Atletico de Madrid aast op komst van Franz Beckenbauer SIEM TIJM HOEFT ZICH NIET MEER TE HAASTEN Geen sprinter in Australisehe Olympische ploeg ZATERDAG 6 MEI 1972 LEIDSE COURANT Bobby Moore liep zelfs naar de rechter om zijn premie maar belasting vrij té houden. Het lukte hem uiteindelijk om dat privilege erdoor te krij- LONDEN Bobby Moore en Geoff Hurst twee van Engelands best betaalde voetballers, hebben van de rechter gelijk gekregen in hun strijd tegen de inspec tie van de belastingen. Zij bestreden de opvatting van de autoriteiten, dat over premies die zij hadden ont vangen na de overwinning van Engeland in het toer nooi om de Wereldbeker 1966 belasting diende te wor den betaald. Het gerechtshof in Londen verklaarde in zijn uitspraak dat de 10.000 gulden pre mie, die de Engelse voet balbond had uitgekeerd, meer het karakter had van een getuigschrift of eerbe wijs dan van een beloning voor bewezen diensten. Daarmee viel de premie buiten de belastingen. Zowel Moore als Hurst zit ten in de hoogste belasting klasse. Als zij over de pre mie belasting hadden moe ten betalen zou er vrijwel niets van het bedrag voor hen zijn overgebleven. Alle 22 spelers van de Engelse ploeg hebben de 1000 pnd. premie ontvangen. ALKMAAR Eind van dit sei zoen zal het overbezette leven van Siem Tijm minder druk worden. Dan zal de semi-prof- voetballer van AZ'67 zich niet voortdurend hoeven te haasten. Wan zal hij niet meer in het halve uur schaft tussen de mid dag zijn warme eten naar bin- ne hoeven te schrokken. Dan zal hij zich na zijn werk niet meer als een gek moeten om kleden om vooral toch maar op tijd te zijn bij de intensieve voetbaltraining van Cor van der Hart. Nee, aan het eind van het seizoen wil Siem Tijm wel eens een zaterdag niet meespelen in het B-team en wel eens een zon dag vrij hebben in plaats van verplicht op de reservebank te zitten. Aan het eind van het sei zoen zal Tijm jr. zijn vader meer zien dan de drie kwartier die hij hem nu uer dag rennend en haastend door het huis ont waart. Want aan het eind van het seizoen wil Siem Tijm zijn contract met AZ'67 niet langer verlengen. Kortom, hij wil stop pen met het betaalde voetbal. ,,Het is genoeg geweest", zegt Siem Tijm, „Vorig seizoen dacht ik al: dit seizoen wordt het laatste. En nu vooral. Ik ben er namelijk van overtuigd dat AZ'67 weer promoveert. En dat zou dus betekenen dat we volgend jaar weer in de eredivi sie voetballen. Dat heeft weer tot konsekwentie dat we weer middagtrainingen moeten heb ben om bij te blijven. En dat - kan ik niet voor elkaar krijgen. Ik weet uit het verleden dat mijn werkgever mij daarvoor geen vrij geeft. Dus ik moet ge woon kiezen tussen het voetbal en mijn werk op een produktie- afdeling voor pakkingen bij Eriks in Heerhugowaard. En goed, ik ben 31 en dan is die keus niet moeilijk meer. Ik moet tenslotte aan mijn toe komst denken". Siem Tijm peinst. „Ach, als voet baller zou ik er nog niet mee hoeven stoppen. Qua leeftijd al niet en qua lichaamsgewicht. Dat is in feite ideaal. Maar ja, er gaan andere factoren mee tellen. Je wil toch ook wel eens normaal leven. Gewoon wel een keer als je trek hebt twee borden van iets opeten. Nu schuif je na na je eerste portie je bord al van je af, omdat je denkt: Siem je moet het met mate doen". Siem Tijm voegt er snel aan toe: „Denk nu niet dat ik