Sparta na de rust k.o. op wonderrecept Feyenoord Ongeluksvogel Hestad opende perspectief record Mansveld Excelsior te weinig overleg Holland Sport terug 1 MAANDAG 8 MEI 1972 A 1 GEHOORD: (Poen)-Moulijn) Rotterdam De zindering van spanning en rivaliteit waarmee de Rotterdamse derby SpartaFeyenoord zo menigmaal was om geven, ontbrak. Daarvoor speelde het van alle zorgen bevrijde wat competitie, be ker en Europa Cup betreft dan altijd Feyenoord te „losjes" en Sparta, mikkend op een (gisteren verloren) derde plaats, te krampachtig en te verward. En er bleek ook dat een „bevrijd" Feyenoord toch al tijd nog veel meer kwaliteit herbergt dan de rivaal van de rechter-Maasoever. Met een serie „lange stoten" sloeg Feyenoord in nauwelijks tien minuten Sparta na de rust k.o. En dat verdriette de jonge trainer Leo Steegman bovenmatig. „Je gaat," zo sprak hij, „met 11 de rust in nadat je een achterstand hebt weggewerkt omdat je meer vat op het spel kreeg. We kregen zelfs meer kansen dan die ene ■maar ze bleven ongebruikt. Je denkt dat je in elk geval nog redelijke winstkansen hebt en dan houd je een man als Walbeek in de tweede helf natuurlijk niet. achter. Dan valt dat tweede doel punt en het derde. Je moet risico's gaan nemen en dat liep helemaal verkeerd af." Leo Steegmans strategie was ook al in de eerste 'helft ver keerd uitgevallen. Hij had beslist dat Bosveld de scha duw van Van Hanegem zou zijn en dat Walbeek het gat zou sluiten voor de opkomen de Hasil. Maar juist Van Ha negem kwam op en Hasil bleef „hangen." De strategie werd verlaten en daardoor kwam Van Hanegem vrij te lopen maar ook Bosveld, die van zijn vrijheid een effec tiever gebruik maakte. Maar hij had niet zo'n schietgrage aanval als Feyeqoord met Wery weer als de beste, Schoenmaker scorend en La- dinsky fysiek te zwak dat lekker ontspannen speelde en in niet al te royaal tempo combineerde. Uit Zo'n combi natie ontsproot ook de voor sprong. Van Hanegem had Ladinsky bereikt, die zijn schietpositie te riskant vond en de bal voor de voet van Schoenmaker legde die venij nig uithaalde (01). Tot dan toe beijverde Hasil zich met het afgeven van zuivere passes, waarvan er een bij Schneider terecht kwam, die scoorde. Volgens de aan scheiden toe zijnde heer Dorpmans, die na de rust te lankmoedig was bij enige grove charges, in bui- tenspelpositie. Ernst Happel later: „Buitenspel? Die man nen moeten eens leren kijken wanneer de bal wordt ge speeld en niet wanneer hij wordt ontvangen." Het was dan ook een glaszuiver doel punt, dat werd afgekeurd. winstkans te hebben", i Sparta's jeugdige trai- Dat gaf Sparta de prikkel, hoewel de ploeg nimmer de indruk wekte uitermate hard voor die derde plaats te wil len vechten, om er wat meer tegenaan te gaan. Heijerman gleed de bal pal naast het doel maar uit een vrije trap van Klijnjan kopte hij toch de gelijkmaker in (1—1). Het „wonderrecept" dat Feyen oord in de rust had ge slikt de verre pass hante ren bracht Sparta een vernietigende k.o. toe. Een pass van Hasil bereikte La dinsky. Ter Horst faalde in een poging tot terugspelen en Ladinsky scoorde keihard en fraai (1—2). Drie minuten later wederom zo'n verre pass door een gat van wel twintig meter dat de Spar taanse verdediging liet val len. Wery zag „van ver" Van Hanegem doorstomen en hij legde de bal voor zijn sprintende voeten (1—3). En zeven minuten nadien kwam uit een combinatie tussen Wery en Hasil de voorzet van Wery helemaal aan de andere kant, waar Visser grandioos miste en Schoen maker met een enorm schot daarvan profiteerde (14). Op dat moment vormde zich een optocht van Feyen- oord-jeugd die zingend en met vlaggen zwaaiend over de Schietribune paradeerde voor de ogen van verbijster de „Sparta-Pieten." Sparta spartelde nog wat tegen en kreeg kansen omdat Feyenoord terugschakelde. Maar Heyerman miste voor open. en door Treytel verla ten doel. Toen