FC DEN HAAG BESPIONEERDE TOR FUGLSET VAN SKY OG LYN Riskante opzet van coach Mol slaagde toch OOK „GRAP" ANDREIKO MAAKTE GEEN INDRUK OP WALDO ALIAR Favorieten WK dammen speelden remise VRIJDAG 5 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA II Hugo Harrewijn op weg naar het doel van de Belgen. Patrick Delvinqulre doet zijn uiterste best om de Nederlander het scoren te beletten. Belgen op lengte verslagen HAARLEM Vijfentwintighonderd stemmen telden luidkeels de laatste seconden van de wedstrijd tegen België af. Toen klonk het eindsignaal. Met een kreet van blijdschap vloog coach Rene Mol van de spe- lersbank omhoog. Zijn plan was gelukt. De riskante opzet was volledig geslaagd, Nederland had met 95- 74 (50-39) van de Belgen gewonnen. Lange tijd om deze gedachten te overpeinzen kreeg de Belg raiet. Voordat 'hij besefte wat er aan de hand was, werd hij door de dolgelukkige spelers op de schouders ge nomen en yan het veld gedragen. Later, in de be schutting van de kleedkamers zei hij: ,,Ik wist wat we deden. Tegen de Tsjechen hebben we ons bewust ingehouden om vanavond alles te kunnen geven". De Belgische coach Guy van den Broeck was al zeer spoedig verdwenen. Toch had hij maar enkele minuten nodig om de voor hem zo pijnlijke ne derlaag te verwerken. „Nederland was vandaag zonder meer de beste ploeg. Ze hebben ons ver slagen in de lucht. Kleine spelers als Steveniers kwamen er niet aan te pas. Zij werden door het harde spel van de Neder landers volkomen afge bluft". Sportief Een mening, die Rene Mol helemaal kon onderschrij ven. „Ik had het van te voren aangekondigd, dat het er hard aan toe zou gaan, maar wel sportlef. En dat is ook wel uit ge komen". De ploeg ging het veld in met de opdracht zoveel mogelijk bij fouten buiten de cirkel te blijven en „keizer" Steveniers zo. snel mogelijk fysiek vast te zetten. Steveniers kreeg inderdaad in die eerste periode van de wedstrijd geen been aan de grond. Zijn constante bewaker Karei Vrolijk gaf hem geen centimeter ruimte en bleef hem uit dagen. „Ik had al eerder gezegd dat als ik ooit nog eens tegen Steveniers zou spelen, ik hem helemaal zou overtroeven", zei hij later. Dat een groot aan tal persoonlijke fouten hiervan het gevolg was. was de consequentie van het door Rene Mol zo nauwkeurig uitgestippelde plan. Trainer Mol was zeer tevre den over het feit. dat alle spelers zich zo strikt aan zijn aanwijzingen hadden gehouden. „Ik besef heel goed dat ik voor deze sportmensen wel eens moeilijk kan zijn. Vooral omdat onze twee spelma kers en Boot zo snel met vijf persoonlijke fouten uitvielen, kon dit nogal eens problemen opleve- Goede kant Rene Mol glunderde nog na. „Je ziet", zei hij „ik sta altijd aan de goede kant. Vroeger verloren de De olijke Belg gaf toe in te genstelling tot zijn hou ding er dikwijls voor zich- zelf toch niet geheel van overtuigd te zijn, dat Ne derland België inderdaad zou verslaan. „Ik wist dat het zou kunnen. Techniek hoef ik de spelers niet meer bij te brengen. Wij hebben de laatste weken daarom ook alleen maar getraind op tactiek. De spelers moesten mentaal zo sterk zijn dat zij er zelf helemaal in geloof den. Het was wel een punt in ons nadeel dat wij moesten winnen om nog in die finaleronde te wil len komen". De geëmotio neerde Rene Mol vond al spoedig zijn oude houding weer terug" Als we van Albanië winnen zijn we waar we wezen moeten. Ik zou niet weten hoe het afloopt, maar ook deze ploeg is te verslaan. Ik heb de spelers voor vrij dag een