zit te kla gen. Ik heb dit jaar getekend. En ik wist wat ik deed. Maar ja, als je weer aan een volgend seizoen gaat denken zijn dit din gen die allemaal meespelen. Daarom kan ik het nu bijvoor beeld opbrengen dat ik een aan tal malen reserve heb moeten zijn, wat vooor mij eigenlijk een ingekende situatie is. Ik weet dat het mijn laatste seizoen is. En dan neem je het". Nee, Siem Tijm wil er geen twij fel over laten. Aan het eind van het seizoen stopt hij. Wat daar na gebeurt weet hij nog niet precies. „Ik wil wel een trai nerscursus gaan volgen. En misschien dan een amateurclub gaan tra:nen. Wellicht is AZ'67 nog wat met me van plan. Dat weet ik nog allemaal niet. Een ding staat slechts vast. Siem Tijm zal niet zonder meer uit de voetbalwereld stappen. „Nee. dat kan ik niet. Daarvoor heb ik te lang actief gespeeld. Dat kan je niet zomaar loslaten". Veel geleerd Terugziend op zijn lange voetbal carrière zegt Siem Tijm: „Ik heb een hoop geleerd. Door schade en schande. Wat wist je nu bijvoorbeeld als snotjongen van transferzaken af. Toen ik door Ajax werd gekocht bijvoor beeld wist de hele stad het al terwijl ik nergens weet van had. Laat staan dat ik wist wat ik als handgeld had moeten vragen. Ja, twee jaar later, toen ik ver trok bij Ajax ja toen wist ik het wel. Toen had ik een onderhoud met ADO. Daar kon ik wel wat vragen, het is alleen jammer dat ik daar verder nooit meer wat van gehoord heb". Siem Tijm keerde terug naar Alk maar '54, wat later na de fusie met Zaanstreek AZ'67 zou gaan heten. En vnor het eerst na ja ren bekent hij een lichte spijt om zijn vertrek bij Ajax. ,,Op het moment dat ik besloot bij Ajax weg te gaan had ik beslist Full-prof sniit. Ik had één seizoen draaien en omdat ook Keizer, Swart, Muller en Nuninga rond liepen had Ajax met mij erbij acht man voor zes plaatsen. Toen zei Van Praag tegen me: we willen je echt niet weg heb ben, maar je moet je wel reali seren dat je vrij veel op het bankje zal zitten. En daar had ik toen geen zin in. BARCELONA —In Spaanse voet balkringen Is men er vast van overtuigd, dat f het verbod om buitenlandse voetballers te con tracteren op het eind van dit seizoen werkelijk zal worden op geheven. Iedere club zal een buitenlander mogen aankopen en opstellen. De Spaanse voet balfederatie die hierover de eindbeslissing heeft, zal in mei weer aan alle eerste, tweede en derde divisieclubs hun mening hierover vragen. Maar men is er nu reeds zeker van dat de voorstanders voor de opheffing van het verbod de meerderheid zullen behalen. Voetbal is in Spanje op de eerste plaats een kijkspel. Het is een amusementsindustrie die om z«ch staande te houden en win sten af te werpen het publiek spectakel moet bieden. Men heeft nu ingezien dat daarvoor in de toekomst buitenlandse ve detten noodzakelijk zijn. Het Spaanse voetbalpeil is in de laatste jaren na het vertrek van sterren zoals Di Stefano, Kuba- la. Puskas en Kopa een flink stuk gedaald. Zo erg zelfs dat hetzelfde Spanje dat jarenlang met clubs als Real Madrid en Barcelona aan de top stond van het Europese voetbal, nu inter nationaal niet meer meetelt. Spelers verkopen Verder zijn door de sluiting van de grens voor buitenlandse spe lers de transferprijzen op de binnenlandse markt tot astrono mische hoogten opgedreven. Voor een ietwat uitblinkende Spaanse profvoetballer