Barzel houd zijn „nee" niet vol De ridder van de keuken en jonkvrouw Lynette JV Tü£ OSTPOLITIK LIJKT GERED, BRANDT NIET DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD JUNIOR- HOEK ZATERDAG 6 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Suske en Wiske De ridders van de ronde tafel (III) KONING ARTHUR en de Ridders Zo reden zij verder en na korte de Tafelronde vierden op tijd kwamen zij aan een donke- Als je mocht denken dat je lichaam heel wat waard is, dan moeten wat geleerde heren je hevig te leurstellen. Ze hebben uitgere kend dat je niet meer dan een paar gulden waard bent, gere kend naar de stoffen die in je lichaam zitten. Er zit vet in je lichaam om zeven stukken zeep mee te maken, kalk waar je een heel klein schuurtje kunt bouwen, fosfor voor tweeduizend lucifers, ijzer voor wat stopnaal den en suiker voor een enkele bonbon. Natuurlijk is dat geen reden om zielig te gaan doen. Je lichaam is oneindig veel meer waard. Het is alleen „c. bouwd" uit stoffen waarmee de geleerde mannen een lolletje hebben willen uithalen. Camelot steeds het Pinkster feest op een bijzondere manier. Eerst moest iemand een helden verhaal, dat hem was overko men, vertellen. Pas daarna mocht het feestmaal beginnen. Toen eens met Pinksteren allen bijeen waren, had niemand een heldenverhaal te vertellen, maar gelukkig gebeurde er iets bijzonders. Zomaar opeens kwam een knappe, lange, blon de jongeman de hal binnen. „God zegene de koning en zijn ridders!", riep hij. ,,Ik kom drie gunsten vragen. De eerste sir Lancelot, die dit vanuit een is: mag ik uw keukenkner'-t schuilDlaats zae eebeuren. kwam worden? De andere twee gun sten wil ik vragen re helling met een boom aan een zwart banier en een zwart schild hingen, terwijl een ridder in zwarte wapenrusting ernaast wachtte. Lynette bitste tegen Beaumains: „Hoepel op naar je keuken, want dit is de Zwarte Ridder van de Zwarte Velden". Maar de jongen keer de niet terug en zei tegen de Zwarte Ridder te willen vech ten. De twee mannen stormden op elkaar af. Zij vochten als leeuwen en ofschoon Beaumains geen harbas droeg, overwon hij. Eerst de oplossing van vorige week toen jullie moesten uitzoeken welke twee letters A hetzelfde waren. Dat zijn de nummers 11 en 25. thur". jaar". De koning bewonderde de jongeman en gaf hem toe stemming keukenknecht te wor den, maar hij vroeg niet naar zijn naam. Vanaf die dag noem de iedereen hem Beaumains en dat betekent „Fijnhand", want de jongen had slanke handen Lance,ot was niet verwonderd dat waarmee nooit grof werk was gedaan. Een jaar lang werkte hij ijverig in de keuken. Toen was het weer Pinksteren en waren allen bijeen om de Ronde Tafel. En weer gebeurde er iets bijzon ders. Een jonkvrouw kwam op haar schimmel naar Camelot gestoven, knielde voor de ko ning neer en smeekte om hulp voor haar zuster die door de Rode Ridder in zijn Rood JCas- teel werd gevangen gehouden. De handige keukenhulp was vlakbij en hoorde dit. Nog vóór iemand had kunnen spreken, zei hij: „Heer, ik ben dankbaar twaalf maanden in uw keuken te hebben mogen werken. Nu vraag ik mijn andere twee gun sten: „Mag Sir Lancelot mij in de ridderkunst onderwijzen, en mag ik als kampioen voor deze jonkvrouw vechten?" De koning bewonderde de moed van de jongen en stemde toe. De jonkvrouw die Lynette heette, werd heel boos dat een keukenknecht, die ruikt naar vet en uien, haar zou