groot feest be loofd, maar vanavond gaat alles er nog gewoon aan toe". Aanvoerder Frank Kales volgde een deel van de wedstrijd vanaf de bank. Het constante storen had hem tenslotte toch de vijf p's opgeleverd. „Vooral die laatste tien minuten waren niet om uit te hou den van de spanning. Je zit daar maar aan de kant, terwijl je niets kan doen". Suvriki Kees Akerboom, die vooral in de tweede helft tot de uitblinkers behoorde, rea geerde nogal nuchter: „Het is voor mij precies hetzelfde of ik tegen Su- vrikri of tegen België speel. Elke wedstrijd is er een en je moet je al tijd inzetten". Rene Mol gelooft nu hele maal in het halen van de finaleronde. Zijn ploeg moet in staat worden geacht om ook de laatste wedstrijd de winst te pak ken. Maar na een top prestatie volgt dikwijls een inzinking. Rene Mol: „Klopt, maar die hebben we voor zaterdag ge pland". PAUL HOVIUS DEN HAAG De Noorse sportjournalist Waldman heeft woensdagavond in Oslo een onderhoud met de FC Den Haag-manager Eddie Hartmann en trainer Jezek gehad, die daar bij een voetbalwedstrijd van de Noorse top te gen een door de pers gekozen elftal aanwezig waren om de elegante spitsspeler van Sky og Lyn: Tor Fuglset te observeren. Deze 20-jarige speelde een excellente wed strijd en scoorde bovendien twee erg mooie doelpunten. Waldman: „Ik heb manager Eddie Hartmann later niet meer gesproken, maar voor de wedstrijd had hij zijn bij zondere interesse in Tor Fuglset aan de dag gelegd. Het kan haast niet anders of hij moet een goede indruk van hem hebben gekregen. Fuglset speelde grandioos". Een ding staat vast: Tor Fuglset zei later wel oren naar een aanbod van FC Den Haag te hebben, maar nog zeer be slist geen contract te hebben ondertekend. „Zover is het nog niet", zei hij later, veelbetekenend knipogend naar Noorse journalisten. Behalve de berichten uit Oslo was er gisteren nog een aanwijzing dat Tor Fuglset waarschijnlijk de opvolger van Harry Hestad wordt. Trainer Vaclav Jezek was zeer openhartig over zijn bezoek aan Malmö, waar hij Ronand Sandberg, de beweeglij ke spits van Atvidaberg aan het werk had gezien, maar hij draaide er lichtelijk omheen, toen hij de reden van zijn be zoek aan Oslo uit de doeken deed. „Ik heb daar voor bonds coach Fadrhonc Noorwegen be keken. Dit landenteam speelt straks met België, Nederland en IJsland voor een plaats om het wereldkampioenschap in Duits land". Erg aannemelijk klonk deze uitleg niet, aangezien FC Den Haag nog altijd niet zo „nationalistisch" is om daarvoor kosten te maken. Bij Harald Berg, die gistermiddag op de training door Jezek werd begroet met de mededeling: „Ik heb je land weer eens gezien", ging toen een lichtje branden. „Don weet ik wie het is", zei hij onmiddellijk, maar de naam Italië naar finalepoule (Van onze sportredactie). DEN HAAG Italië heeft zich van een plaats in de finalepoule van het pre-Olympisch basket- baltoernooi verzekerd door con current Frankrijk met 7865 te verslaan. De Fransen moeten nu vanavond met Griekenland uitvechten wie Italië zal volgen. In groep C leek Oostenrijk voor een sensatie te gaan zorgen. Het nam tegen Zweden een voorsprong van 4146, maar trok met 97—80 tenslotte toch aan het kortste eind. In Groningen won Polen het sleu telduel tegen favoriet Spanje met klein verschil: 8886. Tsje- choslowakije kwam eveneens een ronde verder door een winst van 88—69 op Albanië. Overige uitslagen waren: Ierland —Bulgarije 55—135, Hongarije— Engeland 8966, Denemarken— Griekenland 33—87. Ritmische