worden momenteel prijzen gevraagd die rond de een miljoen gulden lig gen. Bijvoorbeeld voor een voorhoedespeler, Solsona van Espanol, die zelfs niet behoort tol de groep spelers waaruit het nationale elftal wordt samenge steld, vraagt men rustig vijfen- Franz Beckenbauer staat in de gunst van Atletico Madrid. Of he' ooit zover zal komen, dat hij het shirt van de Madrilenen zal aantrekken, weet nog niemand. twintig miljoen peseta's (1.250.000 gulden). Tweede divi sieclubs maken hun deficit op het einde van het seizoen goed Iers, die ze vaak zelf hebben op geleid en dus weinig geld heb- geen spijt. Ik had één seizoen slecht gedraaid vanwege een enkelblessure. En in het tweede seizoen toen de ploeg J>egon te draaien werden er diverse spe lers aangetrokken. Henk Groot kwam terug, Co Prins kwam te rug, Cruyff begon beter te Ja, achteraf denk je wel eens had ik het maar wel gedaan. Dan 1 was ik full-prof geworden. Dan had ik in alle rust mijn tekort komingen kunnen verbeteren. Daar ben ik daarna nooit meer aan toe gekomen. Dan had ik ook een heel ander leven ge had". En Siem Tijm, de man die Jong Oranje haalde en een jaar of vier geleden door Kessler op zijn lijst van veertig kandidaten voor het Nederlands elftal werd gezet, mijmert: „Och, als ik full-prof was geworden had ik i misschien mijn springkracht bij het koppen wel meer verbeterd, j Dan had ik misschien wel een be-1 tere takcle gehad. Mijn sprint-1 snelheid zou er misschien toch wat op vooruit gegaan zijn. Die 1 punten kun je toch bijleren, al leen als semi-prof is daar te weinig tijd voor. Dan heb je er al je handen vol aan om de broodnodige conditie op te doen". Siem Tijm zegt het niet. maar je hoort het hem bijna denken: „Als ik full-prof was geweest dan had ik misschien wel de absolute top gehaald waar ik nu tegen aan heb ge leund". Want Siem Tijm, begaafd met een goede pass, een prima balbeheer- sing, een groot spelinzicht en een goede conditie, zegt zelf dat er maar weinig meer nodig is om een werkelijke topper te zijn. Siem Tijim kan desondanks nu al terugzien op een schitterende voetbalcarrière: „Ik heb een erg mooie tijd door het voetbal gehad", zegt hij. En bij besluit 1 met: „Ja, als ik weer voor de keus zou staan zou ik toch weer gaan voetballen. Misschien al leen niet als. semiprof maar als I full-prof". Jan Mulder kreeg een telefoontje v< BERT VOSKUIL bleek onmiddellijk voor een Spaan n trainer Rinus Michels. Deze avontuur te porren te zijn. Siem Tijm haalt uit. Tot aan het einde vi een maatschappelijke positie prevalei loopbaan als voetballer. PERTH Precies vijf maanden voor het begin van de spelen in München heeft de Australische atletiekbond zijn deelnemers aangewezen. Austra lië zal op de atletieknummers ziin vertegenwoor digd door twaalf heren en tien dames. Voor het eerst sinds lange tijd zal bij de heren geen sprin ter worden afgevaardigd. Peter Norman. in Mexico winnaar van Olympisch zilver op de 200 meter, is niet gekozen omdat hij weinig indruk had gemaakt tijdens de Australi sche kampioenschappen. De ploeg zal bestaan uit: heren: Tony Benson (5000 meter), Ray Boyd (PoJshoog), Derek Clay ton en John Farrington (marathon). Bruce Field en Gary Knoke (400 meter horden), Chris Fischer f800 en 1500 meter), Bob Gardiner (50 km snel wandelen), Mick Mcgrath (hinkstapsprong), Ker ry O'Brien (3000 m hinde. i s). Law e Pecl.'u i 'oogspringen) en Graeme Rootham (800 meter). James: Raelende Boyle (100, 200 en estafettes 4 100 en 4 x 400 meter), Maureen Caird (100 en estafette 4 x 100 meter. 