moeten verdedigen. Woedend stoof zij weer op haar schimmel weg. Maar Lancelot, een mannetjes en een vrouwtje staan allemaal met hun armen in de lucht. Ze doen dan ook allemaal wat. Jullie moeten uitzoeken wat dat is. Hoort mannetje A bij figuurtje 3 dat eronder staat? Of doet hij iets anders? Volgende week de oplossing. schuilplaats zag gebeuren, kwam te voorschijn en zei tot Beau mains: „Ik heb u niets meer in de krijgskunst te leren. Hierbij Dt sla ik u tot ridder, maar zeg mij uw naam". Toen zei Beau- main: „Ik ben Gareth, de zoon van koning Lot van de eilanden en een neef van Koning Ar- Niet lang daarna stonden zij voor De weg de Groene Ridder van de Groe ne Velden. Hij smaalde tot Ly- deze jongen een koningszoon nette: „Is die slungel uw kam- was, en reed terug naar Came- pioen?" lot. Maar Lynette reed op haar „Nee", riep zij woedend, „maar schimmel voort en Gareth, die ik raak hem niet kwijt en hij wij niet meer Beaumains willen heeft de Zware Ridder verra- noemen, volgde haar. derlijk verslagen! Maak dat je wegkomt", beet zij Gareth zei bedaard: „Niet verra- hem toe, „je keukenluchtjes maken me ziek!" Maar Gareth antwoordde: „Ik wil mij laten verslaan, maar ik vlucht nooit". De gekke gokker Lucky Luke Arthurs dapperste ridders, gaf aan Beaumains speer, zwaard en schild, en liet een prachtig strijdros voorbrengen. De keu kenjongen sprong op het paard en volgde Lynette terwijl Lan celot ongemerkt op een afstand er achteraan ging. Beaumains haalde Lynette in, maar zij snauwde: „Hoe durf je me te volgen, knecht in je vette kle ren!" De jongen antwoordde be leefd: „Vrouwe, ik heb de ko ning beloofd voor u te vechten, die belofte houd ik". koning Het w0r<^t hooS ttfd om een vlie ger te maken. Dat kun je zelf doen als je stevig tekenpapier en vliegertouw hebt en er ooh nog wat wind wil staan. Want zonder wind kun je niets doen met een vlieger, dat is logisch. Het is, zoals je op de tekening ziet, maar een bescheiden vlie ger. Als je hem goed namaakt, derlijk maar in een eerlijk ge vecht, ofschoon ik geen harnas draag! De groene Ridder stoof op hem af. Zij vochten als leeuwen maar Gareth kreeg de Groene Ridder, die bad om genade op knieën. „Ik geef alleen genade als de jonkvrouw daarom vraagt", zei Gareth. „Daar kun je lang op wachten!" bitste zij. Maar de Groene Ridder wilde niet ge dood worden en smeekte Lynet te genade te vragen. Zij deed het, sissend: „Laat hem in le ven, vuile smeerpoets". Gareth maakte een koninklijke buiging voor haar en zei: „Uw wens is vervuld. Groene Ridder, ga met uw vijf edelen naar Ko ning Arthur en zeg dat de Rid der van de Keuken u gezonden heeft". Voort reden zij weer, Lynette voorop, Gareth er ach teraan. Na een poos kwamen zij bij de Blauwe Ridder van de Blauwe Velden die met zijn hon derd edelen en dames bijeen was op een toernooiveld. Gareth streed met hem en zij vochten als tijgers. Maar de blauwe Natuurlijk schaamde Lynette zich Ridder werd van zijn paard ge- het Rode Kasteel de Rode Ridder, die Lynet- tes zuster gevangen hield lag open. Zij reden erheen en kwa men aan bij een rode boom waaraan wel honderd ridders hingen die allen geprobeerd hadden Lynettes zuster te be vrijden. Er hing ook een hoorn waarop de edelman die de Rode Ridder van de Rode Velden wil de uitdagen, moest blazen. Ga reth nam de hoorn en blies zó hard dat de echo weergalmde langs alle muren en de ongeluk kige