gymnastiek in sporthal Overbosch (Van onze sportredactie) DEN HAAG. In sporthal Over bosch worden zondag internatio nale ritmische wedstrijden ge houden. Gymnastiekploegen uit Nederland, West-Duitsland, De nemarken en Bulgarije, waaron der de wereldkampioenen strij den om diverse bekers. De wed strijden beginnen om 10.00 uur. gaf hij niet prijs. „Ik wil wel dit kwijt: het is een speler uit mijn oude club: Sky og Lyn". De Noor Waldman bevestigde dat later telefonisch. Hij herin nerde eraan, dat Tor Fuglset momenteel in een uitstekende vorm verkeert, ondanks het feit, dat de Noorse competitie nog maar twee weken oud is. De af gelopen zondag scoorde hij twee maal en al op de eerste compe titiedag plaatste hij een succes volle aantekening achter zijn naam. De man achter deze rap pe spitsspeler is trainer Mos- kard, die hem drie jaar geleden bij Frederikstadt ook een Noor se eerste divisie-club, weghaal de. Zijn nieuwe werkgever Sky og Lyn werd ook de club van Fuglset, die pijlsnel een over schrijvingsformulier invulde. Zijn broer Jan speelt momen teel ook goed. In de wedstrijd van woensdagavond ontbrak zijn naam echter in de opstel ling door een knieblessure. Trainer Jezek deed minder ge heimzinnig over zijn bezoek van dinsdag aan Malmö in Zweden. Hij had daar FC Malmö At vidaberg bezocht om een Indruk van Ronand Sandberg te krij gen. Zijn reactie daarop: „Het is misschien best een goede en snelle speler, maar hij is niet het Juiste type voor FC Den Haag. Hij had weinig techniek en was zwak in de lucht. Boven dien vroeg hij teveel geld'. Doordat Sandberg afviel, had mysterieus stilzwijgen geen zin meer. Over Tor Fuglset kan men dat niet zeggen. Trouwens, dat was aan trainer Jezek ook te merken. Manager Eddie Hartmann was voor commen taar onbereikbaar. Hij kwam gisteren ziek uit Noorwegen te rug en werd met een ernstige galaanval en longklachten in het ziekenhuis opgenomen. De geruchten over het aanblijven van Jezek in Den Haag blijven inmiddels toenemen. Hij prijst zich daarom gelukkig middenin de voorbereiding op de bekerfi nale tegen Ajax, volgende week woensdag, te zitten. „Door de drukte voor dat duel heb je af leiding, heb je minder reden om Je zorgen te maken". Want die zorgen zijn er, zeker na dot te lefoontje uit Praag van de afge lopen zondagnacht. Had Jezek zich aanvankelijk verzoend met het idee, dat een terugkeer naar Tsjechoslowaklje niet meer te ontkomen, sinds het begin van deze week zijn de kansen iets gekeerd. Van het keiharde „neen" op zijn verzoek om in Nederland te mogen blijven is minder sprake dan vroeger. Karei Bucek, een goed inge voerde Tsjechische sportjourna list, deelde dat zondagnacht na melijk vla een relatie aan voor zitter Herman Choufoer mee. Jezek kreeg later vanuit Praag ook een bevestiging. Wat is er namelijk aan de hand? De Tsje chische sportbladen hebben trai ner Jezek in bescherming geno men en uitgelegd dat het afwij zen van zijn verzoek om langer in ons land te blijven, eigenlijk maar een oneerlijke zaak is. De Tsjech Hlozek, die tegenwoor dig Rapid Wien traint, mag ook langer dan drie jaar in het bui tenand vertoeven. De reden daarvan is, dat de vroegere voorzitter van de Tsjechische sportbond hem daartoe toestem ming heeft gegeven. Anthoni Himl, de huidige praeses, die sinds december de scepter zwaait, voelt daar echter weinig voor omdat hij van het belang van een zo sterk mogelijk kader in Praag overtuigd is. Waar nu de kwestie om draait is het feit, dot vóór Jezek ook reeds