100 meter horden), Jenni- dit seizoen, dan moet fer 0rr (80o en 1500 meter). Cheryl Peasley 4 x boven zijn verdere 40" ,Ch"lene £end'"a (4°? x 400 meter), Alison Ross-Edwards (400 en esta- fette 4 x 400 meter), Pam Ryan 100 meter, esta- i fette I x 100 meter en 100 meter horden), Lyn Tillett '(verspringen, vijfkamp en estafette 4 x 100 meter). De keuzecommissie adviseerde nog drie deelne- i mers af te vaardigen, maar dit advies behoeft nog de go sche liet bet •ft Ma 110 Ma- ben gekost, voor fabelachtige bedragen te verkopen aan dé njkere eerste divisieclubs. Zelfs door enkele van hun betere spe- Miguel Munoz, de trainer van Real Madrid, is er nu ook vgn overtuigd dat buitenlundse voet- balsterren, die ook werkelijk sterren moeten zijn, het Spaan se voetbal nieuw bloed kunnen inpompen en de te hoge trans ferprijzen tot de normale ver houdingen kunnen terugbrengen. Beckenbauer Nu het gerucht over de opheffing van het verbod vaste vorm heeft aangenomen, hebben ver schillende verenigingen reeds hun voelhorens uitgestoken cn speuren ijverig naar buitenland se sterren. Max Merkel, de nieuwe trainer van Atletico de Madrid, voerde reeds besprekin gen met Franz Beckenbauer, de Westduitse international en aan voerder van Bayern München. In een Interview aan de sport krant „As" uit Madrid, ver klaarde Beckenbauer dat hij met plezier bij Atletico de Ma drid zou willen spelen. Hij be vestigde de besprekingen mei Max Merkel. Maar alles zou na tuurlijk afhangen van het be drag dat Atletico hem wil beta len en van de transfersom die Bayern München zou vragen. Maar", zo verklaarde Becken bauer, „wanneer een akkoord kan worden bereikt, dan kom ik graag naar Atletico de Madrid, dat een goede Europese naait) heeft, voetballen". Kans verkeken Natuurlijk zit ook het Barcelona-, bestuur niet stil. De rijke club uit de Catalaanse hoofdstad wil het beste van het beste. Rinus Michels mag dan de laatste maanden met zijn ploeg opzien barende prestaties geleverd hebben, toch is hij allerminst tevreden met het hem ter be schikking staande spelersmate riaal. Ook het aantrekken van drie talentvolle tweede divisie- spelers kon daar weinig aan vei anderen. Barcelona ziet irr- tufsen wel in, dat men vorig jaar een unieke kans heeft laten glippen. Toen kon de Spaanse' c'ub Johan Cruyff voor 1.200.000 gulden aan zich binden. Welis waar zou de „Blonde Pele" een jaar lang alleen hebben kunnen meespelen in vriendschappelijke wedstrijden en toernooien, maar dergelijke duels hadden ook eert bomvol stadion (100.000 plaat sen) betekend. Thans is de kans om Cruyff te contracteren ver* keken. Jan Mulder lecht-spits Jan Mulder. In juni loopt diens contract af. Mulder heef' wel zin In een Spanje- avontuur, mar wacht eerst d< aanb.eding vun Anderlecht af. Michels' hoekje bevatten trou wens nog meer namen van Ne derlandse spelers. Indien dd Spaanse voetbalgrenzen ditmaal werkelijk open gaan, is hél hoogstwaarschijnlijk dat enkeli Nederlandse prof-voetballerj volgend seizoen naar het zonni ge /uiden trekken. Want voet ballend-Nederland staat ir Spanje hoog aangeschreven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15