Klijnjan door de defensie sprintte Rijs- bergen, vooral sterk in de sliding, speelde op rechts goed, terwijl Sqhneider links stond en op Treytel stuit te, sprong de bal voor de je met 11 gaat rusten, denk je toch nog r Leo Steegman. Dit is het doelpunt waarmee Sparta op 1—1 kwam. Nol Heijerman heeft inge- gretige voet van Kowalik pt en Treytel bereikt de bal pas na de lijn. Bosveld heeft het al gezien en springt juichend op. (24). Feyenoord was welis waar niet doorgegaan met het wonderrecept maar ver grootte door Boskamp (inge vallen voor Van Hanegem die last kreeg van een zater dags enigszins verstuikte voet) toch de marge (2—5). Vos kwam nog Laseroms (pijn aan binnenkant knie) vervangen en Steegman zette de lange Koudijzer in voor Kristensen. Het had geen zin meer. Sparta kwam aan een nog redelijke eindstand uit een vrije trap die Klijnjan prachtig ineens inschoot, het mooiste doelpunt van het duel (>-5). Happel: „We konden lekker spelen. Voor ons was het een vriendschappelijke wedstrijd. We speelden vrij. Maar het had bij de rust al beslist moeten zijn. En dat zou ge beurd zijn als dat doelpunt van Schneider niet was afge keurd." De pijn van een trainer. Maar het publiek het Kasteel was goed bezet maar toch te gering voor „de derby" had een aantrekkelijke wed strijd gezien. En waar maak je tegenwoordig nog acht doelpunten mee...? HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 11. Schoenmaker 01, 29. Heijerman 1—1, 49. Ladinsky 1—2, 53. Van Hane gem 13, 59. Schoenmaker 1—4 65. Kowalik 2-4, 74. Boskamp 2—5, 84. Klijnjan 35, Scheidsrechter Dorp mans. Toeschouwers: 20.000. Sparta: Doesburg: Venneker, Eykenbroek, Ter Horst, Vis ser; Walbeek, Klijnjan, Bos veld: Heijerman, Kowalik, Kristensen (Koudijzer). Feyenoord: Treytel; Rijs-ber- gen, Israel, Laseroms (Vos), Sclmcid r; llasll, Vn Ha negem (Boskamp), Jansen; Schoenmaker, Ladinsky, Wery. ROTTERDAM Toen de pijn ts erg werd, werakfe Har ry Hesiad, de Haagse ongeluksvogel van dit seizoen, naar de dug-out en verliet even later het Zuiierpark. Niet, vóór de bijna tienduizend toeschouwers bewonde rend hun handen op eikaar hadden gebracht, want dat had hij wel verdiend. Zo snel en zo beweeglijk als He- stad gisteren speelde had hij dit seizoen nog maar zel den gedaan. De nitv.-edsti 'd te~m PSV was feitelijk het enige duel, waarin Hestad de vorm van gisteren be naderde. Het v/as daarom zo leuk voor hem, omdat hij FC Den Haag - in een van zijn laat ste v/edstri'c!en in or.s lanc! - uit de moeilijkheden haalde. Na een op snelheid gewon nen confrontat'e net Van Huisstede nam hij tien minu ten na rust, bij een achter stand van C-l teggen FC Utrecht, de bal meteen op zijn schoen, waarna Aad Mansveld vallend, maar wel uiterst beheerst laag inkopte. De moeilijke hoek was voor doelman Herd-ikssen onbe reikbaar; de vreugdetonelen konden een aanvang nemen. Aspect Dit hoogtepunt van een wed strijd, waarin voetbal van een redelijk, maar weinig in spirerend niveau bereikt werd. droeg nog een „bekro nend" aspect aan. Buiten Hestad, die dé voldoening van een moehaam seizoen smaakte, maakte ook de Haatso aanvoerder weer een goede beurt. Wéér ja. wart het was deze competitie de negerde keer dan hij trionfanteli'k uit haalde. Voor een ausputzer, die nog niet eens bij Ajax of Feyenoord zit, een compli ment waard. Mansveld: „!k sta er zelf minder van te kij ken dan anderen misschien. Het vorige jaar heb ik er dan wel slechts drie gemaakt. maar daarvoor zat ik toch regc'".ai:g bij ce :cs re ven. Maar ik geef toe: Als het no zou lukken om in de twee wedstrijden, die FC Den Iler.g r.og moet spe'en, de tiende te scoren, dan heb ik dit se'zosr., dacht ik, dik mijn plicht gedaan. Ik geloof riet dat er vele verdedigers zijn, die het me nadoen." Voldoening dus bij Hestad en Mansveld. Anderen had den echter minder reden om tevreden te zijn. Na dat al vrij snelle doelpunt van