een uitzondering is gemankt, wat eerder steeds werd ontkend. Je zek zelf daarover: „Ik wist dat natuurlijk. Maar ik heb van deze wetenschap nooit gebruik willen maken, omdat ik bang was dat Hlozek dan misschien zijn permissie zou kwijtraken'. Ook op een andere manier heeft Vaclav Jezek zich ais gentle man gedragen. Toen definitief werd, dat hij moest terugkeren, heeft hij bij het bestuur van FC Den Haag een Tsjechische colle ga voorgedragen om zijn werk in de Residentie af te maken. Het was Vejvoda, hoofdtrainer van Dukla Praag. Twee weken geleden maakten de Tsjechische autoriteiten echter bekend ook hem een uitreisvi sum te onthouden. „Ook dit be sluit is weer een gevolg van het streven om de beste trainers, niet meer naar het buitenland te laten gaan. Ik betreur het wel. Als ik terugmoet dan zou ik het liefst zien dat een Tsjech mijn arbeid hier afmaakt". De minister van sport In Tsje-i choslowaklje heeft nu het laat-" ste woord. HIJ heeft de toezeg ging gedaan de „zaak Jezek"- opnieuw in studie te nemen om- te bezien of er van enige oneer lijkheid sprake is. De handteke ningenactie, die momenteel aart; de gang is, lijkt op dit moment dan ook uiterst nuttig te kunnen worden. „Een week geleden zou ik nog gezegd hebben: Laat; maar. Nu geloof ik dat Praag; er wat aan heeft", besluit trai ner Jezek. HANS DE BRUYfC HENGELO In de tweede ronde van het wereldkampioen schap dammen ging de meeste belangstelling uit naar het duel tussen de Nederlandse grootmeesters Harm Wiersma en Ton Sijbrands. Het werd een partij waarin beiden veel durf en ondernemingsgeest demonstreerden. Wat mis schien velen wel verbaasd zal hebben, is het feit dat niet Sijbrands in dit treffen domineerde, maar de nationale kampioen. In een flankspelpartij dacht Sijbrands over zijn negende zet ruim twintig minuten na en bij de 25e zet had hij ruim drie kwartier meer bedenktijd gebruikt dan zijn opponent. 1 Maar de Friese crack koos bij de De Olympische roeier Ian McWhirter, die twee dagen geleden in het huwelijk trad nadat hij te horen had gekregen dat hij nog ten hoog ste zes maanden te leven had, zal volgende week vorden geope reerd. De 26 jaar oude McWhirter ze' iot de operatie ten doel had vast te stellen hoever het kankergezwel, dat zijn lever heeft aan getast gevorderd is. 37e zet niet de sterkste voortzet- ting en Sijbrands kreeg de gele genheid tot een afwikkeling die hem weliswaar een schijf ver lies bezorgde, maar genoeg compensatie bood. Na nog een aantal zetten accepteerde Wiers ma het remise-aanbod van zijn tegenstander. De Fries bewees in deze zeer moeilijke partij dat Sijbrands niet meer alleen op eenzame hoogte staat in Neder land. Ook Gantwarg en Baba Sy kwa men remise overeen. De Sene- galees speelde als in zijn beste dagen en reeds kort na de ope ning plaatste hij in het vijande lijke centrum een voorpost, die Gantwarg eerst moest verwijde ren om tot verdere acties te ko men. Wat de Rus ook probeer de, de verdediging van Baby Sy was steeds paraat. De remise betekende een fraai herstel van de Sei.egalees na zijn verlies In de eerste ronde. Ook Koeperman kon tegen Smith niet meer dan een punt bemach tigen. De Amerikaan die een sterke verdediging heeft bleek voor Koeperman een onoverko melijke hindernis. Applaus Het applaus van de toeschouwers was voor de Surinaamse kam pioen Waldo Aliar die het pres teerde om wereldkampioen An- dreiko een punt te ontfutselen. In een klassieke partij kwam Allar in het late middenspel wel iets moeilijker