naam na 73 Da- vis Cup-wedstrijden waarvan er 45 werden verloren voor de 28e keer terug in de tweede ronde. Men kan zich echter af vragen of de beslissing van de bond tegen zwakkere landen te mogen uitkomen om ,,ook eens een keertje te' winnen" terecht Inderdaad heeft men het beoogde doel bereikt, maar uit propa gandistisch overwegingen had deze tennisinterland niets om het lijf. Slechts tweehonderd be zoekers namen over drie dagen genomen de moeite de Mets op te zoeken, waardoor het evene ment in finanoieel opzicht in elk geval is mislukt. Sportief gezien betekende de over winning op de Noren in zoverre óets, dat al te grote zwartkijkers niet meer kunnen beweren dat Nederland behoort te worden gerekend tot de groep Liechten stein, Monaco en Andorra. Maar het blijft een bedenkelijke zaak dat een bond met ver over de honderdduizend leden geen ploeg op de been kan brengen die niet bij voorbaat in de zwakste groep van een dergelijk toernooi moet worden ingedeeld om in ieder geval eens een keer de eerste ronde te overleven. Zelfs de rasechte amateurs uit Noorwegen bleken in aanleg over meer talent te beschikken dan de Nederlandse spelers die elke dag op de baan staan. Zelden Het tennisfeven van spelers als Hordijk en Hemmes wordt ech ter te zelden onderbroken voor een sterk bezet toernooi, waar door de internationale routine van beiden tegen sterker tegen standers dan de Noren onmid dellijk te kort schiet. Aan de andere kant hebben Hem mes en vooral Hordijk tijdens de driedaagse ontmoeting wel aangetoond volwassener te zijn geworden. Van onbeheerste scheld- en racket-weggooipartij- en was geen enkele maal spra ke. Captain Bé Lijsen meende: „Ik kan natuurlijk na zo'a grote overwinning niet ontevreden zijn. Maar ik heb toch r.og te veel zwakke punten gezien. Vcora! de service van Hemmes was niet best. Maar vandaag góng dat iets beter." Van de tweemansformatie maakte Jan Hordijk ce beste indruk. De Rotterdammer is tedhnisch be ter onderlegd dan zijn teamge- Jon Erik Ross geconcentreerd in actie tegen Jan Hordijk, die de ontmoeting noot en durft ook op riskante momenten tijder.6 een partij een gewaagder oplossing te zoeken. Hemmes blijft in zo'n geval liever op de baseline staan en bestookt zijn opponent met weliswaar verraderlijke, maar weinig ef fect-leve topspinballen. Cok in het herendubbelspel bleek Hor dijk de vaardigste. Beter Een grevrd meter tussen beide Ne- dcrlcrrdae top'Kutlpcera kon het duel tegen Rass, de Noorse kampbsn, zijn. Hoewel Ross gis tenen een aarr.ioeiHjk bo3ore ontrn'e ever zijn slrfjzn de- morst rwr do dan In zijn partij van vri; 't« tepien JTzmmes teerde Hordijk zijn breder arse naal. Dat resu'teerde in sr.el'.e winst (6—1) in de eerste set. Mar- ever.als tegen Henwnes leek Ross in de tweei'e reeks vcor een verrassing te gaan zorgen. Na een doorbmok van Hordijks service nam Ross een voor sprong van 53, maar de Noor verzuimde het werk af te ma ken. Hordijk kon zich herstellen en de set alsnog met 7—5 in de wacht te slepen. De laatste set was een formaliteit. Fred Hemmes had slechts in de derde reeks van zijn partij te gen de ineens verrrssend optre dende Prydz moeilijkheden. De Noor kwam veelvu'dig naar het net en scoorde beheerst. Tot 3 —3 kon hij de score in ever wicht houden, maar nadat hij zijn service moest prijsgeven k;n Hemmes uitlopen naar 64. Nederland zit in de tweede ron de, maar een verdienstelijk re- dukaat tegen de fta'.iaren, d e Oosterrijk versloegen, kan de bevestiging zijn van deze over winning. FRANK WERKMAN LAS VEGAS Tom Okker is in de kwartfina les van het tennistoernooi voor beroepsspelers in Las Vegas uitgeschakeld door de Ameri- krrn Frank Fröhling. De Australiër Rod La- ver leed een verrassende nederlaag tegen Ok» kers drbbelspelpartncr, de Amerikaan Marty Ricssen. Dj nitslr ;n van de kwartfinales zijn: Marty - Rod Lever (Aus) 6-2 6-4; John B IttS) - Kas Rosewrll (Aus) 6-4 7- h 1 ing (VS) - Tom Okker (Ned) G-7 7-5' C iff Drystlale (ZAF) - Roger Tay lor D C-2 7-7. De Australiër John Newcombe en de Zuidafri kaan Cliff Drysdale plaatsten zich voor de fi nale. Newcombe versloeg in de halve finales de Amerikaan Frank Fröhling met 6-1 7-5 en Drysdale won met 6-4 6-4 van de Amerikaan Marty Riessen. Newcombe liep echter In zijn partij een spierblessure op en besloot zich te rug te trekken voor de eindstrijd in het dub belspel, waarin hij met Tony Roche zou uitko men tegen Rod Laver en Roy Emerson. Het is ook niet zeker of Newcombe in staat zal zijn de finale enkelspel af te werken. AMSTELVEEN Voor HHIJC bete kende bet bereiken van 'een beslis singsduel dan toch. het hoogst be reikbare. Meer verdeinden de Haag se hockeyers in da verlengde strijd om de landstitel ook niet. Of, zoals auspufzer RoT Horst het na de over winning van Kampong (2-0) uitdruk te: „De beslissingswedstrijd tegen Kampong was niet alleen maar uit stel van executie. Het UtrecMse team was sterker." Horst bedoelde feller. De laatste man van HHIJC, die tot tweemaal toe had moeten toezien, hoe kansloos zrn doelman werd gepasseerd, verklaarde de „luiheid" van zijn team later. „De inzet was er volgens mij niet hele maal, dat overzie je goed als aus putzer. Kampong was feller, wij moeten het van de techniek heb ben." De 24-jarige Horst, samen met de gebroe ders Kruize de beste bij HHIJC, veront schuldigde zich voor die ene fout, waar door het eerste doelpunt ontstond. ,,Ik liep met Litjens de cirkel in, maar toen zag ik, dat onze doelman uitliep. Normaal gespro ken hed hij de bal gehouden, maar Litjens maakte zoveel rare bewegingen".... HHIJC leek lui, vooral in de tweede helft. Daar voor waren de Hagenaars er nog in ge slaagd om het zo sterke middenveld van Kampong te beteugelen. Toen Litjens vlak na rust zijn lange solo bekroond zag met het eerste doelpunt, moesten Ties Kruize (die eerst het middenveld had versterkt) en Buma, de twee peilers van het elftal wel meer naar voren. Een tweede doelpunt kon niet uitblijven en toen Seven Smulders zijn zoveelste fout maakte op de linkervleugel benutte Weide- man zijn opgelegde kans. Bolhuis pikte de haarzuivere pass op, wachtte tot hij in de gunstigste schietpositie was en doelman Doyer kon niet meer doen dan toekijken bij het juweel van een doelpunt. HHIJC be legde op het veld een „spoedconferentie" wat te doen. Het resultaat, de verwisse'ing van aanvallers Onnes en Smulders hield niet veel meer in. Zwoeger Even later zou Seven Sumelders, die zijn afscheidswedstrijd speelde, weer missen, toen „zwoeger" Ties Kruize hem van een gave voorzet bediende. Dan te beseffen, dat routinier Smulders voor de laatste drie wedstrijden uit Zuid-Frankrijk was overge komen. Trainer Poederbach na af ocp: „We prefereerden zijn ervaring en tech- n.ek boven een jongere speler. Concitionee kwam hij echter - ook door ziekte - te kort." De 23-jcrige trainer v n HEIJC was teleurgesteld. Het schrijnende gebiek aan ii: et, sprak hij goed met: „Vanrf de krr scheen ons team minder inzet te tonen. Dat lijkt maar zo, de spelers van Kamperg zijn ouder en hebben daardoor meer kracht." Dat was niet de enige oorzaak van de nederlaag. Hans Poederbach: „Ons hadden met een triomf afgesloten. Trainer le:s hebben. Daar missen ze de pure snel heid voor. Bovendien, als Buma b'jvoor- 1 beeld mee naar voren ging, werd zijn plaats niet ingenomen. Mar het is een jong e'ftal, de perfectie komt nog wel." Krachthockey en snelheid vormden bij Kam pong de basis voor het succes. De zege op HHIJC gisteren in het Wagenerstedion be tekende de landstitel (voor de tweede keer) en de „doublé", want verleden week hadden de Utrechtenaren oook de beker strijd met een triomf afgesloten. Trainer Gerard