FC Utrecht, waarvan Leo van Veen de grondlegger en Finn Seemann de „afmaker" was, bleek FC Den Hang bij vla gen zeer inventief, maar het leve-de niets op, omdat Sjaak Roggeveen teveel moeite had met de stugge, effectief brekende Adriaanse. Met de kansen, die hij zo af en toe toch kreeg, sprong de Haagse spits bovendien bij zonder nonchalant om. Opzet Het feit, dat over zijn toe komstplannen nog niets be kend is, doet daar weinig goed aan. Het vorige seizoen kwam hij van Holland Sport af met hot idee zich nu ein delijk bij een topclub te kun nen waarmaken, maar on danks het feit dat hij zich tot do productiefste speler van FC Den Haag opwerkte ls Met lange passes overrompelde Feyenoord na de rust Sparta. Zo'n verre pass kwam van Wery bij Van Hanegem, die recht streeks op Doesburg af kon gaan en feilloos voor 3—1 zorgde. De Rotterdam. Excelsior toonde tegen MVV te weinig overleg om het overwicht, dat het 't grootste gedeelte van de strijd had, In winst om te zetten. Rotterdammers mochten blij zijn dat ze een achter stand, kort voor de rust op gelopen door Redel, konden nivelleren. Het veldspel van de Kralingers was qua op bouw goed, maar het kostte allemaal te veel tijd en bo vendien verzuimden zij de vrije positie te zoeken. Klin gen, die na een kv/artier de boven het oog gewonde aan voerder Pleurr.cekers kwam vervangen, v/as de grootste ontregel aar. MW's aanvaller Brokamp, voor wie Feyen oord bestuurs'id Kardux spe ciaal was komen kijken, spee'de te flegmatiek om zich kansen te kunnen schep pen, hoewel Pioenen en Eon- Excelsior speelde in de tweede helft met een grotere inzet en kwam door Libregts op 1—1. Klingen voorkwam een neder laag voor MW door de bal uit het doel te halen na een kopbal van Meutstege. Scoreverloop: 43. Redel 01, 60. Libregts 1—1. Scheids rechter: Van Ravens. Toe schouwers: 3000. EXCELSIOR: Van de Roer; Mühlenbruch. Van Nierop, Van der Heijden, Aad de Butter; Van der Vaart (Kleingeld), Libregts, Meut stege; Coenen (Bakker), Bassant. MVV: Körver; Den Rooyen, Pleumeekers (Klingen), La- croix, Colo b."in; Kertsp.es, Hoenen, Dijkstra; Bonfrère, Redel, Brokamp. zijn opret niet altijd ge- Haag maar tcchk" '"i :er.d gu'den r s n rai sft o ost, kan daar zekér Van zijn. On- ger Eddie Hartmann, waar- c'oo- FC Den Kar" cve-- wachts veel werk-extra moet o-krappen. doet voo—itter Herman Chovfoer de belofte, dat iedereen voor het cirde van de competitie, over twee weken dus, zal weten waar hij aan toe is. Tcru", nog even naar de wed strijd. Do dreun van See mann had tot gevolg dat FC Den Haag zich begon te rea liseren dat het voor de winst moest knokken. Dat deed het aanvanke'l'k ook. Maar toen Berg en Roggeveen de paaJ rankten, luwde de aanvals drift enigszins. Na rust leefde het elan weer op, en toen maakte FC Den Haag ook gelijk, maar ver der kwam het elftal niet. Dat was logisch. FC Den Haag (vooral de weer herstelde Klla en Van Eeden zaten te gen het einde van deze ont moeting knap In ademhallngs. moeilijkheden. Voor spelers met een profmentaliteit zou dat conditionele probleem eigenlijk niet mee* mogen voorkomen, al geldt voor Klla het excuss, dat hij buitenspel stond. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 30 Seemann 0-1 54 Mansveld 1-1 Toeschou wers 9.500 Scheidsrechter Brouwer. FC Den Haag: Th le, De Cal uwe, De Zoete, Mansveld en Kore- vaar, Advocaat, Berg en Klla. Hestad (Pas), Roggeveen en Van Eeden. FC Utrecht: Hendriksen, Van de Oudenallen, Adriaanse, Van Stijn en Van Hulsstede, Cote, Cabo en Bonsink, Groe nendijk, Van Veen en See mann (Van den Merkt). Doelman Hendriksen vaak in moeilijkheden, pakt de bal klemvast DEN HAAG Na een afwe zigheid van een Jaar, keert de naam Holland Sport in Haagse voctbalkringen terug. Met Ingang van het seizoen 1972/1973 zal Ho'land Sport '32 in de hoofdklas van de afdeling Den Haag, zijn en tree maken. Zaterdagafdelingsclubs