te staan, maar hij loste dit subliem op door een afwikkeling te forceren die An- dreiko weliswaar eerder op de damlijn bracht, maar In het ge heel geen perspectieven bood. Het werd een eindspel van elk een dam en vier schijven en tenslotte een stand, waarin bei de spelers een dom en twee schijven overhielden. De we reldkampioen weigerde remise te aanvaarden. De Surinamer offerde zijn twee stukken en gaf Andreiko drie dammen. In deze Sijbrands staat niet meer op eenzame hoogte in Nederland. Tijdens de wereldkampioenschappen stond de nationale titelhouder Wiersma de professionele dammer slechts remise toe. 23. 33-29. 9-13. 34, 38-33, 11-10 2» 12, li-il, 20. I2-3R, 3-K. 27, 37-3i - 1 -17. 2Ü :c'. lO-H. ;ï7. 18 II, ÜM7, s 'Oif 19-23. 39. 29x9. 2<>\38. 8x20. 15x2* 41. 41-37. 8-13. 43. 37-31. 11-17. 4.f 31-27. 13-18. 44.47-41. 38-42. 45. 34-3(1 26x43. 40. 49x47. rtmlic. UlUlagon tweede ronde: DelhoiA (Fra>— Janoiok (Tij) 3-0; Koncli (Ita)Vsrposst (Bels) M: AndrolkB (Rush -Allar (Sur) l-l; Koopcrmal (Ruil.)—Smith (V.S) 1-1; Wlorimf (Ncd)--Sybronds (Nedi 1-1: Ganft w.irK (Ru»l> —Baba Sy (Sen) 1-1; Li» portn (Ita)lltsnrd (Krul l-U Agllardl (Mon)—Kuykcn (Zwc) O-I Stand; 1. Kuykcn cn Delhom 4 pu» ten3. Gantwarg Andreiko en Wleramn 3 punten. 0 Dealaurlera 3 put (uit een wedstrijd) 7 Svbrande Koeperman, Allar on Fanclll 2 pnt.; 11. Laporta, HUnrd, Bnba Sy, Smith, VerpocRt 1 pnt.10. Aclluidl Problematiek oefenmeesters in de Kamer DEN HAAG Dc vereniging van oefenmeesters In Ncdcrlnnd heelt de Kamerleden König, Ver woerd (belden DS'70) en Van Dijk (VVD) een telegram ge stuurd, waarin de WON vraag! om een onderhoud teneinde do problematiek van de Nederland-' se voetbaltrainers te bespreken. Het telegram Is verzonden nnarl aanleiding van het initiatief dal de Kamerleden hebben genomen om minister Schmelzer en staatssecretaris Vonhoff te ver zoeken bij de Tsjechische ambas- sado nan te dringen op een vrije beslissingsmogelijkheid voot trainer Jezek van FC Den Haag, Het telegram luidt als volgt: „De WON is verheugd over uw initiatief Inzake trainer Jezek en nodigt u uit een delegatie van da WON te ontvangen om ook da problematiek van de Nederland se voetbaltrainers te bespre ken". eindstand maakte de Rus ge bruik van de mogelijkheden om nog tien zetten door te spelen alvorens remise te moeten aan vaarden. Aliar liet zich echter niet verschulken, wat Andreiko ook probeerde. De wereldkam pioen besloot bij de tiende zet plotseling twee dammen weg te geven en een moment leek het er op alsof da Surinaamse kam pioen toch iiog gevangen was. Maar dat was een Andrelko- grapje. Belden hielden een dam over. De partij tuisen Harm Wlersmn met wit cn Ton Sijbrands: 1. 33-29. 17-22. 2. 39-3 i 11-17 3. 44-39. 6-U. 4 60-44, 1-.-,. 8-31-26 6-21. C. 32-28, 19-23. 7. 28x19. 14x23. 8. 35-30, 10-14. 9. 30-24 23-28. 10. 37-31. 6-10. 11. 42-37. 21-27! 12. 48-42. 20-25. 13 40-35 1 420. 14. 35-30. 9-14. 15. 44-40. 3-9. 16. 40-35. 28-32. 17 37x28 18-23. 18. 28x19. 14x23. 19. 29x18. 20x40. 20. 45x34. 12x23. 21. 42-37, 8-12, 22. 30-24, 13-18. DEN HAAG - Ad Bngaerts is dl enige Nederlandse scheidsrecir ter die is uitgenodigd voor hef toernooi om het zogenaumal „mini-wereldkampioenschap" dut van 11 juni tot 9 juli in Bra zilië wordt gehouden. Boognertl is in gezelschap van de Europa se collega's Walker (Eng.) Tschenscher (WDI.), Scheura (Zwi), Angoncse (Ita), Kltabndj Jan (Frn), Dohlberg (Zwc) el Schilder (Oost).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11