Stroes van Kampong had niets an ders verwacht. „Deze wedstrijd had ik met vertrouwen tegemoet gezien, vooral omdat we de eerste wedstrijd van HHIJC na een achterstand van 1-0 met 2-1 hadden gewon nen. De sfeer in de ploeg is verbeterd, de jongens hebben er, veel meer voor over. Ze zijn ouder geworden en bovendien zaten er vorig jaar meer in het Nederlands elf tal. Toen moesten ze zaterdags trainen en waren vaak moe in de competitiewed strijd." Feestgewoel De regelmatige vorm stond gisteren borg voor de overwlnnlg. De 38-jarige trainer was dan ook niet het minst onder de In druk van zijn succes. Op de tribunes keek hii ïustig toe, hoe zijn pupillen zich op het middenveld In het dolle feestgewoel stort ten. Iedere speler mocht op zijn beurt de lauwerkrans dragen. De champagne vloeide riikelijk, een dronk uit de kleine kam pioensbeker completeerde de ceremonie op het middenveld Later in de kleedkamers zetten de Utrechtse kampioenen hun feest voort. Doelman Dio Hermens, met 36 jaar de routinier van het elftal overschreeuwde de zanghuldes: „We waren erg zeker van onszelf. Eerlijk ge zegd was het alleen maar de bedoeling zo hoog mogelijk in de competitie te eindigen voor de eventuele instelling van een hoofd klasse. Maar we bouwden zo'n conditie op, iedere week heuveltje op, heuveltje af, dat we konden doorgaan. Tot en met het beha len van de landstitel." Tegenslag International Litjens concludeerde uit de zege na de onverwachte nederlaag vorige week tegen HTCC, waardoor HHIJC nog gelijk kon komen: „Tegenslag kunnen we nu verwerken. In tegens'elling met vroeger zijn we mentaal sterk. Dat is nu onze gro te kracht, we spelen tenslotte al zo lang met e'kaar. Het kan eigenlijk niet anders." J'.n bege'eid door toepasselijk vreugdege- z.-ng v/erd nog eens een rondedansje ge maakt met de erebokaal. I. n stond trainer Hans Poederbach van HHIJC. „Drie jaar geleden eindigden we als vierde in de kampioenscompetltle. Vo rig jaar als derde en dit keer ais tweede. De Ütel I» nu aan de beurt"..... KEES KOOMAN HARM WIERSMA GROSSINGERS Bobby Fi scher gaat akkoord met Reykjavik. De tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, die de laatste maanden steeds onwaar schijnlijker werd, gaat door. De Amerikaanse grootmees ter heeft bij monde van zijn zaakwaarnemer Paul Mars hall meegedeeld, dat hij be reid is op 2 juli In de IJs landse hoofdstad voor de eerste keer aan een tafel plaats te nemen met de Rus sische wereldkampioen Boris Spasski. M- rshall gaf de volgende ver klaring uit: „Ondanks her haalde pogingen van de Rus sische regering de tweekamp om het wereldkampioen- schop te verhinderen In plaats van de titel waardig te Inten verdedigen, ondanks de door een bevooroordeelde organisatie (Fischers visie op de wereldschaakbond, FIDE) geschapen en ten on rechte verplicht gestelde voorwaarden en ondanks alle moei'iikheden die met opzet in Bobby's weg zijn gelegd, heeft hij bes'ofen tegen Boris Spcsski te spelen; in IJsland of op elke andere plaats In de vrije wereld". „Bobby beschouwt het als een zaak van persoonlijk en na tionaal belang om onder deze voor hem ongunstige en onzekere omstandigheden te spelen en te winnen", zo ging Marshall verder. De verklaring vun Fischer kwam nog voor het aflopen van het ultimatum van prof dr. Max Euwo, de voorzitter van de FIDE, die geëist had dat beide partijen zich voor zaterdag 10 uur zouden uit spreken over Reykjavik nis plaats van handeling voor de gehele tweekamp. Spasski had zich reeds enkele dagen geleden bij de beslissing van de FIDE neergelegd, die noodzakelijk was geworden nadat Belgrado enkele weken geleden de organisatie van de eerste helft had gewei gerd. HENGELO Na de vierde ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen te Hengelo is het nu al wel duidelijk, dat de strijd om de bezetting van de meest