Wilson- meters en KTB hebben na geslaagde fusiebesprekirgen besloten tot een samensmel ting in Holland Sport '32. Se cretaris van Wilsonmeters Herman Groerewegen: „We moesten een nieuwe naam kiezen en vonden Holland Sport '32 een leuke naam". De nieuwe formatie zal voor lopig met elf seniorelftallen aan de nieuwe competitie be ginnen. Door gebrek aan ac commodatie heeft Wilsonme ters de jeugd enige jaren ge leden moeten afstoten maar zal vanaf komend seizoen weer graag een beroep op de jeugd doen. Ook seniorleden die door gebrek aan een el- gen veld en home hun heil el ders zochten, komen terug. Dieptepunt "j^a zes Jaar heeft het Ne- derlandse herentennis-, team weer eens de tweede, ronde van het Davis Cup-, toernooi bereikt. Op zich is dat een niet onverdienstelij- ke prestatie. Maar de tegen stander via wie Hemmes en Hordijk zich kwalificeerden,, was zelfs zo zwak dat de score tot 5—0 kon worden uitgebouwd. Ook het publiek had de tegenstander juist ge- taxeerd. In drie dagen, waarin de weergoden zich' toch van hun gunstigste zijde lieten zien, bezochten slechts' tweehonderd betalende toe-' schouwers de tenniswed- strijd. Waarschijnlijk een dieptepunt Proberen Probc Tn de loop der Jaren is ge- dokterd aan het toernooi om de KNVB-bekcr. De grote succesformule ko nnog 1 niet worden gevonden maar het heeft zin om te blijven zoeken. Dat doet de KNVB die voor het volgende seizoen de zes afdelingskampioenen van het amateurvoetbal en de (ene) kampioen bij de za terdagamateurs laat deelne men. Het kan interessant1 zijn de topamateurteams te zien optreden tegen de ploe gen uit de eerste divisie, die gezamenlijk de eerste ronde spelen. De winnaars gaan naar de tweede ronde, waar in de eredivisieteams uitko men. Wellicht krijgt onze be kerstrijd een Engels tintje. Daar Is elk Jaar wel een „kleine" club die een sensa- tionele rol speelt. Zoiets brengt leven en spanning in de bekerstrijd. En trekt pu bliek. Het heeft inderdaad zin te blijven proberen tot de juiste formule, voor Neder land dan, is gevonden. Want elders (Duitsland, Engeland bijv.) loopt het publiek wel hard voor het bekertoernooi. Onduidelijk TXe Voorburgse volleUbal- vereniging Corbulo is de dupe geworden van een on duidelijke afspraak tussen de Nevobo en de Europese Vol leybal Bond. De door laatst genoemde bond uitgesproken diskwalificatie betekent voor Corbulo het einde van de Westeuropese clubkampioen schappen. De protesten van de Italianen, maar vooral van do kant van de Fransen, hebben hun uitwerking niet gemist. Voor Corbulo, dat nog geen twee weken gele den dit toernooi redde door de organisatie op zich te ne men en buiten verwachting poulewinnaar werd, een triest en onrechtvaardig be sluit. Het is aan de Neder landse Volleybal Bond te zor gen dat misverstanden van dit kaliber In de toekomst niet meer voorkomen. Vakmanschap rprnlncrs In het buitenland hebben het over het alge meen (nog) moeilijker dan In Nederland. Georg Kessler kan erover meepraten. Toen de re sultaten van Anderlecht onder de nieuwe trainer niet meteen opzienbarend waren, regende het kritiek. Gisteren vierde Kessler zijn triomf. Zijn ploeg werd kampolen van België, een prachtig resultaat van de „nieu weling". In Spanje heeft Rlnus Mlchels zijn Barcelona na een zwak begin ook tot een hoge plaats geleld. Men kan er in Barcelona tevreden mee zijn, hoewel het de vraag is of dat ook zo Is. Er mag wel bewezen worden geacht dat vakman schap zich niet verloochent. In tussen raakte Nederland trai ners van formaat kwijt en is de uittocht niet tot staan ge bracht. Llndor weg, Jezek waarschijnlijk (noodgedwon gen terug. Cnnjeis naar België en met FC Brugge, ook al hoog geëindigd, al znl het gisteren een enorme deceptie IJn ge weest voor hem en zijn ploeg. Het buitenland heeft volop Ne derland als leverancier van trainers ontdekt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13