zuster van Lynette an het raam verscheen. Maar de Rode Ridder stormde naar buiten, geheel in het rood geharnast en zijn paard rood opgetuigd. Met het geluid van de donder stootten de ridders op elkaar af, maar Gareth kreeg zelfs deze Rode Ridder op de grond. Hij smeekte om genade en beloofde zijn kasteel te ver laten en met al zijn duizend edelen naar Koning Arthur te gaan om hem te dienen, onder zijn ware naam „Ironside". Hij bekende bovendien dat hij Lynet tes zuster gevangen hield en alle ridders had gedood op be vel van de verschrikkelijke Morgen Le Faye over wie wij al verteld hebben. Gareth liet de Rode Ridder gaan en be vrijdde de gevangen zuster van Lynette. Pas daarna vertelde hij wie hij was: de koningszoon Gareth. Tender foot Tom en Marie Ann De vierde dimensie 7Ë0M (mufér/owzuo/r&/ ppiDQezaQ-HweHmrz LEZEföOCH mjjff/riï stoten en rolde over de grond. doet ie het ook. En dat kun je ..Genade!" smeekte hij. „Genade van vele grote vliegers niet zeg gen. Je hoeft niet meer dan veer tig tot vijftig meter vliegertouw te hebben. schenk ik u", antwoordde Ga reth. „Maar voeg u met uw honderd edelen bij koning Ar- thus om hem te dienen en zeg dat de Ridder van de Keuken u gezonden heeft". wel voor haar bitse woorden. Maar gezamenlijk reden zij te-j rug naar Camelot en Koning Arthur met al zijn ridders I brachten grote eer aan Beau mains die sedertdien „Gareth, de Ridder van de Keuken" heet te. (wordt vervolgd) Broom- Hilda (Van onze speciale verslaggever) BONN Een ding is duidelijk geworden uit het intensieve overleg, dat de afgelopen dagen in Bonn is gevoerd tussen rege ring en oppositie. Barzel's „neen" tegen de Ostpolitik van Willy Brandt is steeds een „neen" tegen Brandt geweest. Zolang de oppositieleider zeker wist dat Brandt een meerder heid voor do verdragen van Moskou en Warschau zou beha len, heeft hij zijn „neen" met alle hardheid laten horen. Nu echter duidelijk geworden is dat de Brandtmeerderheld tot nul komma nul is gereduceerd, durft de tacticus Barzel het niet aan deze politiek nog langer te boycotten. ien gemeenschappelijke verkla ring van regering en oppositie over de Duitsland- en Ostpolitik moet Barzel's geloofwaardigheid redden. De zusterpartijen van de C.D.U. in West-Europa heb ben tot nu toe nauwelijks begrip kunnen opbrengen voor de koers die de uniepartij voer. Barzel, die drommels goed weet dat zijn partij tamelijk geïsoleerd staat in het christen democrati sche kamp, ziet nu een moge lijkheid om Uit de netelige situa tie. waarin hij verkeert, te ge raken. Want Barzel wil in de gemeenschappelijke verklaring precies zoveel stoppen als hem ten goede komt en bovendien de ommezwaai van zijn partij aan vaardbaar maakt voor de kie zers. Uit partij-politieke overwe gingen is zijn „zó niet", veran derd in „op deze manier, ja", fcrzel's grote bondgenoot bij deze tactische manoeuvre is de moei- lijke parlementaire situatie, waarin de Bondsrepubliek mo menteel verkeert. Het is een pressiemiddel, dat hij naar be lieven kan hanteren en dat is dan ook het sympathieke van het overleg dat aan de gang is. Het geeft de waarnemer een bijsmaak van „chantage", hoe wel het ogenschijnlijk alleen met tactiek te maken heeft. Dat maanden hebben verlaten, en naar de C.D.U./C.S.U. zijn over gestapt, omdat ze het niet met de Ostpolitik eens waren, moe ten zich dan ook als bedrogen bedriegers voelen, en zij zullen zeker „neen" tegen de verdra gen blijven zeggen, als deze dinsdag en woensdag in de Bondsdag zullen worden behan deld. Brandt niet op eigen kracht de Helemaal eenstemmig zullen die verdragen van Moskou en War schau door de finish kan sle pen is, paradoxaal genoeg, aan de oppositie te wijten, die nu zo ijverig met de regeripg wil coópcreren. Zij, die de S.p.D. en de F.D.P. in de afgelopen erdragen niet worden geaccep teerd, ondanks het feit dat de Sowjet-Unie waarschijnlijk zal instemmen met de gemeen schappelijke verklaring, die thans wordt opgesteld. Dat de Russen een dergelijke verkla ring ter kennis zullen nemen Bonn, Valentin Falin, voortdu- wordt afgeleid uit het feit dat rend geconsulteerd wordt, de Russische ambassadeur io Barzel heeft dus zijn gezicht ge red, maar de doorzichtigheid waarmee hij opereerde, grenst aan een blamage, Toch zal hij niet nalaten straks te beweren dat de verdragen in hun oor spronkelijke vorm slecht waren, maar dat ze dank zij hem aun- zienlijk zijn verbeterd en dut hij de natie uit de crisis heeft ge red. Brandt zal daarom slechts kunnen lachen, als een boer die kiespijn heeft. Hoewel het the ma Ostpolitik. na de volgende week en na de ratificatie van de verdragen, waarschijnlijk naar de achtergrond zal worden gedrongen alleen in d» verde re ontspanningspolitiek zal de term „Ostpolitik" nog vaak te horen zijn er is niets veran derd aan de verhoudingen in dc Bondsdag. Het schaakvocabulai re kan nog onveranderd gehan teerd worden. Beide partijen hebben remise gespeeld en Brandt krijgt voor zijn finan- cieel-economische politiek zeker geen stemmen uit het C.D.U./C.S.U.-kamp. Nieuwe verkiezingen, zo vreest men, zullen geen verandering in de zogenaamde pat-situatie brengen, omdat hoogstwaar schijnlijk de partij, die deze verkiezingen zal winnen, een zeer geringe meerderheid zal behalen. Nieuwe verkiezingen zijn dus geen uitkomst. Het is heel goed mogelijk dat Barzel, nog voordat in de herfst van 1973 de bondsdagverkiezingen worden gehouden, opnieuw een constructieve motie van wun»% trouwen tegen Brandt zal indie nen. Brandt kan alleen - otji uit de impasae te geraken de vertrouwensvraag stellen om daarna nieuwe verkiezingen te kunnen uitschrijven. Maar hij zal dat niet snel doen, want.' Barzel zal hem dan proberenr met een neuslengte te slaan ©n een motie van wantrouwen In dienen. Dat Barzel dan gekozen zal worden is praktisch zeker, want een berekening heeft aan getoond dat zeker honderd afge vaardigden als z» tenminste niet meer kandidaat zijn bij vervroegde verkiezingen hun recht op pensioen zullen verhe.-. zen. (Men moet tenminste 7,5/ jaar lid van de Bondsdag ziJiC' om in aanmerking te kunnen komen voor pensioen). Als Bar zel na een motie van wantrou wen de regering overneemt;./, worden geen nieuwe verkiezin gen gehouden. Onder de afgevaardigden zullen; er ongetwijfeld een aantal zijn,, die In eerste aanzet aan hun be-* staan zullen denken. Zij zullen/ hoogstwaarschijnlijk voor BarJ zei stemmen en op deze wijze" nieuwe verkiezingen voorkomen. Op het ogenblik concentreert zich de aandacht op Brandt's Ostpolitik. De verdragen van Moskou en Warschau zu!ler( waarschijnlijk volgende week worden goedgekeurd. Dat bete kent echter niet dot de positie van Brandt er stabieler op is geworden. Hij kan het nog' moeilijk krijgen, de komende maanden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7