begeerde damtroon zal gaan tussen titelhouder Andris Andreiko, de Nederlandse kampioen Harm Wiersma, die zaterdag een knappe overwinning boekte op de Surinaam se kampioen Waldo Aliar, Anatoli Gantwarg en Ton Sij- brands. Eén punt voorsprong heeft Andreiko nu op Wiers ma en twee punten op de andere titelpretendenten, maar de Rus heeft een nog niet zc zwaar programma achter de rug. Dat hij zaterdag won van de Tsjech Janecek was slechts een formaliteit. De eer van deze ronde kwam geheel aan Wiersma, die in een flank- spel-partij de met zijn remises tegen Andreiko en Koeperman sterk verrast hebbende Aliar versloeg. Wel trachtte de Surinamer in een positioneel zeer nadelige stand door het offeren van twee schijven nog een remise-eindspel te bereiken, maar Wiersman maakte geen fout en speelde vlekkeloos naar de winst. Een heel goede overwin ning van de jeugdige Fries, die hiermee de kans op de wereldtitel in eigen hund hield. Cantwarg heeft zich enorm ingespannen om de overwinning te beha len op Carl Smith. Cok nu weer liet de o vors tooi bore Smith zien, dat hij een meester is in de verdediging. Wat de Pus ook probeer de, verder dan een wat voordelige stand kw. m hij niet. In een drie-om-drie-eindspel trachtte Gantwarg zijn tegenstander nog te misleiden,' maar Smith omzeilde alle klippen en te eui gesteld moest de Rus een pun:e verde ing recepteren. Ton Sijbrands boekte zijn eerste overwinning. Na zeer sterke tegen standers in de vorige ronden trad hij nu aan tegen de Italiaan Francesco Laporta. Ondanks de minder sterke tegenstander viel het Sijbrands toch niet mee tot de volle winst te komen. Wel verkreeg hij voordel en plaatste in het late middenspel een sterke voorpost. waardoor Laporta in een moeilijke positie kwnm, doch moet hel tenslotte voor onze landgenoot een opluchting zijn geweest, dat de Italiaan een grove fout mankte en zich daarmee zelf in een verlo? ren positie manoevreerde. Want voordien lag voor Sijbrands de zege toch niet direct voor het oprapen. Oud-Wereldkampioen Koeperman, geen serieuze titelkandidaat dit- maal, houdt het tempo goed bij. Hij versloeg in een'partij van de klassieke spelkaraktcristick de Belgische kampioen Oscar Verpoest, die er tot nu toe zeer weinig van terecht brengt. Na de partij toon de Koeperman de Belg aan, dat hij met een andere voortzetting re mise had kunnen bereiken. De Canadese Edmondo Fnnelli in een positionele partij, waarin de Italiaan weer vanuit zijn favoriete ver dediging opereerde. Ditmaal echter was zijn verdediging ontoerei kend tegen de agressieve en ver opgedrongen Deslauriers, die met een lichte combinatie de dnmlijn bereikte en een gewonnen eindspel overhield. Baba Sy won van Agllnrdi in een partij, waarin de Sene- gnlces reeds vroeg op eenvoudige wijze een schijf won. Kuyken en Hisard leverden een boeiend duel, wuarin beiden bele moeilijkheden moesten overwinnen. Aan beide kanten bleven fouten uit en het eind resultaat werd remise. De uitslagen van de zaterdag te Hengelo gespeelde partijen van d<' vierde ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dam men luiden: Frne'Ii (Itï - Dcs'auricrs (Can) 0 2: Andreiko (Rus) - Janecek (Ts| SI) 2-0; Koeperman (Rus) - Vcipoest (Belg) 2-0; l aporta (It) - Si) brands (Ned) 0-2 Ag'inrdi (Mon) - Baba Sy (Sen) 0-2; Kuyke| (Zwits) - Hisard (Fm) 1-1; Wiersma (Ned) - Aliar (Sur) 2-0; Gant warg (Rus) - Smith (VS) 1-1 Delhom (Fra) was vrij. Stand na vier ronden: 1. Andreiko 7 pnt, 2. Wiersma 6 pnt, 3. Del hom, Kuyken en Deslauriers uilen 5 pnt uit 3 partijen. 6. Gantwarg Sijbr.-nds en Koeperman allen 5 pnt uit 4 partijen, 9. Fanelli, Hi sard en Baba Sy allen 4 pnt, 12. Smith en Aliar beiden 3 pnt, 14. La porta 2 pnt. 15 Verpoest 1 pnt, 16 Agliordi 0 pnt uit 3 partijen. 17 Janecek 0 pnt uit 4 partijen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15